Davidsfonds Sint-Gillis-Waas vijftig: naar méér samenwerking met andere verenigingen p nieuw Melderts kerkhof uilen doden verdrinken Copal ligt aan basis van hinder voor buren De Voorpost - 19.3.1982 - 7 «Het bestuur van het Davidsfonds Sint-Gillis-Waas heeft de eer en het genoegen U uit te nodigen op de feestelijke viering van haar 50-jarig bestaan op zaterdag drie april 1982», staat in een passend, sierlijk lettertype te lezen op een aan meer dan honderd leden en nog vele andere geïnteresseerden verstuurde uitnodiging. Sinds 13 december 1981 is het Davidsfonds in Sint-Gillis aktief. «Godsdienst, taal en volk» was het drievuldige ideaal, de kulturele verrijking van de bevolking, de elk jaar opnieuw gerealiseerde inzet. Eigen mensen vooral, Vlaamse namen kwamen bij het Davidsfonds aan het woord, want, zo stellen ondervoorzit ter Hugo Plaetinck en bestuurslid Johan De Pourcq: «wordt niet gezegd: heilig het volk dat zijn eigen dichters en kunstenaars eert en vereert?». De jongste jaarprogramma's brachten een gevarieerder aktiviteitenruiker: naast de traditionele voordrachten worden nu ook natuurexploraties, bloemenakties, gezinsweekends, kindernamiddagen en voordrachttornooien gepland. Het plaatselijke Davidsfonds wil de nakende viering benutten om alle leden en sympathisanten over een originele feestdis met Vlaamse gerechten uit de keuken van bomama heen, te bedanken. Evolutief Ofwel ontbrak het Sint-Gillis de eerste dekaden na 1930 aan een schrijven, ofwel hebben de bestuursleden van het plaatse lijke Davidsfonds een beetje veronachtza mend omgesprongen met zijn zorgvuldige optekeningen. Een ding staat echter vast: van de voorbije vijftig jaar zijn slechts zeer weinig archiefstukken en kopijen bewaard gebleven. Zeker is in ieder geval dat de plaatselij ke onderwijzer Michel Bruggeman kort vóór 17 april 1929 een historisch vrij betekenisvolle brief in de bus kreeg. Se- kretaris-generaal van het Davidsfonds E. Amter en zijn sekretaris voor Oost-Vlaan deren W. De Vreese drongen er bij de onderwijzer voorzichtig op aan, in Sint- Gillis een afdeling te stichten. De nood zaak hiervan behoefde nauwelijks een betoog. De brief was aan Bruggeman welbesteed, maar hij had zijn reserves. Hij kende zijn pappenheimers als geen ander en meldt «den heer Amter» per kerende daarom dat hij over de stichting al gesproken heeft «met eenige ontwikkel de en vooraanstaande mannen uit de ge meente». Maar zoals hij gedacht had, zou de zaak niet van een leien dakje lopen: «Daar zijn hier - dit blijft natuurlijk in alle vertrouwen gezegd - twee stromingen on der de personen welke mijns inziens zou den kunnen lid worden van het Davids fonds indien zij het nog niet zijn. Sommi gen zijn extremistisch getint. Anderen zijn te voorzichtig en vrezen dat de eersten de zaak mochten verkerven». Een vrij moe rassige stichtingsbodem dus, maar Brug geman is vastbesloten «desniettegenstaan de het stichten van een afdeeling door te drijven». Hij zal echter wel voorzichtig zijn om «van meet af niet alles te beder ven». De heren kunnen de zaak m.a.w. rustig aan hem overlaten. Bruggeman kan zelfs in geweten stellen dat hij «met hart en ziel aan het Davidsfonds verkleefd is». Een ideale founder dus, die op 9 januari 1932, na de effektieve stichting, zijn offici ële aanvraag tot aanvaarding verstuurd. Samen met dokter Louis Verbraeken, schepen en benoemd tot voorzitter van de nieuwe afdeling, verklaart Michel Brugge man «in zonderheid