OPGELET Aalsters schoolvervoer is dure knoeiboel Zaterdag 20 maart te 20 uur i.p.v. zondag 21 maart Frans Moeyersoon: Financieel staat Lebbeke er niet zo goed voor» ebbeeks Maagdkollege -wintig jaar degelijk onderwijs De Voorpost - 12.3.1982 - 5 Lebbeke is momenteel een boeiende gemeente voor wie geïnteresseerd is aan politiek. Sedert burgemeester Alfons De Mol zjjn driekleurige sjerp heeft geruild voor de funktie van bestendig afgevaardigde, is de strijd om het burgemeesterschap er in volle hevigheid aan de gang. In de PW-rangen kwam men blijkbaar niet onmiddellijk tot een overeenkomst nopens de figuur die men ging naar voor schuiven. Binnen de koalitie tussen de PW en de CVP diende er immers ook gepraat over de samenstelling van het nieuwe kollege en met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen moet men dubbel voorzichtig zyn. Uiteindelijk werd het burgemeestersambt ad interim toevertrouwd aan Frans Moeyer soon. HU kreeg het grote genoegen koning Boude wijn in Lebbeke te mogen verwelkomen. Maar kort daarop droeg de PW de kandidatuur van Frans Mertens, oud-burgemeester van Lebbeke voor. Normaal had iedereen verwacht dat schepen Germain De Ridder de voorkeur zou krUgen, maar om de eensgezindheid in de party te bewaren, zo stond afgelopen week in een party mededeling te lezen, werd de figuur van de toch al bejaarde Frans Mertens voor de komende maanden de eerste burger van Lebbeke te maken. Voor ons was dit de gelegenheid om eens te gaan praten met een waarnemend burgemeester, hoe die tegen zyn werk opkijkt, met welke problemen hy worstelt, en vooral hoe hy de toekomst ziet. Mijnheer de Burgemeester, kunt u even uw politieke loopbaan schetsen? Ik ben wel laat aan politiek beginnen i doen. Echt openbaar politiek actief werd ik pas bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1970. Ik werd toen verkozen op de lijst van de CVP. De toenmalige coalitie vorming gebeurde zeer moeilijk. Op een bepaald moment is er zelfs iemand over gelopen zodat onze meerderheid minder heid werd. Ik ben wel altijd militant geweest. Reeds van bij het verschijnen van het 'Kerstprogramma' in 1945, maar ik had geen ambitie. Ik had een overtui ging en ook bij de verkiezing zette ik mij actief in. Ik was ook lid van culturele en andere verenigingen en automatisch kom je dan in de politiek terecht omdat de mensen je kennen. Bij de verkiezingen in 1970 stond ik op de 13de plaats. Mr. Bosmans was lijsttrekker. Ik werd sche pen van financiën. Toen Mr. Bosmans wegging en Mr. Van Humbeek zich geen kandidaat meer kon stellen, ben ik lijst trekker geworden. De tweede verkiezin gen die ik meemaakte behaalde mijn partij 7 zetels, de PW 8 zetels. Er was dan ook een scheurlijst van de CVP. Nu is de coalitie 8 CVP 8 PW raadsleden omdat mensen van de scheurlijst zich opnieuw bij de CVP aansloten. Mr. De Mol werd burgemeester eri ik schepen van openbare werken. Toen Mr. De Mol in december wegging ben ik hem automa tisch opgevolgd. Dat is nu 3 maand geleden. Welke visie hebt u op het burgemeester schap? Zijn er werken die u wil realiseren? Hoe ziet u uw beleid? Ik aanzie het burgemeesterschap als een ernstige opdracht. De burgemeester neemt verantwoordelijkheid op tegenover een ganse gemeente. Dit moet wettelijk en met orde gebeuren. De burgemeester is ook hoofd van de politie, dus moet hij zeker veel aandacht besteden aan de wet telijkheid. Hij is ook voorzitter van de gemeenteraad. In het schepencollege is hij collegiaal gebonden. Dat is voor hem een voordeel, daar dit hem helpt met overleg voor bepaalde beslissingen. Ik vind het wel een moeilijke opdracht om als burgemeester