Garage VAN HOUTS n.v Vrije radio's mogen blijven als ze in orde zijn Ju Tweede Topdag in Aalsters Atheneum DEVALUATIE 8,5% INVOER +10% CITROËN* Fusie van Lokerse vrije radio's? Infobo '82 met paasdagen te Aalst n Bormsdag in Sint-Niklaas Florimond Vermeiren Eerste dubbel B tocht: Baasrode-Bornem 't Klokhuis wil Info-centrum oprichten te Hamme 'Lfer Tweede foto- en diasalon te Buggenhout Reklamekampanje voor Krokkebaas is gestart SP-meeting Wase SP over El Salvador BESTEL NU VOOR DE OPSLAG (Waarschijnlijk binnen 3 weken) KIES UIT DE CITROËN-MODELLEN IN STOCK Martelarenlaan 15 - DENDERMONDE Tel. 052-21.41.72 da! n 2 - 26.3.1982 - De Voorpost Eerlijk gezegd: mij kan het fenomeen vrije radio's nog nauwelijks boeien. Niet dat ik de ijver, het vrijheidsbewustzijn en de zowaar kultureel-maat- schappelijke bekommernis van die vele durvers en doeners niet naar waarde zou schatten. Maar er moet veel gesnoeid worden in dit bos van boe roepers, in deze jungle van bombast en bescheiden heid. En als ik de Sint-Niklase Calypso-ers dan sluike reklame hoor maken voor een kommerciële open deurdag roept dat toch vragen bij me op. Het wordt overigens té gek in het Waasland. In Sint- Niklaas kan je 't nog nauwelijks bijhouden: Soly- mar, Calypso, One of zoiets (die heb ik nog niét gehoord, maar die moeten al in de ether zijn), Progres al langer dan een jaar. Progres stuurde een persbericht: «Het Wase perswezen schijnt het be staan van Radio Progres te negeren» luidt het vanuit een postbus in Antwerpen. In Waasmunster mag de lokale vrijheidszender legaal komen doen op de handelsbeurs. In Stekene, het mekka van de vrije radio in 't Waasland blijkbaar, swingt een heuse Tijger en nog een rits andere zenders. Maar ook Beveren en nog andere Wase gemeenten heb ben hun zendlustigen. En dan is er Lokeren. Aksent, City en Lora. Als het daarbij ophoudt, want we houden geen dagboek bij. Blijkbaar wil men daar, zij het schoorvoetend, naar samenwerking, naar kwaliteitsverbetering streven. Zulks bleek toch uit een panelgesprek dat op 5 maart door de CVP-jongeren werd georganiseerd en nogal wat volk op de been bracht. Bert Verlin den modereerde dat debat, kabinetsmedewerker van staatssekretaris Paula D'Hondt stipuleerde dat de geldende reglementeringen strikt moeten wor den nageleefd en volksvertegenwoordiger Miet Smet, wier voorstel van dekreet vrijwel integraal werd overgenomen in het ontwerp van dekreet van de bevoegde gemeenschapsminister, was vanzelf sprekend ook van de partij in haar Lokeren. De bereidheid tot samenwerking manifesteert zich dus bij de radiostations in de Durmestad. Lora is gekant tegen een «jukeboxradio» en wil vooral de informatief-kulturele toer op. Aksent deelt groten deels die mening. Lora suggereerde een oplossing, een basis voor de fusie: ieder op eigen terrein aktief blijven en dan de delen in elkaar weven tot één programma. City zou dan weer minder bereid zijn tot de samensmelting. Er werd dus vruchtbaar gepalaberd in radio-aktief Lokeren. Wanneer volgt het fusiebewuste radiode bat in Sint-Niklaas? W.V. Op 4 april Vijftien jaar geleden had «als apotheose van het dr. August Bormsjaar» de Bormsdag plaats in Sint-Niklaas. Toen riep het Bormskomité i.s.m. scholieren en studenten 1 mei uit tot «onze feestdag van de Vlaamse arbeid». In 1967 werd de Bormsherdenking in de Stad Nantes nog verboden, het kwam tot een betoging annex tegenbetoging op de Grote Markt. Maar in 1978,' «Bormsjaar», waren de gemoederen blijk baar gekoeld en werd een Bormsdag zonder incidenten gehouden in de schouwburg van Sint-Niklaas. Jongerengroeperingen als NKVS, WJL, VNJ en meer gevestigde verenigingen als Gebroeders Van Raem- donckkring, Vos, Vlaams Kruis, BDAC en SMF proberen nu de Bormsgedachte levendig te houden. Op 4 april staat de 32ste Bormsdag in Sint-Niklaas