De grote en de kleine k i c i Panta Rhei kreeg een kardinaal op bezoek De Goudbloem (Sint-Niklaas) bracht degelijke Molière-vrek Napoleon op bezoek bij de Michielsgezellen Rust a la Russe in VTI Aalst Met de Bemoeial op de troon... Dendermondse toneelgemeenschappen hebben het druk De Vlasbloem met «De Regenmaker» in Nieuwkerken Liefde in het gemeentehuis toegelaten Herman Gorter Gezelschap te Lokeren CSC-tentoonstelling te Schellebelle 20 - 19.3.1982 - De Voorpost Toneel TONEEL TE OVERMERE Interne spanningen heersen in een Amerikaanse familie die in het westen van de Verenigde Staten een farm uitbaat. De noodlottige droogte doet een «regenmaker» opduiken, maar die dreigt door de sterke arm der wet te worden ingerekend. Uiteinde lijk mag die regenmaker toch vrijuit gaan. Toneel natuurlijk, tien taferelen lang romantiek op de planken van zaal Katholieke Kring, in Nieuwker ken. Zaterdag, 20, zondag 21 en vrijdag 26 en zaterdag 27 maart. De Vlasbloemcast wordt geregis seerd door Marcel Smet. Doen verder mee: Herman Rimbaut, Danny De Cauwer, Eddy Van Steelandt, Leentje Smet, Edmund Hereman, Herman Water schoot en Piet De Busschere. (wv) In een kleine landelijke gemeente, het kon Schoonaarde wel zijn, herstelt men zich beetje bij beetje van de naweeën van de oorlog. De rantsoenzegels zijn er nog in en de volkstelling hangt boven het hoofd. Bovendien zorgt gemeen- tesekretaris Hendrik Van Loo voor enige opschud ding. Hij heeft liefde opge- sche dialekt van Schooi aarde werd opgevoerd d< een goede cast. De hoofdro len werden degelijk in_d verf gezet door Freddy langstelling voor het potige gaert en Vera Lauwaert vrouwmens. U heeft het al begrepen. Dit is geen realistisch ver- Hendrik en Godelieve, do< Andrea De Smet als de baz kuisvrouw Cooreman als Polydod Moustache, jawel, de vel<16 wachter. Verder speelde tg mee: Henry Bourgeois alid» planken de burgemeester van w woelige dorp, Willy De NuW legt hij getrouw bloemen op haal eindigt met een happy Laura David, Cyriel De N\ en haar bureel. Lang blijft het end. Toevallig of niet meldt (de auteur van het stuk geheim niet binnen de stati- er zich een jong paar op het T3""J" T4~ D ge muren van het deftige gemeentehuis om te trou- want Ana- wen. Hendrik Van Loo put vat voor de bediende bij de haal, maar gewoon het ge- bevoorradingsdienst, Gode- geven van een dolkomisch lieve Bauwens. Maar Van toneelstuk dat door KWB Loo is nog een bleu en durft Schoonaarde in de paro- haar zijn liefde niet open- chiezaal op de lijk bekennen. Elke morgen wordt gezet. Het hele ver- gemeentehuis, stasia heeft zoals dat voor daaruit de moed zijn Gode een goede kuisvrouw ook lieve om de hand te vragen hoort, al vlug door dat er en de veldwachter weet bij tussen Godelieve en Hen- Anastasia de laatste tegen- drik wat broedt. Meer zelfs: Anastasia wordt met een Op zaterdag 27 en zon- burgerlijke toekomstige dag 28 maart brengt het vrouw van Henri, met de D„„t„ nu n u ia l. -i lis Herman Gorter gezelschap, familie, loopt door de neer- Pan a Rhei uit Overmere bracht .lk ben e, en tk bhif er. m regie van Dirk De Vnendt. telken8 om 20uft in de T£_ buigende houding die Ang- Ook op zaterdag 20 maart kan men om 20 uur naar dit blijspel gaan kijken, (jj) renzaal te Lokeren het èle aanneemt uit op een to- volksstuk «Onder Ons» van tale mislukking. Als blijkt In regie van de Overmeerse wat op te poetsen door een minnaar in de persoon van René Verheezen in de regie dat Cois een verhouding apoteker Dirk De Vriendt kardinaal uit te