Cocaïne, de champagne van de drugs Unieke tentoonstelling «De Dendermondse Schilderschool» in Galerij «Het Pand» Het paradijs wordt een hel 24 - 19.3.1982 - De Voorpost Het is niet eens overdreven te spreken van een werkelijk unieke tentoonstel ling, want inderdaad, het is de allereerste maal dat een dergelijke grote verzameling van werken van Dendermondse schilders in één enkele tentoon stelling worden geëxposeerd. Deze retrospektieve gewijd aan de Dendermond se Schilderschool, die nog tot 3 april in de Dendermondse kunstgalerij «Het Pand» (Oude Vest) loopt, is dagelijks toegankelijk van I4u30 tot 19 u en op zondag van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur. De tentoonstelling is op dinsdag gesloten. De tentoonstelling is de Dendermondse schil- nu de invloed en het be- in vele opzichten uniek, derschool, die zich voor- lang van deze schilder- In de eerste plaats omdat namelijk kenmerkt door school wordt afgewogen ze een goed en haast vol- landschappen. In de en in de derde plaats om- ledig overzicht biedt van tweede plaats omdat pas dat ze wordt gehouden in de bakermat Dender- monde zelf. Het hoeft natuurlijk niet gezegd dat deze tentoonstelling voor de scholen uit het Dendermondse, voor /verenigingen die tot doel hebben de kulturele bagage van hun leden op peil te houden en voor alle andere groepen en organisaties die fier zijn over hun stad, een uit stekende gelegenheid is om van nabij kennis te maken met de Dender mondse Schilderschool in haar geheel. De opening van deze expositie werd bijge woond door heel wat vooraanstaanden. Maar ook waren kunstken ners, kunstenaars en liefhebbers van de kunst aanwezig. De vernissage zelf gebeurde zoals dat gebruikelijk is in de ga lerij Het Pand op een so bere maar biezonder hartelijke wijze. Hoogstaand De inrichters van de tentoonstelling mochten van de vele aanwezigen gelukwensen in ont vangst nemen met het initiatief, dat zij allen biezonder geslaagd von den. De tentoongestelde werken, waarvan de meeste uit privé-verza- melingen afkomstig zijn, werden in degelijke voorwaarden geëxpo seerd. Omdat men er be wust willen naar streven heeft om een zo breed mogelijk spectrum van de Dendermondse Schil derschool aan het grote pubhek kenbaar te ma ken, hebben de inrich ters gepoogd ook zoveel mogelijk kunstenaars die tot deze school beho ren aan bod te laten ko men. Op die wijze kan men dan ook zeer goed de evolutie in de school onderscheiden en tevens de konstante die als een rode draad doorheen de ze verzameling van schilders loopt terug vinden. Zij zijn inderdaad al len op een of andere wij ze geïnspireerd door het leven, het landschap in hun eigen streek, of met gebieden die daaraan verwant zijn. In de wer ken treft men ook nog andere algemene ken merken aan: de wijze waarop vaak met een pa letmes wordt gewerkt, waarop de kleurschake ringen worden weerge geven. Toch zijn er hoogte punten. Het kan haas niet anders. Onder meefl| de werken van een vai de hoekstenen van d Schilderschool, baroi Franz Courtens van wi we ons nog een prachti ge grijsblauwe luch i' herinneren boven eei schuimende zee. Jai Ver has is ook vertegen woordigd met enkel werken, evenals Wi lems, Isidoor Boerq1 waard en vele anderen. De heer Herman De Cuyper sprak de aanwezigen toe namens de initiatiefnemers (v) Galerij Het Pand op de Oude Vest is een ideaal kader voor de tentoonstelling over de Dendermondse Schilderschool, (v) Voorstelling kunstboek Zondag 21 maart wordt in de kunstgalerij «Het Pand» het kunstboek «De Dendermondse Schilder school, een kunsthistorische benadering» officieel voorgesteld. Dit