te zien dat de wet geëer biedigd wordt en opgevolgd. Hij moet ook zichzelf sterk controleren. Of er za-i ken zijn die ik wil realiseren? De realisa ties zijn vastgelegd in het schepencollege. Er zijn altijd werken die wij graag zouden uitvoeren. Maar wij moeten ook zien naar de begroting. Kijk nu bvb. eens naar de verwezenlijkingen die wij ons voorgeno men hadden. Dat waren er 5, nl. 1. de omleidingsweg in Lebbeke, 2. de Post- straat, 3. de Langestraat, 4. de Leo Du- boisstraat, 5. de Sasbaan (Wieze). Van deze 5 projecten zijn er vier gerealiseerd. Het vijfde, nl. de Sasbaan, moet nog aanbesteed worden, maar de toestemming daarvoor is reeds bekomen. Financieel hebben deze 5 werken reeds heel wat gevergd. Andere straten zullen nog moe ten wachten. Er zijn wel kleine verbete- ringswerken uitgevoerd o.a. de Albert I straat, waar men nu langs weerszijden kan parkeren; de waterafloop is er verbeterd. Men heeft de helft van het voetpad ge bruikt om te parkeren. We besteden ook veel aandacht aan voetpaden en fietspa den. In elk nieuw ontwerp worden "ze zoveel mogelijk voorzien. Er is nu ook een ontwerp voor de Potaardestraat. Een groot probleem is wel dat men vaak de algemene riolering moet meevernieuwen. Maar dat is dan een verbetering voor de toekomst, die niet te onderschatten is. Hoe staat Lebbeke er financieel voor? Men spreekt over bezuinigen en inleveren; trekt u dat beleid ook door in de gemeente? Wij zijn verplicht als bestuurders in te leveren en ook het personeel van de gemeente is daartoe verplicht. Financieel gezien staat Lebbeke er niet zo goed voor. Wij moeten rekening houden met heel veel dingen, ook om de belas tingen niet op te drijven. Wij proberen ook de, gelden die voorzien zijn voor onderhoudswerken e.d., zo zuinig moge lijk te beheren. U moet er ook rekening mee houden dat de gemeente ook werkge ver is. Dat is een verantwoordelijkheid. Het is wel een feit dat de toelagen en de inkomsten van de gemeente inderdaad verminderd zijn. Maar bespreekt u deze zaken met mr. Abbeloos, schepen van financiën, die heeft de dossiers en is concreter op de hoogte. De eerste beleidsjaren van een gefusio neerd beheer: Lebbeke, Wieze, Denderbel le, zijn voorbij. Hoe ervaart u het resul taat? Heeft de fusie haar doel bereikt? Nadelen? Voordelen? Persoonlijk denk ik, en ook gevoelsmatig gezien, dat iedere gemeente misschien liever op zichzelf gebleven was. Vanuit het ministerie was men ervan overtuigd dat de fusie een noodzaak was voor de verbetering van het werk en de verbete ring van de administratie. Zoals vele ge meenten hebben wij ons ook daarbij neer gelegd. Naar mijn gevoel waren Wieze en Denderbelle misschien ook liever op zich zelf gebleven. Deze fusie heeft wel een beter contact meegebracht in de beheers organen. Dat is dus een voordeel. Nadeel is: ge kent iedereen niet. Ge zijt er soms verbaasd over, hoe weinig mensen ge kent. Alhoewel ikzelf in Wieze zeer vaak geweest ben, omdat ik een fervent kaats- supporter ben. In Denderbelle heb ik in 1949 zelf nog meegespeeld in de kaats- ploeg. Maar heeft de staat met haar fusie bereikt wat ze wou? bv. de gemeentehuizen van Wieze en Denderbelle staan daar nu ook? Ja, maar daar is een evolutie mee ge moeid. Nu vraagt men naar culturele centra en naar buurthuizen. Misschien zullen we dus nog moeten bijbouwen. Er zit ook een generatieverschil tussen. Als men in Denderbelle spreekt over het buurthuis zullen ouderen misschien zeg gen: «Waarom moet dat er zijn? Er zijn cafés en zalen genoeg». Terwijl jongeren zeggen: «Wij hebben hier niets». Vorig jaar was er een protestactie rond de voorgenomen werken aan de