Gezin kan bron van vrede zijn Spinnekop wint negende editie Jaarvergadering BGJG Dendermonde Finale Appels Kwistomooi Prins Victor I heerst over Wieze 6 - 12.2.1982 - De Voorpost Sint-Gillis - Waas. Philip I werd de plaatselijke pretprins; hij is lid van Drieske Nijpers en Kruibeke. Franky Mertens werd tot jeugdkeizer verkozen en Anne Verwimp bracht hi tot jeugdprinses. Present waren ook de Oostvlaamse prins Roland, kommissaris Maft1 Godderis van de Oostvlaamse federatie en voorzitter Henri Aelbrecht van die groeperirMt FJk jaar organiseert de Bond van Grote en van Jonge Gezinnen afdeling Dendermonde een algemene vergadering, waaraan ook een kinderfeest is verbonden. Het is ook het moment waarop een bezinning wordt gehouden rond het gezin. Daarvoor had men dit keer mevrouw Cooreman-Vastmans uitgenodigd, die meer bepaald het tema «vrede begint in het gezin» behandelde. De algemene vergadering, waarop natuurlijk ook koffie wordt geserveerd, werd besloten met een optreden van het duo Daphnis. Voor de kinderen was er een beroep gedaan op de poppenkast «Kalleke Step» die een perfekte uitvoering bracht van «De schat van de Heksenkring». Naar het gejoel van de kinderen te horen en te oordelen, een verhaal dat insloeg. Voorzitter Derveaux ver welkomde de deelnemers in de gezellige lokalen van de abdijschool en vond het goed dat men heel even bleef stilstaan bij de bete kenis van een gezin. We krijgen niet zo vaak de kans om na te denken over de waarde van het gezin, zo begon hij zijn inleiding, om vervolgens uiteen te zetten wat het gezin volgens de staat eigenlijk is en hoe de bond tegenover het gezin staat. De B.G.J.G. is van mening dat het etisch as- pekt van het gezin van het allergrootste belang is en dat het maatschappelijke aspekt, waarop de staat meer de nadruk legt, van ondergeschikt belang is. Er zijn natuurlijk een aantal belemmeringen die het ge zin in zijn ontplooiing in de weg staan. Ondermeer de belastingen. Hij wees er ook op dat de kas voor de kinderbijslagen nog voor andere doeleinden wordt gebruikt. Tenslotte bena drukte voorzitter Derveaux dat het de plaatselijke afde lingen van de Bond zijn die de etische entiteit van het gezin, de gezinsstruktuur bepalen. Hij besloot met te zeggen dat het bestuur in grote mate hetzelfde is ge bleven als dit van de voor gaande jaren, waarna hij het woord verleende aan mevrouw Hoogewijs die een overzicht gaf van de werkzaamheden van de Bond. Toch vernieuwing Het doet deugd, aldus me vrouw Hoogewijs, te mo gen vaststellen dat een aan tal mensen zich graag ten dienste willen stellen van de leden van de afdeling. Zij deelde mee dat Benny Van Hoyweghen was ver kozen tot nieuwe onder voorzitter en verder nog de dames Van Hoyweghen, De Clercq, Boerewaard, Vermeulen en de heren To ny Van Hoyweghen, Pau wels, Van Weyenberg, J. Jacobs en hét gezin Jans- sens-Bogaert graag tot het bestuur waren toegetreden. De Dendermondse afde ling telt momenteel 540 le den. Daar zijn er ondertus sen 12 nieuwe bijgekomen en moet men nog een 55-tal gratis leden rekenen. Wat de aktiviteiten van de afde ling betreft, behandelde men 6 aanvragen voor het woningfonds, kent men een bloeiende aktiviteit op het stuk van de gezinszegels, wordt deelgenomen aan de Klokkenaktie (met Pasen), werden heel wat vermin- deringskaarten voor het spoor vernieuwd, kan de kinderoppasdienst prat gaan op 754 prestaties en wordt er aan verschillende sporten gedaan. Door het gebrek aan een goede en aangepaste zaal kon de Je- fi-afdeling maar twee keer uitpakken en voor de JVS voorstellingen heeft men 33 vaste deelnemers. Het programma voor 1982 ligt ongeveer in dezelfde lijn. Wel werd biezondere aandacht gevraagd voor de Jefi tekenfilm die op 14 april in de zaal Belgica zal worden