roeglopen een gezellig jazzsfeertje Peter haalt Mijlbeek uit muziek-vergeethoek Groots Vrij Podium voor Jazz, Blues of Cajun Bands Muziek Prima lentekoncert van Sint-Cecilia Lebbeke De Voorpost - 19.3.1982 - 23 zonderste kenmerk van de Dendermondse Kroegentocht blijkt schappij er gaat aan prut- weer de gezelligheid. Wordt er dan nog goed gemusiceerd, is dat sen. Wie staat er al voor de «genomen, maar een noodzakelijkheid is dat voor velen toch niet. deur van Antikens? De Mon dat men op zo een kroegentocht eigenlijk maar weinig «eenzame ™et zijnen bus! Hier had- mm» ontmoet, maar des te meer groepjes, slenterend van hier ir, rondjes lopend en rondjes gevend. En tussendoor wordt er soms men de Brusse- ar de muziek geluisterd. Én er zat steengoede jazz tussen. Fijnzinnig swingende Zweden hielden de massa in Den Hert (v) Door een groot plichtsbesef die Zweed zijn «amesuur» vervuld stonden we even op zijn bastuba, of hoe heet voor negen in Het Vader- zo een groot koperen geval, land klaar om voorzitter plaatste, wat meteen het Piet Heuvinck de start te sein was voor de andere le- horen geven voor de Derde den van Scaniazz om hun Dendermondse Kroegen- pintje - waarnaar wij ver- tocht. Zijn beschaafde en lekkerd keken - opzij te zeer verzorgde zinnen wa- zetten, er een ander als re- ren nog niet koud of de serve te bestellen en de ge- eerste klanken galmden zellige ruimte te vullen met door Sonja'8 Palace. The heerlijke ritmen en sonore, Cotton City Jazzband zou er stevige klanken. Degelijke de stemming niet meer la- muziek en vanzelfsprekend ten afkoelen in dit trefpunt gulle gezelligheid, van het Dendermondse Bijna de helft van het par- imagisch centrum». cours afgewerkt! Dan maar Vaderland uit, Omme- naar de Ramses H, eigen- ganck in. Hier kregen we, lijk de start voor het «Den bij het openduwen van de dermondse buitengebeu- deur, een prachtig leeg café ren», weg van het eigenlij- te bewonderen met een kas- ke centrum. The New Or- telein die ons in de gauwte leans Roof Jazzmen van nog een toegangskaart wil- Jean-Pierre Claessens, de aansmeren. Aan ons niet sinds eeuwen de grote pro- besteed natuurlijk! Voorzit- pagandist van de oude stijl ter Piet zorgt immers voor in Vlaanderen, zaten wel de jongens van de gazet! Uit niet op het dak, maar dan Joep Peeters speelde in de Regent en maakte niet alleen muziek, maar was ook de bovenzaal klonken vage toch ver genoeg in de zaak, entertainer en moppentapper. En volk... (c) klanken door tot beneden. om er veel volk binnen te Wij dus naar boven, even kunnen loodsen. Je moest luisteren naar de jongens telkens wel even opletten uit Breda, de Alpmorleans als je naar de toiletten ging Jazzband. Ze speelden zich en dus voorbij de band, dat warm voor een op dat uur je plots geen gesprongen nog beperkt publiek. Toch trommelvlies opliep als de niet zo mis! kopers een wat schrille Voor de eerste keer staken klank de zaal injoegen, we de markt over, recht -t peird, vorig jaar toe- naar Roland, zijn Sint-Joris vluchtsoord van de Retro en zijn onafscheidelijke Jazzgroup, die er voor een LWe uitspraak geeft zo ongeveer de leidraad aan W.W. Hier speelde inder- onvergetelijk hoogtepunt daad Honky Tonks tweede zorgde, koesterde nu soli- huisorkest een thuismatch. dair de Poolse band Sami The Crescent City Drea- Swoi Hot Jazz Orchestra mere van Walt en de Her- aan gijn boezem. Van Pool- mans Brothers staken er ge ensembles krijgen we ge- de vlam in, alhoewel Walt garandeerd steeds zeer ho op dit nog vroege uur zeer ge kwaliteit, denk