alsterse rechteroever irots op Trefcentrum Kreja Nieuw gemeentebeleid verdient steviger aanpak Af» nu zit ik eer op de bank ef Van Wezemael door Jules incart opgevolgd als irrondissementeel CVP-voorzitter Arrondissementeel CVP-kongres te Dendermonde Ongeval vervuilde Ledebeek te Lokeren De Voorpost - 12.2.1982 - 3 kralistisch en polyvalent istoriek van het jeugdhuis Kreja nu trefcentrum genoemd erd in de kolommen van deze krant twee weken geleden reeds ■ote trekken geschetst. Vorige vrijdag nu werd dit Stedelijk centrum officieel heropend en meteen mocht de Aalsterse ;roever zkh de trotse bezitter noemen van een buurthuis taam tenvolle vaardig. niet alleen de jeugd komt er aan zjjn trekken ook ouderen reemdelingen kunnen er terecht en dat is zonder meer een eugende vaststelling. achtingen ilistisch en polyvalent it men dit minikultuur- en hopelijk bean- rdt het in de toekomst aan crwachtingen die erin ge worden... Want het is natuurlijk niet vol doende om een reeks werke lijk prachtige lokalen voor het publiek open te stellen om van een tref-centrum te kunnen ge wagen, net zoals een kuituur- paleis nog geen waarborg is voor het bedrijven van kui tuur. We leven in een tijd waarin iedereen de mond vol heeft over kuituur en kommu- nikatie: zelden gaf de westerse wereld zoveel blijk van opper vlakkigheid en ontstellende onverschilligheid tegenover de medemens als juist nu Ook tijdens de openingsplech tigheid van Kreja treft ons meteen die afstandelijkheid: de meeste mensen zijn zo hei lig overtuigd van hun eigen belangrijkheid dat ze meteen vergeten om elkaar te groeten. Het is allemaal zo vormelijk, zo'n stijf en onecht gedoe, die je koude rillingen bezorgt. De tijd van «flower power» en «lief zijn voor elkaar» is voor goed voorbij; alle goede be doelingen ten spijt viert de ego-trip hoogtij. Vroeger zorg je oude vrienden elkaar spontaan in de armen vallen, er was een warme handdruk en een hartelijke groet. Tegenwoordig is er al leen nog een soort vermeende deftigheid, die volkomen onte recht met beschaving wordt verward. Ijle modewoorden Er worden speeches uitgespro ken die uitpuilen van mode woorden doch overigens ge woonlijk maar wat ijl gezwam in de ruimte zijn. Nadien wordt er schuimwijn gedronken en klaar is kees: het lint is doorgeknipt en de na men van de verantwoordelijke bewindslui worden voor het nageslacht in gulden letters in de muur gemetseld op kosten van de gemeenschap. Die bedenkingen hebben we ons vorige vrijdag gemaakt in het Trefcentrum vol priminen- ten en vooraanstaanden, waar vooraan in de zaal fors met het wierookvat werd gezwaaid en met bloemetjes geworpen en achteraan de kritiek als bittere gal van de lippen droop.... Verdienstelijk Het Aalsters stadsbestuur heeft al heel wat insnanninpen geleverd om het leven van de inwoners van de stad wat aan- Crazy Rhythm Jazz Orchestra bracht een prachtig concert ter gelegenheid van de genamer te maken en een hele- ning van het trefcentrum Kreja. (CDJ) boel mensen hebben zich daar belangloos voor ingezet. We noemen opzettelijk geen namen, omdat we weten dat de échte werkers liefst bescheiden op de achtergrond blijven. Ook tijdens het elfjarig be staan van Kreja hebben jonge mensen zich met hart en ziel verdienstelijk gemaakt om te trachten iets te verwezenlijken dat zij nuttig en noodzakelijk achtten om het leven van hun medemens wat te veraange namen. We hopen van harte dat ze daarin geslaagd zijn, doch we vrezen helaas dat die hoop vol komen ijdel is. Gewoon met elkaar praten Want we hebben het al eerder gezien en zien het nog de ver keersvrije Grote Markt wacht vruchteloos op stadsanimatie, het Kultureel Centrum zal bij de opening allang niet meer beantwoorden aan de oor- men er aan heeft ge geve"8 Wat vferdJdoor gelukgewenst. Deze dynamische beheerraadvoorzitter met Kreja? Zal de Stedelijke v.z.w. Jeugd- animatie erin slagen een nieu we start te nemen? Het initiatief is lafwaardig, doch wanneer leren de mensen eens opnieuw gewoon met el kaar praten? 