gedraaid en wordt ook benadrukt dat de sportaktiviteiten zullen blijven plaatsvinden, wat ook het geval is voor de wandelingen. Grootouderfeest Van Benny Van Hoyweg hen vernamen we dat het feest voor de grootouders zal plaatsvinden op 21 no vember in het Zeiehof te Zele. Maar voor de derde leeftijders staan er nog an dere prettige dingen aan de agenda. Zo is er van 2 tot 23 mei de traditionele va- kantietocht naar Beni- dorm. Voor 18.800 fr. kan men daar naar toe, maar dan moet men wel zo snel mogelijk inschrijven bij Benny Van Hoyweghen (Brusselsestraat 83 te Den dermonde). Ook in eigen land zijn er vakantiemoge lijkheden; van 5 tot 12 juni in het Reigersnest te Kok- sijde (4.300 fr.), van 19 tot 26 juni in Scarphout te Blankenberge (4.300 fr.) en van 18 u. tot 25 septem ber in La Chaudière te Nonceveux (4.670 fr.) Wie over deze vakantiemoge lijkheden meer wenst te weten, kan best kontakt opnemen met Benny Van Hoyweghen. Vrede Daarop leidde voorzitter Derveaux de gastspreek ster mevrouw Cooremans- Vastmans in. Zij had het meer bepaald over het ge zin als basis voor de vrede. Uitgaande van de stelling dat de vrede geen geschenk is, maar we integendeel de opdracht hebben meege kregen te ijveren voor de vrede, doorliep spreekster de verschillende haarden van onvrede die er ook in het gezin zijn. Het is dus een noodzaak dat er in de gezinnen aan vredesopvoe- ding wordt gedaan, maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan. We moeten daarom durven inzien dat er konflikten zijn. Wan neer we dat beseffen kun nen we pas beginnen den ken aan een degelijke vre- desopvoeding. Maar er zijn een massa tegenkantingen die maken dat opvoeden tot vrede zowat roeien te gen de stroming in is ge worden. Vredesopvoeding, zo onderstreepte mevrouw Cooremans-Vastmans. be gint in het gezin zelf, de eigen kleine en beperkte kring van het gezin. Het is een dynamisch proces van kommunikatie, dat van onszelf veel energie vergt. Zij had het ook over het impakt van de vredesop voeding op het gedrag van de kleine kinderen, die vaak erg gestoord worden door de onvrede in het ge zin om te besluiten dat het een dwingende noodzaak is dat vredesopvoeding wordt aangeleerd. Het is een pro ces waarmee we allemaal te maken hebben en waar we allemaal baat kunnen bij vinden. Tot slot werd de algemene vergadering van de Den dermondse afdeling van de Bond van Grote en van Jonge Gezinnen afgerond met een optreden van het Duo Daphnis, twee jonge dames, waarvan de ene dwarsfluit speelt en de an dere voordraagt. Daphnis brengt zeer fijne poëzie met muzikale inter mezzo en komt op die wijze tot een sfeerschepping rond het gezin, waarbij verschil lende gezinstypes worden nagebootst. Óp die wijze wordt aan de gezinnen als het ware een spiegel voor gehouden. Al met al een aangename en leerrijke na middag voor de leden van de Dendermondse Bond. Natuurlijk werd er ook voor de jongeren gezorgd tijdens de jaarvergadering van de Bond (ks) Het jaarlijks Appels kwistornooi, door alle kwisfanaten als geweldig gezellig ervaren, was vorige zaterdag aan de finale toe van zyn negende editie. Twaalf ploegen streden in het te kleine zaaltje Half Af voor de hoogste eer van het door de muziekmaatschappij Sint-Cecilia georganiseerd tornooi. Aan deze finale waren drie schiftingsavonden vooraf gegaan die uiteindelijk de twaalf finaleploegen hadden aangewezen. Karnaval vieren zit de Wiezenaars blijkbaar in het bloed, zoals de mussen het stelen. Dit werd weer eens bewaarheid door de talrijke opkomst voor de prinsverkiezing van vorige zaterdag in het Wiezehof. Daar werd met hoofd en handen gezwoegd door de beide bierlievende Wiezer- kandidaten Dirk Maes en Jozef Van Cauter, die via een 5- tal proeven de prinsentitel wilden veroveren. Hun ver