taldes had privé-onderhoud met Minister Lenssens K.V.L.V. Zele vierde diamanten jubileum Weekblad van fhmè Van Remoortel Nobels-Peelman op rand van de afgrond IchiMiifriil Rouwkransen in zijde - plastiek en levende bloemen vanai donderdag iijeuWe Ideiititeitskaaiteii verkrijgbaar op gemeentehuizen Sint-Niklaas kernwapenvrij? Binnen in dit blad fStré-. Sleutelen aan toekomst VRUOAfi 21 MJUUT 1W2 35' JAARGANG NR. 12 - 28 F Blosmencenter Nltuwebaan 2, 9180 BELSELE Tel. 031/72.37.75 als enkele jaren geleden gebeurde met de Aalsterse Minister irc Galle bij diens eerste ambtsaanvaarding, kreeg de Regiona- Aktiegroep Leefmilieu Dender- en Schelde, beter bekend als lldes, ook ditmaal de gelegenheid tot een exklusief onderhoud t de nieuwe minister van leefmilieu Jan Lenssens in diens )inet te Brussel. Naast de minister zelf waren ook zijn jinetsmedewerkers Stallaert en Dierickx van de party, en waar vernamen heeft Raldes een positieve indruk over het gesprek trhouden. it het algemeen beleid van gelijke verdoorgevoerde riole- nieuwe CVP-minister be- ringsplannen verwerpt Raldes, i. bracht Raldes enkele glo- zeker wegens de kostprijs er- e standpunten aan bod. van. De minister gaf zelf toe t de waterzuivering betreft dat hij verbaasd was dat hij in aldus het feit aange- dit verband steeds fakturen dat men vooraleer sub- moest tekenen van 400, 500 éring kan bekomen voor de miljoen of meer. Raldes pleitte lerzuivering men steeds dan ook voor de herziening t moet beschikken over van de politiek van de totale totaal rioleringsplan Der- rioleringsplannen, en wenste ijk rioleringsplan lijkt voor dat men eerder met partiële Ides hoe langer hoe meer rioleringsplannen zou werken tuttig te worden, zeker in daar waar nodig, delijke gemeenten of in lan- Tevens is Raldes voorstander ijke delen van steden. Der- voor kontrolemogelijkheden aan de grond zelf, o.a. via de bouw van septische putten. De beken in het landelijk gebied zouden aldus in staat zijn om hun zelfreinigind vermogen waar te maken. Het voorbeeld werd hierbij gegeven van de Pas- en Steenbeek, waarbij aangedrongen werd door Ral des voor tussenkomst van mi nister Lenssens bij zijn kollega Akkermans om de sanerings plannen te herzien. Om de waterverontreiniging tegen te gaan, werd vervolgens ook gepleit voor de afbouw van de fosfaten in de waspoe- ders. Ook zou heel wat verhel pen aan de verontreiniging bij de bron. Om al deze reden zou het niet nodig zijn honderden miljoenen te investeren in rio leringen zoals in de Faluintjes. Op aanvraag van de Wielewaal werd tijdens het onderhoud ook het probleem bekeken van de verontreiniging van de Ga- tes-vijver nabij de autostrade te Erembodegem-Aalst. Deze winter werd daar een massale vogelsterfte vastge steld, tengevolge van de water verontreiniging. Voor dit pro bleem werd beloofd het dos sier op te vragen bij de bevoeg de administratie. Tweede belangrijk inhoudelijk punt dat aangesneden werd was het probleem van de synchronisatie en gelijktijdig heid van de bouw- en uitba tingsvergunningen. Dit pro bleem bestaat reeds lang en werd menigmaal besproken, maar kent tot op heden geen oplossing. Het kabinet schijnt met dit probleem wel druk be zig te zijn, zonder zich evenwel in te laten met de resultaten van studies die door vroegere werkgroepen reeds onderno men werden. Raldes wenst dat beide vergunningen gelijktij dig zouden afgeleverd worden, waarbij natuurlijk dezelfde mogelijkheden tot beroep zou den moeten blijven bestaan. Ondertussen wenst men beide toch nog gescheiden te hou den, waarbij wel eerst de ex ploitatie en pas achteraf de bouwvergunning zou afgele verd moeten worden. Deze laatste zou dan rekening moe ten houden met de afhandeling van eventuele beroepen die bij de koning hangende zijn. Met