1 Wase groepering voor sterrenkunde in de maak Karnaval in Grembergen: eerste keer niet de goede keer Tien jaar karnaval in Sint-Gillis Dendermonde Karnaval in Sinaai Lana en Steven Gijzegemse karnavalprinsen Verkiezing Prins en Prinsesje te Sint-Gillis Dendermonde Rudy Goossens vierde Polderprins van Dendermonc «Kijkdag» op 3 april Weinig kandidaten voor Boerenmarkt te Berlare 10 - 19.3.1982 - De Voorpost Met ruim twintig minuten vertraging, alsof er een schok- staking mee gemoeid was, is de eerste karnavalstoet van Grembergen door de straten van de Dendermondse deel gemeente getrokken. Het koude weer met af en toe enkele regendruppels kon echter niet beletten dat heel wat Grembergenaars zich de moeite hadden getroost om de stoet te keuren. Het opvallende was dat de reklamestoet groter was dan de eigenlijke karnavaloptocht en dat de groepen zo ver uit elkaar verspreid liepen dat men gemakkelijk twee stoptreinen kon gebruiken om de vele gaten op te vullen. Het werd dus geen hoogvlieger, deze eerste uitgave, maar men heeft in elk geval de zoete troost dat het volgend jaar stukken beter zal zyn. Hadden de meeste toe schouwers wel het groene programmablaadje in de hand, veel hadden ze daar niet aan, want buiten de keurige presentatie van het trommelkorps Morgen rood, liep de hele rekla mestoet door elkaar alsof het om een legpuzzel ging. Op de koop toe verscheen er midden in de stoet een lijnbus met een grimla chende chauffeur. Tussen al die reklamewagens door en ook in de rest van de stoet, een massa indivi dueel verkleden, die met confetti gooiden dat het een lust om zien was. Soms waren ze al te ijverig en werden handvollen confetti gewoon in de huizen gegooid. Keren we echter tot de stoet zelf terug. Die werd geopend door 't Houten Muziek van Hamme, zoals steeds een veropenbaring. Een blauwe kiel, de rode zakdoek rond de hals en met muziekinstrumenten die futuristisch aandoen of oud, kortom een groep die zorgt voor de nodige ani mo. Wat ook nog kan ge zegd van de komische trap pers uit Londerzeel die met vreemdsoortige fietsers toch wel even de aandacht gaande houden. Over de KV De Zwarte Panters herinneren we ons alleen nog dat zij verkleed als ko zakken zigzaggend over de straat trokken. Het Majo- rettenkorps The Lady's met aan het hoofd Benelux kampioene Nelly Clauw kon ons ook bekoren om wille van de frisheid van het korps. Na de wuivende Prins Rony I en prinsen uit de omliggende gemeenten, stond er ons echt nog wei nig goeds te verwachten. De Gaa Lowies die uit de karnavalstad Aalst kwa men en de Burggraefvrien- den met een poging om het zonnige Spanje en de we reldbeker voetbal dichter bij ons te brengen, waren flauwe afkooksels van wat karnaval moet zijn. Ap plaus voor het drum- en trompettenkorps Jong Waasland in een net blauw grijs uniform en spetteren de muziek. De Duitse ver tegenwoordigers hebben we met een vergrootglas gezocht en niet gevon den. Maar Die Bus Klep pers waren er wel. Ze moesten ook maar uit Tem- se komen. Al moet het ons van het hart dat de vier opgeschoten dansmariekes met wit pluchen broekje betere tijden hebben ge kend. Mous 1900 in Kabou- terland bracht ons het sprookje van Sneeuwwitje, maar dit keer waren de dwergen er niet met hun zinnen bij. Ze liepen nogal her en der verspreid. De Grembergse karnavalgroep De Ros Qeiaardvrienden waren de politieke toer op gegaan en hadden dus hun inspiratie gevonden in de huidige ekonomische kri- sis. De Slijpers uit Sint- Gillis waren ook van de partij met hun wagen met tongenslijpers en de Mup- pet Boeffers uit Wieze brachten ons 25 jaar Dis neyland. Uit het verre Bre- dene kwamen de majoret- ten en het muziekkorps Sassche mossels, waarna de stoet werd afgesloten met de Bierlullen uit Hamme (om zo snel mogelijk te vergeten) en een stralende Prins Louis I uit Wol- vertem. Grembergen heeft nu ook een prinselijke wagen en van daar uit werden de karamellen over de hoofden van de kijkers gegooid, (c) Een geweldige belangstel ling in het Gildenhuis te Sint-Gillis