maar bezadigd achter zijn trom- aan de bij ons overbekende meltjes zat, met een gezicht en vermaarde Vistula en van «Mijn uur is nog niet Gold Washboard. Deze Sa- gekomen!» mi Swoi is echter een beetje In een periode dat er nog een buitenbeentje. Het ge- plaats was om de ene voet zeischap gaat wat in de voor de andere te plaatsen richting van een keuse big en een frisse spa te deguste- band. Solide arrangemen- ren, wipten we de trappen ten, stevige kopers, een vo- op naar het heiligdom van lumineuze sound, het hoort Agnes en Khalil in Gasthof er allemaal bij. Niet zo heel Reynout. Een voorbeeldig speeis allemaal, maar toch en charmant werkende begeesterend en een tweede Honky Tonk-kontrole, spa beslist waard zoals overal elders trou- wij gingen het hoekje om, de voorindrukken wens, zat hier reeds te proe- letterlijk dan. We wrongen ven van de kulinaire genoe- Qns door een massa jeugd, gens, eigen aan het huis. tussen wie ook lui van onze (rèsaaitel) als promotie voor kampioen der erwtensoep- commilitones, die het de Jean niet gemakkelijk maakten. Hij moest alle re gisters opentrekken om een paar «wijsheden» kwijt te kunnen. Toch kwamen we heelhuids aan het station; de elfde halte op ons par cours zou de Regent wor den. Bij het binnenkomen zagen we aan onze linker kant, uiteraard vlak bij de tapkast, een groepje kwis- minnende Honky Tonkers him goed kwisrezultaat van die avond vieren (17 J r~ punten, meteen hun hoog- kle[nste band, The Anchorage Friends, in de volste kroeg. Deze kerels hielden het ste skore in de serie), bovendien nog langst vol ook. (v) Rechts stond een enorme eirond enkelemrodê iasïes pauze En dan muziek! En Gaston en Janky. Bunker- zaaltje in het duister en de gestoken muzikanten Ons """S' ™'ls "og ™Uep e'vo11 - - te ver van ziin lampje ging onmiddellijk f1? nog meeI dan l"1 b°" ?ert' Dave' M"1' Po1' Nor" ÜAi terhammen. We durven bert en Joris kennen het stellen zou den Theo zeg- klappen van de zweep, we gen dat zij de revelatie ten waarmee ze hun pu- band was blijkbaar ook aan ™ek„ "f"*» gentocht Wat het pro- doen dat dan ook, maar ver- grammaboekje ons aange- geten toch him reputatie kondigd had (één van de niet: Belgische oude-stijl- merkwaardigste persoon- formatie nummer één! De lijkheden van deze kroe- fervente fans van Miel Cie gentocht), scheen nog te blijven hier natuurlijk ^Pf» "Ok.Ongewoon pliken. Wij hadden dit komaf te maken met hun "5^?® muzikant, humo- ook wel gewild, onze trip nstisch entertainer, meer zat er tenslotte toch op. dan behoorlijk vokalist, dat Toch liepen we op de kop- alles is Joep Peeters samen, pen weer naar buiten, de god in drie personen als het frisse lucht van de Leopold- ware! Hij werd hierbij ge- laars die tijdens de vorige editie van de Kroegentocht zo een spetterend jazzvuur- werk hadden ten beste ge geven. Wij dus met grote verwachtingen naar bin nen. De band onder de spots op het podium, een halfvol le zaal in het duister, twee pakkemannen aan de toog; de sfeer in de «kroeg» is nu precies niet wat je dende rend exuberant zou noe- We geloven dat het band, die te ver van zijn publiek zat, niet het ideale dekor was voor een geani meerde avond. Maar daar kan voor volgende editie wellicht wat aan gedokterd worden... Dan toch maar eens de bus op, neen, niet met de Mon maar met baron Jean met hoge hoed en pandjesjas. We deelden de bus met een uitgelaten schare Scaldis- branden: dit moest een Hol landse band zijn. Inder daad! Joep Peeters' Swing een uitgebreide «lunchpau ze» toe. Wij naar de toog, een spaatje