Probleem weekendverblijven in Gewest Aalst heeft nieuw jongerenservicecentrum bij nteigeningsperikelen n ere-burgemeesters 1500 nieuwe telefooncellen voor betere service! aides heeft dringend ehoefte aan gewetensbezwaarde ACV-Waasland naar betoging in Brussel Wase parlementaria Grote autoshow te Lokeren x-Borgwerknemers bijeen jongste jaren schieten de gespecialiseerde dienstencentra in root-Aalst als paddestoelen uit de grond. Naast Hak, Tele- enst, GOC, enz. werd de lyst in oktober 1981 aangevuld met D plaatselijke afdeling van Jongerenservice. *ia< p een druk bijgewoonde perskonferentie werd de werking van r d I nieuw jongereninformatie- en adviescentrum aan het publiek ;wi oorgeste ld. Alhoewel het zich officieel tot alle jongeren tot 35 1 ir richt, ongeacht hun godsdienst, filosofische of politieke '0(j rertuiging. blijkt het duidelijk om een liberaal initiatief te gaan. i ot de initiatiefnemers en bestuursleden behoren immers beken- r PW jongeren als Michel De Gols, Antoon Lambrecht en zijn 1 ister Betty, Jan Doorns, enz. ank zij de hulp van het stads- stuur, waarvan een klein lisje gehuurd werd, gelegen De Ridderstraat 30, helpt VOO mgerenservice de jeugdigen itbe hun moeilijkheden op so- 1(jei aal, ekonomisch, juridisch, iderwijskundig, militair of - gemeenteraad van Erpe-Mere, bijeengekomen op maan- ^an|ig 15 maart laatstleden werd vooral gedomineerd door -n, iteigeningsperikelen met de Interkommunale Land van gel ilst en het ere-burgemeesterschap van twee van haar on< idsleden. ;sc| joral de vraag om machtiging van het college om over te Jun tot gerechtelijke onteigening van een strookje grond liegen op de wijk «Meierskouter» van de deelgemeente urst lokte een heftige discussie uit tussen meerderheid en Kl jpositle. ril chepen De Wolf gaf toe dat lijlj it eerder ongebruikelijk is lge nwege een gemeentebe- iur een iov medisch-psychologisch vlak. Hierbij wordt niet alleen ge bruik gemaakt van een uitge breid informatie- en dokumen- tatiecentrum, maar wordt de permanente BTK-kracht Betty Lambrecht bijgestaan door een zogenaamde stuurgroep. Deze stuurgroep springt de permanent verantwoordelijke bij wanneer het om specifieke problemen gaat, waarvoor zij niet direkt een oplossing weet, of waarvoor een meer deskun dige aanpak nodig is. In deze stuurgroep zitten o.a. een ver pleegster, een maatschappelijk assistente, studenten in de rechten enz. Daarmee wordt meteen bewe zen dat Jongerenservice niet alleen een infostand is, waar men terecht kan voor allerlei adressen van meer gespeciali seerde instellingen, maar dat men effektief ook hulp en ad vies wil verlenen, zo de kliënt dit wenst. Jongerenservice-Aalst, dat één van de vele plaatselijke afde lingen is van een gelijknamige nationale vereniging, met zetel in Gent, richt zich heden voor al tot de studerende jeugd. Vandaar dat de openingsuren elke weekdag van 16 tot 18 uur zijn. Om ook de werkende jeugd te kunnen helpen, werd beslist om éénmaal per week met name de woensdag van 14 tot 20 uur ter beschikking te staan van het publiek. Op de perskonferentie werd door de initiatiefnemers toegegeven dat Jongerenservice groeide uit liberale hoek, wat niet belet dat ook een aantal politiek neutrale personen eraan mee werken. Tevens werd niet geloochend dat het initiatief een zekere overlapping vormt met bepaal de andere initiatieven, die reeds in Aalst bestaan. Noch tans blijkt het informatie- en adviescentrum aan een zekere nood te beantwoorden, ver mits er sinds de start in okto ber jl. reeds een 100-tal jonge ren beroep deden op de aange boden diensten. Hierbij