een zouden deze beroepen ook vlugger een oplossing moeten krijgen. Hierbij werd verwe zen naar een memorandum terzake van de Bond Beter Leefmilieu aan de formateur. Vervolgens was Raldes beland bij het probleem van de hin derlijke inrichtingen, die on der de bevoegdheid vallen van minister Lenssens, waarvan voor sommige dossiers nog steeds geen Koninklijk besluit getroffen werd. Achtereenvol gens bracht Raldes aldus de dossiers ter sprake van Van Damme te Oudegem. het Pa pierfabriek in dezelfde ge meente, de vetsmelterij Coo- reman te Lebbeke, het bedrijf Lambrecht te Herdersem, het meubelbedrijf Mape te Aai- gem en de firme Copal te Erembodegem. Alle mogelijke gegevens over deze dossiers werden aan de Dendermondse minister en zijn medewerkers overhandigd, van natuurgebie den, de afvalstoffen, enz. waarvan het impakt op het toekomstige beleid op dit vlak moeilijk kan ontkend worden. 1977 nam de Belgische regering de beslissing dat men nieuwe identiteitskaarten zou oeren. Die beslissing werd onder meer ingegeven door de Europese Ministerraad die rmee de eenmaking onder de volkeren van Europa een nieuwe stimulans wilde geven, identiteitskaarten in alle Europese landen, zo had de ministerraad voorgesteld, den allemaal hetzelfde formaat krijgen, dezelfde kleur, hetzelfde uitzicht, dezelfde ivens. De Belgische regering ging zonder veel problemen in op deze wens van de opese ministers. vijf jaar is men dan zijn (3,5 op 4,5 centime- wat vroeger werd gezegd :r dat deze nieuwe ter). Wie zijn nieuwe iden- en geschreven, komen op ntiteitskaarten beschik- titeitskaart gaat afhalen de kaart geen vingeraf- ir zijn. Ze kunnen vanaf moet 90 fr aan takszegels drukken te staan. De Euro- it iderdag worden beko- betalen. En wie zijn kaart pese Ministerraad had dit on in alle nP een of andere manier in zijn voorstel ingeschre- v luizen. kwijt speelt, moet bij een ven, maar de Belgische re- nieuwe identiteitskaart nieuwe en verplichte gering is van mening en ;ft het uitzicht van een aanvraag opnieuw eenzelf- daarmee staat zij helemaal lastificeerde bankkaart de som neertellen. De niet alleen dat vingeraf- is dus onverslijtbaar, kaart zelf heeft een formaat drukken op een identiteits- brengt met zich mee van 8,8 op 12,5 centimeter, kaart bij velen nare gevoe- ze ook langer zal mee- Dat heeft ook zijn gevol- lens zullen oproepen, ^n. Maar toch wil men de gen. Zij zal niet meer pas- art om de tien jaar (ten sen in de meeste portefeuil- oe8evens tste) of om de vijf jaar les die kleiner van formaat Wie donderdag zijn nieuwe n vroegste) vernieuwen, zijn. Dus ook voor de le- identiteitskaart wil gaan ^neden links op deze derindustrie opent deze halen, moet wel een pak rt komt de pasfoto te identiteitskaart nieuwe we- informatie verschaffen aan n die vrij groot moet gen. In teeenstelling tot de bediende van de burger- jonj!*' .th id' art lijke stand. Want op de kaart komen niet minder dan vijftien rubrieken voor. In de eerste plaats de naam en/of het symbool dat de aard van de kaart zal aanduiden. Verder komt de naam van het land van uitgifte, evenals het kode- nummer die dat land bin nen de Europese Gemeen schap heeft, erop te staan. Dit kodenummer moet het mogelijk maken dat een computerterminal sneller en gemakkelijker heid van de kaart k de echt- kan kon- troleren. Elke kaart zal na tuurlijk ook een nummer krijgen. Dan staat ook ver meld de naam van de hou der, zijn voornamen, zijn nationaliteit, de geboorte- naam en eventueel het nummer van het rijksregis ter waarop 80 procent van de gemeenten zijn aange sloten. De negende rubriek is voorbehouden aan het geslacht van de houder en dan volgt de geboorte plaats, de datum van uitgif te, de vervaldatum, de woonplaats, de handteke ning van de houder en de stempel en/of handteke ning van de overheid. Vermelden we ook dat de ze kaart verplichtend is vanaf de leeftijd van 15 jaar. Wie twaalf jaar is mag al een aanvraag indienen om ze te bekomen. Marcel Apere: onthullingen van een legioensoldaat Jubilerende fanfares in Baasrode en Sint-Pauwels Romain Schollaert uit Erpe: bezieler van de Lotto ri uitgave van Het Katholiek Vormingswerk voor Landelijke Vrouwen, de vroegere Boerinnengilde, vierde te Zele zjjn diamanten jubileum. In de St.