Lokeren toeristisch: groen en groots, maar soms ook doods Grootse benefietavond ten voordele van Polen in sporthal to Appels Karnaval in Elversele t)e Voorpost - 5.3.1982 - 9 Bootje varen tot in het hart van Lokeren (arch) ongetwijfeld kent? Of wordt hier enkel glamour uitgespreid, schittering, kloekheid, pittoreske din gen ook? In het belangwekkende boekwerk Bouwen door de eeuwen heendat deel dat over het Waasland handelt en in het najaar van '81 verscheen, wordt Lokeren vanzelfsprekend exklusief op zijn kuituur- patrimonium getoetst. Maar zelfs daèrin doemt sporadisch wat sociale geschiedenis op! In de Luik straat vind je het beluikje Duivelshofken aan de Bosmanstraat een pleinbeluik en aan de Lindestraat ligt 't Hofken van Van Eetvelde er ook proletarisch bij. De toeristen die dieper willen graven kunnen even langs de Torenstraat 17 (voormalige mouterij) of Veldstraat 33 (vroegere haarsnijderij). In de nieuwe Toeristische Gids prijken vooral kruisbeel den, kerkinterieurs en gerestaureerde gevels, bo men bij de vleet en parken. O ja, toch ook één industrieel-archeologische getuige: de vroegere lijn- waadmeterij die nu museum is, maar ze deed ook dienst als lokaal voor de brandspuiten, als kunst- akademie en vredegerecht, enz. Het toeristisch aanprijzen van een stad of streek moet méér kunnen zijn dan het louter prentjes laten bewonderen. In de Toeristische Gids wordt sober- uitbundig gedaan over deze marktstad waar de rivier tot in het hart doorklotst, de vormgeving is zéér verzorgd: via reklame en sponsoring heeft men er een zeer bekijkenswaardige brochure van ge maakt, de stad sprong ook wat financieel bij en het is geen geringe verdienste dat men er aldus in slaagt, de gids tot bij elk gezin uit te dragen. Een charmante sféérpublikatie werd het, zondermeer, wel veertig pagina's dik. via de uitgave van de brochure een deuk zou krijgen, maar 'k had toch graag ook even vermeld gezien dat er behalve bootjes ook treinen en bussen tot in het stadscen trum rijden, dat er op heel hoog niveau gevoetbald wordt in Lokeren, dat de industrie aan impakt heeft moeten inboeten, daar. De Lokeraar weet dat natuurlijk al allemaal, maar de buitenstaander, de buitenlander eventueel, heeft aan zo kompleet mogelijke informatie over Lokeren een bétere boodschap dan alleen louter natuur en steengewor- den kuituur. Als men dan enkel op de Lokerse bevolking zou hebben willen mikken, waarom dan b.v. nog aandacht vragen voor parken waarlangs Laat dèar vooral geen misverstand over bestaan: Lokeren heeft inderdaad groene en grootse dingen te bieden, als je 't niet gelooft moet je maar naar de tentoonstelling die gekoppeld werd aan de uitgave van het boek Bouwen door de eeuwen heen toe, de expo is na vijf (Wase) maanden uiteindelijk in het eindstation Lokeren beland, in de raadszaal van het Lokerse stadhuis. Gratis kan je gaan kijken van 13 tot 28 maart, op werkdagen van 9u30 tot 12 u en van 14 tot 17 u. 's Zondags is de tentoonstelling toe. Maar het mag u er niet van weerhouden, op een zonnige zondag even de omgeving van de Durme- stad te verkennen. Het régende rekreatieve brochu res de jongste jaren, ook over deze handelsneder zetting aan de Durme. De milieuvereniging vzw Durme ontwierp een heel stel wandelwegen met bijhorende folders, de Wase VW heeft al een stuk of twintig kaartjes klaar over pittoreske uitstapjes (het Reynaertpad in Daknam b.v.), en dan kwamen nog de Wase erfgoedroute én de ambachtelijke route tot stand, en de uitgeverij Danthe liet grafikus Mariman een fraaie kunstmap over Lokeren aan maken. Wat b.v. ook niet in de Toeristische Gids gezegd wordt is dat er vroeger haast evenveel molens als kapellekes waren in Lokeren. De (onthoofde) mo len van de Heirbrug staat er nog wel, maar drie eeuwen geleden hielden de Fransen lelijk huis, ettelijke wentelwiekers moesten sneuvelen. En in de dertiger jaren