diensten moesten voor 50% door een jury en voor 50% door het publiek geëvalueerd worden. Prinsenkeuze Omstreeks 21 u. stelde het fameuze duo Mark en Mie ken, die het hele verkie- zingsgebeuren leidden, de kandidaten aan het publiek voor. Coördinator Gom maar heette alle kamaval- vrienden welkom en daar na was de actie aan Dirk en Jef. Eerst stelden de kandida ten zichzelf op een zeer originele wijze voor. Chiro- leider Dirk had voor de gelegenheid zijn unifoml van postbode aangetrok ken (anders draagt hij het in Brussel) en presenteerde zich als de zoon uit het ex- Volkshuis. Zijn rivaal Jef, met hoge hoed en pitteleir noemde zich chocoladebe werker te «Callebatens», fervent FC-Wieze (en An- derlecht) supporter, oud- Volter en jaarlijks Super starkandidaat. Hij won de ze initiale proef en ook de tweede, nl. het samenstel len en aanplakken, met ste vig ingepakte handen, van een affiche. De stand was toen 109 voor Jef tegen 81 voor den Dirk. Bij de der de test, het verkopen van een burgemeesterszetel (kleur naar keuze van de kandidaat) of een golfleng te bleef Dirk de baas, en ook bij het dansen en zich verkleden behield hij de bovenhand. Maar vooral door zijn lied trof hij de roos met een karnavalesk getint meezingertje op de voois van «Joepie jee...» een prestatie waarmee hij de hele zaal op zijn kant kreeg. Jef, die nochtans een goed karnavallied had', struikelde over zijn song en «Volgend Jaar Beter» en Stimson Het werd opnieuw een erg spannend kwisgebeu- ren. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat Aquila Tem- se, net als tijdens de twee de schiftingsronde gemak kelijk naar de overwinning zou stevenen. Na tien van de zestig op te lossen vra gen hadden de Temsenaars immers reeds een komfor- tabele voorsprong van 25 punten op Volgend Jaar Beter. Vooral het verdrag van Versailles, de Engelse John Buil en het doordrin gend geluid van de wulp hadden de andere ploegen reeds heel wat punten ge kost. Itaca, Lana Turner, Fred Emmer en het feit dat een symposium in feite een drinkgelag was, hielpen Aquila nog verder vooruit. Maar de grote oorzaak van de puntenkloof die na der tig vragen tussen Aquila (115) en Volgend Jaar Be ter (74) was gevallen, was te wijten aan het feit dat een zekere Stimson minis ter van oorlog was in de V.S. gedurende de jaren van W.O. II. Hierdoor ver loren de mannen en de vrouw van Dirk Buyst hun dertig punten van de joker. Achteraf bijgerekend kost te deze minister de Den- dermondenaars trouwens de eindoverwinning. Het zal hen Volgend Jaar niet meer gebeuren. Inmiddels was Spinnekop sterk terug gekomen en halfwedstrijd hadden deze achtpotigen nog maar dertien punten achterstand. Spinnekop naar zege Het bleef een gezellig kwisgebeuren en de span ning was nooit echt uit de lucht. Na de veertigste vraag was al wel duidelijk dat het voor de zege zou gaan tussen Aquila en Spinnekop maar ook voor de andere ereplaatsen bleef de strijd toen nog volledig open. De jury haalde trou wens ook nog twee solo's met de Beerenberg tweede hoogste Europese vulkaan. En met de musical Ba- bies in Arms. Weinig juiste antwoorden ook voor Cart- wright als uitvinder van het weefgetouw, voor een zelf portret van Goya, voor de Mississippi-alligator, voor de Noorse stormreus Tyassi en voor de Britse architekt Wren. Met kabaretier Luc Lutz haalden de Charels dan nog een solo. Tien vra gen voor het einde stond Spinnekop vijf punten voor op Aquila; de Charels, ATB Volgend Jaar Beter, de Beiren en Loco vochten voor de derde plaats. La Veuve, bijnaam voor de guillotine, een biervraag en de Kiruna ijzerertsmijn van Zweden brachten nog heel wat punten op. Het IQ- woord van twintig letters werd door Volgend Jaar Beter als eerste gevonden en bracht de ploeg nog af getekend naar