Ontwikkelingshelper Paul Boon: «Er moet aan de twee kanten worden gewerkt Dendermondenaar Gaston Van Limbergen 's werelds beste vogelkweker Tien trips in Oost-Vlaanderen De Dendermondse Schilderschool Een kunsthistorische benadering 24 - 19.2.1982 - De Voorpost «Want niet het snijden der rijst is de vreugde; de vreugde is in het snijden van rijst die men zelf heeft geplant». Een zin die men kan lezen in de alom bekende Max Havelaar van Multatuli en die in een pennetrek de diepe betekenis van het ontwikkelingswerk weergeeft. Althans zo ziet Paul Boon uit Sint-Gillis-Dendermonde zijn taak als ontwikkelingshelper. Hij hoopt over enkele weken te kunnen afreizen naar Ambon in Indonesië, waar hij voor een tweede maal het beste van zichzelf gaat geven ten dienste van de plaatselijke bevolking. Nochtans is Paul Boon geen missionaris die het geloof gaat uitdragen. H(j is een ontwikkelingshelper, een doodgewone jonge man van half in de twintig of misschien er net iets voorbij. Hij blaakt van gezondheid, heeft al zijn vrije tijd veil voor zijn werk, wil het ook aan zoveel mogelijk mensen kenbaar maken opdat men hier in ons eigen landje een andere kijk zou krijgen op het ontwikkelingswerk. hoevenden. Vraag is: hoe komt men ertoe aan ontwikkelingshulp te gaan doen? Paul Boon: «Na mijn humaniorastudies volgde ik de kursussen ingenieur tropische land bouw. Een keuze die enerzijds was be paald door mijn belangstelling voor de landbouw, maar anderzijds ook inspeelde op mijn belangstelling voor vreemde vol keren, vreemde landen en vreemde kuitu ren. Dat was uitgerekend in die periode dat uitbuiting, verdrukking, honger en derde wereld meer en meer in de belang stelling kwamen te staan. Dat heeft me sterk aangegrepen en vooral dan de over tuiging dat er wat aan te doen was en gewapend met mijn kennis als landbou wingenieur, nam ik het voor mij voor de hand liggende besluit mijn bijdrage te leveren. Ik trachtte mij voldoende te informeren, volgde enkele kursussen en legde de eerste kontakten met mensen in overzeese gebieden. Onder meer met pa ter Windey die al ettelijke jaren in India aktief is en daar uitstekend werk levert». Voor Paul Boon ging het dus duidelijk om een bewuste keuze. Niet dat hij de over tuiging is toegedaan dat hij door zijn optie de wereld zal veranderen. «Dat hoeft ook helemaal niet», zegt Paul Boon die de mening is toegedaan dat hij niet in ie mands anders plaats een beslissing kan nemen. «Iedereen moet voor zichzelf uit maken wat hij kan en zal doen. Maar men moet die keuze in alle eerlijkheid maken». «Een vertrek overzee kan je op drie manieren aanvatten. Als werknemer van een privé-firma, maar dat wordt niet di- rekt als ontwikkelingssamenwerking erva ren gezien er verschillende belangengroe pen mee gemoeid zijn; als vrijwilliger via officiële instanties als daar zijn het Alge meen Bestuur Ontwikkelingssamenwer king Abos, de Verenigde Naties (UNO) of de Wereldvoedselorganisatie (FAO); als vrijwilliger bij een niet-gouvernemen- tele organisatie». Aan het woord is Paul Boon, ontwikkelingshelper omdat hij zich daar best goed bij vindt en zichzelf kan zijn in dat werk. Hij koos voor deze derde vorm. «De keuze hangt samen met mijn kijk op de ontwikkelingssamenwerking en de wij ze waarop ginds zinvol kan worden ge werkt». Daarmee wil hij in geen geval afbreuk doen aan de vele inspanningen die officiële instanties zich getroosten. «Maar voor mij telt alleen een kleinscha lig mensgerichte aanpak van de problema tiek die dan een blijvend resultaat kan opleveren». Een soort van self-help dus. Bewuste keuze In een periode dat iedereen zich zowat uitslooft om zichzelf een goede toekomst te verzekeren, dat muren van onverschil ligheid worden opgetrokken, klinkt het op zijn