De grote en de kleine k Schooltheater in Sint-Niklaas schitterende fysici (srL™i£hE zsf-jsrsnjrï Vier Rotary-laureaten gekend >e g idsen spelen voor Unicef Kunst in Waas Paula Lockheart Trio in Lokeren Toneel Muziek Viering Ignace De Sutter Pe Voorpost - 5.3.1982 - 19 Vorig weekend, twintig jaar na de oorspronkelij- dekkingen van Möbius wel worden gedacht en düs kreatie, brachten leraars en leerlingen van het aan de wereld kenbaar ma- moet worden kenbaar ge- tllege en de Heilige Familie (twee erkende scho- ken ,<Zij is gek!» vinden de maakt. Móbius kan zijn u van hartje Sint-Niklaas) op een werkelijk over- ^sici- maar voor hen is er kolle£a's-fysici ervan over jagende manier «De Fysici» van de Duitse roman- we* wetenïhap er en dramaturg Friedrich Dürrenmatt voor het Durrenmatt bewaren dan het prijs te faal uitgevlakte voetlicht. Niet zo'n gemakkehjke geven. «Er zijn risiko's die brok theater dus. die fysi- je nooit moet nemen Voor Even kort het verhaal: den te ztjn Ze hebben zich C1 Bij Durrenmatt moet je ons, fysici, blijft enkel nog e Fysici" dialojreert de in opdracht laten opnemen wat lusaen de ls kui_ de kapitulatie voor de wer- koronr.Tnonconilro enr. nm no to man of nen lezen. De karikaturaal kelijkheid over. In de vnj- gesorteerde woorden en si- heid zijn onze gedachten 'EU berent-menselijke vor- om na te gaan of de rsgeest die onvermijde- krankzinnigheid van Jo- r samengaat met een fan. tam Wilhelm Móbius wel giatfee m^ten dè Ïprikg7tof, itische bestaansangst, echt is. De verpleegsters die - irsersgeest en angst eerder al deze waarheid 358inkretiseren zich in de ge- achterhaalden en hun lief- 374 ale fysikus Möbius: om de de tot één van de drie we- 333 sreld voor zijn weten- tenschappers bekenden, happelijk revolutionaire werden gewurgd. Möbius te sP^n veinst tafelgenoten over- wekkende hjnen. De absur- murengeluk. Het ie alle- I dat Koning Salomo aan halen te kiezen voor de de waarheid jast zich in een maal vergeefs geweest De p™- ««Vf— toeschouwer ziS zich ge- zegt hij. Alleen wer tegelijk aan het lachen in het gekkenhuis vermoe- brengen en hem enig, veel- den zij nog vrijheid voor al moreel, inzicht geven, hun gedachten. Dr. Von Een aktuele problematiek Zahnd, het «gebochelde wordt geschetst met onge- kreng» verbrijzelt echter loofwaardig dikke, lach- dit bijna kinderlijke vier- grappen Dürrenmatt op noopt tegen deze interpre- ilgens plan in een gek- muieerde krankzinnigheid enhuis. Daar ontmoet hij en meteen voor een arge- zijn testis een volle lach die tatie van de ménselijke bnt- og twee andere fysici die loos verder bestaan van de u J u„„ „„„ai,. bevreemdend echoend weg wikkehngsspiraal aan te vreesachtige ethene. De «nep onbegrip en misschien lach zonder traan dus, de zelfs van wanhoop. lach die eerder ontnuchtert Kluif Een kluif voor de regis seur. een eisenpakket voor de akteurs, ze hebben het er allemaal zonder gezichts komedie, allerminst in de verlies van afgebracht. Re- tragedie, want: «Die onder- gisseur Martin Gyselinck uorwenden De een te- vrouwelijke hoofdgenees- ieert Einstein te zijn, de heer, de gefrustreerde Mat- üdere geeft zich uit voor hilde Von Zahnd, hen met rian Sjken eSLiTïX irafh^^eSt^ defTl' "SSÏÏ adersche.de,, mogendhe- zou dc verbijsterende ont- reldbeeld op ^ne te toS vindt de schrijver in de gaf blijk van inzicht in het medium Dürrenmatt: de toeschouwer wérd vrolijk om de tuin geleid, verrast, verplicht om even verder te