Erpenaar Romain Schollaert bezieler Lotto srasyja. rtxssrs.%. sr'S™.f;s - trst.T: s.™ 1 ia mm Lokerse vogelkampioenen gehuldigd Solidariteitsavond met Polen en Dendermonde weersoms,and,8h£den' Sinds het begin van ons bestaan zit het kansspel ons in het bloed. Onze voorvade ren speelden met de dobbelstenen, op de kermissen zag men schichtige gokkers rond de verboden «anker en zonne» staan en zelfs nu nog zyn de hanegevechten een gelegenheid om zijn gok woede bot te vie ren. Er werd en wordt telkens veel geld «verzet» met éénzelfde doel langs weerszo den: op de kortst mogelijke tyd en met kleine inzet zoveel mogelijk geld verdie nen. Rijk worden in een handomdraai en steeds maar hopen dat «dame fortuna» eens aan je zijde staat. Vaak leeft men met ij dele hoop en is het resultaat desastreus, want beroepsgokkers worden toch zo zel den ryk. Geen week gaat voorbij of in Vlaanderen wordt een beperkt groepje of één enkel persoon met de slag «rijk», dank zij de miljoenen van de Lotto en de Toto. De man die de «heuglijke tijding» brengen mag aan de «grote winnaar» is een rasech te Erpenaar, met name Romain Schol- laert. Als Inspekteur-generaal van de Na tionale Loterij gaat hij persoonlijk het grote nieuws melden bij de winnaars die meer dan tien miljoen gewonnen hebben. Men zou hem dus kunnen beschouwen als de man die leeft in de kringen van multi miljonairs. Geboren en getogen te Erpe Inspecteur-Generaal R. Schollaert werd geboren te Erpe in de nabijheid van de alomgekende «Vijf Huizen» waar zijn ouderhuis nog staat op de weg naar de Honegem. Men mag dus zeggen dat hij een ware plattelandsbewoner is die zich aan de top gewerkt heeft van een organi satie die thans één der belangrijkste is van het Rijk: één van de weinige instellingen die regelmatig financies binnenbrengt. Enkele jaren geleden was R. Schollaert nog kontroleur der belastingen. Geen graag geziene figuur, noch min noch meer dan andere kontroleurs die gewoon hun werk doen. Nu is hij Sint-Maarten want als hooggeplaatste ambtenaar mag hij de «hoorn des overvloeds» hanteren. In plaats van belastingen inkasseren en de staatskas te helpen vullen mag hij nu met miljoenen gooien, ondanks hij nog steeds een ambtenaar is van het Ministerie van Financiën, waaronder de Nationale Lote rij trouwens ressorteert. De Nationale Loterij is geen V.Z.W. want er wordt slechts de helft uitbetaald van wat «verspeeld» wordt. Met de rest van de ontvangsten moet het 400 man sterke personeelskader betaald worden en eventuele andere onkosten. Wat over blijft wordt volgens zekere normen be steed aan ontwikkelingssamenwerking en vrij belangrijke bedragen gaan naar hulp verlenende projekten in eigen land. Voor al de gehandicaptenzorg wordt hierbij niet vergeten. De soms jaarlijkse miljarden winst wordt daarnaast ook nog besteed aan de promotie van sport en kuituur, milieubescherming en monumentenzorg. Ook het wetenschappelijk vormingswerk krijgt een deel van de nettowinst, terwijl ook elk jaar een speciale tranche bestemd wordt voor het rampenfonds. R. Schollaert is aldus een zeer gekende figuur in' de financiële wereld maar dan telkens met een sympathieke opdracht waarbij de burger in kwestie hem altijd graag ziet komen. Nochtans is er steeds, hoe dan ook, voorzichtigheid geboden want het bekendmaken van een gewon nen bedrag loopt niet altijd van een leien dak. Zo gaat men zeer omzichtig te werk bij een hartlijder terwijl telefonisch nooit bedragen worden bekend