boek, geschreven door Jean-Pierre De Bruyn, doctor in de kunstgeschiedenis en leraar aan de Kunstakademies van Hamme en Dendermon- de, was al te kijk op de tentoonstelling van vorige zaterdag. Het kreeg er de goedkeuring van de vele aanwezigen In feite is dit boek een unicum. Het is inderdaad de allereerste maal dat er over de Dendermondse schil derschool in haar geheel een werk verschijnt, dat bovendien wetenschappelijk verantwoord is Men kan dan ook stellen dat het boek beantwoordt aan een onuitgesproken behoefte In het boek worden talrijke kunstenaars die tot de Dendermondse schil derschool behoren, behandeld. Dit fraai uitgevoerde werk werpt een duidelijker licht op de betekenis en de uitbouw van de School van Dendermonde m het ruimer perspektief van de Belgische landschapschil derkunst Vermelden we ook dat het boek rijkelijk geïllustreerd is met talrijke zwart-wit- en kleuren opnamen. Veiling Het zal allicht ook de allereerste maal in de geschiedenis zijn dat er een 25-tal werken van kunstschilders die in het boek «De Dendermondse Schilderschool, een kunsthistorische benadering» worden beschreven, geveild worden. De te veilen werken stonden zaterdag tentoon gesteld in de privé- vertrekken van de galerij houders. De schilderijen worden na de voorstel ling van het kunstboek te koop aangeboden. Er bestaat ongetwijfeld voor deze gebeurtenis een flinke belangstelling. Er is heel wat belangstelling voor het prachtige boek over de Dendermondse S school, uitgegeven door de Ronde Tafelter gelegenheid van haar vijftienjarig l «Rond het twaalfde levensjaar beginnen de jongeren met het druggebruik. Spoedig geraakt men verward in het sneeuwbalefTekt. De hoeveelheid verdovende middelen die de drugverslaafde nodig heeft, groeit gestadig en neemt zelfs angstwekkende vormen aan. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er heel wat jongeren zijn die tot 70.000 fr. per maand nodig hebben om aan hun drugbehoeften te voldoen. Dat geld moet ergens vandaan komen. Het wordt meestal gestolen, wordt geput uit bankovervallen en, nog erger: jongens en meisjes leveren zich over aan prostitutie. Ze zijn dan vaak nog niet eens 14.» Aan het woord is de heer Delmeire, verantwoordelijke van het opvangcentrum «De Pelgrim» te Scheldewindeke en hoogleraar aan de Katolieke Universiteit te Leuven. Hij leidde het tema «druggebruik en drugverslaving» in tijdens de informatievergade ring die door Rotary Dendermonde op het stadhuis werd gegeven. Voor de gelegenheid had men een uitzonderlijk panel samengesteld: prokureur des Konings Guido De Saeger, F. Van Heule, jeugdrechter te Dendermonde, zenuwarts H. De Smet en zoals gezegd professor Delmeire. Dit panel zou trouwens ook de vele vraagstellers te woord staan. Tentoonstelling In de hal van het stadhuis was een kleine tentoonstel ling opgetimmerd waaruit de meer dan 100 belang stellenden - mensen van alle leeftijden - konden kennis maken met de meest f- verscheiden vormen van verslaving die onze samen leving teisteren. Zo leerde men er onder meer dat naast de gekende drugs als Isd, heroïne, marihuana en andere, evenzeer de massa media kunnen leiden tot verslaving, dat koffie en si garetten vormen van ver slaving zijn en het slikken van geneesmiddelen allicht voor velen tot de ergste verslavingsvormen wordt gerekend. Professor Delmeire zou in zijn inleiding de drugs en hun fenomenen beschrij ven, waarna prokureur des Konings De Saeger de wet geving terzake zou toelich ten, om vervolgens over te gaan tot een debat tussen het panel en het talrijke publiek. Uitgaande van het feit dat er steeds drugs zijn ge