Pas- en de Steenbeek. Hoe zit de situatie nu? Laten we even de geschiedenis van de werken nagaan. Reeds in 1963 is er over die werken gesproken. De bedoeling was: sanering van de weiden en de gronden. Volgens deskundigen was immers 50% van deze gronden waterziek. Dat werd dus stilaan op plan gezet. Het objectief was: gezondmaking. Wat nu betreft de ecologische waarde van die twee beken. Ik moet zeggen dat ik persoonlijk een grote bewondering heb voor de mensen, die hun standpunt daar verdedigd hebben. Ze hebben immers elke meter van die twee beken afgewandeld. De werken wor den dus uitgevoerd als volgt: eerst die zaken waar ieder over akkoord was, dat er iets aan de huidige situatie schortte. Dat waren dus: beken die toegeslibd waren, of kunstwerken (duikers), die niet aan de normen voldeden. Daarmee dacht men zowel de ene als de andere tevreden te stellen-: Dat werk zal dus in fasen uitge voerd worden, zodanig dat als de eerste en de tweede fase voldoen, er geen derde of geen vierde meer zal komen. Ik weet het niet 100% zeker, maar het schijnt dat het Ministerie van Openbare Werken in En wat de benoeming van de burgemeester betreft, sire... daarover is het laatste woord nog niet gezegd, (v) gelijkaardige gevallen in de toekomst eerst een ecologische studie zal laten maken. Momenteel is men bezig met het uitbagge ren van de beken in Denderbelle Broek. Is dat ingekaderd in hetzelfde probleem? Neen. Dit is een onderdeel van het vijfja renplan van de Lebbeekse Technische Dienst. Het is reeds het tweede jaar dat wij daarvoor de toegestane toelagen ge bruiken. Sedert 1976 is er een nieuwe wetgeving waarbij men voor openbare werken een aanbesteding moet doen. Dit is een aanbesteding van ongeveer 1 mil joen voor de niet-bevaarbare waterlopen en straatgrachten. De eigenaars moeten natuurlijk hun eigen grachten kuisen. Sommige eigenaars of huurders hebben gezegd dat de toegang tot hun land weg was. Dat betekent dat die toegang niet op het plan stond en er dus blijkbaar geen toelating gegeven was. Deze mensen moe ten dus opnieuw een toelating aanvragen aan de gemeente en dan moet dat naar de provincie doorgestuurd worden. Uw partij is bij de laatste nationale verkie zingen flink afgestraft: 11%. Denkt u dat die trend zich ook bij de gemeente raadsverkiezingen zal voordoen? Neen. Ik denk dat de gemeenteraadsver kiezingen anders zijn. Ik ben er zelf van overtuigd dat er anders gestemd wordt. Er zijn mensen die vlakaf zeggen dat ze bij de gemeenteraadsverkiezingen voor perso nen stemmen, voor mensen die ze ver trouwen en kennen. Ik weet niet hoe de opiniepeilingen zijn, maar ik heb Dupré van de PSC horen spreken vorige week op tv. Toen men hem ook zo een vraag stelde, antwoordde hij dat opiniepeilingen reeds uitgewezen hebben dat er al een vooruitgang is van 7% voor de PSC. Ik vergelijk dat met Wallonië omdat er daar voor de PSC dezelfde trend was als voor de CVP in Vlaanderen. Als we op die tijd al zoveel vooruit gaan, aan die trend Bovendien moet ik zeggen dat Lebbeke altijd een katholieke gemeente geweest is. Ik denk dat een katholiek, Christen De mocratisch stemt. Voor mij is dat toch zo. Ik ben katholiek opgevoed. Ik zou er nooit aan gedacht hebben anders te stem men. Er is ook het feit dat wij bij de laatste verkiezingen niet zo eendrachtig waren. Als wij nu geen scheurlijst meer hebben, dan staat de CVP er goed voor. Gezien Denderbelle en Wieze ook zeer katholiek zijn, hebben wij veel vertrou wen. Als ge katholiek zijt moet ge toch zien dat het vrij onderwijs alleen gesteund wordt door de CVP. Op gebied van tak- tiek is de CVP altijd achter op de andere