Het houten paard van Wieze ging weer aan het steigeren Leedse Karnavalitistjes Temse viert karnaval Grembergen staat zondag in rep en roer Belselenaren op karnaval Sint-Pauwels IN MEMORIAM ALBERT PELEMAN Eerste dolle karnavalpret 6 - 12.3.1982 - De Voorpost Het karnavalkomltee «De Orde der Filosofen» van Oudegem was op zondag 7 maart in feest en in rouw. Het was klnderkarnaval met veel volk en kamaval- sfeer, er werd een Prinsje en een Prinsesje gekozen, en er waren honderden verklede kinderen. De prinsen van Oudegem, het vrouwenkomitee, de Dansmariekes en de Raad van 9, ledereen werkte mee aan het welslagen van dit jaarlijks feest. Ook ons dierbaar bestuurslid Albert Peleman. Deze mooie dag werd echter zwaar In de schaduw gesteld door het plots overlijden van deze verdienstelijke man, amper één uur nadat hij het feest verlaten had. Albert was els 60-er een bezadigd man met ervaringen In het Oudegems bewegingsleven, hij was een wer ker, een opbouwer en een man waar je kon op rekenen. Deze gaven maakten hem tot een graagge- zlene man In het bestuur. Albert, die zich met ons en voor ons zo Inspande om onze karnavalide van vriendschap vreugde en vrede onder de mensen te brengen. Dat was zijn bood schap, hij was een optimist en een kamavallst... De begrafenis heeft plaats te Oudegem, zaterdag 13 maart om 10 uur. Begroeting In de kerk vanaf 9.15 u. Vorig weekend zat «zot» Wieze weer tot over de oren in de greep van karnaval en zaterdag deden de kinderen al een flinke hap in de feestkoek met een mooie jeugdkavalkade. Deze werd stijlvol in gang getrokken door de officiële vierwieler van Mare Colman en Francois Ledegen. Wel 130 jonge karnavalisten zeker het dubbel van vorig jaar akteerden als in een gonzende bijenkorf op en om een kleurige ballonnetjeswagen. Velen hadden blijkbaar op moeders zolders gerommeld om er de leukste «toiletjes» uit te kiezen, en op een paar kilo's verf en schmink was het zeker ook niet aangekomen. Enkele Wiezerprinsen (Ernest, Dirk, Pros en uiteraard ook Victor) sloten samen met de komiteeleden die bonte stoet af, die op het Wieze plein ontbonden werd. In de muziekzaal aldaar was er voor de deelnemertjes een warme chocodrank, een paar karnavalfilmpjes en een herinneringsgeschenk. Wat een weelde voor het jeugdig volkje! Kavalkade De karnavaleske parade van zondag, voorafgegaan door een lange sliert publiciteitswa- gens werd als het ware be heerst door een viertal «hoog- geplaatsten»: de Reus Clement De Vos (108 jaar), de gigant van de Leo's, het steigerende «Aaten Peird-van-Wies» en de «hoogstaande» figuur van pre mier Martens. Voor de rest kregen we zoals verwacht een heel gamma aanklachten op lokale, De Ware Vrienden uit de Molenstraat te Wieze trokken echt met plezier door het léven. M regionale en nationale (wan toestanden. Een geappre cieerd ingrediënt was de aan wezigheid van de zon, die er ook voor iets -tussen zat dat zovele kijkers naar het bier dorp kwamen afgezakt. Sint-Cecilia Wieze, die te Aalst de kamavalstoet op gang blies (en er een vleiende 2de plaats oogstte) marcheerde ook in eigen dorp aan het hoofd van de optocht. Daarop volgde de open wagen van prins Victor I, die met breed gebaar de traditionele versna peringen naar de toeschouwers wierp. Een verdiend applaus kwam er ook voor de mensen van Levensvreugde Aalst, die spijts beperkte mogelijkheden toch present waren. Nog zo'n buitenbeentje werd gebracht door de prinsenkinderen van de B.G.J.G. uit Denderbelle. En nadien was het bijna alles «Wieze» wat de klok sloeg. Want daar ging meteen het «Aaten (Vliegevangers) Peird- van-Wies» aan het steigeren en klauwen met zijn nieuwe ron de hoefijzers aan, terwijl het zijn staart vervaarlijk draaide tot er karamellen van onder spoten... De krakken van Wie ze, die de koning met zijn gevolg uitbeeldden dachten er blijkbaar het hunne van... Na hen demonstreerden de Ware Vrienden van de Oude Molen straat hoe men trots alles toch nog met plezier door het