int-Niklase uitgeverij Danthe: het werkelijk waardevolle) publiceren ik ben er hoor! «Relaas uit 't Land van Waas» kroniek over de regionale bladen Tien eeuwen Wase bouw kunst te boek \mtrent Wies Moens, Hölderlin, het Ketje én streekgebonden boeken «Jt ii» m -k RENAAT GRASSIN 't Ketje Schat, Toneel Een leuk avondje-uit zonder zorgen. De Voorpost - 19.3.1982 - 21 vel( je streekgebonden is de Sint-Niklase uitgeverij Danthe? Daan Anthuenis, ïlde ig° Steenwegen en een sedert kort vernieuwd medewerkersteam staan met 3 aljide voeten op Wase bodem, ze vinden het allerminst een chauvinistische h<hande, belangwekkende facetten uit het sociaalkulturele segment van de Nu aas-regionale samenleving op de boekenmarkt te brengen. Heem én kundig, emkundig, kleinschalig laboreren dus, bekommerd zijn om kunst en trimonium in 't Land van Waas, om het verleden en hoe dat naar nu toe is }en évolueerd. Danthe schaamt zich niét om de band met de streek. Maar die ibetj1^ vormt niet de énige beleidsleidraad. leui^n wil immers een kom- !me ixloze Wase uitgeverij "aaiQ, en als er élders in regi ianderen (of verder zelfs) iuw ent of tederheid ont- D ard wordt mag dat óók ?de drukkelijk aan bod ko- ireiki. Limburg bijvoorbeeld ak Venken) of het Ant- rpse (het Borgerhout q Dirk Stappaerts, het |T twerpen van Waaslan- Malfliet) laten Sint-Ni- ias niét los. Waar het bij in april 1979 opgerichte oloze vennootschap op :omt is: kwaliteit bren- een fonds uitbouwen degelijkheid uitstraalt, ims is naar inspiratie ziel, volks vaak, een uit- inpakket dat de tijd kan «ren. Longsellers zijn :en die je niet de prulle- id inkeilt nadat je ze ilonden hebt, 't zijn blij- ide prod uk ties. en omatreken ik blijft dit toch kleine >je van boekenbonzen lind, knap komen de ities die men tot nu realiseerde voor de dag. zijn er inmiddels al en- ile tientallen, dure en inder dure, frivole boek- soms, fraaie uitgaven imer. él regionaal wortelt de onografie over etser Ro ti n Malfliet en het Land n Waas, de sublieme fac- mile-uitgave van het 'aasch idioticon (dialekt- jordenboek) is een parel 3 volkskundige oon. Het Verdronken ind van Saeftinghe 8poel tot heel dichtbij deze re- o en op komst zijn om. ZIJN LEVEN ZIJN POÈZEEKES RIE VANDERHEYDEN UITGEVERIJ DANTHE N V. Tien eeuwen bouwkunst in 't Land van Waas. door An thony Demey en Relaas uit 't Land van Waas, een boek over de pers in dit gewest dat door Walter Clippeleyr en ondergetekende samen gesteld werd en zo tegen september èf moet zijn. De Sint-Niklase Moerzeke- naar Victor Suy schilderde dertig Vlaamse schrijvers portretten, een prèchtige én edukatief ook erg ge slaagde publikatie. De in Sint-Niklaas geboren bag- gerwerker Ludo Delacourt schreef een verrassend de buut: De Rosse is een onver getelijk schelmenverhaal. een Wase «Witte» voorwaar. Armand Van Assche uit Waasmunster gaf bij Dan the zijn bundel Cel uit. Daan Anthuenis zelf schreef het kinderboekje Een kalfje op de Elzenhoe ve, zo aanlokkelijk geïllus treerd door Anita Jansen uit Hulst. In Dendermonde woont Maurits Van Vossole. Hij speelde het klaar om meer dan vijftig gedichten van de Duitse grootmeester Rainer Maria Rilke op meesterlijke wijze te vertalen. En uit Dendermonde stamt de on langs overleden Vlaamse voorman-banneling Wies Moens. Zijn Celbrieven wer den door Danthe