Waarom oud-burgemeester Heyse van Stekene wél naar ontvangst op gemeentehuis kwam Eric en Gust terug uit Polen Ereburgemeester «op eigen aanvraag» Schandalige dierenmishandeling te Hamme nog lange normaal zijn, 'die er ook DeBeEi 10-12^3.1982 - De Voorpost Stekene ook al is daar nu het voorvoegsel «groot» bijgekomen is en blijft een gemeente als geen andere! Vorige vrijdag werd door het kollege van burgemeester en schepenen (en ze waren er deze keer alleméal) een ontvangst gepland voor oud-burgemeester Abdon Heyse die by koninklijk besluit de titel van «ereburgemeester van Stekene» mag dragen. Bij zowat alle van ver of van dicht geïnteresseerden rees de vraag: zal de heer Heyse zich voor de hulde naar het gemeentehuis begeven? Een vraag die natuurlijk werd ingegeven door de houding van de vroegere burgemeester ter gelegenheid van het vijftigjarig huwelijksjubileum met z'n Marieken Veldeman. Ter gelegenheid van dat gouden huwelijksjubileum hoorden we oud-burgemeester Heyse zich maar bedenkelijk uitlaten over het huidige gemeentebe stuur. «Een broze koalitie», «een treurige zaak, want ze betrouwen elkaar niet» en «ze voeren een vlag waarin ze zelf niet geloven» waren enkele bemerkingen die we ons nog goed herinneren. <CVP'ers zeggen ze. Ik ken echte CVP'ers en dat zijn éndere mensen!». En ook: «Ongewild hebben ze me een dienst bewezen, voor m'n rust en gezondheid en «Sans rancune Het is genoeg dat de gemeente ons verder met rust laat.» Oud- burgemeester Abdon Heyse zei toen ook, nooit meer op het gemeentehuis van Stekene te zijn geweest (z'n vroegere tweede thuis) omdat hij met «die affaire niets meer wilde te doen hebben». Hij was blijkbaar té ontgoocheld over de gang van zaken: 1.782 voorkeursstemmen en toch géén bur gemeester. Door een «speling van het lot», of liever door een weloverwogen keuze van andere par tijen. Toen schepen C. Van Hoye naar aanleiding van dit gouden huwelijksjubileum een afspraak ging maken met het «gouden paar», werd hem zonder meer de deur gewezen. Het echtpaar wilde van géén geluk wensen weten en de traditionele tinnen schotel kon hen gestolen worden! Scherpe hoeken moeten worden afgerond Sommigen waren er na dat incident van overtuigd dat de kersverse ere-burgemeester nooit ofte nooit zo'n hulde zou willen ondergaan. Al wie zo dacht of redeneerde was echter «de peer». Ook wij waren bij die «peren», we dachten stellig dat die ontvangst van vrijdag een maat voor niets zou worden. Om de laatste twijfels weg te krijgen, toch nog even een telefoontje met de heer Heyse. - Proficiat, meneer de ereburgemeester Heyse! - Dank-u-wel. - Hoe ga je deze eretitel nu vieren deze avond? Ga je naar de ontvangst op het gemeentehuis. Nee toch - Waarom zou ik niet gaan? Ze hebben me ge vraagd, dus zullen wij zeker gaan! - Ga je dan gewoon om te luisteren en af te wachten of ga je een «serieuze toespraakhouden? - Wel, kijk eens, ik weet van niets. Ze hebben me gevraagd, dat is alias. Ik ga er naartoe en zal afwachten en luisteren. Maar ze zullen wel netjes zijn, want anders hadden ze me niet gevraagd, niet? Ik zal dan óók netjes zijn. Waarom niet? - Ter gelegenheid van je vijftigjarig huwelijksjubi leum sprak je toch nog andere taal! - Kijk 'es, die scherpe hoeken moeten nu eindelijk eens worden afgerond. Da's mijn gedacht hoor. Daarom, ziede - Kan je begrijpen dat ik écht verrast ben indien je wél gaat? - Dan ben je één van de weinigen die dat verbaast! Iedereen die me kent zegt dat ik volkomen gelijk heb wanneer ik ga. Ondanks het feit dat ze niet op m'n jubileum mochten komen. Voilé! Aan de andere kant van de draad een spontane, enorme schaterlach. - Ik zal me