kwa men vooral problemen rond militie, relationele problemen en vragen om werk aan bod. In de mate van het mogelijke wordt hieraan verholpen. Tot op heden wordt jongeren service nog niet gesubsidieerd, maar naar medegedeeld werd is deze subsidiëring bijna in kannen en kruiken. Men wacht enkel nog op de goedkeuring van het ingediende dossier door de bevoegde (PW)-mi- nister van Nederlandse Kui tuur Poma. In afwachting be helpt men zich financieel met de verkoop van steunkaarten en met 3 renteloze leningen. De kosten worden trouwens tot een minimum beperkt ge zien alle medewerkers uit vrij willigers bestaan. VEHE een intercommunale, in geval het Land van Aalst, "ei rechtelijk te onteigenen. ien wi intercommunale is im- irs een vereniging van ge ide lenten naast private in- eng die tot doel heeft de ilangen van de gemeenten dienen (of dat doel zou oeten hebben), och meende hij dat de mach- ing nodig is teneinde de in- communale Land van Aalst dwingen uiteindelijk een ;ustief van november 1981 bleef :els I op heden onbeantwoord JP° Bt de gemeente te onder- br® indelen. ndl >el van deze ganse historie n c een stukje grond, groot 17 'e 6 en 34 centiaren te verwer- Ippn, teneinde er een buurthuis bouwen voor de aldaar ge- jstigde sociale woonwijk en nsc ciale verkaveling. Oppositie- fder Van Laethem echter van kant meende dat alle huid bij het schepencollege I. In het Bijzonder Plan van inleg (B.P.Q.) Station, dat bedoelde wijk omvat, werd i gedeelte grond voorzien ir passieve rekreatie. de totstandkoming van het iwestplan echter besliste de jionale kommissie deze onden rood (bouwgrond) te luren. Dèardoor ontstond n ware grondspekulatiegolf. dat op deze plek nu een ivate verkaveling aan de ijd ng is. jaadslid De Vuyst meende jg«t de bouwmaatschappij in casu Veilig Wonen grote schuld heeft aan dit probleem. Hun enig streven is immers zoveel mogelijk huizen te bou wen en te verkopen. De nodi ge gemeenschapsvoorzienin gen, zoals onder andere een buurthuis, trachten ze steeds op de gemeente af te schuiven. De belofte van schepen De Wolf dat er onderhandelingen zullen blijven gevoerd worden en dat de gevraagde machti ging slechts de simbolische stok achter de hand is moch ten niet baten. Hoewel vong jaar de bouw van het bewuste buurthuis nage noeg unaniem werd goedge keurd (er was slechts één nee- stem) werd de machtiging nu slechts meerderheid tegen minderheid verleend. De eerste trein openbare werken Zoals zowat overal worden nu nog in allerijl een aantal kleine re wegenwerken goedge keurd. Met een beetje geluk kunnen die immers nog afge werkt en/of in uitvoering zijn tegen de gemeenteraadsver kiezingen van oktober aan staande Niet minder dan 18 punten op een totaal van 28 waren dan ook aan wegenwerken gewijd. Rioleringswerken zullen uitge voerd worden in de Ratmolen- straat, Hofveldweg, Griet, Mo- lenveld, Ottergemdorp, Kraai- neststraat en Broekkouter (fa- ze 1) en langs de Kleine Steenweg te Erpe (faze 2). Langs de Ommegangstraat (Mere), Hoekstraat en Linde straat (Erondegem) en de Kwalestraat (Bambrugge) zul len naast de rioleringswerken nog verbeteringswerken aan het wegdek worden uitge voerd. Aan de Achterstraat, Kleine Steenstraat en Kop- veldstraat (alle te Mere) zullen dringende herstellingswerken worden uitgevoerd, terwijl voor het Frankrot te Aaigem bijwer ken werden goedgekeurd. Verbeteringswerken zijn ge pland aan de Erondegem- straat te Erpe, grondverwer- vingen langs de Hoekstraat en Lindestraat te Erondegem en langs de Erondegemstraat te Erpe. Het luchtnet (zowel elektriciteit als kabeldistributie) langs