gemaakt. Maar daarnaast wordt wel de raad meegegeven om het geld enkele maanden op een vaste rekening te deponeren om overijlde win naars van financiële avonturen te vrijwa ren en alles koel te laten overleggen. Bovendien wordt alle diskretie in acht genomen: de vrijdag na de trekking wordt aan de winnaars van grote bedragen een brief gestuurd met de vermelding op wel ke manier het geld in hun bezit kan komen. Anonimiteit wordt voor meer dan honderd procent gerespecteerd. Dat is nochtans vaak niet nodig want de winnaars van een hoofdprijs maken deze voorzorgsmaatregel overbodig door het zelf uit te bazuinen of door hun ongewone reacties en soms geheimzinnig gedoe dat vrij vlug in verband gebracht wordt met de Nationale Loterij. Alhoewel de meeste winnaars zich bekend maken, toch zijn er gevallen waarbij het «geheim» zeer goed bewaard wordt. De bekendmaking is nochtans gewenst vanwege de instelling in het algemeen en vanwege de depothou ders in 't bijzonder want dat brengt een enorme reklame teweeg. Ook anderen uit de nabijheid van de eventuele winnaars willen dan hun kans wagen en op die manier bekomt men een sneeuwbaleffekt. Een winnend nummer in een depot doet het aantal «spelers» op forse wijze stijgen want, aangespoord door het geluk van een buur of een vriend, wil men ook zijn kans wagen. Spel en bijgeloof Statistisch gezien hoeft men geen groot bgdrag in te zetten om de «grote pot» te winnen. Zowel met twintig frank als met 30.000 frank (het maximum bedrag dat kan ingezet worden) kan men miljonair nummers en nog minder om die elke week als vaste cijfers te gebruiken, wil men de «grote pot» opstrijken althans. Ook al speelt men met behendigheid en doorzicht, of steunt men zich op zekere bevindingen of ondervindingen, toch blijft het een gok waarbij alleen het geluk ons kan dienen. Van Loterij naar Toto De oorsprong van het loterijspel, in geor ganiseerd verband, kan men reeds zoeken in de late middeleeuwen. Het was reeds in 1520 dat de Franse Koning Frans I een loterij inrichtte met zetels o.a. in Rijsel, Lyon, Straatsburg en Parijs. Londen volg de in 1569. De opbrengst werd ook toen werd naar buitenlandse loterijen versast en om dit tegen te gaan werd de Lotto in het leven geroepen. Na een paar jaar was het resultaat meer dan bevredigend en op het huidig ogenblik schommelt de inzet wekelijks tussen de 250 en 300 miljoen F. aanpassing of werking van instellingen of tehuizen die minder-validen herbergen. Daarenboven moeten deze instellingen erkend zijn door het Ministerie van Volksgezondheid. Op die basis werd reeds steun verleend aan de projekten Gesprek mei miljoenennildeler Romain Schollaert worden... als het geluk met u is. Grote bedragen inzetten is meestal zeldzaam tenzij als er in clubverband gespeeld wordt. Doorgaans wordt er samen ingezet door vrienden op het werk, in de trein, in de stamcafé en dergelijke meer. Ook daar blijft het zelfs bij relatief kleine bedragen. Men zou ook de lijn kunnen doortrekken tot het verschil tussen Vlamingen en Wa len: als «dappere oude Belgen» zijn wij, Vlamingen, iets grotere spelers dan de Walen. Bovendien zitten de winnaars zo wat in alle lagen van de bevolking, mis schien met een overwicht van de gewone arbeider en bediende, die trouwens het belangrijkste «kliënteel» vertegenwoor digen. Van de wekelijks gemiddeld ingediende 2.200.000 bulletins bedraagt de gemiddel de inzet zowat ruim 100 F. Opmerkelijk is dat ongeveer 90% ervan slechts