CM V Dendermonde: ertien kan ook een eluksgetal zijn «Cardijn 100» gekontesteerd door Aalsterse Kajotters! Naslagwerk over Waasmunster in de maak Loopt Doel helemaal leeg Fase CB-ers helpen bij pech Bakermat in woord en beeld Verbreding rijksweg Brussel-Dendermonde? De Voorpoet - 26.3.1982 - T A trom zou dertien geen geluksgetal zyn?» Zo stellen de verantwoordelijken van het l n risten Middenstandsverbond van het arrondissement zich de vraag. Ze geven meteen onmiddellijk het antwoord: «Wy verwachten voor ons dertiende Lentesalon dat van maart tot en met 4 april plaats heeft in de Oktoberhallen te Wieze 20.000 bezoekers». is heel veel, maar de inrichters van deze manifestatie mikken vooral op de vlakbij egen Paasvakantie en op het feit dat zij ook voor dit jaar weer een aantal iem uwigheden te bieden hebben die de grote massa zeker en vast moeten kunnen ispreken. ei organisatoren van het Lentesalon te Wieze: de hh. Van Gucht, Minsaert, Van ,an tkhove, Landuyt, F. Van Hoeyweghen, D'Hollander, A. Van Hoeyweghen en >en neiren (v) :n. 'k •k? taat van voorheen te beha- keuren, nst iens de voorstelling van len. Voorkomen slogans als Elf firma's meer, een grote- o dertiende Lentesalon arbeidersverkorting met re oppervlakte, Ziedaar de >t lid ook gepraat over de behoud van dezelfde ver- eerste redenen die erop ii is waarmee zeker en diensten niet in aanmer- wijzen dat het dertiende b< de middenstand heeft king. Zij kiezen resoluut Lentesalon een voltreffer jg te rekenen. Gelukkig voor meer inspanningen en zal worden, loo men in het arrondisse- meer financiële offers om Bovendien verwacht men rbi ut Dendermonde be- hetzelfde resultaat te be- ook meer bezoekers. Vorig rug kken over een zeer ak- houden. jaar waren het er 19.000. en dynamische mid- Dat bewijst dat de deelne- Dit keer wordt de kaap van nci standsgroepering, die mende handelaars er zich de 20.000 op zijn minst be val repen heeft dat wil men terdege van bewust zijn dat reikt zeggen de inrichters 6 krisis overwinnen, zij de ekonomische krisis vol overtuiging. De paasva- :ht< i hem moet bestrijden met man en macht en met kantie ligt immers in het emalle middelen die men al de middelen die hen ter verschiet en voor de vroege crs ft. «Een salon oprichten beschikking staan, moeten vakantiegangers is het sa- Iroile periode van krisis is aanpakken. Een van die Ion dan ook een ideale ge- nuer geen sinecure», aldus middelen is het Lentesalon, legenheid om over te gaan eru NCMV-ers die terecht een uitgelezen kans om tot enkele aankopen. Ook oegen «hoe de hande- promotie te maken voor de voor de thuisblijvers is er s op de krisis zouden eigen zaak en tevens een wat: het salon staat immers {eren, nu de koop- mogelijkheid om onmid- integraal in het teken van t van de bevolking ze- dellijke resultaten te kun- de wooninrichting en de :rugloopt. Men neemt nen afwegen. vrijetijd. Vandaar, ens geen deel aan een In vergelijking tot vorig Nieuw is in elk geval de lelsfoor uit louter ama- jaar hebben meer hande- aandacht die besteed wordt [istische overwegingen laars zich laten inschrijven aan de energiebesparing. om uiteindelijk be- voor dit dertiende Lentesa- Twee terzake gespeciali- te wofden voor zijn Ion. Met zijn zullen ze seerde firma's hebben zich inningen door een zijn. Ze beslaan ook een voor het Lentesalon inge- gerealiseerd zakencij- grotere tentoonstellingsop- schreven. Waar men zich De middenstanders pervlakte. vroeger beperkte tot een het arrondissement Liefst 500 m: meer. En dat dubbele beglazing, tot al- ïdermonde nemen is nog niet alles, want men lerlei isolatiemateriaal is dit mover de krisis een ge- heeft ook buiten een ruim- alleen niet meer voldoende de houding aan. Wan- te moeten