als een ereburgemeester gedragen». - Ter gelegenheid van je jubileum heb je toch gezegd dat je met het huidige gemeentebestuur niets meer wilde te maken hebben - Nee, ik heb gezegd dat ze bij mij niet bin nenkwamen! - Waarschijnlijk heb je dat willen zeggen - Kijk es. natuurlijk iemand zegt iets. Maar iemand die het hoort kan daar een volledig andere betekenis aan geven. - Dus, je gaat wel degelijk? - Inderdaad, ik ga! Om 20 u stipt ben ik in de raadszaal. - Ga je dan ook een woordje «placeren»? - Ik weet nergens van. Ge moet niat denken dat ze iets zeggen, zulle. Ik heb de notifikatie gekregen van de koning via hen, plus een uitnodiging voor de huldiging. - Het is toch gebruikelijk dat ook de gevierde een woordje zegt - Wel, ik zal ook m'n woordje zeggen, ondanks het feit dat het onvoorbereid zal zijn. Want ik weet geen jota van wat er gaat gebeuren. Wel veronder stel ik dat alles netjes zal verlopen. - Bij je afscheid als burgemeester was je toch allerminst gelukkig en ben je op z'n minst teleurge steld de raadszaal uitgegaan. - Ik heb toch aan iedereen een goeiedag gezegd en de hoop uitgedrukt dat ze het gemeentebeleid zullen verderzetten op de passende manier. U kent toch m'n visie over het huidige bestuur, niet? Ik ben van mening dat dit gemeentebestuur naar best vermogen en kunnen de gemeente beheert. En vraag me niet of dit goed of slecht is. Het is niet aan mij om daarover te oordelen. Persoonlijk heb ik daar natuurlijk m'n mening over, maar die is niet voor publikatie vatbaar! - Toch heb je laten verstaan: geen samenhang, betrouwen elkaar niet - Dat weet toch iedereen, hé! Maar daarop zal ik zeker en vast niet zinspelen. Ik zal mij gedragen als ja, als een ereburgemeester! Weer die schaterlach als bewijs dat hij er zelf deugd aan beleeft. Volledige rehabilitatie - Ben je gelukkig met deze ontvangst? - Kijk 'es hé zéér gelukkig. Ge moet het goed verstaan: ik ben oorlogsburgemeester geweest. De bevolking heeft me reeds gerehabiliteerd door me terug burgemeester te benoemen. Tussen haakjes: ik ben tevreden dat ik er van af ben, want het zou m'n gezondheid geschaad hebben. Maar nu ben ik ereburgemeester: dus, nu rehabiliteert het hof me! Ik vraag niets meer. Hoeveel oorlogsburgemeesters zijn er terug burgemeester gekozen? Hoeveel Vlaamsnationalisten zijn ereburger? En ik ben een Vlaamsnationalist, dat steek ik niet onder stoelen of banken. - Al met al snap ik nog niet waarom je nu wel naar die ontvangst gaat, terwijl je de tinnen schaal hebt geweigerd. - Weet je dat dan niet? Ze hebben toch niets, maar ook niéts gedaan voor m'n ereburgemeesterschap. Bij een vraag in de gemeenteraad hebben ze geantwoord dat de koning zoiets moet doen. Maar het gemeentebestuur ik maak hen géén verwijt zulle heeft de morele plicht om die aanvraag te doen! Wanneer ik ondervond dat ze dat niet deden, diende ik hen evenmin toe te laten op m'n jubileum. Toch niet in mijn huis! - Was het nodig dat die aanvraag tot ereburgemees terschap van de gemeente kwam? - Wel, kijk's hé. Ik ben in februari '77 van het gemeentehuis weg gegaan. Toen was er al een wet die bepaalde dat iemand die tien jaar na elkaar burgemeester is geweest van een gemeente, in aanmerking kan komen voor het ereburgemeester schap. Ik heb dan afgewacht tot 1980 of ze niets zouden doen. Maar ze hebben niéts gedaan Versta je 't nu? Wanneer iemand op de gemeente raad voorstelt om een aanvraag te doen, dan antwoordt men doodgewoon dat de koning het moet doen! En inderdaad, maar doorgaans (zie bijvoorbeeld Dendermonde) gaat het initiatief uit van het gemeentebestuur! Trouwens, in de notifika tie staat dat het op eigen aanvraag