Emelie, «star» in de Sint-Niklase Paddeschootdreef lerde Ros Beiaardprijs voor Werkgroep Openbaar Vervoer Varkenskwekerij in Belseie: rustverstoorder? Honderdjarige op de troon nabij de Torenmaagd De Voorpost - 5.3.1982 - 3 ko hetj «O Maagd van den torenl Hoe staat gij te gloren!/ Uit allen verkoren/ U past dezen troon». Als het in Marseille regent, druppelt hef in Sint- Niklaas. Bovenop de basiliek van die Zuidfranse stad stond een verguld Mariabeeld dat een eeuw geleden veel devotie uitstraalde, tot in het verre Land van Waas toe. Het in 1844 opgerichte bede huis op de voormalige Houtmarkt had een bekro ning nodig, een torenkapje. Maar o.m. pastoor dt Petrus De Meerleer ^an de arme Onze-Lieve- jvei Vrouwparochie in Sint-Niklaas, bouwpromotor van H een heel stel Apostelhuizekens en oprichter van de Toebakschool, wou kost wat kost een verguld Ma riabeeld als opperste symbool van de Bijstand der Kristenen: het door Antwerpenaar Lambert Van Rijswijck in koper geslagen, zes meter hoge beeld kwam er in 1896. Met een konvooi van acht paarden werd het sakrale sieraad uit de Scheldestad overge bracht op de 21stè mei van dat jaar. En op de 25ste mei, tweede sinksen, werd het beeld van ontwerper Van Havermaet omhooggehesen; groot feest bij de verpauperde huismoeders van Sint-Anna en de werkmannen van Sint-Jan-Baptist, monseigneur Stillemans kwam de plechtigheid met zijn aanwezig heid vereren, er klonk feestelijke harmoniemuziek én een kantata met wel negenhonderd uitvoerders. «O Maagd van den Toren» werd er toen o.m. gezongen. Ook door de toen veertienjarige Maria- Amelia Merckaert, vierde van acht kinderen uit het estaminet Den Ouden Bonten Os aan de Nieuw- straat. Nu zou dat niét het vermelden waard zijn ware het niet dat Maria-Amelia Emelie noemen ze haar net na de eerste wereldoorlog met Edgard De Bruyne trouwen zou. Deze knaap kwam óók uit de Nieuwstraat maar werd vooral bij zijn peter aan de Truweelstraat opgevoed. En boven dien genoot hij het voorrecht, samen met zijn moeder te mogen model staan voor 't gulden beeld: hij, piepjong nog, als Kindeke Jezus, zijn ma als Moeder Maagd. Begrijpelijk dat de zondag hon derd jaar te worden Emelie alvast het éérste koepiet van het Maagdelied nog flink zingen kan. «O Maagd van den Toren». De tékst is blijven bestaan, maar de melodie is vergaan. En dus stapte enkele weken geleden aan de Paddeschootdreef 65 in Sint-Niklaas de alom en met name in De Voor post geroemde musicus Ignace De Sutter af, gewa pend met notenbalk en toonladder. Hij luisterde naar Emelie en zette haar zang op muziek. Zondag 7 maart zal men bij de viering van de kwieke honderdjarige natuurlijk ook dit lied 'ten gehore brengen. Want vlakbij de Bijstandskerk en Onze-Lieve- Vrouw herself wordt ze gehuldigd, in de kapel van de Arme Klaren. Haar man, 't Kindeke Jezus eigenlijk, kan het niet meer meemaken, Edgard overleed in '77 op 86-jarige leeftijd. Ook haar I schoonmoeder, Emerencia Peelman, is al lang ge storven. Dié zouden beslist in de hoogste hemel J geweest zijn als ze geweten hadden dat Emelie zo h voorbeeldig, zo moeiteloos bijna, naar de honderd zou zijn opgerukt én dat ze nog zo gevat «O Maagd I van den Toren» zingen kan. Ons Lievrouwken is immers bijna een brok familiaal patrimonium, want zie ik daar niet Edgard pozeren nabij de Maagd, in 1946? Het goud verloor immers van zijn glans, en tot tweemaal toe (ook in 1967 medunkt) moest Onze-Lieve-Vrouw neerdalen opdat haar blazoen kon worden opgepoetst. Haar goesting nie Emelie trouwde dus met Edgard, in 1919. Al leeKze voorbestemd om met