Lede en het Koninklijk Gesticht van Meesen Kasseien verdwijnen uit Vrasene-dorp Wij en Polen Sint-Niklase CVP-jongeren lauweren Jan Vanwyck Nieuwe rit op buslijn 57 B Smullen in Sint-Niklaas Aalsters Kultureel Centrum Wie de provinciale weg Sint-Niklaas-Kieldrecht regelmatig gebruikt ervaart aan den lijve wat kasseien betekenen als weg bedekking. Sinds geruime tijd bestaan er plannen om het tracé van de provinciale weg ter hoogte van de Kerkstraat in de Beverse deelgemeente Vrasene te wijzigen. De drukbere- den weg vertoont in de dorpskom enkele scherpe bochten die de verkeersveiligheid in sterke mate beperken. Een nieuwe doorsteek dus, die door de Beverse gemeenteraad in zitting van 8 december '81 reeds principieel werd goedgekeurd. De verdere uitvoering berust bij de provincie. De dorpenaren van Vrasene kunnen er enkel gelukkig om zijn, maar ook heel wat werknemers, werkzaam in de bedrijven in de polderge meenten en in het industrie gebied op de Linker-Schel- deoever, gebruiken deze weg van en naar het werk. Tijdens de piekuren is het verkeer door de Vrasense dorpskom zeer druk. Meer nog dan voor de personen wagens levert het bochtige en smalle weggedeelte een probleem op voor het druk ke vrachtverkeer dat op die plaats voorbijrijdt. Boven dien levert dit een supple mentaire risikofaktor op voor ongevallen. Ongeval len met vrachtwagens had den méér dan eens in het verleden grote schade als gevolg aan de huisgevels aldaar. Vanwege het smalle voet pad en de afwezigheid van een rijwielpad, gekombi- neerd met scherpe bochten die het uitzicht op de weg belemmeren, vormt dit ge deelte van de provinciale weg te Vrasene een zeer onveilig weggedeelte voor fietsers en voetgangers. Ingevolge verscheidene tus senkomsten van het ge meentebestuur van Beveren werd door de provincie een plan uitgewerkt tot verbete ring van de toestand. De planning omvat volgen den punten: realisatie van een nieuw tracé (rechttrek king) ter hoogte van de Kerkstraat te Vrasene. Deze doorsteek zal uitgevoerd worden met een betonver- harding, aanleg van een parkeerstrook en een ont dubbeld fietspad in de door steek en tot aan de kerk, het inrichten van een woonerf (wegbedekkmg en klinkers) en uitvoering van beplantin gen in het verlaten deel van de Kerkstraat; het wegdek in de dorpskom wordt uit gevoerd in betonklinkers; de duiker ter hoogte van het gemeentehuis zal verbreed worden; de paardekastanje op het einde van de door steek zal wel behouden blijven. Door al deze wijzigingen zal niet alleen de verkeersveilig heid (vooral van de school gaande jeugd) verhoogd worden, maar zal ook bet uitzicht en leefklimaat in de Kerkstraat veel aangenamer worden. Ook jongeren die schoollo- pen in de middelbare scho len van Sint-Niklaas maken regelmatig gebruik van deze weg. Hopelijk wordt vlug gestart met de uitvoering van de werken. (wvdv) De akties rond Polen biyven doorgaan. Overal worden inzamelingen gehouden, worden informatie-avonden inge richt en worden benefietvoorstellingen georganiseerd. Op vrijdag 12 februari or ganiseert het jeugdhuis 't Pilaartje. Veerstraat 2 te Dendermonde, een film en info-avond over «Po len». Als progressief jeugd huis meent 't Pilaartje dat het ook tot zijn opdracht behoort het «grote pu bliek» en meer bepaald de jongeren informatie te ver strekken over onder andere aktuele maatschappij pro blemen. Het ligt in de be doeling de huidige situatie nader toe te lichten door de gebeurtenissen historisch te schetsen. De film «hoe te leven» zal worden gebruikt als gespreksbasis. Ook in Hamme wordt een info-avond rond «Polen en