is, hé! Het is normaal en gebruikelijk dat het gemeentebestuur dergelijke aanvragen doet. Rankuneuze toestand - Hebben ze je nooit verteld waarom ze dit initiatief niet hebben genomen? - Nee, maar ik kan dat wel veronderstellen. Ik ben er niet kwaad om, zulle. Die mensen heu ze moeten doen wat ze niet laten kunnen. Maar het schept een beetje een rankuneuze toestand, niet? Wanneer zij dus niets doen om dat ereburgemees terschap aan te vragen, waarom zou ik dan een 'knieval' hebben moeten doen ter gelegenheid van onze vijftigjarige huwelijksverjaardag? Daarom dus dat wij het schepenkollege als dusdanig niet hebben toegelaten op de viering in de huiskring! Maar ja. dat kan je niet tegen iedereen vertellen, hé Tot daar het waarom. Toch nog even informeren bij de gemeente zélf. Zowel schepen Van Hoye, sekretaris Van Dooren als burgemeester Verbeke waren er geenszins van overtuigd dat dergelijke aanvraag door de gemeen te moet gebeuren. - «Er zijn twee manieren om het ereburgemeester schap aan te vragen», klonk het. «Door de geïnte resseerde ofwel door de gemeenteraad. Vermits een dergelijke vraag nooit "bij de gemeente is toegeko men althans niet officieel was er ook geen aanleiding om deze titel aan te vragen. Trouwens, indien de gemeente het initiatief had genomen, zou de heer Heyse het dan wel aanvaard hebben? Dat is niet zo zeker. - Er werd toch naar gevraagd in de gemeenteraad? - Ja maar, dat was enkel mondeling én lang voor de wetgeving dienaangaande van toepassing was! Het ereburgemeesterschap werd pas diep in 1981 vastge legd bij wet. Waarom heeft de groep Gemeentebe langen trouwens geen «officiële» aanvraag via een punt op de dagorde van de gemeenteraad gedaan? Nee, wij hebben onze plicht gedaan: we hebben de eerste ereburgemeester van Stekene officieel ontvangen en gehuldigd op het gemeen tehuis. De Be Er In de gegeven omstandigheden blijft een reis naar Polen strooide doeanier het ver een heel avontuur dat niet van risiko's is ontbloot. Ook al keerde visum uit het boek- heeft men voedsel- en kledingpakketten mee in de wagen, je scheurde en er dus herrie de sfeer van geheimzinnigheid en angst kan men niet van was. Gelukkig was er een zich afzetten. Dit weekend hebben we het geluk gehad een, officier die alles weer goed zy het kort gesprek te kunnen voeren met twee mannen maakte en Gust en zijn die naar Polen zijn geweest en die diep onder de indruk maat de doorgang liet. zijn gekomen van het leven van de Poolse bevolking. Het Maar toen bleek de ver gaat hem om Eric Van Ransbeeck, koster-organist van de strooide doeanier kwaad te Onze-Lieve-Vrouwparochie te Lebbeke die de reis onder- zijn en wilde hij de wagen nam met zijn Poolse vrouw Halina Siedzinska en ander- helemaal kontroleren wat zijds om Gust Dierickx uit Grembergen. ook gebeurde. Nog pech. toen men twee lekke ban- Eric Van Ransbeeck maak- moord over deze steun. den had en men bovendien te van de krokusvakantie Ook Gust Dierickx onder- de sleutel van de koffer- gebruik om naar Polen te nam de reis met een lichte ruimte kwijt was geraakt reizen. Dat was ook het bestelwagen. Zijn reis ver- zodat men niet onmiddel- geval voor Gust Dierickx. liep niet zonder verwikke- jjjk aan bet reservewiel ge- Beiden hadden een niet on- lingen. Ook al omdat Gust raakte, aanzienlijk aantal voedsel- via Tsjechoslovakije wilde en medische pakketten bij rijden om daar een volks- Maar eind goed al goed. zich, evenals kleding (voor kunstgroep te kontakteren Gust geraakte in Krakau, Gust Dierickx althans), voor het volksdansfestival leverde daar aan Caritas Eric Van Ransbeeck on- dat volgend jaar in Dender- Catholica zijn voedselpak- dernam