't Is nen Albert, dus is 't ne goeie Maar in het bos, daar... Gouden Ros Beiaard voor Ariaan De Waeie De Voorpost - 5.3.1982 - 7 eden. adden lotieven Een massale belangstelling zondagavond voor de Gouden Ros Beiaardworp vanop de pui van het stadhuis. Duizenden handen stonden reeds minuten van tevoren gretig in de lucht te zwaaien in de zoete hoop dat een van de prinsen of de notabelen hen zou erkennen en wanneer het uur van de beslissing was gevallen hen een ping-pong balletje zou toewer pen. Maar in een dergelijke massa en bij avond schemer kan er nauwelijks sprake zijn van iemand te erkennen. Bovendien nam het gedrum met de seconde toe, zodat de mensenmassa van links naar rechts en van achter naar voor telkens weer op en neer ging. Dan brak het grote ogenblik aan. Met volle handen werden de plastic balletjes het publiek ingegooid. Er werd gegrabbeld, gegrepen, in het wilde weg geslagen, getrapt en mistrapt, minuten lang. Waarna iedereen stilletjes met de vergaarde buit afdroop in de zoete hoop dat hij of zij de Gouden Ros Beiaard zou gewonnen hebben. Uiteindelijk bleek Ariaan De Waele uit Lebbeke de gelukkige winnaar te zijn. Hij kreeg uit handen van burgemeester Cool en van Prins Albert I een prachtige herinnering aan deze karnavalavond. Tom Van Cauwenberghe uit Mespelare was op een na de beste grabbelaar en ook hij kreeg voor zijn inzet, ijver en geluk een prijs. De Deurdrijvers we in Baasrode al het werk gezien. Ook pakten ze uit met hun gewijd aan de fa- indeks-historie. of Thiefs en daaron- Marteko V en In- waren de leid- van deze groep op de wagen ook een een bankier, textielfabrikant en een van een trust De Tijlvrien- hadden het dit keer gehouden en wa in blijkbaar nog niet over nederlaag van kandi- aat-prins heen. Traag- aam trok de zwarte wagen rouwende mensen oor de Dendermondse traten en op verschillende latsen werden pamflet- in uitgedeeld waarbij de rieven en verzuchtingen uidelijk werden uiteen ezet. prookjes voor volwassenen Ie Vriendenkring De Jiek uit Tielrode voerde e massa kijkers voor deze avalkade terug naar irookjesland. Met een lusachtige paddestoel op e wagen, werd het vertel- iltje van sneeuwwitje en t zeven dwergen nog eens li it de doeken gedaan. De - 'ardjesvrienden, nog een endermondse groep, was ler origineel met zwarte i witte trippen die als een imbordpatroon dansjes itvoerden. De grote zwar- trip op de wagen, zakte larmate de kilometers on- de wielen schoven, leer en meer naar links. Ddat gevreesd werd dat hij et einde niet zou halen. laar eind goed al goed, de fardjesvrienden werden 7kk oor ^un 'nsPann'nêen be" II >ond met een zesde plaats, oals elke Nederlandse drumgroep waren ook de Laurens Drummers uit Breda een lust voor het oog en oor. Gedisciplineerd tot en met en met de nodige aandacht voor show zorgen deze groepen steeds voor een verademing. De Slijpers uit Sint-Gillis- Dendermonde zitten nog in de kamavalkinderschoe- nen. Met volksdansjes komt men er inderdaad niet uit. Maar zij verdienen onze waardering omdat ze de moed hadden opge bracht deel te nemen en zelfs een wagen te bouwen. Wordt ooit een echt karna- valtema aangepakt, dan zijn de Slijpers te duchten kandidaten op de overwin ning. Dat staat vast. Met de jacht in het jaar 2.000 of de man als eeuwige jager, wa ren ook de leden van de dameshandbalclub Ros Beiaard duidelijk minder goed dan vorig jaar. Het was ook de jury opgeval len. Algemeen applaus voor de Pallieters uit Kas tel, die elk jaar sterk uit de hoek komen. Dit keer met een kamavalviering in sprookjesland. Het leek wel of Disneyland voor on ze ogen voorbij reed. Ook niets dan lof over de majorettenshowgroep «Ca priole» met de Goudse Padvinders marsband, die de lugubere voorstelling van de Dendermondse Chikkebollen met als on derwerp 't Klinieksken voorafgingen. De Chikke bollen brachten daarmee een parodie op het zieken huis van de stad. Maar een parodie moet goed ge bracht zijn, anders wordt het een dubbele ramp. Van de Hamse 't Sjoesers kun nen we alleen maar zeggen dat ze