solidariteit» georganiseerd. De «Werkgroep Vorming» van het Jongerencentrum The Old Chap organiseert eveneens op vrijdag 12 fe bruari om 20.00 uur een informatie-avond met als tema «Polen en solidari teit». Er werd gepoogd een zo evenwichtig mogelijk gesprekspanel samen te stellen en daarvoor werden volgende sprekers uitgeno digd: uit Moerzeke komt een Pools echtpaar ons een schets geven van het sociale leven in Polen. Daarnaast zal een vrachtwagenchauf feur, die met voedselpaket- ten naar Polen is gereden, een ooggetuigeverslag af leggen. Uitleg over de hulpverleningsakties, zo wel hier als in Polen zelf. krijgen we van een afge vaardigde van het Interna tionale Rode Kruis. Tevens zal een diareeks over dit aspekt te bekijken zijn. En tenslotte zal het politieke aspekt toegelicht worden door een medewerker van het 1 mei-komitee. Als toe maatje wordt er «Bigos» geserveerd. Dit is een typi sche Poolse jachtschotel. De info-avond vindt plaats in het zaaltje van Buurthuis 't Hofken, Klein Hulst 9 te Hamme. De toegang is gratis. We kunnen ook melden dat de aktie die door de perso neelsleden van het OCMW van de stad Sint-Niklaas. door de personeelsleden van de stadskliniek en de rust huizen van het OCMW werd gehouden, een sukses is geworden. Het betrof hier een geldinzamelaktie ken; via het kreëren van werkgroepen wordt een ruime inspraak aan de basis gegarandeerd. Jan Van wyck vlotte vent, zeggen de CVP-jongeren heeft Vincent Foubert twee jaar Volgens voorzitter van de een ruim aandeel gehad in geleden, Constant Corve- CVP-jongeren De Ruyte de aangroei van het leden- leyn vorig jaar. Nu is Jan slaagde Jan Vanwyck erin, aantal. Vanwyck aan de beurt bij door zijn zin voor vemieu- De prijs werd op 4 februari de CVP-jongeren van Sint- wing van de partij een dy- overhandigd. Niklaas. Ze kozen de namische formatie te ma- (wv) hoofdingenieur-direkteur van Dolso én voorzitter van de hele Sint-Niklase CVP tot jaarfiguur. ten bate van een kinderkli niek in de Poolse stad Lodz. Deze aktie werd van buitenaf gesteund door een aantal partikulieren en de bedienden van het bedrijf Lee. Met de opbrengst er van werden medikamenten en babyvoeding aange kocht, alles samen 1,3 ton. Alles wordt persoonlijk overhandigd aan een arts verbonden aan deze kli niek. Het transport gebeurt met een lichte vrachtwagen en heeft plaats op 10 fe bruari 1982. De wagen zal bestuurd worden door Dirk De Clerck, die zal verge zeld zijn van zijn schoon broer als tweede chauffeur. In Dendermonde wordt er op 3 april in de sporthal van Appels een Benefietavond ten voordele van Polen ge houden. De organisatie be rust in handen van de Den- dermondse aktiegroep «So lidair met Polen» en in sa menwerking met Radio Freeland. De benefiet avond vangt aan om 20.00 uur. Nu reeds zijn er voor deze grandiose avond kaar ten te verkrijgen aan de al Z< .Zi prijs van 120 fr (de adres sen zullen eerlang bekend gemaakt worden). Op de avond zelf kosten de kaar ten 150 fr. Aan de ingangs-lve kaarten is een tombola ver- bonden met talrijke waar devolle prijzen. Het doel van deze avond is voor de voormalige Poolse hoofd stad Krakau levensmidde len aan te kopen. Hebben nu reeds hun me dewerking verleend aan de ze benefietavond: Will Fer- dy, Fancy, La Dolce Vita (voorheen Dream Ex press), Crescent City Drea mers, Jos Martin, Johan Stolz, Patty De Vick, The Bleu Lines, Joe Leed, de Prinsenkamer van Dender monde en het Klein Mu- ziekske. Verder zijn er nog onderhandelingen aan de gang met een Poolse groep. Tenslotte kunnen we U nog melden dat op maandag 22 februari Gust Dierickx naar Polen vertrekt" met