zachtst gezegd eigenaardig dat er nog jonge mensen zijn die hun beste krachten willen wijden aan de toekomst van ande ren. Dat is het geval voor Paul Boon, die men onmogelijk een avonturier, evenmin een idealist kan noemen. En toch wil deze hedendaagse jongeman de mooiste jaren uit zijn leven besteden aan de ontplooiing van de meer kansarmen, van de hulpbe- Wat is ontwikkelingssamenwerking? Niet alleen bestaan er vele ideeën over het begrip ontwikkelingssamenwerking, er bestaan er evenveel over het begrip ont wikkelingshulp. «Het lijkt me dat we er De ontgonnen stroken bos worden beetje bij beetje gekultiveerd moeten naar streven zoveel mogelijk de nadruk te leggen op vorming en animatie, niettegenstaande rechtstreekse hulp in krisissituaties noodzakelijk is. Het ont wikkelingsprobleem kan niet worden als een louter technische aangelegenheid. Legt men hierop al te sterk de nadruk, dan loopt men het gevaar dat dit soort hulp de neiging vertoont de mensen te bestendigen in hun bestaande maatschap pelijke socio-ekonomische situatie wat ze ker en vast de bedoeling niet mag zijn», aldus Paul Boon. «Het streefdoel lijkt mij dan ook deze projekten van gemeen schapsontwikkeling waarbij de meeste aandacht wordt verplaatst van materiële hulpverlening naar bewustmaking, vor ming en het streven naar een menselijke promotie. Ik kies voor deze meer klein schalige projekten dan voor de meer pres- tigieuse projekten van de officiële instan ties die veelal naast de armste bevolking werken». Paul Boon heeft trouwens zijn eigen kijk op het ontwikkelingsprobleem. «Het ont wikkelingsprobleem in de derde wereld, zo zegt hij, lijkt me een globaal samenle vingsprobleem. Dat wil zeggen dat zowel in de derde wereld als in onze westerse maatschappij gelijkgerichte problemen bestaan en het ontwikkelingsvraagstuk kan zodoende niet worden opgelost tenzij er ook bij ons ingrijpende veranderingen plaatshebben. Daarnaast lijkt het derde wereldprobleem me ook een politiek pro bleem. De wereld gaat als het ware ge bukt onder de politieke onwil van het Noorden dat alles blijft opeisen ondanks de schijnbare bekommernis die men heeft ten aanzien van de inwoners van het Zuiden». Eerst in India «Mijn werken in de derde wereld zie ik dus als een werken aan herverdeling. Het is noodzakelijk dat er mensen hier en ginds aan de basis werken, die het volk willen helpen sterk maken om de armoede enkel te doorbreken en van de bestaande machten een rechtvaardiger verdeling te eisen». Paul Boon begon zijn ontwikkelingswerk in India, bij de Buggenhoutse pater Win dey, die in 1980 een bezoek bracht aan zijn vaderland en op zoek was naar een paar mensen die wat afwisten van land bouw. Paul Boon was dus de geknipte man voor hem. Pater Windey aanvaardde hem en Paul vertrok naar Vinobanagar, een goede 30 kilometer van de provincie hoofdstad Hyderabad in de staat Andhra Pradesh gelegen. «In teorie wist ik alles af van landbouwge wassen, hun teelt- en verzorgingswijze, waterwinning en -distributie, klein vee teelt. Maar achteraf beschouwd bleek dat beroepsbekwaamheid in het dagelijkse werk slechts een gering gedeelte van de tijd rechtstreeks aan bod kwam. Belang rijker was het kunnen openstaan voor, leven en omgaan met de mensen en hun dagdagelijkse beslommeringen. De moti vering is naast de specifieke bekwaamheid dan ook enorm belangrijk». In Vinobanagar was Paul betrokken bij een eenvoudig projekt. Landloze boeren kregen er een stuk grond toevertrouwd dat ze voor eigen gebruik mochten bewer- Zoals de plaatselijke bevolking leven ook de ontwikkelingshelpers in hutten ken. Op zichzelf een mooi initiatief. Paul nam er zich de opleiding van de eenvoudige dorpsjongens ter harte. Hij maakte hen vertrouwd met de landbouw werktuigen en