inderdaad dekadent waren en dat was ook de bedoeling. Als laatste mu ziekvereniging trad de jeugdfanfare en het majo- rettenkorps van Sint-Lie- vens-Houtem aan. Nog een muziekkorps dat het klap pen van de zweep kent. De doedelzakkers van de Wic- helse Kludinnen zijn- een oud zeer en Rijbaan Piet moest de stoet sluiten. De groep deed het met allure en met enkele prachtige staaltjes van dressuur- en rijmanskunst. Ook zij kre gen van de jury een goede waardering. Deze foto geeft een beeld van de aanvang der kavalkade. Stilaan geraken de Dendermondse straten vol volk. (foto Piet Hermans) hen Met in ons achterhoofd een kamerbreed tapijt van twee kontjes hoog waarin de grijze massa volledig de dieperik is ingegaan, kunnen we nu karnaval niet id i grondig maar wel rustig bekijken. We zijn niet van ibu oordeel dat het hier een opstoot van het plebs betreft wat een verre Waaslandse collega ook mocht geschreven hebben. Hoe kan iemand van ginds trouwens bevroeden hoe karnaval echt gevierd wordt? Hier wisten ze het blijkbaar wel want de marktkra mers, al op van dag en dauw, zagen op het middaguur nog enkele restanten van vierders zin gend door de straten flaneren. Ondertussen werden de herbergen met bleekwater onder handen geno men en schudden enige brave bezoekers nog kon- fettisnippers uit hun binnenzakken. Karnaval is bij ons nog steeds gewoon het feest van de uitbundig heid, een uitlaatklep voor velen die anders geremd worden door boord en das. Echte baldadigheden of uitbarstingen van geweld zijn er (voorlopig) nog niet en het venijnige kwaadsprekende werk ver dwijnt ook al meer en meer. Het is gewoon enkele dagen zot doen tijdens een feest waarop blijkbaar iedereen alleman kent. Vele scheidingslijnen zijn gewoon vervaagd, voor enkele dagen weggegomd. Als de stoet zich dan opmaakt om «deer alletwië de Derremondse stroate te^rekke» zoals die van Aalst zingen, dan komen ze van overal afgezakt. Oudere echtparen en jonge ouders met snotneuzen van kinderen voor wie een dergelijk spektakel een enige belevenis is. Vaders bezoeken herbergen terwijl kinderen molens en kermisattrakties teisteren. Als die kavalkade zich dan eindelijk in beweging zet, lopen de stammenees leeg en worden de toeschou wers tegen het dranghek gestuwd. Een schetterende vrolijke show van enkele uren •oer wordt dan ons deel. De klein mannen kijken met ogen lijk soepborden naar die rare kwasten met hun zotte streken, zij zijn verwonderd over dingen die ze dikwijls niet verstaan, zijn bang voor vervaarlijk uitziende maskerades en bestoken mekaar met konfetti en serpentins: een sensatie om nooit ge noeg van te hebben. Vaders keuren de muziekkorp sen met hun pet diep over de oren getrokken want het kan nog aardig koud zijn en werpen steelse blikken op slanke majorettendijen. Agenten wor den door de verkleden speciaal in de watten gelegd en als er dan nog enkele originele groepen van eigen bodem rondlopen met spitse spot op plaatselijke toestanden dan is de dag rond. Tegen het donker trekt men weer huis, niet zonder klodders mayonnaise op zondagse jassen en bloem suiker in het jaar van de jongste. Voor hen is de kermis voorbij en hoewel in de verte autoscooters en «rupsen» vervaarlijk huilen telkens men opnieuw van start gaat, vallen zij doodop in slaap. De echte karnavalist maakt dan zijn" pakje klaar, diept het lang verborgen mombakkes op uit de holten van zijn kleerkast of schildert grillige vormen op zijn aanschijn. Als een bizarre held uit de comedia del'arte huppelt hij dan door de stad. springt, host. danst en wringt zich door de wrieme lende massa, wiebelt met de vrienden vele uren lang, lauwe pilsjes zwelgend met een rietje. Gemas- kerden zweten zich halfdood maar dat hebben ze ervoor over. Goede stammeneebazen zetten dan de stampende liedjes luid genoeg en tegen midder nacht is het hoogtepunt bereikt. Toch bijven ook vele kijkers lang" na om van het spektakel te genieten en tegen de vroege uurtjes trekken zij dan ook, vermoeid maar tevreden naar hun koffertje. Voor de ware