de twee laatste dagen binnengebracht wordt, zo niet met voorkeur op een 13de van de maand, op een verjaardag, een feestdag e.d.m. Er valt dus een zekere bijgelovig heid vast te stellen en bijgevolg goochelt de speler met cijfers en getallen opdat een of ander evenement hem uiteindelijk ge luk zou aanbrengen. Allerhande truukjes reeds gebruikt voor zekere «hulpverle nende» doeleinden. Als grondlegster van de echte loterij kan men wellicht de weduwe van schilder Jan van Eyck beschouwen die in 1446 een loterijsysteem opbouwde om met de op brengst hulp te kunnen bieden aan nood lijdenden. Dit laatste zal trouwens het leitmotiv worden van elk land waar deze opgericht worden. Ondanks het verbod in 1851, mogen in België toch loterijen opge richt worden, tenminste als het voor lief dadige of kulturele doeleinden bestemd is. Het zal nog duren tot in 1934 vooraleer in ons land een georganiseerde, onder staatskontrole staande, loterij zal opge richt worden. In dat jaar kreeg de minister van Koloniën de toelating om een «kolo niale loterij» op te richten met als doel de «sociale en humanitaire werken in Congo te financieren». Dank zij de persmedia en barnumpubliciteit kon deze nieuwe instel ling na een paar jaar bestaansrecht, reeds 300 miljoen afdragen om projekten in de Belgische kolonie te steunen. In de jaren na de oorlog werd de op brengst van de loterij besteed aan het toen opgerichte «Nationaal Fonds voor de Ge- Avondzon te Erpe steeds volgeboekt. (CDJ) worden aangewend om toch maar de zes goede cijfers te bekomen en naast de reeds geciteerde mogelijkheden wordt ook veelvuldig gebruik gemaakt van dob belstenen, getallen van de scheurkalender en noem maar op. De echte gokker is in zulke gevallen zeer spitsvondig en is bo vendien overtuigd van zijn eigen fantasie, steeds rekening houdend met het feit dat het «eens» zal gebeuren... dikwijls ijdele hoop maar met de gedachte dat de «aan houder wint». Dan is er ook een soort mensen die bepaalde systemen uitwerken of zich steunen op vorige uitslagen. Of het allemaal helpt is totnogtoe niet bewezen en men kan zich afvragen of dit ooit zal kunnen bewezen worden. Trouwens, han dige tips bestaan er in 't geheel niet vermits het een zuiver geluksspel is dat afhankelijk is van de genummerde bollen die in het potje vallen. Het is dus best geen voorkeur te geven aan bepaalde troffenen», aan het «Rode Kruis», aan het «Nationaal Werk voor Kinderwelzijn» en aan andere diverse inrichtingen die hulp verleenden aan hen die het meest hadden geleden van het oorlogsgeweld. Van 1947 af wordt de opbrengst terug aan sociale werken in de kolonie besteed en na de onafhankelijkheid, in 1960, komt er een naamverandering en wordt het «Afri kaanse Loterij». Nu gaat de opbrengst naar Afrikaanse staten, maar einde 1962, is er opnieuw een naamverandering en wordt het de «Nationale Loterij», instel ling die onder het gezag van de Minister van Financiën zal geplaatst worden en waarvan de winsten een bestemming krij gen die bij wet geregeld worden. Bijna een halve eeuw na de oprichting van de loterij besluit de overheid, begin 1978, met de oprichting van een Lotto-systeem, naar het voorbeeld van andere ons omrin gende landen. Veel kapitaal trouwens. Lok: je gek Ie i vioe lede Avondzon in aanbouw te Erpe, dat mede dankzij de geldelijke steun van «Lotto» een realiteit werd. (J.D.V.) Hieruit blijkt het sukses van de gok welke tevens aanleiding gaf om verleden jaar ook met de