hem lief en leed te delen, zo voor de hand lag dat huwelijk toch niet. Want eerder had ze met ene Leon kennis aangeknoopt, «'k Had er kennis mee en toch was dat azoe mijn goesting nie. Mijn ma zei ook dat hij teveel dronk», vertelt Emelie over haar gegadigde. En toch ston den ze op trouwen, Leon en Emelie. Hun meubelen waren zelfs in de maak, bij Cogen in de Apostel straat. Maar ze kwam aan de weet dat hij zich duchtig met èndere dametjes dan haarzelf liet omringen. Ze zocht hem eens thuis op, en later bleek dat hij toen «met een mok in een rendez- voushuis» was, zoals ze zich nu nóg herinnert. In 1913 leerde ze Edgard kennen, ze zouden echter pas na de wereldoorlog, in 1919, trouwen. Edgard was beroepsmilitair en werd in 1919 naar Wallonië overgeplaatst, hij vond werk in Casteau en het echtpaar ging in Maisières bij Bergen (Mons) wo nen. Zij deed het huishouden, kweekte kippen en konijnen, verzorgde de duiven. En Edgard hielp >amen met pater Leander en Emiel Madelin de Bond der Vlamingen op de been. Elke maand werd daar een mis voor de Vlamingen opgedragen. En na het lof werd er menig Vlaams liedekijn gezongen, men tapte er bier uit het Vlaamse vaatje. «We dansten en zongen daar amets ook», zo formuleert Emelie het nu. Emelie: «Ik ben een huismus» (Iv) Frans praten, nu ja, het ging niet zo opperbest. Ze zou eens gaan biechten, in 't Frans welteverstaan, had haar lesje par coeur geleerd, maar zodra ze in de biechtstoel zat was ze haar konfessie vergéten. En toch kreeg ze de absolutie in 't Vlaams. Haren Emiel ging criquet spelen, was sociaalgeën- gageerd, werkte aan de opbouw van een stoet, liet wagons met kolen en aardappelen voor de Vlamin gen overkomen naar Maisières. Men wou hem tot burgemeester bombarderen, maar hij was beroeps militair, het kón dus niet. In 1923 werd Suzanne geboren. Die zou later huwen met Roger Palmkoek. Hij is nu gepensioneerd. Het echtpaar Palmkoek-De Bruyne zorgt nu intens voor Vijf jaar geleden overleed Emelies echtgenoot Ed gard De Bruyne. Het Kindeke Jezus van vóór de eeuwwisseling poseert bij het vergulde Mariabeeld, dat aan herstelling toe was na de tweede oorlog en van de toren werd gehaald Emelies gezichtsvermogen is wat afgezwakt, maar met een loupe kan ze de krant toch nog ontcijferen (Iv) ma. Ze helpen haar verhaal te verwoorden, ten behoeve van de reporter. Ik noteer dat Suzanne de enige dochter is van Emelie. Ook kleindochter Ingrid woont aan de Paddeschootdreef, een huis of twee verderop. Ze heeft twee kinderen van haar eerste echtgenoot, Vael, die heten Didier en Marli ne. Zondag speelt Emelies achterkleinzoon Didier op het orgel van de Arme Klaren. Een familiekwes tie, dus. Gal weg Emelies vader Frans Merckaert was afkomstig van Stekene en werkte als kuiper in de brouwerij Verdurmen aan de hoek van de Nieuwstraat en de Castrodreef. Moeder Pharaïlde De Clippeleir kwam van Sombeke, ze baatte café Den Ouden Bonten Os uit. Het etablissement stond in aanzien bij zowel gewone lieden als middenstanders; achter de keu ken was immers een bollenbaan aangelegd, daar heerste leute. Notabelen en dokters kwamen 's morgens vaak even binnenwippen voor een drup pel. In 't keldertje van 't café werd Emelie als vierde van acht geboren: drie meisjes en vijf jongens. Tot haar veertiende liep Emelie school bij de zusters van de Presentatie. In de arme sektie, waar je géén Frans leerde en op houten blokken moest lopan. De rijkelui deden het «sjieker», «eleganter». Af en toe mocht Emelie eens gaan hinkelen of knikkeren in de masoeurkesdreef rechtover de Broeders (de huidige