Kleurrijke karnavalstoet te Slnt-Glllis-Dendermonde Frans Dumongh, de nieuwe Veirkensboer van Sint-Gillis Karnaval Oudegem weerom een smaakvol geheel Willen de échte Veirkes opstaan «cviaV >T 8 - 26.3.1982 - De Voorpost maakte. De mannen van Vogelkesdans in Eskimo- het Dorp hadden alle heil land kreeg deze groep heel gezocht in Brasil Tropical wat van het applaus mee. en Prins Kuiper wou ook al direkt aansluiten bij deze De Baden Fowell-groep feestvierders. Wat we hem van de Aalsterse Komisse- trouwens van harte gun- sloipers was er ook bij. En Niet minder dan 33 prachtige groepen namen deel aan de zoveelrie karnavalstoet die den De wa. uit wieze noteerden we de door de straten van Sint-Gillis-Dendennonde trok. Het goede weer had er trouwens voor ef Qok weer en ook aanwezigheid van 25 jaar gezorgd dat de grote massa was opgekomen voor deze stoet en dat ondanks het feit dat er nu weer boksten zij hun Wait Disney. Stilaan kwa- in het naburige Oudegem en het is verderaf gelegen Hamme ook al kar navalstoeten op het programma stonden. WÊËKËWÊSÊ8ÈÊB- fcL De stoet werd gevormd ne dansten dat het een lust JjÊ op de Hogeweg en de Veld- was om zien. De Schensjs- BB W& straat om vervolgens een moeien openden de rij van H aantal straten van het een- echte kamavalgroepen. trum te doorkruisen: Ko- Met het alom bekende te- ^HHH ning Albertstraat. Heir- ma dat de stad zonder een- BÊÈÊÈËÈÈÊ!BÊIBiÊÊtÊÊÊÊBIÊÊÊ^^ÊlÊÊÈ^EÈÊmBiik£^'ml^^KIEF^BÈ baan, Nieuwe Wijk, Oud- ten zit, wisten zij heel wat strijdersplein, Burgemees- gelach op hun kant te krij- ter De Cockplein, Bree- gen. Pikant in deze uitbeel- straat, Sint-Gillislaan, Jo- ding was wel dat de stads- zef Van Bogaertstraat, kas alleen nog bevolkt was door muizen, al kan men zich de vraag stellen of dit leidsmensen momenteel worstelen. Uit Aalst kwa men de Destereirs. Zij had- Prinskouterstraat, Emma nuel Hielstraat, Otter straat, Pastoor Claeys- geen allusie was op de mui straat, Koning Albert- zenissen waarmee de be straat, Vijfde Januari- straat, Potiaulaan en Sint- Gillislaan waar aan het voormalige gemeentehuis den met hun prachtige wa- ook de apoteoze plaats- gen heel wat bekijks, wat vond. Op de tribune daar ook kan gezegd worden hadden onder meer plaats- van Zotterkantnie uit Ap- genomen: volksvertegen- pels die weer uitpakte met woordiger De Batselier, zijn disco-show. burgemeester Cool en de Applaus ook voor de lus- Van heinde en verre waren ze gekomen om zaterdag avond te Dendermonde (St.-Gillis) de verkiezing by te wonen van de nieuwe Veirkensboer. De inrichters van deze grootse avond waren dan ook opgetogen over deze werd aan de aftredenjja. raadslid De Cock getoi worden met de tekenen zijn waardigheid. Tev< talryke opkomst. De tent die in de Pastoor Claeysstraat Veirkensboer een goud lia - - - fei Zotterkantnie van Appels trok mee in de halfvastenstoet van Sint-Gillis (v) schepenen Maes en Ver- helst om maar de voor- naamsten te noemen. Na- tige broekventjes uit Sint- Gillis. Gekleed in pyjama zorgden zij voor heel wat tuurlijk waren er ook een gelach. De Pallieters waren hele resem prinsen komen ook van de partij met hun opdagen voor deze gebeur- prachtige wagen met als te- tenis. Met aan het hoofd de ma Sprookjesland. Reus nieuwe Veirkesboer Frans, Bert Snugger was de vol- geflankeerd door de Bloe- gende die zich meldde, menprinses die van geen Dan volgde het schetterend wijken wilde weten en haar geschal van het Koninklijk rol van ambassadrice weer Trompetterskorps Ambio- uitstekend vertolkte. rix van Tongeren. Met 't Es t' ien en 't ander kregen we Enig schouwspel weer een Aalsterse groep De stoet werd geopend die veel bewondering mee- door de harmonie De