Personeel Lokerse Sint-Benedictusschool botst op «muur van onbegrip» Weekblad van Pender - Birma» en Seheldestreek weede arrondissementeel zangfeest eed Dendermonde daveren ÏAalsters schoolvervoer s dure knoeiboel Van Remoortel Rouwkransen in zijde - plastiek en levende bloemen R.VERGEYLEN ZOON SVK-schouw sneuvelt ^L. BIOMMHcenter aanderen bovenal Annemie, Goedele e.a. de laan uitgestuurd door zuster Griet De Voorpost VRUM6 12 HUMT 1982 35* JAARGANG NR. 10 28 F Nleuwebaan 2, 9180 BELSELE - Tel. 031/72.37.78 Bontmantels Manufactuur van Bontmantels Molenstraat 58-60 9300 AALST Het tweede Vlaams nationaal arrondissementeel zangfeest, georganizeerd door het aams Nationaal socio-kultureel centrum v.z.w. Vestje, heeft niet alleen de nokvolle d Koningshof op aüjn grondvesten doen daveren, maar bovendien Dendermonde een zondagnamiddag in zijn greep gehouden. De toch ruime zaal van het Koningshof veel te klein om de vele zanglustigen een goede plaats te bieden. De jongsten vonden dichte drommen een goede plaats op het balkon en lieten zich al minuten voor het Dgfeest van start ging van hun beste zijde horen. Beneden hadden de meer bezadigden, jong-volwassenen, de volwassen en de derde leeftijders een plaats gezocht, maar vaak it gevonden. Tussendoor drentelden de kelners met hun bestellingen heen en weer en oesten ze zich met veel ellebogengewring een plaats zoeken aan de toog, waar de kelen g eens extra werden gesmeerd. Vooraan hadden de genodigden plaats genomen: volksvertegenwoordiger Van xelaer, senator Peeters, burgemeester Cool, schepen Dierick en gemeenteraadslid irghgrave waren de meest opvallende gezichten tussen de vele aanwezigen. iet tweede Vlaams na- Wies Moens, en aan alle beuren met een drietal inaal arrondissementeel anderen zich zich met al volksdansen. Nadat Willy igfeest werd ingezet met hun krachten hebben inge- Ost in een krachtige en ker- roengeschal. waarvoor zet om de ontvoogdings-. nachtige tekst nog eens uit- herauten van VNJ Aalst strijd van Vlaanderen tot een had gezet dat Vlaande- antwoordelijk waren, een feit te maken. De hui- ren nog zijn slachtoffers kregen voor hun dave- dige generatie moet het als heeft: «laat ons zeker niet ld begin een even dave- haar plicht beschouwen, vergeten al wie voor Vlaan- id applaus. Meteen wist deze mensen de passende deren heeft 'gezeten' in n aan welke ovaties men eer te brengen. Dit tweede kamp of cel. Gij die allen h tijdens de loop van dit Vlaams nationaal zangfeest eeuwig zult wachten op am- igfeest zou kunnen ver- is pas geslaagd wanneer de nestie.» zo luidde het. Rey- chten. deelnemers hun geloof, nout voorstellen hoeft al- Voorzitter Marcel Ver- hun hoop en hun liefde lang niet meer. De groep is lelden beklom dan het voor Vlaanderen kunnen in Dendermonde en ver reekgestoelte om de vele uitzingen, pas dan zal men daarbuiten meer dan be- iwezigen hartelijk wel- met fierheid kunnen zeg- kend. Zelfs in het buiten- m te heten. Hij onder- gen: «Vlaanderen boven- land geniet zij een goede eepte dat de Vlaamse al». Dit laatste was trou- faam. Als eerste nummert- ierenschat zeer groot is wens het algemeen tema je brachten zij een geslaag- dat we door het lied ons van de zangnamiddag, de en gewaardeerde uit- wust kunnen worden van waaraan verschillende ko- voering van een suite roemrijke verleden dat ren hun medewerking ver- Vlaamse dansen, om ver- aanderen heeft gekend, leenden. volgens een dans uit Hoog- vens onderstreepte hij straten, boer en boerinne- dit arrondissementeel volksdansen ke ujt te voeren Hun eer_ ngfeest ook een hulde en samenzang ste optreden werd