Aalst zit in slechte papieren l: feekblad van leider iP, PW en VU Hamme laan de handen in elkaar Van Remoo Rekord-paasweekend in Stekene Rouwkransen in zijde plastiek en levem bloemen Tachtig uur op barkruk in Sint-Niklaas? A VAN LIMBERGEN A VAN LIMBERGEN Bloemencenter Vernieuwing, verandering en verbetering de drie leitmotieven Rekordpoging van onue~..u woraen De Voorpost VRIJDAG I APRIL 1842 35' JAARGANG NR. 14 - 28 F BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat, 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat, 73 Tel. 21.56.00 AALST Nleuwebaan 2. 9180 BELSELE - Tel. 031/72.37.75 zes uitzonderlijke jaren wa ren voor de Hamse bevol king voorbij, aldus de woordvoerders van de kar- tellijst. et de slogan «Vernieuwing, verandering, verbetering» willen de drie Hamse oppositie- irtijen, te weten de Volksunie, de Liberalen en de Socialisten, tijdens de komende meenteraadsverkiezingen pogen de hegemonie van de Christelijke Volkspartij te Dorbreken. Daarom besloten zijn een kartel te vormen en met een gemeenschappelijke st de komende verkiezingen tegemoet te treden. De besprekingen rond deze kartelvor- ing zyn niet van gisteren. De eérste geruchten deden de ronde tijdens de vorig jaar thouden parlementsverkiezingen, toen bleek dat toenmalig volksvertegenwoordiger ustaaf Boeykens geen plaats meer kreeg op de SP lijst. Het gerucht deed toen de ronde it hij op een andere lijst als kopman zou fungeren. Boeykens zelfs ontkende dat bericht, laar voegde er wel terloops aantoe dat er wijzigingen te verwachten waren voor de meenteraadsverkiezingen. Dat is dus nu gebeurd. Tijdens een perskonferen- tie te Hamme werd het pro gramma van de kartellijst uit de doeken gedaan. Zo werd onder meer gesteld dat koalitie die voor de fu sie aan de macht was best als voorbeeld van samen werking kan gesteld wor den. In 1977 kwam dan de CVP aan de macht en de kandidaten voor de lijst van Kartel '82 achter de bestuurstafel (vh) Het kartel stelt tevens dat de fusie in hun nadeel heeft gespeeld. De stemmen die in Moerzeke werden uitge bracht, hebben de balans doen overhellen zeggen zij. Toch waren de uitgebrach te stemmen uit Moerzeke niet te beschouwen als een waardemeter voor het tot dan toe gevoerde beleid. Op 10 oktober zullen die stemmen zich wel over dat beleid uitspreken. En ver der: «de oppositiepartijen zijn verplicht zich samen te zetten en een lijst te vor men, willen zij aan de meerderheid van de bevol king een kans bieden haar inzichten politiek vorm en gestalte te geven. Het mag niet langer dat de CVP met 46,70% de heerschappij over Hamme voert. Wij willen dat de 53,30% ande ren ook eens aan bod komen». Machtsmisbruik Het kartel besóhuldigt de meerderheidspartij van machtsmisbruik. «Het is er gerend te moeten vaststel len dat zes jaar lang nu CVP-denkenden met ver nedering werden bejegend. Om hun aktiviteiten te ont wikkelen moesten ze niet rekenen op gemeentelijke instellingen. Deze werden hen zelfs geweigerd. Hoe dikwijls werd op waarde volle suggesties i.v.m. het bestuur van de gemeente ingegaan? Praktisch nooit!» zo staat in de pers nota van het kartel te le zen. En men vervolgt: «Men moest CVP-militant zijn om in de gemeentelijke administratie een baan te krijgen, die zelfs mensen met gedane studies heel moeilijk kunnen verwer ven». «In de eksamens mocht men de laatst ge rangschikte zijn om zelfs nog topfunkties toegewe zen te krijgen... maar men moest van de 'familie' zijn». Verder wordt gewe zen op de uitermate grote verhoging van de gemeen tebelastingen en wordt de sport-infrastruktuur en de bouw van een kultureel centrum aangehaald