de Gentse steenweg tussen Alle- mansbos en de spoorweg zal ondergronds gebracht worden. En de plezierige noot... Door de Heer Gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen wérd het Koninklijk Besluit van 11/01/1982 aan het gemeen tebestuur van Erpe-Mere over gemaakt waarbij de heren Den Herder Frans en Gabriels Amaat gemachtigd worden de titel van ere-burgemeester van de respectievelijke deelge meenten Mere en Bambrugge te voeren. Na de gemeenteraadszitting werd aan de voornoemde ge meenteraadsleden afschrift van het K.B. overgemaakt. Den Herder Frans kwam in 1946 voor het eerst in de ge meenteraad van Mere, onmid dellijk als schepen. Reeds de daaropvolgende verkiezingen werd hij burgemeester van Mere en bleef in deze funktie tot op 1/1/1977, datum der fusies van gemeenten. Gabriëis Amaat werd in 1932 voor het eerst verkozen en werd onmiddellijk schepen van Bambrugge. Tijdens deze eer ste periode werd hij reeds bur gemeester en bleef dit ook, zowel tijdens als na de oorlog, tot de fusies der gemeenten. Een drink besloot deze korte plechtigheid. J.V.M. Het ACV van het Land van Waas zal massaal present zijn op de nationale solidariteits- manifestatie in Brussel, mor gen zaterdag 27 maart. Autobusvervoer wordt georga niseerd vanuit volgende ge meenten en langs volgende halteplaatsen: Stekene (Gildenhuis, 13 u.) Kemzeke (rode lichten cen trum, 13.15 u.), Sint-Pauwels (Dries, 13.20 u.) - Sint-Niklaas (Gildenhuis); Kieldrecht (Kerk, 13 u.) - Verrebroek (Verheycnplcin 13.10 u.) - Vrasene (Kerk, 13.15 u.) - Nieuwkerken (Kerk, 13.20 u.) - Sint-Niklaas (Gildenhuis). Melsele (Gildenhuis), 13 u.) - Beveren (Markt, 13.10 u.) Haasdonk (Kerk, 13.20 u.) - Sint-Niklaas (Gildenhuis). Kruibeke (Ons Huis, 13 u.) Bazel (Kerk, 13.10 u.) - Ru- pelmonde (Gildenhuis, 13.20 u.) - Steendorp (De Ster - 13.25 u.) - Temse (Het Volk). Temse, Elversele, Tielro- de: verzamelen aan het Volk te Temse tegen 13.30 u. Meerdonk (Salechemkring 13 u.) - De Klinge (Paro chiehuis, 13.15 u.) - Sint-Gillis (Kath. Kring, 13.20 u.) - Sint- Niklaas (Gildenhuis). Sint-Niklaas, Sinaai: verza melen aan het Gildenhuis Sint- Niklaas tegen 13.15 u. Eksaarde (Gildenhuis, 13 u.) - Lokeren (Het Volk, 13.10 u.), Belsele (Dorp, 13.20 u.) - De terugkeer is voorzien om 17.30 uur. De Belgische regering moet in de huidige omstandighe den afzien van elk initiatief tot aanwijzing van één of meerdere «waarnemers» bij het «kluchtgebeuren» op 28 maart dat werd uitgeschreven door de militaire machtheb bers van El Salvador. Dat vindt tenminste senator Pros Matthys en met hem de hele SP-fraktie in de senaat. De Sint-Niklazenaar interpelleerde minister van buitenlandse betrekkingen Tindemans over de aanstaande «verkiezin gen» in dat land. Hij vindt dat de voortdurende staat van beleg daar géén vrije meningsuiting mogelijk maakt, de media zijn ontoegankelijk, de avondklok werd ingesteld, etc. Voorwaarde tot vrije verkiezingen werden niet ge- kreëerd, aldus de Wase socialist. Overstapreizigers ondervinden nogal wat problemen i.v.m. de perronaanduiding en treinuurregeling in het Antwerpse centraal station. De belangen van deze pende laars werden door Sint-Niklazenaar Jan Verniers verde digd n.a.v. een parlementaire vraag aan de minister van verkeerswezen. De VU-er pleitte voor duidelijker en veelvuldiger mededelingen en zei o.m. dat het niet opgaat dat overstapreizigers niet eens weten op welk perron ze arriveren zodat ze eerst een heel eind moeten rondstappen om uiteindelijk eventueel nog op hetzelfde perron te belanden. Wettelijke maatregelen die de pluralistische