Prestaties leveren om profkontrakt af te dwingen WALTER ONGENAE: -KJ Sterke prestaties van Etienne De Wilde en Jan Bogaert Luc De Grauwe: «Het was bijna te Iaat> Roger Vanden Bossche Sterk amateursdebuut DE WOLF LEERT VLAANDEREN KOERSEN >E WIELRENNEN De Voorpost - 12.3.1982 - 31 De 24-jarlge Zeienaar heeft al zeven wielerseizoenen achter de rug en zou op zijn leeftijd reeds tot de profpeletons kunnen behoren. De sympathieke jongeman van de Wijk Meerskant weet bijzonder goed dat de vraag hoger is dan het aanbod. In 1982 wil hij, een beetje door de omstandig heden genoodzaakt, een speciale inspanning doen voor de wielersport. Tot voor een paar weken werkte hij in Zele maar momenteel is hij werkloos, zodat het wielrennen nu centraal is gaan staan. Walter is reeds drie jaar lief- weinig problemen heeft als hij hebber. In de laatste drie sei- naar een hogere kategorie zoenen bleef hij de wielersport moet overgaan. Zijn aantal als zijn hobby beoefenen. Het overwinningen gingen steeds beroep ging voor. Hij bereikte crescendo en ook de grotere zijn hoogtepunt dan ook altijd afstand bezorgde hem weinig in de verlofperiode, toen hij last. regelmatig kon trainen. Hoe- Hij behoort wel tot die renners wel hij moest optornen tegen met veelzijdige kwaliteiten, voltijdse amateurs kon hij op Zijn sterk wapen is evenwel het einde van ieder seizoen zijn splijtende finish. Hij is ra- een respektabel aantal over- zend gevaarlijk in de laatste winningen voorleggen. Wat kilometers van de koers en zijn hem daarbij het meest pleziert, ultieme jump heeft hem reeds is dat het hem steeds beter meermaals het zegegebaar la- vergaat. ten maken. Daarenboven is hij Op zeven seizoenen behaalde een rappe spurter als er met hij 39 overwinningen. Hij be- een beperkte groep naar de gon pas te zegevieren als eindmeet gereden wordt, -edejaars nieuweling met 4 De schrik slaat hem evenwel minningen. Als junior om het hart als bij met een id hij regelmatig vooraan, volledig peloton moet spurten. In 1977 6 overwinningen en Tot hiertoe heeft Walter zich Jals tweedejaars junior 7 pal- nooit veel problemen gemaakt "ron. Als amateur was hij in over de wielersport en haar 1979 goed voor 6 overwinnin- entourage. Gemakkelijkheids- ■m en in 1980 werden het er halve reed hij vroeger de wed- In 1981 behaalde hij net niet strijden dicht in de buurt. In de streefdoel van 10 overwin- verlofperiode was hij aktief in jen. Hij bleef staan op 9, de kuststreek, als hij er samen ar er waren enkele spre- met gezin de vakantie door- ide prestaties bij, die hem bracht of in de Ardennen als il genoegen deden en het de familie daar op exkursie vijs inhielden dat hij wat in trok. jjn mars heeft. klimkoers in Vielsalm die Hij heeft geen speciaal menu. tij beheerste en op een knap- De kookpot van vrouwtje Mar- pe wijze won, was voor Walter 'een is voor hem goed en zelfs Ie openbaring dat hij het klim- in de verloftijd is het gebeurd werk aankan. Zijn spurtzege te dat hij een serieuse portie frit- 11 Schellebelle plooit nog altijd ten met biefsteak naar binnen in fijne glimlach rond zijn werkte en een uur later in het nondhoeken Hij klopte daar peloton zat en won. Hij meent liemand minder dan Rudy Ro- dat alles in zijn juiste kontekst |iers, die later tweede werd op moet geplaatst worden en dat j iet wereldkampioenschap en er niet mag overdreven wor- I lie andere superamateur Luc den met al die speciale leefge- /;t )e Decker, moest de Zeienaar woonten als men wielrenner laten voorgaan. is. (De koersen te Lebbeke bren- wen Walter blijkbaar