T- Het mirakel van Clement Tentoonstelling over «De Ring» te Hamme Tentoon in Hooghuis te Doel Toneel Peter De Glas in Galerij Palet Muziek De Passie te Meldert met «Kalliope» en «Fontegara» met boeven en madeliefjes Herman Heyvaert te Affligem 22 - 9.4.1982 - De Voorpost TONEEL BIJ WILLEN IS KUNNEN Het zaaltje van 't Antikens lijkt nog kleiner als er geen netjes gerijde stoelen staan opgesteld om de Dendermondse toneelliefhebbers te ontvangen. Tijdens een van de laatste repetities zijn we er binnengeslopen om nu eens mee te maken hoe Willen is Kunnen het aan boord legt om de week nadien een gaaf geheel aan het publiek te presenteren. Op de scène zijn enkele akteurs bezig een fragment uit «Het dorp der mirakelen» te oefenen, in de zaal zelf zitten her en der enkele bewonderaars en factota van het gezelschap stil te kijken en te luisteren. We verwonderen ons erover dat alles er zo gedisciplineerd aan toe gaat. verborgen achter zijn brede leiding van Brosie. rug, Carlos Detremmerie, beroepsregisseur dit Tot 18 april exposeren in het Hooghuis te Doel Benny Blommaert, Paula Franck uit Doel zelf en Theo Van Stappershoef uit Brasschaat. Op deze foto ziet u de exposanten samen met burgemeester Van der Aa (die de openingstoespraak hield) en de heer De Baive, eigenaar van het Hooghuis. Maar helemaal vooraan gestapt en de meute bede- geregeld als hij na afloop achter een grote tafel zit, laars en muzikanten onder van een tafereel «goed» mompelt, twee keer bracht hij het zelfs tot «uitste kend». We glipten binnen op het moment dat de nieuwe kerk van «Scheldeland» net was gebouwd en de bewoners van het gehucht hoopten dat ze zo snel mogelijk zou ingewijd worden. Plots sloeg de regisseur en- het wel eigenaardig aan om kele taferelen over. «Neem geval Jean Van Haute- ghem, bekend als de fameu- i het vak. Met zijn ze champetter uit «De Hei- imposant figuur weegt zijn denmakers», wandelt over persoonlijkheid evenveel het toneel alsof ze het alle als die van al diegenen die dagen deed, terwijl ze lied- op de scène staan samen, jes zingt die speciaal voor Voor de eerste keer heeft dit stuk werden Willen is Kunnen een be- schreven, roepsman aangetrokken Tijdens zo'n repetitie doet om een stuk te regisseren. Voorheen deed Detremme- de zogezegde bisschop in nu maar bladzijde rie dat al te Lebbeke, waar blue jeans op het podium te zegt hij. «De rest kennen samen op de scene voor Het dorp der mirakelen», (arch Clement Leybaert en Rik Van Gucht tijdens de repetih I van «En waar de sterre bleef stille staan». Nu staan ze wt hij goede resultaten haalde. «Het dorp der mirakelen» van Gaston Martens is c zien maar dan moet men er we voldoende». Zo worden de kledij maar bijdenken. de moeilijkste taferelen nog Aan Carlos Detremmerie eens overgedaan. Er staat In een tijd van krisis is het toch belangrijk niet steeds strikt ekonomisch te denken, zeggen de initia tiefnemers v.z.w. De Dur- me. Men mag de histori sche, kulturele en menselij ke waarden van De Ring niet uit het oog verliezen. Hoewel men na een opper vlakkige beschouwing ge neigd is de huisjes van de Ring te katalogeren als «ongezond» en «niet meer van deze tijd» leert een his torisch kultureel onder- In de Dendermondse kunstgalerij Palet stelt de Gentse kunstenaar Peter De Glas tentoon tot 25 april. Deze Peter De Glas is blijkbaar kunstschilder en graficus en werkte verscheidene jaren in alle stilte tot hij geselekteerd werd voor de Baaigemse schildersprijs van 1981 en voor de tekenprijs van de stad Ronse. Het was trouwens de eerste keer dat de vijftigjarige Nederlander meedong naar in ons land uitgeschreven prijzen voor schilderkunst, teke nen of grafiek. Naar de periode van het jaar maakte hij voor deze tentoonstelling een keuze uit zijn uitgebreid oeuvre met temata rond de