Irusselsestraat blijf! zoals ze is Afscheid van een voorloper Aalsterse Socialistische Harmonie «Hand aan Hand» 85 jaar jong; De Dendermondse Schilderschool unieke tentoonstelling Antwerpse pre-metroverbinding doortrekken tot Beveren? QUO? indermondse middenstanders tegen eenrichtingsverkeer Bij het heengaan van André De Vos [«Mfllii'H VAN LIMBERGËN VAN LIMBERGEN FOTO ROLAND Kattestra! 1 GEVERIJ DE CUY It Vest 34 90 Dendermonde Of 052/21.40.60 Wkrek KB 442-8 I t voor los numm rib. •and De Voorpost 4 prachtig uitgetekend plan, een deskundige uitleg, veel inzet en vooral luisterbereid- |d vanwege de overheid, al dan niet overtuigende maar in elk geval met hand en tand jdedigde argumenten van de zijde van de aanwezige middenstanders, waren de Irnaamstc ingrediënten van de hoorzitting die door schepen Maes, verantwoordelijk Ir de ruimtelijke ordening in de stad Dendermonde, was bijeengeroepen. Het enige it op de dagorde: komt er in de Brusselsestraat de voornaamste winkelstraat van ïstad éénrichtingsverkeer? De bewoners van deze straat mochten tijdens de ^enkomst hun ideeën, hun visie, hun op- en aanmerkingen omtrent het projekt naar r brengen, waarna men dan zou overgaan tot het opstellen van een definitief plan. :n Macs zette in zijn Ie inleiding uiteen wat bedoeling is van het tuurplan, dat door de litekten Vincart en voet werd gemaakt iarvan het probleem de Brusselsestraat een laspekt is. In het struk- rplan wordt dus ook ge- Uit over verkeer en mo- jks éénrichtingsverkeer uis et centrum van de stad. ko Nu is in het hele plan voor zien dat ook de bewoners hun zegje moeten krijgen. Het moet immers allemaal demokratisch verlopen. Dus ook de middenstan ders kregen inspraak. De Unie van de Middenstand en de Ster-Aktie deden on middellijk een onderzoek bij hun leden. De reakties op het voorstel dat door de stuurgroep van het struk- tuurplan werd voorgelegd, werd verworpen. Toch oor deelde de stuurgroep het nuttig de belanghebbenden uit te nodigen op een hoor zitting, waar ze dan enige toelichting omtrent de plannen zouden krijgen vanwege de heren Vincart en Verstraeten. Schepen Maes benadrukte dat het ging om een hoorzitting, dat er op deze vergadering geen beslissing kon worden genomen. «Het beslissings recht komt toe aan het schepenkollege,» zo ver duidelijkte hij «en daar zal worden rekening gehouden met de tussenkomsten van deze avond». Verschillende mogelijkheden De heer Vincart zette uit een dat de stuurgroep ook de herstrukturering van de stadskern heeft aangepakt, wat geen gemakkelijke op dracht is. In deze hele dis- kussie stond de heropleving van de winkelstraten cen traal. Men stelde namelijk vast dat de handelszaken meer en meer uit het cen trum van de stad verdwe nen en dat er aan de perife rie van de binnenstad grootwarenhuizen werden neergezet. Wat konkreet de Brusselsestraat betrof, daar waren drie mogelijk heden. Een eerste zou kun nen zijn een verkeersvrije winkelstraat. Dat houdt in dat alleen voetgangers er toegang toe hebben. De kriteria om een dergelijk plan kans op slagen te ge ven zijn onder meer een zeer hoge bezettingsgraad van winkels, voldoende at- traktiepolen om klanten te lokken en parkeergelegen heid in de onmiddellijke omgeving die bovendien op voorhand moet voorzien zijn. Het is duidelijk dat een dergelijk type niet van toepassing kan zijn voor de Brusselsestraat. Het is een vrij lange straat die niet voldoende winkels heeft en ook niet voldoende klièn- teel. In de tweede plaats is er het winkelerf. Hier wor den de verkeersregels om gedraaid. De voetganger krijgt voorrang op de fiet ser. die op zijn beurt voor rang krijgt op de automobi list. Dit is het ideaal voor straten waar niet alle pan den winkels zijn. En tot die kategorie behoort de Brus selsestraat. Tenslotte is er de mogelijkheid het ver keer in een enkele richting te laten verlopen en de Lees door blz. 3 In Galerij Het Pand te Dendermonde loopt nog tot 3 april een enig mooie tentoonstelling gewijd aan de Dendermondse Schilderschool Meer over. deze hoogstaande expositie leest u op pagina 24 Unieke aanbieding! BRU1DSLIJSTEN Hoogstraat. 