voorzien omdat om de steeds maar stijgen- 'r het moeilijker wordt een van de exposanten de energierekening binnen ze bereid meer te pres- vrachtwagens aan het talrij- de perken te houden, n om hetzelfde resul- ke publiek wil laten Inspelend op de algemene Vijftig leden telt de vzw Nooddienst Waasland. Dertig van hen zijn tijdens de eekends aktief stand-by op het kanaal negen van de CB. De groepering bestaat nu én jaar en ter gelegenheid daarvan werd een nieuwe vlag ingehuldigd. De Wase B-ers ontvangen (nood)oproepen in hun dispatching-centrale in een caravan ing5 de expressroute Antwerpen-zeekust ter hoogte van het kruispunt Vrasene- 'errebroek en vanuit die caravan seint-men de gegevens naar andere mobiele ations door. De mobiele eenheden verwittigen dan zo gauw mogelijk de officiële istanties. De automobilisten kunnen op de Nooddienst rekenen tijdens weekends en tkantiedagen. Deze CB-ers presteren gratis, ze doen het allemaal uit liefde voor 9tm vrijetijdsbesteding. De Nooddienst Waasland verzorgt ook radioverbindingen jg.v. wielerwedstrijden, wandeltochten en andere manifestaties. (wv) opinie dat men hoogstno- dig moet gaan werken aan een zuiniger energiege bruik en vooral op het feit dat op dat stuk nog heel wat informatie dient gege ven, menen de inrichters dat ook deze innovatie voor de nodige toeloop moet kunnen zorgen. Daarnaast moet men zeg gen dat zoals in het verle den ernaar gestreefd werd kwaliteitsvolle produkten aan te bieden. Bovendien is de verscheidenheid gewel dig groot, zodat iedereen op het Lentesalon wellicht zijn gading vinden kan. Er niet alleen ruimte voor ex posanten, ook de bezoe kers kunnen er rustig uit blazen bij een koffie, een glaasje bier, een wijntje of genieten van pannekoeken of andere versnaperingen. Plechtige opening Het dertiende Lentesalon wordt geopend op zaterdag 27 maart om 16 uur. De heer Paul Verdonck, voor zitter van de provinciale Kamer voor Ambachten en Neringen van Oost-Vlaan deren, zal dan in het Brou wershuis in aanwezigheid van de genodigden een kor te toespraak houden, waar na de gasten, voorafgegaan door een muziekkorps, zich naar de oktoberhallen zul len begeven. Daar wordt de tentoonstelling plechtig voor geopend verklaard. Het salon is toegankelijk voor het publiek op de zon dagen van 14.30 uur tot 22 uur, op de zaterdagen van 17 uur tot 22 uur en tijdens de weekdagen van 18.30 uur tot 22 uur van 27 maart tot en met 4 april. In tegen stelling tot voorgaande ja ren zijn er geen sluitingsda gen. Wie geen gratis in- komkaartje heeft kunnen bemachtigen bij een van de deelnemende handelaars, moet 40 fr. betalen om bin nen te komen. Hield zich in langvervlogen tijden een monster op in de buurt van de rivieren Sompe en Durme? Of ontleende de Wase bakermat haar naam aan een monasterium (het klooster, de abdij van Roosen- berg allicht) dat in Wasmonasterium in de negende eeuw gebouwd werd? De etymologie van de naam Waasmunster heeft wel méér gedrochten of spoken doen opduiken, maar hoe gèèt zoiets: over een paar honderd jaar wil de overlevering misschien dat het monster in kwestie een twintigste-eeuwse Ameri kaanse kernraket zou geweest zijn, «ergens» in of onder de heidegrond opgeborgen. Gekheid alle maal, al moet de gemeente van de hespeneters eertijds een uniek dekorum gevormd hebben voor griezelachtige vertellingen en vertoningen, met al die kastelen (de rètten van ten Ryen b.v.) en overstromingen (in de zestiende eeuw spoelde een Barbarabeeldje aan), de boze geesten konden ook naar hartelust verstoppertje spelen in de bossen. Was Waasmunster ooit een eiland waarop de zee nauwelijks vat had? Jozef Smet, die in 1969 een monografie over zijn leefgemeenschap maakte (uit geverij De Cirkel) vermoedt