Paasgedachte: dood en verrijzenis, de tragiek en de hoop van iedere mens, al dan niet gelovig. De werken van Peter De Glas ontstonden uit het lot en het leven van de mens, van man zowel als vrouw. Hij is de wijze minnaar van alles wat met het leven en de daarrond hangende dillema's te maken heeft. Daarom moeten we bij hem niet alleen rekening houden met vorm en materie, maar ook met de inhoud. Daardoor eist het bij de liefhebber een diepere aandacht op. De Glas werk moet op de juiste manier benaderd worden om er te kunnen in binnendringen. (Peter De Glas in Kunstgalerij Palet, Franz Courtens- straat te Dendermonde tot 25 april). Kristus en de schilder. zoek over dit smalle De Ring8traatje dat het eigen lijk een toevallig bewaard en uniek stukje sociale ge schiedenis van Hamme is. Een ganse straat mag men niet in een museum stoppen. Wel kan men, mei een verantwoorde renova tie, de historische waarde behouden en tevens een stukje warm menselijke woonruimte kreëren in het centrum van de gemeente. De Rijksdienst voor Mo numenten- en Landschaps- zorg heeft hierover een prachtige en diepgaande studie klaar, kompleet met kosten-baten analyse. De gemeente Hamme krijgt als een der eersten in Vlaande ren een dergelijk uitge werkt dossier aangeboden door de hogere overheid. Na kontakten met deze dienst heeft v.z.w. De Dur- me via zijn plaatselijke af deling een plan uitgewerkt om zowel het gemeentebe stuur als alle andere be langstellenden informatie te verstrekken over deze studie. Dit zal gebeuren door een uitgebreide ten toonstelling over de renova tiemogelijkheden. Er is permanente begeleiding voorzien. Deze tentoonstelling wordt gehouden van 30 april tot en met 8 mei e.k. in het gemeentehuis te Ham me (ingang Kapellestraat). De toegang is vrij en er zal mogelijkheid zijn voor scholen om een geleid be zoek aan te vragen. Vrijdagavond 7 mei wordt een panelgesprek georganiseerd met als mo derator P Staes, opdracht- houder van de Koning Bou- dewijnstichting Elke poli tieke partij die in de ge meenteraad zetelt is uitge nodigd zich te laten ver tegenwoordigen in dat panel. De initiatiefnemers ho pen op een goede belang stelling. bestseller bij onze Vlaamse ontgaat niets, maar in dit permanent veel volk op de liefhebbersgroepen. Ook de stadium van de repetities kleine scène van het Anti- toeschouwer kent er de komt hij alleen nog tussen- kens wat wel enige regie- problemen meebrengt om dat de ene speler de andere «maskeert», maar dat wordt door onderling over leg opgelost. Het laatste bedrijf blijkt het moeilijkst en het is vooral daarop dat nu wordt geoe fend. Martens heeft het akteurs last hebben om de «schwung» erin te houden. We zijn er echter van over tuigd dat tegen de première alles in orde is. Een plezante noot ook. Tij dens het zogezegde mirakel is er een bedelares wiens hand plots geneest en zij toont dat ook, maar aan haar been is ze echt ge kwetst en dus laat ze haar genezen hand zien terwijl over het toneel hinkt. trouwens niet gemakkelijk Achteraf praatten we even gemaakt. Tegen het einde na met de akteurs. Ze zijn verliest de tekst van het er blijkbaar genist in. «We stuk wat élan, zodat ook de staan er goed voor, menen komt hij alleen nog tussen- meeste fragmenten van om- beide om eens een aksent te dat het onlangs gedeeltelijk verleggen, een kleine posi- werd verwerkt in Paradijs- tie te veranderen. Voor ie- vogels, een serie van de mand die zijn tekst niet Vlaamse t v. De personna- kent is hij onverbiddellijk. ges van de smid en de dich- Na de derde week reeds tende schoenlapper, de moest elke akteur zijn gan- straatzanger en zijn gevolg se rol van buiten kennen, zijn vertrouwd. Volks- En zoals we nadien hoorden schrijver Gaston Martens zijn de repetities veel vlot- heeft ze wel dik in de verf ter