Lede: Kindercarnaval van zaterdag tot maandagavond Ordetekenen, plaketten en medailles besluiten karnavalesbattementen Ongedevalueerde karnavalpret te Wieze Karnaval in Belsele Karnaval in Kieldrecht 8 - 5.3.1982 - De Voorpost ClEKEMT KEIZER V/0 VERlfEZERS De Sint-Niklase deelgemeente Belsele zag zondag de karnavalstoet voorbijtrekken. Reus Raf en reuzin Germaine waren de vedetten, samen met prins Emiel. Verkleedpartijen en retrosfeer (Iv) In zo verre zulks mogelijk is, Oiljst viert immers het jaar door karnaval werd verleden zondag met de prinsendag enerzijds en de karnavalstoet op de Arend anderzijds karnaval 1982 afgesloten. De Prinselijke Camavalcaemere der aloude kaiserlycke stede tot Aelst» zorgde inderdaad voor de bezegeling van de karnavalesbat tementen op «katuit». lieden en dan uiteraard op de Prinsendag zelf. D'haeseleer noemt dan, terecht, de leden van de Prinsenkamer «ambas sadeurs van de stad Aalst». Voorzitter Simon D'Hondt me- Het kindercarnaval mag ge slaagd genoemd worden. Er waren minder kinderen komen opdagen dan vorjg jaar, maar dat kon de vreugde niet dem pen. Lorejas was echt goed, en slaagde erin de vreugdedolle kinderbende in de greep te houden tot op het einde, twee uur lang. De «uittocht» uit de zaal «De Club» en de optocht met het Leedse muziekkorps op kop. verliepen ditmaal or delijk. Om 18 uur volgde dan de karamellenworp vanop de tribune. De opkomst was mas saal. Je kon er alshetware op de koppen lopen. De «promi nenten» deden hun best om hun worpen naar kennissen te richten want de karamellen kon den onder het omhulsel een prijs verbergen! Daarbij kwam het dan ook dat zoveel volwassenen en «grote» kinde ren op waren komen dagen, met het gevolg dat de kinderen soms vertrappeld werden. Een tip voor het organiserend ko- mitee: terrein afbakenen en alleen kinderen tot 12 jaar toe laten! Wim Van der Straeten, Heipias Lede won de hoofd prijs, een reis en Chris De Smet, Stokstraat, ooit nog miss Bette-kandidate won het prachtige geskulpteerde beeld je van de Leedse Hoovaardige Boer, gekapt door kunstenaar Waterschoot. Deze en de an dere prijzen werden overhan digd op de feestzitting t.g.v. de machtsoverdracht van burge meester Grepdon aan de nieu we prins Luc I. Deze over dracht vond plaats om 20 uur in het Cultureel Centrum. De belangstelling was niet bijster en in tegenstelling tot vorig jaar, toen de burgemeester een sublieme speach afstak, was ditmaal zijn «redevoering» spi ritloos. onverzorgd, onvoorbe reid. Bijna afstandelijk van het carnavalsgebeuren. De span ning die in de lucht hing i.v.m. het geschil Van Hove-De Cre- mer, dat eigenlijk van een nul liteit door de onkarnavaleske en pietluttige reaktie van Ju- lien de Cremer opgeschroefd werd tot HET carnavalgebeu- ren in Lede en uiteindelijk een geweldige kemel bleek te zijn, verdween naarmate de spre kers aan bod kwamen en zal vende en ontwijkende taal spraken. Marc Corthals was zijn ontaktische tussenkomst van vorig jaar niet vergeten. Hij gooide met bloempjes, zalfde, geeselde Hij ook was weinig origineel. De nieuwe prins beloofde zijn best te doen en stelde ex-prins Jempi aan als zijn adjudant. Een on dankbare taak want de maan dagavond was in de bekendste carnavals cafees de populari teit van Luc diep gezakt. Te vergeefs werd bij de midder nachtelijke verbranding van carnaval gewacht op en ge zocht naar de prins, ondanks het feit dat hij nog enige tijd ervoor gezien werd op straat in een «opgewonden gesprek», om het zacht uit te drukken, met zijn vrouw. Papa De Cremer straft stoute kinderen Carnaval bleef in het kader van het kind. Het hele kinder achtige gedoe in verband met de zaak Van Hove werd door vele groepen, elk op z'n eigen manier verwerkt. De Nieuwe Wanzeelse groep, de Wanzeel- se Welweters skoorden best De andere Wanzeelse groep die in extremis opnieuw boven water kwam bracht de figuur van Van Hove ook goed naar voor maar de verdere hetero gene uitwerking