WeakMart tai Arrondissementeel Welzijnsorganisme Dendermonde streeft naar samenwerking OCMW's Openbaar vervoer In 'l Lokerse: i méér bussen, minder treinen nodig 75 /V Rouwkransen in zijde - plastiek en levende bloemen Van Remoortel Achttien miljoen besparing mogelijk, \zegt studiekommissie VAN LIMBERGE^, VAN LIMBERGEN Kleurrijke sotternijen Samen honderdzestig. De Voorpost VRIJMG ZS FEBRUAR11 35' JAARGANG NR. 8 - 28 F aai :De voorstellen zullen grondig en welwillend y j worden onderzocht» zei de kabinetsattaché van kei verkeersminister De Croo dinsdagavond op het d Lokerse stadhuis. En ook bij de spoorwegen en de 10 buurtspoorwegen wil men sleutelen aan een ver bete- van de situatie en dus inspelen op de suggesties. ^Vélke voorstellen? Die van de vzw Initiatiefgroep Bevordering Milieuvriendelijk Verkeer, een orga nisme dat door verkeersdeskundigen Roel en Luk De Jong in het leven werd geroepen en op verzoek van het Lokerse stadsbestuur een studie heeft gemaakt [over het openbaar vervoer in het Lokerse. Met de ikonklusies die in het rapport werden geformuleerd wil burgemeester Liebaut naar de bevolking toe, er zullen weldra inspraakbijeenkomsten worden be legd. De Lokerse beleidsmensen zullen aan de deur van de bevoegde instanties blijven kloppen, aldus [Hilaire Liebaut, die het openbaar vervoer een verdrukt kind noemde. Al zijn we er de jongste jaren wel wat op vooruitgegaan op dat stuk, ook in en om de Durmestad. Je moet haar op je tan den hebben om in Lokeren met de bus te komen wer ken», staat op p. 22 van [deze ruim zestig pagina's dikke, degelijke studie. Wie om 7 uur 's morgens aan de slag moet en vanuit Overmere, Sinaai of Zaffe- lari' arriveert met het open- tear vervoer kan gewoon Biel op tijd beginnen, want bus of trein zijn niet bijtijds Lokeren. 's Avonds la ten de verbindingen naar Waasmunster, Overmere, Beervelde, Zeveneken en Lochristi veel te wensen over. en globaal genomen is de richting Doorslaar en Zaffelare totaal onaange past. Dat speelt scholieren én werknemers danig irten. Hoe men naar en vanuit Lokeren pendelt en wat er 'olgens de broers De Jong llemaal schort met de trein- en busregeling rond pde Durmestad explikeer ik volgende week. Nu even, I beknopt, over de essentie I van de studie. Men gaat uit van een minimale oplossing voor de streek- en stads dienst in en om Lokeren. In een eerste fase wordt geopteerd voor een aanpas sing van het streeknet, en dat zou een uitgave van zestien miljoen extra ver gen. Tegelijk moet volgens de verkeersdeskundigen op bescheiden schaal een stadsbusdienst worden gekreëerd. met drie lijnen waarop telkens één bus zou rijden Heirbrug-centrum- Everslaar. Kopkapel-cen- trum-Zelebaan en Heien- de-centrum-Rozen zijn de drie, en daarmee is een uitgave van zo'n zes mil joen frank gemoeid. Aan de krcditzijde kunnen dan op lijn 59 (het spoor naar Gent) enkele onnodige diensten worden gesuppri meerd, en dat zou een be sparing opleveren van wel tweeënveertig miljoen. Maar om het wegvallen van een aantal treinstops in Belsele en Sinaai te kom- penseren moeten enkele bijkomende busritten wor den ingeschakeld in de zo ne tussen Sint-Niklaas en Lokeren, extrakost ruim twee miljoen. Een cijfermatige konklu- sie: meeruitgave stad en streek samen ruim 24 mil joen, besparing op het spoorvervoer ruim 42 mil joen, saldo 18 miljoen be sparing. Het vzw-voorstel moet de bezuinigers toch als muziek in de oren klin ken, niet? «De noodzakelijke her waardering van het Loker se openbaar vervoer hangt volledig af van de mogelijk heid om onderbenutte spoordiensten weg te snij den en de aldus uitgespaar de exploitatie-uitgaven te transfereren naar het stads en streekvervoer per bus. Het transferbedrag hoeft niet eens te worden opge bruikt om de streek- en stadsvervoernoden in het Lokerse op een bevredi gende wijze tot een oplos sing te brengen», zo wordt gekonkludeerd. Een aksentverschuiving dus, van spoor naar bus. Die is ook volgens burge- Al enkele jaren is in Dendermonde een Arrondissementeel Welzijnsorganisme (AWD) aan het werk. Opgericht in 1974 is deze vzw bedoeld als een organisme voor streekophouw en wordt als zodanig dan ook erkend door het Ministerie van Nederlandse Kuituur. Het AWD stelt zich tot doel om aan iedereen (burger, organizatie, openbaar bestaat, school, plaatselijke werkgroep) de kansen en de mogelijkheden en de middelen te bieden om op een