'ITiuis, op het werk, op straat? Moet èélles tegenwoordig wor den georganiseerd in praat groepen, ontmoetings- en tref centra, zijn er persé vergade ringen, seminaries, colloquia en aanverwante bijeenkom sten nodig om mensen doodge woon met elkaar te laten kon- verseren? Vorige week vrijdag hebben we Kreja met een onvoldaan gevoel verlaten: weliswaar met respekt voor de inspanningen van de onvermoeibare initia tiefnemers, doch vooral een beetje triest onwille van onze onmacht om menselijke we zens in het zicht van het jaar 2000 nog gewóón met elkaar te laten praten.... Cyriel Temmerman verdiende een aanmoediging. (CDJ) Een massa geïnteresseerden waren aanwezig bij de Kreja-opening. (CDJ) j *Af morgen zitten we samen op de bank". Dat zei Jef Jan Wezemael tijdens het jongste arrondissementeel kon- 'es van de Christelijke Volkspartij te Dendermonde. Jef an het niet wegsteken dat hij afMoes is. Vandaar. lStl Met vaardige hand heeft Jef Van Wezemael de CVP in iVO dendermonde gedurende acht volle jaren langs vele klippen md '-leid. Hij ging de stormen niet uit de weg, trotseerde de 64 evigste winden, overwon de woeligste zeeën om de voor- ittershamer over te geven op het moment dat de CVP van dendermonde grootse dagen beleeft: Jan Lenssens werd tmeenschapsminister. Jef heeft ook de storm van het afscheid nemen met r| aardigheid doorstaan. «Ik pink geen tranen weg,zei hij 91 p het kongres. «Ik ken alleen maar dank je wel zeggen mdat ik de kans heb gekregen acht jaar lang de partij te h< logen leiden. Ik ben gerust in de toekomst. We hebben 2 oede mandatarissen op alle vlakken.En hij besloot: ïltu ®eze Periode was de mooiste uit mijn leven. Af morgen zit ,an naast jullie weer op de bank". Een daverend applaus was t beloning voor de wijze waarop Jef Van Wezemael de Q hristelijke Volkspartij had geleid. Hij kreeg ook nog een aa ote korf met plantgoed ten geschenke en een kist sigaren nc< vant weet dat ze^er le waarderen," zo luidde de d itspraak van zijn opvolger Jules Vincart. vcc De nieuwe arrondissementele CVP-voorzitter is dus Jules incart. Een Hammenaar volgt iemand van Moerzeke op. Iet 82% van' de stemmen werd hij verkozen. «Het is de rste keer dal ik zo hoog scoor, aldus Vincart, die eraan —yevoegde dat hij op school nooit verder is geraakt dan een jldoening. Hij beloofde de kongressisten voorrang te dien verlenen aan dit mandaat en bracht vervolgens hulde t j m zijn voorganger, die hij een figuur apart noemde. tr trvolgens stelde hij zichzelf voor: «Ik ben geboren in de Vlij. Thuis stond het kleine boekje met het Kerstprogram- a van 1945 in de boekenkast. In mijn studententijd was ik r, i van hel V.K.D.SV., de voorloper van het C.D.S. Mijn rste bekende nationale voorzitter van de jongeren heette rank Swaelen. In de nationale ploeg van Wilfried Martens eeg ik mijn politieke vorming. Hij hield ook een pleidooi voor een permanent overleg 5I ok met de basis. Belangrijker dan standhouden in de ditieke stormen die woeden, noemde de nieuwe voorzitter t feit dat men zijn posities moet kunnen versterken. «Wij ijn in