28 AALST Tel. 21.23.22 FOTO-CINE-VIDEO Prins Albertstraat. MB KOOPCENTRUM WAASLAND ST.-NIKLAAS 3 st «Op maandag 15 maart overleed te Gent de heer André s. >e Vos, echtgenoot van mevrouw Mariette Castille. se. eboren te Sinaai en woonachtig te Waasmunster.» Een dergelijk kernachtig krantenbericht laat niet eens ermoeden welk merkwaardige figuur van ons is heengc- aan Het is immers vooral Dendermonde dat om hem zal euren. hoewel de naam van die stad in het bericht niet ens moet voorkomen. Van gemoed een gulle Waaslan- er. leefde en werkte André De Vos toch vooral in tendermonde. waar hij een bloeiende schoenenhandel pbouwde. een zaak die weldra een begrip werd voor de ,nscsIr"k Lees door blz. 3 De «Socialistische Harmonie «Hand aan Hand», door een niet- socialistisch Aalsters oud-burgemeester «de beste Oiljsterse muziekmaatschappij» genoemd, niet zonder reden vermits ze in provinciale en nationale tornooien reeds heel wat lauweren oogstte en in de hoogste katego rie is geklasseerdvierde verleden weekend haar 85- jarig bestaan. 1896-1982 Jan De Meester, die reeds in 1892 de zangkring «Voor uit zonder Vrees» stichtte richtte een paar later later «De Volkskinderen» op die, samen met de trompetters- klub «Vrank en Vrij» van Adolf De Neef aan de basis zou liggen van de Socialisti sche Fanfare, door tegen strevers wel eens het «Hou ten Kloefenmuziek» ge noemd daar de meeste mu zikanten. arbeiderskinde ren, holleblokken droegen. Fanfare die onder de bena ming «Hand aan Hand» hét strijdmiddel van de partij werd. In 1903 werd er over gegaan tot stichting van een «Simfonie» en na ups and downs evolueerde de «fanfare» tot «harmonie» in 1969 en oogstte lauweren bij de vleet. Jubileiunkonsert op niveau! De driedaagse jubelviering ving aan met een zeer ge slaagd jubileumkonsert in de stadsfeestzaal waar diri gent Honoré Verstraeten met zijn indrukwekkende formatie voor een talrijk enthousiast gehoor een ju bileumkonsert ten beste gaf dat wel het neusje van de zalm kan worden genoemd. Muziek die het publiek aan sprak. Werk van eigentijd se komponisten als de po pulaire «Broadway-stop pers van Barker, de nieu we «Concertant Fantasy» van Waignien, het impres- sionerende «The man with uitgave van Pre-metro, nu ja, je mag ook gewoon ondergrondse tramlijn zeggen. Op de interpellatie van volksvertegenwoordiger Miet Smet i.v.m. de tramlijn onder de Schelde tot Linkeroever reageerde verkeersminister De Croo positief. Maar de bewindsman nam géén stelling in toen mevrouw Smet hamerde op de noodzaak van het doortrekken van die verbinding naar Beveren toe. Het gemeentebestuur van Beveren heeft alvast de inspanning geleverd om het tracé Linkeroever-Beveren vrij te houden en de bijkomende kost zou dus niet zo hoog oplopen. Méér mensen uit het Waasland dan uit Linkeroever-stad zelf zijn gebaat bij zo'n tramlijn onder de Schelde, argumenteerde Miet Smet, héél oostelijk Waasland is immers sociaalekonomisch op de metropool aangewezen. Rechtstreeks worden 56.000 mensen bediend worden door de aanleg van de tramverbinding tot in Beveren, onrechtstreeks nog eens 30.000 extra. Als je thans van Beveren naar Antwerpen-r^hteroever wil heb je 43 minuten nodig. Een traipverbinding zou die tijdsduur tot 22 minuten reduceren. Thans maakt de bus een aanzienlijke omweg (langs het centraal station en dan -in de tegenrichting naar het Groenplein) en dat trajekt zou door de tramlijn Antwerpen-Beveren merkelijk kunnen ingekort worden. the Horn» van Nestico en het verrukkelijke «Capric cio in Blue» van Cardon Uitschieters bleken alles zins de in zeer snel tempo gebrachte «Sabeldans» van Khatchaturian, steeds goed voor weergaloos sukses. de «Snowchase» ofte Russi sche trojka van Christen- sen en Cornet Carillon waarin de trompet(s)ter(s) Lieven De Cock, Nina Van der Vorst en Willy Van Lan- genhove