Wie is bang voor onze oorlogsgeschiedenis Lebbeekse CVP-jongeren: kritisch t.o.v. nieuwe burgemeester IK NEEM DE FEN TER HAND... Repliek Vrouwelijk politiek engagement in Sint-Niklaas CVP-Lokeren op gewetensonderzoek Sint-Niklase ABW-vrouwen: «koopkracht daalt» Wase parlementaria Sint-Niklase fietsenstalling: ook dankzij ABVV V inspraak in Lokers beleid Vragenlijsten CVP-Sint-Niklaas raadpleegt achterban De Dendermondse Schilderschool Een kunsthistorische benadering 2 - 19.3.1982 - De Voorpost De tentoonstelling «Oorlog en Fascisme: vroeger en nu...?» werd te Sint-Niklaas (Walburg) bezocht door een duizendtal bezoekers. Meer dan zeshonderd scholieren werden samen met hun leraren rondgeleid. Bedoeling van de ze tentoonstelling georgani seerd door de ABVV-Jonge- ren was op een ernstige manier verslag brengen van de plaat selijke oorlogsgeschiedenis 1940-1945 en uit die geschiede nis lessen trekken voor nu: ook vandaag is de roep om de ster ke man weer te horen. Heel het opzet heeft een duidelijk pedagogisch karak ter: schoolklassen worden rondgeleid, diskussies worden sterk gestimuleerd. Deze ten toonstelling is de heer Van Bel wel duidelijk in het verkeerde keelgat geschoten. «Zijn onge noegen en minachting», wij ci teren, stond vorige week afge drukt in deze krant. Daarbij beschuldigt hij ons van leu gens, haat enzomeer. Van Bel heeft blijkbaar een woorden schat vol gevoel. Wij wensen ons antwoord bij de feiten te houden. Het eerste deel werd samen gesteld door Ward Adriaens, licentiaat geschiedenis. Feiten uit de plaatselijke oorlogsge schiedenis werden door hem gekozen in overleg met de plaatselijke specialisten. Wij verwijzen hier naar de brochu re «Dagboek van een weer- stander». Het tweede deel werd samengesteld op basis van o.a. twee recente boeken over het nieuwe fascistische gevaar. Titels: «Extreem rechts en de staat» en «De kreeft met de zwarte scharen», auteurs o.a. Walter De Bock, journalist, Frank Uyterhaeg- hen, assistent aan de Gentse universiteit. Michel Graindor- ge, advokaat, enz. In zijn lezersbrief gaat hij op slechts een aspekt van de gehe le tentoonstelling in: de naoor logse repressie. Voor de rest komt hij niet terzake. Volgens Van Bel zwijgen wij best over die hele oorlogsperiode. De tv- serie Holocaust had Van Bel waarschijnlijk ook liever niet uitgezonden gezien. Wij me nen dat we over die periode uit onze geschiedenis niet mogen zwijgen. Voor de oudere gene raties is die periode onuitwis baar in hun geheugen gegrift: op welke familiebijeenkomst wordt niet over «den oorlog» gesproken? Recent onderzoek naar aan leiding van de tv-reeks De Nieuwe Orde van Maurice De Wilde toont immers aan dat deze periode tijdens heel onze naoorlogse geschiedenis heeft doorgespeeld. Wij denken daarbij aan leiders van de rechtse groeperingen en zelfs van de kollaboratie, die een voorname politieke rol speel den in de jaren '50 en '60. Bovendien doen zich van daag meer en meer gelijkenis sen voor met de jaren dertig. Enorme werkloosheid, drei gend oorlogsgevaar en militai re en fascistische groepen. Voor een goed begrip van wat zich vandaag afspeelt maar vooral om te voorkomen dat de geschiedenis zich zou her halen. liikt ons dergelijk initia tief essentieel. Politiek onerva ren jongeren dreigen door uit erlijke aantrekkingskracht van bepaalde groepen zich te laten vangen in ondemokratische stromingen. Het is ook de ver antwoordelijkheid van de vak beweging om hierin een rol te spelen. Van Bel, kandidaat van het Vlaamse Blok bij de laatste verkiezingen, verwijt ons haat op te roepen, te liegen, onver draagzaam te zijn. Dit strookt niet met de waarheid. De hele tentoonstelling is een pleidooi voor