dat alle politieke be doelingen buiten de afdeling gesloten zijn en dat deze openstaat voor alle katholieke Vlaamschgezinden die op geenerlei wijze belemmerd worden om toe te treden». Klonk dit vroeger al, zoals binnen onze huidige politieke kontekst als een grove, nauwelijks gekamoefleerde contradictio in terminis? Maar goed: de afdeling startte met 64 leden, verspreidde meteen al 500 propa- gandadrukwerken en roemde zich over gastsprekers als eerwaarde heer Boeykens die het werk van Guido Gezelle kwam toelichten en ene M. Rouwet uit Wijg- maal die naar alle waarschijnlijkheid een bijzondere kennis had van «Begijntjes» en daartoe ook nog «lichtbeelden» had mee gebracht. Het Davidsfonds Sint-Gillis tel de wonderwel tijdens de oorlogsjaren het hoogste aantal leden. Wonderwel, temeer omdat de werking toen zo goed als stil lag. In het werkjaar '43-'44 was er zelfs enkel een boekenbedeling. «Maar ook onmid dellijk na de oorlog bleef het aantal aan geslotenen verrassend hoog, ondanks het feit dat tijdens de armzalige repressieja ren iedereen, die voor zijn Vlaamse over tuiging was uitgekomen, ongenadig werd vervolgd», merkt men in Sint-Gillis op. De vijftiger jaren brengen een scherpe incisie in de ledenkurve. In 1951 moet het nationale orgaan de sekretaris. zelfs aan porren, zijn jaarverslag in te sturen en de latere Leuvense brieven zijn geschreven met bezorgde wenkbrauwen. Een in '64 gesticht jong-Davidsfonds brengt nieuw bloed, nieuw entoesiasme, maar moet afrekenen met een zware scep sis van de geestelijkheid. Gemengd toneel en zo, nee, dat ging te ver. Maar de Jongdavidsfondsers waren raspaarden, echte Sturm und Dranger: ze richtten werkgroepen op om een gepland aktivitei- tenaanbod uit te werken. Uit enkele van deze werkgroepen groeiden zelfs de vol- leybalklub Sigivok (zij staan nu op het punt te promoveren naar tweede nationa le) en de wel voldoende bekende volks kunstgroep Drieske Nijpers. Spijtig ge noeg hebben een voortdurend progres- sief-konservatief geruzie en een tekort aan echte leiders deze dynamische vereni ging ten grave gedragen. 1966 was het jaar dat enkele oud- Jongdavidsfondsers elkaar terugvonden in de nieuw gestichte afdeling die onder voorzitterschap van Jaak Ronse van start ging. Met haar 118 leden zou Sint-Gillis tot de aktiefste afdeling van het Waasland behoren en nu en dan worden verzocht in naburige gemeenten een handje toe te steken. Toneel enzovoort Eén ding moet men het Davidsfonds van Sint-Gillis nageven: ze hebben vanaf ongeveer 1950 hun Wase gemeente mee een boeiend gezicht gegeven. Toneel b.v.: van 1951 tot nu toe bracht de afdeling 26 toneelopvoeringen naar Sint-Gillis. Het Reizend Volkstheater werd tintig jaar lang uitgenodigd om één van zijn stukken op de lokale planken te brengen. Ook de Sint-Niklase toneelvereniging Tijl, vroe ger al uitvoerig belicht in onze krant, was meermaals te gast. Een toneelhoogtepunt noemt men in Sint-Gillis de opvoering van Tijl Uilenspiegel in juli '66. Meer dan honderd eigen talenten oefenden hiervoor maanden onder leiding van beroepsmen sen van het Antwerps jeugdteater. Verder waren er films, veelal dokumen- taires, reizen ook, naar Londen, Zweden, Tunesië en bezoeken aan de Poesjenellen kelder in Antwerpen, aan «de Vlaamse Pravda», het atelier van pottenbakker Henk Cruyssaert en een trip met een vissersboot op de Schelde. Tentoonstellin gen waren er, van kunstschilders André Roelant en Adolf De Rudder, boeken