afgerond 1de brengen aan de grote De Volkskunstgroep met een dans uit Achtel. indermondse dichter Reynout opende het ge- De oogstkoekenkermis. een dans met acht paren die betrekking heeft op het oogstgebeuren en waarin het maaien van het graan, het opzetten van de koren schoven en het binnenha len van de oogst duidelijk herkenbaar was. Het eerste koor op het podium was het «Sine Nomine»- koor uit Lebbeke. Het bracht twee smaakvolle liederen: Ik ben van nergens en over al. en het Zuidafrikaanse Mörè oompie, móre tan- nie, waarna een samenzang volgde. Lees door blz. 8 Vlaanderen zong uit volle borst in het Dendermondse Koningshof, (v) T-raadslid Raymond Uyttersprot bewees nogmaals op de igste Aalsterse raadszitting van 3 maart jongstleden dat hij tot tenoren behoort van de huidige oppositie. Zyn zeer gedetail- rde en daardoor nogal lang uitgesponnen interpellatie over het rlingenvervoer georganiseerd door de stad Aalst werd opnieuw i revelatie van wat er zoal achter de schennen van het stadhuis ditmaal specifiek in het departement van kuituur en ondcr- ,s, reilt en zeilt. Het vrfjwel nietszeggende antwoord van iepen Roels was dan ook typisch voor de manier waarop nmige Aalsterse bestuursleden meden met het Aalsterse belas- gsgeld te kunnen omgaan. Intolerantie? Annemie werd geslacht offerd. Op wélke wijze ge tuigt Ivo Grauwels: «Ze werd vanaf het schooljaar '80-'81 op een arrogante wijze 'gekontroleerd'. De direktrice komt haar klas binnenvallen, pikt een wille keurige zin van het bord en begint aan de hand daarvan zijn van de kinderen. Kolle- Lees door blz. 8 onderwijs inig bekend is het feit dat instellingen van het vrij on twijs gebruik maken van het polvervoer dat georgani- ordt door dc stad 1st. Uiteraard dienen zij rvoor een tussenkomst te alen a rato van het aantal 'lingen dat vervoerd wordt, de loop van de maand dc- nber kregen de schoolhoof- van het vrij gesubsidieerd Oerwijs een bericht van de waarin medegedeeld werd per vervoerde leerling een tprijs van 7.153 fr. diende worden betaald voor het ooijaar '81-'82. In '79-'80 deze prijs echter slechts «9 fr. en in '80-'81 4.665 fr. kind. De verhoging voor Dmige vrije scholen steeg ook op 3 jaar tijd van 7 tot (vb. St. Annaschool aan Spaarzaamheidsstraat die in 73.780 fr. betaalde en nu .672 fr. dient te betalen). Igcns Raymond Uyttersprot rdt dit leerlingenvervoer het vrij onderwijs dan onbetaalbaar. De totale Stprijs door de stad te beta- stceg aldus op 5 jaar tijd 339% zijnde van 1.485872 naar 5.100.000 fr. of 2.201 per leerling naar 7.153 fr. leerling. Hierbij komt dat prijzen van de NMVB op 1 tembcr eerstkomende nog- als zullen stijgen, wat een miljoen meer zal kosten, kredieten van 6 miljoen orzien op de begroting zul- dan ook niet volstaan om kosten te dekken, vermits men in 1981 rd 5.662.387 fr. betaalde. Berekening Op het eerste gezicht is op de manier van berekenen, waar bij de stad rekening houdt met het aantal vervoerde leerlin gen, weinig aan te merken. De stad Aalst recupereerde de zo gezegde werkelijke kosten op het vrij gesubsidieerd onder wijs. Bij nader toezien ontdek te Raymond Uyttersprot dat er heel wat mis loopt. In Groot- Aalst rijden 11 bussen voor de schooldienst en 9 dienst voor het zwembadvervoer. Het vrij onderwijs maakt niet steeds gebruik van al deze diensten, vermits er slechts 6 op de 11 dagelijkse busrittcn voor schoolvervoer en 3 op de 6 wekelijkse ritten voor zwem badvervoer gebruik gemaakt wordt. De interpellant noemde het dan ook niet logisch en rechtvaardig dat de totale kost prijs aan de vrije instellingen aangerekend wordt, Alle