waar animator Antoine er de hele avond voor het nodige plezier zorgde. Dat was blijkbaar ook naar de zin van de vooraanstaanden zoals volksvertegenwoordiger De Batselier en de schepe nen Verhelst, Maes en Hermans die zich meer dan eens de tranen in de ogen hebben gelachen. Naast deze politici ook een aantal prinsen, zoals Mau rice I, Eddy De Cock, Ju- lien De Wolf en Prins Theo. Tot zelfs uit Aalst waren ze gekomen om dit tweede lustrum meer luis ter bij te zetten. Ook Sche le Van der Linden uit Baas rode had een zeer grote afvaardiging naar Sint-Gil lis uitgezonden. Dat kon ook gezegd worden van de Romaniekens uit Oudegem en nog vele anderen. De viering werd ingezet rriet de openingsdans. Pit en Mit hadden voor de ge legenheid een matroj kostuum aangetrokll Meteen zat het vuur irf pan en kon de dolle j nacht een aanvang nerri Het was al een stuk in[ morgen toen de laatste I zikale klanken lang; uitstierven en het doek I over deze grootscheq viering. Maar daarmee houdt I op in Sint-Gillis. In del mende dagen staan erf mers nog vier karnaval! op het programma en i dag 21 maart trekt de s£ door de straten van Gillis. Zondag daarof het weer verzamelen ge zen. Dan wordt verti kend vanaan café Derb 14 uuif een bezoek gebra aan het rusthuis van Boonwijk om dan on begeleiding van het h geprezen en geroei «Tsjing-boem» kluchtige avond van te i ken, waaraan alle karnal groepen van Sint-Gillis T len deelnemen. Moes 1900 was ook vertegenwoordigd in de Grembergse kavalkade (v) Op 13 maart werd in de R.B.S. te Gijzegem door het pas opgerichte ouder- komitee een kinderkarna- val ingericht. Minister M. Galle was aan wezig, die ondanks drukke beroepsbezigheden zich even had vrijgemaakt om ons geluk te wensen met onze fuif. Rond 15 uur waren er 84 kinderen ingeschreven, de ze kwamen niet enkel uit Gijzegem maar ook uit de aangrenzende gemeenten. De bonte menigte bestond uit cowboys, indianen, klowns, majoretten, aller hande dieren, hartjes, oude vrouwtjes, chinezen, feeën, spoken en tovenaars en dit soms in erg klein formaat. De jury bestond uit voor zitter, secretaris en leden van het Aalsterse feestko- mitee en leden van de Den dermondse Prinsencaeme- re, de ajuinprins van de stad Aalst, prins karnaval 1982 van de stad Aalst Jem- pi I en de prins van Berlare Arthur I. De jury kreeg het lastig om uit die bende mooi verkle de kinderen uiteindelijk de prins en prinses van de Rijksbasisschool te kiezen. De animator, tovenaar An- dré, had alles goed in han den en toverde spelletjes, liet kinderen dierengelui den nabootsen en liedjes zingen. De jury lette op alles, gaf punten voor de mooiste, de beste enz. Tijdens de pauze trad er een jonge goochelaar op, genaamd Kris, een optre den dat door de aanwezige kinderen met open mond werd aanschouwd en dan ook een geweldig applaus verdiende. Het sluitstuk van deze na middag was de prijsuitde- ling. De jury koos als prin sesje voor 1982 Lana Ha- leydt met 208 punten, als prins werd Steven De Pel seneer verkozen met 210 punten. Deze twee uitver korenen werden gekroond en gehuldigd. Verder wer den er nog prijzen uitge reikt aan de eerste twee gerangschikten van iedere leeftijdsgroep. Verdere uitslag: 5-6 jaar: 1. Lana Haleydt, 208 punten. 2. Tom Roelandt, 189 punten. Steven Van de Voorde 189 punten. 7-8 jaar: 1. Katia Dierickx, 197 punten. 2. Isabelle Vergeylen, 195 punten. 9-10 jaar: 1. Steven De Pelseneer, 210 punten. 2. Barbara De Ridder, 165 punten. 