nodigen die Hugo De Lathouwer van Jos Kennis, Deze laat- heeft met een Marokkaanse voerde Panta Rhei tijdens er moet voor zorgen dat Het dekor is opgetimmerd ste, regisseur van het stuk, gastarbeider wordt hij van het voorbije weekend twee- neef seminarist zo snel mo- door Johan Lateir, Walter tevens free lance-akteur bij school gestuurd. Henri maal «Ik ben er en ik blijf gelijk opklimt in de kerke- Eeckhoudt, Martin Van verschillende beroepsgezel- voelt zich in zijn trots ge er» van Vincy en Valmy op lijke hiërarchie. Hij komt Eetvelde en Dirk Van Hee. schappen, ziet het stuk zo krenkt en wil zijn zoon te in de feestzaal van de meis- natuurlijk in allerlei onmo- Ballet door Ingrid en Berm- op een ontroerende poëti- lijf gaan. Angèle. die Henri jesschool te Overmere. gelijke situaties terecht. ce Coppieters, choreografie sche wijze schetst René volledig domineert, pro- Dany De Bock speelde hier De finesses gaan we niet van Hedwige Hardies. Kos- Verheezen ons een volksfa- beert Cois naar een rnstel- een kardinaal in mooi ge- vertellen want het stuk tuums Horten se Van Wese- milie in het Lokerse. Sinds ling te laten brengen, want waad die door de intriges wordt nog eens gespeeld op mael, schrijnwerk Raf De haar schoondochter Jet volgens haar is de homofi- en de leugens rondom hem zaterdag 20 maart om 20 Bruyne, bmnenhuisafwer- haar man Henri verlaten lie van Cois te wijten aan de van de ene eigenaardige si- uurspeciaal voor diegenen king Herman Van Hee en heeft voor een Turk, heeft te grote genegenheid van tuatie in de andere terecht- die van sprankelende hu- Cyriel Bombeke, grime en Moe zich bezig gehouden Moe voor haar kleinzoon, komt. mor houden. teksten Joske Buyse en mu met het grootbrengen van Moe heeft dit amper kun- Men voelt met de ellebogen De rolbezetting is indruk- ziek en belichting Dirk Van haar kleinzoon Cois. Tus- nen verwerken of Henri aan dat het hier om een wekkend: Danny De Bock is Hee. sen beiden ontstaat er daar- probeert haar te overhalen blijspel gaat. de kardinaal, de gravin Panta Rhei dankt langs de- door een grote genegen- haar intrek te nemen in een Ergens in het zonnige zui- wordt gespeeld door Nelly ze weg de direktie van de heid. Betty, de zus van Cois, bejaardentehuis, maar Moe den waar een dynamische Leys, Marc Van Royen meisjesschool en de mede- droomt van vooruit te ko- weigert dat Hoe het alle- gravin haar domein perfekt speelt een neef, Marleen werkers Mare Vereecke, in handen houdt, wordt de Van de Wiele het kamer- Willy Bauwens, Albert De goede eer van de familie meisje, Johan Lateir de but- Smet, Kunstsmederij An- beklad door neef Baron de Ier, Katrien Schepens de dre Van de Velde en de Montvermeil die een over- gezelschapsdame, Linda meubelzaak P Braeckman- haast huwelijk aangaat. De Sichien een volksvrouw en De Mey en zoon. gravin tracht haar blazoen ook de gravin had een soort (jj) stribbelingen weg te vrijen. Een stuk van Cyriel De loens oog bekeken door de Nul dat luistert naar de titel inwoners: de veldwachter «Liefde in het gemeen- heeft meer dan gewone be- tehuis» en dat in het typi- Rudy De Bruyn, Emma D< winne, Omer Luyckx, Jen me Van Nuffel, Elisabetl* Bruylandt, Caroline Beui n kelaer en Roger De Sme xl< Een prima uitvoering waa i, voor Cyriel De Nul de regi iai voerde en Vera Van Hauw en zorgde voor de grime. A. EW Backer en J. Praet zorgde Ir voor het dekor en warei tijdens de opvoering ook di voorzeggers. Stadsschouwburg Sint-Niklaas. Zaterdag 13 maart 1982. Première van «De Vrek», de