leven kan gaan. En toen kwamen de Proskes, en zeiden «Ie zem- men na» en nog: «Na veel geduld werd moeders wens vervuld». Aldus wilden ze zich ontfermen over de vijf Leb- beekse dutskes die zo maar ineens op de wereld gezet wer den. De Vieze Mannen van de Meulestroat, fervente voor standers van vrouwenemanci patie, loerden intussen stiekem naar de verliefde paren in de Herdersemse «Love Boat». «Twee ogen zo blauw» zongen de Ajuincracks en pardoes gin gen ze (Kris en Pascal) op de vuist zoals destijds J.P. Coop- man en de grote Ali. De «Vree Gasten», echte Sloebers, mo toorden er maar op los en ramden bijna de «Wintertrein» (met minister De Croo op de locomotief) van de nieuwe groep «En tein eh?». De Nachtkoetsjen hadden zich ge ïnspireerd op het Strangers- thema: «O mijnen blauwen ge- schelpten». Begeleid door pin- telierende duivenmelkers voerden ze hun kot, met kevie, konstateur en al, overal mee. De mannen van Den Troep, een stel milieuvriendelijke Wiezenaren, stelden het rondslingeren van flessen en bokalen bij de glascontainer op het Dorp, aan de kaak. Kijk in de verte, de Gilles van Neen, het was de groep van de Leo's, zeg maar de Gil- le(o)s van Wies, die mordicus wilden aantonen dat ze voor hun collega's uit Aalst of Binche niet moeten onder doen... De spuiters brachten een hu moristische kijk op de onpopu laire inleveringsmaatregelen van de regering. De cracks zagen het karnavaleske in twee blauwe ogen: de boksmatch tussen Ali I Coopman. (v) «'t Land is naar de kl... Dank zij de wetstraatidioten». Dat is de aanhef van het rijmpje, waarmee de Oud-Leidersbond van de Chiro spektakel en re vue toonde inzake de lege schatkist te Brussel. Hierbij troonden ze een Martensfiguur mee, die blijkbaar nog op zoek was naar zijn «gevallen» frank. De Pittekes zetten de «Trap naar de burgemeesterszetel» van Lebbeke echt fijn in de kijker, en als sluitstuk sleepten de Wolveklakkers het Sas-van- Wies mee, dat volgens hen best zou kunnen dienen als vervanging van de onlangs kopje-onder gegane scheeps werf van Hoboken. Als U het mij vraagt: «Een stoet boordevol kreativiteit, en met heel veel kleur en klank!» Prijsuitreiking Tijdens hel sluitingsbal in het nokvol Wiezehof drukte koör- dinator Gommar De Wit zijn tevredenheid uit over de stoet- uitgave 1982. Aan de hand van een citaat uit «de autotoerist» beklemtoonde hij dat een kar- navaloptocht vooral originali teit, humor en een lokale tint moet hebben. In die zin is de stoet van Wieze ten zeerste geslaagd. Uitslagen: Kategorie I (groep met wagen en min. 10 deelnemers) 1. O.L. Bond Chiro, 2. De Leo's, 3. De Pittekes, 4. De Spuiters, 5. En tein. eh?, 6. Den troep, 7. Wolveklakkers, 8. De vrienden van de Molen straat, 9. De Nachtkoetsjen, 10. De kracks, 11. de Herder semse kamavalvereniging. Kat. II (groepen zonder wagen of minder dan 10 deelu.) 1. «De krakken» en «Ie zem- men na», 3. De vieze mannen van de Melestroat, 4. De Sj bers. Bijzondere prijzen Prijs Frans Merckx voor beste plaatselijke thema: w ke punten voor de «Pitte! en «Den Troep». Beste karnavalthema: «En l eh? (De trein») Origineelste kostumering: Leo's. Beste kamavalwagen: de o leiders van de Qfa' (WKVOLB). Vanzelfsprekend werd er de «late» morgen stevig na vierd. Het komitee feliciti s alle deelnemers, dankt iet ej een voor de steun en zegt: volgend joar! J.vf lit Het Land van Waas blijft duchtig karnavalvieren. Zondag gingen we een kiekje nemen in Sint-Pauwels. Zowel de cirkusklowns als de Zoeloe's kwamen uit het naburige Belsele afgezakt. (Iv) Temse kent pas sinds de fusie in 1977 opnieuw karnaval. Tussen de eerste wereldoorlog en 1976 was karnaval er taboe. Kan Temse dus niet op een lange traditie bogen, dan heeft het zich sinds 1978 toch duide lijk kamavalminded getoond. Telkenjare worden de (hoge) verwachtingen door de werke lijkheid overtroffen, een vast stelling die mogelijk ook nu weer herhaald wordt. Zaterdag 13 maart is het hoog tepunt van het kamavalgebeu- ren in