van wel. We zijn benieuwd naar de visie van Benoni Moens, auteur van het weldra te verschijnen boek De identiteit van Waasmunster. De Romeinen kwamen de Menapiërs die op Pontrave woonden even dag zeggen, later kregen die van Waasmunster visite van de Franken en véél later van Franse troepen. Je kan het bij Jozef Smet lezen en straks ook, nog uitvoeriger ongetwijfeld, bij Benoni Moens. Diens publikatie over zijn hei mat wordt aangekondigd als een uniek naslagwerk en dat zal wel kloppen als je voortgaat op de inhoudsopgave: Moens komt voor de dag met een heuse encyclopedie van Waasmunster. Benoni of Ben Moens is een oude bekende want vroegere medewerker van De Voorpost. Hij was, als korrespondent, ook verbonden aan de krant Het Nieuwsblad. Op de Mantafabriek heeft hij bijna levenslang gewerkt en in z'n vrije tijd penseelde hij wat, listig vermomd als Ben Mola. Of speurde, met de andere mannen van de heemkring Het Sireentje, naar pittoreske pleisterplaatsen, naar folkloristische merkwaardigheden, naar het streekeigene. Ben Moens moet Waasmunster als z'n binnenzak ken nen, hij heeft immers zovéél wijkburgemeesters, Antoniaanse varkens, muzikanten en wandelen thousiastelingen gekend, aanschouwde vaatscher- ven uit de Ijzertijd, ging kijken naar de mettertijd geslonken bezittingen van de toén rijke Roosen- bergabdij en registreerde het molenbezit, de kermi- saktiviteit en de reuzenstoet. Uit dergelijke betrok kenheid, aangedikt met een ongetwijfeld méér dan doordeweekse dosis volharding, speurwerk en schrijfdrift, moét op de duur wel de geboorte resulteren van een bijna-bijbel over de bakermat van Waas. Een totaalboek dus, zo leer ik uit de inhoudstafel. Historisch én aktueel, want kerken en kapellen hébben hun charme, maar 't is óók goed om weten waar de Waasmunsteraars hun boterham verdienen of onderricht toegediend krijgen. Tien hoofdstuk ken tederheid van toen en gegevenheden van nu: van de Heikapel en de Maricolen tot de tekenschool en de Manta. Volksspelen en herbergnamen in de marge. En je kan zó voorspellen dat kunstenaars als Edmond Verstraeten, Jacques De Neve, Urbain Gerlo, Edgar Heirman en Lode Mortelmans aan bod komen in dit boek. Ben Moens zal ons - naar we hopen - ook diets maken hoe die schandpaal op Sombeke er gekomen is, waarom precies in Waas munster de traditie van het rietmattenvlechten nog voortleeft en waarom Donatius in de parochiekerk vereerd werd. De identiteit van Waasmunster wordt aangekon digd als «de vrucht van een langdurig streven om met de zwaar drukkende onbekendheid van een belangrijke gemeente gedaan te maken». Hoe fel dat gevoelen knelt zal binnenkort kunnen gemeten worden, als de intekeningen voor dit ongetwijfeld belangwekkende boek binnenlopen bij uitgeverij Ten Bos, Drielinden 2 in 2770 Nieuwkerken. Verge leken bij het eerder vermelde boekje van Jozef Smet wordt Moens' publikatie een kanjer: 302 pagi na's van formaat 21 x 29,7 cm; er worden 265 illustraties voorzien en een gewone ingebonden uitgave kost tot 15 april 1290 frank (nadien 1490). Een luxe-editie heb je voor 1950 frank (kunstlede ren omslag, oplage zéér beperkt). De (jonge) uitgeverij Ten Bos in Nieuwkerken heeft al enkele merkwaardige uitgaven gereali- zeerd, veelal wortelen die in de streekgeschiedenis («Kijk op het Waasland») of hebben ze wat met de regio te maken (de roman «De rode dageraad» van R. Ivens, een kijkboek over de Boelwerf, enz.). Het stemt erg hoopvol dat naast de Sint-Niklase uitgeverij Danthe, die de jongste tijd weer nadruk kelijk van zich doet spreken, ook in het met Sint- Niklaas gelieerde klompendorp een groep Waaslan- ders metterdaad de bekommernis om het Wase erfgoed in het uitgeven van boeiende boeken konkretizeert. We kijken met belangstelling uit naar het ver schijnen van het boek over Waasmunster. Honderd jaar terug, meer bepaald op 18 november 1882, werd Jozef CARDIJN, stichter en hoofdleider van de Katholieke Arbeidersjeugd, de K.A.J., te Schaarbeek geboren. In 1965 zou h(j Kardinaal worden doch twee jaar later stierf hy in de hoofdstad. In de Keizershallen zou men «Cardijn 100 jaar» waardig vieren. Naast stichter was hij immers een lichtend voorbeeld met nationale en internationale verdiensten. Liepen na een eucharistievie ring in de St.