beurzen natuurlijk, gespreksavonden over gezag, over het kultuurbeleid voor en na de fusie, onlangs nog over de Oostblok landen, voorlichtingsvergaderingen over het Egmontpakt. de Vlaamse Beweging, maar ook familiefeesten en weekends, ontspanningsavonden, wandel- en fiets tochten, specifieke kinderprogramma's en ga zo maar door: het is slechts een proeve van overzicht. Belangrijk is, dat het Davidsfonds er in Sint-Gillis een osmotische werking op na houdt: je hoeft geen lid te zijn om aan de, aktiviteiten te mogèn deelnemen. Aan de fietstocht neemt héél de gemeente deel, bij het interscolaire voordrachttornooi, dat op acht mei a.s. aan een nieuwe uitgave toe is, zijn alle scholen, vrije en staats, van de partij. Door zich zo sympa- Davidsfonds Sint-Gillis-Waas vijftig. V.l.n.r. ondervoorzitter Hugo Plaetinck, sekretaris André Lippens, bestuurslid Johan De Pourcq en duivel-doet-al Jef D'Hondt (carine) thiek uitnodigend op te stellen, menen de dames maar toch voornamelijk heren van deze Wase gemeente toch wat leden te kunnen werven. Het pétanquetornooi is nog zoiets: dat is een happening voor elke bewoner, in het rusthuis speelt men het naar verluidt nu elke dag. Wat de deelna me betreft neemt het Davidsfonds ook een heel wat soepeler en socialer houding aan dan onze regering van volksverlak kers: op de familieweekends, naar Her- beumont, en twee jaar al naar Rendeux, gaan babysitters gratis mee; er zijn specia le financiële voorzieningen voor het so- ciaalgehandicapte kind en, om maar iets te zeggen, de prijs van zo'n weekend bedraagt 1600 frank. Grote Ka en kleine ka Terwijl men vroeger wJt meer aandacht had voor kuituur met een grote Ka - verstond men daaronder nu een missiona ris die uitpakte met dia's of een bezoek aan het Gentse Lam Godsspel - dan gaat de Davidsfondsafdeling van Sint-Gillis de laatste tijd zoeken naar meer direkte raakvlakken, naar een plannen van aktivi teiten die inspelen op meer specifieke problemen en behoeften van de bevol king. Van de grote naar de kleinere ka als je wil dus. Zonder dat de afdeling zo idealen of identiteit verloochent. Be stuurslid Johan Lepourcq hierover: «We hebben gekonstateerd dat sommige louter informerende aktiviteiten een beetje te ver van de mensen af stonden. Er was minder belangstelling. Daarom werd een trendwijziging doorgevoerd. Kuituur kan evengoed kookkunst zijn, kan een ver trouwd raken met de natuur zijn, met alles wat mee het leefmilieu bepaalt. Van daar dat we onze voordrachten en ge spreksavonden hebben aangevuld met bloemenakties, met een pétanquetornooi en nog zoveel andere sociale aktiviteiten. Het is niet van: wij bieden wat het volk wil. Geen voetbal dus: wij blijven trouw aan onze deviezen. Maar neem de voor dracht over de sociale aspekten van de komputer die we voor dit jaar plannen. Da's iets wat de mensen direkt bezig houdt. Ook de vrouwen: zij horen hun man spreken over een komputer op het werk: zij vragen zich af: zal hij zijn job niet verliezen? Hier willen wij dan wati verduidelijking geven, zie je?». Een probleem waar Sint-Gillis toch mee worstelt is het overaanbod aan evenemen ten en een gebrek aan onderlinge afspra ken. De bestuursleden van het Davids fonds zijn ervan overtuigd, enkel een klein publiek te kunnen bereiken, die mensen namelijk die niét vastzitten aan het kastje, die zich niet als gedrogeerden zitten te vergapen aan het oeverloos wan smakelijke Dallas b.v. Als men dit pu bliek dan nog gaat