Kursus struktuurplanning Sint-Niklaas: vingers op wonden Sutteriaans alfabet getoonzet in Sint-Niklaas Antoinel DE LOOSE RIJSCHOOL WAASLAND van 19 maart tot 1 april 1982 Rijbewijs C of D nodig? PEDILUX KERKSTRAAtlf,6 AALST Viering werd orgelpunt I Lebbeke wacht op geld voor nieuw rusthuis 6 - 19.3.1982 - De Voorpost Kunstgalerij PALET Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERM Tel. 052/21.46.10 UITNODIGING Alle dagen open van 8.30 u. tot 19 u., op zon- en feestdagen van 10 tot 12 u. en van 14 tot 19 u De lezer herinnert zich nog dat wij in het nummer van 19 februari '82 de kursus struktuurplanning, waarop de gelijknamige koördinatiegroep zo lang had aangedrongen, ■kvoerig hebben aangekondigd. Met de kursus willen de initiatiefnemers de inwoners van Sint-Niklaas de kans geven zich voldoende te dokumenteren over achtergron den en geplogendheden van het struktuurplanningspro- ces. De kursus werd gespreid over vier avonden, de eerste üe zijn achter de rug, op de tweede waren wij als JaegewUde kursist aanwezig. Steven Roosen, begeleider van het Projekt Leefmilieu hqde Stichting Lode wijk de Raet Volkshogeschool, schet ste op een vlotte, bevattelijke manier de implikaties van de «wet van '62», koncentreerde zich daarbij voornamelijk nphet bijzonder plan van aanleg. Het b.p.a. is, summier -geaegd, een procedure waarby de gemeenteraad initiatie- vea neemt inzake sanering, uitbreiding en/of instandhou ding van het bestaande stadsbeeld, met de onderliggende 'bedoeling de in het b.p.a. geformuleerde en uitgetekende -voorschriften en verordeningen via de Bestendige Deputa- -tiedoor een K.B. te laten bekrachtigen. Met het opstellen toto b.p.a.'s kan een gemeente dus boeiend werk verrich ten, een waardevol beleid uitbouwen. Dit is des te meer zo nu vier -recent uitgevaardigde K.B.'s de bepalingen van '62 op een .zeer gunstige manier hebben .aangevuld. De K.B.'s aksen- toeren de verwachting dat de plannen bij de bevolking wor den losgeweekt, profileren de vereiste om diezelfde bevol king verder te blijven raadple pen en voorrierr in het optrek- -Éea van de "staatstussenkomst tot een optimale 60 procent. Een hele mentaliteitswijziging, een nieuwe trend, vindt Steven Roosen. Na de theorie zou men dis cussiëren over konkrete situa ties in Sint-Niklaas. Plusminus negentig wakkere burgers had den hoofden als vraagtekens. ■Het bleef bij een inversioneel - staat u mij dit neologisme even toe - gedoe: de replieken van ■het stadsbestuur beperkten zich tot enkele weinig duidelij ke, vluchtig geformuleerde fra sen, bleven naar het einde toe zelfs volledig achterwege... Het stadsbestuur is niet als zodanig vertegenwoordigd: mevrouw De Boever, schepen van toerisme en huisvesting, en de heren Vergauwen, sche pen van ruimtelijke ordening en stedelijke inrichtingen, stadssekretaris Elshout en po- litiehoofdkommissaris Van den Bulcke zijn slechts ten per soonlijken titel aanwezig. Om de algemeen inhoudelijke kur- susinformatie konkreet op Sint-Niklaas te betrekken, neemt Roosen de reeds in '79 samengestelde, uitvoerige, strukturele inventarisatie ter hand. Voor restauratie stonden op de lijst: het Castrohof, de Ci- perage, de Andreaskerk in Bclscle, het Walburgkasteel. Wat is ervan geworden? Voor het Castrohof zouden de wer ken binnen enkele weken wor den aangevat, de Ciperage aan de Grote Markt werd gerestau reerd (maar hoe, vroegen som migen zich af), het dossier Walburg zou lopende zijn. En de bescherming van de dorpskernen? Sinaai werd uit