denken, bezwaard met een niet zomaar weg te wuiven besef De handeling, de ti ming beroofde de dialoog nooit van zijn impliciete be doeling. Prachtige akteurspresta- ties dan ook, vooral van kwasihoofdrolspeler Erik Bielen die de rol van Johan Wilhelm Möbius voor zich nam. Ik verstik mijn zin nen ongaarne met adore rende superlatieven, maar Bielen was briljant, een streling voor oog en oor, zelfs in de meest vergende momenten (in zijn psycho tische aanroepingen b,v.) zeer speel vast, een bizarre gek, een integer, konse- kwent gewetensvol weten schapper. Met de kundig heid van een repertoire-ak- teur! Feliciaties ook voor Lieve Van Landeghem die zich met een tangerig-ver- beten, bazige ouwedoch- tersfrustratie in de figuur van Mathilde Von Zahnd bochelde. Een goeie diktie vooral. De Fysici van Dürrenmatt. De hele toneelploeg van het kollege en de Heilige Familie in Sint-Niklaas (Iv) stelt een ingerichte en over zichtelijke wereld, waarin persoonlijke verantwoorde lijkheid en schuld herken baar zijn. In het geknoei van onze eeuw echter, die de vaste wereldordening verloor, zijn er geen schul digen en ook geen verant woordelijken en daarom ook is er geen echte trage- die meer- ons past enkel De RotarY Club Dendermonde loofde een prijs van 50.000 nog de komedie». Zo vraagt fr- ult in de discipline plastische kunst. De jury oordeelde Theo Penneman was Ern- dermaats; hij was niet altijd esti, was Einstein: een rus- even overtuigend, een beet- tige gedachte, een schim- je onzeker in spreken en mige haal met de strijk- bewegen, soms stereotiep stok, een waardige Dürren- ook. Maar wat wil je: zoiets mattpion, Danny Van vak licht op tussen zoveel Royen noemde zich Newton klasse, en het was niet enkel zijn Lovenswaardig was te- pruik die hem daartoe enig vens de effektieve samen- recht gaf. Hij vervolledigde werking tussen leraars en het drietal genieën con leerlingen. Zeer goed ak- brio. teerde b.v. Els De Schepper, Inspekteur Voss (Michel die haar humanioratijd ho- Vergauwen) bleef wat on- pelijk niet door moet als zuster Monika. Haar amou reuze ontboezemingen aan het adres van Möbius kon den mijn herte wel roven. Kollege en Heilige Familie hebben andermaal heel wat ta lent en een prachtig, wereldbe trokken stuk op scène gebracht. Of hoe de scholen van Sint- Niklaas een traditie maken van het jaar in jaar uit programme ren van hoogwaardig en veelal zeer positief geëvalueerde thea- terrprodukties. Lbo DE BOCK Einstein grimlachend aan rechercheinspekteur Voss waarom men hem ooit, om wille van de atoombom, zou kunnen beschuldigen of ar resteren. De situatie, de vroegere evolutie is derma te onoverzichtelijk dat van het nuttig vier deelnemers als laureaat ex-aequo te plaat sen. De laureaten zijn: Achiel Hutsebaut, wonende te Aalst, Sylvaln Van Der Guchtlaan 16; Catalena Blaton, Antwerpen, Lange Winkelstraat 33; Robert De Vrlendt, Zandstraat 177 te Brugge en Ovlde Wlndey, Leopold ll-laan 39 te Sint- Niklaas. Achiel Hutsebaut is een archi- Van Remortel. tekt en sinds 1973 leraar De Rotary-prijs te Dendermon- schuld nog nauweüjks bouwkunde aan de Akademie de is haar eerste grote onder- sprake kan zijn. Is iemand voor Schone Kunsten te Aalst, scheiding, die het licht aanknipt, maar Deze te Hofstade-bij-Aalst ge- Robert De Vriendt (geb. te verder volledig a-technisch boren bouwmeester nam Brugge op 23.3.1955) genoot is, niet even schuldig dan? reeds deel aan talrijke indivi- zijn opleiding aan