weest - alleen al omdat de mens steeds heeft ge- r ^roomd de wereld leef baarder te willen maken - onderstreepte professor Delmeire in zijn boeiend betoog dat de drugs voor deze samenleving een reëel gevaar betekenen. Ieder een keek wel even op toen 4 de hoogleraar van start ging met het verhaal van het lam en de wolf, waarbij het lam meer wilde weten over de leefgewoonten van de wolf en bijgevolg naar de wolf een vriendelijke brief schreef. De wolf ant woordde op de gestelde vragen en het lam kwam tot •iet besluit dat de wolf nog niet zo slecht was als de meesten wel beweerden Waarom de wolf niet eens gaan opzoeken dacht het lam, en zo gezegd, zo ge daan. Maar het lam was vergeten te informeren naar de eetgewoonten van de wolf. De rest laat zich natuurlijk raden. Bij de mens is dat nu identiek. Men is vertrouwd met drugs, maar zou er wel graag kennis mee maken, zonder zich daarbij de vraag te stellen: waartoe kan het gebruik leiden? Drugs, zo stelde spreker, leiden in essentie tot zelf vernietiging. Dat moet men goed voor ogen houden. De vraag is dan ook of het wel boeiend is drugs te le ren kennen. Drugs Drugs zijn scheikundige stoffen, die gebruikt wor den om psychische veran deringen teweeg te bren gen, die aangenaam aan doen en die een positieve of negatieve euforie bij de verbruiker opwekken. Zo omschreef professor Del meire de definitie van drugs, die er in verschillen de soorten zijn. Drugver slaving nu ontstaat wan neer ^e negatieve sympto men gaat verdringen en wanneer men. zijn vrijheid heeft verloren. Kortom, wanneer men de kontrole over zichzelf kwijt is ge raakt. In feite kan men drie grote soorten drugs onder scheiden. Er zijn in de eer ste plaats de onderdrukkers zoals opium, heroïne, na rcotica, slaapmiddelen, tranquilizers en ook alko- hol. Het zijn de onderdruk kers die een belangrijke rol hebben gespeeld in de hip piekuituur. Het was trou wens bij de bespreking van deze drugs dat professor Delmeire stelde dat jonge ren van 50.000 tot 70.000 fr. maandelijks nodig heb ben om de heroïne te kun nen kopen waaraan ze be hoefte en zelfs nood heb ben. Hij had echter een dreigende vinger voor de verstrekkers van medische narcotica en voor de ware explosie van druggebruik in farmaceutische produkten. Hij bezwoer de aanwezige geneesheren en apotekers dan ook zeer zuinig en ui terst voorzichtig te willen omspringen met het voor schrijven van deze midde len en hoopte dat de over heid op deze toestand een uiterst scherpe kontrole zou uitoefenen. In de tweede plaats zijn er de stimulerende midde len die vooral bekendheid hebben gekregen via de sport. Maar cocaïne, een verstorende drug, wordt de plaag van de toekomst. Co caïne wordt omschreven als de champagne van de drugs. Het is bovendien een zeer pervers middel dat het karakter van de mens totaal vernietigt. Deze nieuwe golf van drugge bruik dreigt op ons af te komen als een niet meer af te wentelen lawine. Tussen het gebruiken van drugs en verslaafdheid is natuurlijk nog een hele stap. Maar vast staat dat iedereen die zich eens heeft geleend tot een proef, later verslaafd geraakt. Haast nog erger is dat bij het stoppen er een ernstige neerslachtigheid optreedt die in feite de behoefte aan drugs weer doet toenemen. Men zit dus gewoon in een vicieuze cirkel. Maar hoe men het ook keert of draait, druggebruik leidt onherroepelijk tot een mentale en fysische veront reiniging. Professor Del meire zei ook dat er in de streek van Dendermonde en het land van Waas een honderdtal zware drugge bruikers zitten. Hij schrijft de verslaving toe aan ver schillende faktoren. Men kan onder