W - 1 Bewoners rond Mijlbekelaan in Aalst prostesteren tegen verhaalbelastingen Weekblad van Bender - kalsterse paardenroof mislukte J- IchiMasfri R.VERGEYLEN ZOON S.K. Sint-Niklaas triomfeert £Oost-Vlaanderen benadeeld pp t.o.v. Luik? I3.990F FOTO ROLAND e )ertig jaar geleden C /AV, *Ontwikkelingszones» Wij betalen niet voor een autostrade Wase anti-kernfietstocht: zaterdag tiecuu vvui uw.a De Voorpost VRIJDAG 2 APRIL 1982 35- JAARGANG NR. 13 - 28 F Bontmantels Manufactuur van Bontmantels Molenstraat 58-60 9300 AALST Unieke aanbieding! F/s De beroemde soUulom* ixhc 01» mpuj FOTO-CINE-VIDEO Prins Albertstraat, WB KOOPCENTRUM WAASLAND ST.-NIKLAAS Pe- anb 26 april 1952 voerden de Aalstenaars een sinds lang verwachte raid uit op j|e< ndermonde om uit het stadsmagazyn aan de «vismijn» het Ros Beiaard te ontvoeren, eer k stunt groeide en rijpte in de koker van Pol De Paepe, een verdienstelijk Aalsters on klorist, humorist en revueschry ver. De ontvoering mislukte echter tot groot jolijt van Dendermondenaars, maar uiteindelijk zijn de illusies van beide partijen de bodem plagen: de Aalstenaars moesten zonder paard naar huis en de Dendermondenaars iben de kans niet gekregen om met de mislukte overvallers de draak te steken. ,eiil De Paepe had de gan- de belastingcontrole, werd doorstane schrik. De «ro- zaak goed uitgekiend, echter herkend en daar- vers» waren goed uitgerust Ajuinen zouden Den- door vermoedden de Den- en hadden alle materiaal monde binnenvallen op dermondenaars al dat er mee. Ze hadden doeken vas april 1952, net op het iets niet in de haak was. De om de kop van het peird te ge- iment dat het anders argeloze Aalstenaars dre- beschermen en een zeil om akzame Dendermondse ven hun plan door, maar de over het «karkas» te leggen s Beiaerdkomitee, niets Dendermondenaars broei- tijdens het vervoer. De ''i moedend in Roosendaal den ondertussen ook wat tientonner die alles moest He'l) zou zitten, genietend uit. vervoeren zou dan in vlie- de geneugten die zelfs gende vaart naar Aalst zijn Hollandse bodem kan **ct Aalsterse P'an vertrokken. Een andere l'n den Tientallen Aalstenaars zou- vrachtwagen zou onderweg v3. ,ar de Dendermonde- den eerst naar Dendermon- een vracht bomen dwars ifdi- lts waren ook niet van de afzakken als voorwacht, oVer de weg lossen zodat de aed leren. Zij hadden in de terwijl de echte stoottroe- achtervolging vrijwel on- en dat de journalist, pen pas later zouden ko- mogelijk zou worden. Het 'fa ibevolen door naam- men. Men vertelt zelfs dat Peird zou in een geschikt rtjes van O. Broekaert hiervoor een viertal Ko- en droog Aalsters magazijn M. Daman, leden van reaanse vrijwilligers waren worden verborgen. De komitee, niemand an- aangezocht. (België had Dendermondenaars zou- s was dan de fameuze toen een Unokontingent in den natuurlijk ontroost- De Paepe die niet al- Korea gehad). Het was de baar zijn, maar weinig iden het terrein kwam ver- bedoeling dat de bewaker hardvochtig als de ajuinen n" inen, maar tevens foto's en zijn echtgenote, zonder zijn, zouden ze dan na en- im nemen. De valse gebruik van geweld, op een kele dagen vol hoop en ver- mkaartjes moesten zijn stoel zouden worden vast- twijfeling, bekend maken ee in het magazijn ge- gebonden, waarna ze twee dat Dendermonde met bur- tkelijker maken. Pol briefjes van duizend frank gemeester, schepenen en Paepe, in Dendermon- in hun. zakken kregen en komitee op kop, op blote geen onbekende, omdat twee flessen champagne, knieën moest komen vra- destiids opsteller was bij ter vergoeding voor de gen om het stedelijk palla dium terug te krijgen. Kwade bedoelingen waren