heruitge geven: dat schrijnend do- kument is aan de tiende druk toe. De mededeling dat de luxe-editie (vijftig exemplaren slechts) van de Celbrieven acht originele houtsneden van Frank-Ivo Van Damme bevat en slechts iets meer dan drie duizend frank kost zal me nigeen wel verheugen, medunkt. Volks en voortreffelijk Danthe bezorgt een reeks facsimile-uitgaven van overwegend Nederlandse, zestiende-eeu wse volksboe ken, waarvan slechts één of ten hoogste een paar exemplaren bewaard ble.ven en die voor het grootste deel kompleet ontoegankelijk en vrijwel onbekend waren. In 't paradijs van Venus en zo: unieke boekjes, raritei ten bijna. Jaak Venken schreef zowel Het Zwarte gild van de bokkerijders alsLimburgse Verhalen. En wie Het Ketje gekend en vooral gehóórd heeft moet in z'n nopjes zijn met het boek dat Rie Vanderheyden over Renaat Grassin schreef; deze koldereske monografie over de onver getelijke Brusselse Vla ming bevat ook een ruikei van 't Ketje. Tijdtrotserend zijn onge twijfeld de vier boeken van Clemens V. Trefois ovei architektuur, het vierde luik verschijnt binnenkort. Zevenduizend frank samen, niet eens zoveel voor dit mo nument. Wie zich voor iko- nen interesseert kan te recht in Ikon-Geloof in kunst en onlangs kwam op de markt Van beitel tot vilt stift, een boek dat de evolu tie van "het schrift op de voet volgt en van origine Engels is. Lambert Jagenau is de auteur van de gekalligra feerde bibliofiele uitgave Carmina Equestra, een poë ziebundel eigenlijk. Jaak Fontier vertaalde vijftig ge dichten van de moeilijk toe gankelijke, maar' hoogge prezen Duitse lyricus Frie- drich Hólderlin, je kan dus gerust stellen dat Danthe flink wat inspanningen le vert om de Duitse klassie ken tot bij het grote publiek te brengen. Zie immers ook de Rilkevertaling. Uit de licentiaatsverhande ling van burgemeester Dirk Stappaerts ontstond het boek Borgerhout en zijn ge meentehuis, een histori sche en bouwkundige bena dering. Piet Nijs kan je stilaan een huisauteur van Danthe gaan noemen. Na zijn bun del «eufeminismen» die de titel Zolang er leven is mee kregen komt hij met Dit lieflijk lijf nodigt ten dans op lichtvoetig-diepzinnige wijze voor de dag. Wereld reiziger Bernard Henry is terug van weggeweest: Es kimo's, Indianen, de eerste Amerikanen is een reporta ge over bedreigde minder heden in dat kontinent. Gedichten en kinder boeken Eén van de mooiste, meest ontroerende boeken die ik ooit onder ogen kreeg is het totaalbeeld ovar Bernard Hoe mondig en mediaminded is het Land van Waas? Walter Clippeleyr en Wouter Vloebergh, die het weldra bij de uitgeverij Danthe in Sint-Niklaas te verschijnen boek Relaas uit 't Land van Waas samenstelden, laten uitgevers, redacteurs, korrespondenten en fotografen de revue passeren en komen tot de konclusie dat de Wase reporters behalve van een vanzelfsprekend chauvinisme ook getuigenis afleggen van vinnigheid, volwassenheid. De Wase pers bestèèt. Honderd jaar geleden bestond ze al. Arnold de Castro hing het aan 't klokzeel, Boerke van Brussel verkondigde het tot in 't parlement, in Temse werd door uitgevers als De Landtsheer en Schuerman de strijd aangebonden, in Sint- Niklaas kwamen Dalschaert, Kockelbergh, Crombez, Van Haver e.a. met periodieke publikaties voor de dag. Wanneer precies verscheen De Waasse