meer verdraagzaamheid. Wij argumenteren waarom er geen zondebokken voor de kri- sis moeten gezocht worden. Wij stellen dat noch de Walen, noch de gastarbeiders of de werklozen schuldig zijn. Het Vlaams Blok, de partij van Van Bel, predikt ten aanzien van die groepen precies de on verdraagzaamheid: «Gast arbeiders buiten» is een beken de slogan. Waarom? Bijvoor beeld: omdat ze profiteren var de kinderbijslag. Dit is eer leugen omdat statistieken uit wijzen dat het gemiddelde Bel gisch gezin 1,87 kinderen heeft en de vreemdelingen 2,24. «Ze profiteren van den dop» wordt er gezegd. Cijfers: de groep langdurig werklozen be staat voor 94% uit Belgen, voor 6% uit vreemdelingen. Maar het Vlaamse Blok wil vandaag niet alleen de jacht op gastarbeiders openen. Ook de werklozen worden door rechts geviseerd. Dat is onverdraag zaamheid. In de jaren dertig zijn ze ook op die manier be gonnen Toen waren het de joden, nu worden andere zon debokken gezocht. Maar daar over durft Van Bel hier nog niet publiekelijk schrijven. Hij durft wel te twijfelen aan de echtheid van de door ons ten toongestelde foto's: «Duitse koncentratiekampen»! Waarschijnlijk twijfelt hij aan de echtheid van die kam pen na het lezen van de VMO- brochure «Stierven er werke lijk zes miljoen joden in de kampen?». Zoals het VMO die massale uitroeiing minimali seert, zo wil Van Bel ons oor logsverleden minimaliseren en verdraaien. De zogezegde flaminganten van het VMO en co huldigden trouwens op 21 februari te Deurne oud-SS-er en «flamin gant» Ward Hermans. Mis schien wil Van Bel in die zin de Sint-Niklase jeugd over de plaatselijke oorlogsgeschiede nis informeren? Volgens zijn «ministeriële» informatiebron nen weegt de naoorlogse re pressie tien maal zwaarder dan de kollaboratie. Met welke maten en gewichten weegt Van Bel?: 100 joden tegenover 1 raszuivere Vlaming!? Hij ver geet te vermelden dat in de tentoonstelling ook over de be vrijding genuanceerd verslag gebracht wordt. Wij citeren: «In de laatste uren van de bezetting en de eerste uren van de bevrijding ontlaadde de sinds lang opgekropte volks woede zich. In een regelrecht 'lynchklimaat' werden 'zwar ten' opgebracht. Velen betaal den een deel terug van wat zij hun stadsgenoten hadden aan gedaan. Anderen betaalden voor misdaden waar zij geen aan deel in hadden. Weerstand en politie dienden hen tegen de menigte te beschermen... Sommige kollaborateurs dien den hen tegen de menigte te beschermen... Sommige kolla borateurs kregen het zwaar te verduren. Zij zouden evenwel een proces krijgen, een advo kaat kunnen raadplegen en in beroep kunnen gaan. Zaken die voor de slachtoffers van de nazi's en hun bondgenoten on bekend waren.» Het ligt niet in onze bedoeling om wat dan ook uit dit verleden goed te praten. Dit in tegenstelling tot de heer Van Bel. Wel willen wij in deze periode van krisis als vakbeweging onze bijdrage le veren tot de verdediging van de demokratie en duidelijk aantonen waar de gevaren lig gen. Dit heeft niks te maken met oprakelen van haat. Wel met onze bekommernis om de toekomst voor de jeugd. Wij zullen al doen wat in onze mogelijkheden ligt om een herhaling van deze onverkwik kelijke periode te voorkomen. De tentoonstelling wordt in Lokeren georganiseerd vanaf vrijdag 7 mei. plaats: kultureel centrum. Torenstraat. Julien Van Geertsom Pol Van Hoorick ABVV-gewest St.