Schitterende karnavalsloet trok door Dender s. Minnebo brothers winnen verkleed-prijs Tussen 't v>olh DKV TULVRIENDEN Oudegem boven in Dendermondse stoet p - 5.3.1982 - De Voorpost Met 33 groepen en ruim 1.500 deelnemers, een massa toeschouwers, schitterende wagens en veel karnavaleske figuren, kaans model, een muziek niet een lange rekiamestoet, een goed gevulde eretribune op de Grote Markt en vooral met gulle prinsen, is de zoveelste maatschappij om fier op te uitgave van de Dendermondse karnavalstoet weer een sukses geworden. Een pracht van een stoet, die bovendien ook zijn. goed werd georchestreerd door de mannen van het karnavalkomitee die met rechtmatige trots en fierheid op deze Dan kwam de Aalsterse in- eersteling mogen terugblikken. breng in de stoet De Kor_ Rond 14.00 uur werd op de Gentsesteenweg de stoet gevormd. Altijd een schouwspel apart. Wagens rijden over en nissesloipers uitgedost met weer, zoeken hun plaatsje op, worden gedirigeerd door verantwoordelijken, moeten wat vooruit of achteruit, worden (riots een heel eind verder op gestuurd en worden bestendig in de weg gelopen door karnavalisten van het zuiverste gehalte, door jong en oud dat zich voor de gelegenheid heeft weggestopt achter een masker, de gekste kledij heeft aangetrokken, soms een beetje pikant en uitdagend, dan weer allerkoddigst en grappig. Kortom de karnavalsfeer uit de goede oude tyd was er te snuiven. stadsprins Albert I. verge zeld van het prinsje en het prinsesje en de leden van de Stedelijke Prinsencae- mere. Opvallend was dat twee vroegere prinsen op het ap pel ontbraken. Dat scheel de natuurlijk een slok op een borrel wanneer het om karamellenwerpen ging. Maar de prinsen hadden met z'n allen geen last om de snoepjes weg te krijgen. De Zandruiters van Appels waren de eerste groep die zich aan het kritische oog van het publiek aanboden. Zij hadden als tema de Ewing hout company en fo- lige ruiters gekozen. Maar blijkbaar waren de Ewings met niet voldoende petro dollars over de brug geko men, want hun uitbeelding was in de eerste plaats wei nig karnavalesk en boven dien niet helemaal in de Schelde» aan. Ook deze muziekmaatschappij kon de jury bekoren omwille van haar fijn optreden. De Welkomvrienden uit Den- dermonde brachten met «Kak of een overzicht van tien jaar aktief karna- valvieren. Gestoken in ha gelwitte babypakjes met op de buik een knal van een fopspeen en op de rug net op de plaats waar deze van naam veranderd, een net jes gereinigde en uitge spoelde nachtpot. Een groep die heel wat bijval genoot. Aalsterse inbreng Met de Koninklijke Katho lieke Harmonie «De Een dracht» uit Baasrode zit men duidelijk in een hoge re reeks. Frisse muziek, keurig gebracht en fleurig gepresenteerd met ook oog voor de show naar Ameri- Burgemeester Albert I met prinsesje op schoot slaat met vaderlijke bezorgdheid het karnavalgedoe gade. Schepen Hermans die hier blijkbaar aan een dringende vermage ringskuur toe is, klapt in de handjes, (foto Piet Hermans) Helemaal vooraan stond de hele stoet aan een gezapig stedelijke prinsenwagen en tempo door de smalle en de mannen met het gele- brede straten van de stad, genheids blauwe bloed in tussen de vaak dicht op de aderen waren druk elkaar gepakte massa door. doende de karamellenslag Konfetti, slingers, alles wat te winnen. Dozen werden men zich kan inbeelden om leeggeschud in de grote een karnaval op te vrolij- manden en terwijl de prin- ken waren er om en bij. sen daarmee druk doende Tot de domino's met hun waren, oefende de kleinste plastic knuppel toe die zich prins Jan zich in het des- van de ene naar de andere kundig werpen van snoep- kant van de straat repten jes naar de voorbijgangers, om dromerige toeschou- «Als ge die moest laten wers een sympatieke tik op doen waren we al uitver- de kop te geven of te trak- kocht, voor we vertrokken