met koffie na, een plasje (neen, niet aan de toog maar waar het hoort), wachten tot Ladzie de muzi- laan tegemoet. Een waterig gevoel in onze maag, rillin gen over heel ons vege lijf, een griepembryo koeete- rend als was het de Skyl- dingsehat zelf. En terwijl we nog een paar pillen slik ken en een eetlepel Romilar Expectorans-hoestsiroop degusteren, sluiten we deze kroegentocht definitief af. Toch met goeie jazzherin- neringen en de hoop op een vierde kroegentocht, vol gend jaar in maart. Maar dan zonder koortsige ge volgen. het terecht omschreven als on- uitkijken. Maar het blijft uitmuntend programma, dat de 21-jarige Peter Thomas aardse muziek. Het gaat om een begrip, nee een 'must', voor het 1* orgelrecital dat men op de rechteroever van een melodie die boven een orgelrecital zonder Aalst liet doorgaan aanbood. Je kan het als een overzicht traag-schrijdende akkoor- Franck is een avond zonder van de grote meesters der orgelkunst beschouwen. Een den webben weeft (het lijkt borrel, overzicht met vaste rendez-vous plaats rond het koraal. wel Satie). Het is Thomas maakt deel uit van de jonge, zeer talentvolle beravondmuziek, generatie organisten die naast de grootmeesters Mores verloren korrel steund door een oerdegelij ke, swingende band die we nog wel eens graag zouden terugzien in onze kon- treien. Van bij Lea naar de Saf is weer maar een boogscheut. Van de in het programma aangekondigde Monique zagen we in de Saf geen spoor; wel werden we er vriendelijk begroet door Helga en vakkundig be diend door iemand, wiens kapaciteiten we vóór de tap kast al wel kenden, maar niet erachter. The Peanuts met Willy Donni zorgden hier voor het muzikale de- kor. Wie van het genre houdt, zal het wel goed ge vonden hebben; ons lag het niet zo best. Wij eindigden het trajekt. waar de meesten begonnen j^^g veie jaren ontmoeten wij in Belgiè in de mees waren, m den bunker bij verscheidene jazzclubs en meetings steeds dezelfde Belgi sche jazzbands. Als conclusie van deze met een avond geldt dat Peter Tho- de mas (die pianoleraar aan de Van Ingelgem in de antichambre van het virtuose en de reuk van de kille herfst, en Stedelijke Muziekakademie solocarrière staan te trappelen. Het wordt weer zomer zou de dichter zeggen. Alleen al door het feit dat zij er gekomen zijn en bovenal gebleven moeten zij wel goed zijn en goede muziek brengen. De enige afwisse ling wordt ons gebracht door buitenlandse gastso- listen en bands op rondreis. Waarom er geen nieuwe formaties komen? Gewoon omdat niewelingen geen kans krijgen op te treden en aldus in de belangstel ling te komen. Daar alle dagen «beef-steak» ook wel eens gaat vervelen wil de se muziekwereld. Verdei krijgen we nog twee zeven mans formaties. The «Delta Queen Jazz Band» bestaan de uit gestudeerde musici die caprioleren tussen oude stijl en meer modernere za ken als Take Five. «Hadja- zap» die ons een soort geso fisticeerde bob brengt en die reeds een L.P.-opname won te Hoeilaart. Het «J.B. Jazz Trio» onder leiding van pianist Jo Putman een reeds jaren bestaande for matie die echter een tijd uit mist die tot in de takken is, en bovendien verbonden hangt. Een vreemde compo- aan het kamerkoor) de be- «Crazy Bol Jazz-Café» wel de circulatie geweest is en trachten enige veran- nu terug op de «bühne» wil. sitie, een uiteenrafelen van vestiging bracht van dat nmo-rnmmn- aauwaruppeistu- het koraal, een zandloper wat insiders allang wisten; versiprd Hnk i een beetje spelemeien na het leeglopen nooit het is een vat.vol talent, een versierd dok- met zonlicht en heel trans- meer gekoerd hard werker m mic^ba. Opvallend mooie affiches, duidt sfeervolle blaadjes, saai, een een concert dat parante qua tijdsduur zo gebouwd wat knipperen met de ogen is, dat het boeiende steeds en ho daar is de zon hé daar m gCXVGXCiXX WUlUt. 