karnavalist is er nog werk op de plank. Hij moet zijn voorgevel terug in orde krijgen tegen de volgende dag, dan is er immers geen karnaval meer. dan kan er niet meer gelachen en gesprongen worden, dan veegt men de ondertussen kleverige resten van dit olijke feest de goot in. De feestneuzen vliegen de kast in om plaats te maken voor wijsneuzen, de kleurrijke pruiken liggen er verlept bij en worden vervangen door bokkeprui- ken. Morgen is het geen karnaval meer. De maskers op! Zo zei burgemeester Cool tydens de aanstelling van Albert I tot nieuwe prins karnaval van Dendermonde. De burgemeester voegde er voor de vragende ogen van de talryke prinsen aan toe dat ook hy Albert heette, waarmee een heel raadsel was opgelost. Omringd door leden van tenaren' die tewerkgesteld den op het stadhuis, om te de Dendermondse Prinsen- worden naast onze brand- zetten in warmte en elektri- caemere, door de nieuwe weerkazerne, steeds groter citeit, zodat de verschillen- Prins Albert I, nam burge- wordt. Als oplossing daar- de gemeentediensten op meester Cool die de drie- voor zouden wij voorstel- die manier voor zichzelf kleurige burgemeesters- len dat ons een gebouw ter kunnen instaan,» aldus Al- sjerp had omgord en door beschikking zou worden bert I, die erop wees dat hij ceremoniemeester Cornel gesteld op de wijk 't Keur, de eerste prins is die tege- met veel luister werd aan- waar onze doppers zich lijkertijd zijn aanstelling en geköndigd, plaats achter de zouden kunnen omscholen zijn gouden jubileum viert, grote tafel. Hem werd on- om kamavalprins te wor- aangezien hij door de bur- middellijk het woord ver- den. Dan is het goed moge- gemeester en naamgenoot leend. «Hartelijk dank aan lijk dat wij een van de werd aangesteld als stads- het nieuwe komitee,» aldus eerstvolgende jaren terug prins 1932. de Dendermondse burger- eens een inwoner van 't vader, die de komiteeleden Centrum tot prins kunnen Prinsengalerij loofde omwille van hun in- kronen». Ook over het mi- Cornel, ceremoniares zet en hun dynamische aan- lieu had de prins zijn eigen met dienst, genoot vervol- pak van toch een van de mening: «Ons milieu, dat gens de eer de aanwezige belangrijkste gebeurtenis- de laatste jaren zware klap- prinsen, prinsessen, keizers sen in de stad. «We nemen pen heeft gekregen, zou- en andere vooraanstaande vandaag afscheid van Guy den wij willen opfleuren lieden te mogen annonce- Korte, de prins van 1981, door enkele aanplantingen ren. Die hoge gasten moch- die zich heeft gemanifes- te doen. Zo zal er "eerst- ten dan uit de handen van teerd als een waardige daags een dubbele bomen- de burgemeester een ken- prins, die men moet opne- rij geplant worden op de teken ontvangen dat spe- men in de Prinsencaemere, inmiddels al enkele jaren ciaal voor deze gelegenheid waar hij nog onschatbare oude Scheldebrug op de was gemaakt en een wa diensten kan bewijzen» grens Dendermonde-Vlas- penschild voorstelde, met Vervolgens ging de burge- senbroek. Wij denken niet daarop natuurlijk een af- meester over tot de aanstel- dat dit gevaar zou opleve- beelding van het Ros Bei- ling van de nieuwe prins: ren voor het verkeer, aan- «Het is een brave, want hij gezien er zelfs geen enkele heet Albert» aldus Albert wandelweg aansluiting Cool die hoopte dat de geeft op deze brug. Voor nieuwe prins een voorbeeld dit laatste zal dan ook op zou zijn voor de anderen, dracht worden gegeven, zo- Voordat hij de sleutel van dat wandelaars dit archi- het stadhuis en van de stad tektonische meesterwerk aan de nieuwe karnaval- zouden kunnen bewonde- prins overhandigde, hield ren. Om deze werken te de burgemeester eraan de kunnen bekostigen zal er aanwezige prinsen - en het op andere projekten moe waren er heel wat - te dan- ten worden bezuinigd, ken voor hun komst en wenste hij hen een aange- Daarom zouden wij nog- name en prinselijke avond maals °P medewerking dropse jagers, uit V,Ivoor- toe van ons schepenkollege een de en getooid met een sier- beroep willen doen. Hen lijk en artistieken houten