verlopen. Detremmerie gezet maar de emoties die is trouwens tevreden over ze opwekken zijn daarom deze liefhebbers en uit dat niet minder diep, integen deel. Een vijftiental weken werkt Willen is Kunnen aan de voorbereiding van zo'n stuk. Ondertussen is men ver aan de eerste voorstel ling toe: de akteurs korri- geren nog de laatste de tails, er wordt op het spel- Na een stralende lentedag in een twaalfde-eeuwse dorpskerk bij een adembe- ritme gelet en hier en daar nemende stilte een koncert van 16*-17" eeuwse muziek, vokaal en instrumen taal, meemaken, gebracht door een groep op niveau, is een niet alledaagse belevenis. Dat kon wél verleden maandag te Meldert in de St.-Walburgakerk als men Enkele weken voor de start niaar tijdig zijn tuinplunje uittrok en aan de verleiding van de beeldbuis van de repetities wordt er weerstond, besproken welke spelers welke rollen zullen spelen Voor de plaatselijke ge- stemmig gemengd k capel- Bellingen en de plaatselijke en dat was dan een taak meenschap een aantal la-ensemble. «Kalliope», Marijke Vandevelde met de voor Clement Leybaert die lofwaardige uitzonderin- een van de dochters van sonore stem, voor de teno- nu als hulpregisseur fun- gen niet te na gesproken Zeus, van de Griekse mu- ren Koenraad Uvin en Lud- geert, maar die zijn mede- ging dit evenement, zo kan zen, vinden we in het pro- wig van Gijsegem die het spelers al het langst kent. je het wel noemen, quasi gramma als de muze van de geheel nauwkeurig onder Hij staat immers al vijfen- ongemerkt voorbij Kul- «schone stem». Voor dit en-kontrole hield alhoewel zelf twintig jaar op de Antikens tuur, al blijft het dan nog semble zeker niet mis- meezingen en spelend en planken en heeft dus die bij passief beleven, mist nu plaatst. voor de bassen met indruk- ervaring voor op Carlos De- eenmaal voor jan met de pet In het programma te Mei- wekkend zacht orgaan Phi- tremmerie die moet werken de aantrekkingskracht van dert hield men het dan lippe Souvagie en Lieven met voor hem totaal onbe- de wieier- of voetbalsport, vooral bij 16* en 17' eeuwse De roe kend spelersmateriaal. Toch vulden een tweehon- muziek van Henry Purcell De vokale prestaties wer- Clement Leybaert en Rik derdtal melomanen de rui- met een anthem voor acht- den afgewisseld met optre- Van Gucht spelen de dra- me middenbeuk en deze stemmig koor, William dens van hei blokfluitkwar- gende rollen van smid en hebben het zich alvast niet Byrd met een zeer geslaagd tet «Fontegara» bestaande dichter. Voor de gelegen- beklaagd. «Ave Verum corpus» en het uit Hilde de Dobbeleer, Mar heid van het jubileum een Het vokaal ensemble «Kal- vijfstemmig motet Christe cel Ketels, Patrick Laureys goedgekozen stuk omdat liope» niet louter een af- qui lux. Van de Lasso en, alweer, Ludwig van Gij- Leybaert zich nu eens mag splitsing van het hoge top- bracht men «Trimor et Tre- segem. Naam die het en- uitleven. pen gescoord hebbende mor» doch hoofdschotel semble ontleent aan het be- zij, hoewel we toch wat o zekerder worden nu de v< toningen zo dichtbij men, maar dat is elke ke hetzelfde». De eerste vertoning het pubhek heeft plaats zaterdag 17 april, dan v< maandag 19 en dondei 22. (Willen is Kunnen «Het dorp der mirakéle^ van Gaston Mariens i gie van Carlos Detrem rie, ter gelegenheid van ti 25-jarig toneeljubileum vi Clement Leybaert). (m.dfl an wordt een toneelpositie beterd Men gebruikt nu reeds de bijna afgewerkte dekors Marie-Paule Glorie speelt «Hexacord» dat slechts «le werd het schrijnende, aan- de altijd zeurende vrouw van de smid en ook zij blijkt het tijdens deze repetities bijzonder goed te doen. De pastoor en de bisschop lij ken zo uit het seminarie roemde didaktisch werk «Opera Intitulata Fontega- temps que vivent les roses» doenlijke «Miserere mei» had geleefd doch