Een- kreeg. Sommigen wilden dracht uit Baasrode, die aan deze groep de Oscar zoals steeds en ondanks het van de vindingrijkheid krachtenslopende koncert meegeven. Maar of de des dat men de avond voordien kundige jury het daar mee gegeven had, weer puik eens was, weten we niet. presteerde. Dan volgde de De Jetstones hadden in hun stedelijke prinsenwagen, eigenste Mortsel zowaar met Prins Gilbert I, Keizer een monster van Loch Ness uit Denderbelle. Jules I en de volledige prin- gevonden. Het dier bleek sengarde, evenals de jeugd- tam te zijn en dus volko- prins en -prinses. Dender- men onschadelijk en bijge- end applaus overal waar volg nog best bruikbaar deze mooie wagen voorbij voor een karnavalstoet. Uit trok. De Bqonwijkreuzen Lebbeke kwamen de Ara- Pol en Hermine, waren ook bieren, een zeer verdien- van de partij. Ze moesten stelijke groep die ons tot nauwelijks onderdoen voor bij de Zeebaarskannibalen de Dendermondse gilder- bracht, nog een groep uit euzen. Want Pol en Hermi- Sint-Gillis die het klappen van de kamavalzweep kent. Jan de Lichte was het licht en de inspiratiebron van de welbekende Schra- mouillekrabbers uit Aalst. Ook Lede was van de partij met de Rem- brandkludders. De Lach- kabouters die bij de kinde ren heel wat sukses had den, werden gevolgd door de Veirkesboeren uit Sint- Gillis die heel wat werk hadden met het werpen van karamellen en het uitdelen van trippen. Vanwaar ze het allemaal bleven halen, zal voor velen een raadsel zijn geweest. Gelukkig hoeft niemand er wakker van te blijven liggen. Ook uit Sint-Gillis Dendermon de kwamen de Tongeslij pers, anders een bezigheid politiek spel. De groep 't Ketelken Las Vegas, Oost- West had inspiratie gevon den bij de ruimtevaarders. Die moesten na een ker noorlog met hun satelliet terug naar de aarde keren. was opgetrokken bleek spoedig veel te klein te zijn. Sfeer staf overhandigd, even was er genoeg en de spanning was naarmate het uur van een prachtige boerehe fal de waarheid naderde, te snijden. Drie kandidaten hadden Sus leek hiermee al ev zkh aangeboden voor deze titel: Rik Joos, Freddy Ophal- vens en Frans Dumongh. Zij verdedigden hun kandida tuur onder het alziend oog van enkele voorname gasten zoals Keizer Jules I, Prins Theo I, Prins Roger I en Prins Gilbert I. Ook de politiekers ontbraken niet op het appel men we aan het einde van want we ontwaarden onder meer schepen Hermans en deze toch wel goede stoet, raadslid Willy De Cock in de zaal. Op de 31ste plaats in deze karnavalstoet noteerden we inderdaad de Wel komvrienden van Sint-Gil lis met het tema «kak Een levensgroot en mis- of...». Als voorlaatste schien wel angstvallig groep defileerden de Ka- Sportieve strijd het sein gaf om de lolpartij De drie kandidaat-Veir- voorgoed te starten. De kensboeren zouden er een nieuwe Veirkensboer sportieve cn ook spannen- mocht de sportieve geluk- de strijd van maken. Met wensen van zijn tegenstre- natuurlijk als inzet de titel vers m ontvangst nemen en van Veirkensboer 1982. Ie- vervolgens door onder dichtbij probleem. De loeterskabassen van Aalst ^ere kandidaat had zijn ei- meer Schepen Hermans en Veirkes zaten volop in de voorbij de jury die de rijks- gen aanhang meegebracht gelukkig als zijn opvolg Frans werd bedolven oni de gelukwensen, bloem i werden aangeboden, on< meer door de Muizek bond. Het feest barstte d ve in volle hevigheid los. H wat liters gerstenat werd door de keelgaten gegol gil en voortdurend werd met steeds meer schor wordende stem meegez< ke gen op de deuntjes van meest courante kamav dreunen. WJ krisistrend die we allemaal wachters met hun fietsen aan den lijve ondervinden, als onderwerp hadden ge- De Sloebers uit Sint-Gillis