de tien gemeenten van ons arrondissement dan ook 28 indidaat beleidsvoerders,» zo riep hij uil waarna hij in mkondigde dat er nog een groot familiaal feest zal worden le '.geven ter ere van de uittredende voorzitter. Ie Vervolg van blz. 1 Geen Sinterklaasje meer De werkgroep financiën stelde kort en bondig dat men ertoe moet komen het toelagenpakket eens gron dig te bekijken. Het moet gedaan zijn met Sinter klaasje te spelen. Een kri tisch onderzoek aldus de werkgroep, zou geen over bodige luxe zijn, maar wel een noodzaak. Bovendien moet men de eerste funktie van de gemeente ook eens overdenken. De gemeente zou de mensen moeten wegwijs maken in de nogal grote doolhof van de admi nistratieve paperasserij. Maar allerbelangrijkst is voor de groep toch wel dat de gemeentelijke overhe den bekwaam genoeg moe ten zijn om een toekomst gericht beleid te voeren. Bekwame mensen moeten dus naar voor worden ge schoven. De werkgroep be sloot met een bikkelhard pleidooi voor een grondige sanering van de financiële situatie. De werkgroep strukture- le en infrastrukturele as- pekten had het lange tijd over de vertegenwoordi ging in de interkommuna- les. Vraag is hier: op welke wijze worden de gemeente raadsleden geïnformeerd over de werking van de interkommunales. Men zou tot een duidelijke struktu- rering moeten komen: de gemeente zou haar ver tegenwoordigers) moeten aanduiden en die zouden dan moeten borg staan voor de doorstroming van de informatie. Men zou hierbij de optie moeten ne men dat alleen leden van de gemeenteraad in aan merking komen voor deze funktie en dat zij daar ook de gemeente vertegen woordigen. Er werd ook gesproken over de voogdij van de provincie en de staat. Vaak wordt de ge meente voor schut gezet, zodat de vraag rijst of er nog wat rest van de ge meentelijke autonomie. Men is van oordeel dat ook de voogdij haar plichten moet nakomen. De derde werkgroep bleef vervelend lang stil staan bij het onderwijs. Men stelde zonder meer dat de gegevens in de bro chure niet helemaal juist waren. Maar het algemene uitgangspunt dat men naar voor schoof was toch wel dat de kristelijke besturen zouden moeten samen spannen om een kristelijk geïnspireerd onderwijs te propageren. Wat het kleu ter- en lager onderwijs be treft, daar voldoen de ge meentelijke scholen. Nog een heet hangijzer is het leerlingenvervoer. Men zou zo snel mogelijk moe ten komen tot de oprich ting van de Nationale Dienst voor het Leerlin genvervoer. Een andere oplossing zou natuurlijk erin bestaan alle leerlingen vervoer af te schaffen. Op het vlak, van de kuituur werd de subsidiëring aan gepakt. Men stelde vast dat vaak de verkeerde groepen het geld krijgen, of het eeu wenoude verhaal van het paard dat de verdiende ha ver niet kreeg. Op sociaal vlak, zo be sloot de vierde werkgroep, zou men de tewerkstelling vanuit de gemeente moeten bevorderen. Ook de OCMW's zouden aan dit projekt hun medewerking kunnen verlenen. Voor de landbouwers zou men bij voorbeeld braakliggende gronden in industrieterrei nen ter beschikking kunnen stellen en voor de jongeren zou men een bedrijfsvrien- delijk klimaat kunnen kre- ëren. Ook werd de idee geopperd dat de gemeente raadsleden zich meer in verbinding zouden moeten stellen met de bedrijfslei ders om op die wijze tot een betere relatie te kun nen komen. Nu verder werken De heer Jules Vincart vatte de besprekingen van de werkgroepen als volgt samen: met deze gegevens kunnen we nu verder wer ken naar een degelijk ge meentebeleid toe dat in de gemeenten waar de CVP in