een lichte vrachtwagen gevuld met levensmiddelen. Het ligt in de bedoeling van Gust deze uit te delen in de Poolse stad Krakau Weldra komt er verandering in dé verkeersslalom in de dorpskom van Vrasene wvdv) Jan Vanwyck (arch) De buslijn 57 B Zelzate via Moerbeke naar Lokeren werd aangepast. Dat houdt in dat sedert 1 februari volgende wijziging in voege is getreden Op de schooldagen wordt een nieuwe rit met onderstaande tijdregeling ingelegd: Moerbeke (NMBS-station) 7.55 uur; Eksaarde (Brug) 8.03 uur; Daknam (Kerk) - Lokeren (busstation) 8.13 uur. Rit 105 Moerbeke (NMBS-station) 5.39 uur - Zelzate (busstation) 5.57 uur wordt afgeschaft en rit 104 Wachte- beke (Godshuis) 5.35 uur, Lokeren (busstation) (nl5 uur wordt afgeschaft tussen Wachtebeke (Godshuis) en Mocr- bekc (NMBS-station). Wase vlaaien en boerenbrood, rijstpap, pannekoe ken en zo. Met koffie. De Sint-Niklase dienst voor toerisme en de KVLV van de stad slaan de handen in elkaar om de bezoekers aan Het vakantie- en vrije- tijdssalon (12 t/m 15 februari) gastronomisch te verwennen. Elke KVLV-afdeling zal één dag voor zijn rekening nemen. KVLV-Sinaai bereidt boerenbrood met hesp en Breugheliaanse rijstpap, ze serveren dat vrijdaga- Wat het kultureel centrum betreft, dat de jongste tijd veel in de belangstelling kwam, wordt op de maandelijkse perskonferentie van het schcpenkollege nog medegedeeld dat de beschikbare lokalen voor de verenigingen nog voldoende zullen zijn. De oppervlakte, die ingenomen zal worden door de bibliotheek is groter dan oorspronkelijk voorzien omdat de stad nu éénmaal een maksimale betoelaging kan bekomen van de werkingskosten, en de personeelslasten. Toegegeven werd dat bepaalde aanp-^singswerken ge beurden met het oog op deze maksi.^e betoelaging. Anderzijds werd de voorziene patio op hei dak afgeschaft omdat deze ruimte veel beter geschikt is voor het inrichten van burelen dan voor een café-restaurant Over de toekomstige uitbatingskosten maakt men zich op dit ogenblik alleszins reeds heel wat zorgen. «Ik wens mijn opvolger veel geluk op dit vlak» zei schepen Van den Ecde letterlijk. vond. KVLV-Belsele biedt zaterdagnamiaaag wa fels, homemade chokolademelk en milkshake aan. KVLV-Nieuwkerken én de afdeling Puivelde komen met pannekoeken en melktoestanden aandragen op zondagnamiddag. En maandagnamiddag worden om 14.15 u. alle dames uitgenodigd door de afdeling Sint-Niklaas: thema is 'hoe een picnicmand smake lijk en keurig presenteren?'Eigen gebakken vlaaien kunnen achteraf geproefd worden in de stad. (wv) Door bemiddeling van de Minister van Justitie, M. Carton De Wiart, komt België 's oudste instelling van openbaar nut, «L'lnstitudon Royale de Messines», in 1919, in het bezit van het domein te Lede, eigendom van de Zusters Kanunnikessen van de H. Augustinus van Jupille. Het vorig verblfjf *e Meesen was t(jdens wereldoorlog I, door beschietingen ten gronde verwoest. Met het KB van 16.9.1969 werd de bestaande onderwijsinstelling gesloten en het domein voorbestemd om verkocht te worden. Aktiegroep Lede Einde 1971, een jaar na de gemeenteverkiezingen, staken enkele personen, niet tevreden met de gang van zaken ter plaatse, de hoofden bij me kaar. Een sociale doorlichting, en de daar bijhorende pendel graad, van de gemeente werd gemaakt naar de plaatselijke werkgelegenheid toe. Aktie groep Lede was geboren; met als devies «Verbeter de we reld, begin met Lé»! In februari 72 volgt een groots opgezette vragenlijst, ver spreid over de gemeente, rond de verdere afwerking van het 10 jaar terug aangekochte park in het Centrum. 