Nieuwkerken warmt zich op voor tiende Klompentochten en vijfde Hoevetochten Zoveelste overval bij juwelier De Saeger Wase wandelhappening begin april «Shotokan Stekene» kampioen Vlaamse karate-associatie LAATSTE BERICHTEN 40 - 26.2.1982 - De Voorpost Een beeld van de eerste lustrumviering van de Klompentochten, in yy//. t-lK jaar Kan je in en om Nieuwkerken op de koppen lopen In Nieuwkerken en omgeving begint men stilaan weer toe te leven naar de topper in de Vlaamse wandelsport. Tijdens de eerste zondag van april worden de inmiddels naar wijd en zijd bekend geraakte Klompentoch ten voor de tiende keer ingericht. Daags voordien, op zaterdag 3 april, zullen de Hoevetochten aan een eerste lustrum toe zijn. Het spreekt dan ook voor zichzelf dat de inrichters dit jaar aan beide wandeltoch ten een extra feestelijk cachet willen geven. Tijdens de voorbije negen jaar kwamen juistgeteld 58.763 wandelaars naar Nieuwkerken afgezakt om er mee te wandelen tijdens het Klompenweekend. Waar aanvankelijk slechts 872 wandelgasten aan de startlijn verschenen in 1972, groeide dit aantal jaar na jaar gestadig aan, zodat men nu gerust van een vermaarde wandel hoogdag kan spreken, waarbij zelfs de slechtste «Piense voorspellingen» niet meer in staat schijnen de deelnemers thuis te hou den. Dit stijgend enthoe- siasme rechtvaardigt voor dit tweede lustrum dan ook een feestelijke sfeer. De geplande aktiviteiten krijgen zelfs een zodanig uitgebreid karakter dat het dorpscentrum er gewoon weg te klein voor wordt. Er werd geopteerd om een aantal manifestaties (wel licht definitief) te doen ver huizen naar de Mees- terstraat. De dorpskom blijft dus niet langer het centrum voor deze wandel bedoening. De sportterrei nen in de Meesterstraat worden voortaan dé draai schijf. Ook al brengt deze verhuis voor de organizato- ren extra werk mee en zal de middenstand niet met deze beslissing gediend zijn, het is gewoonweg een must. Men heeft daar veel •meer ruimte en... men staat de kermisaktiviteiten (die die dagen sinds jaar en dag in de gemeente plaats vinden) niet langer in de weg. Een oud zeer Twee jaar geleden kreeg de goede verstandhouding tus sen stadsbestuur en organi- zatoren een flinke deuk en werd voor lange tijd een donkere schaduw gewor pen op deze feestelijke wandelmanifestatie. Het schepenkollege wou toen géén toelating geven voor het inrichten van de luizen en sjachermarkt op de sportterreinen in de Meesterstraat. Langs de andere kant werd het dorp werkelijk té klein voor de ze reuzemanifestatie. Zo Ton er b.v. geen grote tent meer opgericht worden op het dorpsplein, dat gedu rende twee Wv Aends in be slag genomen werd door de lentefoorkramers. Een an der diskussiepunt was het standgeld, dat diende be taald te worden voor de standen op de sjacher markt. Ten slotte was er de eis van het stadsbestuur dat op de diploma's (die afgele verd worden aan de wande laars) de vermelding «In ternationale Klompentoch ten Sint-Niklaas» zou gedrukt worden. Dit laatste wees er volgens de organi- zatoren op dat men in Sint- Niklaas de hele organizatie uit Nieuwkerkse handen zou trekken. Tijdens een perskonferen- tie trachtte men toen alles te weerleggen. De gelever de steun zou integendeel wel honderdduizend frank bedragen, o.a. voor de pro paganda in de Stadskro- niek, de geschonken kunst schotels. het leveren van werklieden, het ter be schikking stellen van loka len en terreinen, enz. Het werd een ware hetze, die door beide partijen weken lang gevoerd werd via dag en weekbladen. De storm is nu gelukkig geluwd. Of de plaatselijke midden stand met de definitieve verhuis van de Klompen- tochten naar de sportvrien den buiten het dorp gediend is, blijft echter nog een ander vraag. Even achterom kijken Als je de cijfersgegevens der voorbije negen jaren vergelijkt, merk je dat het aantal deelnemers in 1973 al opliep tot 2138. Het enorm slechte weer belette in 1975 zelfs niet dat toch nog 2298 wandelaars kwa men opdagen. In 1976 wer den. met 4009 deelnemers, alle verwachtingen over troffen. Dat jaar betekende voor de Internationale Klompentochten ontegen