Onze-Lieve-Vrouw-Presentotie zond hoor dochters uit De Flippen omzeilden heel wat klippen Schoolse melancholie Verrebroek vertrouwelijk Anderhalve eeuw meisjesschool in Sint-Niklaas De Voorpost - 5.3.1982 - 23 «Onze-Lieve-Vrouw-Presentatie 150 jaar present» of «De Presentatiehaan heeft de orkaan doorstaan» of nog «Onze-Lieve-Vrouw-Presentatie ju belt»: krantenkoppen waren dat eind 1980. De Sint-Niklase school maakte er een feest van: leerlingen, leerkrachten en theaterman Jef Burm zetten een groots totaalspektakel op; u herinnert zich nog de jubelmis voorgegaan door monseigneur Van Peteghem, de akademische zitting met de eminente monseigneur De Smedt; er was het banketteren, het nippend doorspoelen van de overvloedige lof. Niet zo heel lang geleden gaven de zusters ter gelegenheid hiervan ook een vrij lijvig gedenkboek uit: flitsen uit een ver verleden, een sprokkeling van anekdotes, een mijmerend memoreren rond een metastase van onderwijs- werk, een brok epische historiek, een bewonderende schets van het missiewerk ook en in een laatste luik het rijk geïllustreerd relaas van de recente feestelijkheden. Anderhalf centennium, drie grote Presentatie hoofdstukken gespreid over een driehonderdtal bladzijden... Wij grasdui nen even mee in een geschiedenis die de onze is. )nderwijs in Waas )at onderwijs niet altijd ,ën even vanzelfsprekende aak geweest is, mag wel dijken uit de boeiende op- ekeningen van pastoor- :remitus Jozef De Wilde, ien leerplicht was zo'n wee eeuwen geleden onbe- taande en enkel de bijzon- Ier gepriviligeerde klasse ;on privéleermeesters aan- rekken. Voor kinderen uit rme gezinnen was de toe- tand erbarmelijk. Op de larochie leerden scholas- ■ers de katechismus en later tok de vaardigheden lezen n schrijven aan. Maar on- lanks dit kosteloze onder- icht bleef de Vlaamse eugd grotendeels ongelet- crd, want wie naar school jng kon geen geld verdie- en. Als onderwijs voor de ongens later dan al kon enderen, voor de meisjes agen de zaken er anders oor. In de veelal kroostrij- :e gezinnen was hun huis- loudelijke hulp heel vroeg inmisbaar. dhoewel de plaatselijke (evolking vrij huiverachtig tond tegenover de eerste ormen van onderwijs, och ontwikkelde zich in et Land van Waas waar veertiende-eeuwse emse al een openbare chool had, een zodanige loeiperiode dat Faipoult, e Franse Prefekt van het cheldedepartement, zich 1801 verstoutte te schrij- ïn: nul pays n'off rit peut- Te plus de petites écoles oü s enfants du peuple appre- lient a lire et a compter». laar het onderwijs bleef voegen in een eigenlijk iet door iedereen even erg i sérieux genomen marge in voluntariaat. Vanuit iar monopoliepositie ver- ouwde de kerk het liefda- igheidswerk toe aan wel- tstelde juffrouwen van oeden huize en aan kloos- :rs. Het gewone volk be- )n zich langzaam te ont- ikkelen, de grootscheepse fabetisering bracht laanderen langzaam kul- lur. De burgerij zag geen raten in deze ontwikke- ng: de meer begoeden, rrstandigen en of ambi- euzen onder hen gingen et veel verder zoeken, iar Leuven, Parijs enz... laar. zoals wij vrij gede- illeerd uit de geschiede- sboeken vernemen, ging rond die tijd in Frankrijk :n lampje branden. De ieuwe, «vrije» gedachte ïrspreidde zich zo ver- oed, dat zij ook enkele uropese vorsten besmet- Keizer Jozef de Tweede binnen de korste ke rn was hij een verlicht des- )ot zonder weerga. Het :ht bracht duisternis en od zag naar alle waar- hijnlijkheid dat het niet ted was: alle kloosters