alomgekende komedie van Molière in een regie van Luc Philips en opgevoerd door De Goudbloem. We zagen deze 'vrek' reeds eerder een paar keer in dezelfde schouwburg, nl. door KNS Antwerpen (Harpagon: Luc Philips) en door Het Reizend Volkstheater (Harpagon: Luc Philips). De vorm waarin De Goudbloem deze klassieke komedie naar voor bracht hield dus niets nieuws in. Hetzelfde dekor, dezelfde regie, ei-zo-na dezelfde kostumes enz. Bewonderenswaardig evenwel is de manier waarop regisseur Luc Philips er in geslaagd is, de hele cast precies evenwijdig te laten lopen met de mogelijkheden en het resultaat van Het Reizend Volkstheater. Dermate zelfs dat in de Harpagon- figuur, gespeeld door Theo De Munck, de Philips- trekjes duidelijk zichtbaar waren. Een hele prestatie dus van nen, dus. de regie. Minder gunstig, Hugo Zwinnen was eigen- men in het leven en wril zich maal verder afloopt laten losmaken uit het volksmi- wij U graag zelf bekijken, lieu. Zij heeft werk gevon- Een teaterstuk dat. naar den in de «sjieke argenter- wij hopen. U zal ontroeren ie»-zaak van mijnheer Ma- en. U zal laten lachen. Met rinus. Haar verloving met deze vertoning neemt het Bill, een eenvoudige auto- Herman Gortergezelschap mekanieker die in zijn ei- deel aan het Provinciaal gen milieu wil blijven, ge- klasseringstornooi 1981- raakt op de helling. Henri, 1982. Toegangsprijs: een wat vormloze figuur, 100 fr. 80 fr. voor CJP en die zich nooit erg bekom- 3. Kaarten te bekomen merd heeft om zijn kinde- bij de leden en op het VVV, ren en alleen maar gein ter- Torenstraat l te Lokeren. esseerd is in sport en ge- Kontaktadres: Roger Bus- neugten des vlezes, heeft sens, Dr Vannes testraat 28 een weduwe leren kennen te Lokeren (091/48.13.82) langs een annonce in de J V L krant. De kennismaking van Angèle, de stijfdeftige De KWB van Schoonaarde speelde in het Parochiehuis «Liefde op het gemeentehuis» (v) mon), Christine Wauters (Claudine), Guy De Bock (Bridavoine), Georges De BUGGENHOUT Vos (La Merluche), Minou- che Van der Aa (Mariane) en Veerle Dobbelaere (schrijver) hebben op voor treffelijke manier het hun ne bijgedragen tot het be reiken van een te bewonde renswaardig homogeen vertoon. We willen daarbij de steen goede typering onderlijnen Jaren geleden kon bij de Buggenhoutse amateur-to- van «oude» theaterrat Willy neelspelers «De Michielsgezellen» een stuk bekeken wor- ruim arsenaal aan moge lij- van het College of via de den Breen, Luc Mannaerl Verbreyt als Anselme den dat Napoleon de Derde tot onderwerp had. Ook ke toneelspelers Genoeg in telefoonnummers 052/ en Luc Schelfhout. Als ad Achter de schermen waren tijdens dit jaar zal de Franse heerser Napoleon over de elk geval om jaarlijks naar 33.33.13 en 33.30.22. viseurs voor dit stuk fun aktief: Lieve Van Broeck scène evolueren. Ditmaal programmeerde de bloeiende voor te komen met twee tea- Ook in Baasrode kan men geerden Jan en Agnes Var (regie-assistente), het toneelgroep het stuk «Een beeld van een man». terprodukties aangevuld van deze Michielsproduktie Eycken. De teksthulp mo In het programmaboekje las ik dat «Rust la Russe» bezwaarlijk een «groot werk» genoemd mag worden. Het stuk is overigens afkomstig van de mij volslagen onbekende auteur Valentin P. Katajev (1897), en wordt een «klucht» genoemd, een persiflage ook «op toestanden die wij, westerlingen, ons moeilijk kunnen voorstellen en die in Rusland nochtans heel normaal blijken te zijn» Misschien dat ik het stuk juist daarom weinig «kluchtig» vond en