de derde plaats. Winnaar werd ech ter Spinnekop dat met juist twee puntjes Aquila voor bleef. Het Appels kwistor nooi had zijn negende win naar gevonden onder de twaalf finaleploegen. Zoals het bij deze sportieve aan gelegenheid steeds past, waren er ook ditmaal geen ontgoochelende gezichten, zelfs niet bij Volgend Jaar Beter dat met de dertig punten van minister Stim son overwinnaar zou ge worden zijn. Misschien denkt men in die ploeg reeds aan de tiende uitgave van het tornooi dat, zo ver zekerden ons de organisa toren, in een vergrootte zaal en met een paar nieu we sponsors aantrekkelij ker zal overkomen. Samen met het groot Dendi monds kwistomooi bij het Appels kwistornooi e must voor de liefhebtx Daarvoor verdienen de i ganisatoren van de Sint-Cj ciliamaatschappij alle lofj Hugo AeJ Uitslag finale 1. Spinnekop 2. Aquila 3. Volgend Jaar Beter 4. Loco 5. Charels 6. Beiren 7. Banzai 8. Wodeismedoade 9. Tora Tora 10. ATB 11. Crescendo 12. Pinguins 1 1 n 1*'< verspeelde hierdoor enkele kostbare punten. Na deze laatste proef bleef de score nagenoeg gelijk (253 voor Dirk en 245 voor Jef). De stemming door het publiek gaf uiteindelijk de door slag. Dirk won het pleit en de titel, en zal als prins Victor I de geschiedenis ingaan. Jef legde zich sportief bij de uitslag neer. Wie weet zal er voor hem volgend jaar geen gunstiger wind waaien... Na het bekend maken van de uitslag gaven enkele vo rige Wieze-prinsen o.m. Dirk I en Pros I enkele stemmingsliedjes ten beste. Jury Als leden van de jury fun geerden: prins Dirk I (1981), Jos Abeel (VTB- VAB), Frans Van Inghel- gem (KSR), Roger De Wolf (VW) en de comité leden Gommaar De Wit (coördinator), Luc Putte- man, Gilbert Cornelis en algemeen secretaris Roger Van der Borght. De andere leden, Willem Heuvinck, Francois Ledegen, Eddy Goffin en Hans De Maes- schalck verrichten die avond ook bergen werk. Prins Dirk, met zijn waar digheidsgewaad getooid, bracht zondag al een blitz- bezoek aan zijn Chiro-pu- pillen en gaf de aftrap bij de thuiswedstrijd van FC Wieze tegen Baasrode (2- 0). Hij nodigt iedereen uit op het prinsenbal van za terdag 27 februari in het Wiezehof, op de kinderka- valkade van 6 maart en voor de stoet van zondag 7 maart. Tevens drukt hij de formele wens uit dat zijn tegenstrever Jef hem die namiddag in de prinsenwa- gen zou vergezellen. Alles zins een mooi en sportief gebaar. J.V.L. In Dendermonde Centrum ging de Prinsentitel 1982 naar Albert Van Den Boom. Albert I spreekt zijn vele fans toe (v) wera uit vijj Kanaiaaten uitverkoren (dw) «Goed voorbereid op reis» is een nieuwe praktische gids van Test-Aankoop die tot stand is gekomen na veelvuldige brie ven en telefoontjes van konsu- menten die ontevreden waren '"-jÉÉ®// A over hun vakanties of die in dat verband met problemen te kampen hadden. De bedoeling was niet nog maar eens een w reisgids te laten verschijnen «r> w over ec" an,^ere vakantie- jA: I I bestemming, maar wel een «4to| praktische gids te maken die [kHmSI H' m(jfe"? z>ch richt tot de kandidaat- vakantieganger die wil weten hoe hij zijn vakantie-budget v kgjj berekenen, welke admini- fy stratieve formaliteiten hij moet JfÊk vervullen om de grens over te steken, enz. Deze gids «Goed r voorbereid op reis» is verkrijg- Steendorp. Hubert Enge baar aan de prijs van 275 fr. bij werd eind januari geinstal- Test-Aankoop, Hollandstraat leerd als kar navalprins. Hij 13 tc 1060 Brussel. heet nu Hubert I (rdg) Kruibeke. Karnavalverentging Altena organiseerde in het OCMW een karnavalfeest vo de derde leeftijd. De uit Sint-Niklaas afkomstige zanger Jean Walter was eregast (dw) Prins Victor uit de Molenstraat haalde het nipt zijn tegenkandidaat. Hij kreeg heel v steun van de Chirojongens (v)

De Voorpost | 1982 | | pagina 6