teren op een volle lading zijn,» riep keizer Freddy konfetti. ons toe. Hij regeerde im- Vooral de agenten kregen mers over de 750 kilogram het te verduren. Om de karamellen die de prinselij- haverklap werd hun kepi ke wagen met zich mee- opgelicht en verdween er voerde, «'t Is juist geteld een handvol kleurrijke 500 kilo te kort.» reageerde konfetti op hun hoofd en in prins Roger die zich vast hun nek. Daarbij kregen ze voornam volgend jaar voor dan nog wat kommentaar een halve ton extra te te horen. Maar ze bleven zorgen. glimlachen en verweerden zich nauwelijks. Op karna- Daar komen ze vaj |(an en mag bet aj|e. Niet de schutters natuur- maal. lijk, maar we! de wagens Zelfs de juryleden moesten van de stoet. Voorafgegaan het ontgelden. Voor de al door een lange reklame- lereerste keer moesten die stoet die voor de gelegen- langs het parcours hun pun- heid nu eens niet werd ten geven zodat de groepen geopend door de wappe- verplicht waren d© hele tijd Alles is goed, zelfs boos met beer. (foto Piet Hermans) rende vlaggen van «De op hun qui-vive te zijn. Dat Voorpost» we reden er- kwam de stoet ten goede, gens achteraan in de op- Maar bepaalde groepen tocht zette de lange waren van oordeel dat ook perfektie afgewerkt. Vroe- bontgekleurde sliert zich de jury mocht delen in de ger beginnen, wil men win- wriemelend in beweging, vreugde en wreven de ge- nen moet de boodschap Heel even toch hilariteit zichten en kalende hoofden zijn. toen de rekiamestoet pas- van de hoogwaardige heren De karnavalgroep De Pol seerde. want een dokter pekzwart in. derboeren sneed een Den- (met dienst?) had zich tus- dermonds zeer aan. De be- sen de schetterende voort- ^w,n8s zlJn °P komst je oiympos historie tnet de schrijdende bende weten te De eigenlijke stoet werd nodige zinspelingen kwam mengen, en voor zover we geopend door de drum- en aan de orde en menigeen weten mogen dokters geen majorettenvereniging «The vond er heel wat pret in. publiciteit maken. Maar in Arno's» uit Sas van Gent. Onder het algemene tema geval van nood mag en Een keurige groep die het «veel water en weinig geld» moet iedereen... gewoon is op te stappen in was deze groep tot de bete- De mannen van de fanfare stoeten en feesten en bijge- Vandemeulebroucke kon- volg ook bij de jury een digden zich als eersten aan goede waardering kreeg. in hun traditioneel rood- Onmiddellijk daarop volg- ninkl'ijke Katholieke Fan- grijs pak. En dan rolde de de de praalwagen met de fare «De Kinderen van de prachtige en reusachtige hoeden trokken verkleed als overjaarse scouts op verkenningstocht. Staf kaarten. rugzakken, na chtlampen, eetketeltjes, het hele kampeergamma werd voor de gelegenheid in het lang en in het breed uitgesmeerd. Een groep die zeer humoristisch aandeed en op meerdere plaatsen ook spontaan applaus deed losbarsten. Het bleek dat we meteen in het beste deel Jon8 geleerd, oud gedaan, (foto Piet Hermans) van de stoet waren terecht gekomen. Onder meer met wagen, natuurlijk een op- Zotterkantnie uit Appels vallende verschijning. Ook die op de discotoer waren Schele Van der Linden uit gegaan en stukken beter uit Baasrode was present en de verf kwamen dan dit in ook nu was men in Eskimo- Baasrode het geval was ge- land. Maar dit keer slinger- weest. Zes pittige jongeda- den de vetgansjes zich de mes met netkousen en kor- hele tijd door over het par te rokjes dansten op een cours alsof hun leven ervan wagen op karnavaleske af hing. De jury waardeer- muziek die men een disco- de hun optreden met een sound had meegegeven en schitterende vierde plaats, rond de wagen, die werd voortgetrokken door een ™et wort" oktober open sportkarretje uit bete- De Cornellekens van Den- re tijden, huppelden vrolij- dermondse hadden voer ke jongens in fel gekleurde gevonden in de verkiezin- overals. Spijtig waren som- gen die naar hun gevoelen