om het beleid van de CVP te hekelen. De plannen van de oude koalitie om een sporthal een kultureel centrum op te richten werden door de CVP gewoon de grond in geboord. Aldus stellen de vertegenwoordigers van de kartellijst het zonder meer. Men had zelf een plan om een kompleks te bouwen in het Meulenbroeck, maar nu er een privé-initiatief is, wordt ook dat in vraag ge steld. Zes jaar heeft men ;ewerkt aan het prestige- pTojekt om dan vast te stel len dat er geen geld was. Hetzelfde k§n gezegd van behoefte heeft. De be staande plannen werden gewoon naar de prulle- Lees door blz. 4 aa' lt de stad Aalst in slechte financiële papieren zit laat zich meer ^c' meer gevoelen op de gemeenteraad. Niet alleen worden er zeer inig nieuwe projekten in de agenda ingeschreven, wat het ntal te bespreken punten doet dalen, maar anderzijds wordt de lel! dgettaire toestand op alle mogelijke manieren door de oppositie ngehaald om alle denkbare projekten te bekritiseren of te Ideren. dc jongste gemeenteraad d deze oppositie opnieuw de ins om de grote registers te trekken naar aanlei- tg van de goedkeuring van nieuwe leningen voor een laai van 25,6 miljoen, ierbij waren het vooral de VP-raadleden Etienne Bo rn Raymond Uyttersprot e hun kritiek niet spaarden e heer Bogaert wees er voor- rst op dat de stadsschuld eds opgelopen is tot 2,5 mil- rd. waarvan 1,5 miljoen on- t het huidig bestuur alleen, pnieuw verweet hij het stads- Stuur geen enkele kosten- en tenanalyse gedaan te heb- n voor de leningen die aan raadsleden voorgelegd wer- D. De meerjarenplanning lemde hij een lachertje en hij waagde dan ook van een ht «proefsysteem» dat door stadsbestuur gehuldigd :rd jn partijgenoot Uyttersprot •egde eraan toe dat er op- leuw onderhandelingen ge- waren met het stadsbe- uur voor de verdiskontering 150 miljoen teneinde de edden van de personeelsle- UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel052/21.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 frt|» voor los nummer 28 F Jiarab 1.260 F 6 maand 650 F 3 maand 340 F V#rantwoordeli|ke uitgever CLDE-CUYPEfi den tot juli te kunnen betalen. Volgens hem werd er niet aan de voorwaarden voldaan die gesteld werden in een brief van Minister Galle van 2 oktober 1981, zoals een saneringsplan, een afschaffing van niet onont beerlijke initiatieven en het verhogen van de kostprijs van bepaalde diensten. Voor 1982 zou men aldus slechts 117 mil- mil joen geleend werd. Deze beweringen werden door dc schepen van financiën Van den Eede met klem weerlegt. Naar zijn mening was het be drag van de Stadsschuld niet juist, en is er geld genoeg om de weddes voor de volgende maanden te betalen. Op kri tiek over de investeringen ant woordde de schepen dat 40% nog steeds geen 100% is. Ook bij de goedkeuring van een lening van 1.920.000 fr. voor de onteigening van een café in de Schutterstraat was er enig animo, omdat de opposi tie vroeg of de belofte van aankoop van een aanpalende firma nog steeds bestond. Dit bleek indeidaad het geval te zijn. De registers werden pas goed opengetrokken door de heer Uyttersprot toen gestemd moest worden over een lening van 1.670.000 fr. voor gerech telijke onteigeningen voor de uitbreiding van het Moorsels kerkhof. Het CVP-raadslid verzette zich zoals in het verle den tegen deze onteigeningen en stelde dat zij niet nodig waren gezien er ruimte genoeg was op het Moorsel kerkhof om te begraven. Schepen van Sociale Zaken Hooghuys ver dedigde echter het projekt door te stellen dat men op het kerkhof van Klein-Aalst slechts nog 7 maanden de mo gelijkheid had om mensen te begraven. Hierdoor zal men