school kansen tot ontplooiing geven zijn tot nu toe onbestaande. Dat zei VU-senator Nelly Maes in het parlementair debat over de onderwijsbegroting. Zij pleitte voor een alterna tief onderwijsbeleid en drukte de wens uit dat de school- paktkommissie zou gekommunautariseerd worden. Nelly Maes konstateert ook dat heel wat onderwijsbevoegdhe- den verdeeld zijn over én het departement van onderwijs én dat van middenstand én van arbeid en tewerkstelling én het ministerie van verkeerswezen (dat laatste voor scheep vaartopleiding). Als voorzitter van de senaatskommissie voor infrastruk- tuur heeft CVP-senator Ferdinand De Bondt op verzoek van staatssekretaris Paula D'Hondt een delegatie van de Duitse Bundestag o.l.v. Dieter Weirich, ontvangen. De kommissie deed een onderzoek naar de stand van zaken m.b.t. de informatietechnieken (omroepreklame, vrije radio's, enz.). Tijdens de bespreking van de onderwijsbegroting had senator De Bondt het over de gelijke behandeling van ouders en kinderen bij de financiering van het basisonder wijs, naar gelang van het aantal klassen per school en het aantal leerlingen per klas. De Sint-Niklazenaar stelde o.m. nog dat de verlenging van de schoolplicht niet om budget taire redenen mag worden uitgesteld. De ouders moeten vrij kunnen blijven bij de keuze van een internaat voor de kinderen. (W.V.) Staatssekretaris Paula D'Hondt Niet alleen wie thuis geen telefoonappraat heeft doch ook telefoonabonnenten telefoneren wel af en toe buitenshuis. Bij de reeds bestaande circa 7500 publieke telefooncellen komen er de eerstvolgende driejaar zo wat 4500 bij. Tegen 1984 worden er dat dus circa 12.000 die ter beschikking staan van het publiek. De plaatsing gebeurt uiteraard middel van kaarten, te verge- Enkele weken geleden verscheen in dit weekblad een uitgebreide reportage over de problematiek van de weekendverblijven. Deze reeks had vooral betrekking op de toestand zoals zij zich voordoet in het Waasland en het noordelijk deel van het arrondissement Dendermonde. bekende leefmilieuvereniging Raldes (Regionale Aktiegroep efmilieu Dender en Schelde) heeft het de jongste t(jd zeer druk. m aan haar steeds stijgend aantal aktiviteiten en taken het K)fd te kunnen bieden, werd op 9 april 1981 een aanvraag gediend bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken voor het komen van een gewetensbezwaarde. Na heel wat administratie rompslomp werd op 30 december 1981 de goedkeuring tkomen voor het tewerkstellen van gewetensbezwaarden. volgens wclomlijncnde princi pes. Zo wordt er voor gezorgd dat in elke belangrijke woon kern tenminste één duidelijk opgestelde telefooncel voor handen zal zijn. Bij voorkeur worden ze geplaatst aan sta tions, postkantoren, zieken huizen. winkelcentra, ver keersknooppunten, scholen, openbare gebouwen, kulturelc centra... Cellen waar enkel zonaal kan worden gebeld zullen zoveel mogelijk worden vervangen door cellen voor interzonaal, zelfs internationaal verkeer. Een nieuwigheid is wel het onlangs ingevoerd telecard- systeem waarbij openbare toe stellen worden gebruikt bij lijken met een tramkaart. De ze kaarten zijn in de buurt van de opengestelde cellen te koop en hebben het voordeel dat men geen pasmunt meer moet op zak hebben. Verder is er nog de zogenaam de «openkap-cel» model voor het eerst enkele maanden te rug in gebruik genomen. Be doeling is in de toekomst zo veel mogelijk dergelijke toe stellen te plaatsen waarbij de vormgeving dusdanig wordt aangepast dat ook minder-vali- den er terecht kunnen. In het exploitatiecentrum Aalst komen er in 1982 niet minder dan 