Temse. Het programma ziet eruit als volgt: 13u: vorming van de publi- dteitskaravaan op de Wilford- 13.30 u: vorming van de lcamavalstoet op de Wilford- kaai 13.30 .u: ontvangst van de prinsen en genodigden op het gemeentehuis 14 u: vertrek van de publi- citeitsk ara vaan 14.30 u: vertrek van de kar- navalstoet. Wegwijzer: Nijs- straat, Consciencestraat, Kas teelstraat, Markt, Oeverstraat, Leie, Edgard Tinelplaats, Schoolstraat, Eeckhoutdries- straat, Gebrs. Van Raem- donckstraat, Gasthuisstraat, Vooruitgangstraat, Volk splaats, Nijverheidstraat, Vrij heidstraat, Viadukt, G. Gezel- leplaats, Aug. Wautersstraat, Kou terstraat. Akkerstraat, Markt. Aan de stoet nemen 54 groepen deel. 19.30 u: uitreiking der prij zen op het gemeentehuis 20.30 u: kamavalbal in sporthal Temsica, Gast huisstraat, opgeluisterd door de Thielbrüderband en orkest Poker. Presentatie: Martin De Ryck, aniamatie: Dolf Peeters. Inkom 50 fr. Tijdens het bal vindt de trekking plaats van de hoofdprijs van de steun- en inkomkaarten (draagbare TV). Op zondag 14 maart, om 17 u, vindt de karamellenworp plaats vanop de pui van het gemeentehuis, gevolgd door een muzikaal begeleide rond gang in de gemeente. Het kamavalgebeuren wordt Kiezen, vergelijken en dan ruilen. Reeds een hobby op zichzelf (Per) op maandag 15/3 afgesloten. Van «The Prince of the City» geen kwaad. Zoniet. Het Kinderkarnaval was geslaagd. De kinderen waren aandachtige en meespelende toeschouwers met de groep «Lorejas». De volwassenen (mannen) en die waren er talrijk keken ook geboeid naar 't spektakel. Maar dan om ande re redenen. Ook Emiel Vinck. De jongeren gooiden kwis tig konfetti. Zelfs een ietwat verveelde Emiel Vinck werd eronder bedolven. Die heden daagse jeugd! Hoe durft ze! Geen eerbied meer! Voorzichtig, stap na stap, trok hij zich terug, de konfetti bescheiden afschuddend. Toen dat vervelend spul zo maar niet meteen van de schouders en uit het edele haar wou, sprong een onderdanig lid van de Kon. Harmonie St. Cecilia te hulp en bevrijdde het baasje van die viezigheid. Zo hoort het. In 1982. De karamellengooicrs lie ten op zich wachten. Er werd dus toch geen koffie geschon ken in het Kultureel Centrum. Het was koud wachten voor de kinderen en de ook al talrijk opgekomen tieners en volwassenen. Toen dan de karamellcn- gooiers arriveerden en aan 't gooien gingen werd 't sein ge geven voor een gevecht in re gel, waarbij kinderen werke lijk werden vertrappeld en on der de voet werden gelopen. Schepen Henderickx ver ongelukte bijna zichzelf toen hij bij het gooien van een hele doos karamellen vergat de doos los te laten en middenin de massa dreigde terecht te komen,.. Bij de machtsoverdracht bekende de Vik zich tot de grote gehandikapte van het ko mende karnaval; zijn vinger lid) was overstag gegaan ten gevolge van een werkongeval. Wat beschouwt Vik als zijn werk: Karnavalvieren of wer ken bij de Belgische Spoor wegen? Juist. Sprekers voor volgend jaar, liefst nu al inschrijven Hoe meer sprekers, hoe minder vreugde! De publiciteitscaravaan was merkelijk korter dan vori ge jaren. De schuld van de krisis of afkeer voor het Leed- se Kamavalcircus? Bij het eerste geval, wie heeft daaraan dan schuld? Bij het tweede geval, wie is daar bij de schuldige? Te weinig bejubeld en ge fotografeerd werd de ope- ningssekwens: de rechtzaak Van Hove-De Cremer of om gekeerd. Beeldend uitgebeeld. Een pluim waard. Gelukkig was er de zaak De Cremcr-Van Hove (of om gekeerd) Waar had Lee Kar naval anders z'n inspiratie gehaald? Alhoewel. Het Leedse litieke tuintje mocht oók 0 eens uitgewied worden. Blijkbaar durft nicm zich daaraan verbranden, angst voor financiële repre B les bij de verdeling van prijzenpot? Wie heeft daaraan schu Juist. Er was niet zo erg veel r langs de omloop. Gelul ia was op aanvraag van erifcg De Cremer een massa I B'ers afgezakt naar Lede o Kwestie van een plausi dossier samen te kur or stellen. id Waar haalt Keizer Clcn n de euvele moed om meer si