aktieve en demokratische manier mee vorm te geven aan de inrichting van z(jn leefwereld. Aan de basis van de oprichting van het AWD lagen verschillende sociale organizaties, die zich later gesterkt zagen door de toetreding van gemeentebesturen en OCMW's. Dat heeft voor gevolg dat dermonde. De initiatiefne- het AWD zijn diensten ter mers waren ten zeerste ver beschikking stelt van de heugd dat alle OCMW s op OCMW's ieder afzonder- deze vergadering present lijk. Maar dat is niet vol- waren-, wat onderstreept doende. Het AWD wil ook dat zij voor deze samen- zaak aan samenwerking werd aangevoeld en ook door meerdere interpellan- ten werd naar voor gescho ven. Het is immers zo dat de OCMW zich tegenover uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vesl 34 9330 Oendermonde Tel.: 052/21 40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 28 F Jaarab. 1.260 F 6 maand 650 F 3 maand 340 F om het algemeen welzijn te wei"king belangstelling heb- bevorderen een zekere ben Hel werd Irouwens al vorm van overleg en sa- ™i vluS duidelijk op de menwerking tussen de tien bijeenkomst dat de nood- OCMW's van het arrondis- sement Dendermonde te initiëren, stimuleren en on derhouden. Overleg en sa menwerking, zo stelde men voorop, maken de laatste jaren ook in de gezon dheids- en welzijnssektor meer opgeld. Ze kunnen immers de kwaliteit van de verstrekte diensten verbe teren en in een tijd van beperkingen op financies en andere middelen leiden tot een ekonomische en funktionele optimalizering van de maatschappelijke dienstverlening. Dat was meteen het uitgangspunt om de verantwoordelijken van de OCMW's van Wic helen, Berlare. Lebbeke, Zele, Wetteren. Waas munster, Hamme. Dender monde. Buggenhout en Laarne bij elkaar te roepen en samen rond de tafel te gaan zitten om over deze samenwerking ta gaan praten. Overleg noodzakelijk Die vergadering had plaats in de AWD lokalen te Den een aantal problemen zien geplaatst, die voor vele gemeenten identiek zijn. Bovendien zitten zij nog Bloemencenter Nleuwebaan 2, 9180 BELSELE - Tel. 031/72.37.75 BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat, 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat, 73 Tel. 21.56.00 AALST meester Liebaut nodig, hij schrijft immers ter inleiding van de studie: «Globaal be keken blijft de busdienst een zwakke schakel in de serviceketen van het open baar vervoer, al kan uiter aard ook het spoorwegver voer nog verbeterd worden». Om de studie op poten te kunnen zetten schreef de vzw De Jong een heleboel scholen en bedrijven aan. De respons was enorm, en dat bewijst volgens de ini tiatiefnemers dat men sterk begaan is met de uitbouw van het openbaar vervoer in het Lokerse. Hoe die in detail zou kunnen gereali- zeerd worden licht ik in het volgende nummer van De Voorpost toe. In de marge nog dit: op 3 april wordt in Lokeren gestart met het verhuren van (twintig) fietsen aan het station. En burgemeester Liebaut liet weten dat élke halte in zijn stad met een bushoekje wordt bedacht. Goed zo. Wouter VLOEBERGH Sfeerbeelden, impressie, kommentaar't was overal karnaval. Lees en kijk binnen in dit blad opgescheept met een finan cieel probleem. Daarnaast zijn er nog een aantal moei lijkheden die verschillen van OCMW tot OCMW, maar die door het uitwisse len van ervaringen vlugger en ook adekwater kunnen opgelost worden. Mevrouw Lambrechts die juridisch advizeur is bij de Vereni ging van Steden en Gemeenten zette klaar en duidelijk uiteen dat overleg en samenwerking een noodzaak zijn en ook hoe deze wettelijk dient te ver lopen. De hamvraag is na tuurlijk te weten hoe de betrokkenen staan tegen over dit overleg. Zij zette verder uiteen dat er in Vlaanderen ter zake reeds heel wat initiatieven wer den genomen. Meestal gaat het dan om een samenwer king op het stuk van maat schappelijk werk. Maar evenzeer wees zij erop dat overleg beslist geen lac hertje is. Er komen meer «En vergeet vooral niet Fabiola te groeten» tegen de koning, (v) zei Clement moeilijkheden om het hoekje kijken dan men op het eerste gezicht wel zou kunnen vermoeden. Na de ze waarschuwing tegen overdreven entoesiasme, lichtte mevrouw L. Jans- sens, stafmedewerkster van het AWD het projekt na der toe, waarna het de beurt was aan de voorzit ters of sekretarissen van de OCMW's hun mening die naangaande kenbaar te ma ken. Uit dit gesprek kwa men een drietal punten naar voor. De