-Niklaas N.v.d.r - We beschouwen, mei deze repliek, de diskussie om trent deze oorlogstentoonstel ling als afgerond. De Sint-Niklase (CVP-) schepen Jeanine De Boever, het Sint-Niklase SPpon gemeenteraadslid Elly Schoonvliet, senator en gemeenteraadslid Nelly Maes vairen de VU, Anny Aelbrecht van de PW en Marjet Van Puymbroeck namens Agaler^Jf babbelen over «de vrouw in de gemeentepolitiek» op dinsdag 30 maart om 20 u iiLt de stadsbibliotheek aan het Hendrik Heymanplein in Sint-Niklaas. Gemiddeld halen de vrouwen een politieke vertegenwoordiging van amper tiei^es procent op het totaal. Via een aktie «Stem Vrouw» werd in Brugge een poosji a v geleden het aantal vrouwelijke gemeenteraadsleden verdrievoudigd. Vrouwelijl me: politiek engagement op kleine schaal, daarover wordt dit ongetwijfeld boeieni ers< gesprek gevoerd. Een initiatief van FW (Federatie voor Vlaamse Vrouwengroe8l8C pen), moderator is Veerle Van Garsse. We komen uitgebried op deze bijeen m komst terug in een volgend nummer. (wv iza De CVP-jongeren uit groot-Lebbeke hebben tijdens hun laatste ter, vragen de CVP-jongeren vergadering kennis genomen van het feit dat de PVV uit hun zich af of de h. De Mol zijn gemeente de 74-jarige Frans Mertens hebben voorgedragen voor huidige funktie wel «au sé- het burgemeesterschap. rieux» neemt Zij beschouwen deze voordracht als een oneerlijke daad ten Intussen konden we wel reeds opzichte van de Lebbeekse gemeenschap. Immers zij nemen er vernemen dat er in het kon nota van dat de kandidaat-burgemeester zelf verklaarde dat hij tegen zyn zin deze verantwoordelijke funktie opgedrongen krijgt en overigens bemerken de CVP-jongeren in een PVV-boodschap ook dat er iemand de nieuwe burgemeester «met raad en daad» zal bijstaan. trakt dat gesloten werd tussen CVP en PVV betreffende het burgemeesterschap van Frans Mertens inderdaad uitdrukke lijk vermeld werd dat er geen sprake kan zijn van bevoegd- Voor deze kristen-demokrati- j°n8eren erS verbaasd te zijn heden te delegeren en dat bij sche jongeren is het duidelijk om te moelen konstateren dat afwezigheid of ziekte van de dat de PW hun eigen onenig- aan bet. eind van de PVV- burgemeester het weer de eer heid binnen de partij willen mededeling vermeld wordt dat ste schepen zal zijn die de afwentelen op de gemeen- oud-burgervader A. De Mol in funktie zal overnemen als schap. Hun keuze maakten ze oktober terug zijn ambt zou waarnemend, met andere omwille van zuiver elektorale ambiëren. Aangezien zijn hui- woorden Frans Moeyersoon redenen omdat ze, aldus de dige funktie als bestendig afge- dus. CVP-jongeren, het niet langer vaardigde onverenigbaar is (lvd) konden aanzien dat de CVP'er met het ambt van burgemees- Moeyersoon nog langer het burgemeestersambt als waar nemend bleef behouden. Toch gaan de CVP-jongeren akkoord met het besluit dat het CVP-partijbestuur nam om het koalitie-akkoord van 1976 te eerbiedigen. Zij benadruk ken ten overstaan van de open- bare opinie wel dat de keuze om Frans Mertens burgemees- De ABW-vrouwenkom- meer. Zijn koopkracht daalt ter te maken enkel door de missie van Sint-Niklaas protes- met 2.000 fr. Deze maatregel PW werd genomen. teert heftig tegen «de asociale treft vooral de vrouwen. Hun De CVP-jongeren hebben tij- maatregelen die de regering ekonomische onafhankelijk- dens een partij-bestuursverga- getroffen heeft» Vooreerst heid daalt aanzienlijk of ver- dering geïnterpelleerd over de 2111160 volgens de groepering dwijnt zelfs, aldus het ABW. persmededeling van de PW, de werklozen, de sociaal zwak- De schoolverlaters kunnen van waarin melding wordt gemaakt ste gro6P. het ergst getroffen hun uitkering zelf niet meer van het feit dat schepen De worden. Inwonende niet-ge- leven: onder de 18 jaar 4.400 Ridder toekomstig burgemees- zinshoofden krijgen 6% min- fr. per maand, tussen 18 en 21 ter Mertens met raad en daad der uitgekeerd en door een jaar ongeveer 7.062 fr./maand zal bijstaan. Een overdracht andere berekeningswijze van en boven 21 jaar ongeveer van bevoegdheden is voor hen de uitkeringen leveren ze nog 10.120 fr./maand. Dit dwingt uitgesloten, daar de CVP het ^ns 4% in, een totaal van hen tot een langere afhanke- ambt van eerste schepen kreeg Iemand die bijvoorbeeld lijkheid van hun ouders. Ook toegewezen. 