migen naar ons gevoelen ook keurig moesten verlo- een beelje te extravagant, pen. Ze hadden een fiktie- om niet te zeggen vulgair ve boksring gemaakt en toegetakeld om echt hon- daarin vochten vertegen- derd procent karnavalesk woordigers van de drie tra- te zijn. De Dolly Dots tra- ditionele partijen, gestoken den de hele namiddag gra- ';n een kleurrijk partijpak- tis op in dc Draaivin show je, een robbertje uit. Ge- van Zotterkantnie. wapend met bokshand- De Lisamariekens uit Ou- schoenen werden er af en degem hadden dit keer in- toe slagen onder de gordel spiratie gevonden in Parijs, gegeven. Met een prachtige wagen, De fanfare «De Morgen waarop de namen van de ster» uit Buggenhout-Op- dansende dames met de no- stal vormde een muzikaal dige kommentaar stonden intermezzo tussen de poli- te lezen, werd de French tieke toestanden in, want can-can ten tonele gevoerd, ook de Schensjmoelen wa- Keurig gekleed in mooie ren hun karnavaltema gaan zwart-paarse pakken, en vinden in de stedelijke poli- het hele parcours door tiek. Onder het motto show brengend zat deze «stadsfinanciën» werd de groep beslist in de lift voor weinig rooskleurige situatie de eerste plaats. Maar op van de stad Dendermonde de Begijnhoflaan viel de gehekeld en een prachtige Amerikaanse slee van de wagen demonstreerde de Parijse cabaretbaas in pan- nieuwe Dendermondse ba ne. Er diende een traktor siliek of het administratief bijgehaald om de groep centrum, waar volgens de heelhuids over de eind- Schensjmoelen nog steeds streep te trekken. een binnentuin van 8 mil- Les Amazones de Wicherie joen komt. Goed voor een et La Clique vergeten we tweede plaats, zei de jury. liefst zo snel mogelijk. Een De Visclub De Zeebaars weinig ordentelijke en ook uit Dendermonde had de weinig smaakvolle presen- kannibalen van stal ge haald, maar mikte daar niet in de gunst van de jury mee. Ook de katholieke Muziek maatschappij Sinte-Cecilia Ze waren niet zo talrijk komen opdagen de indivi dueel verkleden, die wilden meedingen naar de prijs van de mooist verklede karnavalist. De jury velde dan ook binnen de kortste keren volgende beslissing die door niemand, zelfs niet door Jean Steeman die deze hele ceremonie rijkelijk met zijn stemgeluid overschreeuwde, werd betwist. De prijs voor de mooist verkleden ging naar de drie gebroeders Minnebo, die regelrecht uit de wilderfiis waren weggelopen en zowel voor de jury als voor zichzelf een dikke kluif waren. De tweede plaats ging naar het duo Horion-Feneulle, voorzien van streepjespak en nummer op de linkerborst en de derde prijs ging naar de toevallige kandidaat Jean Steeman, die er de titel van Prins Jcan bijkreeg. En ook tegen dat laatste feit had niemand enig bezwaar, zodat de tsaar die de entree voor het jazzfestival met een angstvallige nauwkeurigheid bewaakt, de eerste week van september allicht met nieuwe versierselen zal rondlopen. tatie van wal een muziek maatschappij zou moeten zijn. Wie werkt voor vrouw en kind was het tema van de groep De Kuiper. Met een knal van een taalfout op de achterkant van de ren te rekenen. Om deze eerste plaatselijke prik weg te spoelen, trad de Ko- kreeg van de toeschouwers De prinsenwagen nu eens langs achter gezien. Gelukk applaus om haar stijlvol op- zien we prins Albert nog die met volle handen karamelli n strooit tussen de omstaanders. (foto Piet Hermans) 21 r «De Dendermondse karnavalvereniging «De Tijlvrienden» betreurt haar nederlaag bij de verkiezing van Prins karnaval 1982». (citaat uit een door de Tijlvrienden verspreid strooibiljet). 't Is koud, daarbij met karnaval is 't altijd koud, maar alé de druppels zijn er vanmorgen al uit gevallen. Omdat er in Deiremonne (gelukkig) nog veel kinnere zijn, is het oudertal groot en mogen die vandaag aan de hand van hun kroost naar de stoet. Zo ook ik. Halverwege de St. Gillislaan horen we de pret, we joggen naar 't rond punt. 