tevens een van de niet zo bekende Gre- ra» van Silvestro Ganassi, verrijking Van een zeskop- gorio Allegri. Een stuk dat uitgegeven in 1535 te pige mannenformatie ging zijn bekendheid dankt aan Venetië men met «Kalliope» over de opvoeringen in de Six- De «blokfluit» is een voorlo- naar een achtkoppig, vier- tijnse kapel te Rome tijdens per, een verre dan, van de de Goede Week en dat ei- dwarsfluit dat in de middel- genlijk geschreven is voor seuwen gewoon «fluit» j-, een negenkoppige bezet- werd genoemd. Omstreeks l^nrl PT1 n P PlTPnillPTlC» ting in fauxbourdonstijl, het midden van de 18* eeuw UUU C11 CVClIlIICIia waarbij een 5- en een 4- moest de blokfluit het afleg- stemmig koor de pare en gen tegen de dwarsfluit die onpare psalmverzen alter- een meer genuanceerd spel neren. Een stijl ook waarbij toeliet en steeds verder ge- de melodie aan de boven- perfektioneerd werd. In de stem wordt toevertrouwd 20* eeuw heroverde de blok- De Koninklijke toneelkring Wanneer keert die bemoei- en andere stemmen volgen fluit echter terug burger- «Voor God en de evenmens» achtige veldwachter terug? °P een wart of 660 sekst in recht en wordt niet alleen uit Hamme, die 90 jaar jong Het antwoord op al deze parallelle akkoorden. als zangbegeleiding doch is, brengt het spannende vragen ziet en vindt u in «Kalliope» bracht er een ook met luit, vedel, klave- stuk: «Boeven en madelief- «Boeven en Madeliefjes», schitterende uitvoering van cimbel of Orff-instrumen- jes». Een grijze lente- een komische triller van dat hen een welgemeende ten gebruikt, avond... Regen, bliksem, donder, wind en klepperen- Voorzitter van de scholengemeenschap De Muynck wijst op de vele (bouw) noden die de rijksscholen in Dendermonde kennen (v) George Batson. ovatie bezorgde. Alle lof De manier waarop de «Fon- frGeen griezel-of-horroref- dan ook voor de sopranen tegara-musici», mensen die de luiken... In het verlaten fecten, maar toch wel span- Diane Verdoodt en Marleen -*-•>- u~ zomerhuis van Miss Van ning en suspens en vooral van den Broeck (alhoewel Loon spelen zich geheim- lachen geblazen met een dén maal in de hogere re- zinnige tonelen af. Schim- heel gezelschap akteurs op gfi°nen ietwat onzuiver), men lopen schichtig her en de scène: Greta De Munck, voor de alten Myriam van der en verdwijnen langs al- Jan Van Hove, André Fobé, De ruimte Claudine De Waele, Katleen Mette penningenEtienne De Munck, Roger De Vos, zich stuk voor stuk kwaamden aan konservatoria zo qua in strumentale techniek, teo- rie en uitvoeringspraktijk van oude muziek, ver hl de blokfluit terug naar 1 plaats die ze vroeger wistl te nemen Ze brachten dan ook op v tuose wijze uitvoering! van werken van Heinrich Isaac, Gu Grillo en, niet te vergeteL Pale8trina. Toch appelleert de pastoi le tonaliteit ons eerder vo een kerstsfeer dan voor e begeleiding van het pass :ri verhaal Deel II bracht dan efco totaaloptreden van zange a semble in verschillende t zettingen ondersteund do jt; of afgewisseld met het blo g fluitenkwartet in een wei van Tolès Luis de Victori een Spaanse polyfonist d studeerde te Rome en kfu" pelmeester en organist v aan de wereldberoemde a dij van Montserrat. priester gewijd houdt het vooral bij religieui muziek en te Meldert we et den dat dan de Uturgiscl gezangen voor Witte Do 't derdag. Het passiegebe w ren van die dag met he w ders. Judas en Petrus, èt veroordeling en de beraa #1 slaging van de Farizeeë M werd er op waarlijk indru M wekkende wijze, quasi t sueel voelbaar, ten tone gebracht met als thema «J rusalem, bekeer U tot dpi Heer uw God». Een schitterende non-stc prestatie die zorgde vo heel wat applaus. Een avond om in stilte v te genieten en achteraf gedenken waarbij de m ziek de transcenderen^ taal blijkt te zijn die al verenigt en waarbij i mand nog