bracht hen de eerste be grippen van een huisindustrie bij. Daar ervaarde hij hoe belangrijk het wel was de taal van de doodgewone man te kunnen spreken. Gelukkig kon Paul rekenen op de steun van drie Indische vrijwilligers die een wetenschappelijke opleiding achter de rug hadden en hem beetje bij beetje de Indische kuituur, zeden en gewoonten bijbrachten. Een makkelijke opgave was het helemaal niet om deze gekregen grond vruchtbaar te maken. «Het was laterietgrond. Zes maand lang was er geen greintje regen in de streek». De eerste opdracht was dan ook het boren van waterputten. Niet met machines zoals wij dat zouden doen, maar met mankracht. Over een irrigatiesysteem moet men helemaal niet spreken. Het is er zo warm, dat het grootste deel van het water reeds is verdampt vooraleer het zijn plaats van bestemming heeft bereikt. Bij gevolg moet men gewassen zoeken die men met weinig water kan kweken. Van rijst is er geen sprake. Maar wel worden er groenten gekweekt, ook al om een afwisselende voeding tot stand te bren gen. «Na verloop van tijd werd de grond eigendom van de mensen die hem be werkten. De grond stak vol stenen en rotsen. Men diende dus heel wat te inves teren vooraleer men er iets kan kweken. Dat is dan het volgende probleem, want financieel zit men er niet zo denderend Een half jaar bleef Paul Boon werken in India. Toen moest hij terug naar huis, want zijn verblijfsvergunning kon niet meer worden verlengd. Het was net lang genoeg om hem ervan te overtuigen dat hij als ontwikkelingshelper zich verdien stelijk kon maken, zonder dat hij zich daarom op het voorplan zou werken. «Het komt er immers op aan de leefge woonten van de autochtone bevolking zo snel mogelijk over te nemen, te leven zoals zij leven, op eenzelfde wijze ook te handelen». Naar Indonesië Over enkele weken reist Paul Boon op nieuw af. Dit keer naar Indonesië. «Een paar maand na mijn India-avontuur, kwam ik in kontakl met de vzw Flores- vrienden van Sint-Amandsberg, waarmee ik over enkele maanden als erkend vrij williger vertrek. Het projekt van «land bouwontwikkeling en -begeleiding voor de Molukken-eilandenarchipel» houdt on der andere in: bijstand en begeleiding te verlenen aan de plattelandsbevolking bij het uitbaten en ontginnen van gemeen schappelijke dorpsgronden, kultiveren van gewassen en groenten die wat afwisse ling zouden brengen in de eenzijdige voe ding en het onderzoeken van mogelijkhe den tot uitbreiding van de kleinveeteelt die dikwijls door gebrek aan afzetmoge lijkheden door transportproblemen ver waarloosd wordt en anderzijds doceren van landbouwvakken aan de Pattimurau- niversiteit te Ambon en het begeleiden van de studenten in de proeftuinen. Een derde taak zal erin bestaan te trachten tot een samenwerking te komen met kleine lokale verenigingen of lagere landbouw scholen teneinde betere verspreiding van gekende werkwijzen en teeltmethoden te komen. Tenslotte behoort het tot mijn taak de herbebossing opnieuw op gang te brengen in de gebieden waar grond is gewonnen op het tropische woud. dit met de bedoeling de erosie of afspoeling van vruchtbare grond door de hevige regenval tegen te gaan en anderzijds te voorzien in fruit en hout. Ook voor het verstrekken van de nodige schaduw is dit een nood zaak». Dat is de taak die Paul Boon zal te vervullen krijgen. De eerste maanden zal hij kunnen steunen op een lokaal specia list, maar nadien moet hij het alleen zien te redden. Een grootse opgave, maar met de inzet en de moed van Paul Boon en zijn onwrikbaar geloof in het kunnen van de plaatselijke bevolking, komt ook dat wel voor mekaar. Tentoonstelling Omdat Paul Boon zijn dorps- en stadsge noten een beter inzicht wil geven in het ontwikkelingsmodel dat hij voorstaat, or-__ ganiseert