geluk. Toekomst belangrijk Drie jaar tereke won hij er de .1.9.82 ,IS ..belangrijk voor hem. "■"wekende liefhebberskoers. J za' z''n methode qua voor- vof bereiding en wedstrijden rijden MGeen aanpassingsproble- moeten veranderen. Hij heeft, Aarfnen zolang hij werkloos is, de mo- 5 ^Kenschetsend in de loopbaan gelijkheid om zich nu ook een in óf/an Walter Ongenae is dat hij ganse dag op het wielrennen te koncentreren. Hij wil het proberen. Hij is samen met de profs Heirweg, Lerno, Van der Snickt vroeger en harder be ginnen trainen. Hij zal ook aan de inschrijvingstafel staan van de klassiekers in de amateurs- kategorie en zijn speciale aan dacht gaat naar de Ronde van Vlaanderen, de kampioen schappen van Oost- Vlaande ren en van België. Walter die een voorliefde heeft voor een bochtig en op smalle banen verreden parcours, wil zichzelf vastbijten in de idee: nu of nooit. Hij wil zich manifesteren als een harde werker in de koers. Iemand die in een profploeg een plaats zou kunnen verwer ven als een goede helper. Hij weet van zichzelf, dat hij zeker niet moet dingen naar het kop manschap. Het zou hem ple zieren om positief te kunnen bijdragen in een ploegsukses. Walter, wielrenner-in-hart-en- nieren, is na zijn huwelijk met Marleen Buysse, een vroeger atletiekbeoefenaarster, nog dieper in het wielermilieu te recht gekomen. Zijn schoon vader is Camiel Buysse, de vroegere prof, die zich toe- ndertijd in de kijker fietste, als lid van de nationale ploeg voor de Ronde van Frankrijk. Ca miel staat uiteraard schoon zoon Walter met raad en daad bij. En Walter zal in het peloton schouder aan schouder rijden met schoonbroer Ronald Van Avermaet, die huwde met het andere Buysse-meisje; Berna- dette, de vroegere atletiekve- dette, die aan een comeback denkt. Walter Ongenae zal zich vanaf begin maart koncentreren op de wielersport en hij beseft dat hij 24-jarige leeftijd moet door zetten om de stijgende lijn in zijn loopbaan te kunnen door trekken. BENO Zeienaar Walter Ongenae: alles of niets! (bvw) WAOD-wielerkoersen op Vijfstraten te Sint-Niklaas Na de geslaagde openingskoersen op de Don Bosco- wijk komt de Vijfstraten aan de beurt en dit voor de eerste maal. Favorieten vooropstellen uit de massa renners is moeilijk. In de categorie C tippen we toch op Adrien Maes uit Melsele, Simoen Alois (Moerzeke) Wim Cornelis (Lo keren) Daniël Van Damme en Hugo Temmerman uit Sint-Niklaas. Bij de liefhebbers zullen het ook niet steeds de beste spurters zijn en tippen we op een fondrenner die tijdig het hazepad zal kiezen, zoals Miel Van Daele (Sint- Niklaas), Roger Beelaert (Kieldrecht), Willem Keisse (Ertvelde), Patrick Van Renterghem (Zulte) Wilfried Wouters en Luc Audenaert (Beveren). Wordt het dan toch een spurt, dan geven we Jean Blommaert (Ham- me), Freddy Luyckx en de snelle mannen zoals Etien- ne Sonck, Roger Seghers en zeker de winnaar van zondag Vandemaele, de meeste kansen. Technische inlichtingen: 1e grote prijs The C+iapel wielerkoersen voor liefheb bers en cyclotoeristen van wielerbond WAOD. 14 uur: wedstrijd voor cyclotoeristen, 41 km. over 10 ronden. Inschrijven en vertrek: café Den Dijk, Vijfstra ten. Aankomst: The Chapel. Prijsdeling en kleedkamers: feestzaal Familia, Tru weelstraat. 