Klok (in het Beverse), De Schelde (in Temse en omgeving) of het Lokersch Weekblad? Relaas uit 't Land van Waas is veeleer een situatieschets dan een wetenschappelij ke verhandeling. Het boek biedt een (rijk geïllustreerd) overzicht aan van de persorganen die verschenen en verschijnen in de diverse Wase deelgebieden, bundelt bijdragen over schooltijdschriften, personeelsbladen, gemeentelijke informatiebladen, legt een enquête voor over het Wase nieuws in de landelijke kranten en brengt een uitvoerig «Wie is wie in de Wase pers». De auteurs, die zelf volop betrokken zijn bij het Wase persgebeuren, konden een beroep doen op een aantal eminente medewerkers: Jan Windey (Sint-Niklaas en Rupelmonde), Frans De Vos (Lokeren), Herman Cools (het Beverse), Luc De Ryck (Temse), Luc Van Broeck (Kieldrecht/Verrebroek), Jo van Duyse (Steke- ne) en Bert van Woensel. Professor Guido Fauconnier (K.U. Leuven) schreef een voorwoord en Ernest Metz ontwierp de tekening op de cover. Het boek, dat de ondertitel Tijdingen van toen en vandaag meekreeg, telt zowat tweehonderd pagina's en zal ongeveer vijfhonderd frank kosten. Binnenkort wordt met de voorintekeningen gestart. Vooral wordt in dit in zijn genre unieke sterk gepeild naar de wisselwerking tussen regionale pers en gewestelijke, Wase dynamiek. Want de Wase bladen dein(d)en met de werkelijkheid mee, ze zijn (of waren) er de boodschappers van. Deze «kroniek der kronieken» is verrijkend voor al wie zich én voor de Wase problematiek én voor journalistiek interesseert. Wouter Vloebergh en Walter Clippeleyr, auteurs van «Relaas uit 't Land van Waas avond opnieuw buitenge woon goed in geslaagd tien tallen Aalsterse toneellief- voelt zich mistevreden met de haar huistaak en is de een- van al aaneenrijging knotsgekke si- zaamheid en het huishou- tuaties die soms mis- den echt beu. Daarom ook, schien wel eventjes als na vinnige diskussies overdreven en ietwat te ge- waarbij heel wat glazen maakt voorkwamen koos souvenirs sneuvelen, be- ..'t Land van Riem» Jaak sluiten ze de rollen om te Verhelst, een volwaardig keren. En.. Cecia wordt regisseur. Hij hielp het ge- zaakvoedster en... Rupert, heel zeer vlot voor het voet met een fantasieschortje licht, aan, bereddert het huishou- Werd de toeschouwers op den. Deze nieuwe taak een fijne manier een avond- vergt van hem heel wat overleg en voorbereiding. gezellige ontspanning aangeboden, dan kwam dit In een kookboek vindt hij ongetwijfeld wel groten suggesties, wenken en in- deels door de akting. Zoals lichtingen die een nuttige bij elke komedie werd aan handleiding vormen bij zijn de verschillende akteurs dagelijkse kookkunst. ak trices wel veel inspan- Robin Nightingale, een vin- ning gevraagd. De negen dingrijke, levendige vertolkers, die echt geen schoonmaker komt binnen makkelijke klus hadden en., «verrast» onverwachts aan de verschillende rollen, Rupert met een kus... Wat speelden echter op een zeer heeft dit nu te betekenen? behoorlijk peil, met veel «Groeten aan Celia» zegt hij zorg voor details. Ze hebben schertsend wanneer hij zich alvast op een zeer voor kort nadien het huis op- beeldige wijze van him taak nieuw uitgaat.. gekweten! Niemand van Van de eerste tot de laatste het gezelschap heeft scène holt men zowaar van teleurgesteld. De hoofd ver- de ene