-Ludgeruskerk te Zele had een dankmis plaats, die werd opgeluisterd door het Familiekoor. Nadien werd het K.V.L.V. ontvangen op het gemeentehuis, waar verdienstelijke bestuursleden werden gedekoreerd: Rachel De Decker, 40 jaar sekretaresse, Elisabeth De Brabander, 16 jaar voorzitster en Rachel De Kimpe, Elza De Pelsmaeker en Margriet Wiels, 25 jaar bestuurslid. Na de ontvangst op het gemeentehuis vierde de jubilerende vereniging feest in haar feestzaal de Agra. Aan de feest zaten ook de andere landbouwersgroeperingen aan. TGEVERIJ DE CUYPER 3evte?e Vest 34 jJ30 Dendermonde 052/21 40 60 ankrek KB 442-8601481-36 chf ijs voor los nummer 28 F »rab 1.260 F maand 650 F maand 340 F Wegwijs maken In 1922 werd de Boerinnengil de gesticht en vrij vlug telde ze honderd leden. De stichters waren Bcnoit Van Eetvelde. Jozef Volckerijck. als be stuursleden van de Boeren bond, proost Van Hevel. Juf frouw De Waele en Rachel De Decker, die op 83-jarige leef tijd nog altijd het sekreta- riaatswerk verzorgt. De eerste voorzitster was Celestine Volckerijk, echtgenote Valen tin De Brabander, die 44 jaar aan het hoofd stond en opge volgd werd door haar dochter Elisabeth De Brabander, die die funktie nu reeds 16 jaar uitoefent. De bedoeling van de Boerin nengilde bij haar oprichting was de landbouwersvrouwen inwijden in de problemen om en rond het runnen van een boerenbedrijf. Het waren meestal de vrouwen die de fi nanciële kant voor hun reke ning namen en alsdusdanig op de hoogte moesten gebracht worden. Het sukses van de vereniging leidde in 1927 reeds tot de oprichting van een ne venafdeling: de BJB (jeugd). De Boerinnengilde werd later omgevormd in K.V.L.V. en momenteel telt de Zeelse afde ling 318 leden. Het toegewijd en aktief be stuur zorgt voor een diversiteit aan aktiviteit. Er is een wer king jonge gezinnen, een typi- sche Agrawerking. voordrach ten, studiereizen, ontspanning, volksdansen, kook-, brei- en haaklessen. De leiding van K.V.L.V Zele is in handen van: Elisabeth De Brabander (voorzitster). Rachel De Dec ker (secr.-schatbewaarster), Angèle Dhooghe (Gezinsac tie), Christiane Symoens (ont spanning) Richilde Poppe (Agrawerking), Godelieve Claus (gewestelijke Agrave- rantwoordelijke), Ingrid Pop pe (Jonge gezinnen), proost Rik Plaetinck en de bestuursle den Elza De Pelsmaeker, Rac hel De Kimpe, Margriet Wiels, Valerie Van de Vondel, Maria Poppe, Anna De Keyser, Ma ria Martens, Blanche Heir- man, Godelieve Martens, He lena Raemdonck, Cordula Ydens, Madeleine Buysse, Godelieve De Caluwe, Rachel Van Acker, Hortense De Mey, Godelieve Michiels, Marie- Jeanne Dauwer, Helena De Maesschalck Ook in de toe-, komst wil de groepering zich inzetten voor de landbouwpro blemen in het algemeen, maar die van de landbouwersvrou wen in het bijzonder. Het is duidelijk dat de mogelijkhe den geëvolueerd zijn, maar de vereniging wil haar specifieke eigenheid bewaren. Ter gele genheid van het diamanten feest, werden een reeks leden die minstens 50 jaar lid zijn van KVLV in de bloemetjes gezet: Rachel De Decker, Irma Quintelier-Maes, Aline De Bisschop-Van Acker, Bertha Kint-Vaernewijck, Melanie Dhooghe - Thienpondt, Mar griet Lerno-Van Hecke, Maria Heirman-Van de Vijver, Paula De Wilde - De Roover, Made leine De Bruyne-Roels, Made leine De