in het teken van het Frans Daels- en priester Daensjaar én van het Sint-Lutgartjaar én van het Guldensporenjaar. De vlaamsnationalisten hebben wat te gedenken in '82. Die Palmzondag is er om 10 u in de kollegekerk nabij de Grote Markt een herdenkingsmis o.l.v. Daan De Smet en met homilie door pater Brauns. In het kollege. Kollegestraat, volgt dan een getuigenis (met toespraak en film) door de 85-jarige Ward Hermans, «Tien jaar Taal Aktie Komité» wordt belicht en er is een tentoonstelling i.v.m. Borms en de Vlaamse Beweging en nog een jeugdontmoeting ook. (wv) Zaterdag 20 maart overleed in Temse op 63-jarige leeftijd Florimond Vermeiren, vader van onze medewerker René Veimeiren. Hij was conciërge van het OCMW in Temse. lid van de H. Hartbond en de Sinte-Amelbergagilde, oud strijder en oud-krijgsgevange ne 1940-'45 De begrafenis plechtigheid (met eucharistie viering in de dekanale kerk van Temse) had gisteren don derdag plaats. We bieden aan de familie onze blijken van innige deelneming aan. Nog vorige week werd in het Brusselse de bekende radio Maeva voor de zoveelste keer opgepakt door de gerechtelijke diensten. Hoewel al het materiaal in beslag werd genomen, duurde het niet zo heel lang voor de uitzendingen opnieuw begonnen. Bij ons hebben we geen sluikzenders met een kapaciteit zoals Maeva, maar aan kwantiteit is zeker geen gebrek. Het arrondissement Dendermonde, verdeeld in de rijkswachtdistrikten Sint-Niklaas, Dendermonde en Aalst, telt een vijftigtal geregistreerde zenders. PREVENTIEF OPTREDEN Door het parket-generaal werd aan de rijkswachtkommandan- ten van de drie distrikten op dracht gegeven om een inven taris op te maken van alle vrije zenders in hun gebied. Deze opdracht is nu volbracht en binnenkort wordt gestart met de tweede faze van de ope ratie. Al de bezitters van een sluik- zender zullen uitgenodigd wor den om een praatje te komen doen op de rijkswacht. Daar zal hen niet alleen een vragen lijst gegeven worden om in te vullen, maar men zal hen daar ook voorlichten over de plich ten en de rechten van de vrije zenders, bepaald in een ko ninklijk besluit. Er komt in derdaad nogal wat bij kijken en vooraleer de zenders in or de zullen zijn met de techni sche normen, de nodige ver gunningen, de te betalen rech ten, enz. Er zijn dus heel wat financiële, fiskale en sociale verplichtin gen. Men zal ermee rekening moeten houden dat er een jaarlijkse zendtaks zal moeten betaald worden, dat de instal latie zal gekeurd worden door de diensten van de RTT en dat zoiets tussen de 15 30.000 F zal kosten. Sabam zal ook klaar staan om haar deel van de koek te krijgen. Er zal kontrole gehouden wor den op de boeken zodat even tuele winsten en inkomsten van reklame moeten genoteerd en bijgehouden worden. Ook op het in dienst nemen van dj's zal gelet worden, want zoiets zou kunnen beschouwd wor den als sluikwerk, terwijl er ook nauwgezet zal op toege zien worden of iedereen in or de is met de sociale wetgeving, zowel als zelfstandige, werkge ver of werknemer. Uiteinde lijk zal er ook een kontrole komen op de vzw's. De vrije zenders zullen dus eigenlijk gelijk bedrijven wor den aangezien. NIET WETTIG Het gaat er hier zeker niet om een bestaande toestand te le- galizeren. maar wel om een toestand die gedoogd wordt te regularizeren. De huidige toe stand zal nadien nog geduren de drie maanden gedoogd wor den, waarna iedereen moet voldoen aan de gestelde eisen. Het gesprek met de rijkswacht en de drie maanden toegelaten zendtijd achteraf, verschaffen de radio's geen enkel recht. De verantwoordelijken van de rijkswacht leggen er de nadruk op dat dit een preventieve ak tie is die ertoe moet leiden dat de vrije zenders dankzij de voorlichting die ze nu krijgen, na de vastgestelde drie maan den geen last krijgen met aller lei instanties, zoals