daarna verplicht worden de in woners van Aalst-rechteroever in Moorsel en deze van Aalst- linkeroever in Nieuwerkerken te begraven. CVP'er Bogaert verzette zich op zijn beurt tegen een lening van 519.000 fr. voor de aanleg van een nieuwe industrieweg aan het Wijngaardveld. De ge gevens in het dossier vond hij onvoldoende om de lening te aanvaarden. Bij een lening voor de sanitaire installaties van het nieuwe zwembad werd met enige fier heid door schepen De Neve medegedeeld dat Aalst einde lijk de lang verwachte subsidie van Nederlandse Kuituur zal kunnen ontvangen. Het betreft hier een bedrag van 60 mil joen, waarvan de helft nog dit jaar zou uitbetaald worden. Volgens de schepen van Open bare Werken werden deze sub sidies in het verleden steeds om politieke redenen geblok keerd onder de vorige minister De Backer. Zowel Chris Lievens-Borms als Etienne Bogaert verzetten- zich vervolgens tegen een le ning van 1.390.000 fr. voor het leveren en plaatsen van speel toestellen te Nieuwerkerken en Herdersem. Bogaert was vooral van oordeel dat de aan leg soberder en rationeler kon gebeuren. Ook de twee advie zen van personeelsleden van de stad over Nieuwerkerken vond hij twijfelachtig. Chris Borms van haar kant vroeg eveneens of er geen goedkope re toestellen konden aange kocht worden dan de voorzie ne schommels. Na nog een korte tussenkomst van Lam bert Van de Sijpe, die zich bekloeg over het gebrek aan speelruimten en het gebrek aan bewaking van sommige be staande, wees Dr. Van der Beken (VU) op het gevaar van schommels voor kleine kin deren. Met de hem eigen elan verde digde Schepen van de Jeugd Eddy Monsieur echter zowel de lening als dc aankoop van de speeltuigen. Hij herinnerde er aldus aan dat men sinds de fusie voor nog geen drie mil joen speeltuigen had aange kocht. Zijn pleidooi voor de aankoop scheen echter Chris Borms niet te hebben over tuigd, vermits zijn van oordeel was dat de plaatselijke bevol king moest kunnen bewijzen dat zij goedkope en degelijke speelpleinen zelf kan aan leggen. De volgende lening die kritiek opleverde was er één van 976.000 fr. voor dc aankoop van betonbuizen en betonkant- stenen. Hier was het raadslid Uyttersprot die het feit aan klaagde dat het heel wat wer ken van het stadsbestuur uitge voerd werden zonder dat hier voor de nodige kosten gerecu pereerd werden. Dit getuigde volgens hem dan ook van enig favoiitisnie. De Burgemeester D'Haeseleer nodigde het op positielid maar meteen uit om hem de adressen te bezorgen van diegenen die van gratis diensten van de stad zouden genoten hebben. Raadslid Bo gaert (CVP) wenste in dit ver band te vernemen of de kon- trole op de werken en de goe deren uit het stadsmagazijn nog steeds gebeuren zoals vroeger, wat door Schepen van Openbare Werken Jan De Ne ve positief beantwoord werd. eraan toevoegend dat alle kri tiek die vroeger geuit werd steeds kon weerlegd worden. De aankoop van een eigen as- falteermachine voor een be drag van 600.000 fr. lokte bij Etienne Bogaert P) een vraag uit naar het nut ervan en de besparingen, die deze machine zou met zich brengen. Schepen De Neve verdedigde de aan koop, die ondertussen plaats had, op grond van een ekono- mische nota. Hij was trouwens van mening dat het herstel en de aanleg van straten in Aalst een noodzaak was. Bij de rekening 1981 van het Stedelijk Slachthuis onthield de CVP zich omdat het deficit ervan met twee miljoen steeg. Tegen de rekening 1981 van de regie voor grond- en bouwbe leid was de kritiek van de op positie heel wat grondiger. CVP-woordvoerder Bogaert stelde aldus dat deze regie niet geloofwaardig was, en een