28 publieke telefooncellen bij. I H tl noodlot bleef echter Ral- s vervolgen, want na drie landen zoeken vond men g steeds geen kandidaat, larom doet Raldes langs de rs een dringende oproep tot ndidaten die bij haar willen frken. gewetensbezwaarde zal al- szins niet de tijd hebben om li te vervelen, want naast t waarnemen van het perma- nt sekretariaat van de vere- ging, dat ook tijdens de dag bereikbaar kunnen zijn, zal ze eveneens moeten instaan wr het beheer van het doku- entatiecentrum, dat ten dien- staat van iedereen die erom aagt. Dank zij de hulp van n gewetensbezwaarde wenst ildes ook een aantal pubiika- s af te werken, als vervolg het gepresteerde denkwerk dens een BTK-project, dat ndigde medio 1980. jkomende taken zouden innen bestaan in het verzor gen van het tijdelijk sekreta riaat van de Milieufederatie Oost-Vlaanderen, dat werkt aan de uitgave van een zwart boek over de gewestplannen. Ook de nieuwe uitgave van een milieulessenpakket staat op het programma, alsook het uitbouwen van een nieuw sa menwerkingsverband tussen de milieugroeperingen in de Denderstreek. Tot slot Wordt gedacht aan het uitwerken van een verkiezingsaktie voor 1982 en aan een aktie over de grondstortplaatsen, in samen werking met de interkommu nale Land van Aalst. Iedereen die voor dit alles in teresse heeft en als gewetens bezwaarde voor Raldes wenst te werken, kan terecht op het sekretariaat van deze regionale milieuvereniging, Kappel- leommegang 23 te Herdersem- Aalst of Hoofdstraat 19 te Dendermonde. VEHE Het Vrij Middenstandsverbond van Lokeren richt alweer een grote autoshow in. Deze zal plaats vinden van 22 tot 25 april op de terreinen van de Nachtegaallaan. Voorzitter van deze bond, Mter Maes, provincieraadslid, en sekreta- ris Gustaaf Lauwaert, gemeenteraadslid, over het initia tief. mt-Miklaas Vijf jaar geleden sloot in nt-Niklaas de firma Borg cxtiles haar deuren. Toen erd het idee opgevat om een jeenkomst van de voormali- werknemers op het getouw zetten Vorig jaar waren ijwel uitsluitend de bedien- tn present. Men wil nu ook werklieden in groten getale en opdagen, samen met hun milieleden. L»e borg-reunie vindt plaats op vrijdag 4 juni vanaf 19 u in de zaal van café Europa aan de Grote Markt in Sint-Niklaas. Het is niet uitgesloten dat een televisieteam van Terloops of Dit leuke land present is die avond. Men kan kontakt opne men met Karei Van Hengel, Breedstraat 208a/bus 1, 2700 Sint-Niklaas. (wv) «Het is reeds de derde au toshow in de reeks. Vaste medewerking is reeds voor zien van een twaalftal gara gisten. Het zal hem in hoofdzaak gaan om perso nenwagens, met daarnaast ook enekel lichte bestelwa gens. Het terrein van de Nachte gaallaan is nu wel niet het meest geschikt. Het ligt wel al iets buiten de stadskom. Aanvankelijk was de show gepland en ook toegestaan op terreinen van het oude goederenstation en de goe- derenkoer. Maar men is daar nu volop bezig een zeer grote parkeerplaats aan te lfggen. Dat hebben wij reeds vroeger in ver schillende gemeente raadszittingen aangekon digd. Nu bestaat er een grote kans dat de nieuw gelegde wegbedekking nog niet verhard genoeg, zou kunnpn beschadigd wor den. Daarom moest nood gedwongen uitgezien wor den naar een ander terrein. En dat was wel een groot probleem te Lokeren en ze ker in het centrum. Uitein delijk is dan toch de oplos sing gevonden, alhoewel ze niet ideaal is. Want zoals gezegd ligt het terrein in de Nachtegaalstraat, in de richting van de Bleek- meersstraat, toch wel al naar de uitkant toe. Zoals men ziet wel niet de ideale oplossing, maar toch een oplossing