opsplitsen door op eenzelfde avond een film, een toneelstuk en een bal te geven: tja, dan krijgt elke initiatiefnemer een kleine fraktie van een al te kleine groep. Een kultuurkalender zou wellicht een oplossing zijn, hij zou overlapping kunnen vermijden. Tenzij na tuurlijk sommige verenigingen niet de discipline opbrengen om hun planning op die kalender in te schrijven. «Tenslotte is toch iedereen slachtoffer van deze wat eigengereide manier van werken», meent sekretaris André Lippens. Davidsfonds Sint-Gillis wenst boven dien meer samen te werken met andere organisaties. Het gebeurt dat één of ande re spreker zowel door het Davidsfonds, door de Bond van Grote en Jonge Gezin nen als door nog een aantal andere groe peringen wordt uitgenodigd. «Wij sturen aan op nauwer kontakt, op een hechtere samenwerking, wij zien de krachten liever gebundeld», stelt ondervoorzitter Hugo Plaetinck: «Het is te gek om mekaars publiek te gaan weghalen». Jubileum Vijftig jaar is goud, zwijgen ook, maar de bestuursleden geven liever toch lucht aan hun vreugde om dit ronde getal. Zaterdag 3 april begint het al om half vier met een receptie op het gemeentehuis. In de dankmis van halfzeven spreekt eer waarde heer Leo Vercruyssen het homilie uit. Hij is pastoor te Meerdonk, een man die in het Kemzeke van weleer zijn sporen als bezield en bezielend Davidsfondslid al verdiende. Koperen klankwarmte ook tij dens deze eucharistieviering vanwege de koninklijke harmonie Sint-Cecilia die met het opluisteren van heilige missen niet aan haar proefstuk toe is, schijnt het. Om acht uur voert de KLJ in de nieuwe zaal van de Katholieke Kring de eenaker «De skore is blank» op in een regie van Raymond Schrijvers. Aansluitend, zoals je al las, een originele feestdis. Clem De Ridder, nationaal voorzitter van het Da vidsfonds, houdt de tafelrede...De bijdra ge in de kosten bedraagt 550 frank voor leden en honderd frank méér voor niet- leden. Wordt deze avond volgens de traditie met een ruime belangstelling bekroond? Leo DE BOCK h et let was niet de eerste maal dat het Meiderts kerkhof in de rvo Ka\sterse gemeenteraad ter sprake kwam. Zo waren er eerst de Mi alrijke pleidooien van de CVP-oppositie voor het inrichten van cha en nieuwe begraafplaats te Meldert en nu deze er komt verzet sin nen zich tegen de inplantingsplaats wegens de bodemgesteldheid, leeds vorige maal had CVP- van volksgezondheid en van aadslid Lambert Van de Sijpe stedebouw wezen het terrein eg lie zelf in Meldert woont zijn op de Huizekcnsstraat aan. I J oorkeur uitgesproken voor Stedebouw had zelf^ adviezen )va en terrein gelegen in de Put- 5 Ui" 1 J' x iraat inplaats van de voorge telde aanleg op de wijk Hui- ekens in dezelfde gemeente. rD )ok tijdens de jongste raads- aan de Huizekens en uitte geen King van 3 maart jl. bleef hij enkel bezwaar op hygiënisch |pch tegen de nieuwe inplan- gebied. ngsplaats verzetten. De keu- Volgens Monumenten en land- e van het terrein vond hij schappen kon de Putstraat niet «gelukkig alhoewel hij zich «n aanmerking komen wegens »et het principe zelf akkoord de aanpalende zandgroeve. :on verklaren. Er rijzen im- Volgens de schepen gebeurden ners problemen met de bo- lemkwaliteit, de toegankelijk- eid, de omgeving wat de na- ingewonnen bij landbouw en bij de dienst monumenten en landsprovincialc gezondheids- inspektie gaf ook de voorkeur de proeven van de stad niet op vraag van de plaatselijke aktie- grocp. Zij bekende dat