Zeelse raadsleden eensgezind over begroting ohan Messely (Moselli) n VTB-Galerij Lede Derde jazzy kroegentocht n Dendermonde Kulturele varia uit Sint-Niklaas Biblioteek Opstal floreert als nooit voorheen Poëzie Poëzie met Leen Vermeiren en Pessoa Wat met de Cipierage? De Voorpost - 5.3.1982 - 21 In een schrijven van het ministerie van natio nale opvoeding en Nederlandse kuituur wordt meegedeeld dat mevr. R. De Backer-Van Ocken, de Vlaamse staatssekretaris voor kui tuur, toerisme en huisvesting, op advies van de hoge raad voor de volksontwikkeling, be slist heeft (bij ministerieel .besluit), de kuituur- raad van Sint-Niklaas officieel te erkennen. Dit jaar zal de 11-juliviering plaats vinden te Belsele. Hiervoor zullen de hovingen van het bisschoppelijk kasteel gebruikt worden. An ton Van Wilderode is volgens de eigen kui tuurmiddens de aangewezen figuur om deze viering dit jaar te komen belichten. Door de Koninklijke Oudheidkundige Kring werd gevraagd, haar dokumentatie te mogen overbrengen naar de Cipierage. Van stadswe ge werd al te kennen gegeven dat men in het gerestaureerde Cipierage-gebouw ook nog an dere diensten wil onderbrengen zoals b.v. een ifter voor het stadspersoneel. Ondertussen vernamen we dat nog tal van verenigingen op de uitkijk zitten om in dit (peperdure) gebouw een onderdak te vinden, o.a. zelfs ook de Wase Persklub. Voor wie aan het twijfelen slaat waar dit gebouw zich precies bevindt, hierbij volgende verduidelijking. De Cipierage is het strenguitziende gebouw, rechts van het oud parochiehuis. Het werd in 1662 opgericht door het hoofdcollege om er de grote misdadigers op te sluiten in afzonderlij ke kamertjes of «muiten». Het bestuur van de Sint-Niklase kultuurraad is echter van oordeel dat de bezittingen van de Oudheidkundige Kring dienen ondergebracht te worden in het museum en niet in de Cipierage. Het gebouw toekennen aan verenigingen zou volgens dit bestuur zelfs niet eens toegelaten zijn volgens het kultuurpakt. Ook het installeren van een refter voor het eigen personeel in deze histori sche gebouwen acht het bestuur van de kul tuurraad maar weinig passend. Wèl opteert men om er de diensten voor toerisme in onder te brengen en enkele lokalen ter beschikking te houden als servicecentrum voor het vereni gingsleven Op 24 april a.s. wordt een ontmoeting grafici- dichters gepland in het kasteel Walburg. De organisatie van deze avond zal door de h. Hugo Steenwegen gebeuren. Op tekst en met diamontage van de h. Harold Van de Perre wordt op 18 of 25 maart a.s. te 20 u een programma «Anders kijken naar Van Eyck en Rubens» georganiseerd. Voor dit avond-vullend programma zal men het kalfac van het kollege of de stadsbibliotheek uitkie zen. Nadere informatie is te bekomen bij se- kretaris M. Verniers van de kultuurraad (tel. 031/76.54.12) Een zevental lokalen van de vroegere muziek school in de Nijverheidsstraat alsook de loka len van de vroegere jongensschool te Puivelde- Belsele, worden ter beschikking gesteld van de verenigingen in de stad. Het bestuur van de kultuurraad opteerde voor de benamingen Vossenhol en Sint-Jobcentrum. De begroting 1982 werd zowat aanzien als de polsslag van een gezond financieel beleid te Zele. Dit zouden we kunnen afleiden, uit de positieve reaktie bij meerderheid en opposi tie tijdens de bespreking van de begroting 1982. Uit geen enkele hoek kwam er afkeuring. De SP-reaktie maakte wel enkele bemerkingen, maar zo zwaar wogen die niet. De 24 aanwezige raadsleden ling en de verwerking van het gaven allen hun «ja» woord huisvuil 3.837.000 fr. Een m2 aan de begroting 1982, die op de wekelijkse marktdag nog altijd een weerspiegeling kost 6 fr. Buiten dat tijdstip is van hun gezond financieel betaalt men 30 fr. per m2 en beleid, kan men concluderen, per