Bock-Maes, Clothilde Coppieters-Onghena, Anna Claus-Van Driessche, Clothil de De Mey-Achten. Thien- pondt-Dierickx, Maria Van Damme-Poppe, Elisa Raem- donck-Martens, Bertha D'Hollander, Ivonne Herwe- ge-Steeman, Maria Quintelier- Vincke, Jeanne Dhoilander, Mathilde Smet-Roels, Al. Boone - Van Hecke, Julia Col man - Van Driessche, Maria Martens, Suzanne Van Brits- om - De Bruyne, Celesta Ach ten - Heirman, Julia Cardon - D'Hollander, Maria Thien pondt, Maria Van Driessche - Boon, Maria Fiers - Van Driessche en Leontine De Block-Baetens. Naar verluidt zou het exploitatieverlies over '81 bij de Sint-Niklase metaalkonstruktiefirma Nobels- Peelman oplopen tot ruim één miljard. De onderne ming kwam onlangs in het nieuws toen een voorstel geformuleerd werd om de lonen met zowat tien procent te verminderen, een inlevering die uiter aard te maken heeft met de precaire financiële situatie. Langs werknemerszijde werd dan weer aangevoerd dat het erg grote financiële verlies - gedeeltelijk het gevolg zou zijn van ondoordachte spekulatieve transakties. Sedert enige tijd zijn onderhandelingen aan de gang tussen de leiding van het bedrijf en de financiële instellingen met het oog op het verstrek ken van de kredieten die vereist zijn om de normale werking van de onderneming te garanderen. Een en ander wordt begeleid door het kabinet van voorzit ter Geens van de Vlaamse exekutieve (die ook gemeenschapsminister voor ekonomie en werkgele genheid is) en door de Dienst van het Openbaar Krediet. Er wordt momenteel duchtig gepeild naar de leefbaarheid en rendabiliteit van dit voor het Waas land zo belangrijke bedrijf (er werken ongeveer duizend mensen): de beheerraad heeft aan twee Vlaamse studiebureaus opdracht gegeven tot een grondige doorlichting op zowel boekhoudkundig, financieel als bedrijfstechnisch vlak. Op grond daar van zal de direktie nagaan of bijkomende maatrege len noodzakelijk zijn. Alleszins zal minister Gaston Geens dan het initiatief nemen om alle betrokken partijen rond de onderhandelingstafel te brengen met het oog op de uitwerking van een regeling die de toekomst van Nobels veilig stelt. Dat ant woordde hij toch op een vraag van volksvertegen woordiger Freddy Willockx. De beheerraad ging onlangs over tot ingrijpende wijzigingen in de bedrijfstop. Edgar Debeys, afge vaardigd-beheerder bij de Boomse Metaalwerken, wordt de nieuwe afgevaardigd-beheerder bij No bels. Debeys is al sinds 1971 beheerder bij de Sint- Niklase firma en vervangt nu Jean Nobefc aan het hoofd van de onderneming. Jean Nobels wordt met speciale opdrachten belast. De Sint-Niklase SP-parlementariër Freddy Wil- fofckx informeerde grondig naar de volgens velen zorgwekkende toestand waarin het bedrijf zou ver keren. Hij vroeg ook of de Vlaamse exekutieve «al dan niét haar steun zal onderwerpen aan de loonin levering van de werknemers». Maar op die vraag kon minister Geens bezwaarlijk antwoord verstrek ken, want dat zou naar zijn oordeel vooruitlopen zijn op de te nemen beslissingen en «niet stroken met de betekenis van Nobels-Peelman voor de Vlaamse ekonomie en de werkgelegenheid». Het is dus wachten op het resultaat van de röntgenfoto's die thans in de maak zijn, doorlichtin gen die, zo hoopt minister Geens, spoedig beëin digd zullen worden. yy y Vaka-Waasland roept alle leden en sympathisanten op om massaal aanwezig te zijn op de Sint-Niiklase gemeenteraadszitting van vandaag vrijdag 26 maart om 19 uur. Een door Vaka-Waasland opgestelde motie zal op de agenda staan en die betreft het kernwapenvrij maken van de gemeente. Het zestigjarig bestaan van de Zeelse K. V. L. V. werd met bijzondere luister gevierd. Het hoogtepunt was een akademische zitting in de raadszaal van het gemeentehuis (gb)

De Voorpost | 1982 | | pagina 1