kozen. De fanfare van De maakten er traditiegetrouw Kinderen van de Schelde weer een levensecht spek- uit Appels besloot de stoet takel van met een paar ge- met enkele prachtige num- slaagde en fel gesmaakte mertjes. voorstellingen van de kri- sistijd. Daarbij droegen zij Kortom, Sint-Gillis op grote borden een aantal mocht dit jaar een prachti- leuzen die er echt niet om ge stoet bewonderen onder en die deskundig in de reu sachtige tent een plaats ge geven. Strategie uitbouwen noemt men dat. De stem ming in de zaal steeg naar mate de uren vorderden en de supporters wilden voor elkaar niet onderdoen. Het gevolg laat zich gemakke lijk raden: het werd een drukke avond met veel leu- Uit Denderbelle kwa men trouwens de mannen van den troep met glascon- logen. De fanfare uit Burst kwam als geroepen om aan deze daverende en dende rende lachpartij voorlopig een einde te maken. Zij een stralende zon en een te en plezier. Er werd ge- massale belangstelling was komen opdagen. Het deed sekretaris en duivel-doet-al Roger Van Beveren enorm tainers die voor zoveel con- speelde zolang en zo goed veel plezier dit te kunnen fetti zorgden dat velen om beschutting zochten. Later volgden nog de Blaffetuur- kens met Egypte en de Fa rao's uit Schellebelle, waar na het Klein Muziekske uit Gijzegem zijn opwachting dat de rust weerkeerde. Plezier was er anders weer in overvloed toen de groep Schele Van der Linden uit Baasrode in aantocht was. Met de uitvoering van de vaststellen. Toch hield hij eraan een speciaal woordje van dank toe te wuiven aan de Muizekensbond, die zo veel heeft bijgedragen tot het sukses van deze stoet. L.W. Oudegem heeft tijdens het voorbije weekend de zotskap opgezet. Het feestelijk gedoe werd zaterdagavond al ingezet met het keizersbal. Zondag trok de karnavalstoet door het dorp van Naten en Titten. Het werd een feestelijke en sfeervolle bedoening. Opvallend was de voortreffelijke eigen inbreng. Prachtig waren zowel de Liesamariekes als de Romaniekes. Zij hadden bovendien een knappe praalwagen opgezet. Het lijkt of deze twee karnavalgroepen telkenjare met mekaar wedijveren en pogen mekaar op een sportieve manier de loef af te steken. Petje af voor wat ze deze keer weer in mekaar hadden geknutseld. Zonder aan favoritisme te doen mag men stellen dat het om de beste karnavalverenigingen gaat binnen Groot-Dendermonde. Wat ze brachten was «af». Zoals gebruikelijk in Ou- Tweebok» vooraf. De degem werd ook dit jaar de Wardjesvrienden stapten karnavalstoet geopend deze keer vermomd op als door de muziekmaatschap- een «trippengezelschap». pij De Brandweer die voor Met een prachtige praalwa- één keer hun stapmarsen gen kwamen de «Sjiepeire- hadden geruild voor vrolij- kens» uit Aalst aangerold, ke meestampers. In hun Uit diezelfde keizerlijke spoor volgde de keizerlijke stede waren ook de «Gaa wagen van Paul I van Ou- Lowies» overgewaaid. Zij &ddeu° MdiS «0— TrippenO^en, presen, Filosofen. Een kleine, prins van Bonheiden maar niet onaardige groep vooraf. voet gevolgd door de Wie- zeld van enkele Amster- vormden de Lolbroeken. Dan passeerden knap en helse Schoeërs Zij waren damse straatmadelieven. Zij gingen de Landuyters door iedereen gesmaakt en met een duister cafeetje in De Romaniekes hadden uit Denderleeuw en het geprezen de «Lisamarie- Oudegem te gast. Boven- werk gemaakt. Een knappe paardengezelschap .Den kes» uit Oudegem op de dien waren ze ook verge- wagen hadden ze opgetim- merd. Daarop waren afge- beeld de Russische presi- jdÊÊÊÊÊÊ^ dent Leonid Brezjnev en zijn Amerikaanse ambtge noot Ronald Reagan. Bei de bereden ze een op el- ||g|P kaar gerichte raket. De JSk Moikes uit Aalst behoor- vmjm den ook tot de betere groe- at pen- Dat kon ook worden - 'W.m-m.. gezegd van de lokale Deur- mÊÜb *^0 'ftt drijvers die «Mariens grab- WÊ{ belkabinet» hadden uitge- fa WdÈÈÊÈÊËtit beeld. Met nog enkele Aal- ui; sterse groepen, de plaatse- WÊÊ lijke jeugdklub Move, Ra- WÊÊZ.!