fn pgoed, lucifersboekjes, aat 8( kers, ballen, blikjes Pepsi vt enz. uit te gooien dan de Pi g, Stoute jongen. iki Waar heeft die man m allemaal gehaald? Verdach ia Gelukkig is hij geen pee geworden. Wat had ons da k wachten gestaan! i Waarom meer karna 1 wimpels uitdelen als er n i 37 nodig zijn? Waarom keerde Vik u duidelijk met zijn kont naa iij «heren en dames» op de tr n ne bij het voorbijtrekken k de wagen van het Hof I Prinsen? En waarom go ik hij ostentatief z'n karame 12 de andere richting uit? I Vik had duidelijk last (I zijn (gekneusde) lid bij n optreden van de Oordcge majoretten (die weer eens i liem waren! Chapeau!) Waar verbleef Vik tij( de nacht van zondag op mi dag, drie uur lang? Lag hij in de armen Amor of van Bacchus'' Wij weten het. Jullie 1 Hij wel? Komt er nu een proce moet die kemel volgend ook al begraven worden En door wie? Gaat Schepen van Fee lijkheden Maurice Minne nu eens eindelijk de boe van het Feestkomitee d nazien? Hoe kan dat: er is mil in kas en wij knjgen meer? ra... Zoals dat een verli past, viel de wagen van ment, Keizer der Verlieze panne, net voor de eindstr Hij werd tot de limiet duwd door sterke vrouwe men en naar huis gesleept 1 de nieuwkomers «De We ters». Collegialiteit is blijkbai deze middens geen i woord... Als Mare Corthals dwijnt van het karnava neel, wat blijft er dan over Lee Karnaval? Juist. Als Julien de Cremer dwijnt van het karnaval neel, wat blijft er dèn over Lee Karnaval? Juist. En toch: Lee Karnaval wordt beter dan ooit. Kermisdinsdag zal er klein bier bij zijn, zo zeggen de Tuinlaan, om in feite te mannen van Jantje Toerist en zij kunnen het weten. Ze starten in de Smidsestraat, bedoelen de karnavaldagen die tijdens het weekend in [)r Haeckstraat. Groot- Grembergen voor de allereerste maal zullen plaatsvinden zand. Bakkerstraat, Rey- en waarvoor men zich tot het uiterste heeft ingespannen noutstraat. Leugestraat, om er wat van te maken. Met natuurlijk als voornaamste Bakkerstraat, Sportplein- gegeven: de dolle pret en de gulle lach, ons Vlaamse volk straat. Vossenhoek, Groot- zo eigen. zand en ontbinding op het De eerste echte karnaval- zich hiervoor om 14 uur R. Eeckhoudtplein. Om 19 dagen worden ingezet op melden in de zaal 't Ros uur is er een non stop kar- vrijdag 12 dezer met de Beiaard, waar Eddy Her- naval t.d. met Studio tweede nacht der prinsen, mans met kindershow voor Sound Express en rond- Een eigenaardigheidje dat een prettige namiddag zal gang der prinsen, men alleen in Grembergen zorgen. Om 19 uur start de Voor Prins Rony worden kan toelichten. Eerste kar- rondgang van de prinsen en het beslist hoogdagen. In naval en tweede nacht, hoe om 20 uur is er een karna- een brief aan de inwoners rijm je het aan elkaar? Een val t.d. met Studio Sound van Grembergen richt hij en ander gaat van start om Express. Jawel, in zaal 't zijn woorden van dank 20.30 uur in aanwezigheid Ros Beiaard. voor de vele steun. Hij is van een parade of pleiade Zondag 14 maart om 10 uur tevens zo fier als een gieter aan prinsen en dansmarie- worden de prinsen ten hui- dat voor de eerste maal een kens en dat allemaal in de ze afgehaald door «Die kamavalstoet door Grem- zaal 't Ros Beiaard. Het Buss Kleppers» een Tyro- bergen zal trekken en dan orkest The Musicals speelt Ier Blaaskapel en om 14 nog een stoet die niet zal ten dans en er zijn gastop- uur wordt de start gegeven moeten onderdoen voor de tredens van Roy Didier en van de eerste reklamestoet andere stoeten. Hij hoopt go-girls en van Jean Walter, en een kwartiertje later dat de eerste karnavalda- voorzien. Zaterdag 13 gaat de kamavalstoet van gen dagen zullen zijn van maart is er de verkiezing' start. De stoet wordt ge- vriendschap, plezier, ka- van de eerste jeugdprins en vormd op de Ganzegavers meraadschap. waarop me- dito prinses. Kandidaten en gaat dan via de Gaver- nigmaal zal worden ge- tussen 6 en 14 jaqr kunnen straat, Denstraat, klonken.

De Voorpost | 1982 | | pagina 6