gewerkt, voor Nieuwkerken bestaat een aanpassingsplan... En verder? Werd de rijks dienst gekontakteerd, waren er al ruimere vergaderingen met de kulturele raad? «Alle maal in de schuif, ja!» laat mijn gebuur zich ontvallen. De woonuUbreidingsgebie- den dan maar. Werd eraan gedacht, de bestaande woon zones prioritair te behandelen? Wanneer zij volgebouwd zijn, wil men dan uitbreidingsgebie den aansnijden? M.a.w.: voert Sint-Niklaas een politiek van uitbreiding? Geen antwoord. Of had men al niet officieel te horen gekregen, dat Sint-Ni klaas eigenlijk een sanerings- politiek wil voeren? Dat kon wel eens kloppen, ja. Niet lang geleden heeft het stadsbestuur drie saneringsprojekten aan bouwmaatschappijen toegewe zen. Van renovatie echter kan, voor de Langhalsbeekstraat en de Plezantstraat die onderwerp van deze projekten zijn, geen sprake zijn: de woningen ver keren in een te slechte staat en een tabula rasa is noodzake lijk. De nieuwe woningen zou men aan de oorspronkelijke bewoners van de straat toewij zen. Enkel in de Plezantstraat zou men kunnen voorzien in transitwoningen: men moet daar toch meer achteruit bouwen. Steven Roosen vraagt of er nog andere saneringsplannen in voorbereiding zijn. «Daar over is nog niet gepraat» zegt schepen De Boever: «verkrot ting is een proces van lange jaren, sanering dus ook». Een bewoner oppert dat het mis schien eerder een aangelegen heid van bouwondernemingen dan van de tijd is. Een man van Agalev vraagt zich af of de stad Sint-Niklaas de verkrot ting niet in de hand heeft ge werkt met haar voortdurende dreiging die straten te onteige nen? Trouwens: tegelijk met deze sanering ontmaagt men nieuwe gebieden, alhoewel de bestaande woonzones niet eens zijn volgebouwd. En of dat allemaal niet wat kontra- diktorisch is? Antwoord: «Dat kan zo lijken, ja». Wéér die man van Agalev: hij ziet op de opgehangen b.p.a.-kaart veel mooie kleurtjes: rood, groen, blauw, elke kleur netjes ge- koncentreerd op een bepaalde plaats. Het stadsbestuur plant dus een aaneenschakeling van monokuituren: een gebied voor industrie, één voor admi nistratie, één voor woonwij ken,... De b.p.a.-voorschriften blijken zelfs de woonwijken te willen opsplitsen in arbeiders- en villawijken. Homaar! De Sint-Niklazenaar is zo wel op zijn auto aangewezen. Om in kopen te doen zal hij naar het Koopcentrum moeten, voor wat informatie over zijn belas tingsaangifte moet hij dan weer helemaal de andere kant op. Is dat een beleid of heeft men dat gedaan omwille van het makkelijke inkleuren? Zeer much to the point, zo'n vraag; het antwoord heb ik niet begrepen. Volgende wakkereburgerin- terpellatie: of de beleidsmen sen Sint-Niklaas met hun b.p.a. een nieuw, moderner uitzicht willen geven of eerder zoveel mogelijk die vertrouw de negentiendeëeuwse indruk willen bewaren? VU-senator Nelly Maes brengt raad: «Neenee, ze willen de stad een niéuw uitzicht geven: deur ga rage, deun garage, deur gara ge, stratenlang». Haar stok paardje, schijnt het. Van binnen- en buitenringen Ik vang het woord 'ring' op en in dit gezelschap denk ik daarbij niet aan het eenvoudi ge cirkeltje, geschenk mijner geliefde, dat één van mijn vin gers afboordt. Nee: 'ring' weekt hier andere gevoelens los, de simpele vermelding van dit eenlettergrepige taalbouw sel is bijna is een donderslag bij heldere hemel. Iemand fluistert voorzichtig: «nu komt het». Jaja: of het niet wat tegenstrijdig is een ring rond Sint-Niklaas aan te leggen ter wijl men tegelijkertijd via een veel kortere