dag. De belastingen blijven op het zelfde peil als de vorige jaren. Inkomsten De facultatieve toelagen blij- De voornaamste inkomsten ven onveranderd, sommigen bronnen waaruit wordt geput worden zelfs verhoogd en zon- zijn het gemeentefonds voor der dat het zich pijn hoeft te 50.810.754 fr.; personenbe- doen, verteert de Zeelse ge- lasting: 47.404.000 fr.; onroe- meentekas de 34 ten honderd rende voorheffing; 34.102.871 hoger liggende O.C.M.W. toe- fr.; belasting op de drijfkracht: 3.800.000 fr.; slachthuisrech ten: 5.800.000 fr.; keurgelden privaat slachthuis: 2.637.000 fr., vleeskeu rrechten: 1.500.000 fr.; motorrijtuigen: 2.302.000 fr. lector in de zuidelijke omlei ding: 41.500.000 fr.; wegen- werken in eigen beheer: 13 miljoen frank; Zeels deel in het aanleggen van de provincie weg Zele-Overmere: 10 mil joen frank. Het spreekt voor zichzelf dat al die projekten in 1982 niet zul len worden uitgevoerd. S.P.-objekties Bij monde van raadslid Gus- taaf Vercauteren formuleerde de S.P.-fraktie wel enkele be merkingen bij de begrotings bespreking en gaf enkele so cialistische objekties mee. De SP-groep kant zich tegen het realiseren van het zwembad sporthal projekt van 82 miljoen frank. Gustaaf Vercauteren noemde het een last leggen op de rug van de bevolking, die niet goed te praten is. Zelfs een sporthal is niet meer zo noodzakelijk met de steeds toenemende privé-initiatieven. Expo lage. Er is zelfs nog een ruim overschot op de begrotingsba lans. Op de gewone dienst 8.585.220 fr. en op het totaal van 799.620.367 fr. ontvang sten en 790.288.063 fr. uit gaven. Met de verdeling van de netto- Bij het uitpluizen van de bui- last als basis om een juist tengewone begroting kan men CVP-raadslid Cooreman stel- oordeel te vormen komt Zele vaststellen dat er nog diverse de voor om in een later sta- er goed uit. Met 37% van de belangrijke projekten op de rol dium op de gemeenteraad een nettolast liggen de personeels- staan. De voornaamste reali- open gesprek te houden over uitgaven een heel stuk lager saties voor de directe toe- het al of niet meer noodzake- dan in de gemiddelde Vla^im- komst zijn het oprichten van lijk zijn van sporthal-zwembad, se gemeenten. De workings- een sporthal-zwembad: 82 Tegen die tijd zijn ook de re- kosten met 12 tegenover 14% miljoen frank; de ontwaterings- sultaten van de tweede wed- blijven ook onder het gemid- werken van de landbouwgron- strijd-aanbesteding bekend, delde, dat doet eveneens de den zuid samen met Berlare SP'er Vercauteren stelde voor schuld met 27 ten honderd 95 miljoen frank, waarvan 49 belasting te heffen op het hou- tegenover 31 Alleen de miljoen ten laste van Zele. Het den van luxepaarden, zoals dit overdrachten liggen te Zele aanleggen van rioolwatercol- het geval is met de honden een stuk hoger met 24 percent taks, de rijwielen en motor voertuigen belasting. Ander zijds vroeg Vercauteren om d« toelage van 500 fr. voor de voorhuwelijksspaarders te ver dubbelen, gezien de provincia-_ Ie toelage werd afgeschaft." CVP-raadslid Cooreman was van oordeel dat de spaarmet- hoden sedert voorhuwelijks sparen, met zijn 6% rente, zijn geëvolueerd, en men best de principes zou onderzoeken. Een probleem bij het verhogen van de toelage is dat de facul tatieve toelagen maar 4% mo gen stijgen tegenover het jaar voordien. Water-rekening CVP'er Jozef Van Acker was niet te spreken over de wijze waarop de N.M.D.W. haar zaak beheert. Hij was van oor deel dat elkeen met een bijko mende water-rekening nu moet opdraaien voor hun slecht beheer. Bij deze inter pellatie merkte de Heer Coore man op dat op regeringsvlak het inzicht bestaat om ander half miljard frank tussenkomst te vragen van de intercommu nales gas-electriciteit ten voor dele van de industrie. De ge meenten