hierboven opgesomd. We vermoeden dat heel wat zenders vooral hun zendsterk- te en de hoogte van hun anten nes zullen moeten aanpassen om binnen de technische nor men te vallen en anderen zul len er de brui aan geven. Op zondag 28 maart wordt voor de allereerste malp eei een dubbel B wandeltocht georganizeerd door wandelclubs WSV Baasrode en de wandelclub Kt Bornem. De afstanden van deze tochten zijn 7, en 30 kilometer. Men kan starten vanuit Baasrod aan café Pilsor, Provincialebaan 89 te Baasrode vanuit Lokaal Het Wiel, Puursesteenweg 2 Bornem. Men kan starten van 8.30 u. tot 14.30 uur op éi van beide plaatsen. De startplaats is meteen ook eindpunt. De deelnemers krijgen na afloop e< brevet. De inschrijvingsprijs bedraagt 30 fr. voc alle afstanden. Tijdens het wandelen wordt er v< de grootste afstanden voorzien in een gratis fruitbx deling. Ook verzorging van de zere voeten ondi weg is voorzien. Met een nieuw initiatief komt NaCeBo (Nationale Centra le Bouwbedrijven) andermaal in de belangstelling. Met de komende paasdagen, van vrijdag 9 tot en met paasmaan dag 12 april verzorgt ze inderdaad in het Vrij Technisch Instituut, St.-Annalaan te Aalst een «Informatiebeurs voor bouw en woninginrichting». Hoofdbetrachting van de organisatoren is vanzelfsprekend de bedrijven beter kenbaar te maken bij de bevolking Blijft «verkoop» voor de firma's het hoofddoel om aan dergelijk initiatief aktief mee te werken, toch wordt evenzeer de nadruk gelegd op «dienstverlening» en «infor matie». Reeds heel wat firma's hebben inderdaad hun deelname aan deze gebeurtenis toegezegd, gebeurtenis waarbij ook het V.T.I. nauw betrokken is. De opening is voorzien voor vrijdag 9 april te 17.30 uur waarbij minister van de Vlaamse Gemeenschap en Ruim telijke Ordening Akkermans het woord zal voeren. De expo blijft op vrijdag open tot 21 uur. Op zaterdag, zondag en maandag 10 tot 12 april is de beurs toegankelijk voor het publiek, telkens van 10 tot 21 uur. Op zaterdag 10 april gaat in het kader van deze beurs een voordracht met bespreking door over «stads- en dorpskernhernieuwing», verzorgd door Ruimtelijke Ordening en het Aalsters stadsbestuur. Voor meer informatie kan U zich wenden tot arrondisse menteel voorzitter Hubert Vinck, Immerzeeldreef 60 te Aalst of tot het NaCeBo-sekretariaat, Dirk Martensstraat 67 eveneens te 9300 Aalst. LH Het is voor de jongeren altijd niet eenvoudig hun weg te vinden in deze sa menleving. Vanuit de kriti sche media, pressie- en ak- tiegroepen wordt aan de jongeren gevraagd op te komen voor een betere sa menleving, «alternatief» te zijn. Om de jongeren te infor meren wil het vzw 't Klok huis binnenkort een info centrum oprichten. Een vrijwilligersploegje heeft reeds enkele maanden de voorbereiding in handen en heeft al heel wat terrein afgebakend, 't Klokhuis wil dit info-centrum realiseren in drie delen, die natuurlijk zullen gespreid worden over een grotere periode. In het eerste deel wil men de jongeren informatie en dokumentatie bezorgen over de meest verschillende onderwerpen die vooral de jeugd sterk aanbelangen: denk maar aan racisme, seksualiteit, armoede, der de wereld, politiek, drugs, vrije tijdsbesteding, ekono- mie, leger- en burger dienst, bewapening, huren, werklozen enz. Momenteel beschikt men over een artikelenarchief dat nu al een 2.500 artikels bevat. Verder nog een reeks van een honderdtal boekjes en brochures die over dezelfde onderwerpen gaan. Er is ook een uitge breide adressenbestand van zeer uiteenlopende vereni gingen die informatie ver spreiden en die werken rond dit tema. Voor deze faze zoekt men ook nog bereidwilüge medewer kers, die artikels opsporen, deze uitknippen, klasseren en op een fiche plaatsen. Al deze artikels en brochu res kan men ter plaatse in kijken en eventueel mee naar huis nemen voor