561 ingezon den antwoorden zijn de baro meter van de belangstelling van de plaatselijke bevolking. Een bijkomende vraag: welke plaatselijke situaties of proble men zoudt gij willen behandelt zien op de manier waarop het «Park van Lede» hier bestu deerd werd geeft met 75 tus senkomsten de voorkeur aan het kasteel, 't gesticht van Meesen. Op de genomen start werd verder geborduurd door de Aktiegroep en in de plaat selijke pers van 10.8.72 noteer den we volgend artikel: Een dringende roep!!!... in de woestijn??? Als de gemeenteraad niet te lang aarzelt en zijn fantasie even aanscheipt dan krijgt zij de gelegenheid om het «Oud Kasteel» aan te kopen, zoals het gestaan en gelegen is, 8 ha met gebouwen, hovingen en wal, tegen de prijs van X mil- Een blik over de hoofdingang in de Kasteeldreef. (CDJ) joen, met af- en opbieden, waarop wellicht staatstoe- lagen. Dan krijgt de gemeente met een de gelegenheid om de sme rige muren in 3 straten op te ruimen en desgevallend te ver vangen door een open raster werk. Dan krijgen wij opeens een prachtig park met vijvers en dreven. Dan komt in de Kas teelstraat, tegenover 't ouder lingentehuis. grond vrij om minstens 50 huisjes te bouwen voor gehuwde oude paren, in tweelmgenbouw, of hoe ook, als het maar prettig is. Dan ligt er een goed onder houden gebouw gereed, met verwarming, lopend water, re mises en afgesloten koer, voor een «kinderbewaarplaats» in de Markizaatstraat, dicht bij het station. Dan ligt daar de grond gereed om een «zwemkom» op te rich ten, te midden in het dorp, waar in de straal van 400 m al de scholen van Lede zijn ge vestigd. Dan komen er de parkeer plaatsen bij in de Station- en de Markizaatstraat, van 300 m lengte. Dan komt de gemeente in het bezit van lokalen voor uitbrei ding van de bibliotheek met leeszalen enz. plaats te veel, voor administratieve inplantin gen, met uitbreiding van het gemeentehuis, voordrachtza len, kursuszalen, enz. Dan kan het jeugdhuis er mis schien aan denken zich in het centrum van de gemeente te vestigen. De lokalen liggen er, met grote wandelgangen, ver lichting, stadswater, 16 stort baden en verscheidene ligba den, honderden lavabo's en tientallen lavatory's, alles in goede staat. Dan kan misschien, met een beetje geestdrift, de nodige durf en beslistheid, het oude kasteel worden omgetoverd tot een open lokaal, een casino of zo, niet noodzakelijk een speelhuis maar een trefhuis waar familiegeest en vermaak is te vinden, zo noodzakelijk voor een gemeente die tot resi dentieoord werd omgescha pen. De meest besproken zaken in dit artikel werden reeds aange sneden in de gemeenteraad en worden onontbeerlijk in een centraal gelegen dorp dat mor gen waarschijnlijk het knoop punt zal worden van een fede ratie of een agglomeratie van gemeenten. Deze gemeenteraad is niet per sé achterlijk en deze plannen zijn geen illusies. Wie maakt er zich een levenstaak van? NU! NU! Een kontaktname met het schepencollege bleef dan ook niet uit. Dra kwam men tot het besluit dat Lede de aankoop en de uitbating niet alleen aan kon en beroep werd gedaan op. een bredere belangstellings kring. Diverse brieven werden verstuurd naar ministers, par lementsleden, provinciale in stanties. Ondertussen blijft de aktie groep de plaatselijke bevol king verder sensibiliseren. In december 72 heeft een dia avond met debat plaats onder grote belangstelling. In maart, het jaar daarop, is er een huis aan huis verkoop van een kleu- renaffïche met de afbeelding van het markiezenkasteel en de slogan «Het Kasteel van Lede Ons Kasteel». Stoere taal maar meteen ook één der laatste manifestaties; de