Hovenierstraat). En na schooltijd ging ze drie jaar in de leer als naaister. Een hulpje in het huishouden was heel welgeko men, natuurlijk. Emelie stond niet zelden aan de wastobbe. Of, als 't druk was en ze al wat ouder werd, aan de «toog», om glazen te spoelen. Bier ronddragen naar de bolders, ook dat deed ze. Maar de jonge juf hoefde niet te lang weg te blijven, want vader waakte over haar zieleheil en kon haar nauwelijks missen in keuken of café. Toen ze achttien was mocht ze zo nu en dan toch eens als vierde man invallen bij 't kaarten. Of mee domino spelen, tritsen of pietjesbak. Vader stierf in 1903. Het werd een zware, droeve periode. Ze vertelt nog vinnig over toen, Emelie. Een eeuw na haar geboorte geeft ze nog allerminst de indruk, uitgeblust te zijn. Vijf jaar geleden werd haar gal weggenomen, in de Sint-Niklase stadskliniek. De operatie kwam ze puik te boven. Nu is ze wat op de sukkel met haar ogen. Dr. De Niel vond het wat te riskant, haar daaraan een heelkundige bewerking te laten ondergaan. Ze kijkt de verkeerde kant op, maar plots ziet ze «zo te zien» weer goed. Op tafel ligt een loupe, waarmee ze met enige moeite nog het blad van de KAV uitpluist. Want ze is jarenlang lid geweest van die vrouwenbond. Tot voor kort keek'ze nog televisie. Maar nu lukt het niet meer. Feest aan de Paddeschootdreef Maria-Amelia Merckaert honderd jaar later. Een volkse vrouw die nog op d'r eentje patience speelt en tot onlangs méékaartte, Engelse wies en kingen. Thuis aan de Paddeschootdreef aardt ze nog 't best. Ze komt niet meer buiten, raakt zelfs niet meer tot bij Ingrid. Het hoeft niet. Vroeger kuierde ze zo graag langs de marktkraam- pjes. Deinsde er ook niet voor terug om op de prijs af te dingen. Die weg tot aan het marktplein, tot aan de Kerkendries, dat brokje Grote Markt dat door de Lievevrouwkerk ingepalmd werd, moet ze zondag nog eens afleggen. Tot bij de Arme Klaren, waar even na twaalven een mis wordt opgedragen. En om halftwee is 't receptie in Het Centrum. De parochianen van e.h. Julien Buyck bereiden haar een feestelijke ontvangst voor. Ook net feestkomité uit de Watermolendreef werkt flink naar zondag toe. De buurt wordt stemmig versierd. De families Van Aelst, Vonck, Zaman, De Roose. De Rudder, Leyns en mevr. Brokken duimen voor het welslagen van dat unieke jubi leum. De Mariakantorij o.l.v. Jos D'hollander zal de eucharistieviering opluisteren. Ook «De Maagd van den Toren» wordt vertolkt, dat spreekt vanzelf. Een nieuw kleed, een nieuwe jas en hoed, nieuwe schoenen heeft Emelie zich laten aanpassen voor zondag. Dochter Suzanne kreeg de kleren wel even mee uit de winkel. Of Ingrid paste ze even aan, die heeft méér Emelies maat. En reken maar dat de eeuwelinge zondag fris voor de dag zal komen. Ze zal te gloren staan. Wouter VLOEBERGH erkoopt Postbode in 1986 strippenkaarten? estaat de mogelijkheid inderdaad dat in 1986 de postbo- het erg druk zullen hebben met de verkoop van ippenkaarten volle en halve pr(js? Als we Paul Catrysse dens zijn uiteenzetting ter gelegenheid van de overhan ging van de Derde Ros Beiaardprys mogen geloven, is geen utopie. Want tegen die tijd moet heel de endermond.se regio gezoneerd zijn of als je wil bedekt met kippegaas van zeshoekjes van 4,5 kilometer ttrmeter. Tegen die tijd moet ook de slogan «Meer ensen op een beter openbaar vervoer» een realiteit zijn, dus specialist Catrysse die de hoop uitdrukte dat einde >85 de werkgroep «Openbaar Vervoer Arrondissement endermonde» haar jaarverslag zou mogen afronden met uitspraak: «er is niets meer om voor te jjveren». 