moesten o.m. de Staaktemolen en de molen Wille op Nieuwpoort eraan geloven. Fierheid om het erfgoed van ter plekke, die mèg, die moét er zijn. Maar de euforie mag niet dermate ten top gedreven worden dat men zich koestert in oppervlakkige voorstellingen en vergetelheid om trent wat scheefgegroeid is. Wouter VLOEBERGH straat zijn de Paters Minderbroeders gehuisvest en aan de Kazernestraat woonden vroeger de There- sianen of Karmelietessen, de Zusters van de H. Engelen vonden onderdak in het Sint-Jozefgesticht terwijl de Zwartzusters destijds in het klooster op de Kouter huisden. De stadsarchivaris van de Durmestad is een pater, de zéér verdienstelijke Vedastus Verstegen. Je moet haast wel een biddende insider zijn om je weg te weten in deze openluchttempel, in dit Wase Lourdes dat natuurlijk nog méér monumentaals binnen en buiten zijn wallen heeft dan alleen maar heilige toevluchtsoorden. Lokeren heeft bewezen, het erfgoed te respekteren. enkele jaren geleden kreeg men daar een belangrijke beloning voor van het kuituurministerie en al dat moois werd in een boek. Waardevol Lokeren, gebundeld in 1977. Barokke bouwsels of meer moderne architekturale charme, alleen dèèrvoor zou het dan de moeite lonen een bezoek te brengen aan de Durmestad. De rapenbraaiers hebben bovendien het geluk, heel vlakbij op adem te kunnen komen langs de Moer vaart of in het unieke Molsbroek. Het groen kon tot diep in het stadshart penetreren: het Verloren Bos doet nu dienst als jeugdvakantiecentrum, in de Buylaersmeersen worden wandelwegen aangelegd, rekreatiemogelijkheid ook in het Bospark. En ach ter het station ligt, voorbeeldig, het Ter Beuken park. Vanaf de Raemdonckberg en de Uebergdreef kan je langs een wandel- en fietspad (de vroegere spoorbedding naar Moerbeke) tot in Daknam en Eksaarde stappen of fietsen. Je zou dus zeggen: Lokeren heeft alees om toeris tisch aantrekkelijk te zijn. Bovendien gaat het er vaak geanimeerd toe in deze Wase randstad, met name in augustus aan de Oude Vismijn, met karnaval en als de Kovekens buitenbengelen. Folklore als komplement van al dat fraais, want hier wordt nog gelééfd ook. Gewerkt, gewroet al even zeer, al wringt dèèr een beetje de schoen. Toen dit land onafhankelijk ward woonden er nog méér mensen in Lokeren dan in Sint-Niklaas. De Fransen hadden het ambacht van hoedenmaker geïmpor teerd, de stad was min of meer welvarend. Nu gaat het Lokeren sociaalekonomisch niét zo voor de wind, de krisis in de textiel (haarsnijdenjen, spinne rijen) liet sporen na, er zijn er die de regio tot Europees ontwikkelingsgebied willen «promove ren». De té eenzijdig op het textiel georiënteerde onderbouw speelt Lokeren parten, men pendelt massaal terwille van de boterham. Dat maatschap pelijke verdriet moet de euforie, de trots om het zo rijke patrimonium toch wat temperen. Wie het aigene, het typische van een stad of streek in de verf wil zetten, wie dus promotie maakt voor allemaal aspekten van plaatselijke authenticiteit, mag allerminst nalaten te wijzen op misschien minder leuke, maar toch erg inherente gegevenhe den van ter plekke. Toerisme omvat véél, voor Lokeren kan je b.v. niet om Sporting heen en evenmin om de werkloosheid die zo ongenadig voortspruit uit de industriële struktuur. De uitge vers van de recentelijk gepubliceerde Toeristische Gids (stadsbestuur en VVV) schotelen veel stede bouwkundig en natuurschoon voor, maar is dit echt het héle Lokeren zoals de potentiële bezoeker dat zou willen leren kennen en de ingezetene dat men toch elke dag kuiert, voor huizen waar men niet naast kan kijken? Het mag, maar de rest toch ook, hee. Tenzij het de bedoeling zou geweest zijn, een «ah, ja»-Erlebnis te ontketenen bij de ingezete nen, zo in de trant van «ziedet, 'tes hierent toch schuune». Dc aktiegroep: «Solidair met Polen» die als eerste Belgische groep Polen binnenkwam na ten kontakteerde is