zullen voor de toe komst dan ook rekening moe ten houden dat er uit die hoek minder inkomsten zullen komen. Een eigenlijk begrotingsdebat is er dus te Zele niet gekomen. BENO 14 maart exposeert Jo- m Messely, eervolle ver- Bidingen «Kunst in Euro- t» 1980 en 1981 in Galerij Hof te Puttens, Wichelse- •aat 20-22 te Lede. Eige- ar, Joris De Smet, stelde schilder voor aan het aanwezige publiea. Johan is geboren op 20 fe bruari 1953 te Kortrijk als zoon van de zeer gekende kunstenaar Paul Messely. Dagelijks gekonfronteerd met de kreativiteit van va der schilderde hij reeds van in zijn prilste jeugd. Eens de hogere studies volein digd, maakte hij van zijn hobby zijn beroep. Om ver warring te voorkomen met de werken van vader Paul onderschrijft Johan zijn doeken met de naam raadszaal van het Zeelse gemeentehuis werd een koncert georganiseerd onder het o «Stemmen van bij ons». Er werden uitvoeringen gebracht door het Sint-Jan chmanskoor uit Hof stade, Singhet Fro uit Mere en de Minnezangers uit Zele. (gb) Moselli. Via een klassieke studie brengt Moselli een indruk wekkende uitbeelding van wat sluimert aan schoon heid in de natuur. De met kunstvakmanschap opge bouwde stemmige hoekjes en landschappen stralen in sfeerscheppende lichte pas teltinten een fris leven uit waarvan nog alles te ver wachten is. Elk doek is als een gedicht; begrijpende poëzie van kalmte en rust. De verantwoorde luchtef- fekten brengen een drome rige romantische wereld die gelukkig maakt. Met één oogopslag ervaart men de rijkdom aan gevoel, talent en visie van een diep zinnig gevoelsmens wiens figuratief werk niet alleen boeit en aantrekt, maar ook uitnodigt tot droom en mij mering. Met het tentoonstellen van de werken van Johan Mes sely wist de Galerij, 't Hof te Puttens, een jonge en ta lentvolle kunstenaar aan te trekken, passend in het landelijk karakter van deze gerestaureerde boerderij. A.M. tegenover 9% in de Vlaamse gemeenten. Hierin zijn onder meer begrepen de facultatieve uitgaven 8.274.000 fr.; de toe lage aan het O.C.M.W. van 35.945.000 fr.; de bijdrage aan Durme-Moervaart 9.400.000 fr. en de gewone toelagen aan [)e verantwoordelijken van vorig jaar. Dat is een de °Ps,alse bibliotheek zijn opmerkelijk cijfer gezien het no Jnno f maar wat fier een opperbest aantal inwoners te Buggen- nettolast geraamd, personeel- iaar„ers|aa „uor fog, ,e hn,„.nn«,ol „h oio, ,n suitgaven: 79.417.079 fr.; wer kingskosten: 26.184.653 fr.; overdrachten. 50.186.276 fr.; schulde: 56.237.198 fr. Ongewijzigde belastingen De opcentiemen op de onroe rende voorheffing blijven met 1.211 onveranderd. Dit komt overeen met de 1 600 van het oude stelsel. De 400 opcentie men op de provinciale belas ting op de drijfkracht liggen aan de lage kant. In deficitaire gemeenten moeten die tot 800 worden opgetrokken. De pro vinciale belasting op het te werkgesteld personeel blijven 200 opcentiemen. Die werden in 1980 verminderd. Vroeger beliepen die 400. Momenteel komt dit overeen met 100 fr. belasting per tewerkgestelde ouder dan 18 jaar en 50 fr. voor degenen onder de 18 jaar. De huisvuilbelasting bedraagt 700 fr. per jaar en per gezin, met 30 gratis plastiekzakken. Een bijkomende zak kost 8 fr. De gemeente past bij de opha- jaarverslag over 1981 te hout-Opstal toch niet- zo kunnen voorleggen. groot is. In totaal zijn er 352 Ze mochten het aantal leners ingeschreven, in 1980 uitleningen zien stijgen van was dat nog 366. 