de akade- Hij maakt gebruik van iets duele en groepstentoon- mies van Brugge en Gent. Hij waarvan hij de werking stellingen. Hij kaapte als gra- nam deel aan groepstentoon- er) in een innemende, echter kortstondige romance gedachte dat alles wat sche kunsten, monumentale laas van 1972 tot 1979. Hij maar kunnen, samen met de- Hfirtthaor ia nnit „ml „ol klincton on crhilrtoron n I w v/ornv/orHo Ho ronarinnómóWóil 70 wan Ho onHoro Hnnlnnmnpn KTIE «HONGERMAAL» IN DENDERMONDE löbius (Erik Bielen) en de verpleegster (Els De Schep- nauwelijks doorgrondt. De vraag naar de weten schappelijke moraal is ech ter geen vinding van Dür renmatt. Brecht bracht al enige inversie in zijn «Gali leo Galilei», Kipphardt in «De Zaak J Robert Oppen- heimer». Nieuw is wél het antwoord van Dürrenmatt: hij tackelt eerst (in tegen stelling tot Brecht al) de fieker, kartoenist en schilder stellingen te Brugge. Brussel talrijke prijzen weg nl. de eer- en leper Hij werd onderschei- ste prijs «niet kommerciële af- den met de prijs dr. De Meyer fiche» Oostende 80, de zilve- voor Schilderkunst (Brugge) v!LmTnHumo?S 79/80. hel JwSprijs' Uons Schaollonul in Sim-Niklaas In een regie van Guido Goedemé werd door de ere-plakket van de stad Ronse werpen (1980). Bisschoppelijke Normaalschool van Sint-Niklaas Thee met toast voor de generaals in 1972. Ovide Windey (geb. te St. Ni- voor het voetlicht gebracht. Dit toneelwerk van Boris Vian kan je vrijdag en zaterdag 5 en Catalena Blaton (geboren te klaas op 9.7.1946) volgde de 6 maart nog gaan bekijken (Iv) Buenos-Aires op 1.1.60) volg- kursus van fotografie aan de de in het St. Lucas-lnstituut te Stedelijke Akademie voor Gent de kursussen van plasti- Schone Kunsten te Sint-Nik- gendom van de laureaten arine) denkbaar is ooit wel zal kunsten en schilderen o.l.v. veroverde de regeringsmedail- ze van de andere deelnemers, Dan Van Severen. Vrije gra- Ie en werd winnaar van de prijs bewonderd worden in de Kon. fiek studeerde ze aan de Kon. Provincie Oost-Vlaanderen Akademie voor Schone Kun- Akademie voor Schone Kun- voor fotografie in 1980 De sten, Dijkstraat te Dender- sten te Antwerpen o.l.v. Wim bekroonde werken blijven ei- monde. (abl) Hoewel nog betrekkelijk jong, heeft het Dendermondse licefkomitee al heel wat verwezenlijkt. Door een welge- tagde aktie met wenskaarten rond de jaarwisseling en i fel gesmaakt optreden van het Nationaal Orkest in de orthal van Appels, kon reeds een belangrijke som aan licef overhandigd worden. Onder impuls van de h. Francis Ghijsbrecht, voorzitter, irdt er nu hard gewerkt aan de voorbereidingen van een treden van het groot Harmonieorkest van de Gidsen. Op 6 mei e.k. wordt een nieorkest van de Gidsen on- ote benefietavond geor- der leiding van majoor-ka- tniseerd in de sporthal pelmeester Yvon Ducène. n Appels. Gekoncerteerd Meer inlichtingen over deze nisch ordt er door het Harmo- belangrijke kulturele en baar 42.900 aorpsgezondheids- daarnaast bestaan organi- informatieve en opvoed- centra en allerlei andere saties als bijvoorbeeld «De kundige taak in België te hulpcentra Miljoenen kin- Vereniging voor de Ver- ontwikkelen en te verbete- humamtaire organisatie deren werden beschermd enigde Naties» die in Vlaan- ren. Als tegenprestatie ont- vindt u in de volgende num- en behandeld met vaccins deren een betere kennis en vangt u een driemaande- mers van De Voorpost. en medikamenten tegen tu- begrip bijbrengt voor de lijks tijdschrift. De