er echt niet mee gemoeid, alleen wilden die van Aalst eens fameus de Dender mondse pretentieuze kop .wassen. Het Dendermonds plan De kopvleesfretters zouden voortdurend een oogje in het zeil houden en zeker de Aalsterse auto's op het vierkante pleintje voor de vismijn niet tegenhouden. Van zodra de «rovers» daarbinnen waren, moest de politie verwittigd wor den en een vrachtauto zou de smalle ingang van het pleintje afsluiten. Op dat ogenblik was er heel wat publiek op de Grote Markt waar een voorstelling door koord dansers werd gegeven. Een twintigtal agenten zou dan in de richting van de Vlas- markt lopen al roepend «'t Ros Beiaerd wordt gesto len». Honderden aanwezi gen zouden ongetwijfeld de politie gevolgd zijn, zodat de Aalstenaars onverbid delijk zouden omsingeld en ingesloten worden. Het plan^was de ajuinen op té sluiten in de Vismijn, waar na ze op blote voeten naar de politiewacht zouden ge bracht worden. Resultaat Uiteindelijk is het allemaal op een sisser uitgelopen. De chauffeur van de vrachtwagen zette zich voor de ingang van de vis mijn. maar zo konden de Aalstenaars ontsnappen nog voor dat de politie en de bevolking ter plaatse was. Zo de stunt gelukt was, of zelfs volledig omge draaid in het voordeel van Dendermonde, het had twee keer plezanter kun nen aflopen. Toch waren die van Dendermonde niet ontevreden want zowel ra dio als dagbladen hebben aan deze poging tot kidnap- Trainer Staf Van den Bergh wordt op de schouders gehesen, na de 6-0 overwinning van Sportkring Sint-Niklaas tegen Willebroek. De Klaasjes zijn nu al kampioen en willen zo gauw mogelijk naar eerste klasse doorstoten. Feiten en foto's op onze sportpagina's (wv-foto dw) ping veel ruchtbaarheid ge geven. (De tv begon maar uit te zenden op 31.10.1953). Uiteindelijk waren ze in de stad van Polydoor De Keyser opge zet met het voorval dat nog een laatste publicitaire im puls gaf. Van dan af kende de strijd tussen Aalst en Dender monde een meer vriend schappelijk verloop. Pol De Paepe, die ook de uit vinder is van het Aalsterse Ros Balatum, is nog naar de stoet komen kijken, niet in 1952 weliswaar, maar in 1975 en toen hebben we die échte Aalstenaars, ondanks hun «paardezittingen», spotliedjes en hun ros van balatum, stil zien worden toen het Ros Beiaerd door het smalle gedeelte van de Kerkstraat danste. 't Mokt begot nog indruk, hein?» zei Jacobus en Yvonne trok stillekes naar het toilet, (mdb - «Nieuws van het Ros Beiaerd -1952) r. De stadsmagazijnen naast de Dendermondse «vismijn», Aalsterse Draeckenieren met hun biezonder lid, schepen van feestelijkheden en vroeger ook van middenstand, De de sla[ vQ° „peir(ja tfier wUden de Aalstenaars schoP' br,ach'en selegenhad van de ommegang in 1975 een portie rasechic Oilsjterse ajoine naar hel binnengeraken om he, Ros Beiaard u omoeren. (arch.) idermondse Ros Beiaard; een bewijs dat de vete tussen de twee steden ook ludiek kan worden, (arch.) J let is al genoegzaam bekend dat de Europese Gemeenschap voorstellen heeft I te eformuleerd m.b.t. de afbakening van de ekonomische «ontwikkelingszones» in >ns land en dat voor Vlaanderen enkel de Kempen en de Westhoek als dusdanig n aanmerking zouden komen. De Vlaamse deelregering heeft aan de Gewestelij ks e Ekonomische Raad voor Vlaanderen een advies gevraagd in deze materie. En lat gaat een heel andere richting uit dan die welke door de Europese Kommissie rordt aangewezen. /oor de provincie Oost-Vlaanderen is de konklusie van de Gerv verrassend: de rrondissementen Aalst, Dendermonde en Oudenaarde én het kanton Lokeren rorden voorgesteld om door de Europese instantie als «ontwikkelingszone van konomische expansie» te worden erkend. rten weet dat vanuit politieke hoek in het Land van Waas al sterk aangedrongen pte terd om het Lokerse tot ontwikkelingsgebied te «promoveren». Herinner u de V D landpunten die in die zin werden ingenomen door de Volksunie-Waasland en •C.l oor SP-volksvertegenwoordiger Freddy Willockx. Nu schaart 'ook senator erdinand De Bondt (CVP) zich achter het Gerv-advies: hij is bij minister van D konomische zaken Eyskens gaan aankloppen en vroeg dat de regering al het j t( logelijke zou doen om de betrokken Oostvlaamse deelgebieden te laten rkennen als ontwikkelingszone. spe iet Gerv-advies vergelijkt Oost-Vlaanderen met Luik, provincie die wel erkend sen erd als ontwikkelingszone. Maar als je Luik erkent zou je Oost-Vlaanderen eslist óók in aanmerking moeten laten komen cam Zant wat blijkt? Luik is wat betreft de inkomens en de demografische situatie ,jtte eter gesitueerd dan Oost-Vlaanderen. De druk op de arbeidsmarkt zal hier me 'eldra hoger worden omdat de verwachte toename van de beroepsbevolking d r°ter zal zijn dan in de Waalse provincie. In de provincie Luik is ook de 'erkgelegenheidssituatie gunstiger: er is meer tertiaire tewerkstelling (dat wijst Va®p een hogere graad van ekonomische ontwikkeling) en het aandeel van de op.frobleemsektor «ijzer en staal» in Luik is veel kleiner dan dat van de ibleemsektor «textiel en kleding» in de Oostvlaamse industriële struktuur. Het Bwicht van deze laatste sektor heeft zich trouwens al sterk laten gevoelen. De erkloosheid is in de periode '75-'80 ovérigens veel sterker (301 procent) stegen dan in Luik (130 procent). Vordt er door de Europese kommissie met twee maten en twee gewichten smeten en gewogen? (wv) Vorige week maakten we al melding van de anti- kernfietstocht die door Vaks-Waasland op zaterdag 3 april wordt georganizeerd, met vertrek om 13u30 aan de Grote Markt in Sint-Niklaas. De milieuvereniging Abllo schaart zich achter de betoging die Doel als doel heeft. Men maakt zich daar zorgen over het in gereedheid brengen van de derde kerncentrale in het polderdorp. Abllo vraagt zich af waar het rampenplan Doel blijft (met konkrete richtlijnen voor de te alarmeren Waze- naren). De groepering stelt verder dat het ondemokra- tisch is dat het al jaren in het vooruitzicht gestelde energiedebat in het parlement nog géén doorgang heeft gevonden. Men voert ook aan dat het dalend energiegebruik géén uitbreiding van het kernpark meer verantwoordt en toont zich bekommerd om het hoogradioaktief afval. Abllo betreurt dat het wetenschappelijk onderzoek naar het rendabel ma ken van alternatieve energiebronnen stelselmatig op de achtergrond wordt geschoven en wijst tenslot te op de hoge kostprijs van kernenergie. (w.v.) De verhaalbelastingen hebben sinds de fusie heel wat kwaad bloed gezet b(j de Aalsterse bevolking. Deze belasting, die door de slachtoffers dikwijls ondemokratisch en onrechtvaardig genoemd wordt, kwam enkele jaren geleden reeds volop in de aktualiteit toen er in een aantal deelgemeenten massale volksvergaderingen plaats hadden wegens het feit dat deze vorm van belastingen die vóór de fusie niet bestond, achteraf toch toegepast werd. Ondertussen worden de ver- reeds jaren geleden het plan haalbelastingen door het hui- opgevat tot de ontdubbeling dig stadsbestuur, niet het minst ervan via een nieuwe brede om budgettaire redenen, ver- vier vaksweg, vertrekkende der volop toegepast. vanaf het vroegere spoorweg- De jongste slachtoffers ervan station Ter Rozen, over de zijn de eigenaars en de aange- Paardendries tot aan de Leo- landen van de