vrije scholen moeten vb. opdraaien voor de autobusdiensten van Erembodegem en Gijzegcm, die rijden voor dc gemeen tescholen en de vrije instellin gen van klein-Aalst moeten hun deel betalen van het zwembadvervoer waaraan zij niet deelnemen. Met het voor beeld van Herdersem kwam dc ex-burgemeester "van Moorscl tot de vaststelling dat de vrije school 500.701 fr. betaalt of 12.717 fr. meer dan de totale kostprijs van het leerlingenver voer in deze gemeente. «Een dergelijke berekening is on aanvaardbaar» aldus de heer Uyttersprot. Naar zijn mening zou dc meest rechtvaardige be rekening deze zijn per deelge meente of per groep van scholen. Een rationeel net van school busvervoer dat betaalbaar is zou volgens de spreker moeten rekening houden met de uitge stippelde trajekten, de ligging van de scholen, hun rekrutc- ringsveld, de te vervoeren leer lingen enz. Volgens hem werd ook voor de stad de toestand onhoudbaar. Op een totale som van 5.1 miljoen rekupereert de stad slechts 1.716.720 fr. van het vrij onderwijs zodat de stad zelf 3.383.280 fr. bij draagt voor slechts 473 leerlingen Raymond Uyttersprot ontdek te zelf dat men dc kostprijs per leerling verkeerd berekende. Per leerling bedraagt deze slechts 7.063 fr. per kind en niet 7.153 fr zodat het vrij onderwijs nog eens 21.600 fr. teveel betaalt. Het raadslid meende alleszins dat er terzake een breed overleg moet tot stand komen tussen de betrok ken partijen opdat men tot een konsensus zou komen. Dit ge beurt echter nu niet zodat de ouderkomitees en schoolhoof den van dc vrije scholen enkel een afrekening voorgeschoteld krijgen. Over dc prijsverhoging door de NMVB werd niemand vol gens hem ten gepaste tijde op de hoogte gebracht. Ander zijds besliste het schepenkolle ge op 26.111981 dat dc kosten voor het zwembadvervoer van af 1.1.1982 ten laste zouden vallen van de ouderkomitees, en dat de desbetreffende fak- turen rechtstreeks aan de bu sexploitanten dienden betaald te worden. Hiervan werd ech ter niemand van de betrokken partijen (schoolhoofden, bu- scxploitantcn, NMVB) op de hoogte gesteld. Het gevolg is Lees door blz. 5 Zaterdag wordt zuster Van Ryckeghem vijftig. De leerkrachten van de Sint- Aanvankelijk verliepen Benedictusschool aan de Torenstraat in Lokeren zouden zéér ongemanierd zijn V" a nchtende macht (de Zus dat ze hun overste geen prettige verjaardag zouden toewensen, ze zullen ters van Liefde) hoopvol, ongetwijfeld niet nalaten, zuster Griet ook ditmaal uitbundig te feliciteren. maar uiteindelijk moet Maar Annemie en Goedele en wel twintig andere personeelsleden branden men konstateren dat de be- vooral de kaars van de hoop: dat het gauw béter moge worden met de reidheid om in te grijpen werksituatie in deze instelling voor bijzonder sekundair onderwijs. ontbreekt. «In hun uitspra ak krijg mijn macht rechtstreeks van God», moet de direktrice gezegd ken geven de Zusters for- hebben. En ook: «Ik wil een eliteschool». En in zo'n keurinstituut is geen plaats mee^ toe dot in Sint-Bene voor de zogenaamd pedagogisch onbekwame Annemie V.O. en al evenmin voor dictus een scheefgetrokken o Goedele V.d.S. Ze werden de laan uitgestuurd. Het zesde ontslag al sedert fefst' Annemie af te breken, te zuster Van Ryckeghem, in 1977, aan het bewind kwam, daar. Bloeit het feodale ervoor terug d^wondere nverscflrefu™fn. 