sprekelijk de grote door braak. In 1977 slaagden de organizatoren erin, van de verdiende faam gebruik te maken en er een dagje aan toe te voegen. Door het inschakelen van de Hoevetochten was met een de Wase tweedaagse gekreëerd. En ook hier werd een zinvolle naam- keuze gemaakt. Nieuwker ken is immers rijk aan typi sche oude hoeven. Onder de plassende regen werden dat jaar toch nog 3875 deel nemers geteld, slechts 134 minder dan het jaar voor dien, toen het een echt zo merweertje was. Zelfs ver scheidene buitenlandse groepen uit Oostenrijk en Zwitserland trotseerden het slechte weer om deel te kunnen nemen aan dit Klompenweekend. Door de organizatie van deze tweedaagse kwam men spontaan ook op het idee van de overnachtingen, wat dan weer een aansporing was om de festiviteiten te laten aanvangen op vrij dagavond. In '78 liep het aantal deelnemers al op tot 6300 en in '79 waren het er al meer dan 8000. Vorig jaar liepen de cijfers echter terug van 10.000 naar 9000 en wat het dit jaar wordt blijft nog even een vraag teken. Honderden helpers Voor een kleine gemeente met iets meer dan vijfdui zend ingezetenen, stelt de komst van bijna dubbel zo veel mensen elk jaar wel enkele problemen. Je stuurt die duizenden men sen immers niet op het klompenpad zonder ten minste enkele van de veer tig straten van Nieuwker ken volledig af te sluiten, wat dan weer niet dpor iedereen in dankbaarheid wordt afgenomen. Geluk kig heeft Nieuwkerken nog een kordate én welbe spraakte champetter die voldoende overtuigings kracht in zijn argumentatie weet te leggen... Meer dan driehonderd hel pers zorgen ervoor dat het die dagen niet uit de hand loopt in het klompendorp. Zo konden we b.v. twee jaar geleden op het Breu- gelhof met eigen ogen zien hoe, op de tonen van doe delzakspeler Bart De Cock en akkordeoniste Marie- Thérèse Maes, 2200 eieren de pan ingingen samen met 55 kg spek. Met 450 liter melk en 65 kg rijst werden er maar liefst 1800 borden rijstpap aan de wandelaars aangeboden. Het oud Vlaams bier ging er met bakken weg: 420 liter. Het aantal liter koffie konden we onmogelijk tellen maar volgens de dames van de vrouwenbond van Nieuw kerken moet het om en bij de 1000 liter geweest zijn! Het is echter niet enkel de wandelsport die jaarlijks zoveel duizenden naar dit Wase trefpunt lokt. Ook de oude ambachten, die weer voor een paar dagen leven krijgen ingeblazen, trekken massale belangstelling. Schaapherder De Keers- maecker uit Beveren zie je er rustig en kalm een schaap bij de poten vast binden om er de wol van ongeveer één jaar met een grote schaar af te scheren; wol, die in 1950 nog naar het spinnewiel van Magda Pieters uit Stekene ging, en er met handige vingers tot draad gesponnen werd. De vrolijke bezembinder Slim- broeckx uit Gent toont aan de Wase jeugd zijn am bachtelijke kennis. Potten bakker Wim Vermeylen zie je er bierkruiken boetseren uit grijze klei en de natio naal bekende blokmaker Jules Smet uit Beveren zie je er aan het werk, gehol pen door blokmaker De Prijcker uit Nieuwkerken zelf. De man van het eerste uur Het begin van de zeventi ger jaren was een gunstige periode voor het ontstaan en de uitbouw van veel wandelverenigingen en wandeltochten. Je moest maar een naam weten te kiezen die de mensen aan sprak en een zekere bete kenis droeg. Ook in Nieuw kerken was dit het geval. In 1972 kwam Paul De Groote er op het idee om in zijn dorp een wandeltocht in te richten. Als aktieve wande laar de'U hij voordien reeds heel wat inspiratie op, o.m. bij de Waasmun- sterse Rosenbergwandel- klub en ook tijdens de Do- dentocht te Bornem. Na wikken en wegen werden de nodige voorbereidingen getroffen en... de eerste Klompentocht was een feit. Met die goedgekozen naam wou men het verdwenen ambacht dat zo typisch was voor de gemeente, de klompenmakerij, nog eens in herinnering brengen. De tocht werd georgani seerd in samenwerking met de jeugdraad, het gemeen tebestuur en de sportraad. De organizatoren waren in hun nopjes, want alle ver wachtingen werden over troffen. Het was een uitste kend lenteweertje die 13de mei, toen niet minder dan 783 wandelaars inschreven voor de vier verschillende tochten en meteen de Wase polders introkken. Eén van de redenen waarom de jeugdraad destijds onmid dellijk bereid was om deze tocht mee te helpen organi- zeren, was het angstwek kend t.v.