meer verslaafd geraken door zijn vrien denkring. waarin drugge bruik courant is. het kan ook het gevolg zijn van de inwerking van een aantal sociale en psychologische faktoren. Spuiten staat vol gens hem gelijk met versla ving. Niet zelden is het 'zo dat de verslaafden die spui ten ook de dood vinden. Op de 230 patiënten die in De Pelgrim vertoefden, heeft men 10% sterfgeval len. Moet men het drugge bruik niet overschatten, dan moet men het evenmin onderschatten. Vast staat dat men het druggebruik hard moet aanpakken en dat men niet uit het oog mag verliezen dat drugge bruikers bedriegers zijn, die steeds een smoesje klaar hebben. De leeftijd van de druggebruikers ligt bij de vrouwen gemiddeld rond de twintig jaar. Zij beginnen met hun eerste ervaring op 12 jaar en meestal duurt hun experi ment tot 24 jaar. Wanneer zij zich overgeven aan de prostitutie doen ze dat ge woonlijk op 15-jarige leef tijd. De jongens beginnen op dezelfde leeftijd, maar het fervente gebruik si tueert zich daar tussen de 20 en de 25 jaar. Nog een opmerkelijk feit is dat de helft van de druggebruikers uit erbarmelijke middens komt. Wetgeving Het gerecht, zo begon prokureur des Konings De Saeger zijn betoog, heeft niet alleen een repressieve rol. Helaas die is slechts door het grote publiek be kend. Het gerecht heeft evenzeer een preventieve en informatieve rol. Dat is belangrijk om weten. Ver volgens onderstreepte hij dat de wetten veel te snel worden gemaakt en boven dien slordig zijn opgesteld. Wetten maken is specialis tenwerk. Wat nu de wetge ving omtrent drugs en druggebruik betreft, is het interessant om weten wat deze precies inhoudt, wat ze voorziet als straffen en hoe die wet wordt toege past. Wat de rol is van de jeugdrechtbank en hoe druggebruikers worden op gespoord. Het gerechtelijk arron dissement Dendermonde telt 580.000 inwoners en is meteen een van de groot- sten van het land. Het spreekt vanzelf dat in een dergelijke omschrijving ook het drugprobleem zich laat gevoelen, niet in het minst omdat er heel wat grenzen met Nederland zijn. De heer De Saeger zei dat er in 1980 62 bekende gevallen van druggebruik zijn geweest en dat dit aan tal vorig jaar was opgelo pen tot 92. Daaronder wa ren er twee met een dode lijke afloop, te wijten aan een overdosis. Opvallend is dat er zich tijdens de perio de 1970t1980 een plotse stijging heeft voorgedaan. In de regio Dendermonde waren in 1977 24 minderja rigen betrokken bij geval len van druggebruik. In 1980 waren er dat al 47 en in 1981 telde men er 42. Dit jaar heeft men reeds 19 gevallen met jongeren be neden de 18 jaar geteld en de verhouding jongens meisjes is haast evenredig. De piek situeert zich in Sint-Niklaas. De Belgische wetgeving inzake druggebruik is zeer oud. De vigerende wet werd gestemd in 1921 en werd gemaakt door minis ter Van de Velde. Na de tweede wereldoorlog ver meerderde het druggebruik echter aanzienlijk zodat men zich genoodzaakt zag de wetgeving aan te passen. In 1961 besloot men tijdens de konferentie van New York tot een grotere re pressie. Op 9 juli 1975 werd dan de huidige wetgeving gestemd. Die was vooral gericht op een deskundig en afdoend onderzoek van de nieuwe farmaceutische stoffen en op het aanpassen van de straffen. Er werd een lijst van verboden pro dukten opgesteld. Boven dien werd de invoer, de uitvoer, het bezit, vervoer. Zeer veel belangstelling voor Dendermondse stadhuis door verkoop van deze produk ten verboden, tenzij het ministerie van volksge zondheid hiervoor een ver gunning heeft afgeleverd of men een geldend dokters voorschrift kan voorleggen. Zelfs het