'e Jong-CVP van het arrondissement Dendermonde 'erhandigde aan Vlaams minister Jan Lenssens een mtekening van het Schoonaardse station omdat hij dit lar de Ros Beiaardprijs in ontvangst mocht nemen (v) 'oor de derde opeenvol- tureel vlak. Ging de eerste :nde maal heeft de Jong prijs naar de Vlaamse "P afdeling van de stad Klub, dan werd vorig jaar •endermonde haar Ros de Vriendenkring van het leiaardprijs uitgereikt. Begijnhof gelauwerd. Dit let de toekenning van de- jaar werd de prijs toege- prijs wil de Jong CVP kend aan de CVP-werk- n persoon, groep, vereni- groep Openbaar Vervoer ing, of beweging in de kij- die wordt geleid door Ge- :r stellen die tijdens het meenschapsminister Jan fgelopen jaar een voor Lenssens. In zijn wel- '.ndermonde biezondere komwoord onderstreepte "estatie heeft geleverd op M. Van den Eede dat 1982 ^konomisch, sociaal of kul- een toch wel belangrijk jaar is. In oktober hebben immers de gemeente raadsverkiezingen plaats en wat haast nog belangrijker is: in dezelfde maand be staan de Jong CVP-ers van DeYidermonde vijf jaar. Een lustrum dat niet onop gemerkt mag en zal voorbij gaan. Vervolgens onder streepte hij dat in novem ber van vorig jaar reeds werd besloten de derde Ros Beiaardprijs toe te kennen aan de Dender- mondse werkgroep open baar vervoer omwille van haar belangrijk sociaal en ekonomisch werk dat ge richt is op de bijsturing van het openbaar vervoer. De CVP-werkgroep open baar vervoer heeft overdui delijk aangetoond dat er op het vlak van het trein- en busvervoer in het Dender- mondse heel wat te verbe teren viel. Vier jaar is men ondertussen aan de slag en de eerste resultaten zijn nu zichtbaar. We denken maar aan de spoorweglijn Brus- sel-Dendermonde-Lokeren die heel wat nieuwe per- spektieven heeft geopend, aan de doortrekking van de stationstunnel te Dender monde die eerlang een feit zal zijn, aan de heraktive- ring van de verbindingen met Hamme en Puurs, de verzorging van de akkomo- datie, en nog zovele dingen meer. Bij dit alles heeft de werkgroep zich steeds ge spiegeld aan de wensen van de gebruikers en daar dan ook zo ruim mogelijk op ingespeeld. Terugblik op een blik vooruit Paul Catrysse, de grote ver- voerspecialist, gaf dan een zeer originele kijk op de werkgroep openbaar ver voer. «Een terugblik of een blik vooruit, noemde hij zijn entoesiaste toespraak. Inderdaad, uitgaande van wat in 1986 een feit zal moeten zijn, beklemtoonde Paul Catrysse dat tussen de 4,000 en de 4.500 man in Dendermonde, zeker -half zoveel 'in Wetteren, een kleine duizend in Zele, Lebbeke en Buggenhout gebruik maken van de trein. Bovendien vertrek ken er dagelijks vanuit Dendermonde 220 bussen. Geen peulschil dus. Hij had het ook over de reali- zaties van de werkgroep en citeerde de lijn Brussel-Lo keren, de elektrische trei nen die van Gent naar Me- chelen rijden, om het uur direkt en om het uur als stoptrein, de uitbouw van de stationsgebouwen tot adekwate dienstverlenende centra voor gebruikers van het openbaar vervoer, enz. Hij had het ook over de elektronische treinaanwij- zers die vanaf 1982 de juis te trein zullen aanduiden en de doorgetrokken sta tionstunnel die in Dender monde een heleboel pro blemen moet oplossen. Zo wel in Zele als in Lebbeke kregen de fietsers een af doende plaats om hun vehi kel in onder te brengen. Het ging zowat tijd worden en het station van Schoon- aarde werd een mogelijk station van de NMBS. Dan zijn er de bussen. Er zullen bushuisjes worden ge plaatst en de haltepalen zullen een nieuw haltebord krijgen, met de haltenaam en het zone- en