het bestuur zit een groene draad zou moeten vormen die het gelaat van de CVP weergeeft. Ook hij bena drukte nog eens de voor aanstaande rol van de ge meenten en stelde dat men inderdaad zal moeten leren de tering naar de nering te zetten. Vervolgens werd de uit slag bekendgemaakt van de verkiezing van de nieuwe voorzitter. Er werden 110 stemmen uitgebracht, daar van was er 1 ongeldig, stemden er 18 neen en stemden 91 leden achter de naam van Jules Vincart, die hiermee de voorzittersha mer van Jef Van Wesemael mocht overnemen. De mai denspeech van de nieuwe voorzitter was in de eerste plaats een hommage aan zijn voorganger en ook een duidelijk besef dat het hem niet makkelijk zou vallen met dezelfde kundige en vaste band de Dender- mondse CVP te leiden. Solidariteit Tot slot van het kongres werd het woord gegeven aan waarnemend nationaal voorzitter Frank Swaelen. Die zei dat men uit de klin kende nederlaag van 8 no vember de lessen moet trekken. Ontgoocheld zijn is een zaak, aldus Swaelen, maar de oorzaken van dit falen zoeken is een andere zaak. Feit is dat een aantal kiezers niet voor de CVP heeft gestemd om die partij te straffen. Dat is een eer ste faktor. Om de reden van die afkeer te onderzoe ken werd een werkgroep opgericht die op een pro fessionele basis zal peilen naar de oorzaken van de nederlaag en daaruit de be sluiten zal puren. Een tweede vaststelling is dat een partij die een dergelij ke nederlaag te slikken krijgt normaal in de oppo sitie zou moeten gaan om de batterijen te kunnen op laden. De CVP heeft men die kans niet gegund. Het is dus noodzakelijk dat men zich in eigen rangen gaat beraden over de toekomst en dat men zoekt naar nieuwe suksessen. Hij pleitte voor een totale openheid binnen de partij en drong aan op een gevoe ligheid voor de bekommer nissen die leven bij de be volking. Op de derde plaats stelt men vast dat 1.165.155 mensen toch nog voor de CVP hebben gestemd en die mag men dus niet in de kou laten staan. De CVP is in de regering gestapt en vindt in het regeerprogram ma ook haar programma terug. Het feit dat de partij niet heeft geaarzeld om haar drie oud-premiers in de regering af te vaardigen, duidt erop dat zij niet met zich zal laten sollen. Ten slotte benadrukte hij dat er twee fundamentele waar den zijn die naar nieuwe overwinningen kunnen lei den: we moeten ons zelf zijn: een kristelijke, een Vlaamse en een volkspartij en men moet samenhorig zijn. Een daverend applaus besloot deze toespraak. Na afloop van het kon gres worden ook de namen bekend gemaakt van de 25 leden die zetelen in het ar rondissementeel bestuur. Het zijn voor Hamme: J. Van Wezemael, Baert, Duerinck en Van Haver; voor Wetteren: Backx, An- ne-Mie De Moor, R. De Clerck, D. Poelman, P. Roosen en Artois; voor Dendermonde: Van Hum- beeck, L. Segers, W. Jans- sens, mevr. Van Roy-Ran- son, A. De Landtsheer, P. De Medts, G. Eraly, Lucy Toasten op oud en nieuw en natuurlijk op de Gemeenschapsminister (v) Van Mulders, M. De Wolf en J. Brys en voor Zele: W. Van Sande, Van Hecke, Verheirstraten en J. Van Kerckhoven. Jan Lenssens in de bloemen Daarmee was het arron dissementeel kongres we liswaar beëindigd. Maar men had er ook aan gehou den minister Jan Lenssens in de bloemetjes te zetten voor zijn aanstelling tot Gemeenschapsminister van Leefmilieu, Waterbeleid en Onderwijs. De minister werd door de CVP'ers voorafgegaan door de Kon. Kat. Fanfare De Eendracht, aan zijn huis afgehaald en in stoet naar de zaal Trefpunt ge bracht waar Jef Van Weze mael een korte maar kern