het de aangelanden be- waterniveau het grote pro- 1 or reft. De nieuwe begraafplaats bleem was aan de Huizekens, 5 ondertussen een omstreden maar aan dit probleem kon 1ïngelcgenheid geworden te volgens haar met technische b? leldert. waar zelfs een aktie- middelen een oplossing gege- S 1' omitce werd opgericht. Het ven worden. Voor haar was ppostielid vroeg in dit ver- het eerste probleem van het 'arJ 'and naar de resultaten van stadsbestuur te zorgen voor 3r cn bodemonderzoek door de een nieuwe begraafplaats te tad zelf uitgevoerd, samen Meldert. Daar alle adviezen ist»et de onderzoeken van gunstig waren, werd hel oor- olksgezondheid en van de spronkelijke voorstel be- 1 rovincialc Technische Dienst, houden, n, I ma loizekens Brieven do chepen De Maght, eveneens Waaruit blijkt de voorkeur d« it Meldert, die haar afwezige voor de Huyzekenswijk en wat I. ollega Hooghuys verving, is het advies over de Putstraat? tijd fees vooreerst op de kritieke Zo vroeg raadslid Uyttersprot i ni tuatie op het huidige Mei- (CVP). Volgens hem was dit i, su erts kerkhof rond de kerk. nergens expliciet gezegd. De red larlijks gebeuren er zowat 25 schepen haalde heel wat brie- n tgravingen. Wegens plaatsge- ven boven en zei dat de Huyze- arrek drong een snelle oplos- kens steeds het tweede voor- r. Hing zich op. Sinds februari stel van het stadsbestuur was >ov( 981 werden er daarom be- geweest. Iue< irekingen gevoerd. Volgens Uyttersprot was het hiermee ens e schepen van leefmilieu was niet eens. Hij vond het vreemd tt terrein aan de Putstraat het dat in een brief van 16 april D.l este en het mooiste, maar de aan Volksgezondheid enkel ■Mezen van de ministeries sprake was van de Putstraat. Op 28 april 1981 spreekt men nog enkel van de Huyzekens en op 18.5.1981 handelt het Ministerie van Volksgezond heid niet meer over de Put straat, wat de spreker niet nor maal vond. «Ik veronderstel dat er iets onregelmatigs ge beurde» aldus Raymond Uyt tersprot. Ook over het graven van proefputten stelde het minderheidslid zich vragen. «Onze kollega moet geen insi nuaties doen» aldus de repliek van schepen De Maght, die zei nooit te liegen. Volgens haar werden er voor het onderzoek door Volksgezondheid vier putten gemaakt. De proeven van de stad Aalst gebeurden omdat er bepaalde infrastruk- tuurwerken noodzakelijk zijn op het nieuwe kerkhof. Volgens raadslid Van de Sijpe bevatte het dossier wel enkele duisterheden. Hij was alleszins van mening dat hij geen pre cies antwoord kreeg op zijn vragen. Anderzijds meende hij dat er in de Putstraat geen bodemonderzoek gebeurde, alhoewel de schepen beweert dat volksgezondheid vier put ten gemaakt had. Volgens hem kwam het stadspersoneel pas ter plaatse nadat het Meiderts aktiekomitee op 6.1.1982 een brief geschreven had naar het schepenkollcgeDeze put stuikt dan nog in elkaar inge volge kwelmlagen. Na één dag was de put geen twee meter maar slechts één meter diep. Hierbij kwam nog volgens Van de Sijpe dat zowat 80 van de Meldertse gemeenschap de pe- titielijst van de aktiegroep te kende. Volgens hem beteken de dit dat de inwoners zich tegen de nieuwe begraafplaats opstellen. Verdronken Volgens het CVP-raadslid kre gen de aangelanden ook geen brief bij het onderzoek com- modo et incommodo. Het be richt zelf werd opgehangen aan een elektriciteitspaal langs een veldweg. «De mensen zullen op het nieuw kerkhof aan de Huizekens verdronken, in plaats van begraven worden» aldus de