partijen. Wij zijn geen taktiekers. Ik ben er ook van overtuigd dat de mensen de werking van de verschillende CVP-man- datarissen zullen waarderen. Want de po litiek is een opdracht die de mensen krijgen die erin zitten en ze werken er dagelijks aan. Iedereen heeft natuurlijk ook graag dat zijn partij wint. Er is door de fusie o.a. ook dèt verschil met vroeger: dat de mensen elkaar niet zo goed ken nen: er wordt ook meer verhuisd dan vroeger. Maar ikzelf houd van Lebbeke. Ik ben er zelf niet geboren, maar ik heb er mij goed kunnen aanpassen en ik heb het altijd een aangename gemeente gevon den. Ik vind dat Lebbeke er mag zijn, ook na de fusie, evenals Wieze en Denderbel le. Door mijn sportactiviteiten ben ik er veel geweest en toch zijn er mensen die nog niet weten wie ge zijt. Dat kan een voordeel en een nadeel zijn! p twee decennia tyd groeide het Lebbeekse H. Maagdkollege uit tot een degelyke t iddelbare school waarin iets meer dan honderd leerlingen de lessen volgen in de lagere dus ASO, type H. In september 1961 werd deze school onder parochiale stimulans engesteld door de Broeders van Oostakker. Broeder Emiel, Yvan Van Peteghem, nam t eerste direktieambt waar. Toen heette de school nog, naar analogie van de parochie, >.L. Vrouwinstituut». Later nam Aimé Baert, nu direkteur van het St.-Vincentiusin- tuut te Dendermonde het beleid in handen. E.H. Jozef Goedgezelschap, nu superior te etteren, was de voorlaatste direkteur, ambt dat nu uitgeoefend wordt door Dhr. André be- rk- leerkrachten en oud-leer lingen een bezoek brengen aan een filmzaaltje waar een prent werd vertoond over «die goede oude tijd». Ook werden in een klaslo kaal dokumenten, oude klasfoto's en exemplaren van het schoolkrantje «mic ro» tentoongesteld. Ook konden de oud-leerlingen er handige lijsten meepik ken waarop ze talrijke adressen terugvonden. In een apart lokaal pakte de school uit met haar weten schappelijke toestellen, een video en een mini-com puter ontbraken er niet. De feestviering werd besloten met een receptie en een gezellig samenzijn. Aktieve school Een kleine school moet «bij» blijven om overeind te blijven. Daarom zal het Lebbeekse H. Maagdkolle ge binnen afzienbare tijd op woensdagnamiddag les sen in informatica aanbie den aan de leerlingen. Ze kunnen deze lessen volgen op vrijwillige basis. Ook is de school aktief be trokken bij de NSVO-voet- bal en -handbalkompeti ties. In de discipline hand bal kon de school zelfs de provinciale finale bij de mi niemen winnen. Elk leerjaar trekt ook jaar lijks op reis. De eerstejaars vertoeven drie dagen in de Ardennen. De tweedejaars trekken naar Nederland (Den Haag, Delta-werken, Amsterdam....) en de laat stejaars kunnen genieten van enkele dagen naar Londen. Waarschijnlijk zal deze school, samen met andere kleine instellingen het hard te verduren hebben tijdens de komende jaren als het denataliteitsspook opduikt. Maar ook de rationalisatie staat voor de deur. Een aktieve, gemeenschapsge bonden school als het Leb- beeks H. Maagdkollege heeft meer dan ooit de steun nodig van de goege meente, die nu maar einde lijk eens moet snappen dat een grote school, ver weg, in principe geen beter on derwijs verstrekt en zeker geen betere opvoeding te bieden heeft dan de kleine re instelling dicht bij huis. (Ivd) Er is een nieuw singeltje van Jan Puimege verschenen, dat bovendien de voorbode is van een nieuwe elpee die in de loop van april en mei zal wor den opgenomen en in septem ber op de markt zal komen. Vervolg van blz. 1 dat de fakturen nog steeds op de stad toekomen. Zoals voor heen betalen de scholen 10 fr. per leerling aan de