schitterden. In aanwezigheid van M Matheessens, sekretaris van de vereniging van so cialistische muziekkorp sen, werd diens «Sinfonie in blue» gekreëerd en van Odilon Mortier bracht de Harmonie de première van «Ballade voor Gracienne». een alt-sax-solo gespeeld door de komponist zelf met begeleiding van de hele harmonie. Het geheel om lijst door een paar pittige marsen en voortreffelijk gepresenteerd door Jacky Cottyn. Akademische zitting Nadat op zaterdagvoormid dag bloemen werden neer gelegd op het graf van ere voorzitter Jules Van Droo- genbroeck als posthume hulde aan alle afgestorven harmonieleden stapte de Harmonie 's namiddags op van aan het Volkshuis naar de trouwzaal in het stad huis waar minister Galle en ere-volksvertegenwoordi- ger Bert Van Hoorick als sprekers zouden fungeren Dit in aanwezigheid van schepenen Van den Eede, Monsieur en De Maght, raadslid Gracienne Van Nieuwenborgh en bestuur en leden van de Harmonie «Hand aan Hand». Voorzitter Martin Van der Speeten zag in het 85-jarig korps alvast geen oude ver eniging doch wees op de dinamiek die ervan uit straalde, borg staande voor een nog meer beloftevolle toekomst. «Hand aan Hand» en de ar- beidersstrijd Gewezen volksvertegen- De h. Martin Van der Speeten verwelkomde de harmonie Hand in Hand. (per) woordiger Bert Van Hoo rick, flink op dreef en goed van de tongriem gesneden, met af en toe gevatte reak ties, memoreerde de ver diensten van de fanfare harmonie die naast haar de gelijke artistieke prestaties op hoog niveau blijk gaf van strijdlust en steeds op de bres stond, bvb. met het spelen van liederen als «Werkers op!», «Geeft de klop», «Eb ons savooi...», «Ons aller Ideaal» en zovele andere. De geschiedenis van de harmonie, de eerste (nog vóór die van Geraards- bergen en Ninove», loopt parallel mét die van de W erkliedenpartij Toen de muziekvereniging in 1896 werd opgericht wa ren er te Aalst reeds een socialistische ziekenbond, een koöperatieve, een ka toen-, marmer- en vellen- bond, de socialistische jon ge wacht, wijkklubs, biblio theek, vrouwenklub, zang koor en trompetterskorps. Met de oprichting van de fanfare en de realisatie van het lokaal aan de Saskaai vestigde de socialistische partij haar organisatori sche kracht, alhoewel ze po litiek gezien nog weinig in de pap te brokken had. Dit in een tijd van werkloos heid en ellende, fabrieks- slui tingen en stakingen, strijd voor algemeen stem recht en tegen het militaris me. Spreker memoreerde de stichter van de fanfare Adolf De Neef, in 1900 naar Engeland uitgeweken aan, wie, bij het tienjarig be staan, een helaas niet meer terug te vinden uniek al bum met foto's van socialis tische organisaties, lokalen en militanten, werd over handigd. In 1902 trok de fanfare naar Kortrijk bij de 600* verjaardag van de Gulden- sporenslag waarin ze een klassenstrijd zag tussen volk enerzijds en burgerij en adel anderzijds. Bij een gepland optreden te Zotte- gem in 1903 werd er zelfs door de plaatselijke burge meester de staat van beleg afgekondigd. Toch ging het konsert door en de te Zottegem verboden optocht werd dan in de terugreis maar verlegd naar het tra jekt Haaltert-Aalst. Te Ni nove werden ze bij hun kon sert echter door een 92-jari- ge burgemeester gefelici teerd en toen ze toevalliger wijze moesten kiezen tus sen een reeds lang geplan de, en betaalde plezierreis naar zee, een gebeurtenis van belang, en de viering van de 25-jarige «Moeder Vooruit» te Gent werd voor dit laatste geopteerd. De fanfare speelde ook bals ten voordele van «Recht en Vrijheid» of trok op toernee door het land voor stakende makkers. 85 jaar lang stond ze immers steeds vooraan in de strijd, offer vaardig zonder grenzen. Minister Mare Galle die de toorts (van de vlaggestok van de harmonie) van Van Hoorick overnam werpt een blik in de toekomst na o.m. met het schenken van een tinnen schotel zijn erkente lijkheid voor de Harmonie te hebben uitgedrukt, de Lees door blz.3

De Voorpost | 1982 | | pagina 1