en (nfrerieën van beschou- Ende orden, op uitzon- rring van die welke zich et onderwijs en zieken- >rg bezighielden, konden in boeltje opdoeken, chte kuituurhaarden als Wilhelmietenkonfrerie n Beveren werden slacht- fer an een irrespektieve •litiek van willekeur. Uit et de rustige kontempla- j; alles moest worden ver- >cht. Maar de reeds door erlei heerschappijen ge- ande Vlaming was naïef en hij dacht dat de inval n het Franse leger hem u bevrijden van de waan zinnige vorstelijke direktie- ven. De revolutionairen hadden andere inzichten. Hun almachtige 'Conven tion National' besliste de godsdienst te vervangen door een uitermate onge loofwaardig stukje ersatz: de eredienst van de Rede. De Kerk beleeft andermaal een openbare verkoping van have en goed, het vrije onderwijs werd gefnuikt. En Napoleon mag dan al met zin voor orde handel en nijverheid hebben laten heropleven, het onderwijs heeft hij te sterk van zijn vrijheden beroofd. Op de op zijn verzoek in alle ge meenten opgerichte scho len reageert men hier met een bot wantrouwen, met afkeer. Maar de man die slechts drie uur slaap nodig had was de overige uren wakker genoeg om zijn ij zeren wil door te zetten. Weerbarstige bisschoppen, onder wie de bisschop van' Gent, monseigneur de Broglie, moesten het ont gelden. Bonaparte gooide ze zonder al te veel kom- mentaar de gevangenis in om ze daarna te verban nen. Wie Napoleon zegt, zegt gelukkig ook Elba en Sint-Helena: het bittere einde van de roemruchte Korsikaan, een boontje hoop dat zich hier te lande vermant en wil beginnen kiemen. Oranjebitter Eén moraal die wij alvast uit deze geschiedenisperio de mogen filtreren, is dat het aartsdom is om naast verlichte despoten te rekenen. Te pas en te onpas beslui ten zij ertoe, opnieuw de kop op te steken. De Ver bondenen, zo noemden zij zich in 1815, beslisten nl. een nieuwe staat op te rich ten: het Verenigd Konink rijk der Nederlanden, een wangedrochtige versmel ting van het katholieke zui den met het verschrikkelijk kalvinistische noorden. Oranje Willem was een schrander vorst, maar veel begrip viel zijn diplomatie niet te beurt. Zijn onderdanen allitereer den Willem weg. Een ge weldige, algemene staats- druk dus en niet de ver wachte herstelling van de geestelijke kommunautei- ten. De Broglie keert terug uit zijn ballingschap, maar wordt wegens mond niet kunnen houden alweer en dit keer definitief, ver bannen. Omdat de overheid de Vlaamse priester toender- tijd beschouwde als «schro melijk achterlijk, evenals de bevolking» (zelfover schatting was toen al ken merkend voor onze noor derburen), volgde Willem zijn voorgangers-heersers in het oprichten van een Filosofisch Kollege. Het vrij middelbaar onderwijs werd afgeschaft. Onze voorouders reageerden na tuurlijk met een in verbol genheid wortelend, stil ver zet. De opgedrongen on derwijsvormen hadden géén sukses: men verkoos de plaatselijke leerkrach ten boven de officiële "ge meentescholen. Ook in het orangistische Sint-Niklaas omzeilde men geraffineerd taktisch de irritante, be knottende politiek inzake godsdienstig onderwijs. In 1818 herbegint men hier zelfs heimelijk de klooster gemeenschap Berkenboom. De overheid luikt de ogen, een politiek akkoord mil dert zelfs het regime: het kleinseminarie van Sint- Niklaas mag na een jaren lange open-sluitpolitiek weer open. Onze bevolking is al vlug ontevreden met de vinger en wil de arm: in de Wase hoofdstad tekenen 2122 handen een vrijheden- petitie. De