1UUU W Cl A.C1 CC11 11UG1UUC- loaaertnemas, is zoais verwacht gebetene van de muziek, 'on mpr. rip ncrpn het eindpunt van de avond, een toekomsthebber. behouden wjti. is het etodê Een ^rt v7r- Je uitspraak van Franck Kortom t«n hij na het ap- ingrediênten die duiden op rukkehjk niemendal frivo- TotSSnïïSliïSS LTersT torL. E een uitbannen van het ama teurisme, en een gevoelig heid voor een charmerende finesse. Daarmee beginnen nog wel. Reger moet zijn de voorindrukken. eigen vingers afgebeten In de inleidende woorden hebben bij het schrijven van horen we dat dit recital zo'n werelds thema. Hij, de ook de moeilijkheid anders) koraal. Bach de van zijn muziek. We schre- ogen van de avond sloot, en is andere ven het ZQ dikwijls: Francks muziek, die niet op een Groot frans orgel ge speeld wordt devalueert, liteitje. Max Reger. kost. Met een pastorale dan hij ginder ergens ver boven de dankbloemen ontving, viel het mij te binnen dat hij de eerste man was die in met meer dan 8 Het jaren en jaren concertbe- Goed idee trouwens van leeftijd niet ontbraken, en Khalil om uren later - vijf wachtten geduldig het ein- uur in de morgen - een de van de pauze af om The knapperig en heerlijk sma- New Orleans Train Jazz- kend ontbijt te serveren. En band aan het werk te horen, of het sukses had! Alajos Van Peteghem be- Sukses had trouwens ook wees nog maar eens dat de de band, The Gulf Tides "Dendermondse jazzfreaks. Quintet uit Engeland. Niet die nog steeds heimwee verwonderlijk voor de trou- hebben naar de tijd dat hij we bezoekers van de bun- zijn trombone liet klinken ker, waar ze een paar we- in de Jeggpap, eigenlijk ken geleden iedereen ver- toch wel realisten zijn en rasten met hun homogeen geen nostalgieke typen. In en fris optreden. Die komen dit Pilaartje was het met de volgend jaar toch terug? Alajosboys een gezellige en Het Justitiepaleis, vroeger sfeervolle verpozing, van Helga en nu van Jean- Waar tot hier alle kroegen ne en Stan, altijd al zo een beetje de pleisterplaats van vele jazzliefhebbers en aan verwanten, stak ook nu propvol. The Anchorage Friends New Orleans Band, een tamelijk recent ensem ble (uit 1979) boeide door hun spontaneïteit en entoe- ziaame. Een grote ruimte talent, het herstelde orgel schrijvers, is en de financiën bedoeld is, een bekend verhaal dus. wordt een fresco herleid tot 'hier "blijkbaar Zelfs voor het Grote Sint-Martinusorgel uit de Oude kerk blijft het zoek een dank en eerbetui ging kreeg op zo'n hoog in een meer dan ongewone klare bui. Het kruipen met dering in het menu te bren gen. Daartoe willen wij nieuwe bands een kans ge ven zich te bewijzen. Voor eenmaal wijken wij van ons principe alleen oude stijl te brengen af en wij zullen voor de beste groep dan ook optredens organize ren. Vijf orkesten van een ver schillende strekking zijn reeds ingeschreven. Zij ko men uit verschillende stre ken van België, doch onder hen ook een groep uit onze eigen stad. Het «Aalsters Jazz Combo» waaronder muzikanten die reeds lang hun sporen ver diend hebben in de Aalster- Voor de exotische noot zorgt een zigeuner formatie die echter vergat een naam op te geven. De ingeschre ven groepen garanderen het publiek alvast een fan tastische, minimum vier uren durende muzikale