20.000 fr. stempelgeld kreeg, de kinderbijslag wordt met 500 Tenslotte verklaren de CVP- ontvangt nu maar 18.000 fr. fr. verminderd Als je b.v Senator Nelly Maes van de Volksunie heeft een wets voorstel ingediend waardoor de burgerdiensttijd gelijkge steld zou worden met de duur van de gewone legerdienst, verhoogd met een vaste periode van twee maanden. De gewetensbezwaarden staan bij ons, in tegenstelling tot in Nederland of West-Duitsland. nog in de kou. ze moeten vooralsnog dubbel zo lang als de andere miliciens dienen. Dit voorstel is het eerste wetsvoorstel van Nelly Maes als senator. Toen ze destijds pas volksvertegenwoordiger was diende ze een gelijkaardig voorstel in, het was toen ook haar eerste. Allicht meer dan een toeval. Vernomen wordt dat Nelly Maes als panellid zal deelnemen aan een debatavond rond de militaire en ekonomische betrekkingen tussen België en Zaïre, op donderdag 25 maart in het auditorium E. van de Blandijn- berg (rijksuniversiteit Gent). Het Katholiek Universitair Centrum organiseert deze belangwekkende diskussiea- vond, waaraan ook deelnemen PW-er Rudi van Quake- beke, Wivina De Meester van de CVP en SP-er Louis Van Velthoven. Als sprekers werden uitgenodigd Bert Clcy- mans, Mil Vervliet en Ronald Van den Bogaert. Volksvertegenwoordiger Freddy Willockx stuurt erop aan dat de inkomensgrenzen voor vrijlating van leger dienst wegens broederdienst en als kostwinnaar zouden worden opgetrokken, aangepast aan de index. De bevoeg de minister antwoordde op zijn interpellatie dat het uitgesloten is dat dergelijke maatregel nog zou kunnen getroffen worden ten gunste van de dienstplichtigen van lichting 1983. En verder werd geargumenteerd dat zo'n aanpassing veeleer een politieke dan een technische beslis sing vergt. (wv) In het teken van de komende gemeenteraadsverkiezingen had de CVP-Lokeren algemene ledenvergadering belegd. Als gastspreker was niemand minder aangekonc kei: dan Frank Swaelen. De opkomst was buiten alle verwachting goed, want voorzitter R r. Smet kon meer dan 150 leden uit Lokeren en de deelgemeenten verwelkomen. Daat voorzitter nog weerhouden was op het partijbestuur te Brussel, moest men alvast zon r V hem beginnen. estr ld Miet Smet deed voor- lerhande coalities. Uitein- doorgetrokken: alleif: 1 eerst een warme oproep tot delijk is de CVP dan toch van gelijk welke alle leden om in groten ge- niet in de oppositie terecht hebben ze hun geschut tale het aanstaande kon- gekomen. Nu moeten wij sgezind gericht op gres bij te wonen. Grote de les van de verkiezingen partij. Zij hebben alle: dpli belangen staan op het spel. herbronnen, aldus Swae- gemeend de CVP te Er moet een nieuw natio- len, die pleitte voor een pletteren, maar ze hehrzi naai partijbestuur worden nieuwe openheid en ont-zich vergist, verkozen. En hiervoor heb- vankelijkheid. En een der Een daverend a| ben wij in het Waasland de vaststelling is dat er toch volgde op die rede. twee kandidaten. Dat zijn nog altijd meer dan was er nog gelegenheii Marc De Nil en Georges 1.200.000 mensen voor de vragen stellen. Eerst k Thuysbaert, die beiden hun CVP hebben gestemd. Al het publiek moeilijk sporen bij het nationaal be- die Vlaamse mensen ver- Maar naderhand schee ooi stuur reeds hebben ver- wachten iets van de CVP. geen eind te zullen aat lijk diend. Naderhand moest Daarom is de CVP dan men. Iedereen kwam de vergadering nog even toch in de