dhr. de staat van beleg, is tot een nieuwe organisatie overgegaan. Roland Colman, uitbater Bij de vorige aktie die ruim 25 ton aan levensmiddelen, verzorgingsprodukten, van een gekende herberg kledingsstukken en medikamenten opbracht, werden op 17 december van vorig jaar op de Dendermondse Gro- verscheidene weeshuizen bedeeld in de omgeving van Poznan. te Markt. Een belangrijke Langs het ministerie van Buitenlandse Zaken om werd een weeshuis van meer dan 1200 medewerking kregen de in- invaliden bedeeld in Chestocova. richters ook van de vrije Aangegrepen door de on- (S.T.O.P.), Ruth Mac Ball, Paul Anderson en de radio Freeland. Deze zen- mogelijke situatie waarin Kenny, Jerry Blondel, De Dendermondse groepen - der zal ook regelmatig, nut- de Poolse bevolking dag na Poolse zang- en dansgroep The Blue Lines, The Cres- ^ge informatie doorspelen, dag leeft, hebben de leden Krakus, Paul Roeland cent City Dreamers, De van het aktiekomitee beslo- (Neem eens een kind bij de ten een nieuwe organisatie hand), Bordeau Rouge, op touw te zetten. Dit keer Conny Neefs, Danny Fi- zullen de inwoners van de scher, Fancy, Will Ferdy, Poolse stad Krakau, de La Dolce Vitae, Patty De voormalige Poolse hoofd- Vick, Andy Free, Joe stad, bedeeld worden. Leed, Ron Harry. The Oifi een nieuwe lading goe- Pneus, Eddy De Lat. Base deren te bekostigen, werd van het idee uitgegaan, uit te pakken met een grootse vedettenparade. Dat deze avond een sukses zal wor den behoeft geen twijfel. De gekontakteerde vedet ten, die trouwens geheel gratis zullen optreden, rich ten zich tot een publiek van 7 tot 107 jaar. Clement De Vos die ouder is, mag van de inrichters gratis de show bijwonen. Voor anderen zijn de prij zen demokratisch laag ge houden. Wie zich in voor verkoop een kaart aan schaft betaalt slechts 120 fr. De avond zelf kosten de kaarten 150 fr. Een peul schilletje eigenlijk, als men bekijkt wat een schare ve detten aan deze benefiet avond meewerkt Prinsenkamer Dendermon- °P te l°Pen- want de voor de en ten slotte Jos Martin, verkoop loopt zeer vlot, ge- de man die onlangs nog in ven u de adressen op het nieuws kwam met een een rijtje, waar u zich de nieuwe L.P. kaarten kunt aanschaffen: De presentatie is in handen te Dendermonde: Boek- van Mare Heymans. De handel Het Volk Brusselse man die de meeste vedel- straatl .Boekhandel Cop- Na karnavalprinsen - hopprinsen, -koningen en -keizer Uitgerekend 100 jaar precies na de eerste hondententoonstelling nisatie de titels van hopprins van formaat in ons land, meer bepaald te Tervuren, organiseert en -prinses, hopkoning en -ko- de Meldertse Kynologische Vereniging «Nievel-Kapel» haar 4e ningin aan alle best geklasseer- K.V.N. Hondenshow met liefst 881 blaffers van zowat honderd de teven en reuen zowel in diverse rassen. jeugd als in open klas per ras. Waar de drie vroegere edities keurders in 19 ringen en vanaf Naast d"e fel begeerde titels, plaatsvonden te Melden aan 15 uur kan u de keuring der me' cernficaat en tro ee geho- de Rochuskapel in de maand grote prijzen in de erering "oreer - ls er an ui ein e ij augustus dwong het steeds meeleven Een evenement dat de algemene laureaat met een groeiend aantal deelnemers u wellicht niet onberoerd zal r?'ï en ®en °P eizerin. (ook dit jaar werden er nog laten. Ook Nievel-Kapel komt er aan een honderdtal kandidaten we- De Kvnologische Vereniging /J'n re ken want tering en gens plaatsgebrek geweigerd) NievehKapel, gesticht in 1979 J"'"8, de Keizershallen de organisatoren met als trek- en aangesloten bij de Ko- ,om eze vet9!tlgl-g ten goe- paard Ernest Van den Broeck ninklijke Kynologische Unie de. Gelden die worden ge uit te kijken naar ruimer be- St.-Hubertus en de F.C.I., b1ru,l't voor restauratie van de huizing. Met hun 5.600 nr waarvan de Koninklijke Maat- uloude St.-Rochuskapel meer ruimte bieden de Aalsterse schappij de stambomen uit- ePaa me .0'a' s,evi8e ,,i .