die kan bevredi gen, en die de inrichters er toe aanzet om zich nog meer in te spannen om hun opzet te doen lukken! Enkele praktische schik kingen: de vooropening heeft plaats op donderdag 22 april om 20 uur. De verdere openingsuren zijn: vrijdag 23 april van 13.30 u. tot 21 uur, en zaterdag en zondag 24 en 25 april tel kens van 9.30 u. tot 21 uur. Er zal ook gelegenheid zijn om een kleine verfrissing te gebruiken. De inkomprijs bedraagt de demokratische som van slechts 20 fr. En daaraan is dan nog een gra tis tombola voorzien. J.V.L. Ook in het zuidelijk deel van het verspreidingsgebied van «De Voorpost» worden de overheid en de leefmilieuvere nigingen met dit fenomeen ge- konfronteerd, maar vrijwel ie dereen, die wij voor deze re portage kontakteerden is het erover eens dat de toestand in het Aalsterse niet te vergelij ken is met het Waasland. Enkel in bepaalde delen van de Faluintjes, zijnde de ge meenten Moorsel, Meldert, Herdersem en Baardegem, kan men van een zekere kon- centratie spreken, maar zelfs dan is de omvang niet te verge lijken met wat men in gemeen ten als Stekene en Sinaai-Waas ontdekt. Ook de vergelijking van de gewestplannen zijn op dit vlak relevant. Slechts op de wijk Lochteveld te Meldert werd een belangrijke zone voor passieve rekreatie aange duid. Ligging Het feit dat voor gans Groot- Aalst slechts één zone aange duid werd betekent niet dat deze stad niet met het feno meen van de weekendverblij ven zou gekonfronteerd zijn. Het grootste aantal houten chalets en karavans bevindt zich ongetwijfeld op het grond gebied van de gemeente Mel dert, waar men ze vooral in de omgeving van het Kravaalbos, op Lochteveld en in de vallei van de Molenbeek (van aan Meldert-vijver tot en met de dreef van het waterkasteel van Moorsel) aantreft. In Moorsel is er de jongste jaren vooral een expansie gekomen in de omgeving van de Achterstraat en in de Biezebroeken, die nochtans als natuurreservaat ingetekend werden op het Ge westplan. Ook in de andere deelgemeen ten van Groot-Aalst vindt men nog een aantal weekendver blijven, zij het dat het hier eerder alleenstaande gevallen betreft. Een deel ervan werd reeds vóór 1974 opgetrokken en kan als dusdanig in aanmerking ko men voor regularisatie. Uit on ze talrijke gesprekken met be leidsverantwoordelijken en woordvoerders van leefmilieu verenigingen blijkt dat niet ie dereen het eens is met een dergelijke regularisatie, in be paalde daarvoor uitgeruste zones. Waar men blijkbaar wel eens gezind over is, is het feit dat diegenen die geen regularisa- tieaanvraag indienden, of die na 1974 onwettig een verblijf opgericht hebben, deze onver biddelijk dienen te verdwij nen. Aan de verantwoorde lijkheid van de overheid wordt in dit verband door de leefmi- lieuverenigingen zwaar getild. Ondanks allerlei beloften is deze er immers nog niet toe gekomen om enige orde op zaken te stellen. Nochtans schreef de toenmalige Staats sekretaris voor Ruimtelijke Ordening Luc Dhoore reeds in 1974 in een omzendbrief: «Zonder vergunning opgerich te konstrukties kunnen niet ge duld worden en de eigenaars die een regularisatieaanvraag hebben ingediend dienen zich akkoord te verklaren om bin nen de drie jaar. uit eigen beweging het terrein te ontrui men en te herstellen in de oorspronkelijke toestand. Voor diegenen die geen regu larisatieaanvraag hebben inge diend of de akkoordverklaring niet ondertekenen, zal de overheid onverbiddelijk met alle wettelijke middelen optre den. Het bestuur zal zodra het wettelijk toegelaten is de af braak uitvoeren en de kosten recupereren. Enkel weekend