achtige toespraak hield. Hij beloofde alle steun aan minister Lenssens die hij loofde om zijn inzet en ij ver, vooral voor de minst- bedeelden. Hij onder streepte dat Lenssens steeds met twee voeten op de grond heeft gestaan en hoopte dat hij dat in de toekomst ook zou blijven doen. In zijn wederwoord dankte minister Lenssens voor alle uitingen van sym patic., Hij bracht hulde aan zijn vrouw die hem vaak heeft moeten missen. Hij beschouwde de hulde die hem werd gebracht meer als een hulde aan de kris- tendemokratie in de streek van Dendermonde maar wees toch op het gevaar van euforie, dat even groot is als de dreiging die van zelf onderschatting uitgaat. Het zelfvertrouwen is onze grootste kracht, aldus mi nister Lenssens, die zijn nieuwe funktie niet ziet als een bekroning maar als een nieuwe stap voorwaarts. Hij kreeg van de talrijke aanwezigen een staande ovatie. Daarna kon de re ceptie beginnen. De Lede is normaal een vrij zuivere beek die zorgt voor de afwatering van een groot deel van het grondge bied van Destelbergen, Lochristi en Lokeren-Ou- denbos. Dit water komt dan via het pompstation van Lokeren in de Durme terecht. Op donderdag 21 jan. hing voor het eerst een opvallende reuk van ma- zout langs deze beek. Om wonenden verwittigden de Lokerse politie en de bur gemeester. Daarop is een proces-verbaal opgesteld en werd met een modder- zuiger van de stad Lokeren zoveel mogelijk stookolie van het wateroppervlak verwijderd. Op 25 jan. bleek alles opgelost te zijn en was er terug helder wa ter. Maar enkele dagen la ter spoelde een tweede laag mazout door de Lede. On dertussen waren enkele wa tervogels door natuurvrien den uit de omgeving ver zorgd en door de VZW Durme overgebracht naar het reservaat Molsbroek. Bij honderden soortgeno ten in die zuivere omgeving konden ze zich best aanpas sen. Ook heeft de VZW Durme het speuren naar de oorzaak van de verontreini ging op voet gevolgd. Na dat er vermoedens waren in de richting van een bedrijf, bleek uiteindelijk dat de voornaamste oorzaak van die watervervuiling te wij ten was aan een ongeval op de bloemisterij D. te Loch risti. De eigenaar had eerst vastgesteld dat zijn ma- zouttank nogal vlug leeg liep en liet deze opnieuw vullen. Toen die stookolie enkele dagen later alweer verdwenen was, werd de zaak grondig onderzocht en vond men een barst in de tank. Alles samen zouden ongeveer 30.000 liter zijn weggevloeid. De onkosten- nota voor het afzuigen van de olie te Lokeren is onder tussen al aan de verzeke ringsmaatschappij van de bloemist verzonden. Overi gens kan een samenloop van omstandigheden de vervuiling nog versterkt hebben. Want op 16 janua ri was er bij een huisbrand te Destelbergen ook een mazouttank leeggelopen naar een gracht die aansluit op de Lede. De brandweer heeft ter plaatse zoveel mo gelijk verwijderd. Maar toch is het niet uitgesloten dat na het invallen van de dooi, deze olie doorliep tot in de Lede. De dikke ijs laag van half januari kan er de afvloei tijdelijk hebben geremd. Op 5 februari be vat de Lede nu weer zuiver water. Het peil is er zeer 1 laag gepompt. Alleen de oeverzone tussen het huidi ge waterpeil en de hoogste waterstand van januari be vat nog duidelijk oliespo ren. Om die zo vlug moge lijk te verwijderen heeft de VZW Durme aan het Lo- kers Stadsbestuur voorge steld tijdelijk met pompen te stoppen, tot die hoge waterstand weer wordt be reikt. Zo kan de olie die de oevers bedekt zich oplos sen in het water en op korte termijn worden a J.V.L.

De Voorpost | 1982 | | pagina 3