avond. Zodus jazz en ande re muziekliefhebbers een niet te missen muzikale ge legenheid een nieuw geluiu te horen. Tot ziens in de gezellige Netwerk zaal. Kaarten: The Crazy Bol Jazz Café, Geraardsbergse- straat 84, tel.: 053-77.99.32 of 053-21.72.73. Zaal Net werk, Lange Ridderstraat, Aalst. In de keuze heeft Thomas halve nootjes, de onzingba- zich laten leiden door uit- re melodieën, de verbrok- sluitend grote namen: een kelde vokalisefranjes, het is breed palet weliswaar maar er allemaal, maar het lijkt een vertrouwd geheel. Geen deze keer wel een kleuren- verrassingen, geen risico's. Thomas houdt blijkbaar meer van een klein kathe- wegdraaien van het thema, draalhoekje dan van een "Flor Peeters' praeludium studie, met als subtiele ver- het pianissimo kapelgevel. en fuga op f2 betekent voor Traditiegetrouw heeft de Koninklijke Harmonie Selection nr. 3 op het pro- ner en The Sting. Voor de «Sinte-Cecilia» uit Lebbeke ook nu weer in de gramma. Ontspannmgs- kleinsten voerde dirigent op piasafstand van elkaar lagen, werd dit nu wel wat problematischer, zelfs na een krat mineraalwater. Van 't Pilaartje naar café Antikens is een eindje. We dachten dan ook eens een van de rondtoerende bus sen met onze aanwezigheid te vereren. De Mon echter We gaan van start met Men- mij het hoogtepunt van de - - delssohn: sonate nr. 6, met- avond Over de meester zelf maand maart haar kunstkoncert gegeven. In zaal mYzie Y.*? de 1^oeTe 8°° ^ele™an de hele Muppet- een ook de eerste koraal- moeten we hier niet hebben. «Ons Huis» was er dan ook een flinke belangstel- Y°~. vro^ .e ®n fa™TJe,Itfn to? Toï slot 1, goed m het oor klinkende werd «When the Saints go ling voor deze zesde uitgave van het kunstkoncert n»r voivrte een in. dat tot ver buiten de grenzen van de gemeente bekendheid geniet. Voorzitter Frans Moyersoen voorstelling, meteen ook Het meest typerende voor een uitstallen van de or- zijn kunst is wellicht dat de gelklank die de romanti- man in de straat, ook hij sche sound van de compo- wiens oor niet rond de prij- nist met de geest van Bach zen van het orgel ligt hem bundelt. Mendelssohn blijft kent. verbazen, al was het hier Deze (wondermooie!) in de melodieën. Dan volgde een marching in» uitgevoerd, ware medley van swingen- Een formidabele avond, of de latijn8amerikaanse zoals voorzitter Moyersoen was dan ook blij zoveel aanwezigen en zeker twee dansmuziek. Ook de lief- het zegde: «Het is nog maar maar om het scheurend al legro, de zoetjeskoekfinale, lugubere on wereldlijke fa- lydische toonaard spreidt komponisten, de heren Wauters en Swimberghe, te mogen begroeten. hebbers van filmmuziek eens bewezen da,t de mens kwamen aan hun trekken niet alleen van brood leeft», met songs uit The Entertai- en bovenal het meesterlijk nog maar eens de typische kneden en herkneden van Vlaamse kenmerken van het koraalthema. Eigenlijk onze Grote (orgel)kunste- blijft hij met deze kunst (de naars ten toon: koraalvariatie, hij heeft er loos zelfs een hele symfonie heeft een band niet nodig raadde ons dat in voorzich- om grote muziek te spelen; tige bewoordingen af; dat dat werd hier duidelijk aan- zou nog een tijdje duren getoond. voor het vertrek van zijn Nu een stapje terug doen, bus, die reed dan nog in kwestie van het kroeglopen tegengestelde richting, zo toch niet al te ordelijk te ver was Antikens nu ook laten verlopen. Straks den- niet, en een avondwande- ken ze nog dat we mania- ling door de rustige, na- kaal aangelegd zijn. Heb- tuurrijke Bogaertstraat en ben al die bands