15.30 uur: wedstrijd voor liefhebbers: 82 km over 20 ronden. Inschrijven en vertrek: café De Duif. Aan komst: The Chapel. Prijsdeling en kleedkamers: The Chapel. Omloop: Vijfstraten, Klapperbeekstraat, Vlasstraat, Grote Heymelinkstraat, Raapstraat, Antwerpsesteen weg, Mercatorstraat, Truweelstraat en terug Vijf straten. Organisatie: Sportkomitee WAOD-Sint-Niklaas. De jongeman uit Oude- gem, die vorig seizoen aan de zijde van Lucien Van Impe tevreden uit zijn eer ste Touravontuur kwam, twijfelde vele maanden mee met de Boston-renners 1982. De bedoeling was een nog sterker geheel rond Van Impe te bouwen. Die intenties vielen in het water. Luc keek eeri beetje in de twee richtingen. Hij wist niet aan welk wagonnetje hij zou aanpikken. Lucien Van Impe volgen en de Tour rijden of het aanbod van Robert Lauwers aan nemen en in een kleinere ploeg meer regionale ge richte wedstrijden rijden. Luc bekent dat hij zeer lang wachtte en hij uitein delijk serieus heeft moeten maneuvreren om in de nieuwe ploeg binnen te ra ken. Het forfait van Noël Seghers, was hierbij wel een welkom hulpje. «Ik kreeg de kans om bij Lauwers te tekenen maar vroeg nog wat uitstel. Ik hoopte dat Lucien toch nog zou klaarkomen met een nieuwe ploeg en ook hij. beloofde mij werkgelegen heid. Ik talmde en bleef wachten, tot ik voelde dat er niet veel hoop meer was en toen moest ik noodge dwongen opnieuw gaan aankloppen bij Robert Lauwers. Logischer- en be grijpelijkerwijze ging het dan niet meer zo makke lijk. Ik ben tevreden dat het voor mekaar kwam en ik mij voor de nieuwe ploeg kan inzetten. We zitten met een ambiteuse kopman, die daarnaast goed begrijpt, dat er ook anderen zijn die graag eens winnen en dat vind ik positief. Na zijn zege te Wanzele, was Dirk Heirweg, de eerste om te gen de ploegmaats te zeg gen: «Jullie beurt komt ook nog». Met die verstandhou ding kunnen we de baan op». BENO Leliaert en Vandemaele eerste winnaars bij W.A.O.D. te Sint-Niklaas De jaarlijkse openingskoer sen van WAOD te Sint-Ni klaas zijn opnieuw een vol treffer geworden. Niet min der dan 219 renners boden zich aan. De 130-c renners werden eerst de weg opgestuurd voor 12 ronden. Een ontsnapping kwam er niet en 80 renners spurtten voor de zege. Patrick Leliaert haalde het nipt voor de Ne derlander Aerts en Melsele- naar Adrien Maes terwijl (Beveren) Gilbert Maes, zich elfde plaatste. Bij de liefhebbers van kate gorie A, heel wat gekende namen onder de 89 vertrek kers. In de premiespurten onderscheidden zich Freddy Luyckx, Emiel Van Daele, Freddy Oelbrandt en Roger Beelaert. Op tien ronden van het ein de de beslissende ontsnap ping met elf renners. Op 1 km van het einde sprong Vandemaele weg en behield 10 meter tot op de eindmeet. Roger Seghers werd 2e en de Waaslanders Patrick Bolssens werd 4e, Freddy Luyckx 7e en Miel Van Daele 11e. De rest van de groep werd geregeld door Patrick Van Renterghem. SCHIETEN Twee liefhebbers klubkampioen: Voorzitter Gilals kon Hans D'Haese en Werner Van der Fraenen na diskussie met de uitslag verzoenen door hen allebei klubkampioen te maken (per) Vorig seizoen was hij in de streek een praktisch onklop- baar junior geworden. Zijn [De schuttersmaatschappij «De Jonge Bastianen» mtvangst op het Sint-Niklase stadhuis, (dw) werden koninklijk en kregen een NA HET EERSTE BELGISCHE WIELERWEEKEND Het voorbije weekeinde startte In ons land het wielerseizoen op de weg. Bij de profs gebeurde dat, traditiegetrouw, met een drieluik. Er was Gent-Gent, de Ronde van Limburq en Kuurne-Brussel-Kuurne. Geen alledaagse wedstrijden. Gent-Gent wordt trouwens gerekend tot de wedstrijden van eerste kategorie. Interessant ook om te zien welk verschil jn kondltie er bestaat tussen de renners die het warme zuiden opzochten en de broodrenners die hier overwinterden. Etienne De Wilde: schalken. Aan de aankomstlijn eerste Belgische wieler- «Zeer