as dwars door heen het centrum kan? De ring moet toch het centrumverkeer ontlasten? Nu snijdt men Sint- Niklaas middendoor, wat voor gevolg heeft dat heel wat men sen de ring zullen moeten krui sen, verkeerslichten zullen on vermijdelijk blijken en het ringverkeer een hortend en stotend verloop geven. En heeft men er wel aan gedacht of de ring geschikt zal zijn voor zwaarder vervoer? Vrachtwa genchauffeurs zouden beden kingen hebben bij het haakse oprijden van de ring met een opligger «Men is eigenlijk totèèl ver keerd begonnen», meent ie mand van Wesp: «we zitten verveeld met die noord-zuidas. met die tunnel die het verkeer het centrum inspuwt. De bin nenring is noch mossel noch vis dus. Waarom blijft hij trou wens onvoltooid, moeten wij aan Scheerders-Van Kerck- hove denken? En de buiten ring: was die niet een kind van de vroegere snelwegeneuforie waarover men nu liever wijse lijk zwijgt?» Peer Van der Kreeft van Maatschappelijk Opbouwwerk Waasland vraagt waarom men rond die zaken eigenlijk het stilzwijgen blijft bewaren. De heren van het stadsbestuur horen het plots in Keulen donderen. Senator Maes, binnen het stadsbestuur ook oppositielid, meent te mo gen spreken over een histori sche stommiteit: «Niemand is gelukkig met wat Frantz Van Dorpe indertijd als een onver zettelijke heeft willen realise ren. Hij had een groots Sint- Niklaas in gedachten, maar zijn plannen waren weinig rea listisch; de toekomst die Van Dorpe zich gedacht heeft, is er niet gekomen. Nu staan er op het gewestplan twee tracés. Van het goede teveel, vindt iedereen, maar het is zo moei lijk om te beslissen. Men wacht dus maar.» Het wordt laat en Roosen wil afsluiten. Hij wijst nog een laatste vinger aan: de juffrouw is niet tevreden, ze meent dat het weinig bemoedigende re sultaat van deze avond onmo gelijk uitgangspunt kan zijn voor een volgende diskussie. Die vragen stellen kan iede réén wel. Op de oplossingen komt het aan. En wat iedereen wel denkt, maar niemand zegt: het stilzwijgen lijkt wel afge sproken. De geloofwaardig heid van de struktuurplanning in Sint-Niklaas zal bijgevolg afhangen van de manier waar op men deze hangijzers verder aanpakt. Het was niet de be doeling van de kursus om op lossingen te formuleren, wel om met de drie gesprekspart ners (stadsbestuur, deskundi gen en bevolking) te praten óver mogelijke oplossingen. Glazen Huis De eerste les van de kursus struktuurplanning werd op twee maart jl. ingeleid door Paul De Vidts. burgemeester van Sint-Niklaas. Hij om schreef de gegevenheid struk tuurplanning als: «doodge woon, een inzicht in wat wij, wensen, kunnen en vermogen. Dit houdt in: een streven naar, een inzicht in mogelijkheden en uiteindelijk de verwezenlij king, om tot besluitvorming te komen». I.v.m. de drie bij struktuurplanning betrokken onderhandelingspartners raad de hij de aanwezigen aan nooit te vergeten: «dat de bevolking en de verkozenen in feite één zijn». In de titel van één van onze artikels over struktuurplanning in Sint-Niklaas, citeerden we de woorden van Peer Van der Kreeft, projektwerker bij M.O.W.: «Die mist rond het stadhuis moet weg». De burge meester vergeleek het stadhuis met een Glazen Huis. Hij wees erop dat het stadsbestuur het rond struktuurplanning mak kelijk rustig had kunnen hou den, maar dit bewust niét heeft gedaan: «De spontaneïteit waarmee de sensibiliserings- en informatiekampagne door het stadsbestuur werd opgezet, weze een bewijs van het Gla zen Huis dat het stadhuis wenst te zijn en ook is». Wij