heugenis aan een dekadenlang hatelijk gefnuikt vrij onderwijs bleef .levendig, maar de toekomst lonkte des te ver leidelijker. De Hemelaers In Sint-Niklaas speelde voor en rond die tijd het geslacht Hemelaer een be langrijke rol. Bij de af schaffing van het vrij mid delbaar onderwijs (1815) koopt Jan-Benedikt grond en gebouwen van het Kol lege aan om alles later, na de oprichting van «het Bel- giekske», opnieuw aan het bisdom te verkopen. Zijn broer Theodoor. deken van het Land van Waas. vulde hem goed aan'; hij had oog voor de flagrante geestelij ke nood, de skrupuleuze losbandigheid bij de jonge ren. Een degelijk onder richt was hier wel op zijn plaats vond Theodoor, en hij haalde enkele burgerlij ke juffrouwen uit hun zuch tende verveling om bij wij ze van voorlopige oplossing een soort privéonderwijs te beginnen. Zijn gedachten dwaalden hierbij vooral naar ene juffrouw Wee- wauters. Van haar vader. een tijdens de Franse be zetting in ongenade geval len, idealistisch notaris, had zij zo luidt de geschied schrijving, een overtuigde vastberadenheid, een zin voor rechtgeaarde verant woordelijkheid geërfd. Zij wilde graag een kloosteror de vervoegen, maar omdat haar zwakke gezondheid hiervoor een beletsel vorm de, ging Maria Augustina graag in op het verzoek van pastoor-deken Hemelaer. Het onderricht in lering en zondagsschool vond zij evenwel te sporadisch en beslist onvoldoende. De afkondiging van een nieuwe staat bood de juf frouw in 1830 voldoende vrijheid om aan de Kokkel- beekstraat een bescheiden meisjesschool te beginnen. De rijke kinderen hielden de school met hun geldelij ke bijdragen leefbaar, de armen konden de lessen katechismus, kristelijke ze den, godsdienstplichten, le zen en schrijven en hand werk kosteloos bijwonen. Het initiatief had sukses, maar bleef een weinig so- liede improvisatie en juf frouw Weewouters begon te dromen van een kloos tergemeenschap. Die zou struktuur en duurzaamheid bieden. Bijgestaan door pastoor Hemelaer sticht te zij samen met een zuster uit Gijzegem de nieuwe or de Onze-Lieve-Vrouw-Pre sentatie die in 1832 een uitgebreide notariële akte meekreeg. Het dokument bleef bewaard en rang schikt in 18 artikels. Zo bepaalt artikel zeven bv.: «alle inkomsten en vrugten uyt de gemeene gelden op televeren, mede degone voordkomende uyt aenleg- gingen der zelve, tot welken aerd of eygendom het mogt wezenzullen aen de socië- tarissen gemeyn wezen, de welke er onderlinge de ver deeling by gelyke deelen zullen van doennaer af trok en vooruytbetaling der schulden en gedoogde kos ten voor en tot deeze gemeenschap». De Onze-Lieve-Vrouw- Presentatie was geboren, het kristelijke avontuur be gonnen. De eerste profes sies bleven niet lang uit; de school zond zelfs haar dochters uit en schoot hier en daar in het Vlaamse land (Boom, Lokeren, Lebbeke, Bornem, Lede- berg, Lootenhulle) en zelfs in het verre Zaïre (bisdom Budjala) wortel. In 1866 richtten de zusters een «Bisschoppelyke Normael- school voor Juffrouwen» op. In «De Klok van het Land van Waes», een vroe ge voorloper van De Voor post, las men rond die tijd het volgende: «Het oprigten eener Norma- leschool voor juffrouwen, alhier, heeft in onze provin cie alom den meesten by val ontmoet. Verscheidene dag bladen wyden schoone arti kels aen de oprigting van deze hoogst belangryke in stelling Het ware dan te hopen, dat uit ieder katho liek onderwysgesticht voor juffrouwen, ten onzent be- staende, ten minste ééne naer