OCMW's en dat staat vast, worstelen met financiële problemen. Een aantal projekten die men graag zou realizeren gaan dan voor de hakbijl, vooral dan wanneer de gemeentebesturen finan cieel niet willen bijsprin gen. En dat laatste gebeurt steeds met minder en min der entoesiasme, want ook de gemeenten hebben het moeilijk het hoofd boven water te houden. In de tweede plaats werd het zonneklaar dat ook in de regio Dendermonde er een noodzaak is aan maat schappelijk overleg. Men heeft vastgesteld dat er haast overal in Vlaanderen op dit stuk goed wordt gewerkt en dat enkele de provincie Oost-Vlaande ren, maar dan toch wel sterk het arrondissement Dendermonde, een witte vlek is. Het AWD wil nu gesprekken gaan voeren met de sociale dienst van het OCMW en peilen naar de grote problemen. Op de derde plaats zijn er nog een aantal problemen met de beroepskamers. Daarnaast zijn er nog de individuele problemen. Maar vast staat dat alle OCMW's van het arrondis sement Dendermonde zeer positief staan tegenover de ze samenwerking. Dat is volgens de heer Luyten, projektmedewerker, de voornaamste vaststelling van de bijeenkomst. Het AWD, zo onderstreepte hij, zal zich niet de rol van dominerende faktor in dit hele projekt aanmatigen. Men heeft uitsluitend de bedoeling het hele projekt van samenwerking en over leg te begeleiden. Het zijn de OCMW's zelf die het overleg moeten waarma ken en van hen moet ook het initiatief uitgaan. Het overleg kan geschieden op drie vlakken: op het niveau van de voorzitters, op het niveau van de sekre tarissen of op het niveau van de veldwerkers. Wat de eerste twee betreft kan men praten over het beleid, over uitwisselen van konkrete gegevens, de be spreking van technische moeilijkheden bij de afwer king van dossiers, het be spreken van administratie ve systemen, de koördina- tie van de respektievelijke werkingen en het realize ren van gemeenschappelij ke initiatieven, diensten en zelfs standpunten. Wat de veldwerkers aangaat, hier zou men kunnen komen tot een informatie-uitwisseling en bespreking van de meto den en technieken, van de specifieke moeilijkheden, de verwijzingspatronen en de signalizatiefunktie. Het samenwerkingsverband zou zich dan kunnen ont wikkelen tot een serviceor gaan voor de OCMW's, service die zou kunnen geleverd worden aan -de groep van aangesloten OCMW's of aan een of een aantal ervan. Alfabetizatieprojekt Sinds augustus 1978, het moment waarop in Den dermonde werd gestart met alfabetiseringswerk voor volwassenen, heeft deze werksoort een sterke uit breiding gekend. Het pro jekt «alfabetizering» werd aan de OCMW-verant- woordelijken voorgesteld en hen werd gevraagd zich omtrent dit opzet te bezin nen om het tijdens een vol gende bijeenkomst diep gaander te bespreken. In het arrondissement Den dermonde lopen momen teel twee alfabetizerings- projekten, een in Dender monde en een in Dender monde. Het bekend maken van deze projekten is een zaak, een tweede en al even belangrijke zaak is het vragen om financiële steun aan de OCMW's, in wiens dienstenverlenend kader dit projekt uitstekend past. Op een vroegere vraag naar financiële ondersteu ning vanwege de OCMW's uit de streek van Dender monde, mochten de pro- jektleiders positieve reak- ties ontvangen. Hieruit bleek ook de bezorgdheid van de OCMW's om niet als enig OCMW aan deze vraag te beantwoorden. Dat is dan ook de verkla ring waarom nu bij het AWD wordt aangeleund om het projekt te realize ren. De vraag naar financi ële steun werd nu herhaald en omvat een wekelijkse tussenkomst van 200 fr. per kursist, een maximale tus senkomst van 35.000 fr. per jaar. In die overeenkomst met de OCMW's zouden nog andere punten kunnen zitten, zoals de berekening op basis van de gevolgde lesuren, een betaling naar gelang het aantal inwoners van de betrokken gemeen te enz. Vertellen we tenslotte dat er in Dendermonde een 55- tal mensen worden bege leid en dat hun leeftijd schommelt tussen de 20 en de 60 jaar. De grootste groep is de leeftijd van 25 tot 40-jarigen. AWD-schrift 3 In dit AWD-schrift 3 dat betrekking heeft op de OCMW's van het arrondis sement Dendermonde, wordt een profiel gemaakt van de 10 OCMW's. Deze brochure, die 100 fr. kost en verkrijgbaar is bij het AWD, Bevrijdingslaan 165 te 9330 Dendermonde (052/21.64.54) bevat onder meer alle adressen van de arrondissementele OCMW's

De Voorpost | 1982 | | pagina 1