vragen de lezer gewoon deze woorden even te toetsen aan het hoger beschreven verloop van de one-waydiskussie die pas een week nadien tussen de onderhandelingspartners tot stand kwam. Steven Roosen is van me ning dat het relatief grote aan tal belangstellenden, de aan wezigheid van zowel mandata rissen, bedienden, deskundi gen, direkteurs als gewone be woners, duidelijk wijst op de explosiviteit van de materie. Vroeger al meende hij dat rond het hele struktuurplan- ningsproces een heel pak wan trouwen heerste. Wantrouwen bij de deskundigen en stads ambtenaren die zich wat be dreigd voelen, die vrezen dat aan hun werk getwijfeld wordt. Wantrouwen ook bij de bewoners en aktiegroepen, want die vragen zich af of dit nu eigenlijk struktuurplanning is, en tenslotte bij de mandata rissen die een beetje defensief gaan replikeren van: «wij zijn toch verkozenen, wij dragen toch de verantwoorde lijkheid» «Het struktuurplan- ningsproces moet over dit wan trouwen heen», stelde Roosen, «en dat is deels ook de bedoe ling van de studiecyclus». Ik meen dat tijdens de voor bije twee vormingsavonden de ze doelstellingen nauwelijks werden gerealiseerd. Hopelijk mogen de belangstellenden zich de volgende keren verheugen in een meer sympatieke input van wege het stadsbestuur. Je bent nog welkom op de laatste avond, dinsdag 23 maart a.s om kwart voor acht in de Kon- ferentiezaal, twee hoog in de stadsbibliotheek... Leo DE BOCK dat behaal je in enkele weken bij Parklaan 15, SINT-NIKLAAS Tel. 031 -76.55.51 44 0248DC GEEFT MEER KOMFORT tffiCf AAN UW VOETEN T~ - —I Schoenen in verschillende breedten 4 Voetverzorging I Steunzolen V. Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 Telefoon 053-21.59.23 Toen ik professor De Sutter eind december van vorig jaar naar de zijns inziens meest vreugdevolle gebeurtenis van datzelfde jaar vroeg, antwoordde hij lachend en zonder nadenken: «het einde van al die vieringen». Male had hem al met een waterval van lof bedacht; de viering in de Sint-Niklase stadsbiblioteek was ook al een recital van huldigende elokwentie. De argeloze professor vermoedde niet dat de Wase Persklub hem nog geen maand later tot «figuur van het jaar 1981» zou kiezen. Hij versloeg toen Freddy Willockx met ruime punten en in een laatste ronde kreeg zelfs Willem Melis het nakijken. De uitverkiezing ontlokte bij een persmedewerker de wat giftige vraag of we voor de volgende jaren niet beter over «de pastoor van het jaar» zouden spreken. Geen gebaal: De Sutter werd, zoals in het verleden ook priesters Daniël Evrard, Leo Vercruyssen, Karei Aubroeck en Anton van Wilderode, in alle demokratie en zonder enige manipulatie uitgeroepen tot de number one van de lokale pers. Een verdiende nominatie die toch respekt afdwingt en veelal hand in hand gaat met een luisterrijke viering ten stadhuize. Zaterdag 13 maart jl. was dat: iedereen was reeds gezeten toen een voorste deur wijds open dreef en iedereen ging staan om de kleurig omgorde stadsmagistraten te begroeten. Tussen hen in peddelde de professor, klein en nauwelijks opgemerkt, maar hij was er en zou de volgende twee uur kunnen genieten van een mozaïek aan amikaal- deugdelijke schetsen die hem, om Paul Snoek te zinssnij- den, «een beetje bijna» portretteerden. Schetsen van zijn volgeling Paul Schollaert b.v., van bondgenoot Anton van Wilderode ook. Een akademische zitting voorwaar, opgeluisterd door het duo Paul en Dominique Van Egghen-Faveere Zij spe len cello en klavecimbel en. Bach natuurlijk. Dat