bijdrage Deze aktie van het Unicef- berculoze, pokken, lepra, UNO en haar zelfstandige kan bestaan uit 100 200 komitee Dendermonde ka- difterie, enz Een groots organisaties als Unctad, 500 en 1.000 fr. en geeft dert in een wereldomvat- projekt werd gesteund om Unido, Unep, Unicef enz. recht op een lidkaart Ieder- tende hulpaktie. Zo heeft in 93 landen zuiver water een die een hogere bijdrage Unicef ongeveer 115.800 en beter sanitair te leveren, word Umcef-hd geeft van 1.000 fr. krijgt beurzen beschikbaar ge- Meer dan 15,5 miljoen men- 1982 automatisch fiskale vrij- steld voor de opleidings- en sen werden daardoor ge- Indien u het eens bent stelling. De kampanje «Uni- herscholingskursussen holpen. met de principes en het cefleden» leverde in 1981 van mensen uit de medi- Door allerlei publikaties werk van Unicef in de Der- méér dan 2 miljoen fr. op sche sektor, er werd tech- tracht Unicef de wereld te de Wereld, waarom zou u voor ongeveer 7.000 (eden materiaal beschik- sensibiliseren voor de no- dan geen lid worden? Uw van het Belgisch Konlitee gesteld voor zo'n den van de medemensen en bijdrage zal toelaten om de voor Unicef (m.d.b.) fr In de Galerij van de Akademie, Kerkstraat 9, Waasmunster, kan u 6, 7, 13 en 14 maart een tentoonstelling met grafiek van Hugo De Smaele gaan bekijken Deze kunstenaar werd geboren in Zottegem in 1954, en is dus nog erg jong. Toch heeft hij al een geheel eigen stijl ontwikkeld, gebaseerd op de Pop-Art, die nabloeide toen de artistieke interesse van Hugo De Smaele zich vormde. Inmiddels is hij geëvolueerd, en werkt met papiertjes op de houtsne den. Die vormen dan meestal het onderwerp van de prenten. Hierdoor wordt een zeer speciale en gevoe lige sfeer gekreeerd, alsof je ergens een intiem stukje uit andermans leven bekijkt. Af en toe gebruikt De Smaele akwarel, maar dan a.h.w. in een grafische toepassing. Duidelijk een welkome afleiding tussen al dat technische gedoe. Vandaag vrijdag 5 maart, om 20 u, opent Luc Duflou deze tentoonstelling. Open zaterdag van 14- 17 en zondag van 10-17 uur. De Sint-Niklase kunstschilder Albert Lentacker, stelt van 6 tot 21 maart tentoon in de Kredietbank, O.L. Vrouwstraat 2, Sint-Niklaas. U kan er land schappen en stillevens van een grote sereniteit gaan bekijken. Niet moeilijk te begrijpen, alleen maar mooie kunst. Even een verademing tussen al dat ingewikkelde van onze tijd. Vandaag te 20 u leidt Roger Geerts, deze tentoonstelling in. In Galerij 72, Oude Zandstraat 72, Beveren, kan u werk van Maurice Pasternak gaan bekijken. Deze tentoonstelling kreeg als titel mee: «Vier jaar gra fiek». De kunstenaar, geboren in Brussel in 1946, stelde tentoon in de wereld, kreeg een gouden medaille op de Internationale Biënnale van Firenze in 1972, en een eerste prijs in een wedstrijd die werd uitgeschreven voor het ontwerpen van nieuwe Belgische bankbiljetten. Hij werkte trouwens mee aan de realisatie van de biljetten van 1000 en 5000 fr., alhoewel hij dat beschouwt als zakelijk en niet artistiek werk. In de Biënnale van Listwei in Ierland haalde hij een prijs in 1980. Momenteel geeft hij les in «La cambre» in Brussel, en in de akademies van Etterbeek en Ukkel. Zijn geliefkoosde techniek is de mezzotint of zwartekunstprent. Deze techniek opent vele perspektieven, waar Pasternak graag en goed gebruik van maakt. In al zijn werk komt een dramatisch effekt tot uiting, een nieuwe kijk op grafiek. Open vrijdag van 