Bezuinigingen zou gevraagd worden alle paardekop Prins Marcel en Het was halvelings te materialen die uit hun stu- ridder Mark van de Peirde- verwachten dat de nieuwe dententijd bewaard zijn ge- fretters, Prins Francois en prins in zijn inaugurale re- bleven, zoals buizen en de jeugdprinsen van Baas de de draak zou steken met dergelijke, ter beschikking rode en de leden van de de bezuinigingen, zowat te stellen van de aanne.mer Orde van de Smurfen, het kenmerk van deze tijd. die de rioleringswerken uit- Prins Johan I van de Fede- voert, zodat hier de kosten ratie van Oost-Vlaanderen, Toch hield Albert I eraan behoorlijk kunnen gedrukt Kristel en Remi uit Kruibe- eerst zijn trouwe aanhan- worden. Als tweede bezui- ke. Stefaan als vertegen- gers te danken en ook zijn nigingsmaatregel zou er woordiger van de Bierprins tegenkandidaat in de hulde een moderne installatie van Aalst, Keizer Maurice te betrekken voor de faire worden gebouwd in het uit Hamme, een flinke ver- strijd met als inzet de prin- stadhuis. Deze installatie, tegenwoordiging van de sentitel. Maar evenzeer d'e reeds op verschillende Orde van de Bierlikkers uit hield hij eraan een aantal boerderijen dienst doet, Heist-aan-Zee, Jaak en Li- nieuwe projekten aan te zou ons 'n staat stellen be- liane, een prinselijk paar kondigen: «Het verontrust paalde afvalstoffen, die uit Hoboken. Keizer Hilai- ons steeds meer te zien dat hoogstwaarschijnlijk in ho- re van de Mercatororde de stroom van 'staatsamb- ge mate geproduceerd wor- van Rupelmonde die verge- aard en het roemrijke en wondermooie stadhuis. Cornel begon zijn lange rij met Prins Walter I en zijn gevolg van de Austria Club uit Puurs. En dan volgden Jantje Toerist en zijn hofmaarschalk uit Grembergen, de Jeugd prinsen van België en de jeugdprins van Oost- Vlaanderen. beiden afkom stig uit Wachtebeke, een afvaardiging van de Gel- zeld was van Door en Hip- poliet; uit Antwerpen kwa men Jos en Maty, Prins Erik uit Houthalen, ver tegenwoordigers van de Kanselarij van België en de Europaprins, de jeugdprins van België die ergens in Sint-Amandsberg bij Gent woont, afgevaardigden van de Orde van de Kiekepoot uit Londerzeel. een grote vertegenwoordiging van de Kloefkappers uit Sint- Kruis-Brugge, onmiddel lijk gevolgd door de Dui- tenklievers uit Brugge, de prins van de Vrijbuiters, gezanten van de Gilde van 't Hammeke uit Zemst, Miss Donckstraat Martine Triest, de voorzitters van de Dendermondse karna- valgroepen de Schensj- smoelen en de Cornelle- kens en tenslotte de prin sen van Dendermonde zelf. Geef toe, een niet onaar dig gezelschap, waarbij men best heel even stil blijft staan uit bewondering van zoveel voornaamheid. Uiteraard werden zowel burgemeester Cool als Prins Albert herhaaldelijk met een of ander versiersel omhangen en kregen zij een hele rits geschenken, die de burgemeester rijke lijk met drie smakkende zoenen verzilverde bij de vrouwelijke leden van het gezelschap. Dat stak Cor nel vreselijk de ogen uit en met getuite lippen trok ook hij op kuskesjacht. Het lukte hem bovendien won derwel. God zij dank en Cornel fier als een gieter natuurlijk. Eenmaal moest er politie aan te pas komen. Burgemeester Cool stelde tot grote konsternatie vast dat zijn gekregen bierpot' ribbedebie was. De schul dige was al gauw gevonden. Een receptie besloot de ze plechtigheid op het Den dermondse stadhuis, waar na het uitvoerige prinselij ke gezelschap - niet nadat het eerst het kenlied van Prins Albert I met luider stem en in verschillende toonaarden had gezongen - onder begeleiding van de fanfare met dienst met schetterende trompetten naar het Koningshof trok, waar de «Nacht der Prin sen» in volle hevigheid kon losbarsten. Ook in zaal Casino te Dendermonde had een kinder kar naval plaats, (foto Piet Hermans) Albert l leest zijn oorkonde voor. De Dendermond- Prinsencaemere luistert aandachtig, (foto Piet Op de aanstelling van Prins Albert I waren ook de prinsen uit het omliggende tegenwoordig (foto Piet Hermans)

De Voorpost | 1982 | | pagina 7