11-12 jaar: 1. Geert Dauwe, 204 punten 2. Johan Meersman, 182 punten. De andere kinderen wer den blijgemaakt met snoep, ballons en balpen nen en in een echte karna- valsfeer liep deze namiddag dan naar zijn einde. Het ouderkomitee wil dan ook langs deze weg iedereen danken die meegeholpen heeft aan het welslagen van deze namiddag. Hopelijk gaat volgend jaar met nog meer succes deze Gijzegemse kinderkarnaval door. In de zaal Gildenhuis te Sint-Gillis had de verkie zing plaats van een prins en een prinsesje. Niet minder dan 102 kandidaten kwa men voor deze verkiezing opdagen, zodat het voor de jury een hele klus was uit de 44 jongens en 58 meisjes de beste en mooiste uit te kiezen. De organisatoren met aan het hoofd voorzitter Julien De Wolf, bijgestaan door sekretaris Roger Van Be- veren en schatbewaardei Willy De Cock, hadden ei zeker hun werk van ge maakt. De zaal was prach tig versierd en alles tot in de puntjes verzorgd. Tus sen de deelnemers heel wat kinderen verkleed als prinsje of prinsesje of in een of andere folkloristi sche figuur. Natuurlijk wa ren er ook de bekenden zoals Keizer Jules Van Malderen met de prinsen Roger I, Gilbert I, Theo I, Robert I en Gerard I, even als de jeugdkeizer Gino van Baasrode, die verge zeld was van de voorzitter van de Smurfen. Ook het prinsje en het prinsesje van vorig jaar waren op deze verkiezing aanwezig. Ou degem stuurde ook zijn jeugdige afvaardiging. Jer sey Theugels was om te stelen. Ook de Veirkens- boer 1981 was present. Om 15 uur precies werd het kinderbal plechtig geopend door Robert De Roover en zijn assistent Frans. Die hebben er met hun beidjes de hand van weg om het jonge volkje een prettige namiddag te bezorgen. Ze begonnen met een uniek karnavallied, gevolgd door ontelbare andere suksessen van de laatste jaren. Ver volgens kwamen de majo retten van Mortsel letter lijk en figuurlijk hun beste beentje voorzetten. Het hoogtepunt van de namid dag zal ongetwijfeld de gro te karamellenworp geweest zijn van Prins Gilbert. Uit eindelijk kwam men aan de apoteose toe met de be kendmaking van de naam van de nieuwe Drins en het prinsesje. Jurgen Van Huf- fel mag voor een jaartje de titel van prinsje dragen en Tanje D'Hondt werd de uitverkorene bij de meisjes. Meteen viel het doek over wat we graag een geslaagde namiddag zouden willen noemen. (Iw) Naar aanleiding van de Sinaaise karnavalviering van zondag 28 maart a.s., worden die dag de volgen de tijdelijke verkeersmaat regelen getroffen. Vanaf 14 uur tot het ein de- van de stoet zal het verboden zijn te parkeren en te rijden in volgende straten: Sinaaidorp, Dries, Hulstbaan (tussen Wijn- veld en Dries), Wijnveld (tussen Dr. Haelterman- straat en Hulstbaan), Dr. Haeltermanlaan, E. Tinei- straat en Vleeshouwer- straat. Vanaf 14 uur is|| éénrichtingsverkeer in I Zakstraat (van Hellestl naar Sinaaidorp) en in I lestraat (van Zwaanaal straat naar Hulstbal Van 14 tot 16 uur zall verboden zijn te rijden] het Wijnveld (van Popid renstraat tot Dr. Haelljl manstraat), ^n de Haf manstraat en Populieif straat geldt dit verbod af 15 uur en dit tot j einde van de stoet, plaatselijk verkeer echter toegelaten. Rudy Goossens is tijdens het voorbije weekend in Dendermonfle verkozen als Polderprins 1982. Hij volgt Luc 1 op. Het is de vierde keer dat in Dendermonde een polderprinsverkiezing wordt georganiseerd. Eén en ander had dit jaar plaats in een tent die opgesteld stond in de Bijlokestraat. Er was een vrij grote op komst. Twee kandidaten hadden zich aangediend: Rudy Goossens en Silvj De Ridder. Goossens met een voorsprong vanL stemmen op zijn rivaal, dens de verkiezingsavd mochten de organisatot de nieuwe prins van Dl dermonde en zijn verwelkomen. Ook kersverse Miss Donckst was in de feesttent wezig. E.D De gemeenteraad van Berlare gaf op 15 januari 1982 haar goedkeuring aan de oprichting van een tweewekelijkse boerenmarkt. Het initiatief voor deze markt, die zal plaatshebben op het Kapelleplein te Overmere, werd genomen door de V.Z.W. Jonge Landbouwbelangen. Het op touw zetten van een dergelijke aktie loopt echter niet van een leien dakje. Na maanden drukke voorbereiding en praktische regelingen, constateert men nu een groot gebrek aan belangstelling vanwege de plaatselijke land- en tuinbouwers... Eén van de belangrijkste aktiviteiten van de V.Z.W. Jonge Landbouwbelangen is het inrichten van een jaarlijkse landbouwdag. In 1981 gebeurde dit in Over mere. Het was bij deze ge legenheid dat binnen de or ganisatie de idee ontstond om een plaatselijke boe renmarkt op te richten. De bedoeling van het hele opzet is