regering geko- zijn eigen problemen geschorst worden. Maar men. Vergeet niet dat 80% de dag. Maar ze we toen eindelijk dan toch van het fameuze JET-plan allemaal op een adek ieri Frank Swaelen arriveerde, in de regeerakkoorden is en ook wel onverbloe luri was vlug alle leed vergeten, opgenomen. Daarbij heb- manier beantwoord. ai Zijn uiteenzetting was ben wij onze drie grote over de kwestie van de jat klaar en duidelijk. Spreker kopmannen in de regering, muls. De voorzitter k aa erkende heel ruiterlijk dat Dus als besluit: wij steunen er rond voor uit dat sor gne de nederlaag van 8 decern- die regering door dik en ge kumuls eenvoudig [n ber een harde klap is ge- dun. Vervolgens had spre- kunnen afgeschaft wot rsti weest. Een tweede vaststel- ker het over de komende Zo werd het dan toch ling betrof de anti-pers. strategie van de partij. Bij vrij laat eer voorzitter Die had steeds de mond vol het dagelijks lezen van de de vergadering kon over een CVP-staat, over verschillende kranten trof sluiten, de onverdraagzame CVP men werkelijk een rode j, Men was op zoek naar al- draad aan die overal werd In ons vorig nummer werd een bericht opgenomen i.v.m. de fietsenstalling aan het Sint-Niklase station. De CVP-werkgroep Ver keer en met name senator Ferdinand De Bondt heb ben lang geijverd voor de realisatie daarvan. Maar ook de syndikale organisa tie ABW droeg haar steentje bij, men legde van uit deze beweging heel wat ijver aan de dag naar het stadsbestuur van Sint-Ni- klaas én naar de NMBS toe. Het ABVV drong o.m. in de herfst van vorig jaar aan op een veilige stalling voor fietsers en bromfietsers aan het station, het stuurde erop aan dat een einde zou worden gesteld aan het we lig tierend vandalisme daar. Burgemeester De Vidts heeft toen de politie geraadpleegd en meldde dat regelmatig konti zouden uitgevoerd wo 0 om diefstal of beschadi 'ds te voorkomen. Van *tr sprekend is men ook bi i ABW blij met de vo< stelde oplossing. Onzdt w daktie wil graag de van zowel de CVP keerswerkgroep als van ABW loven. n r ibe hij ke< em ng 1.700 fr. krijgt per maand, ont vang je nu maar 1.200 fr. meer. Zelfs de kinderlozen worden door deze maatregel getroffen. Ook zij worden ver plicht deze 500 fr. te betalen. Dit geldt echter niet voor de werklozen (anders kunnen ze allemaal naar het O.C.M.W.). Een derde belangrijke maatre gel is de verhoging van de remgelden. Een raadpleging bij de huisarts wordt duurder daar je zelfs 65 fr. i.p.v. 30 fr. moet betalen. Ook de kinesi therapeut kost je 50% meer. Al deze maatregelen doen volgens de ABW-vrouwen de koopkracht dalen De over- produktie blijft bestaan, het aantal jobs vermindert en de werkloosheid stijgt. De ABVV-vrouwengroep roept alle organisaties op om samen tegen deze maatregelen te rea geren. Los van elke partij en open voor iedereen staat de groep De Wakkere Burger in Lokeren, die in de Dur- mestad sedert zowat één jaar aktief is. Men stuurt op inspraak en optimalise ring van de informatie aan. De Lokerse groep heeft al een inventaris opgesteld van wat er aan informatie kanalen bestaat. Men wil dat de Lokeraars méér be trokken worden bij de maandelijkse gemeente raad en het voorstel om de agenda in een advertentie blad te doen opnemen werd aanvaard. Ook wordt door De Wak kere Burger aangestuurd op samenwerking tussen gemeenteraad en allerlei advies- en buurtraden. De bevolking moet bij het be leid betrokken worden, luidt het. 1 Wie belangstelling h voor de projektgroep Wakkere Burger en wa allemaal uitspookt woensdag 24 maart ten in de vergaderzaal van Lokerse sporthal, vana uur. Oude Vest 34 te 9330 Dendermonde m 062/21.40.60 H. Heymanplein 16 te Sint-hBkfaas Tel- 031/76.43.54 