de reis met zijn monde staat geprogram- ketten en kledingstukken echtgenote Halina Sied- meerd. Uitgerekend in af en keerde terug via zinska die van Poolse af- Tsjechoslovakije begaven Tsjechoslovakije. Ook bij komst is. Het paar woont de remmen van de lichte hem viel het op dat de sinds 1980 in Lebbeke waai bestelwagen het en men mensen in feite maar Eric koster-organist is van kwam er op het slechte mo- schimmen zijn. In heel Po- de Onze-Lieve-Vrouw- ment toe. want er was een len wordt er niet meer ge- kerk. Verder geeft hij mu- bal van de pompiers die sproken, tenzij ergens in de ziek in de scholen te Bug- avond. Geen enkele gara- beschuttende ruimte van genhout en te Merchtem. gist dus te bereiken en de een woonkamer. Daar kan Ook Erics vrouw is erg mu- dag nadien ging dat al men nog wat vernemen zikaal. Het was trouwens evenmin. Ook problemen over het wel en vooral het tijdens muzikale ontmoe- aan de grens, waar een ver- wee van de Poolse bevol- tingsdagen in het Lem- Leuven .king. De meeste produk staan op de bon, ande zijn gewoon niet te ver gen. Brood is er elke zolang de voorraad stre Maar wie laatst in de staat, zal allicht die dag geen brood moeten re nen. Het eigenaardige wel dat plots op een enk dag er geen voedsel m was. Terug op weg naar kregen Gust en zijn zei genoeg tijd om na denken over de Poolse tuatie, die voor hen wei rooskleurig is. De men leven er duidelijk in arm de, wantrouwen elkaar dat wantrouwen wordt de hand gewerkt door maatregelen van de offi le instanties die daa kracht en sterkte putten. Hulp is en blijft een n zaak, want de toestand Polen zal nog verre van dus Gust* die ei toevoegt dat elke hulp, klein ook, ginds goed pas komt. Dinsdag 2 maart jl. stond vol en onbaatzuchtig ver- ook dat een dier ook recht E.M., Broekstraat 25 te zorgd, heeft de doorstane heeft op een waardig Hamme voor de korrektio- mishandeling ook niet bestaan, nele rechtbank van Den- overleefd. dermonde terecht voor E M kreeg dan ook een zware dierenmishandeling voorbeeldige straf van de Dc Stihl 010/AV Quick Stop is ffP-gd in december rechter: een maand voor- de beste kettingzaag die men 1981. Genoemde nad nl. Waardelijk, een boete van kan aankopen. Dat staat in het zijn beide honden veertien b qqq fr en de onkosten Test-aankoop nummer van de- dagen eten noch drinken van bet gedjng. De Maat- ze maand te lezen. En wie een gegeven, met het gevolg schappij voor Dierenbe- klokradio wil kopen, doet er dat voor de kleine foks ,rh,.rmina «De Blauwe bcst aan ecn Panasonic RC 65 geen hulp meer kon baten. Wereldketen» kreeg de LB,? °f Ce" Tclefun^n P J00 De scheper door plaatse- wereiaKe'e"> kreeg de tc kopen want (M)k die steken De scneper door p aatse more,e schadevergoeding. boven dc konkurrentcn uit lijke dierenvrienden liefde Hopelijk heeft deze uit- Deze en nog andere onderzoe- Dit uitgemergelde dier kon spraak velen onder ons ken worden in Test-Aankoop zelfs geen voedsel meer op- wakker geschud en besef- gedaan. (Hollandstraat 13 te nemen en stierf kort nadien, fen we nu beter dan wie 1060 Brussel). mensinstituut te dat ze elkaar leerden ken nen. Maar Halina worstelt met het grote probleem dat haar Poolse diploma's in België niet geldig zijn. Bij gevolg is ze verplicht op nieuw lessen te gaan volgen over dingen die ze allang onder de knie heeft. In feite wilden Eric en Ha lina al tijdens de Kerst- en Nieuwjaarsdagen naar Po len afreizen. Maar het echt paar beschikte niet over de nodige reisdokumenten om de trip met gerust gemoed te kunnen aanvatten. Men mag onder meer niet het land binnen met een gewo ne personenwagen of met andere woorden: voedsel hulp is alleen