ziekte van de animator, Jet Cool, en het uitblijven van concrete rea lisaties zijn de groep fataal ge worden. Langer dan een jaar wisten zij de belangstelling van de gemeente gaande te houden en er zou hen onrecht aange daan worden indien hun dege lijke studie voor de inplanting van een kinderkribbe en hun aanbreng rond de nakende fu sieperikelen niet vermeld wor den. Was er dan geen interesse van de gemeeijjelijke beleids mensen? Op 21 december 72 zijn de gebouwen door de toenmalige burgemeester Raes. de ge meenteraad en de Stichting, vertegenwoordigd door haar voorzitster, ter plekke ge ïnspecteerd. Op 7 februari 73 is in een geheime raadszitting geopteerd voor enkele gebou wen om er de gemeentelijke administratie in te huisvesten. De stichting stelt een schatter aan die het gehele complex op 65 miljoen raamt en stelt ze voor geen cent minder te koop. Duidelijk te veel hooi op het vork voor de gemeente. In de begroting van 73 wordt een eerste maal een lening van 35 miljoen uitgeschreven Op 4 juni deelt het Ministerie van Volksgezondheid mede dat er voor de aankoop geen kredie ten meer ter beschikking zijn. In september bevestigt Minis ter Chabert het «groenplan» dat het gebied parkgebied van 6 ha beschermt. Op het groen plan blijft teoretisch een be toelaging van 60% mogelijk, mits het maken van een socio- 8 - 12.2.1982 - De Voorpost De kapel gezien vanaf de Kasteelstraat. (CDJ) de, waaruit blijkt dat er ee zeer grote nood is aan sociaa kulturele infrastruktuu m.a.w. de inplanting van ee Kultureel Centrum is veran woord. pers artikels welke de aan- de toeschouwerspositie van het dacht van de openbare mening Leedse schepenkollege in een vestigen op het verder vorde- «laissez-faire, laissez-passer»- rende verval. Bij de kontakt- houding werd doorbroken name met de politieke manda- door een schrijven van de Ko- tarissen van de streek is er ninklijke Kommissie voor Mo- steeds de terugkomende vraag: numenten en Landschappen, «Welke eindbestemming kan daterend 15 jan. 1979, waaruit 25 juni 1980: vergadering t er aan het domein en de ge- blijkt dat de Minister van Ne- bet kabinet van de toenmalig bouwen gegeven worden?» derlandse Kuituur beslist heeft minister van Nederlandse Ku het onderzoek naar de nieuwe tuur. De eigenaar gaat Vermelden wij nog de tussen- bestemming van het Koninlijk koord met de voorgesteld r verkoopprijs, maar.. eb daarenboven een strook van 5 meter langsheen de Kastee dreef, de Kasteelstraat en d Markizaatstraat (dit zou vi een wijziging van het gewes plan dan moeten worden on gevormd. Gezichtspunt onaai vaardbaar voor o.a. Dien: Groenplan, dat het park vei minkt zag worden. Vanuit he komsten bij en antwoorden Gesticht van Meesen op te dra van de ex-minister van Neder landse kuituur, mevr. R. De Backer-Van Ocken... tot de oplossing van deze problema- gen aan een Speciale Stuur groep. Deze stuurgroep be staat uit vertegenwoordigers van alle departementen die op initiatieven genomen tot een gesprek met de verschillende betrokken instanties* (1977). De Heer P. Van den Boey- nants, ex-minister van Lands verdediging heeft uitvoerig en voldoende geargumenteerd. Zijn visie en de toestand en besluit: ik kan u de volle verzekering geven dat zowel het Koninklijk Gesticht als ik zelf niets liever wensen dan aan de gebouwen te Lede een passende bestemming te ge ven, die van aard is gelijktijdig tegemoet te komen aan de ver zuchtingen van de streek en het algemeen belang, alsmede aan de eigenaar een billijke vergoeding moet waarborgen ter instandhouding van zijn pa trimonium en het nakomen van zijn sociaal