behoeft geen verdere kommentaar Burgemeester Paul De Vidts kon niet nalaten de aanwezi gen te verwelkomen. Hij ziet - en alweer moeten wij Ignace De Sutter zo noemen - de feesteling als een luimig man met een enorme diepte, een rechtlijnige trouw, een formi dabele inzet en, zoals dat voor zovele groten kenschetsend is, met een juist inzicht in de relativiteit der dingen. Felicita ties, bedankingen en de uit drukking van zijn trots dan Trots vooral om het formida bele driemanschap waarop zijn stad zich al zovele jaren mag verheugen, om de drie muske tiers van het «Lied van mijn Land» dat bovenaan vermeldt: muziek: Ignace De Sutter, tekst: Anton Van Wilderode en 'voor den vriend Jef Sterck'. Voorzitter van de Wase Persklub - Wim Persoon, vindt deze vijfde persuitroeping een vijfde bevestiging van de waar de ervan. De Wase pers weer hield uit de veelheid van de aktualiteit andermaal een rijke persoonlijkheid, een man, die de titel waardig is. Men kan de verkiezing van de «figuur van het jaar» bezwaarlijk zien, al dus Persoon, als een prettige vrijetijdsbesteding van de persklub: «het is een in waar dering omgezette zin voor ver antwoordelijkheid». Jaloezie en nijd Muziekpedagoog Paul Schollaert zet een ernstig ge zicht op en begint over een Vlaanderen waarin zich de laatste jaren een vorm van kristeüjke jaloezie ontwikkel de tussen de mensen die uit hobby of beroep bezig zijn met liederen, met muzickpedago- gie. Hij onderkent afgunst, een zich miskend voelen tot en met, traumatiserende situaties. Ik denk: waar heeft die man het in godsnaam over, echter maar zolang tot hij zijn erva ringen van onlust wil toelich ten. Schollaert duwt zijn zware bril wat verder op de neus en rangschikt bondig zijn drie preokkupaties: één: wanneer zal ik eens spreker zijn op een viering van Ignace De Sutter, twee: waarom vraagt hij al weer iemand anders, en drie: ik dacht dat hij een betere vriend van me was. Nu toch. eindelijk, is hij de uitverkoze- ne en poneert, geheel bevrijd van de vroegere, persevereren de gedachten: «Voor u staat een verlost muziekminnaar, een eindelijk erkende Sutter- iaan: vriend van mijn hart, 'k zal u altijd horen». Schollaert wou zijn grote vriend en alle aanwezigen met een uitnodigen naar een op voering in de Sint-Niklase On- ze-Lieve-Vrouwkerk. Op één april a.s. zullen koor en orkest van het Lemmensinstituut daar onder zijn leiding kantates als «Wie schön leuchtet der Mor genstern» van de «kantor van de kantors» vertolken. Het andante quasi lento uit de eerste sonate in G voor cello en klavecimbel van die zelfde 'kantor van de kantors', uitgevoerd door het duo Van Eeghen, wordt langdurig in zijn quasi lento aangetast door van buiten aanwaaiende, vuile karnavalklanken. Ook de Ma- riakantorij, die welwillend mee de viering opluistert, wordt tijdelijk geramd door opdringerige, eklatante troms lagen. Al te gortig eigenlijk, zulke zaken. Daniël De Smet, superior van het kollege en voorzitter van de kultuurraad, wacht wij selijk tot de botte amusie is weggeëbt alvorens de tweede gastspreker, Anton Van Wil derode, in te leiden en hem vanwege de kultuurraad een prachtige ets aan te bieden. Van Wilderode had eerder al twee spreekbeurten afgezegd wegens stemproblemen, maar affirmeert op de viering van zijn vriend en generatiegenoot nog maar eens zijn reputatie van onvergetelijk redenaar. Hij vindt het toch moeilijk, zoniet onmogelijk en In ieder geval zeer vermetel om na dr. Sterck in Male en pater Marcel Weemaes in Sint-Niklaas