17-21u, zaterdag, zon- en feestdagen: 10-12u en van 14-19u. Ook op afspraak. Volgende week, 12 maart, en tot 28 maart, start de tentoonstelling «Leerkrachten tonen tekeningen uit hun studententijd». Georganiseerd door de aka demie voor schone kunsten van Sint-Niklaas. Deze tentoonstelling is eigenlijk een vervolg op de grote tentoonstelling «Figuurtekenen» die wij vorig jaar in Sint-Niklaas mochten bewonderen Evenals toen wordt ook nu de nadruk gelegd op vakman schap, en het beheersen van de materie Langs deze weg wijzen de leerkrachten van de akademie er nog eens op, dat men eerst de basis moet kennen, wil men verder kunnen evolueren in de kunst. Juist deze degelijke opleiding vormt het sukses van de akademie van Sint-Niklaas. Ook in hün studententijd moesten de huidige leerkrachten zweten op de soms vervelend lijkende oefeningen in tekenen. Een verslag over de opening van deze tentoonstel ling kan u binnenkort verwachten. fr Diegenen die zich interesseren voor oude kuitu ren, moeten niet ver lopen om daarvan voorbeelden te zien: Galerie Van de Vyver, Bosdamlaan 5, Beve ren, stelt van 13 maart tot 3 april 1982 nieuwe aanwinsten van Pre-columbiaanse kunst tentoon Open: donderdag, vrijdag en zaterdag van 14 tot 18 uur, zondag van 11 tot 13 uur en op afspraak Tel 75.70.59. t-f.. Werk van Maurice Pasternak, te zien in Galerij 72 in Beveren. Haar l.p. «Paula Lockheart with Peter Ecklund (and friends)» van in '77 kende erg veel sukses op de Amerikaanse omroep en ook «It ain't the end of the world» ('80) sloeg danig aan, kreeg lovende kritie ken in vaktijdschriften. Paula Lockheart is zaterdagavond 6 maart in de Lokerse Jazzklub aan de Oude Heerweg 38-40. Extravagante lady die het niet moet hebben van gimmicks en pasjes, mikrofoontruuks of elektroni- ka. Oèrtalent. Dat demonstreerde ze ten voeten uit tijdens haar Europese tournee, waarbij ze (1981) ook de Lokerse Feesten aandeed. Jazzklubsekretaris Mare De Gryze strikte haar voor zaterdag. Aanvankelijk werkte ze in New York City, thans is ze vooral aan de slag in de Mid-Atlantische regio en New England. Ze zingt blues, jazz, boogie, rock en swings. Haar show omvat originele songs, arrange menten van typische klassiekers, evergreens én nooit eerder gehoorde nummers. Ze vertolkt Cole Porter, Willie Nelson, Bessie Smith, Willie Dixon, Billy Holiday, Leonarcl Feather, Ray Charles en Paula Lockheart. Samen met John Hammond, John Mooney, Mike Reid, Chris Smither en de John Herald Band stond ze op het programma, ze verzorgde het voorpro gramma van o.m. David Bromberg en José Felicia- no. Soms wordt ze begeleid door een vier- tot zeven mansband, maar meestal (zoals in Lokeren) treedt ze op met haar eigen duo, de pianist Bob Montalto en cornettist Peter Ecklund. Men verwacht veel volk zaterdag vanaf 21 u voor de return van de revelatie der Lokerse Feesten. (wv) Na zijn uitverkiezing, door de Wase Persklub, tot Wase jaarfiguur wordt de Gentse Sint-Niklazenaar uit het slot van Male wegge rukt met het oog op de viering in hartje Waasland. Die vindt plaats op zaterdag 13 maart in de feestzaal van het Sint-Niklase stadhuis. Er zijn toespraken van Paul Schollaert (feestredenaar, Als hij dan vrij is), burgemees ter De Vidts en persklubpresident Wim Per soon. De feestzitting wordt uiteraard muzi kaal opgeluisterd, door de Mariakantorij (die willen gratis optreden) en Paul Van Egghen (cello) en een klavecimbel. (wv)

De Voorpost | 1982 | | pagina 19