verblijven gelegen in een daar toe bestemde zone kunnen ge regulariseerd worden. Hier voor wordt de transaktieproce- dure toegepast.» (omzendbrief nr. 18-9 van 18.9.1974). Bij deze krasse taal bleef het evenwel tot op heden. Slechts in recente tijd kwam er op nieuw enige beweging in deze problematiek, tengevolge van een aantal rondetafelgesprek ken die georganiseerd werden door de Koning Boudewijn- stichting. Aan deze gesprek ken wordt niet alleen deelge nomen door het Gemeen schapsministerie voor Ruimte lijke Ordening, Landinrichting en Natuurbehoud en het Na tionaal Komitee voor Week endverblijven maar ook door de Bond Beter Leefmilieu, zo wat het overkoepelend orgaan van alle leefmilieuverenigin gen in Vlaanderen. Deze ge sprekken startten eind 1980, en een eerste resultaat was de princiepsverklaring over de open ruimten. In plaats van deze princiepsverklaring om te buigen in konkrete maatrege len (zoals Ministriële Beslui ten, Omzendbrieven of zelfs Koninklijke Besluiten) heeft men zich plotseling verdiept in het probleem Bosbergen te Herentals, en dat op initiatief van het Nationaal Komitee voor Weekendverblijven. Na oeverloze technische dis- kussies, kwam men tot de vast stelling dat de gesprekken dreigden te ontsporen in het bestuderen van «gevallenstu- dies», eerder dan het uitwer ken door middel van beleidslij nen voor de verschillende si tuaties die zich kunnen voor doen in Vlaanderen. Sanering Vanuit de leefmilieuverenigin gen werd dan konkreet een ontwerp van standpuntbepa ling over de weekendhuisjes op papier gezet, waarvan de Regionale Aktiegroep Leefmi lieu Dender en Schelde (RAL DES) één van de basisleggers was. Het betrof hier specifiek de mogelijkheden tot regulari satie van de weekendhuisjes buiten de daartoe op de ge westplannen voorziene zones. "Voor deze verblijven, die zich binnen de zones voor verblijfs- rekreatie bevinden zijn er reeds heel wat richtlijnen uit gevaardigd. Voor deze is er in principe een regularisatie mo gelijk. Deze, die zich echter buiten de daartoe aangeduide zones be vinden, en in Groot-Aalst, be vindt zowat 90% zich in dit geval, is het algemeen principe duidelijk. Zij moeten verdwij nen, omdat zij geen vergun ning hebben. Nochtans zijn er ook hier sporadisch huisjes, die reeds vóór de wet van 1962 op de Stedebouw en de Ruim telijke Ordening bestonden, of die tussen 1962 en 1971 opge richt werden. Algemeen wordt nu aanvaard, dat deze een soort van «sub- jektief bestaansrecht» verwor ven hebben, desgevallend na herlokalisatie binnen een aan gepaste zone. Binnen deze op het gewestplan aangeduide zo ne, zoals op Lochteveld in Meldert, zijn dikwijls nog vele percelen vrij maar deze moe ten operationaal gemaakt wor den. Er moet dan echter een instantie gevonden worden, die aan grondbeleid doet, de gronden aankoopt en uitrust, en achteraf ter beschikking stelt van diegenen die voor herlokalisatie in aanmerking komen. Welke instantie voor dit grondbeleid zou moeten in staan staat nog niet vast. In dien men dit enkel zou overla ten aan de gemeentebesturen, menen de leefmilieuverenigin gen dat dit enkel zou getuigen van een bewuste onwil om het probleem ook daadwerkelijk en systematisch op te lossen. Grondbeleid moet dus ook kunnen gevoerd worden door een nevengemeentelijke instel ling of bestuur, vooral waar de fusiegemeenten kleiner zijn dan 20.000 inwoners, of indien de gemeente zelf onwillig blijkt. In Groot-Aalst zou een herlo kalisatie-operatie van de week endhuisjes wel mogelijk zijn. Men beschikt trouwens over een eigen grondregie, die ook terzake positief zou