-Martinuskerk en een korte optocht de Keizers hallen vol vooral jeugdige en thousiastelingen en werd het een waardige viering, in een serene sfeer verliep zulks ech ter allerminst. De viering werd immers ge kontesteerd en Kardinaal Car dijn die de gevleugelde woor den sprak «Wij maken geen revolutie, wij zyn de revolu tie» zou zich wellicht in zijn graf even omdraaien moest hij vernemen dat deze arrondisse- mentele viering, georganiseerd door de V.K.A.J. en de Kajot- tersbeweging zou stuiten op het verzet van Kajotters. Voor oningewijden lijken «K.A.J.» en «Kajottersbewe- ging» uiteraard sinoniemen. Niets blijkt echter minder waar te zijn. In 1976, in verband met menigsverschillen niet over de doelstellingen doch wel over te volgen methodes waarbij de manier om het geloof te bele ven in de huidige situatie en het al dan niet samengaan van meisjes en jongens in dezelfde organisatie, zouden een aantal mensen zijn «afgescheurd» van de voor hen te progressief geo riënteerde K.A.J. De vroegere Verbonden leper, Roeselare, Gent en Brussel-Asse-Halle zouden dan de «Kajottersbe- weging» hebben opgericht en het waren deze mensen, samen met V.K.A.J. Aalst, die de Cardijnhulde organiseerden en tegen wie door een 150-tal Ka jotters van het hele Vlaamse land, o.m. uit Limburg, Leu ven, Mechelen, Antwerpen, St.-Niklaas, Dendermonde, Oudenaarde, Kortrijk, Brugge en Oostende maar ook uit Aalst zelf werd geprotesteerd als zou Kardinaal Cardijn door de organisatoren worden «mis bruikt». Het protest richtte zich meer bepaald tegen het afwijzen van pogingen om te rug tot éénheid te komen. Eenheid waarvoor Cardijn zich steeds heeft ingezet. Hij was het toch die verspreide initiatieven van kristelijk jeugdwerk voor jonge arbei ders in 1925 wist te bundelen waaruit dan de K.A.J. ont stond, eenheid waarover hij gans zijn leven heeft gewaakt. Over alle diskussies en misver standen heen riep hij verbon den, afdelingen, verantwoor delijken en proosten om een heid verzocht en later zou hij zelfs de arbeiders en arbeid sters over de landsgrenzen heen in één wereldbeweging samenbrengen. In de Keizershallen zelf waar we geruchten opvingen over «gauchisme» verliep alles wel in een heldere, idealistische sfeer met een diamontage over Cardijns leven en werk, een tentoonstelling van werken over Cardijn, een getuigenis van een kajotter van nu en vooral een fel gemaakt optre den van de kunstgroep Incar, een zestigtal jonge mensen die hun sporen reeds verdienden o.m. in München, Rome, Is raël en Amerika en die met hun «Egovisie-show» heel wat sukses haalden. Een komplete show waarin een levensecht verhaal de rode draad vormt en waarvan de postieve onder toon het optimisme van de jeugd in haar visie uitstraalt niettegenstaande deze vaak door allerlei elementen wordt gehypotekeerd. LH De Zeelse senator Coore- man heeft aan de minister van Openbare Werken Oli vier de vraag gesteld of men eindelijk zinnens is om werk te maken van de weg verbinding tussen Dender monde en Brussel, «meer dere jaren geleden werd de All verbinding Brussel- Dendermonde-E3 van het gewestplan geschrapt», zo stelt senator Cooreman het. Hij vervolgt: «Gezien iedereen erkent