verviel in op pervlakkigheid zodat wat voor aan opgebouwd was, door het ernakomende gedeelte, afge broken werd. De Leedse Kal veren hadden eveneens de ge makkelijkste oplossing gezocht en lieten zich ook inspireren door de zaak Van Hove. Voor hun interpretatie werden zij zelfs beloond met de hoofdtro fee. 37.000 fr. Baasje van de Kalveren, Denis De Backer, tevens hartsvriend van Julien De Cremer, was best in zijn nopjes met dit ridderlijke ge schenk uit de grote pot. Trou wens bij de hele verdeling van de prijzenpot mag in de toe komst wat meer inzage gebeu ren vanwege het gemeentebe stuur. Het gaat hier trouwens toch om een Gemeentelijk Feestkomitee. En schepen van feestelijkheden Maurice Min- neboo gaat niet vrij uit in deze zaak. Opvallend is het trou- Het echte Lee-Kamaval: De Vikkers, Dj Geest en de stoute jongen Albert Van Hove (CDJ) Clement, de keizers van de verliezers. Dankzij hem werd de Prinsenverkiezing gered en werd Janssens prins. Zijn belong: 2000 fr. Op 14 februari werd als inzet reeds een eucharistieviering opgedragen ter nagedachtenis van overleden karnavalisten en op donderdag 25 was het een hoogdag voor minder-valide kinderen van de Aalsterse in stituten Don Bosco, Levens vreugde, R.I.B.T.O., De Wei de, Kinderen van bij ons, de beschuttende werkplaatsen en van verschillende homes met een gratis rondgang langs de Aalsterse kermiskramen en ge nieten van de vele attrakties. Het Prinsenshowbal, een ge lukkig initiatief, groeide uit tot een voltreffer met een optre den van liefst een dozijn ex- prinsen in een typisch Oiljster- se karnavalsfeer in de salons Verspaille waar de F.S.-Band met Mare De Cock zorgde voor de nodige ambiance. Hoofdschotel van de viering door de Caemere werd uiter aard de Prinsendag verleden zondag met een ontvangst in de feestzaal van het stadhuis waar heel wat karnavalpromi- nenten zich rendez-vous had den gegeven en ordetekenen, plaketten en medailles in der gelijk tempo en kwantiteit werden gewisseld dat men wel eens aan een voorafbeelding van de komende ruildag meen de toe te zijn. Onder het goedkeurend oog van burgemeester D'haese leer, schepenen Monsieur, Van den Eede en De Bisschop en fraktievoorzitter André Doorns mochten voorzitter van de Caemere Simon D'Hondt en feestkomiteevoorzitter Frans Wauters Keizer Kamiel, Prins Jempi, de kamavalprin- ses van België, de Ajuinen prinses en -prins, dorstlustige hoogheden van de Federatie van Europese narren (FEN), gedelegeerden van de «Fidele Kölner», Europa-prinsen Fons en Enrico, de voorzitters van AKV. Aalsterse Gilles, de Ridders van Brussel, de bier prinsen en van de Oude Garde verwelkomen samen met een aantal cantinières. Burgemeester D'haeseleer noemde de drie dolle karnaval- dagen met als uitschieter «de stoet» waarbij karnavalisten alle zorgen vergeten en uiting geven aan humor en satire en voor de dag komen met alter natieve shows, volksfeesten met kulturele populaire inslag. In dit geheel heeft de Prinsen- caemere een niet te onder schatten aandeel, hierbij ge steund door een aantal aktie- velingen als Ghislaine Cor- nand. Florian Verhofstadt. het echtpaar Muylaert-De Bun der. Michel De Gols en Schre- vens-Ringoir Prinsenkamer aktief op de Jaarbeurs, in de kavalkade. voor de minder-va- wens dat het Feestkomitee met Julien De Cremer als voorzit ter de stoute jongens van de, zullen wij maar zeggen «groep Van Hove», belachelijkerwijze gestraft heeft bij de prijzenver- deling. Het Hof der Prinsen dat in het carnavalsgebeuren toch zijn bijdrage heeft gehad, werd «gestraft» met 3.000 fr. Het Prinsenpaar van de Derde Leeftijd, een kreatie van het Hof der Prinsen, kreeg een aalmoes van 2.000 fr.Clement die zijn nederlaag sportief ver werkte in een eigen wagen in de stoet, werd voor zijn red ding van de prinsenverkiezing, bedankt met 2.000 fr. De Blau we Lonkers, de enige groep die eigenlijk wat leven in de zaak gebracht heeft, maar waarvan de man achter de schermen