lijnnummer evenals de plaats van be stemming. Informatie in 'een notedop, die het voor iedereen een stuk makke lijker zal maken om het openbaar vervoer te ge bruiken. En dan zijn er de Donkgemeenten die een betere verbinding moeten krijgen met het Centrum, er is de indeling in zones en er zal worden gewerkt met strippenkaarten. Kortom «meer mensen op een beter openbaar vervoer» dat zal de slogan moeten worden voor de toekomst, wil men komen tot een kwaliteits- produkt. aldus Paul Catrys se, die voor zijn uiteenzet ting een daverend applaus kreeg. Prachtige pentekening Net zoals vorig jaar teken de kunstenaar Daniël Jans- sens voor de laureaat van de Ros Beiaardprijs een prachtig kunstwerk. Een pentekening, aldus de ma ker ervan, die het station van Schoonaarde voorstelt. Een oud station dat zowel de nostalgie aan het verle den oproept als wijst op de waarde van oude gebou wen binnen een dorpskern. Hij was maar al te gelukkig dat zeer recent werd beslo ten het station niet alleen te behouden, maar het tevens op te smukken. Deze prachtige pentekening werd overhandigd aan de voorzitter van de werk groep «Openbaar Ver voer», gemeenschapsminis ter Jan Lenssens die het dankwoord uitsprak. De werkgroep, zo onder streepte hij, streeft kwali teit na. Zij wil ten koste van vele inspanningen het openbaar vervoer in de streek beter maken. 'Im mers, uit de klachten aan de basis kon men snel erva ren dat de regio Dender monde stiefmoederlijk werd behandeld. Geleid door de idee dat dagelijks 40.000 pendelaars en schoolgaande jeugd van het openbaar vervoer moeten gebruik maken, was het niet meer dan logisch dat men streefde naar kwali teit. Er werden informatie vergaderingen en bijeen komsten allerlei belegd op verschillende plaatsen. Het resultaat van dit geduldig luisteren naar de gebrui kers, ligt vervat in de ver slagen die de werkgroep opmaakte. Het resultaat ligt evenzeer vervat in de verbeteringen die men reeds heeft bekomen. Hij dankte vooral deskundige Paul Catrysse die de motor is van de werkgroep. Toch staat men niet aan het eind punt, aldus minister Lens sens die deze prijs be schouwt als een aanmoedi ging om op de ingeslagen weg verder te doen. Binnen vier jaar, zo besloot hij, moet de werkgroep haar aktiviteiten hebben afge rond. Tot slot van deze plechtig heid, die ook werd bijge woond door burgemeester Cool van Dendermonde. werd een receptie aange boden Mark Wauters uit de Scheldestraat 72-74 heeft een aanvang ingediend tot uitbating van een varkenskwekerij aan de Palingsgatstraat 13 in Belseie. Nu zou dat bedrijf in een landbouwzone gevestigd worden (zie gewestplan). Eigenlijk is de Palingsgatstraat woongebied met landelijk karakter. Het geplande gebouw ligt aan de bouwlijn. Op korte afstand van de plek, aan de Kemzeke- straat, worden zestig nieuwe woningen gebouwd. Provincieraadslid Leo Van Hoeylandt (VU) verwoordt in een brief aan de inspektie van volksgezondheid en aan de dienst stedebouw in Gent de bezorgd heid van de omwonenden. In de nabije omgeving wonen zowat vijfenzeventig gezinnen, zij zouden hinder ondervinden van geuren als de wind uit het westen komt aanwaaien. Naar verluidt zou Mark Wauters het bedrijf willen kombineren met zijn buitenverblijf aan de Palingsgatstraat 58. Van negenhonderd varkens-zoii worden uitgebreid naar een kapaciteit van drieduizend beesten. De inspektie en de dienst stedebouw moeten nu hun oordeel uitspreken over de opportuniteit van de inplanting, ze moeten advies uitbrengen ten behoeve van het Sint-Niklase stadsbestuur. W.V.

De Voorpost | 1982 | | pagina 3