de Normaleschool van St. Nikolaes gestuerd wier- de, ten einde aldaer zich op de hoogte van de heden- daegsche onderwyzings- kunst te plaetsen, en later de nieuwe leerwyze in het ge sticht, waeruit zy afkomstig is, in te voeren. Op deze wyze zou, binnen eenen zeer korten tyd, ieder pen- sionnaet voor juffrouwen, door geestelyken bestuerd of toegezien, in alle vakken de mededinging kunnen uit- staen tegen de Stads- en Staetsscholen». Een ootmoedige, maar meer dan bevestigde wens van een spitse kollega-zali- ger. De Onze-Lieve-Vrouw- Presentatie telt onderhand al vele tienduizenden oud leerlingen. Als je in Waas tien willkeurige meisjes of vrouwen samenbrengt, is er wel tenminste één bij die oudleerling is. Hetzelfde gaat op voor Mbaya, Bominenge, Ya- kamba, Gwaka, Gbosasa en nog meer dorspjes in Boven Zaïre. Het gedenkboek «O.L.V.- Presentatie 150 jaar pre sent» vertelt u er meer over. Het is een keurig gebonden boek, waarin oudleerlin gen, maar toch ook kloos terlingen, onderwijsmensen en historisch geïnteresseer den boeiende bladzijden De Presentatie in Sint-Niklaas, naar een ets van Romain Malfliet. Internen op straat. Soms moet men stil staan, halverwege 't leven, één rustig ogenblik, om in de mist van het verleden vele dingen even te strelen nog, voor zij zijn weggewist. Het kan een naam zijn. Wie heeft hem gedragen? Een oude foto, als een geel gezicht, roept iemand op uit de vergleden dagen en zet die in een nimbus van wit licht. Of soms een boek. We hebben het gelezen, gelukkigen, aandachtig, blad na blad, en langzaam kwam een wereld opgerezen schoon als de droom die hem geschapen had. De eerste drie strofen zijn dit van de melancholische, goudgele, wat herfstgezin- de, toch feestelijke aanhef die Anton Van Wilderode schreef voor het Presenta- tieboek. Tot slot de praktische informatie: het boek kost 650 frank; het is echter niet verkrijgbaar in de boekhandel. Je kan het afhalen op de Administratieve Dienst van de school, Plezantstraat 23 te Sint-Niklaas (tel. 031-76.07.92). Als je 650 plus 25 frank portkosten stort op rekeningnummer 393-0045212-02 (t.a.v. het Gesticht der Zusters O.L.V.Presen- tatie) krijg je het in de bus. L.D.B. zullen terugvinden, genoeglijk verhaal. De sa- Pastoor-eremitus Jozef De mens tellers brachten ook de Wilde heeft de geschiedenis fdialen van de Sint-Niklase versneden tot een vrij objek- moederschoot voldoende in tief maar bovenal boeiend, beeld en bloemlazen zeer uitgebreid 1980-1981. het jubeljaar Leo De Bock Als er in Verrebroek, naar analogie met de buren van Sint-Gillis-Waas, ooit een volkskunstgroep met het vendel waait en de trommel slaat, èls (want de gemeente is maar dertienhonderd zielen rijk), dan zal die vereniging ongetwijfeld De Flippen heten. Koeters kan óók, maar klinkt zo Waals. En Flippen (maar je mag ook flippers zeggen, mét of zonder hoofdletter, niemand hóórt dat) is een naam, een bijnaam die verzinnebeeld staat temidden van het Verrebroek: je kan naar de pomp lopen, of naar Filips Verheyen. Aan deze geneeskundige ontlenen de ingezetenen van Verrebroek (de «flippen») hun bijnaam(Iv) dorpsplein. Die kerkendries werd overigens naar Flip of Filip of Philips himself genoemd: Verheyen- plein. Drie eeuwen geleden werd Flip Verheyen in het boerderijtje van zijn vader Thomas, op de hoek van de Bloempotstraat, geboren. Zijn been werd afge zet nadat hij door het koudvuur was geplaagd. En Verheyen junior ging in Leuven, Leiden en Amster dam geneeskunde