interpellant, die van oordeel was dat een kerkhof een wijk voor eeuwen hypo thekeert. Naar zijn oordeel diende het projekt dan ook herzien te worden, wat nog mogelijk was gezien er nog geen grond aangekocht werd. «Het projekt te Meldert brengt weinig baat en veel kommer» zo ging de spreker verder, en hij stelde eveneens dat de stad Aalst veel geld zou moeten investeren voor het leegpom pen van het betrokken terrein. Daarom was het volgens hem beter in afwachting de doden op het bestaande Meldertse kerkhof te begraven. Voor grafkelders zou men dan aan gewezen zijn op Moorsel. Tevens vroeg hij opnieuw met Stedebouw en met Monumen ten en Landschappen te onder handelen over het terrein in de Putstraat, waar de bodem uit kalk-zandsteen bestaat. In der gelijke grond verteren de lij ken na tien jaar, wat niet het geval is op de Huyzekens. waar men na 40 jaar nog vrij wel intakte kisten en lijken zal ontgraven. Kerkhofmuur Schepen De Maght noemde zich verontwaardigd over de woorden die haar dorpsgenoot uitsprak. Dezelfde inhoud meende zij terug te vinden in de teksten die nu in Meldert rondgedeeld werden. Volgens haar was alles een elektoraal maneuver. Tevens wees de schepen van leefmilieu erop dat bepaalde mensen zich reeds uit het aktiekomitee te ruggetrokken hadden. «Onder partijdruk gebeurde dit» aldus de vlugge reaktie van Van de Sijpe. Annie De Maght bleef er ech ter bij dat alle informatie gege ven werd. Het openbaar on derzoek hing uit aan het stad huis en het gemeentehuis van Meldert zelf, en wie haar om uitleg vroeg kreeg die ook. Voor haar was het belangrijk dat er vlug een oplossing kwam. Tot slot noemde de schepen het een schande dat in verband met de restauratie van de geklasseerde kerkhofmuur op het Dorpsplein, een dossier tegengehouden door ambtena ren die vitten over enkele steentjes. Nadat Burgemeester D'haese- leer gevraagd had het alge meen kerkhofbeleid te bespre ken als schepen Hooghuys aanwezig was, wilde Raymond Uyttersprot ondanks alles toch waarschuwen voor de uitbrei ding van het kerkhof te Moor sel. Gezien men bij onteige ningen geen rekening dient te houden met het gewestplan en 275 m. van het aan te kopen terrein gelegen is langs een goed uitgeruste weg, waarvoor tot 70.000-75.000 fr. per strek kende meter zou moeten be taald worden, vroeg hij het schepenkollege eens goed na te kijken wat de gevolgen wa ren van een eventuele gerech telijke onteigening. Tot slot van de zeer lange diskussie vroeg Lambert Van der Sijpe nogmaals de proce dure voor aankoop van het terrein aan de Huizekens te stoppen, het terrein aan de Putstraat aan te kopen en in afwachting verder te begraven op de bestaande begraafplaats rond de kerk. «Morgen zal ik een verslag vragen aan me vrouw dc schepen» aldus de burgemeester, die meteen een einde maakte aan het agenda punt. Oliebedrijf nu ter sprake in Vredegerecht Het bedryf Copal gelegen aan de Ninovestraat te Erembodegem- Terjoden doet blijkbaar ai het mogelijke om in de aktualiteit te blijven. Nadat een aantal illegale olietanks met een enorme inhoud bij Koninklijk Besluit geweigerd werden, duurde het meer dan één jaar voor zfi door een ambtenaar van het Ministerie van Arbeid en Tewerkstelling verzegeld werden. Nochtans bleven de direkte buren'niet van de hinder gespaard, want op oudejaars dag 1981 liep een aanpalende tuin opnieuw onder de stookolie, die er wekenlang bleef liggen en de ondergrond totaal Onbruikbaar maakte voor enig huishoudelijk