het persifleren de element ook al met een korrel zout lijkt te moeten genomen worden. Dit is namelijk één van die typische werken die tegelijkertijd humoristisch en «ernstig» willen zijn, en op die manier vis noch vlees worden. Het is een tamelijk statisch stuk met te iange monologen, dat te dikwijls in herhalingen valt. Waren er werkelijk geen betere «kluchtige» én «persiflerende» stukken over Russische toestanden te vinden? Deze mij wat tegenvallende keuze door Vredon, is echter ook zowat het enige dat ik de toneelgroep wil aanwrijven. De auteurs haalden het beste uit hun tweeslach tige rollen, brachten soms sterke karakters naar voor. De regie was speels, maar kon het statische element niet ongedaan maken. Nochtans heeft regisseur Tuur Van den Brulle duidelijk zijn best gedaan. Decor, ontwerp en uitvoering (Francois Dehoux en de afdeling hout van het VTI) vielen eerder mager uit. Voor geïnteresseerden: het stuk loopt ook nog dit weekend. De opkomst voor de eerste voorstelling was alvast bevredigend te noemen. pb naar ons gevoel, voor ak teijr Theo De Munck, die in lijk niet de kommissaris- figuur die in deze Molière- P. UTV vrelr» waa schouwburgpersoneelGeo Van Broeck (toneelmees ter), Thèrése Schoevaert (kledijadvies) en Guido Van Hierin wordt een adelijke familie voor het voetlicht gebracht die bezeten is door alles wat te maken heeft rv> vrëif waa »n oitio me* Napoleon. Allerlei za- dit geval gedwongen werd visie past. We hebben niets ken die verband houden een Philips-kopie neer te tegen een wat «benadrukte ae uouamoem- met hem worden verzameld vermomming, maar vinden f en als relikwie» bewaard en dat een wat te loese-folder- eeiü'ierend als bepaalde an- ggkoegterd. Deze passie, figuur minder goed staat dere parels, maar zeker de geKoppeid de volkse tussen de overige scherp mo®l om v ^e ec humor van het huisperso- getekende personages. p__f. neel is voldoende geweest Rota Van Hecke (Elise); wnr voor J- Hemmink-Kamp om Frans Coudron (Meester Si- - een orima blijspel te zetten. Dit neemt niet weg dat Harpagon De Munck het op een schitterende ma nier heeft klaargespeeld om van de Goudbloemvrek een parel van een opvoering te maken. Hij wist zich trou wens goed omringd. Een beweeglijke, soepele Harry Deswarte tekende een prachtige La Fleche. Dirk Decorte zette een keurige Cleante op de planken. Hij zat over de ganse lijn wel een tikkeltje in de opzeg- toon, en in de beweging was de preciesheid een beet je zoek, maar het bleef een degelijke totaalprestatie. Wie één dezer dagen met oogjes-open door Dendermonde Ook Eric Loquet liet zich stapt, merkt dat de ramen opgevrolijkt worden door een van zijn beste zijde opmer- indrukwekkende matrone. Vanop haar voetstuk manipu- ken. Het te snelle spreken loert ze met een feilloos handje de draadpop 8herlock a het minder goede artiku- Holmes met pet en vergrootglas. In ieder geval: een leren hadden wat spijtige heerlijke kartoen als affiche die zowel bloedemstige als schrijven. met enkele wagenspelen, genieten. Zij kunnen hier- gen de spelers verwachten De Michielsgezellen van telkens met andere spelers, voor terecht in zaal Scaldia van Chris Weets. Het dekor hun kant zetten opnieuw «Een beeld van een man» op zaterdag 27 en zondag wordt verzorgd door Mare hun beste beentje voor om wordt op de planken gezet 28 maart telkens te 19u30. Volckaert en Guido Kep- van deze produktie iets spe- op vrijdag 19 maart, zater- pens (Buggenhout) en door ciaals te maken. Sinds eni- dag 20, zondag 21 maart