tevredenI» wist De Wilde zich dan nog weekend mocht zijn. Etienne De Wilde was de naar_, een verdienstelijke ne- streekrenner die zich het voor- 90nde plaats te spurten. Jan Bogaert: bije weekeinde hel meest Zondag in Kuume-Brussel- Llmbur9 toonde. In Gent-Gent leverde Kuurne was Etienne De Wilde °ok Jan Bo9aert was in hij tussen Eiken- en Wolven- opnieuw bij de uitblinkers goede doen ,ljdens het eerste berg een opmerkelijke inspan- Bestendig reed hij mee voor- weekeinde van maart. Hij ning door helemaal alleen het aan maar ook hij kon niet be- startte te Gent aan z,J'n tweede gat te dichten dat tussen het letten dat de sterke Greqor weds,r'id van betekenis als peloton en de koplopers was Braun, een paar kilometer koPman van een formatie, gevallen. Hij bracht toen ook voor de eindstreep, zijn ge- «ledereen in de ploeg rijdt in Vandenbroucke mee vooraan slaagde uitval plaatste, Te mijn dienst. Helemaal op je zodat de ploeg Crepel met Kuurne werd De Wilde nog wel gemak ben je dan niet. Een twee renners vooraan kwam. derde na klassespurters Eddy hele verantwoordelijkheid. Hun goede p oegverstandhou- Planckaert en Sean Kelly, zo- Een jonge ploeg, meteen aan- ding kon echter Fons De Wolf dat Etienne zondagavond te- tal neo-profs. We moeten noq en de ploeg Swerts niet ver-' recht zeer tevreden over het heel wat leren. «Het ging in Gent-Gent verre van slecht. Samen met De Wolf, Jacobs, Verschuere en Van der Velde Kreeg hij voor de Wolvenberg aansluiting bij de leiders. In de groepsspurt te Gent werd Jan twaalfde, veertiende in de eindstand. In de Ronde van Limburg ging het nog veel be ter. Gans de dag werkte Bo gaert mee de wedstrijd te ma ken en aan de aankomstlijn te Sint-Truiden moest hij alleen het meesterschap van de ster ke Werner Devos toegeven. Een zucht van een eerste sei zoenzege. Twee streekrenners dus die erg tevreden op het voorbije weekeinde mogen terugblik ken, die Etienne De Wilde en Jan Bogaert. Ook anders treekrenners waren niet onver dienstelijk. Waarschijnlijk krij gen we in de loop van het wielerseizoen 1982 wel meer de gelegenheid hun daden in de verf te zetten. Hugo Aerts Fons De Wolf heeft, nog vooraleer hij het zelf goed besefte, wlelerminnend Vlaanderen verbaasd. Zater dag won hij immers op grandiose wijze de Belgische openingsklassieker Gent-Gent en zondag lukte hij een derde plaats in de Ronde Van Limburg. Een paar dagen voordien had hij Cagliari - Sassari gewonnen. Velen zouden met dergelijk palmares bij het seizoen- aji De Haasdonkse schuttersvereniging «De Buiten» mocht Luc Kusé als koning kronen begin al meer dan tevreden wezen... 'dat hij driemaal de hoofdvogel had neergehaald. B. Verbraecken trof tweemaal raak pe kopman van Vermeer - reeds zo vlug met een paar \at)en De Winne en Van de Velde elk eenmaal, (dw) MI Patrick Selis van Heimolen werd koning der koningen in het verbond Sint-Niklaas Thijs is duidelijk sterker gewor- overwinningen te kunnen uit- den op de fiets. Hij heeft meer pakken?!» persoonlijkheid gekregen in en «Jawel, de ploegmaats heb- buiten de wedstrijd. Hij heeft ben zich bijzonder goed inge- het jargon afgelegd van die spannen voor mij. De hele ietwat teruggetrokken jonge ploeg mag ik zeggen maar dan renner die wel eens kritiek inzonderheid Jos Jacobs en moest slikken omdat hij ach- Pol Verschueren. Steengoede teraan in het peleton bengel- renners zijn dat. Mannen die je de. Niets meer daarvan nu! nodig hebt in een finale. Ren- Fons De Wolf reed bestendig ners waarmee je de wedstrijd vooraan: daar moet je zijn om naar je hand kan