of rekreatief gebruik. De Aalsterse milicupolitie meester kan men niet alles aan kwam nog dezelfde dag ter de stad vragen, en is het vooi plaatse en stelde een proces- het stadsbestuur niet mogelijk verbaal op, waarin de bescha- om de opgelopen schade te diging van de tuin vastgesteld vergoeden, werd. Hierbij was de politie Op 26.2.1982 stelde de Vrede- van oordeel dat de mazout rechter een deskundige aan, door de scheidingsmuur liep. welke ondertussen reeds in «Onmiskenbaar gaat het hier aanwezigheid van de twee pro- om zuivere mazout» aldus het cederende partijen ter plaatse verslag van de milicupolitie. kwam. Nadat de expert zijn Tot slot weze nog vermeld dat verslag zal opgesteld hebben, het hier trouwens om het zesde zal de vrederechter een uit- proces-verbaal voor dezelfde spraak kunnen doen. overtreding ging. Ingevolge nieuwe persartikels Burgemeester die over het geval-Copal ver- Wat 231 de burgemeester schenen, brachten de heren doen? Zo vroeg de heer Hellinckx, arbeidsinspekteur D'Haeseleer zich openlijk af, en Spitaels. hoofd van de eko- die herinnerde aan zijn vroege- nomische dienst van de stad re belofte om streng op te Aalst een bezoek ter plaatse. treden bij nieuwe klachten. Uit het verslag van de heer Maar om °P te treden moet de Hellinckx blijkt dat de klach- burgemeester eerst m het bezit ten van de buurvrouw gegrond zÖn van een officieel verslag zijn. De olie in de tuin zou van de technische ambtenaar afkomstig zijn van lekkende *an dc arbeidsinspektie, wat ondergrondse leidingen van blI beweerde nog steeds niet te het mazoutopslagbedrijf. Deze bezitten. «Ik kan niet hande leidingen zijn nu afgesloten en 'end optreden omdat de amb- vervangen door bovengrondse, tenaar geen bevel kreeg om Op de maandelijkse stadhuis- vers'a8 voor mij op te stellen» perskonferentie was burge- a'dus Louis D'Haeseleer, die meester D'Haeseleer van oor- terloops verwees naar het ge- deel dat er een belangrijk ««hil dat verleden jaar rees nieuw gegeven was, doordat tussen hem en Minister Galle de buurvrouw van Copal ein- over dit dossier, delijk een burgerlijk geding in- Naar de burgemeester ver gespannen had bij het Vrede- klaarde zijn de tanks nog gerecht om schadevergoeding steeds verzegeld. Wat zou het te eisen. Volgens de burge- hier om de verzegeling van de invoerleidingen gaan en niet om de uitvoer. «Anders zou men een illegale toestand be stendigen en dat mag niet» aldus de heer Spitaels, die ook op de perskonferentie aanwe zig was. Op de vraag in wiens macht het lag om de illegale tanks, die geen bouwvergunning be zitten, te slopen, antwoordde de burgemeester dat nog dien de overlegd te worden wie moet optreden. Hij ontweek de vraag grotendeels door eerst te stellen dat hiervoor het Ministerie van Arbeid en Te werkstelling diende in te staan. Pas nadat zijn ambtenaren ge wezen hadden op zijn vergis sing, werd gesteld dat hiervoor het bestuur voor de stedebouw bevoegd was. VEHE Samen met de Vereniging Leraren Aardrijkskunde heeft het sekretariaat van de Stads- vernieuwingskampagne een lessenpakket «Stadsvernieu wing voor de klas» opgesteld met als doelgroep het hoger middelbaar onderwijs. Het les senpakket omvat twee delen: een uitgebreid lessenpakket en een aantal aanzetmogelijkhe- den om het tema verder te verwerken of uit te diepen. Stadskemvemieuwingskam- pagne kan men bereiken op het adres: Jozef II straat 30, te 1040 Brussel (02/218.28.99).

De Voorpost | 1982 | | pagina 7