een langere of korte tijd. Deze dienstverlening is gratis. In een tweede faze willen de initiatiefnemers zich ter be schikking stellen voor de vragen die de jongeren be zig houden. Daarbij denkt joi oot- nst, n pli pee. d I me wijoorgc ar i ■ertu ot de ank h< stuu dsje De ïgei hui al. nder iel 'f chef In samenwerking met het personeel, de leerlingen en de ouderver eniging organiseert de Vriendenkring van het Aalsters Koninklijk Atheneum, Graanmarkt (K.A., R.M.S. 1 en R.B.S. centrum) de tweede Topdag op 28 maart. Waar de eerste editie verleden een middagmaal aan écht de- jaar een akademische zitting, mokratische prijs. Wel dient het presenteren van de eerste- hiervoor op voorhand te wor- ling van een nieuw tijdschrift, den ingeschreven, een tentoonstelling en een his- Tussen 14.30 en 17 uur wordt torische benadering van het Ie- dan de theoretische en prakti- ven van het Atheneum omvat- sche wetenschappelijke vor- te worden dit jaar de drie grote ming in de laboratoria fysica, stromingen in het Atheneum, chemie en biologie door lcer- - de wetenschappelijke, de li- lingen gedemonstreerd. Voor- teraire en de sportvorming -, al dan gekoncentreerd rond de speciaal onder de loupe aktuele leefmilieuproblema- genomen. tiek. Demonstraties volledig Om praktische redenen werd binnen het programma zonder ook de datum verplaatst van enig sensatiezoekend kunst- en einde schooljaar naar einde vliegwerk. Op het literair en maart. plastisch vlak worden tentoon- Na een aperitief vanaf 11 uur stellingen georganiseerd, o.m. worden ouders en simpatisan- door de basisschool en komen ten verwacht van 12 tot 14 uur gedichten en teksten ruim aan- in de refter van de school voor bod. Speciaal in de kijker komt hierbij de anderhalve eeuw te Weimar overleden Duitse dichter Goethe en ook de klassieke talen Latijn en Grieks komen ruim aan bod. Wat betreft de sportvorming komt het Aalsters Atheneum, de enige rijksschool van het arrondissement met de optie «sport» met een tentoonstel ling en Vlaamse volksspelen door BLOSO gedemonstreerd met mogelijkheid tot deelna me voor iedereen. Aansluitend daarbij ook een dia-reportage van het verblijf van leerlingen van de basisschool in de sneeuwklassen in het Oosten rijkse Ramsau. oett och fng Verder is er gezellig samen en mogelijkheid tot dcgust van pannekoeken, wafels (0p ijsjes van allerlei kompo en presentatie. De opbre ncj, ervan wordt dan gespendi aan de aankoop van een c puter waarmede dan de I lingen kunnen worden gel fronteerd in deze periode computer en chips. Verdere informatie en insc Cja~ ven voor eetmaal kan via fonisch kontakt langs (053) 21.46.91, 78.75.94 78.75.96 of door persoonl li melding op school zelf. Oud» Vost 34 te 9330 Oemfermonde Tflt. 062/21.40.60 H. HeymanjNein 16 te SW-Nikteas Tai. 031/76.43.64 Pontstraat 64 te Aalst TêL 053/70.41.19 Staf Oewachtef, mmÊÊÊgM QudéVmM te Ötextenwxkte teÖ330Öte*fefmo«te tn De Socialistische Gemeen schappelijke Aktie (Bond Moyson. ABW. SP) organi- zeert op vrijdag 2 april om 20 u. in dancing Star, Heidebaan in Sint-Niklaas. een meeting. Het woord wordt gevoerd door Willy Claes (namens de mu tualiteit), André Van den Broucke (voor het ABVV) en Freddy Willockx (voor de SP). De Internationale Nieuwe Scène zorgt voor de ontspan ning. De inkom is gratis. In een telegram aan de redak- tie van de Nederlandse links- christelijke televisieomroep Ikon heeft de SP-federatie Sint-Niklaas haar medeleven uitgesproken met de moord op de vier Nederlandse journalis ten in El Salvador. De SP-federatie Sint-Niklaas herneemt de argumenten die SP-senator Pros Matthys reeds vorige week in de Belgische senaat gebruikte om de ko mende «schertsverkiezingen» in dat totalitaire land aan te klagen. Gesteld wordt dat de moord op de Nederlandse journalis ten het beste bewijs is dat er op dit