10.449 in 1980 tot 11.895 De biblioteek beschikt nu over 5.393 boeken, waarvan 1640 geschikt voor kinderen tot 14 jaar (4684 uitlenin gen), 4057 behoren tot het fiction genre en 3154 zijn non-fiction boeken. (Ivd) De belangrijke Portugese dichter Pessoa kreeg pas na zijn dood erken ning. Tegenstrijdigheid alom in zijn denken en voelen. Hij gaat ten onder aan zijn té veel weten, rookt en drinkt overmatig en sterft aan alkoholvergiftiging. «Geef me nog wat wijn, want het leven is niets» schrijft hij enkele dagen vóór zijn dood. Lerares voordracht aan de Sint-Niklase muziekakademie Leen Vermei ren houdt een lezing over Pessoa's leven en werk en zal daarna enkele gedichten voordragen. Zo in de trant van «Ik ben niets. Ik zal nooit iets zijn/Ik kan ook niet iets willen zijn/ Afgezien daarvan koester ik alle dromen van de wereld». In de serie «Poëzie op zondagmorgen», 7 maart om 10u30 in de foyer van de Sint-Niklase schouwburg. (wv) gèidien er niet dat jaarlijkse, internationaal befaamde jazzfestival was, indien at niet die tientallen jazzkoncerten waren op zaterdagavond in de Honky - :on onkbunker aan de Leopold n-laan, indien er niet die spetterende Jeggpap ëw Orleans Jazzband bestond, indien er niet die Cresent City Dreamers ME pereerden, dan... zou er in onze Denderstede alleen nog muur één happening m belang gebeuren: de Kroegentocht. Op zich een gebeurtenis en avond an U (met hoofdletter) tegen te zeggen, maar nu stilaan toch een der grootste izzmeetings van ons leuke landje (zou dé Miel zeggen). lanneer op vrijdag 12 da aart om min of meer stipt uur uit dertien (13, in- rdaad!) kroegen ofte her- rgen plots trompetten en jmbones hun klanken er de «dode Denderstede» illen galmen, zal hetjazz- est voor de derde keer be- 0 amen zijn. Eigenlijk zijn P naar aanleiding van oegere jazzfestivals, be- n september, nog wel en- ile mini-kroegentochtjes d houden op de vooravond n het grote gebeuren. Dat 1 toen twee wegen opge- tan: aan het jazzfestival el< lf werd een muzikale oravond gekoppeld én er ird komaf gemaakt met d echte kroegentocht, die am waardig Welke jazz- _a< ld durft het immers aan 4 n dergeüjk programma presenteren? Weer een 001 ganisatie van Honky !eT mk, dus uiteraard weer pre atlopend en suksesvol. t u e gaan hier niet te veel rozen gooien, want weten toch wat ze int iard zijn en bescheiden- id is niet de grootste ugd van sommige van orzitter Piet zijn akolie- Getuige hiervan deze orden van een «hooggep- atst H.T.-mandarijn». 'rijdagavond 12 maart zal it kletteren. Dan steken e rustige stad in Figuurlijk natuur- ee< ndermonde krijgt een sfeertje mee. Schetterende trompetten, schuivende trombonen, creoolse uit bundigheid vermengen zich met geurtjes van war me broodjes, hamburgers en frieten. Klieken en tros sen mensen doorkruisen de markt op weg naar de kroe gen, terwijl autobussen vol gepropt met leutig volk zin gend en dansend tien toe ren doen tot aan de kroeg en rond de stad». Als je dit nóg eens leest, zie je dat dit H.T.-heerschap ei genlijk toch wel gelijk heeft en niet té hoog van de toren blaast. Dertien kroegen, dertien orkesten uit vijf Europese landen: een heus festival om van te snoepen. Wat kunt U waar vinden? Hier volgt een beknopt over zicht. Alhoewel U eender waar met uw tocht kunt begin nen, 8tappen wij het eerst af aan de Honky Tonk Jazzklub zelf, den Bunker. En wie zou hier anders voor de stemming zorgen dan het eigen huisorkest num mer één (voor velen ook de Belgische nummer één, ze ker in New Orleansstijl). Bert, Dave, Miel, Norbert, Joris en Paul van The Jegg pap N.O. Jazzband. De in 1974 door Alajos Van Peteghem gestichte New Orleans Train Jazzband zorgt voor de muzikale ge zelligheid in Jeugdklub 't Pilaartje. Deze kroeg is een nieuwkomer in het geheel en een bezoekje zeker waard. Poolse jazzmuzikanten doen het in Dendermonde steeds uitstekend. We heb ben er prachtige herinne ringen aan. Dit jaar uit Wa lesa- en Jaruzelskiland de «Sami Swoi Hot Jazz Orche stra». Zij spelen in café 't Peird aan de Bogaerdbrug; dat is waar men ieder jaar met Katuit probeert vuur werk af te steken. Café Ranses H