kunnen werken. De operatie moet niet noodzakelijk geld kosten, ver mits de overheid gronden kan verwerven via ruil buiten de daartoe voorziene rekreatiezo- nes. Deze gronden kunnen dan opnieuw verkocht worden aan de vigerende marktprijs, en al dus opnieuw ter beschikking gesteld worden van de land bouw, daar het weekendhuis toch verdwenen is. Als de overheid serieus aan saneringswerk doet van d®. weekendverblijven, die onwet tig opgericht werden en niet voor regularisatie in aanmer king komen, zal men ook be letten dat andere kandidaten het in hun hoofd halen om nieuwe houten chalets of kara vans op te richten op plaatsen waar dit verboden is. Niet alle leefmilieuverenigin gen binnen de Bond Beter Leefmilieu zijn het met deze optie eens, vermits het een eerder diplomatisch voorstel betreft. Maar waar men het wel duidelijk over eens is, is het feit dat er nu eindelijk na 8 jaar talmen, iets konkreets dient te gebeuren. Hierbij wordt er op gewezen dat de overheid zelf medeverant woordelijk is voor, het uit de hand lopen van de situatie. Een preventief en repressief beleid van deze overheid ont brak immers volledig, en ook in Groot-Aalst wordt door be paalde milieuverenigingen met een regelmaat van een klok het gebrek aan durf van de over heid aan de kaak gesteld. In Groot-Aalst is er amper één grote zone op Lochteveld in Meldert die voor deze regulari- satiekampagne in aanmerking komt. In feite gaat het hier om een bestaande toestand, waar niet veel mogelijkheden zijn voor bijkomende verblijven. Een voorstel van Raldes voor het aanduiden van een bijko mende zone nabij Meldert-vij ver werd indertijd door de streekkommissie niet aan vaard. Als men wil saneren zal men misschien wel een uitbrei ding van de bestaande zone moeten voorzien of een nieu we zone. Dan rijst de vraag: Wat schaadt het minst aan landbouw of natuur? Hoe de toestand zal evolueren is op dit ogenblik nog niet te voorspellen, maar vrijwel ie dereen is het er over eens dat er een oplossing uit de bus moet komen. De anarchie waarmee iedereen op dit ogen blik gekonfronteerd wordt is niet langer houdbaar. Land bouwgronden, die van de ene op de andere dag veranderen in weekendzone; bossen die uitgedund worden om plaats te maken voor weekendhuisjes, wetsovertredingen aan de lo pende band zonder dat ook maar iemand durft optreden zouden moeten een halt toege roepen worden. Want onze open ruimten en onze laatste natuurgebieden zijn te belang rijk om ze zomaar verder te laten verknoeien. Anderzijds wordt ook vastge steld dat steeds meer weekend huisjes verlaten worden en leeg komen te staan. Sommi gen noemen het een verdoken leegstand. De mensen komen er minder en minder frekwent naar toe, omdat zij hun week endhuis beu zijn. Zij hebben alleen maar een stukje grond met een huisje. In hun norma le rekreatieve aspiraties ko men zij niet aan hun trekken. De overheid voorziet niets in de nabijheid, en na verloop van tijd is men-uitgekeken op het landschap, en heeft men alles verkend in de buurt. Men vervalt in feite terug op zijn eigen vier muren. Daarom is het belangrijk dat men projek- ten realiseert, ditmaal vanuit de overheid zelf, waarmee men weekendhuisjes verhuurt in plaats van ze te verkopen. Deze vorm van verblijfstoeris- me heeft het voordeel dat men de bevolking de mogelijkheid biedt om na verloop van tijd een andere streek te leren ken nen. Daarbij wordt er door velen de nadruk gelegd dat een zaaltje, een speelruimte, een kaartershuisje soms veel be langrijker is dan rioleringen, goede wegen, enz. Luk Van Der Helst

De Voorpost | 1982 | | pagina 3