aantal belangrijke gronden zoals deze aan De Biolley niet in de rekening opgenomen wa ren Ook op de werking van het personeel had hij kritiek. Dit kon immers volgens hem beter voor andere zaken nuttig gebruikt worden Chris Lievens-Borms had van haar kant vooral kritiek op het feit dat er niet onmiddellijk huizen voor gehandicapten voorzien werden in de nieuwe sociale woonwijk, die de stad bouwt aan De Biolley. «Aalst heeft geen beleid inzake invali den en vreemdelingen» aldus de fundamentele kritiek van dit raadslid. Het laatste punt waarover nog gediskutieerd werd was om trent het geven van een naam aan de dreef die de verbinding vormt van de Parklaan met het Osbroekstadion. In het ver volg zal deze dreef genoemd worden naar oud-burgemees- ter Frans Blanckaert. Ook de oppositie, bij monde van frak- tieleider Ghis Willems kon zich met deze nieuwe bena ming akkoord verklaren. Maar de spreker herinnerde meteen aan zijn oud voorstel om ook de oud-burgemeesters Borre- man en Bocqué een straat naam te geven. VU-raadslid Dr. Van der Beken pikte hier op in en herinnerde aan zijn vroeger voorstel tot het omdo pen van de brug van de ring- laan over de Dender in Dr. August Bormsbrug. Meteen stelde hij ook voor om twee delen van bestaande straten, Zeven jaar geleden woedde de rage volop in 't Land van Waas. Mare De Maere van de Ruiter in Waas munster kroop in zijn kist, Willy Van Britsom en André Everaert uit dezelfde gemeente vatten boven op een paal post, in een café aan de Mispelstraat in Sint-Niklaas reserveerde Luc Van Daele zijn houten zitje. En dan waren er de marathon-tapbiljarters: in Waasmunster uiteraard, in Stekene ook, in de Nantes in Sint-Niklaas. Een malle mengeling van akrobatie, durf, ironie, sport, sponsorship, megalomanie, folklore en zo. Ter wille van hier en daar een weddenschap werd de deurwaarder opgetrommeld, het Rode of het Vlaamse Kruis hield een oogje in 't zeil en de supporters dronken menige pint. Happe ning of te negligeren fait-drivers? De rage luwde nadien wat. Hoewel Leon Metz uit Temse het presteerde, zestien sigaretten in één keer in zijn mond te proppen en nog op te roken ook. En eet} handvol jeugdigen kaartten zich in een «prinse lijk» café in Sint-Niklaas vergeefs naar een wereldre- kord toe. En wat gebeurt er met de paasdagen in een bekende drankinstelling in Sint-Niklaas? Voor wie is Guin ness nu weer goed? Voor Pol Verbuyst (31), Omer Bauwens (33), Peter Vercauteren (20) en Johan De Saeger (20). Zij hijsen zichzelf op een barkruk en de sympathizanten zullen het bier dan wel naar binnen hijsen. Vorig jaar, zelfde tijd, andere golflengte, werd in Den Helder in Nederland drieënzeventig uren geze ten op zo'n taboeretje. Oscar De Keyser en Henk Scholtens vestigden een wereldrekord. Het Sint- Tachtig het kultureel centrum waaraan Hamme zSVeri—\~~-Niklase viertal wil dat exploot verbeteren. uur lang, in 't Landhuis aan de Grote Markt. Pol Verbuyst had immers gewed met lokaalhouder Peter Przydryga en het vermetele voornemen wordt vanaf vrijdag 9 april, vandaag dus, om 12u ten uitvoer gebracht; althans: men wil dat proberen. Elk uur mogen ze vijf minuten pauzeren. Een medisch team waakt, deurwaarder De Beider van Beveren al evenzeer. Mike Janssens en Norbert Schils zullen getuigen of alles naar behoren verloopt. En dis het lukt gaat er maandagavond om acht uur een grote juichkreet op. (rvl-wv) tor Bocquéstraat. Schepen van steunend op het verleden acht- sociale Zaken Hooghuys, die te de schepen een wijziging de straatnaamwijzigingen on- van een bestaande benaming der zijn bevoegdheid heeft, weinig haalbaar. Daarom was