en nu Paul Schollaert, zich nog te wagen aan een portret van Ig nace De Sutter. Enige verkla ring voor het feit dat hij toch inging op het verzoek van zijn superior die, nog eens ver momd als voorzitter van de kultuurraad. een beroep deed op zijn hiërarchische zin en wees op de vanzelfsprekend heid van de opdracht, die «zonder schijnbare druk al in druk was verschenen», vindt Van Wilderode vrij overbodig. In Male had hij al de kans om een en ander te zeggen, ge voelde zich in de sakrale ruim te aldaar wat beperkt. In Sint- Niklaas zou dit niet het geval zijn, maar toch konden enkele aanduidingen op de uitnodi ging aanleiding geven tot spraakverwarring. Stadhuis en Sutteriaans alfabet Wie Ignace De Sutter voor de buitenwereld is. blijkt vol gens de feestredenaar uit zijn veelvuldige prestaties, vormen van voorkomen en gedaante veranderingen. Zo veelzijdig is hij dat Van Wilderode licht een heel alfabet op hem kan toepassen. Hier gaan wc: A kan staan voor zowel artiest, auteur als A.K.V.S.'er, B voor persprijswinnaar en, wat ge dacht wordt, maar zelden ge zegd, voor protestant, R voor Reinaertgezel en redenaar. S voor Salzburger en Sutter, T voor toonkunstenaar en theo loog - «hel eerste wel, het tweede niet in de technische zin» - U voor uitgekookte Ui lenspiegel, V voor vriend van zovelen en voorstander, W voor Westvlaming, Waaslan- der en de wereldverbeteraar de meent het relaas van de feiten dat hij uit deze inter views begreep, eerder epische dan geschiedkundige waarde te moeten nageven. De profes sor zou altijd wel wat meer vertellen dan werkelijk ge beurde. Maar nooit steekt hij zijn mening onder kerkstoe- len; wierook met peper als het moet, zonder te kwetsen evenwel. Afsluitende dank dus om liefde en trouw aan de Roomse Moederkerk, om het Vlaamse volkslied, het Vlaamse land. De feestredenaar vreest te recht dat zijn gevierde genera tiegenoot alweer het laatste woord zal hebben. Goedbedoeld Professor De Sutter staat met gemengde gevoelens voor die grote zaal, zegt hij. Hij kreunt wat: «Al die vieringen waartoe een mens gevraagd ia! H ikcH sch^ cki mi wordt zich te lenen en achteraf nog toe leent oc Ach ja: het is ook allemaal goedbedoeld, het is telkel diezelfde, brede vriendschf die inspireert». De pcrsbcki ning vindt hij, na de hulde e hem in Male en Sint-Niklaas te beurt viel, een orgclpui «Dat de keuze op mij is gev; len, heeft mij verwonderd: 'I heb er het figuur niet voor. t a| het vele waaraan men mij hit heeft herinnerd, is dit toch e< Iet afwerking van alles waarvo Lab ik dankbaar moet zijn. Mijuiri idealen, mijn pricstcrscha en mijn meeleven met de strkaen van het eigen volk, mijn oek memsche verlangen: je he het allemaal zo goed begi pen..». En kon men beter besluit! en dan met een staande oval aan professor De Sutter en zi «Lied van mijn Land»? Leo DE BOC )0j ïtti Sint-Niklaas. Een overzicht van de aanwezigen tijdens de huldiging van Ignace De Sutter in Sint-Niklaas (carine) stadhuiswoorden zijn twee be grippen die niet zo ver van elkaar staan en het laatste ver wijst naar ongebruikelijke, wat bombastische taal. 