toegelaten met een vrachtwagen. Bij gevolg besloot Eric zich een lichte bestelwagen aan te schaffen. Geladen met voedselpakketten, in totaal een 800 kilogram, werd op zaterdag 20 februari de lan ge reis aangevat. Verder waren er ook geneesmidde len en wat kleding ingela den. De pakketten kwa men uit verschillende hoe ken van Lebbeke en ook uit de scholen waar Eric les geeft. Zelfs uit Sint: Amands kwamen mensen naar Eric toe om hun bij drage mee te geven. De reis naar Poznan nam een dag en een nacht in beslag. In deze stad woont de familie van Halina, die niet weinig verrast was toen het Belgische koppel daar arriveerde. Toch hadden Eric en Halina een brief geschreven naar hun Pool-" se familie om hen te verwit tigen van hun komst. De brief is tot op heden nog steeds jiict toegekomen. De voedselpakketten wer den afgeleverd aan de pastoor van de Sint-Anna- parochie in Poznan. Lang vertoefden Eric en Halina niet in Poznan, want de buitenlanders mo gen slechts 4 dagen in Po len verblijven. Op 24 fe bruari kwamen ze terug naar België. Ze zijn echter tevreden dat ze de lange rit hebben aangevat en hopen tijdens de komende vakan tiedagen opnieuw tc kun nen afreizen om ook dan weer voedselpakketten mee te nemen. Uit hun verhaal blijkt dat de situatie in Polen hier in geen geval wordt overdre ven. Aan de lege winkels staan rijen wachtende klan ten en er is nog steeds een uitgangsverbod van 23.00 uur voor volwassenen. Kin deren mogen na 20.00 uur niet meer de straat op en de studenten moeten binnen zijn om 21.00 uur. Een gemiddeld loon be draagt om en bij de 5.500 fr. en een gepensioneerde ontvangt-gemiddeld 1.000 fr. minder. De voedselhulp aan Polen komt niet alleen uit het westen, aldus Eric en Halina. Ook het oost- blok doet ijverig mee al dient gezegd dat van hieruit nu wordt afgeremd. Meer dan eens heeft men meege maakt dat de frisheidsda tum reeds was vervallen toen het voedsel toekwam. Eric en Halina konden wel op meerdere plaatsen erva ren dat de Westerse hulp ten zeerste op prijs wordt gesteld. Maar de Poolse of ficiële pers zwijgt als ver- Na de officiële en minutieus voorbereide toespraken van ondermeer burgemeester! Bob Verbeke, CVP-fraktieleider Omer Boeykens, GB-fraktieleider Paul Koppenl en ere-burgemeester Abdon Heyse verliep het noodzakelijke «gezellig samenzijn»] ofte onderhoud met de genodigden schijnbaar in een gemoedelijke sfeer te Stekene. I Vooral huidig burgemeester Bob Verbeke had heel wat te verklaren, mét woord en\ daad blijkbaar, al heeft alleen mevrouw Heyse (Marieken Veldeman) oog en oorj voor haar burgemeester. F. Windhey (op de voorgrond, links) is in een geanimeerde gesprek gewikkeld met schepen Merckx (onzichtbaar), terwijl ere-burgemeester\ Heyse geflankeerd door een aandachtig meeluisterende Omer Calle onder vier ogen» spreekt met eerste schepen Omer Boeykens. Zouden die elkaar de grootste, toekomstgerichtste plannen betwisten? (zie bovenste foto) Zonder wijn verlopen de debattennatuurlijk niet zó vlot. Daarom dat zoekend als een sperwer, rond loopt met de fles om droogstaan te voorkomen, is inderdaad beter voorkomen dan genezen en... als de drank is in de man, blijft wijsheid in de kan. (zie middelste foto). Dót had Abdon nu precies niet verwacht op een hulde te zijner ere... glimlacht weemoedig naar diegene die aanleiding was tot de verbeten trek gelaat van de eerste ere-burgemeester van Stekene. Zo hebben we Abdon meegemaakt, toen hij nog aktief burgemeester was en diende af te rekenen met toenmalige SVP-oppositie. Behalve dit éne moment verliep alles nu toch in de sfeer, bijna een sfeer van toenadering.

De Voorpost | 1982 | | pagina 10