verrassende situatie tolkers Mieke Cotnand, als Danthe in de Antwerpse Mercatorbuilding. drie jaar geleden. Men houdt het hoofd flink,boven water, (arch) Kemp dat door Hugo Bousset werd samenge steld. Literatuurminnaars kunnen, moéten het op de kop tikken, het kost wel 1.080 frank maar het loont meer dan de moeite. Terloops bij Danthe: een reeks kinderboeken. Rood wit van Albert Middendorp handelt over een voetbalve dette-in-de-dop, Een boe- meltocht naar dromenland van Paul Spaenhoven (ook een Waas lander, medunkt) wordt als een 'vrolijk fanta sie-verhaal' aangekondigd en Een kalfje op de Elzen hoeve van Daan Anthuenis en Anita Jansen heet een 'natuurfris kinderboek' te zijn, ik heb het gelezen en kan die omschrijving beamen. Rijk worden met het uitge ven van nieuwe dichters of nieuwe uitgaven van al min of meer gevestigde poëten kan bezwaarlijk, maar Dan the waagt zich er graag aan. Het ligt trouwens in het verlengde van het opzet dat bij de geboorte van deze uitgeverij geformuleerd werd. Een nieuwe poëzie reeks dus, onder redaktie van Armand Van Assche, wiens Cel de eerste uitgave in de serie is; deze bundel eigenzinnige poëzie van de man die met De zee is een orkest een Antwerpse prijs in de wacht sleepte wordt één dezer dagen in Sint- Niklaas voorgesteld, Leo De Bock spoedt zich naar de presentatie en zal een blik achter de tralies werpen, weldra. Verder verschenen al Het tastbare bewijs van Eric Derluyn en Als zachte klaver van Gery Florizoone. Wase knipoogjes naar de lieden die over de schreve wonen: meneer Verbist van de verzekeringsmaatschap pij Mercator (niks uitstaans met het Mercatorfonds dat bij de Parisbas aanleunt) en de eminente drukkers Due- rinck uit het Nederlandse Hulst. Zij hebben in de Dan the -beheerraad postgevat, samen met nog mevrouw Jan Calmeyn-De Backer uit Sint-Niklaas (je mag een gekregen paard nooit in de bek kijken, een insidegrap- je dat ik me bij deze veroor loof) en Armand Van Assche. De sceptici die Danthe drie jaar geleden maar een korte levensduur toebedeelden kregén ongelijk. Men is er nog steeds, erg levens krachtig blijkbaar. Een vriendenkring die een nu al uniek te noemen fonds op de markt bracht en dat nog héél lang verder wil doen. «Het werkelijk waardevolle op elk gebied» uitgeven, déar streeft men bij Danthe naar, Wie direkte interesse mocht hebben kan bellen naar 031/77.06.92 of 76.12.55, het adres is Grote Markt 64 in 2700 Sint-Ni- Wouter VLOEBERGH Zaterdag 13, zondag 14 en maandag 15 maart, telkens te 20 uur, pakte «'t Land van Riem» in de Aalsterse stads schouwburg uit met een geestige komedie «Schat, ik ben er hoor!» van Jaak Popplewell, een vlot auteur die heel wat suksesrijke toneelstukken, overwegend blijspelen, op zijn aktief heeft. Een negental akteurs en Celia, vergezeld van Barry aktrices zijn er iedere Bingley-Brown, haar se- kretaris, wippen kort daar op even thuis binnen maar moeten dan dadelijk terug hebbers gedurende een weg op «zakenreis», tweetal uurtjes de lachspie- Rupert doodt zijn «vrije» ren te kietelen en spontaan tijd intussen met gezellig te doen lachen. Het werd kaartspelen samen met Ro- een fijne brok ontspan- bin en met Inga Peterson en ningstoneel vol verrassin- Janet, twee «trouwe» vrien- gen en grappige schertsen, dinnen van Celia. doorspekt met vinnige dia- Geheel