Medewerkers Francois Goossens en het ge tijd werken ze met wisse- (telkens te 20u30) en tevens Guido Keppens kan voor onderwijzend personeel lende regisseurs. Deze maal op vrijdag 26 maart (te 20 «Een beeld van een man» van de vrije lagere school worden de spelers geleid u.). Het stuk wordt ge- rekenen op Karei Bosteels (Baasrode). Voor de grime door Guido Keppens. Hij bracht in de feestzaal van en Agnes Van Huynegem tekent regisseur Guido kon voor dit stuk kiezen uit het Sint-Michielscollege, om de hoofdrollen te vertol- Keppens. De technische as- een dertigtal kandidaat- ingang via Vierhuizen- ken. Naast hen vinden we sistentie wordt spelers, de vereniging be- straat. Wie het stuk op vrij- ook nog op scène: Marie- door Mare De Wachter, Jo- schikt immers over een dag 26 maart wil zien moet Louise Stallaert, Karei Ja- han Van Riet en Willy Van wel bij voorbaat reserveren cobs, Jan Degelaen, Patri- Wambeke. Dit kan op het sekretariaat cia Van Moer, Greet wan LVD dat met een ruimere ploeg van start gegaan werd. voor de zaal. voor het ap- 20 plaue van het pubhek. Ma£ moeü;'k 5"' ml ^ukke5 Verraaeend "ad zeker de ten tweede zijn deze verto m.r. j i klinkende woorden, reor- naam van de regisseur ningen ook gepland om aan ffajlisatie en rationalisatie viiniron NiomanH minrfor Dendermonde en omliccfin- of m.a.w. zowel overzichte gevolgen: soms on verstaan- ludieke dingen wil verkondigen! baar en een te kort gebon den 8pel Van Achiel Sche- uv uieiuuveii woivuui^ieue hadden^we^erüjk gezegd «- méér verwacht. We durven Zeven opvoeringen De hierboven welvoorziene ook andere belangstellen- klinken. Niemand minder Dendermonde en omliggen- dan Roger Bolders, terecht de, waarin duizenden men- gewaardeerd als een groot sen, rechtstreeks of on- akteur, aanvaardde immers rechtstreeks bij meewer- lijker als besparend wer ken, met meer onderling Bemoeial» een filmlachen- op zaterdag 20 en zondag zelfs hiervoor de regie een beetje aansprakelijk stel len. We hadden de indruk dat deze figuur niet vol doende was uitgespeeld, uitgerafeld, uitgediept. Het is trouwens niet voor het eerst dat iets dergelijks in een regie van Luc Philips opvalt, (we kenden precies hetzelfde bij Ket-Beveren in «De Mooie Helena»). Ook voor de rol van Frosine (Lea Van der Aa) zouden we de zelfde opmerking willen la ten gelden. Er zat inderdaad meer in en we kunnen moeilijk gelo ven dat een steengoede ak- trice als Lea Van der Aa dat «meer» niet zou aankun- de thriller van de suksesrij- ke Jack Popplewell. Harry 21 maart in het V.T.I.dr. E. Van Winckellaan, Den- Baxtrer, de speurder aan de dermonde-Centrum. Op za- touwtjes, is in werkelijk- terdag 28 maart in de feest- ^p geoaan op aeze groie, Wat zyn Scholengemeen- schappen gevormd. We wil- de eerste lijst is i.v.m. de - - - buitenstenen ike namen, schappen? In de veertien- len ze even voor u schetsen, tweede. Maar we voegen er daagse mededelingen van Groep I omvat: H, Maagd- onmiddellijk aan toe dat het Diocesaan Bureau te kollege, respektievelijk in numeriek beide groepen bij ons hebben die een heel Gent worden die als volgt Dendermonde, Lebbeke en even groot zijn. Zij tellen van^ Dendermonde geformuleerd: «Een S.G. Berlare. Daarbij behoren: immers hetzelfde aantal Hf ïf™ ES ÏL° B.LT. «kU^terkr^n11, en leerlingen. In het Dender mondse, op dit terrein «Re gio Dender-Noord» geheten zijn er twee schoolgemeen- Met andere ervan gemaakt door de woorden: de Scholenge- even bekende Cyriel Van meenschappen. Gent. Waarom werd nu be- Regio