zetten», de wedstrijd van nabij mee te «Ook de geest in de ploeg Is controleren En dat deed hij! uitstekend. Het is er allemaal En met welk een klasse! zoveel beter dan vorig jaar. Op de Hoogheide te Breen- ledereen gelooft er in. Dit jaar donk, op het ouderlijk erf, was moeten wij een reeks overwin- het geen drukte van jewelste, ningen bij mekaar kunnen fiet- Wel kwamen er maandag in sen waarmee onze sponsor uit de loop van de dag een aantal het Kempense Westerlo best vurige fans aandraven met tevreden kan zijn», hun persoonlijke gelukwen- Maandag moest Fons na een sen. De Wolf kreeg ook het keihard weekend toch nog de hele legertje van de Belgische fiets op. Conditie moet je im- schrijvende pers over de vloer, mers op peil houden. «Zater- Gewoon maar om te veme- dagavond na de overwinriïrig" men «hoe hij nu wel dat sei- hebben we met de zoon van zoen '82 had voorbereid om de sponsor in het hotel nog wel een glaasje gedronken sa men met de ploegmaats», ver duidelijkt Fons die nu veel meer bespraakt blijkt. En zeggen dat straks op 20 maart de lenteklassieker, de Primavera of Milaan - San Re- mo gereden wordt... Daarin heeft De Wolf vorig seizoen zijn eerste grote inter nationale overwinningsbloe- men geplukt. «Als voorberei ding op die Milaan - San Remo van '82 rijd ik Tireno - Adriati- co. Wanneer het wat meezit wil ik daarin ook wel een ritje meepikken. Maar alles staat gewoon in funktie van de voor bereiding op Milaan - San Re mo». En Fons De Wolf laat niets onverlet om die nieuwe helling die in de finale van Milaan - San Remo ingelast werd te gaan verkennen. «Het is dubbel zo lastig als op de Poggio, wel een ietsje minder steil, maar met een gevaarlijke afzink». Hij weet wel dat Beppe Saron- ni momenteel vlijmscherp staat. Maar tegen die Italiaan moet hij het kunnen halen Wanneer jij deze regels leest, dan is Fons De Wolf reeds* supporters waren ervan over tuigd dat deze renner het ook bij de amateurs zou waarma ken. De openingswedstrijden bij de amateurs hebben deze mensen in het gelijk gesteld want zowel zaterdag te Gent, als zondag te Hombeek, heeft Roger Vanden Bossche zich getoond. Zijn eerste wedstrijd bij de amateurs werd ei zo na een ovenwinning. Aan het slot van de 122 kilometer lange ope ningswedstrijd Belsele-Gent bleef Vanden Bossche samen met Alain Lippens en Filip Christiaens over voor de eer ste zegebloemen. Roger liet zich door de, voor eigen deur rijdende, meer ervaren Alain Lippens echter in de doeken doen. Zijn verdienstelijke tweede plaats bewijst echter dat het ook in deze kategorie voor Vanden Bossche wel zal lukken. Zondag te Hombeek liet het grote peloton zich verrassen door een vroege uitval van dertien renners. Na twintig ki lometer, van de 121 af te leg gen, gingen de dertien er van door. De anderen, ook Vanden Bossche, zouden ze pas aan de aankomstlijn weerzien. Toen het kalf al verdronken bleek, werkte ook Roger nog fel om terug te komen maar de vroege vogels waren al te ver. In de uitslag van deze eerste sterrit vinden we Roger Van den Bossche op de tweeën dertigste plaats. Geen vroege zegebloemen dus. Dat hadden we trouwens ook nooit durven denken. Maar de Aalstenaar heeft toch onmiddellijk bewezen ook hier zijn man te kunnen staan. We wachten nog een paar weken en zien dan wel meer. (ha) veilig en wel op weg naar de Apènijnen om er die mooie lenteklassieker voor te be reiden. te De Maandagfretters is een echte vriendenklub. Zij kreeg h. uerry Bals van de Hamse Ford garage, (dw) een nieuwe uitrusting van de

De Voorpost | 1982 | | pagina 31