't Begin van de rekiamestoet hebben we gemist, wat verder aan ons tenen voorbijkomt toont geen spoor van inflatie. De karamellen zijn anderzijds veel minder in aantal en de glazen van mijn bril rezen niet ten gronde door suizende appelsienen. Chiro Bojo, herkenbaar aan hun klare kijkers, vult mijn boezem met pakken confetti. Jij die weet hebt van mijn onkunde over 't Grote Streekgebeuren zult wel begrijpen dat ik tot mijn scha en schande niet weet wie er momenteel Prins is. Iemand, dat edeldom gelijk, rijdt ons minzaam toewuivend voorbij. Per-pedes Apostolorum gevolgd door de vroegere hoogwaardigheidsbekleder. Onze stoet heeft weer grote gaten, 't Rond punt krijgt kille tochten van alle kanten. Ik ril. Leen stevent van de overkant waggelend naar mij. Ze walmt lookluchten in mijn reukorgaan. Want ze doet voor de zoveelste keer haar bevallingsavontuur uit de doeken. Chance dat ze het overleefde. Terwijl gluur ik naar al wat passeert. Ik bibber mee met de piepjonge majorettekes in hun blote armpjes. Met haar ongekunstelde beweeglijkheid steelt ze de show. Leen is reporter ter plekke, ik moet niet meer zien, maar aanhoren. «Zie, die Can- Can-meisjes zijn mooi maar nogal gedruft. Sertoe die daar met dat veren broekje aan en die ander daar haar dijen zijn te mollig, enfin veel te dik voor dat soort dansen». «Dag Leen, 't is hier te koud». Mijn zoon en ik drummen naar de Brusselsestraat. Wat ons overbleef om te zien was goed. Beddezjiëkers en strontfretters van de spermabank, plus de kommentator die vrijblijvend vertelt wat hij ziet, zetten de lachspieren in actie. De lijkwagen van de Tijlvrienden scheurt jaren weg, betovert me en doet me ineens tijd en ruimteloos stoet kijken zonder te zien. Rijbaan Piet zweept me de realiteit in. Verbaasd bezie ik mijn zoon. Hij heeft mijn geestelijke afwezigheid niet gemerkt. Mijn pret is gefnuikt, ik heb intens medelijden met allen die achter een masker lopen, letterlijk en figuurlijk. Gehypnotiseerd laat ik Friebel drie rondjes rijden op sukkels van paarden. Eigendom van een madam die alleen haar mondhoeken eens omhoogtrekt als ze geld ontvangt. Ik wandel met Friebel naar huis in S.F.-waan. De badkamer ontvangt de kleurige karnavaleske uitwerpselen van de stoet. Restanten van overmoedige, triestige blijheid. Morgen... denk ik bij de tweede pint, zal er geen enkel confetti kleur aan mijn bijziend oog voorbijgaan, ik zal ze hebben. Uw onderdanige Pes-si-miste De karna vaijury bestaande uit drie echte prinsen en tw d( vertegenwoordigers van de Dendermondse pers opdracht gekregen dc stoet nu eens niet vanop de tribu te observeren, maar gewoon langs de stoep te kijken na de verschillende groepen, hun houding in dc stoet, kledij, het onderwerp, de uitwerking en natuurlijk tucht. Geen gemakkelijke taak weliswaar, maar het ble toch dat de jury na samentelling van de punten n H tevredenheid op het resultaat terugblikte. Uitslag Niet-Dendermondse muziekmaatschappijen 1. Jeugdfanfare en Majo- rettenkorps uit Sint-Lie- vens-Houtem 2. Koninklijke Fanfare De Morgenster uit Buggen- hout-Opstal 3. Les Amazones de Wic herie et la Clique uit Elouges Dendermondse muziek maatschappijen 1. Koninklijke Katholieke Baasrode Harmonie «De Eendracht» 5. Baasrode 6. 2. Katholieke Muziek- 7. maatschappij Sinte Cecilia 8. uit Appels 9. 3. Koninklijke Katholieke 10. Fanfare De Kinderen van 11. de Schelde uit Appels 12. 4. Socialistische Muziek- 13. maatschappij «Hippoliet 14. Vandemeulebroucke» Niet-Dendermondse groepen 1. Pallieters Kastel 2. AKV De Komissesk pers uit Aalst 3. De Kludinnen Wichelen 4. Vriendenkring De Kli uit Tielrode 5. De Hamse 't Sjoesers Dendermondse groepen 1. De Lisamariekens Oudegem 2. DKV De Schen dï moeien 3. DKV Zotterkantnie 1 Appels 4. Schele Van der Lind t

De Voorpost | 1982 | | pagina 6