ÈÊÊÈÊS- dio Platte Ploeg, Rio de Janeiro en de muziekmaat- schappij De Ware Belgen kwam een einde aan een felgesmaakte kavalkade. In -v' ^rii dat opzicht bewees Oude- W d? gem voor niemand te moe- •- Jten onderdoen. Ook zotte MylPF ^d2' dJÊj maandag werd met de no- WkJÈM. dige vrolijkheid gevierd in De wagen van de Romaniekes kende weer zeer veel sukses in de Oudegemse het filosofendorp. karnavalstoet (c) danst, gezongen en ge sprongen. Niemand kan zich van de indruk ontdoen dat de supporters van Frans het luidruchtigst waren. Misschien waren zij ervan overtuigd dat hun kandi daat en niemand anders met de titel zou gaan lopen. Zij waren in elk geval zeer talrijk aanwezig. Toch dienden zij hun en- toesiasme nog een hele tijd te temperen, want het was pas om 23u30 dat de jury startte met de telling van de uitgebrachte stemmen. Het zou nog een half uur duren vooraleer de einduitslag kon worden voorgelezen. Niet minder dan 843 waren uitgebracht, aldus de voor zitter van de jury, die ook zei dat er 16 blanco stem men bij waren. Uiteindelijk had die tel ling het volgend resultaat gegeven: kandidaat Rik Joos kreeg 49 stemmen achter zijn naam, Freddy Ophalvens mocht 166 stem men inschrijven maar Frans Dumongh werd pri mus met liefst 628 stem men. Een glansrijke over winning voor Frans dus, die aan zijn supporters meteen In het teken van het karnaval hebben we eraar gehouden een van de oudste en ook bekendste kamavalgroepen van Sint-Gillis-Dendermonde voor te stellen. Meer bepaald gaat het om de groep De Veirkes die in 1973 werd opgericht. De stich tingsvergadering had plaats bij Theo De Rop in de Koning Albertstraat. Niet minder dan 25 leden sloten zich bij de vereniging aan. Voorzitter werd Isidoor Van Biesen, die er nog steeds de sceptei zwaait. Verder behoren tot de pioniers: Prins Flo- rent, Rita De Donder en natuurlijk Theo De Rop die het ambt van sekretaris waarneemt. De vereniging heeft tot doel zoveel mogelijk de lach en de leute in Sint-Gillis-Dendermonde te brengen en te houden. Onder meer door deel te nemen aan een aantal aktiviteiten die nauw verwe ven zijn met het karnavalgebeuren. Telkens weer wordt dan een bepaald tema uitgebeeld. Dat kan gaan van de vuilniszakken, over de robots tot Kung Fu, en in deze tijd zeker en vast de krisisperiode. De Veirkes is nog een echte Sint-Gillisse groep, met mensen van eigen bodem. De naam werd trouwens ontleend aan het dier dat in het wapen schild van deze Dendermondse deelgemeente staat afgebeeld. De leden van de groep, en dat is belangrijk om weten, staan zelf in voor de kledij die men tijdens de diverse uitstappen zal dragen. Die wordt uit alle mogelijk en onmogelijk materiaal ven'aardigd, maar is elk jaar weer om te stelen. Kijk maar eens naar Pit en Mit in hun matrozen pakje. De echte leden van de Veirkes durven het ook individueel aan een karnaval deel te nemen. Of gewoon alle leden van de groep die samen dan door de straten van de gemeente trekken om de bloemet jes buiten te zetten. Steevast wordt er begonnen in het stamlokaal. Een heilige gewoonte die men niet wil afzweren. Volgend jaar wordt beslist een hoogtepunt. Dan bestaat de groep tien jaar. Een reden te over om er eens iets extra van te maken, vinden de Veirkes, die; echter niet onmiddellijk willen verklappen wat ze allemaal in petto hebben. Sii VV.L 't Klokhuis met Ajtua 1982 oogstte veel sukses in de Hamse kavalkade (vh)

De Voorpost | 1982 | | pagina 8