- i -r. nieuwe vnnrneiir Sinn< in no Keizershallen een gunstig al- schnjft. tematief. nieuwe voordeur. Sinds in de kapel werd ingebroken werd organiseert manche van het Belgisch Kam- *aPc' w,rIU a.s. zondag 7 maart kan u dan pioenschap. Het «C.A.C.» alleszins een must. ook honden uit 5 verschillende (certificat d'aptitude au cham- landen bewonderen, zowel pionnat) dat ze aflevert leidt Om nw niènwspieripheid herdershonden als waak- en immers, samen, gevoegd met zijn trekken met de klubmatch - - verdedigingshonden, terriers, twee elders behaalde C.A.C.'s op zondag 22 augustus in de dashonden, jacht-, gezel- steeds op verschillende plaat- ichaps- en windhonden vanaf sen doch alleszins met Brussel 10 u. in de Keizershallen en erbij en onder minstens twee ïrvan hun fokkers alle mogelij- verschillende keurmeesters, <e nuttige informatie beko- naar het Belgisch Kampioen- men. Dadelijk begint de keu- schap in het betreffende ras. ring door gekwalificeerde Daarenboven biedt deze orga- niet langer op de proef te stellen, vermelden we graag de namen van de zan gers en groepen die mee werken: Dance Reaction (Disco Train), Dolly Dots Nievel zelf komt dan ook aan nabijheid van de kapel. Erevoorzitter L. D'haeseleer en R. Lauwers, voorzitter E. Van den Broeck. ondervoor zitters F. Van den Meereche en A. Van den Bossche, sekreta- ris-generaal E. Van den Het krioelt van de kapellekes in Lokeren. O.L.- Vrouw van altijddurende bijstand wordt aanbeden in de Driesstraat en in de Leedamdreef, wie bij stand én troost zoekt of smart heeft moet naar Everslaar, nog troost en -bijstand vind je aan de Hazestraat in Daknam, de vrede wordt in stand gehouden aan de Rechtstraat in Eksaarde. Sint- Jozef op Doorslaar, Wivina in de Hemelseschoot, Antonius in de Vijverstraat te Eksaarde, Barbara in gezelschap van Wivina en Maria aan de Gentse Steenweg, is dit een heilige stad? Mirakuleus wordt het pas echt aan de Ramstraat in Eksaarde, veertien kruiswegkapelletjes werden gebouwd op een trajekt van nog geen twee kilometer. En dan zijn er de kerkenLokerens pronkstuk ter ere van Laurentius, Antonius in de Luikstraat, Paulus aan de Hanus- dreef, Anna aan de Veerstraat, Jozef op de Spoele, de H. Hartkerk op Heiende, de O.L.-Vrouwkerk in Eksaarde en nog een O.L.-Vrouwkerk in Daknam, je kent die wel van de meivieringen bij Monika. Deze danig devote stad herbergt natuurlijk ,nog méér sakrale rustpunten. Het Sint-Teresiakollege van de paters Karmelieten in Eksaarde, het klooster van O.L.Vrouw Visitatie op Doorslaar, het rusthuis in Eksaardedorp, de Kruislievenheer in de Recht straat op Eksaarde, het MPI-De Hagewinde wordt door de Zusters van Liefde bediend, aan de Luik- De onthoofde Heirbrugmolen in Lokeren. Véél molens resten er niet meer in de Durmestad (arch) pens, Kerkstraat; bcnoe- nen Mich, Brusselse straat; B.A.C. agentschap, Fr. Courtensstraat; De Knop Willy, Gentse steenweg; Café St.-Joris, Grote Markt; Jazz Club Honky Tonk. Te Lebbeke: Kristelijke Mutualiteit - Leo Dubois- straat. Te Opwijk: Fotostudio Mare, Stationsstraat 46. Te Appels: Sporthal, Stwg. van Aalst, Paul Mannaert- Cool, Hoofdstraat. De inrichters rekenen erop U te mogen begroeten op deze prachtige avond. Broeck, sekretarissen W. Uyt- tersprot en A. Van den Broeck, penningmeester R, Van Bunder, feestbestuurder W. Van Brempt, public-rela tions G. Roesems en Dr. Van Dijck en Mijlemans verwach ten u dan ook nu zondag, de hele dag door tot 18 uur in de Keizershallen op deze interna tionale gereputeerde honden- show. in zijn soort qua aantal deelnemers reeds de tweede van ons land. LH Er gaat geen weekeinde voorbij of het is ergens in één van de deelgemeenten van Temse karnavalstoet. Nu was Elversele aan de beurt. De lokale volleybalklub speelde cowboytje en de Frankaertvrienden waren als Indianen vermomd (dw)

De Voorpost | 1982 | | pagina 9