studeren. Hij werd prof en ver wierf faam als ontleedkundige. In 1862 kreeg hij van de Wase Oudheidkundige Kring een stand beeld, tot aan de borst. «Koperen koeter» (ofte koewachter) Verheyen is niet de enige geleerde die vanuit Verrebroek ver maardheid verwierf. Oók geneeskunde studeerde, pakweg honderdvijftig jaar geleden, Edward Ja- cquemijns, door Frans Van de Velde wordt zijn naam als Jaequemains gespeld. Deze Wase telg bouwde een modellandbouwbedrijf en werkmans woningen in Minderhout, hij stichtte in de Kempen ook een steenbakkerij. Zijn schoonzoon Rolin- Jaequemijns bracht het tot minister van buiten- én binnenlandse zaken. De polderboerkes van Verrebroek hebben dus vaak wat in hun mars. Al hebben ze zich eens duchtig laten beetnemen, zoals het boerkes be taamt. Toen een groep studenten in 1965 ter plekke een televisie-opname realizeerde. een zogezègde opname naar achteraf bleek, werden de flippende koeters duchtig in het ootje genomen: Verrebroek werd tot «Televisiedorp» omgedoopt. De Verre was een riviertje dat van Salegem tot Singelberg kronkelde, in het moeras nabij de Verre ontstond de dorpsgemeenschap. In de veertiende eeuw telde het oord méér inwoners dan nu. er werd dapper turf gestoken. Maar zodra de moerontgin- ningen verdwenen boette Verrebroek aan belang in. Het werd door overstromingen geteisterd, net als alle dorpen in noordoostelijk Waasland trou wens. en de beeldenstormers hielden ook daar lelijk huis. Tijdens de Franse bezetting werd de gemeente tot kantonhoofdplaats uitgeroepen. De gevreesde Jan-Benedikt De Kever, allerminst een vriend van de Boerekrijgers, stamde uit Verrebroek. Het dorp (138 boerderijen in 1973) werd sociaal- ekonomisch aan zijn lot overgelaten. Sint-Niklaas is verweg, ten dele leunt men tegen de Linkeroever- industriezone aan. Maar men werkt aan de vormge ving, de inplanting van een eigen industriezone. De inwoners die uit werken gaan pendelen doorgaans voor hun boterham. En in de vrije tijd wordt er gevoetbald of muziek gemaakt. De fanfare Euterpia bestaat dit jaar 125 jaar. Zo rond de eeuwwisseling stoomde de buurttram over de Varkensmarkt, het huidige Verheyenplein. En aan het huis van hoefsmid Weemaes, in de Kerkstraat ook, stond een travoli om paarden te beslaan. Er was ook een kommiezenkot, een doua nekantoortje. Al die charmante tuigen, getuigen uit een welhaast vervlogen tijdperk, werden uit het landschap geschrapt. Eéns was Verrebroek een vrolijk dorp. Pastoor Vyncke en Stroppes (Désiré Van Cleemput) woon den er, en ook het onafscheidelijke trio Sevarinus Van Gijsel («de kuiper»), Arthur De Kegelaer en Petrus De Backer uit de Blikken. Er werd gelééfd rond de Sint-Laurentiuskerk, een paar generaties geleden. Maar toen in 1974 de gemeentelijke jon gensschool haar deuren sloot leek een tijdperk te zijn afgesloten, vooral nu de industrie zo grootscha lig oprukte en landbouwgrondeti werden opgeëist. W.V. Lees over Verrebroek méér in: - Verrebroek, bedreigde oase in het Waasland (1976), een door Roger Geerts samengestelde bro chure; - Verrebroek in oude prentkaarten (1980), door Frans Van de Velde, een uitgave van de Europese Bibliotheek in Zaltbommel. 450 frank; - Bouwen door de eeuwen heen in Vlaanderen, arrondissement Sint-Niklaas, deel 1 (volgnummer 7nl). een uitgave van het ministerie van de Vlaamse gemeenschap en de rijksdienst voor monumenten en landschapszorg (bij uitgeverij Snoeck-Ducaju Zoon in Gent).

De Voorpost | 1982 | | pagina 23