op de «blauwe lijst» staat, werd gestraft met 2.000 fr. Over geldprijzen kan uiteraard gediskussieerd worden. Opval lend is wel dat iedereen die in aanmerking kwam om een rol te spelen in de zaak Van Hove- De Cremer; financieel afge straft werd. Door het feestko mitee. Met Gemeentelijke Gelden. En daar bleef het niet bij. De stoute jongens werden op een nog andere manier ge straft door papa De Cremer: die vier vermelde stouteriken kregen dan ook geen karna- valsvlaggetje. Stoute jongens! Papa De Cremer heeft toege slagen. Waarover gaat het? Na de financiële ingreep moest ook nog volgende ingreep ge beuren Het is de gewoonte dat groepen en belangrijke personen uit de karnavalstoet een herinncringsvlag krijgen. En dat kregen alle deelnemers, uitgezonderd het Hof der Prin sen, het Prinsenpaar van de Derde Leeftijd, Keizer Clement en de groep van de Blauwe Lonkers. Moet hier nog een tekeningetje bijgemaakt wor den? Wie geeft een door de gemeentelijke overheid aange stelde persoon de (vol)macht op een zo selektievc manier in te grijpen? Kan de gemeent overheid daar nog akkoo mee gaan. Kan de meerdi heid er'of oppositie die situ tie nog langer aanvaarden? Verbranding Ondertussen lieten de Leed karnavalvierders al die rare tuaties zich niet aan 't hoof komen. Zij vierden lustig vc der. En maandagnacht wc het carnavalsbccst in zaal «L lie» verdronken, verbrand, bi graven Maar wie war niet? Juist: zij' die het earn valslevcn zo goed beweren kennen. Als het op die mani voortgaat met karnaval Led gaat het naar een dieptepur dat zelfs Mare Corthals zijn inzet en entoesiasme ni meer zal kunnen overbrugge Het zal dan zeker niet zi schuld zijn en zeker ook ni die van Albert Van Hove Clement die duidelijk ma één betrachting hebben: Cs naval Lede boven de midd< maat optillen Stefaan, de jongste telg van de Prmsencaemere mag reeds volwaardig bij de echte prinsen staan. Jempi moet nog een jaartje wachten, vandaar zijn gehurkte houding (Per) moreert net ontstaan van de Caemere elf jaar terug als een uitloper van herbergbezoek van «clochards». Met beschei den middelen heeft de Caeme re reeds heel wat gerealiseerd. Dat er vandaag minder buiten landse delegaties aanwezig zijn spruit voort uit bezuinigings- politiek en wegens het feit dat de organisatie van de Europa- prinsverkiezing heel wat finan ciële middelen heeft opge slorpt. Simon D'Hondt stelt de huidige prinsendag in het te ken van verzoening tussen kar navalisten van alle pluimage ofte gevederte en wil verder blijven ijveren voor promotie van Aalsterse firma's voor ei gen streekeigenheid en volks- kultuur. dit alles door karna valesbattementen. Voorzitter van het feestkomi tee Frans Wauters begint dan aan een ellenlange uitreiking van medailles en plaketten, waarbij zowat elk karnavalpro- minent ruim aan zyn trekken komt. Na een korte optocht achter de Oude Garde in ouderwetse kos tumering o.l.v. Edgard Branckaert zitten prinsen, prinsessen en edelen van alle slag aan bij het banket in de Borse van Amsterdam waar Luc Van Mossevelde aan het orgel zorgde voor het nodige entertainment. LH Er wordt wel eens gezegd: «Als twee Vlamingen bijeenkomen, stichten ze een bond». Met een lichte variante zouden we evenzeer kunnen beweren: «Zo twee Wiezenaren vergaderen vormen ze een karnavalduo of -groep, en als dat niet lukt maken ze er een karnavaleske one man-show van.» Dit'is eens te meer gebleken vorige zaterdag in het Wiezehof waar een massa mensen was opgekomen voor de officiële inhuldiging van prins Victor I en voor het verkleed bal, met verkiezing van de origineelst vermom de deelnemers. Hulde Omstreeks 23 uur vroeg koor- dinator Gommaar De Wit zijn komité en juryleden op het podium en dankte meteen al len die hun steun aan Wies- Karnaval verleenden. Mieken Van Driessche, het enig vrou welijk komiteelid, overhandig de het karnavailint met me daille aan prins Victor en bur gemeester Moeyersoon, die (van Mieken) ook zo'n sieraad