herinnerde er meteen aan dat hij van oordeel dat men beter er ccn grondig verschil is tus- wachtte tot er ergens een nieu- sen het geven van een naam we straat in Aalst zou aange- met name de Groenstraat over aan een nieuwe straat en het legd worden. Met uitzondering de Leopoldlaan en de Vooruit- wijzigen van een bestaande be- van Van der Beken, die zich zichtstraat over de Boudewijn- naming. Voor dit laatste is de onthield, werd het agendapunt laan te transformeren in beslissing van de provinciale tenslotte goedgekeurd. Meester De Vos straat en Vic- kommissie bindend, en zich VEHE De Stekense Chiro organiseert namelijk vanaf vrijdaga vond 20 uur tot en met zondag 20 uur haar «Rekord-aan- rekordw eekeinde» op de terreinen van Instituut Sint- Andries aan de Nieuwstraat. Een weekeinde vol van kreativiteit, dynamisme, durf, geduld, sport en natuurlijk uithoudingsvermogen «Insiders» weten dat de Chiro elk jaar met het paasweekein de naar buiten treedt. Vroeger met voet- en fietstochten, later met autostoptochten en gezel lige bijeenkomsten. Nu zocht én vond men een alternatief. Men ging namelijk «gezellig in de groep» enkele ludieke spel letjes spelen. Deze spelletjes werden waagstukken en het groeide en groeide. Tot het een immense onderne ming werd. Op een bepaald ogenblik werd zelfs serieus gedacht om er één of meerdere deurwaarders bij te halen en aldus in het Guin- essboek te geraken. Om zoveel mogelijk leden van de Chiro te laten deelnemen is men echter afgestapt van dit idee. De be doeling van het grootste re- kordweekeinde is nu veeleer «48 uur konstant aktief en rek- reatief bezig zijn met het bre ken van allerlei ludieke re- kords». Ludieke rekords Het meest in het oog springen de rekord tijdens deze marat hon wordt ongetwijfeld het leggen van een «kroonkurken- tapijt» op de grote speelplaats aan de Nieuwstraat. Maanden lang reeds zamelt de Stekense Chiro kroonkurken in. Het werden er vele honderd duizenden. Zelfs héél wat meer dan 1 miljoen. En al die pottekens dienden te worden geklasseerd en gesorteerd. Een onbegonnen werk? Toch kwam dat voor elkaar: een rekord op zich... Tijdens dit weekeinde zullen deze hon derdduizenden «pottekes» om getoverd worden tot één groots, kleurrijk tapijt. Er komt een tekening in: het jaarthema van de Chiro. Een tweede prestigieus rekord wordt de bouw van de «Toren van Pisa» met lucifers! Vele duizenden lucifers zullen op elkaar worden gelijmd. Stukje voor stukje, «stekje» per «stekje», brokje per brok je. Onder het alziend oog van ccn steeds-aanwezige architekt zal na 48 uren geduldig bou wen een lucifers-Pisa-toren te voorschijn komen in de feest zaal van Sint-Andries. Een ander rekord wordt ver zorgd door de oud-leiding. Via een nauwkeurig schema zullen deze oud-leiders en/of leidsters gedurende 48 uren een fakd- loop houden door het Stekense centrum. En de marktgangers maar meewarit schuddebollen, de late uitgangers maar ver wonderd kijken... Op het «vliegplein» (dus de ruimte voor de lokalen) zal een personenwagen hangen aan een hijskraan. In die wagen zullen zes jongens zich schuil houden gedurende 48 uren. Alweer een rekord, want wie heeft er reeds 48 uren in een zwevende auto gezeten? Alle bovenstaande rekordpo- gingen met heel de entoera- ge daarrond brengen nog tal van andere rekords met zich. We noemen voor de vuist: 48 uren aan de ingang zitten, 48 uren eten koken, 48 uren bier tappen, 48 uren muziek draai en enz. Voor Stekene dus inderdaad een attraktie tijdens het wee keinde: een reusachtig, onge- looflijk-en-toch-waar «Re- kord-aan-rekordweekeinde» DeBeEr

De Voorpost | 1982 | | pagina 1