herbergt The New Orleans Roof Jazzmen van klarinettist-leader Jean-Pierre Claessens, Hij was dé man die N.O. mu ziek in Vlaanderen propa geerde. The Roof is een band die voor de meesten niet moet onderdoen, alhoe wel hij er steeds een beetje in de schaduw van leefde. Taverne Justitiepaleis, aan alle jazzfanaten sinds eeu wen welbekend, heeft sinds korte tijd nieuwe uitbaters. Zij krijgen dan ook een re latief jonge band tussen hun muren: The Anchorage Friends New Orleans Band. Sinds de oprichting van het ensemble, specialiseerde het zich in de swingende jazz van Louis Armstrong en Sydney Bechet. Even de straat oversteken bij Roland in café Sint-Jo- ris, dethuishaven als het ware van dé Walt en zijn Crescent City Dreamers, die zich sinds enkele tijd een stevige reputatie hebben weten te verwerven in Bel gische jazzmiddens; trou wens niet onverdiend. Weer even de straat over, E8taminet Den Hert in de Kerkstraat. Voor Myriam en voor ons allen zijn spe ciaal uit Zweden gekomen de reeds vertrouwde ge zichten van «Scaniazz». Een etablissement waar men met vaste schreden moet binnengaan is Gas thof Reynout. De gezellige zolder van Khalil en Agnes biedt onderdak aan The Gulf Tides Quintet. Wie de ze Engelsen onlangs nog in de bunker bezig hoorde, weet dat het in de Reynout volle bak zal zijn. Een must voor iedere kroegloper. Het «magisch centrum» dat onze Markt-volgens enke len dan toch is, kan natuur lijk niet op het appèl ont breken. In café-restaurant Den Ommeganck, ook al een nieuwkomer in het kroegencircuit, speelt de Alpinorleans Jazzband uit Breda. Zij zijn voor de eer ste keer in onze Dender stad. Een suksesvolle kom- binatie van New, Orleansfa- naten. Bij de burén m Het Vaderland, «zitten» de jon gens van de Cotton City Jazzband, een der beste Bel gische ensembles met veel ervaring en een grote muzi kaliteit. Vóór het Vestje van uitzicht verandert, toch nog even «genieten» van dit prachtig natuurgebied, en dan snel bij Antikens binnen. Hier vinden we eens ons zeer be kende band. The Retro Jazzgroup is een kombina- tie van solisten uit bekende Brusselse bands. Wie hen vorig jaar in het Peird bezig hoorde, weet waarom ze nu een zaaltje toegewezen kre gen. Sfeer en muziek van goede kwaliteit gegaran deerd! Wie met de trein naar huis moet, zit nu wel definitief in de goede rich ting. Alleen vrezen we dat hij nog even zal moeten wachten voor de eerste trein zijn fluit laat horen. Intussen kan hij alleszins wat verpozen in de Regent en genieten van de klanken van de Joep Peeters' Swing band. Deze Hollandse tóp- jazzmusicus heeft een enor me reputatie als vokalist en instrumental i st (speelt meer dan een half dozijn instrumenten). Een aan rader. De derde nieuwkomer in het gezelschap kroegen is Café De Saf, eveneens aan het station. Hier zijn de An twerpse Peanuts te gast. Op woensdagavond zijn ze zo wat het huisorkest van de gekende Gard Sivik. Er zullen waarschijnlijk weinig moedigen zijn die het hele circuit zullen aan doen. Dit ligt nochtans bin nen de mogelijkheden. Drie autobussen staan immers ter beschikking die de stad in alle mogeüjke richtingen zullen proberen te door kruisen. U wordt op deze tochten begeleid door erva ren «gidsen» voor wie niets te veel is en die zelfs zullen proberen u allerlei «wetens waardigheden» over him stad te verkondigen. Zorg dat u voorzien bent van een paar kilo korreltjes zout.... Honderd vijftig frank is het bedrag dat u moet opzij leg gen en afgeven aan de deur van één der kroegen. Zorg dat u erbij bent! Wij karnaval! (arch) zijn er ook! Dertien herbergen stellen hun deuren open voor evenveel orkesten en ongeveer drieduizend bezoekers, (arch) De sfeer tijdens de Kroegentocht is werkelijk enig, volgens sommigen stemmiger dan

De Voorpost | 1982 | | pagina 21