hij in samenwerking met de vzw Floresvrienden tijdens het weekend van 20 en 21 februari een informatieweekend over de derde wereldprojekten. Dit week end heeft plaats in het Sint-Lutgartcen- trum in de Spoorwegstraat te Sint-Gillis- Dendermonde, zaterdag van 14.00 tot 21.00 uur en zondag van 9.30 tot 12.30 en van 14.00 tot 18.00 uur. Er is doorlopend een dia-voorstelling en verder kan men er zich een idee vormen van de batik uit Java, kaïn uit Flores, Timor en Rote (geschikt voor tafellopers en bedspreien), rijststro kaders uit Java, koffie, honing en kruidnagel en natuurlijk ook het vermaar de houtsnijwerk uit ebbenhout afkomstig, van Bali. Al deze voorwerpen worden ook te koop aangeboden. --fn het Kultureel Centrum van Wichelen was het een drukte van belang. Daar had immers de huldiging plaats van enkele meer dan verdienstelijke vogelliefhebbers uit de regio van Dendermonde. Onder meer werd wereld kampioen Gaston Van Limbergen met de nodige eer bedacht en gingen ook geschenken naar Belgisch kam pioen Roger Van Daele. De vele vogelliefhebbers werden verwelkomd door Wim Van Ranst, voorzitter van de ornithologische ver eniging «De Witte Mus» die iedereen uitnodigde om er een gezellige bedoening van de maken. Hij legde er de nadruk op dat de vogel liefhebbers uit het Dender- '-mondse nu ook internatio naal grote suksessen boe ken en dat dit toch een stimulans moet inhouden voor alle leden om in de toekomst met een nog gro tere ijver verder te werken. Daarna belichtte de heem kundige Ruys, Wichelen in al zijn aspekten. Vervolgens werden enkele films gedraaid over het ob serveren van broedende vogels en werd aangetoond hoe men de vogels best voedert. Biezonder veel bijval kreeg de film over ^vermere - Donk. De hoofdbrok van de avond werd ongetwijfeld de huldi ging van .de kampioenen. In het kort werd uiteenge zet wat men allemaal moet veil hebben om het tot kampioen te kunnen bren gen. Dat wordt men niet van vandaag op morgen. Men moet zich in de eerste plaats voldoende informe ren. De aanschaf van stu dieboeken is dus een nood zaak. Maar men moet die ook door en door uitplui zen. Daarnaast moet men ook tijd maken voor het observeren van de vogels. Pas dan kan men eigenlijk van start gaan. Maar het meest moeilijke maar te vens het meest boeiende is wel het kweken van een topklasse in de soort. Daar aan gaat een secure en langdurige selektie aan vooraf. Bovendien moet men deze diertjes in een optimale konditie kunnen krijgen en ervoor zoreen dat ze die zo lang mogelijk behouden. Tenslotte is er nog het deelnemen aan wedstrijden zowat in het hele land en kan er met spanning worden gewacht op het verdikt van de keur meesters. En die zijn on verbiddelijk: alleen de bes ten komen in aanmerking. Tot die besten behoort ook Gaston Van Limbergen uit Sint-Gillis Dendermonde. Die sleepte tijdens de We reldtentoonstelling die in Roeselare werd gehouden de wereldtitel uit de brand. Voor Vlaanderen is dit een haast unieke prestatie. Gaston staat bekend als een vogelliefhebber die met uitzonderlijk veel ge duld tewerk gaat. Die zijn tijd neemt en streeft naar een optimale kwaliteit. De vogels waarmee hij het tot wereldkampioen bracht, zijn er het resultaat van: jarenlange selektie en prima ven.orging liggen aan de basi-Gaston is met zijn wereldtitel natuurlijk de koning te rijk. En ieder een gunt nem deze uitzon derlijke onderscheiding van ganser harte. Hij werd door voorzitter Van Ranst in lovende bewoordingen toegesproken en mocht ook een kleine herinnering aan deze heugelijke dag in ontvangst nemen. Op de tweede plaats werd Roger Van Daele uit Zele in de bloemen gezet. Roger bracht het tot nationaal kampioen en dat wil ook heel wat zeggen. Ook hij kreeg een herinnering aan deze