onverwachts komt logen: een kluif voor al wie dan Ruperts' dochter. Ka- schouwburgbezoek ook wel ren Jones, de huiskamer eens een keertje als een ge- binnen met twee schattige zellig avondje-uit zonder babys op de arm. Kort daar- zorgen wil beschouwenop kan Karen haar «vriend» Het stuk, een blijspel in Rodney Billingham, de va- twee bedrijven, speelde zich der van haar tweeling, aan af in de woning van de fa- haar ouders voorstellen, milie Jones. Mevrouw Celia Graag zouden ze willen Jones is huisvrouw Haar trouwen. De intrige is fijn echtgenoot, Rupert Jones, opgebouwd en krijgt zelfs blijkt een weinig suksesvol een happy-end. De komedie zeepfabrikant te zijn. Celia viert steeds hoogtijVoor Anthony Demey schreef een boek over tien eeuwen architektuur in 't Land van Waas (dw) In oktober werd door de Rijksdienst voor Monumenten- en Landschapszorg een uitvoerige inventaris van het bouwkundig erfgoed in het arrondissement Sint- Niklaas uitgegeven. Met in het achterhoofd het streven naar een verantwoord monumentebeleid werden in alfabetische volgorde (gemeente per gemeente en straat per straat) en in technisch jargon de waardevolle gebouwen uit de Wase regio beschreven,. Anthony Demey (geboren in Sint-Niklaas, 1951), licentiaat kunstgeschiedenis en oudheidkunde, stelde die lange lijst samen. Hij is ook de auteur van Het Land van Waas: tien eeuwen bouwkunst dat weldra bij de uitgeverij Danthe verschijnt, ongeveer 200 pagina's telt en zowat 360 illustraties bevatten zal; de prijs bedraagt 1.080 frank (voorintekeningen). Dat laatste boek pakt het minder gespecialiseerd aan, Demey wil de Waaslanders en de andere belangstellenden gewoon wegwijs maken in ons architekturaal patrimonium. Verbanden leggen, invloeden aanstip pen, het gebeurt op kronologische wijze. Bijvoorbeeld kom je tot de konstatering dat de vroeggotische kerktorens van Stekene, Sint-Pauwels, Belsele en Sint-Niklaas nagenoeg identiek zijn. En je kan de evolutie van de bouw van kerken als die van Stekene en Haasdonk nauwgezet volgen aan de hand van opeenvolgende plattegronden. Uiteraard worden de meest in 't oog springende gebouwen behandeld: 312 in totaal. Maar ook worden gegevens verstrekt over wel 89 architekten die een vinger in de pap hadden in 't Land van Waas: Jan De Somme-ServaisLouis en Edmond Semire, Pieter Van Haver, enz. W.V. Noël, als Rupert Jones, speelden erg overtuigend; Johny Bosman, als Barry Bingley-Brown, sekretaris van Celia, diende Rupert aardig van repliek. Ronny Rombaut was ge knipt voor de rol van Robin Nightingale, Woordspelin gen, kwinkslagen rolden hem uit de mond. Leen Re- ners zat lekker in de rol van Helen Nightingale, Robin's echtgenote. Bijzondere aan dacht verdiende Adi De Cock als Karen Jones, de dochter van Celia en Ru pert. Hubert De Laender nam de rol van Rodney Bil lingham voor zijn reke ning. Machteld De Rauw vertolkte de rol van Janet en Jet de Coninck deze van Inga Peterson. We menen dat deze akteurs en aktrices ons het beste van hun talenten hebben gegeven. Ze bezorgden ons een leuk avondje uit zonder zorgen: een toneelavond waar we steeds dolgraag i naar uitzien. En... daarvoor verdienen ze alvast een pluim!, (D.B.) in de andere.... Celia Jones en vooral Luc Het toneelgezelschap Land van Riem». (Der)

De Voorpost | 1982 | | pagina 21