Toto aan te vangen. Ook dit systeem blijkt in de g®ede banen te liggen want alles samen heeft de Nationale Lote rij thans een omzet van zowat een 15 miljard per jaar... van een gok gesproken! Waar gaat al dat geld naartoe? De man uit de straat hoort vaak over de hoge winsten die bij de «Lotto» gemaakt worden en vraagt zich enigszins terecht af, waar die winsten naartoe gaan. Hij maakt soms nogal vlug de rekening van een ander zoals dat ook vaak anders de gewoonte is, maar dan zonder enige rede nering of basis. Het mag gezegd dat dit bij de Lotto niet altijd zo eenvoudig is want de gelden die ontvangen worden zijn in zekere zin staatsgelden en om deze een bestemming te geven zijn er heel wat wetteksten en reglementeringen voorzien. De nettowinsten van de Nationale Lote rij, in hun globaliteit, worden in feite verdeeld door de Koning en dit op voor stel van de Minister van Financiën, zich steunend op het advies van het Komitee van de Nationale Loterij en op grond van welbepaalde en even strenge richtlijnen. Elke aangevraagde of verstrekte subsidie wordt vooraf grondig bestudeerd door een bevoegde dienst van de Loterij zelf. Daar naast zal de financiële steun van de Lote rij, inzake nieuwbouw, de Staatstussen- komst aanvullen en slechts toegekend worden op advies van het Ministerie van Volksgezondheid of van Justitie, naar ge lang de bestemming van de gelden. Het toekennen van toelagen aan om het even welk initiatief moet aan verschillen de criteria beantwoorden die trouwens zeer stipt nageleefd worden. Zo moet o.a. het verzoekende «werk» of de instelling een rechtspersoonlijkheid bezitten of door een rechtspersoon georganiseerd zijn maar mag geen winstbejag nastreven, noch handelen in eigen hoofde, noch in hoofde van de beheerders. Bovendien moet de instelling over een eigen techni sche, administratieve en budgettaire auto nomie beschikken, eventueel na te gaan door de Nationale Loterij. Bij een aan vraag om toelagen wordt dus geenszins lichtzinnig tewerk gegaan want aan meer dere voorwaarden moet voldaan zijn. Het maatschappelijk doel van de verzoekende instelling moet een eigen en directe aktie op sociaal vlak onderstellen. Bovendien mag deze aktie geen politieke propaganda tot doel hebben, noch met een godsdiens tige of anti-godsdienstige geloofsijver ge paard gaan. Het verdelen of toekennen van de subsi dies gebeurt trouwens volgens wel onder schreven criteria. De Loterij zelf dient binnen de grenzen van haar financiële mogelijkheden te blijven en mag dus wel Sint-Maarten spelen maar de «hoorn des overvloeds» moet toereikend zijn en bin nen de gestelde normen verdeeld worden. Daarom verleent de Loterij voorrang aan de aanvragen tot oprichting, uitbreiding, verwezenlijkt door Levensvreugde van Aalst en Schoonderhage van Sint-Lie- vens-Esse. Geldelijke steun wordt ook verleend voor de oprichting, uitbreiding en aanpassing van beschermde werkplaatsen, centra of diensten voor gespecialiseerde voorlich ting bij beroepskeuze, voor functionele revalidatie, voor beroepsopleiding of om scholing. Hier ook wordt streng opgetre den want deze centra, diensten of werk plaatsen moeten erkend zijn door het Rijksfonds voor sociale reklassering van de minder-validen. Zo steunde de Natio nale Loterij het projekt van de VZW Beschuttende Werkplaatsen van Aalst voor lichamelijk en mentaal gehandicap ten. In het kader van het subsidiëren van tehuizen die hoofdzakelijk minderjarigen herbergen, door