-programma over Doel. Daarom gingen de tochten dan ook in de rich ting van Beveren. Kallo, Kieldrecht, Doel en Verre- broek. «De organizatoren raden nochtans niemand aan om deze wandeltocht mee te maken op klompen, dit om onaangename erva ringen te vermijden...» zo lezen we in een oude krant uit die dagen. Na het eve nement van deze wandel tocht kwamen de organiza toren spoedig tot het be sluit om deze wandeldag uit te bouwen tot een jaarlijk se gebeurtenis en de tocht de organizeren in het kader van het Olympisch mini mum. Stichter Paul De Groote kreeg hierbij de gewaardeerde hulp van Hugo Pauwels, Cyriel Ver gouwen, Gino Bals en Frangois De Vree. Deze kleine kern van vijf mensen je zou ze gerust de pio niers van het eerste uur kunnen noemen hielpen de Klompentochten jaar na jaar uitbouwen tot wat ze nu geworden zijn. enz. De folkloremarkt be tekende iets volledig nieuws voor de ganse streek en beloofde dan ook iets bijzonders te worden. Zodanig speciaal zelfs dat de Vlaamse televisie dat jaar van de gelegenheid gebruik maakte om deze gebeurtenis op te nemen in het programma Terloops. Volksdans, vendelzwaaien, oude volksspelen uit groot moeders tijd en een tochtje op een ezel, het hoorde er allemaal bij. De Klompentocht uit 1973 hielp ook de waaier van t.v.-reportages in «Leef Nu» van producer Van De Sijpe vervolledigen. Te recht ging deze in genoemd programma de folkloristi sche toer op, want zoals de meeste andere streken in Vlaanderen had ook het Waasland de voorbije de cennia heel wat van zijn authenticiteit ingeboet. En zo leerde iedereen in het Waasland weer het Nieuw kerkse pierebollen en bak- schieten herontdekken. Een gevuld programma Vrijdag 2 april a.s. wordt het Klompenweekend om 18 uur ingezet met een rol- schaatswedstrijd op het Wallenhof. Wie zich nog niet ten volle op z'n gemak zou voelen op die acht klei ne wieltjes kan er vanaf 17 uur komen oefenen. Om 19 uur wordt in de Meesterstraat een schilder wedstrijd ingericht. Voor de jongsten is er echter een tekenwedstrijd, waaraan wel een 200-tal prijzen ver bonden zijn. De hoofdprijs bestaat uit een luchtdoop met een montgolfière. Op zaterdag 3 april gaan de vijfde Hoevetochten door. De afstanden bedragen (naar keuze) 25, 14 en 6 km. Om 10 u., 11.30 u. en 13.30 u. gaan de deelne mers van start. Zoals elk jaar zullen de wandelaars de mooiste Wase hoeven aandoen. Het centraal gelegen Breugelhof van Hi- laire D'Hollander zal hier bij een speciale atrraktie Paul De Groote is de geestelijke vader van de inmiddels internationaal vermaan 1 geworden Hoeve- en Klompentochten bieden. Op deze hoeve in zal een speciale luxe-uit- straat 252 (tel.: 03) de Kwakkelhoekstraat zal voering van de medailles 77.05.34) of naar Mar! 'tie een centrale eetplaats inge- aangeboden worden aan de Thyssen, Vrasenestraat 1 ,v richt worden en rond 14 wandelaars die inschrijven (tel.: 031-77.46.15). Op de I uur stijgt er een warme- voor deze medaille. Op de- ze adressen kunnen geinte oi luchtballon op. Vanaf 13 ze prachtige herinnerings- resseerde bewegingen c uur kan je op het Breugel- penning (30 fr.) staat een groepen ook een prachtig*nda hof gaan snuffelen tussen hoeve afgebeeld. Zondag- gesonorizeerde diareeks (ii de duizenden oude voor- namiddag rond 14 uur stijgt overvloeiingssysteem) ove raa, werpen die er te koop zul- andermaal een warme- de Klompentochten lenen len aangeboden worden op luchtballon op; deze keer de luizen- en sjachermarkt. echter op de sportterreinen aan de Meesterstraat. Daar zal ook een centrale eet plaats geïnstalleerd Op de sportterreinen aan de Meesterstraat verwacht men rond 16 uur de landing van het parakommando uit Diest. Daar vindt 's avonds ook het Breugelbal plaats, met medewerking van de diskobar van de dj's Erik en Luk. Zondag 4 april volgt dan de apotheose: de tiende Inter nationale Klompentochten over 5, 10, 