dat de ver binding Brussel-Dender monde dient verbeterd, werden onder de vorige mi nisters plannen gemaakt om de bestaande rijksweg te verbreden, samen met een omleiding te Asse. Mag ik vernemen hoever deze plannen gevorderd zijn en wat het huidig tijd schema is voor de verwe zenlijking?» Minister Olivier heeft on dertussen op deze vraag geantwoord: «De verbete ring van de verbinding Dendermonde-Brussel maakt het voorwerp uit van een studie door een hiertoe opgerichte werkgroep. De- ze studie resulteerde in een Executieve en bestond erin de rijkswegen nr 10 (Brus- sel-Asse) en nr 275 (Asse- Dendermonde) te verbre den mits het voorzien van omleggingen te Zellik (de Pontbeeklaan) door de Executieve aanvaard. Op 15 december 1981 nam de Vlaamse Executieve een beslissing omtrent het glo bale voorstel voor de ver binding Dendermonde- Brussel. Deze beslissing houdt in dat, gezien reeds gedeelten van het trajekt Aalst-Dendermonde gerea- lizeerd, aanbesteed of ont eigend zijn, het logisch is deze verbinding aanslui tend op de E5 autosnelweg prioritair af te werken. De ze verbinding wordt daarbij aantrekkelijk genoeg geacht om het gestelde pro bleem voorlopig op te lossen. Anderzijds besliste de Vlaamse Executieve wel de voorgestelde omleggingen om Asse, Mazenzele en ten westen van Lebbeke te vrij waren voor het geval de eerste oplossing op termijn geen voldoening zou schen ken. Tenslotte deelde de minister mee dat «de ontei geningsplans ter verbreding van de rijksweg 257 te Op wijk - gedeelte gemeen schappelijk met de provin ciale weg nr 11, op het ogenblik worden opge steld. Het definitieve gewestplan Sint-Niklaas-Lokeren dat bij KB van 7 november 1978 werd goedgekeurd, voorziet in het behoud van de dorpskom van Doel. We hoeven niet uitge breid te verhalen over de mise rie die de mensen van ter plek ke meegemaakt hebben: dorp van de kaart, dorp blijft, toch weer niet, enz. Het is daar niet makkelijk leven, in de rand van de kerncentrale en de in dustrie. Rond de dorpskom blijft (toch nog) een open ruimte van gemiddeld vijfhon derd meter agrarisch gebied, als buffer tussen woonzone en industrie. Maar ten gevolge van een gewijzigde beleidsoptie (minis- voor streekekonomie voerde ze door) werd Doel destijds voorlopig uit het onteigenings plan geschrapt. Een dertigtal zelfstandigen zouden volgens volksvertegenwoordiger Fred dy Willockx met de gebakken pieren zitten, want Doel loopt leef, Is al grotendeels leeg, en het klantenbestand van deze middenstanders is enorm uit gedund. Wat moet er van Doel ge worden? Gemeenschapsminis ter Paul Akkermans (ruimtelij ke ordening, landinrichting en natuurbehoud) in een ant woord op een vraag van Fred dy Willockx: «Voorzien wordt dat Doel een planologisch aan vaardbare nederzetting kan funktie o.m. voor de perso neelsleden van de industriële vestigingen op de Linkeroever, die instaan voor het toezicht, onderhoud en de herstelling enerzijds, en als elementaire verzorgende kern met horeca- akkomodatie ten behoeve van de industrie anderzijds». En hoe staat het dan met de onteigening om «sociale rede nen» zoals die door Akker mans' voorganger aan de Wase CVP-parlementairen was be loofd? Minister Akkermans verwees daarvoor naar het mi nisterie van openbare werken: het Bestuur der Waterwegen houdt zich daar mee bezig. Da's dus een ander departe ment, maar enkele zeer em- bied zouden ondertussen zijn opgelost door een aankoop in der minne, zo kwam minister Akkermans aan de weet. Mi nister Akkermans zal, zei hij, niet nalaten de menselijke en sociale aspekten van de zaak zéér in overweging nemen als het om ernstige sociale geval len gaat, in overleg met het ministerie van openbare werken.

De Voorpost | 1982 | | pagina 7