doel.» Gesticht betrokken zijn. De heer prof. L. P. Suetens. voor zitter van de Kon. Kommissie voor Monumenten en Land schappen ressorteerde recht streeks onder het kabinet van park zou er tevens op «achtei de Minister. De Minister van Kuituur neemt zelf het heft in handen om de padstelling te doorbreken: de Stichting kan. bouwen» gekeken worden Het uiteindelijk resultaat wa een afwijzing van het voorstel wegens het gewestplan, van Een compromis .kwam er met p« Het ministerie van Kuituur ze A opnieuw de klasseringsproce st. dure in! Met als reaktie eei C brief van het Koninklijk Ge m het Domein geen bouwgrond maken en Kuituur kan geen beschermingsmaatregelen sen omdat het klasseringsbe- richte kommissie vergaderde op 22 jan, 12 maart en 10 waarin r augustus 1979. De overblijven- *"nnen 8aan me'de 'n8c,slcld de gegadigden waren: Dienst klassenngsprocedure. M a Groenplan voor het park. Na tionale Dienst voor Opgravin gen (zolder en kelderverdie ping van de schoolvleugels, het Oud Markiezaat het Hol lands Paviljoen), Gemeente Volgende week Lede (wat overblijft). (Slot: Heeft een Stichting ui waarin het stelt niet akkoord t< reeds vanaf de start van d< procedure proberen ze deze ti vernietigen De driehoeksverhouding: het verschil in standpunten met als gevolg een touwtrekken tussen de beheerraad van de Stichting Ondertussen wordt een dege- en het Ministerie van de Ne- lijke sociaal-culturele studie derlandse Kuituur, anderzijds gemaakt door de gemeente Le- 1776 nog staan?) reden van be culturele studie en het aanstel len van een schattingscommis sie. De gemeentebegroting van 74 voorziet een tweede maal een lening van 35 miljoen. Vanaf 75 wordt er over de zaak steevast gezwegen. Op na vraag van de CVP-oppositie blijkt later dat deze studie nooit werd uitgevoerd of op papier gezet. Een nieuw element was het KB van 25.3.75 waarbij de ge bouwen werden geklasseerd en de bijhorende vijver en parken als landschaps werden gerang schikt. Tegen het genomen KB heeft de Stichting, zich steu nend op een procedurefout bij de Raad van State een geding aanhangig gemaakt, zaak die zij dan ook gewonnen heeft. Een ander iacet is een KB van 6.12.76 tot bepaling van de algemene voorschriften inzake instandhouding en onderhoud van de monumenten en de stads- en dorpsgezichten... Na de gebruikelijke koninklij ke groet vinden wij onder art. 2: de eigenaar is verplicht zorg te dragen voor de instandhou ding en het onderhoud o m. door:... 6'. Het onmiddellijk afdekken met voorlopige ma terialen in geval van noodsi tuaties. Maar gezien het Ko ninklijk Gesticht over geen in komsten beschikt De impasse is volledig, De eer ste verschijnselen van verval tekenen zich af: gaten vallen in de daken, vooral in deze van de kapel, regen en wind vor men goede bondgenoten om de totale aftakeling een handje toe te steken. Met instemming van de eigeftaars zijn verschil lende stukken van het interieur van bestemming verwisseld. Op de gemeente is het geweten dat georganiseerde strooptoch ten plaatsvonden. Zo zijn op .een bepaalde nacht alle deurklinken verdwenen en de ganse huistelefoonapparatuur in de lucht opgegaan. Werkgroep Leefmilieu I.ede In 1976 is er een Werkgroep Leefmilieu Lede (WLL), ak- tief, lid van RALDES (Regio nale Aktiegroep Dender en Schelde). Een harer dosiers, hoe kan het anders, handelt over het oude Leedse zeer. het Kasteel van Meesen. Kontak ten worden opgenomen met woordvoerders van de ver schillende politieke partijen en instellingen... Welke positief reageren... zonder resultaat. Regelmatig verschijnen in de

De Voorpost | 1982 | | pagina 8