om de hals kreeg, bekrachtig de de prinselijke aanstelling. De nieuwbakken Wieze-heer- ser verklaarde dat hij het reuze vond wat het komitee al be reikt had, en beloofde van zijn kant al het mogelijke te doen om Wies-Karnaval nog meer bekendheid te geven, en zich verder in te zetten om de waar digheid van zijn voorgangers te evenaren. Uit de handen van de aftredende prins Dirk ont ving hij dan de symbolische «sleutel-van-Wies». Toen zong Victor I nog maar eens zijn «hit-1982» en ook zijn beide voorgangers Pros en Dirk ga ven hun zege-song ten beste, wat de ambiance in de zaal ten top deed stijgen. Naar verluidt zouden deze beide ex-prinsen het volgend jaar weer tegen elkaar opnemen voor de kar- navaltitel: als het zover komt wacht er de Wiezenaren een adembenemende verkiezings strijd! Prijzen Na dit eerder officieel gedoe, was het de hoogste tijd om de vele maskeraden van het bal te belonen. Er waren welgeteld vier groepen op de dansvloer getreden. De jury. in casu het karnavalkomitee vond de «Pit- tekes» het best. Deze hadden zich verkleed als dokters en verpleegsters en droegen een plakkaat met de aanduiding «werkvolk van Kuveljee» (chi rurg van het kasteel...). Twee de werden de mannen van «De Troep», die die avond zeer aktief waren; de Proskes haal den het verder op de splinter nieuwe Wiezer Karnaval- groep: «ALEI NA». Koppels waren er te over, echt keurig en in bonte verschei denheid. Hier ging de eerste prijs naar Jean-Paul De Wolf en echtgenote, die in een plun je uit de tijd van de Musketiers gekropen waren. Het duo Wauters uit de Schoolstraat was tweede en na hen werden nog 5 koppels geprijsd. Was het voor de jury een zwa re dobber om groepen en kop pels naar waarde te schatten, dan was het nog moeilijker om de gemaskerde enkelingen te beoordelen. Uit een massa in- dividuelen was het een «Pie- rot» die het haalde voor de Oliesheik. een Dansmarieke en een «Groene Poes». Als meest opvallende personages werden genoemd: de Wande lende Lantaarnpaal, de «Cit roen A-Mie» ttz. een als auto verkleed karnavalist, en verder een Cow-boy. tal van India nen, Charly-Chaplin en zelfs een groep met Hoge Hoed en Pitteleer (van het comité). Het werd een denderend feest, en dus wel een stevige aanloop naar de komende weekend stoeten. Stoeten Op zaterdag 6 maart te 15 uur start de kindcrkavalkadc op het Wiezeplein en trekt langs Nieuwstraat, Schoolstraat, Aalstersestraat, Kapittelstraat en gaat via de Schroverstraat terug naar het Dorp. De stoet van 7 maart wordt na 14 u. gevormd op de Rooien, en zal, voorafgegaan door een publiciteitskaravaan van min stens 60 wagens, volgende weg afleggen: Wolvenstraat, Mo lenstraat, Streekbaan, School straat, Aalstersestraat, Kapit telstraat en Schroverstraat met ontbinding op het Wiezeplein. Tussen haakjes: vorig jaar stapten niet minder dan 300 figuranten gespreid over 20 groepen (alle uit Wieze!) mee en voor 1982 zal dit succes wel overtroffen worden. Een jury, bestaande uit drie comitéle den, vier gasten, en een bij zonder controle-team zal pun ten toekennen voor kostume ring, gekozen thema, kontakt met het publiek en over de samenstelling, organisatie en orgiginalitcit van de groepen. De uitslag zal bekend gemaakt worden op het sluitingsbal dat na de optocht om 20 uur in het Wiezehof plaats vindt. Kortom: «Er wacht Wieze ech te karnavalleute zonder deva luatie noch inlevering. J.V.L. Beelden uit het Wase hoge noorden. De voetbalploeg beeldde Het hemelbeduit in de stoet en de Centrumvrienden brachten er de feeststemming in met Het flaterklooster(dw) Het carnavalgebeuren in Lede is duidelijk de kinderschoenen nog niet ontgroeid. En wij vrezen dat dat nooit zal gebeuren. Toch niet wanneer de personen die momenteel het «schoon» carnaval- weer maken, aan het roer blijven. Carnaval Lee startte op zaterdag 27 februari met een kindercarnaval en is voor de volgende dagen gewoon kinderachtig gebleven.

De Voorpost | 1982 | | pagina 8