in de eerste plaats een betere prijs voor de land- en tuinbouwproduk- ten te bekomen. Daarbij wil men echter duidelijk vooropstellen dat deze prijs een flink stuk lager blijft dan de verkoopprijs in de winkel. Maar naast het prijsvoordeel worden ook versheid en kwaliteit aan de consument gegaran deerd. Bovendien worden bepaalde produkten zoals boter, karnemelk enz. nog op een echt ambachtelijke manier vervaardigd op be paalde hoeves. Het feit dat de boeren markt plaats zal vinden op het Kapelleplein, met de pittoreske Bareldonkkapel op de achtergrond, geeft aan het hele gebeuren nog eens een extra folkloris tisch tintje. Aan consumenten zal het dus zeker niet ontbreken. Tijdens de zomermaanden kan men dan bovendien nog rekenen op de massale aanwezigheid van toeristen die hun vakantie doorbren gen op campings in de na bijheid van het Donkmeer. Om een vlot verloop te ver zekeren werd een markt- commissie aangesteld. Daarin zetelen drie land bouwers, twee middenstan ders en twee leden van het schepencollege. Deze marktcommissie moet ero ver waken dat de gestelde voorwaarden worden nage leefd. Meer konkreet bete kent dit dat zij een oogje in het zeil houden voor wat de prijzen, de plaatsbedeling en de afkomst van de deel nemers betreft. Er worden immers alleen producenten van Berlare tot de markt toegelaten. ■Bij de V.Z.W. Jonge Land bouwbelangen is men iet wat ontgoocheld door het gebrek aan interesse van wege de producenten. Op dit ogenblik werd slechts één producent van Berlare bereid gevonden om aan de boerenmarkt deel te nemen. Men ontving wel reeds meerdere aanvragen van land- en tuinbouwers .die niet in Berlare wonen. Maar in overleg met de middenstandsverenigingen werd destijds beslist om de ze producenten te wei geren. In andere gemeenten, zelfs die met een kleiner klan- tenpotentieel dan Berlare, kennen de boerenmarkten een geweldige bloei. In Zele bijvoorbeeld, werd (ook op initiatief van de V.Z.W. Jonge Landbouw belangen) een boeren markt opgericht. De eerste keer kon men daar rekenen op zeven deelnemers, en de tweede maal was dit aantal reeds tot vijftien aange groeid. Men begrijpt dus geenszins de weigerachtige houding van de Berlaarse produ centen. Donderdag 19 maart wordt de inschrijvingslijst voor deelname aan de boeren markt afgesloten. Indien men op dat ogenblik niet over meer kandidaten be schikt, zal overleg gepleegd worden met de Berlaarse middenstandsverenigingen Daarbij zal men dan de mogelijkheid overwegen om ook kandidaten van buiten de Berlaarse gren zen tot de markt toe te laten. (Geert De Smedt) Sterrenkunde of astronomie is zonder meer een boeiende wetenschap, want nog steeds volop in evolutie. Vrijwel elke dag worden er nog nieuwe ontdekkingen gedaan, komen er nieuwe feiten aan het licht en worden eerder aangenomen theorieën verdrongen door «nieuwe» waarheden. En dit niet alleen door waarnemingen met de steeds perfekter wordende reusachtige «kijkers», maar voornamelijk dankzij de enorme vooruitgang die geboekt wordt op gebied van lancering van ruimtesondes en andere «spaceshutties», die de wonderen van het immense heelal van dichtbij - wat heet hier «dichtbij? - kunnen bespeuren en bestuderen. Een verklaring voor deze V.V.S. werd opgericht te belangstelling? Misschien Gent op 26 maart 1944 en de vraag naar het ontstaan heeft tot doel de bestude- van het eerste leven, de ring, aanmoediging en ver hunker naar kennis, de spreiding van de sterren- mysterieuze sfeer van het kunde. De vereniging richt immense onbekende, het zich tot allen die, aange- vreemde, geheimzinnige, trokken door de pracht van worden de leden op de een heldere sterrenhemel, hoogte gehouden van de de geheimen van het heelal astronomische ontdekkin- willen bestuderen en door gen, nieuwsjes en wetens- gronden, waardigheden. De verschil- Er bestaat ook een lende afdelingen van de jeugdafdeling (JVS) voor VVS houden maandelijks geïnteresseerden beneden bijeenkomsten met voor- de 21 jaar. Via tijdschriften ontoegankelijke, onbegrij- (Heelal, Zenit