'Akade- misch' is nog zoiets, meent Van Wilderode; het woord heeft een pak pejoratieve bete kenissen zoals schools, niet ge ïnspireerd, plechtstatig, naar een vast voorbeeld, en al deze verklaringen zijn toch onaan vaardbaar in een viering van iemand als Ignace De Sutter. Klinken ook nogal vreemd in de nabijheid van zijn naam, de woorden pedagoog en figuur. Hij is niet wat Van Dale laat volgen naast het woord peda goog, eerder is hij een ge wiekst pedagoog en bij diezelf de Van Dale moet men voor het woord 'figuur' afdalen tot de tiende betekenis om juist te zijn, nl.: een persoonlijkheid die een betekenisvolle rol speelt voor zijn omgeving. broer en oomhardonspeler, C voor componist en conferen cier - alhoewel wij dat in onze krant doorgaans wel met ka spellen -, D voor dirigent en docent, E voor eersteling en eerwaarde, F voor flamingant en «alhoewel hij altijd meer een publiek dan een instru ment bespeelde», fluitist, G voor Gent en Gregoriaans, H voor hymnoloog en humorist, waarbij men het woord humo rist volgens de redenaar wél moet losdenken van wat er soms onder wordt verstaan («denk aan de BRT, maar denk er niet te lang aan; waar om doet die afkorting mij al tijd denken aan Bruto Register Ton?»), I voor improvisator, L voor leraar en een in eigen matrijs gevormde liturgist, M voor alle variaties met het woord muziek, N voor de Nor maalschoolbewoner, O voor oekumeen, P voor Professor, en Z voor zeventigjarige. Van Wilderode heeft het nog over de havens van Ignace De Sutter, waarbij hem sedert lang een voorliefde voor kaste len is opgevallen. De kasteel straat for one, waar hij zeer gelukkig leeft, «gepensioneerd door zijn eigen verleden» en een kamer betrekt die «straks nog alleen met een gids en op lijfgevaar te betreden is». In het grafelijke slot van Male kreeg de erudiete muzicoloog de kans zijn eigentijdse, soms wel eigenzinnige liturgeia te realiseren. In Salzburg laaft hij zich jaar na jaar nog aan de machtige muziek der wereld. Dat o.m. is Ignace De Sut ter, een man met een immens vermogen tot verbeelding ook, vindt zijn vriend: «N.a.v. zijn vieringen heeft hij een aantal vraaggesprekken ondergaan of liever: geleid, waarin vaak ook mijn naam viel». Van Wildero- Na de administratieve lijdens weg die loopt door schepencol lege, provinciale diensten, ste- debouwkundige diensten, mi nisteriële diensten, de obsta kels van ringlaan, de verleg ging van een waterloop en bij komende onteigeningen is het dossier tot bouw van een nieuw O.C.M.W. rusthuis in Lebbeke uiteindelijk bij de voogdijminister beland. Wan neer deze laatste nu geld ter beschikking stelt, kan de aan besteding gebeuren. Dan zal uiteindelijk, na vijf jaar zwoe gen, een aangepast rustoord voor bejaarden ter beschikking komen. Het zal negentig bed den omvatten. Het huidige rusthuis, gebouwd in 1903 en sedertdien in ge bruik voor huisvesting en ver zorging van bejaarden is nooit erkend geweest door de voog dijoverheid. De nodige aan- passingswerken, vooral op ge bied van brandveiligheid zijn nu definitief uitgevoerd. Na kontrole werd nu alles in on ref, bevonden. De erkenning v s 0 het bestaande rusthuis zal k lan mende maand worden bel je| kend. Dat is bijna tachtig ja;oir na de oprichting. ppp, In Lebbeke blijkt de wan maaltijdendienst, die door I en O.C.M.W. werd ingericht e sukses te zijn. Deze dienst Kt bedoeld is om de bejaard y zoveel mogelijk in hun w trouwd leefmilieu te laten, 1 reikt nu honderdveertig ml hl tijden per dag. Erkend do chi het ministerie wordt dc it dienst nu ook betoelaagd, oil Nog dit. Op geregelde tijd ?ee kunnen de bejaarden van ru fut oord en flat hun wensen, sniert gesties en klachten red aar streeks overmaken aan egi voorzitter, bijgestaan door eurcl maatschappelijk werkster. lifcng bejaardenbeleid wordt bov< 181 dien regelmatig geevaluet we door de bonden van gepens s neerden. et E.D.I est dvi

De Voorpost | 1982 | | pagina 6