vrijdag nu Oude Vest, was ook niet te zoveel pauze genomen of versmaden., lag het aan ons gekende Wij, altijd bereid goede slechte gevoel voor de juiste raad te aanvaarden, op timing, we weten het niet. weg. De Bogaertstraat, met ten zouden per bijgehouden leraar van Thomas leverde Het koncert werd ingezet zongen. Dan was het de met een krachtige mars van beurt aan de jongsten van Julius Fucik. Het werd de de harmonie, het trommel- pittige «Florentiner mars» korps Harmonia, om drie die bij velen de herinnering solowerkjes van de West- technisch meester- aan de vorig jaar zo schitte- vlaamse komponist E, schap, een worstelen met de rende uitgevoerde «Intrede Swinberghe uit te voeren volgestuwd) de enige vlug- melodie, een (desnoods) der Gladiatoren» deed her- De komponist was na de Voetzoolmassage of geleer- monische leefwijze, veroverende en dadelijk verdoezeld maar eteeds on- opleven. Vervolgens stelde uitvoering zeer tevreden en der uitgedrukt Reflex Zone Deze theoretische en Drak presentator Willy Meert bracht de jongsten Thors™» uon iii Uw gezondheid begint onder uw voeten meester van deze discipline. Vieme: Fransman met veel impressionistische veeg- Maar ook in Den Hert bij alleen achter de ramen van steekkaart moeten betaald Myriam was het orkest Trefpunt nog een (wit) worden), dat zijn naam Juist aan een pauze toe. En- laxppje, en dan het natuur- dert fin, wij wachtten, en intus- reservaat van de Oude Vest geen enkel programma- mant isme, en dat alles sa- die het in deze rol weer uit- men is een regelrecht ca- stekend deed - voor even te deau voor een interpretator gaan verwijlen in de wereld «Perzische markt» muzi- streepjes. Alhoewel het die met zo'n parel de op- van de operette. Met «es le- kaai uit de doeken gedaan toch een der grote leidende smuk en de uitbouw van be die Liebe» had men dan Het tweede deel werd in- figuren geweest is, büjkt het uitstalraam moet ver- ook goed gegokt. Dirigent gezet met een werk van ei- na enig rommelen in onze zorgen. Francois Peleman was ook gen bodem. Francois Pele- Het initiatief gaat uit van straat 14-16 te Dendermon- fichebak (muziekrecensen- Gabriel Verschraegen. oud- de eigen komponisten niet man overhandigde het diri- de Adventkerk die in het de op woensdag 24 en don- - d t>eer veneden reeds suksessenderdag 25 maart telkens om t Therapie van de voeten is tische lessen worden gege- £2^P '2?°? een alternatieve geneeswij- ven door iemand met een 7 Wf* ze die bewust ertoe kan lange ervaring: mevrouw bijdragen mensen onmid- Rosa Saveniers. De lessen dellijk van pijn af te hebben plaats in de lokalen helpen. van de Adventskerk, Veer- vergeten. met zijn Concerto voor or- Preudhomme werden enke- Wauters" die met militaire heêfT"ophakt* gel en kamerorkest (niet le liederen ten gehore ge- zwier de door Peleman ge- dert jaren in de stad op het fameuze met slagwerk) bracht waaronder het alom schreven «Vice admiraal andermaal een hoogtepunt bekende «Op de purpren Van Dijck»-mars stijlvol met onder 20.00 uur. Inschrijvin- meer vijfdagenplannen gen of inlichtingen bij Me- voor het ontwennen van ro- vrouw Van Steenkiste (052' een maar weer een gehate bewonderen, vooraleer een blaadje opduikt. Deze «au- van de avond. Zijn «lento- hei», dat trouwens door ve- liet uitvoeren Van Kees ^en' de kookkursussen 21.18.46). mineraalwater besteld. Tot Engelse immobiliënmaat- bade» is zoals de naam aan- expressio» wordt in de tekst len entoesiast werd meege- Vlak stond Happy Sound voor een gezonde en har-

De Voorpost | 1982 | | pagina 23