aanzetten tot druggebruik wordt door de wet gestraft. Het was bij deze passus dat ook proku reur des Konings De Sae ger wees op de grote ver antwoordelijkheid die rust op de schouders van ge neesheren en apotekers. Vervolgens zette hij uit een hoe men de drugge bruikers opspoort. Er is in de eerste plaats de inspek- tie van de apoteken, die zeer ernstig gebeurt, er is in de tweede plaats de aangif te die wordt gedaan bij rijkswacht, politie en par ket. Andere mogelijkheden om op het spoor van druggebruikers te komen zijn onder meer de toevallige omstandighe den of bij het ontdekken van diefstallen, overvallen, ongevallen onder invloed, prostitutie, stelen van blan co voorschriften bij genees heren enz... Nu beschikt het gerech- terlijk apparaat wel over een aantal middelen om drugs op te sporen. Zo on der meer de labradorhon den die speciaal met dit doel zijn afgericht, over drugidentifikatiesystemen enz... Straffen De straffen, aldus de prokureur, kunnen gaan de informatie-avond over drugs, georganiseerd op het de Rotary, (v) van drie maanden tot vijf Het is tegenwoordig eei jaar en daar kan ook een boete van 1.000 tot 100.000 fr. worden uitgesproken. Die moet men echter ver menigvuldigen met 60. De straffen voor druggebruik liggen dus zeer hoog. In de wet is ook een strafverzwa- ring ingebouwd. Drugs ver beetje in om alles goed t< keuren wat in deze maat schappij opgeld maakti Maar men moet goed be seffen dat de wetgever wet- uei ten maakt, zoals men ook moet begrijpen dat die wet ten moeten mee evolueren im; w w met de tijd, wat nog niet r kopen aan jongeren van 16 wil zeggen dat ze hun tijd tot 21 jaar kan bestraft worden met een gevange nisstraf van 5 tot 10 jaar; van 10 tot 15 jaar dwangar beid wanneer men drugs heeft verkocht aan jonge ren beneden de 16 jaar en moeten vooruit zijn. De rechtbank heeft als enige taak deze wetten toe te pas sen. Het is dan ook ver keerd de rechtbank met de vinger te wijzen, wanneer de wetgeving verkeerd is. 15 tot 20 jaar dwangarbeid Daarvoor is de wetgevende wanneer dit gebeurde aan macht verantwoordelijk en kinderen beneden de 12 jaar. In 1976 werden in to- die wetgevende macht wordt in ons land aange- m 4 i taal 177 personen aange- duid via een demokratische houden. Niet minder dan stemming. De meerderheid 60 procent onder hen wa- Van het volk beslist dus en ren vreemdelingen. Naast de minderheid moet zich de strafverzwaring kan er bij die beslissing neerleg- ook een opschorting van gen. Feit is dat het drugfe- straf zijn, of bestaat er de probatie. Er is ook sprake van gronden van verscho ning, wat wil zeggen dat wie verklikt niet wordt ge straft of een strafvermin dering krijgt, in zoverre dat die verklikking nieuwe fei ten die door het gerecht nog niet waren bekend, aan het daglicht brengt. Sedert de nieuwe wet in voege is, heeft men in Dendermonde nog geen enkel geval van verklikking gehad, wat erop kan wijzen dat men duidelijk bang is voor even tuele represailles. Tenslotte blijft er de vraag of men het drugge bruik moet depenaliseren. nomeen een wereldpro bleem is, dat men in geen geval plaatselijk zal kunnen oplossen. Belangrijk is dat de beroepstrafikanten - en er zijn er heel wat - moeten gestraft worden, en voor beeldig ook. Ook de ge neesheren die mercantil en andere produkten voor schrijven en niet gedreven zijn door medische motie ven maar door geldbejag, moeten de gevolgen van hun houding en handelwij ze onder ogen zien. «Drugs zijn in feite een paradijs, dat snel een hel wordt» aldus de prokureur, die daarmee zijn toespraak beëindigde. 10|

De Voorpost | 1982 | | pagina 24