Pontstraat 64 •<70.41,16 mtêkm: Staf Dewachfer, Mark Ds Backer, Roef Van de Plas en Wouter Vteebergh yfutwoordetgfcf ygpNWl O» Cuyper 1*8330 Oeedwmonde fiMplS «Met fierheid kunnen de partijverantwoordelijken te rugblikken op vele realisaties die door toedoen en onder lei ding van haar mandatarissen werden verwezenlijkt.» schrijft de CVP-Sint-Niklaas in een persbericht dat na de vergade ring van 11 maart werd vrijge geven. In verband met de komende gemeenteraadsverkiezingen heeft de CVP sinds geruime tijd in tal van werkgroepen het programma voorbereid dat als kiesplatform zal dienen en meteen ook de krachtlijnen zal aangeven van het beleid dat haar mandatarissen nadien zul len huldigen. De CVP wil im mers het beleid van de stad blijven bepalen, zo luidt het. Vooraleer in mei het prog ramma zal worden afgekon digd, wenst het bestuur een uitgebreide raadpleging te houden, zowel bij leden als dij andere belangstellenden. Deze week werden dan ook honder den vragenlijsten verstuurd in verband met het kultuurbeleid in Sint-Niklaas. Dit behelst vragen over: de betoelaging van het vrije initiatief, van de kulturele organisaties, de in richting van het bibliotheekwe zen, de uitbouw van het mu seum, muziekakademie en schouwburg, de werking van de muziek- en kunstgezel schappen, de infrastruktuur in de voormalige deelgemeenten enz. De antwoorden worden in gewacht bij voorzitter Jan Van Wijck, sekretaris Constant Corveleyn, Maurice Tachelet, voorzitter van de werkgroep, of bij één van de be stuursleden. Er zullen nog andere vra genlijsten worden toegestuurd. in verband met sport, veilig heid en verkeer, openbare werken, welzijnszorg, huisves ting en grondbeleid, midden stand, landbouw, arbeid en te werkstelling en ruimtelijke or dening. De lijstsamenstelling van de CVP zal vermoedelijk in de maand juni plaatsvinden na de afkondiging van het program ma. In de CVP-kringen bestaat grote eensgezindheid over de spreiding van kandidaten over de voormalige gemeenten, waarbij de uittredenden groot vertrouwen genieten. Er wordt voorzien dat benevens de ver tegenwoordigers van belan gengroepen, vrou' n jon geren, ook andere ^wiangstei- lenden hun plaats zullen vin den. Een oproep daartoe zal tijdig gepubliceerd worden. Op 21 maart verschijnt het unieke boek over «De Dendermondse Schilderschool» uitgegeven naai aanleiding van het 15-jarig bestaan van de Ronde Tafel 57 Dendermonde. Dit kunstboek werd samengesteld door Jean-Pierre De Bruyn, leraar kunstgeschiedenis aan de KunstakademieB van Dendermonde, Hamme en Sint-Niklaas. Het boek wordt uitgegeven op een formaat 24X30 cm, gebonden met gecartonneerde omslag en zal 320 bladzijden bevatten, gedrukl cp houtvrij machinegestreken kunstdrukpapier. Het zal minstens 300 reprodukties bevatten waarvan een 30-tal in kleuren. De meest representatieve kunstwerken, vooral uit privé-bezi werden hiervoor geselekteerd. Inschrijvingsformulier ^j)u Ondergetekende Adres tekent in op het kunstboek «De Dendermondse Schilderschool - Een kunsthistorische benadering» ex. aan 2.000 F Verzendingskosten: 100 F per exemplaar, en stort de som van F op rekening nr. 293-7374556-89 bij.de Generale Bankmaatschappij. De bestelde exemplaren kunnen vanaf 21 maart worden afgehaald ter gelegenheid van d«Tu -•to*: retrospectieve tentoonstelling in Galerij Hét Pand, Oude Vest te Dendermonde van 13 maart 5 april 1982. De niet afgehaalde boeken zullen automatisch aan de intekenaars worden toege stuurd tegen betaling vjui dë^voorziene verzendingskosten. Dit intekenformulier dient teruggestuurd naar volgend adres: Meester Luc Steyaert, Leopold II laan 5 bus 0 te 9330 Dendermonde.

De Voorpost | 1982 | | pagina 2