aanstoot net_ aan een in het programfl 1 gevoegde aankondigil P voor een soortgelijk hooi stedelijk gebeuren gest in de taal van Nols. I lerlei deuren, wordt verlicht door blik semflitsen en het spookach tig flakkeren van het Anne-marie De Pillecijn, haardvuur. We maken ken- Paul Engelbeen, Marcel nis met een raadselachtig Vanden Bossche, Regie: gezelschap van mensen die Leen Vermeiren. eigenlijk geen vanallen in Geen probleem om je in een het huis thuishoren. Wat is heus spookhuis te wanen, de reden van hun aanwe- want de decorploeg «De Na- zigheid? En hoe evolueert chtclub», heeft zich alweer de situatie wanneer een bui- geen moeite gespaard. En tennissige prof. Biologie we steken een pluimpje op met 2 van zijn leerlingen de hoed van onze technie komen schuilen voor het kers die ons door passende onweer? Van dan af raken achtergrondgeluiden in de we van de ene komische si- juiste trillersfeer zullen tuatie in de andere. En de brengen, echte raadsels beginnen nu Iedereen is van harte wei maar pas! Een man wordt kom in zaal «De Ring» op doorgeschoten. Wie is deze zaterdag 17 april, zondag man? En wie is de dader? 18 april, vrijdag 23 april en Van wie is de handschoen zaterdag 24 april. Kaarten zijn te verkrijgen bij spelers en bestuur, of in het lokaal «De Katholieke Ring, Tel.: In de feestzaal van het Gemeentehuis te Hamme stelden Freddy Gommers en Ben Van Cauter hun werken tentoon, (vh) die naast het lijk wordt vonden? Wat voert de heimelijk la chende huisbewaarder, die Kring», op de meest onverwachte 47.75.85. ogenblikken achter deuren Toegangsprijs: 100 fr. Kin- en hoeken staat, in zijn deren tot 16 jaar, houders schild? Wat doet een harig van een +3 pas en houders monster boven op de gang? van een kultureel jongeren- Waarom verschijnt plots paspoort: 75 fr een rechercheur ten tonele? Tot dan! Vanaf volgende week kan u in «zalen B» van het Affligems Kultureel Centrum het werk van kunstschilder Herman Heyvaert, een Wiezenaar gaan bekijken. Deze veertiger is eigenlijk een «late roeping» in de schilderkunst vermits hij pas in 1980 aan zijn karrière begon. In die twee jaar produceerde hij echter reeds heel wat waarbij moet worden aangestipt dat de kwantiteit de kwaliteit geen schade berokkent. Al8 aktiefste lid van «Als ich can» de Lebbeekse kunstkring, exposeerde hij reeds te Affligem, maar ook te Lebbeke en Herdersem. Bij de start van zijn schildersloopbaan speelde uiteraard zijn opleiding aan de Aalsterse Akademie tot bouwkundig tekenaar een niet onbelangrijke rol. In no- time ontpopte Heyvaert zich tot een knap schilder van bloemstukken, meestal in kleinere formaten, die hij, romantisch ingesteld, benadert via een verfijnde techniek. Typisch voor hem is ook het afstappen van de rechtlijnige formaten en het opteren voor ovale omkaderingen. Naast bloemstukken interesseren hem tevens stillevens en vooral landschappen, branche waarin hij zich zeer streekgebonden opstelt. Zich één voelend met de hem omringende leefwereld. Vergezichten met ontzettend verre diepten karakterise ren zijn doeken met hoge luchten boven een eenzame boomsilhouet. Niet alleen streek- doch ook tijdsgebonden voelt men in zijn werk de wisselingen en schakeringen gekonditioneerd door de gang der seizoenen. Zijn «boodschap» is er een van alledaags stil geluk, geluk te vinden dan in het eigen midden, in de eigen streek. Hier en nu. Kunst niet uit op exeperiment of extravagantie doch op rust en verpozing, weggedeind uit de wurggreep van de realiteit van elke dag. Opening van de tentoonstelling op zaterdag 17 april te 16 uur met Achiel Vermeiren als inleider. Deze expo is toegankelijk tot en met zondag 2 mei, op zaterdagen van 14.30 u. tot 20 u en op zondagen van 11 u. tot 13 u. en van 14.30 u. tot 20 u. LH

De Voorpost | 1982 | | pagina 22