20, 30, 40 en 50 km en met als respektieve starturen 14, 13, 11.30, 10.30, 9.30 en 8.30 uur. De respektieve deelnemings- prijzen bedragen 30, 35, 40, 50, 60 en 70 fr. Tevens Op aanvraag wordt zelf r gratis een film vertoond hts Wie die dagen gratis wens te overnachten bij burger 1 K,uuu 6vuuuu.w.u (eetmalen te gebruiken iitaa den. Met een lunchpakket familieverband) dient ziel JJ' (tegen 30 a 40 frank), een tijdig te wenden tot Mar koude schotel of spaghetti leen Dierickx, Vrasene (tegen 70 fr.) hoopt men er straat 11 (tel.: 031 de hongerige magen der 77.46.15). De wandeltoch wandelgasten te kunnen ten komen vanzelfsprekent re sussen, 's Avonds zullen de ook in aanmerking voor defwg dj's Erik en Luk vanaf 20 wisselbeker van de Vlaam uur tijdens het Blarenbal se Wandelliga. Leden var «t de beblaarde voeten der deze V.W.L. kunnen tot 13*" hinkende, maar moedige maart voorinschrijven bi wandelaars verder blijven P- Van Wiele, Wallenho pijnigen. H (tel.: 031-77.16.04) o^TS bij F. IJsewijn, Meester straat 69 (tel.: 031 Je Voor nog meer inlichtingen 76.87.58). verwijzen we naar Paul De Joi Groote, Nieuwkerken- ^au' VERSPREETfo KARATE De kampioenenploeg be staat uit volgende karate- ka's: Philip Vaerewijck, Romain Verdurmen, Mar tin de Block, Guy Ivens, Gilbert Thulliez en Guido Stroobrandt. Verleden week gingen deze V.K.A. (Vlaamse Karate- Associatie)-kampioen- schappen per ploeg door in Leopoldsburg. De Steken- se Shotokan-karateklub nam er, na 2 jaar onderbre king wegens diverse kwets uren van ploegleden, terug aan deel en... het werd meteen alweer een schot in de figuurlijke roos. Ja, ook in het seizoen 1978- 1979 «vocht» Shotokan zich tot kampioen. De twee schiftingsronden werden door de Stekense ploeg met groot overwicht (telkens 4 tegen 1) gewon nen. In de halve eindstrijd diende men het dan op te nemen tegen Karateklub Turnhout. Niet zo'n gemakkelijke tegenstan der. In een spannende par tij ging het dan ook gelijk op tot 2-2 zodat een 5e wedstrijd de beslissing diende te forceren. Romain Verdurmen dé bezieler van de Stekense klub klaarde dit karwei met bij zonder gemak en Stekene ging dus naar de finale. Tegen Voris Karateklub Schoten werd het scenario dus bij de andere trofeeën in de Shotokan-kas. Speciale lof kreeg de 17- jarige Stekenaar Guy Ivens, dus nog steeds ju nior. Daags voor het kam pioenschap vonden de se- lektieheren Guy net niet goed genoeg (té weinig uit de halve finale nog eens «dunnetjes» overgedaan en Stekene was dus voor de 2e keer kampioen karate-per- ploeg van de Vlaamse Ka rate Associatie. Shotokankarate uit Stekene kampioen VKA. De V.K.A.-beker én de pen. Hij nam te Leopolds- trofee van de Leopolds- burg sportief weerwraak: burgse Sportraad prijken op één na won hij al zijn wedstrijdervaring, was de wedstrijden! Enkel in de officiële reden) voor een finale moest hij met een nationale selektie voor de puntendeling vrede nemen. Europese kampioenschap- Folkloremarkt Toen het jaar nadien het grootse wandelweekend reeds een internationaal cachet kreeg, werd er een folkloremarkt aan toege voegd. Daar kreeg men voor het eerst al de oude ambachten uit de streek te zien: klompen maken, het draaien van zelen, smeed werk, het maken van man den en kantwerk, bakken van potten, boetseren, gie ten van kaarsen, emaille ren, scheren van schapen In de nacht van woensdag op donderdag rond twee uur werden inbrekers betrapt aan het uitstalraam van de Sint- Gillisse juwelier De Saeger De politie die een routineronde uitvoerde zag de mannen be zig aan de etalage van juwe lierszaak De Saeger in de Sint-Gillislaan. De daders, op heterdaad betrapt, zochten hun heil in de vlucht, maar werden achtervolgd door de politie waarna het tot een handgemeen kwam. Uiteinde lijk werden er ook enkele scho ten gelost en daarbij zou een politieagent gekwetst zijn. Hoewel er reeds een mooi stuk uit het ijzeren hek voor het uitstalraam was gesneden hebben de inbrekers niets kunnen meenemen. Het is de zoveelste inbraak bij de h. De Saeger die blijkbaar een doel wit is geworden voor juwelen- dieven.

De Voorpost | 1982 | | pagina 40