jeugdrechters geplaatst, kon het Tehuis Onze Kinderen van Erem- bodegem reeds van een belangrijke finan ciële tussenkomst genieten. Ook de scho len voor buitengewoon onderwijs (peda gogisch gehandicapten, minder-validen enz.) kunnen beroep doen op de Loterij. Van deze maatregel genoten o.a. het R.I.B.T.O. en het Don-Bosco-Instituut van Aalst. De geldelijke hulpverlening wordt zelfs verder doorgedreven. Zo werd o.a. in bet kader van de hulp aan de derde leeftijd, besloten de bestaande criteria uit te brei den. Bijgevolg worden nu ook toelagen verschaft voor het bouwen of modernise ren van rusthuizen, evenals voor het uit rusten van deze tehuizen met bedden bestemd voor bejaarden die zonder hulp niet door het leven kunnen of die onder speciaal toezicht moeten worden geplaatst vanwege hun immobiliteit. Voor Inspecteur-Generaal R. Schollaert was het een der grootste voldoeningen in zijn loopbaan dat een instelling van zijn eigen dorp. Avondzon Erpe, aan de nor men voldeed en van de maatregel heeft kunnen genieten en op die manier werd door de Zusters van het Klooster te Erpe een prachtig rusthuis gebouwd, dat* thans konstant «volgeboekt» is en waar zelfs een wachtlijst aangelegd werd om de aanvra gen tot onderdak stelselmatig bij te hou den. De tussenkomst van de Nationale Loterij betekent voor een instelling steeds een grote stap vooruit en is telkens een verlichting van de zware financiële druk welke hun werking enigszins ten goede komt. Op die manier werden en worden ontelba re instellingen van openbaar nut daadwer kelijk geholpen en zo weet elke Lotto speler, zelfs als hij er nog geen «drie goed» heeft, dat zijn geld nog altijd ge deeltelijk aan iemand ten goede komt, aan iemand die het werkelijk nodig heeft. Gelukkig kan op die manier nog veel nood gelenigd worden en maakt het geld van de Lotto met alleen grote winnaars gelukkig... een aspect dat bij het spel vaak over het hoofd gezien wordt. Julien De Vuyst. Bn de twee Lokerse Vogelverenigingen: De Distelvink, en De Lokerse Vogelvriend was er volop feest. Niet alleen hadden zij twee wereldtitels in de wacht gesleept, maar daarbij .ook een hele resem gouden, zilveren en bronzen medailles in diverse wedstrijden. Dit heuglijk feit werd nu gevierd op zondag voormiddag in de Groene Poort. De heer De Maesschalck verwelkomde de prominen ten en de vele aanwezigen en de leden van de plaatse- ';yke pers. Het eerste doel van deze bijeenkomst is wel de huldiging van de kampioenen. Maar daarbij mag ook niet vergeten wor den de ijverige sekretaris van beide klubs, nl. Emiel Creve, die de sterke band vormt tussen beide niet-ri- valiserende verenigingen. Vervolgens werden de ere prijzen op het matje geroe pen. Dat waren in de eerste plaats de twee wereldkam pioenen: Alois Peelman uit Lokeren, met een stam van 4 witte Pada's en Eddy De Cleen uit Bazel met een m Japanese kwartels. Dit wereldkampioenschap had plaats te Roeselare. Benevens die twee wereld kampioenschappen behaal den beide klubs samen nog 17 andere gouden medail les in diverse nationale kampioenschappen. En als men daarbij de zilveren en bronzen medailles telt, komt men tot het indruk wekkend getal van 54 me dailles voor beide Lokerse clubs. Behaalden goud op het wereldkampioenschap van België: Alois Peelman, Hendrik Leerman en Theo Rotthier. Behaalden goud op de Nationale Kam pioenschappen B.O.F. te Ichtegem: Eddy De Cleen, Roger Van Daele, en nog eens Roger Van Daele, dan weer Eddy De Cleen