en Astra) pelijke... drachten, films, leningen Héél wat mensen hebben enz. Zij verstrekken raad- in het bekijken en bestude- gevingen en steun bij het ren van deze immense we- oplossen van praktische reld een bijzonder boeien- problemen en zorgen voor de, leerrijke en horizon- al voor de onderlinge kon- verwijdende hobby gevon- takten tussen de leden. Een den: speuren naar de ont- zekere Armand Pien is er zagwekkende sterrenhemel de «grote baas», en ontdekken hoe petiete- rig klein onze aardbol is in j vergelijking met het gigan- ,n Waasland tische uitspansel. I" het Waasland telt de Jaarlijks trekt de natio- vvs n08 ma™ weinig le- nale sterrekijkdag in het ^en en v00r de amateur- Planetarium op de Heyzel as*I!9n.®m®n er on8e" duizenden geïnteresseer den uit geheel het land. Vele amateur-astronomen twijfeld zijn! - worden dan ook weinig of geen aktivi teiten ingericht. Met rug zijn dan ook lid van de gesteun van de WS wil V.V.S.de vereniging voor sterrenkunde, meteorolo gie, geofysika en aanver wante wetenschappen. De Hubert De Paepe uit Kem- zeke de sterrenkunde laten kennen en populariseren en een gezond inzicht ge ven in deze immense én interessante wereld, Hoe? Door de mensen de gele genheid te geven te kijken in en vooral buiten ons «kleine» zonnestelsel, naar de planeten, de andere «zonnen» en de sterren. Naar de evolutie en de wer velingen in de gigantische ruimte die ons heelal is. De heer De Paepe heeft zich onlangs een nieuwe «kijker» aangeschaft: een refraktor Polarex 102 mm F 15 waarmee men waarne mingen kan doen buiten ons zonnestelsel. Tot zo'n tiental miljoen lichtjaren (voor ingewijden M65 en M66) vér. Hij is ook druk doende een «mini-planeta rium» of eerder een «uit kijkpost» te bouwen, zodat geïnteresseerden in betere omstandigheden een kijkje naar de sterren kunnen nemen... Het is dan ook de bedoe ling om later in het Waas land een vereniging op te bouwen, mensen samen te brengen die zich interesse ren voor astronomie. Die vereniging zou dan serieuze kijkavonden orga niseren, de leden zouden dan ervaringen kunnen uit wisselen enz... Men zou binnenkort reeds starten met een aan tal avonden waarop ieder geïnteresseerde kan komen kijken in het immense heel al, Je kan ten allen tijde kontakt opnemen met Hu- bert De Paepe, Kardinaal Cardijnlaan 7 te Kemzeke (Stekene), tel.: 031/ 79.83.86. Een ideale introduktie in de sterrenwereld én een nog meci iuc<tic aanloop tot het eventueel oprichten van een Waaslandse afde- Hubert De Paepe uit Kemzeke is gebeten door de mikrM van de sterrenkunde en alles wat daarmee verband hom Het is, naast z'n passie, het schilderen, een hom geworden, waaraan hij vele vrije uurtjes opoffert, kijkM en turend in het immense heelal. ling van de V.V.S. is dan ook de nationale kijkdag die op zaterdag 3 april wordt georganiseerd. Een kijkdag over het ganse land dus. Via de heer Van Der Jeugd werd Hubert De Paepe gevraagd om ook in het Waasland zo'n «kijk dag» in te richten. Met bei de handen greep De Paepe deze gelegenheid te baat, natuurlijk! Geïnteresseer den of mogelijk geïnteres seerden kunnen dus op za terdag 3 april van 20 tot I uur terecht aan de Kar| naai Cardijnlaan 7 Kemzeke. Met vernieuwde moed! Hubert dan ook bezig al het afwerken van zijn M kijkpost, aan de achterk^ van z'n woning. «Zeker zal hij klaar zil tegen 3 april!» zegt hl «want dat kan mogelijk T geboortedatum worden vï een WS-afdeling in Waasland.» qe Dc voedingsnijverheid in ons land staat voor een ernstige uitdaging. Door de verwachte stagnatie van het beschikbaar gezinsinkomen mag een daling van de bestedingen worden verwacht en meteen een ver scherping van de konkurren- tie. Dat staat in dc «Weekbe richten» van de Kredietbank te lezen. Het research- en ontwi lingsprogramma in de v tunnel en de Ford inrichtii voor de autosport heeft maand geduurd en isoiu a< de rug. Deze week begin dc racebaantest van de niel 1982 Ford C100 sportwagen het Paul Ricard circuit in zuiden van Frankrijk.

De Voorpost | 1982 | | pagina 10