kampioenenviering. Er kwamen nog andere lau reaten op het podium: Ou- degem bevoorbeeld dat m- terclub kampioen werd, Frans Coppieters die werd uitgeroepen tot algemeen kampioen. In de a-reeks gingen de bloemen even eens naar Frans Coppie ters, C. Dauwe en F. Rom- baut; in de b-reeks waren P. Lambrechts, P. De Cock en G. Remory; de win naars. In de c-reeks felicita ties voor L. Smekens, R. Van Linter en A. Remory. Vermelden we dat in de klas a jonge vogels onder scheidingen werden toege kend aan Frans Coppieters, C. Dauwe en A. Minebo en dat eenzelfde onderschei ding in de klas b vrije vo gels werd overhandigd aan Frans Coppieters, J. Man- naert en F. Rombaut. Daarmee was het officiële gedeelte achter de rug en kon men gaan denken aan de nodige ontspanning. Na tuurlijk hoorde er bij deze kampioenenparade ook een etentje dat iedereen zich wel liet smaken. Waar na het feest voorgoed los barstte.... De Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen publiceert het eerste deel van een nieuwe brochure «Welkom in Oost- Vlaanderen». Deze brochure richt zich tot al diegenen die uitstappen organiseren, be stemd voor groepen bestaande uit minimum 20 personen. Ze beschrijft kant en klare arran gementen voor 10 daguitstap- pen. Als dagtochten heeft men de keuze tussen de volgende tien: 1Dendermonde en Zele 2. Het kasteel van Laarne en het Donkmcer te Berlare 3. Ronse en Louise-Marie 4. Kluisbcrgcn en Ronse 5. Oudenaarde en de Scheldeval- lei 6. Geraardsbergcn 7. Gent 8. Sint-Niklaas, Loke ren en Waasmunster 9. Ecklo 10. De Zwalmstreek. Deze verschillende program ma's bieden talrijke beziens waardigheden en mogelijkhe den tot ontspanning, teneinde de dag zo aangenaam mogelijk door te brengen. De Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen en de V.V.V.'s heten u alvast w< kom in deze provincie. De brochure «Welkom Oost-Vlaanderen» kan gra bekomen worden bij de Fed ratie voor Toerisme. Ko Hendrikaplein 27, 9000 Gen tel. 091/221637, maar richt zi< dit keer niet tot individuelen Het tweede deel, eveneet Dei met 10 dagarrangemente (wv voor groepen, verschijnt bit nenkort. Op 21 maart verschijnt het unieke boek over «De Dendermondse Schilderschool» uitgegeven naar aanleiding van het 15-jarig bestaan van de Ronde Tafel 57 Dendermonde. Dit kunstboek werd samengesteld door Jean-Pierre De Bruyn, leraar kunstgeschiedenis aan de Kunstakademies van Dendermonde, Hamme en Sint-Niklaas. Het boek wordt uitgegeven op een formaat 24X30 cm, gebonden met gecartonneerde omslag en zal 320 bladzijden bevatten, gedrukt op houtvrij machinegestreken kunstdrukpapier. Het zal minstens 300 reprodukties bevatten, waarvan een 30-tal in kleuren. De meest representatieve kunstwerken, vooral uit privé-bezit werden hiervoor geselekteerd. Men kan op dit boek voorin tekenen door het invullen van onderstaand intekenformulier Inschrijvingsformulier ->g Ondergetekende Adres tekent in op het kunstboek «De Dendermondse Schilderschool - Een kunsthistorische benadering» aan voorintekenprijs: ex. aan voorintekenprijs 1.400F ex. genummerd luxe-exemplaar 1.750 F ex. meervoudige aankoop aan 1250 F per exemplvanaf 3 Verzendingskosten: ÏOO F per exemplaar, en stort de som van F op rekening nr. 293-7374556-89 bij de Generale Bankmaatschappij De bestelde exemplaren kunnen vanaf 21 maart worden afgehaald ter gelegenheid van de retrospectieve tentoonstelling in Galerij Het Pand, Oude Vest te Dendermonde van 13 maart tot 5 april 1982. De niet afgehaalde boeken zullen automatisch aan de intekenaars worden toege stuurd tegen betaling van de voorziene verzendingskosten. Dit intekenformulier dient teruggestuurd naar volgend adres: Meester Luc Steyaert, Leopold II laan 5 bus 6 te 9330 Dendermonde.

De Voorpost | 1982 | | pagina 24