en Albert Broekaert. Behaalden goud op de na tionale kampioenschappen op de Heizei: Alois Peel man, Mare Verguit, Theo Rotthier, Willy Chris- tiaens, Lucien Blommaert, Etienne Van Renterghem, Alfred Ongenaert, en nog eens Theo Rotthier. Na de prijsuitreiking kwam bur gemeester Liebaut aan het woord. Na een gemeend proficiat om de prachtige uitslagen, bracht hij er op de hem eigen manier de luimige noot bij te pas. «Wij bewonderen bij die vele vogelsoorten die ge weldige kleurenpracht, die kleuren die zo allemaal door elkaar geweven zijn. Hier nu aan de feesttafel zitten (heel toevallig) de kleuren goed gescheiden: Langs de ene kant zitten de gelen, langs de andere kant de blauwen». Maar dan weer ernstig wordend, wees hij toch op het sym bool van de vogelvrienden: er mag geen verdeeldheid zijn in onze rangen, op geen enkel gebied. Maar wel solidariteit, want zon der dat gaat het niet!. Als laatste man kwam dan Emiel Creve aan het woord. Van hem vernamen wij een en ander over die verschil lende vogelkampioen schappen: Deze 19 gouden medailles behaald door on ze leden zouden kunnen leiden tot de veronderstel ling dat het behalen van een medaille eerder ge makkelijk is. Niets is min der waar. Geen enkele ver eniging in België kan zulke palmares naar voor brengen. J.V.L. Dendermonde een bene- Hartelijk dank Crescent City Draemers, wnrfjt Hik een 0 fiet-avond «Solidariteit met - in;tjatjefnemers van de- Fancy' Jerry Blondel' Dan" 3 P dus een o mensen hebben zich ïm- j)e fcaarten kosten in vi mers totaal belangeloos in- Lat, Jos Martin, Henry Spi- verkoop 120 fr en aan gezet om deze avond te der, The Bleu Lines, de \^assa 150 fr. De voorvi laten uitgroeien tot een Prinsencaemere van Den- k00p geschiedt in de sukses. Onder meer de dermonde en KV Zotter- heer en mevrouu%Colman, kantniq^Aan al deze arties- de sympatieke uitbaters ten een hartelijk dank u van café Sint-Joris te Den- wel. De presentatie van de- dariteit met Polen» dan dermonde, die op een mini- ze werkelijk unieke avond voedingsmiddelen aanko- mum van tijd een uitzon- is in handen van Mare Hey- pen om die in de komende derlijk mooi en degelijk mans. Ook Proba (licht en zelfde naam. De bedoeling is op deze werkelijke unie ke avond, waaraan ver schillende vedetten gratis hun medewerking verle nen, zoveel mogelijk geld in te zamelen. Met dat geld zal het aktiekomitee «Soli- weken naar Polen te bren- programma in elkaar wis- klank), evenals disco At- gen per vrachtwagen. Zoals ten te boksen, Eveneens lantic en Oat's Gym van men weet was het Dender- een woord van dank aan de Dendermonde verlenen talrijke vedetten die aan hun medewerking, terwijl deze benefietavond willen ook de radio's Freeland, meewerken. Treden die Calypso, Orlando en Alba- avond vanaf 19.30 uur in de tros van de partij zullen sporthal van Appels op: de zijn. Deze avond die via lenafrêïsdê.rDat gebeurde Poolse groep Krakus, Dan- BRT2 herhaaldelijk zal vorig jaar in de maand de- ce Reaction, Patty De worden aangekondigd, zal, cember in erbarmelijke Vick, Joe Leed, Paul Roe- later via de televisie in het mondse solidariteitskomi- tee, geleid door de heer R. D'Hondt, de eerste groep die vanuit ons land met een voedseltransport naar Po- kantoren, de BAC kani ren, de sporthal te Appe Café Sint-Joris Schoen Mich, Jazz Club Hon Tonk, boekhandel Cc pens, boekhandel Volk, Paul Mannaert-C( (Hoofdstraat Appels) Willy De Knop (Gent steenweg).

De Voorpost | 1982 | | pagina 24