Mijlbekelaan, poldlaan. Een eerste stukje er- zijnde de nieuwe verbinding van, zijnde de huidige Mijlbe- tussen de Leopoldlaan en de kelaan, werd ondertussen door Rozendreef-Groenstraat te de stad Aalst aangelegd, en Aalst. Deze nieuwe laan van funktioneert op dit ogenblik bijna twintig meters breedte als plaatselijke ontlasting voor met middenberm, fietspad en de Groenstraat en de Binnen- verlichting met lampen van 350 straat. Alle mooie plarfnen ten Watt kadert in het globale plan spijt ziet het er echter niet naar tot ontdubbeling van de pro- uit dat in de nabije toekomst vinciale Moorselbaan. Deze de doortrekking ervan tot aan Moorselbaan is niet meer aan- de vroegere grens van Aalst en gepast om het drukke autover- Moorsel zal gerealiseerd wor- keer uit de Faluintjes en de den Hoeft het herhaald dat de richting Opwijk-Vilvoorde te slechte bugettaire toestand van verwerken en daarom werd de stad Aalst en een wijzigen de visie op de toekomstige ruimtelijke ordening van Aalst-rechteroever hiervan aan de basis liggen? Belasting Nochtans tracht het stadsbe stuur ondertussen het maksi- mum van de veroorzaakte aan- legkosten op de aangelanden terug te vorderen. Dit gebeurt via de zogenaamde verhaalbe lastingen, zijnde een belasting waarbij het grootste deel van de kosten die verband houden met de aanleg van de weg, en met de aanleg van de riolerin gen en de kosten van de ontei geningen op de eigenaars van aanpalende gronden worden verhaald. Bij het instellen van deze verhaalbelastingen werd uitgegaan van de stelling dat deze eigenaars, door de aanleg van een nieuwe straat, soms niet alleen heel wat meerwaar de hadden van hun grond maar dikwijls ook bekwamen dat de ze eigendom, die voorheen niet bebouwbaar was nu wel tot bouwgrond omgetoverd werd. Voor de nieuwe Mijlbe kelaan is dit voor een belang rijk deel inderdaad het geval, en alsdusdanig zijn een aantal eigenaars dan ook bereid een deel te betalen van de aanleg- kosten van de nieuwe straat. Waar men dan weer niet mee akkoord is, zijn de sommen die de stad Aalst van de aangelan den eist. Deze kregen begin maart jl. een brief van liet stadsbestuur in hun bus, waar in sommen gevraagd werden die oplopen tot verschillende honderdduizenden franken. Vergadering Om hiertegen te protesteren werd onmiddellijk een plaatse lijk aktiekomitee opgericht, dat de voornaamste bezwanyi van de buurtbewoners bundel de. en dat meteen besloot tot het organiseren van een infor matievergadering, die op dins dag 23 maart jongstleden plaats had in de benedenzaal van 't Apostelken te Aalst. Het grote sukses van deze ver gadering bewees meteen dat het geen protest betrof van één of andere ontvreden enkeling. Bij middel van een petitie ge richt aan het Schepenkollege van Aalst werd in de eerste plaats geprotesteerd tegen het feit dat de Mijlbekelaan, met zijn breedte van 19,88 m echte autostrade allures kreeg wat de verkeersveiligheid van de om wonenden niet ten goede komt en wat de kostprijs van de nieuwe straat ongewenst de hoogte in joeg. De kostprijs voor de aanleg ervan bedroeg trouwens meer dan 11,4 mil joen. Meteen werd gevraagd dat de stad Aalst, in plaats van de nu voorziene 15 meter breedte, slechts verhaalbelas tingen zou toepassen voor een maximum van 12 meters straatbreedte wat als het gaba- riet van een normale straat kan aanzien worden Lees door b!z. 2 een uitgave UITGEVERIJ 0E CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052,21 40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 28 F Jaarab. 1.260 F 6 maand 650 F 3 maand 340 F Verantwoordelijke uitgever D. DE.GUYPER-

De Voorpost | 1982 | | pagina 1