'n bet bij- tijdperk weer op in dit didaktische filiaal van de Gentse Zusters van Liefde helen». Woensdag zijn de lesge- ma, het werd node geslikt. - vers, vrouwen meestal, van Ma.ar vooral het feit dat Sint-Benedictus in staking zuster Van Ryckeghem - - - 4 af gegaan. Tijdens het laatste meedogenloos «de keer- v- dinsdagse lesuur hebben ze borstel» zou hebben gehan- hun discipelen omtrent die teerd wakkerde het onge- intentie geïnformeerd. Die noegen aan. Hier, in hartje studenten, die overigens Lokeren, werd volgens de mentaal al niet zo sterk lesgevers op diktatoriale staan, mochten, mógen im- wijze geregeerd, mers niet het slachtoffer worden van de ontzettend Menszijn misgund scheefgegroeide relatie tus- Inmiddels waren de men sen direktrice en personeel, sen van de CCPTO, de- Christelijke Centrale van Kapok pluizen het Personeel bij het Tech- «De direktrice leverde nisch Onderwijs, op de kar haar leerkrachten oude ma- gesprongen. Wel twintig trassen, waarvan sommige keer kwamen ze pools- zelfs stonken. De leerlingen hoogte nemen, overleg ple- werden gedurende maanden gen in zaal Centrum nabij verplicht, kapok te pluizen, de kerk in Lokeren. Pro- Na een aantal weken waren vinciaal sekretaris Ivo ze die slavenarbeid uiter- Grauwels benadrukt dat aard grondig beu. Enkele het hier niét om een deon- leerkrachten konden de rest tologisch geval gaat, men afmakenzo luidt één van heeft het ook zeker niet op de grieven. Een andere: het katholiek onderwijs ge- «Een bestelling snoep werd munt en de Zusters van in schoendozen verdeeld, Liefde, de inrichtende en daarmee moesten de kin- macht, worden al evenmin deren op de markt in Loke- gevizeerd. Maar waar tot ren gaan leuren». En nog nu toe het merendeel van één: «Driemaal op één dag soortgelijke -konflikten moesten de ramen van de door overleg konden wor- gelijkvloerse verdieping ge- den opgelost, bleek zulks wassen worden». met de «affaire» Sint-Bene- Het personeel kwam in dictus niét mogelijk, beweging. Niet zomaar. De De situatie doet denken 'stress werd vooral aange- aan Vrij en Vrolijk, zeggen kweekt na dat handvol af- de CCPTO-ers, «daar heb- dankingen. Uitzuiveringen, ben ze een schip vol met dié omschrijving is volgens bananen gekocht voor de de leerkrachten méér op leerlingen terwijl die op va- haar plaats. Want wie niet kantie waren». Deze vak- aan het door de direktrice bondslui, wier organisatie gestelde profiel beant- ressorteert onder de ACW- woordde vloog eruit, zo koepel, vinden het heel erg wordt gezegd. Bekw&me dat aan de Torenstraat je leraressen stuur je toch niet menszijn misgund wordt, willekeurig weg? «Reorga- ze willen een eind maken nisatie» en herstrukture- aan wa* °°k ZÜ als despotis- ring van het lesroostersche- bestempelen. Rudy Maene, provinciaal sekretaris Antwerpen, Ivo Grauwels, Oostvlaams provinciaal sekretaris en Gust Van Dongen, nationaal sekretaris van CCPTO: op zoek naar nieuwe basis, in gezelschap van Wouter Vloebergh van De Voorpost rechts Sint-Niklaas Zaterdag sneuvelt wellicht de oude schouw van hei, bedrijf Scheerders-Van Kerchove in Sint-Niklaas die vanaf de Langhalsbeekstraat zichtbaar is. De oude Hoffmannoven heeft afgedaan. In gebruik wordt dan genomen een nieuwe schouw waaraan dag en nacht gewerkt werd met betonpompen. De schouw met tuimeloven is te zien vanaf de Hoge Bokstraat. De sloping zal niét door de genie worden verricht, want de militairen stelden als voorwaarde dat de hele omgeving uitvoerig over de ingreep zou worden geïnformeerd (ramen openzetten en zo). Een gespe- cializeerde onderneming zal nu de SVK-schouw naar beneden halen. Een brok Wase industriële archeolo gie verdwijnt. Naar verluidt zou de BRT-televisie zaterdag de buiteling komen filmen. (Mb) een uitgave UITQEVERU DE CUYFW O»* V« 34 Tel.: 052/21.40*0 Bankrek. KB 442-8601401-3

De Voorpost | 1982 | | pagina 1