ogenblik onmogelijk echt vrije verkiezingen kunnen ge houden worden. De Wase SP-federatie hoopt dat hun dood niet tevergeefs is geweest en dat de Westerse landen alles in het werk zullen stellen om resolutie 62 van de Verenigde Naties toe te pas sen, nl. in overleg te zoeken naar een politieke oplossing in een atmosfeer die vrij is van intimidatie en terreur en een demokratisch verkozen rage- ring samen te stellen. Met een briefje aan de schoolhoofden tracht schepen Heymans uit Buggenhout het Bos van zijn gemeente evenals het gemeentelijke rekreatiedomein De Krokkebaas binnen de aandachtssfeer te brengen van de onderwijzers uit de streek. De dure busmara thons doorheen de Ardennen en Nederland behoren immers tot het verleden ten gevolge van de krisis. Mare Heymans, schepen voor toerisme en tevens voorzitter van de toeristische instantie voor het Dendermonds gewest, biedt in zijn brief een pedagogisch en rekreatief programma aan. Een bezoek aan Buggenhout- Merchtem en is voorzien van Bos is zeker de moeite waard, degelijke wandelwegen. Door- Het is niet alleen één der heen het bos loopt een fit-o- mooiste bossen van Oost- meter evenals enkele beweg- Vlaanderen, maar tevens het wijzerde wandelpaden. Bege- grootste (180 ha). Dit natuur- 'eide wandelingen zijn moge- gebied strekt zich uit tussen de lijk, aanvragen hiervoor kun- gemeenten Buggenhout en nen gericht_worden aan de bos wachter: l echnisch Beambte Van Gucht, Kasteelstraat 250, 9360 Buggenhout (0521 33.44.56). In het bos bevdint zich ook een nostalgisch hoek je, een klein maar bijzonder sfeervol plekje dient als omka dering van de boskapel Het is een religieus oord dat zijn oor sprong kent in de 15' eeuw. Aan de rand van Buggenhout- Bos nestelde zich een vijftal jaren geleden een gemeen telijk rekreatieoord. Hier wer den twee zwembaden en een ploeterbad voor kleuters inge plant (alle drie verwarmd) Het centrum beschikt over rui me sanitaire installaties en een cafetaria. Een hele reeks sportmogelijkheden ligt open voor de bezoekers van de «Krokkebaas». Hiervoor werd immers een prachtige speel weide voorzien. Natuurlijk is het domein niet alleen geopend voor schoolrei zen. Vanaf 1 mei is het cen trum ook toegankelijk voor al le bezoekers. Informatie kan men bekomen bij Dhr. Claes Louis, Bovendonkstraat 5 te Buggenhout (33.57.06) of in de Krokkebaas zelf vanaf 1 mei via het nummer 33.21.61. (Ivd) Voor de tweede maal orga- nizeert de KWB Fotoclub «De Lens» uit Buggenhout een foto- en diasalon in de zaal Rerum Novarum te Buggenhout. Het salon heeft plaats op zaterdag 27 en zondag 28 maart telkens van 10.00 tot 12.00 u. en van 13.00 tot 22.00 uur. Aan dit salon was een wed strijd verbonden met als te- ma «sport en ontspanning». Leden van KWB Buggen hout centrum en van de fotoclub konden hieraan ge men aan vragen ront burger- en legerdk vrije tijdsbesteding, behoedsmiddelen loosheid, studies, dr alcoholmisdrijf, vakanLj3 j uitgangsmogelijkheden, iteic kuituur enz. Moge list worden rond deze on<«ds werpen brochures gesel ®°rs ven en info-avonden ii *n richt die georganiseerd JJjjj len worden door 't KI (p0, huis. In de derde faze wil Klokhuis meer mogelijk den zoeken om jonge nw< met persoonlijke prol men op te vangen en he rec helpen deze problemen n te lossen. Het wordt sr< een werk van lange ade Ben eng ïlan deelnemen. De uitslag iva deze wedstrijd zal tijd n9 de openingsreceptie lpH vrijdag 26 maart om 19' u. in dezelfde zaal wor bekend gemaakt. Boi dien is er een wedsi voor het publiek dat vraagd wordt de beste uit te kiezen. De tenti stelling brengt niet al een 66-tal foto's, maar fototoestellen, proje ren, enz., terwijl er een vijftal diamont worden getoond aad di b tefi nd irk Nieuwe hoofdverdeler voor Hamme en Dendermonde aid es ih de ndi ik.

De Voorpost | 1982 | | pagina 2