stadskas, terwijl er geen kredieten meer voorzien werden in de begro ting 1982. Nochtans werd de schepen op 12.2.1982 door de dienst financiën aan deze kol legebeslissing herinnerd en werd hem nogmaals gevraagd de betrokken partijen onver wijld in te lichten over de nieu we gang van zaken. Slechts de dag na de gemeenteraad (toe vallig?) werden de schoolhoof den door de schepen op het stadhuis ontboden. Volgens de heer Uyttersprot was het dan ook een echte knoeiboel. In feite regelt de stad niet het leerlingenvervoer, maar de au tobusexploitanten en de NMVB zelf. Ook achter de prijsverhogingen zelf stelde de interpellant heel wat vraagte kens. vermits deze blijkbaar zonder goedkeuring van de prijzenkommissie gebeuren. Oude bus Daar waar vroeger het leerlin genvervoer te Moorsel met één bus gebeurde, rijden er nu twee autobussen, nochtans voor een zelfde aantal leerlin gen, wat een meeruitgave van een half miljoen betekent. Hierbij pleitte het oppositielid voor het instellen van verschil lende uurregelingen. Voor het busvervoer te Mel- dert huurt de stad Aalst ander zijds een gammele autobus die 21 jaar oud is. De stad moet tevens instaan voor de chauf feur en voor de brandstof. De ze bus kost de stad 2.600 fr. huur per dag daar waar de bus van Hcrdcrscm slechts 2.425 fr. per dag kost, chauffeur en brandstof inbegrepen. Voor een bus die volgens experts nog ampef 10.000 fr. waard is, brengt de busuitbater aldus toch nog jaarlijks 468.000 fr. bruto op. Nochtans stelt een ministeriële omzendbrief dat er een prijs vermindering moet zijn als de bus meer dan 12 jaar oud is, en geweigerd dient te worden als hij meer dan 16 jaar oud is. «Een bus die niet meer mag rijden, kost de stad bijna een half miljoen» aldus Raymond Uyttersprot. Het «onaanvaardbaar gebrek aan beleid van schepen Roels» kost de stad volgens de spreker dan ook verschillende miljoe nen Der iaar. Nogmaals werd aangedrongen op een breed gesprek met alle betrokken partijen ook met de NMVB, waaraan het vnj on derwijs niet gebonden. Dit overleg is noodzakelijk om verdere moeilijkheden te ver mijden. Leugenaar Schepen Roels antwoordde dat hij moeilijk de cijfers kon weerleggen. Volgens een om zendbrief van 1962 was de stad verplicht bij voorrang de NMVB en de voorrangsexploi tanten te kontakteren. Vol gens hem gebeurde er wel reeds overleg, vermits op vraag van de kommissie van onderwijs er in busvervoer voorzien werd te Hofstade, Erembodegem en Moorsel. De schepen van onderwijs stelde ook dat de schoolhoofden reeds op voorhand in kennis gesteld werden van de kollege beslissing van 26.11.1982. wat bij de heer Uyttersprot spon taan de reaktie uitlokte dat de schepen loog. «Er is immers slechts morgen een vergade ring gepland» aldus het CVP- raadslid, die stelde dat zelfs een schoolhoofd zou weigeren om een afrekening te maken van het busvervoer. Volgens de schepen was de vergade ring, de dag na de gemeente raad reeds lang gepland, wat gelach uitlokte op de opposi- tiebanken. Raadslid Van der Beken (VU) pleitte er voor dat de leerlingen opnieuw zoals in zijn tijd te voet zouden leren gaan, want «wandelen is ge zond». Volgens hem was het zwembadvervoer geld in het water gegooid. Tot slot gaf hij de CVP-fraktie en de heer Uyttersprot in het bijzonder informatie over het schoolbus vervoer in te winnen bij burge meester Rutten van Dilsen. Raymond Uyttersprot beaam de dit enigszins door te stellen da! het vrij onderwijs wel eens uit het leerlingenvervoer zou kunnen stappen, waardoor de totaliteit van de uitgaven door de stad zou moeten gedragen worden. VEHE KAV Dendermonde Heirnisl

De Voorpost | 1982 | | pagina 5