Dender-Noord De Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid (CSC) afdeling Schellebelle organizeert in het Gemeentehuis te Schellebelle een kunstten toonstelling gewijd aan werken van Paul De Leenheer, Jozefa De Gendt en Achiel Janssens. De vooropening van de expositie heeft plaats op vrijdag 19 maart om 20 uur door burge meester Galmaert en de heren P. Jacobs en R. Coolen. De tentoonstelling is toegankelijk op zaterdag 20 en 27 maart van 10 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 20 u. en op zondag 21 en 28 maart van. 10 u. tot 12 u. en van 14 u, tot 18 u. buitenstedelijke namen, heid niet zo handelbaar als zaal van het St. Vincentiu- hi het hier wel lijkt, en zonder sinstituut. Het doek gaat schillende recisseurs van Mr8. Piper zou hij er zeker telkens op om 20 u. De Kii >.001 veel langer over doen om te ploeg spelers en medewer- ontdekken wie de moorde- kers achter de schermen is eind uulubiulbu wie uc uiuuw iMJin wiuiei uo suueiiuou ia ,.Q_ Q_ _.if_ i_ naar is in het verhaal. Veel dus samengesteld uit lesge- z' 1feus in wordt gevormd door de ge- Abdijschool, Dendermonde, leerlingen, elk iets meer meer willen we u niet ont- vers en lesgeefsters aan bei- buitenland hun sporen zamelijke scholen van een Instituut O.L. Vrouw Leb- dan tweeduizendvijfhon- huilen, dat zal een groep de scholen. Dat betekent vercuenaen- volgens ae or- bepaald distrïkt, waarvan beke, St, Christiana Insti- derd. Uit alles wat dat ho- leraressen en leraars van echter niet dat de toneellief- ganizatoren is de reden het St. Vincentiusinstituut hebbers totaal nieuwe ge- hiervan dubbel. Eerst en het Vrij Technische In- zichten zullen te zien krij- vooral om het publiek te stituut wel fiksen. In totaal gen. In feite staat echt voor lokken. Want spelers willen de Inrichtende Machten op tuut Lebbeke, St. Michiels- gergenoemd Diocesaan Bu- basis van een overeenstem- kollege Buggenhout, V.T.I. reau voor Scholengemeen- mend opvoedingsprojekt, Buggenhout, Lagere Se- schappen publiceerde, lioh- in een organisch geheel en kundaire Beroepsschool ten wij nog één grondprin- zijn zeven opvoeringen ge- de eerste keer op de scène hun publiek nieuwsgierig met biezondere aandacht Berlare. Groep II omvat St. cipe: «De S.G. staat of valt pland Voor de schoolbevol- en sympatizanten van be- maken, aantrekken, beko- voor komplementariteit, sa- Vincentiusinstituut Den met de samenhorigheid of king zelf wordt gespeeld en kende toneelkringen zullen ren, doen popelen, verlei- één voorstelling is voor de zich al meteen thuis voelen den. Zij werken uren, we- kollega'8-leerkrachten ala ze in het programma- ken, maanden om uiteinde- voorbehouden. De ouders boekje kijken. Nieuw is wel hjk te spelen voor het licht. menwerking en koördina- dermonde, V.T.I. Dender het gemis ervan tussen de tie, gemeenschappelijk monde en Instituut St. Vin- participanten. Deze laat- voorzien in een optimaal centius Buggenhout. Het 8ten zullen dus een samen- onderwijsaanbod op sekun- zal u wel opvallen hoe lang werkingsteam moeten vor men, o.a. door het scheppen van samenwerkingsver banden w.o. beleidsorgaan, direktieraad, vakwerkgroe pen. Toneel staat er niet bij. Maar de diverse direk- ties van de betrokken scho len hebben het initiatief on der hun hoede genomen, daarover samen overlegd en eensgezind beslist. Eén van hen hoorden we deze week zeggen «onze premi ère». Dat geeft een tinteling van plezier, omdat het toch allemaal niet zo bloedem- stig moet! («hl)

De Voorpost | 1982 | | pagina 20