Nood aan moderne lokalen groter dan ooit V Honderd jaar rijksscholen te Dendermonde Feestprogramma Zij vormen het rijhsondertvijs in Dendermonde 24 - 9.4.1982 - De Voorpost Vrijdag 7 mei wordt op waardige wyze de 100ste verjaardag van het rijksonderwijs in Dendermonde gevierd. Voor de zeven scholen die met hun 2.846 leerlingen deel uitmaken van de scholengemeenschap is dit meteen een hoogdag, die niet alleen met een akademische zitting, maar evenzeer met een gezellig samenzijn in de sporthal te Appels zal worden herdacht. Toch ligt er over deze viering een schaduw: de verantwoordelijken van de scholengemeenschap zitten lelijk verveeld met het plaatsgebrek waarmee ze af te rekenen hebben. In het verleden werd meer dan eens beloofd dat hieraan zou verholpen worden. Maar de hulp kwam er met mondjesmaat. Ook nu staan er weer grootscheepse plannen op stapel, of die ooit gerealiseerd zullen worden is een andere vraag. Toch is men verheugd omdat er komaf gemaakt wordt met de bouw van een internaat (kostprijs 104 mihoen) en zullen in de komende maanden ook de bouwplannen van een sporthal bestemd voor de hele scholengemeenschap in aanbesteding worden gegeven. Ondertussen heeft men in het Koninklijk Atheneum de zolderruimte omgevormd tot enkele mooie klaslokalen, om op die wijze de lokalennood op te vangen. De stichting De middelbare scholen die krachtens de wet van 1 juni 1850 werden opge richt, kwamen er met in stemming van de gemeen ten waarin zij gevestigd wa ren. De regering moest vaak gebruik maken van het recht scholen voor mid delbaar onderwijs op te richten omdat niet alle ge meenten daarmee opgeto gen waren. Zo ook in Den dermonde waar tijdens een gemeenteraadszitting van 1876-1877 gezegd werd dat er reeds verschillende scho len voor middelbaar onder wijs waren en dat die onder elkaar wedijverden om leerlingen te hebben. Een nieuwe onderwijsinstelling was dus overbodig. Bijge volg werd aan de regering gevraagd de oprichting van een rijksschool niet toe te staan. Maar na lange on derhandelingen werd in 1881 de stichting van een rijksschool een feit. Er wa ren lange onderhandelin gen aan vooraf gegaan. De liberale school die reeds bestond werd overgeno men voor de som van 28.000 frank. De eerste di- rekteur van de nieuwe school was de heer Bayot. Hij kreeg 1 regent, 4 on derwijzers, 1 muziekleraar, 1 leraar lichamelijke op voeding, 1 tekenleraar en 1 leraar Engels als personeel toegewezen. De eerste direkteur werd benoemd op 1 oktober 1882. Het was de heer De- schacht. De lokalen van de jongensscholen bevonden zich toen in de Prudens Van Duysestraat en de meisjes hadden lokalen in de Zwarte Zusterstraat ge kregen. Men startte met 82 leerlingen: 20 in het mid delbaar onderwijs en 62 in de voorbereidende afde ling. De eerste diploma's die werden afgeleverd wer den uitgereikt aan de heren Clement Adriaenssens en Alexander De Beul. Dat gebeürde in het schooljaar 1882-1883. In 1884 wordt cr voor het eerst gesproken over verbouwingswerken. Dat was het begin van een eindeloze miserie. Op 10 oktober 1888 kwam er een nieuwe direk teur. Hij zou tien jaar lang de leiding van de school op zich nemen om dan te wor den opgevolgd door de heer Borré. Ondertussen was het personeel flink uit gebreid en was het leerlin genaantal gestegen tot 381. Maar in de jaren 1898-1910 liep dat aantal sterk terug. In 1910 telde de school nog 281 leerlingen. De oorzaak van deze terugval schrijft men toe aan het hoge schoolgeld dat moest wor den betaald (12 fr. per tri mester in het middelbaar onderwijs en 9 fr. in het lager onderwijs). Uit de zelfde periode dateert de oprichting van een bond van oudleerlingen die voor al tot doel had de minder begoede leerlingen door het betalen van het school geld een kans te geven op degelijk onderwijs. In 1908 werd de heer Borré opge volgd door de heer Van Lier, die twee jaar direk teur zou blijven. Hij is een van de meest merkwaar dige leerkrachten van de school geweest. Zijn oud leerlingen spraken met de meeste lof over hem. De heer Herman Smets volgde hem op (1910-1919). On dertussen brak de oorlog uit en brandde de meisjes school in 1914 volledig af. De jongensschool bleef ge spaard. Het spreekt vanzelf dat tijdens de oorlogsjaren de schoolbevolking flink daalde (227 leerlingen). Eenzelfde feit zou zich nog een keer voordoen in de periode 1925-1930. Tussen de twee wereldoorlogen Toen het oorlogsgeweld geluwd was, nam de heer J. Peeters de taak van direk teur op zich. In 1920 mocht men 336 leerlingen inschrij ven in de jongensafdeling en 226 bij de meisjes of een totaal van 552 leerlingen. Maar enkele jaren later was dit aantal flink gedaald (457 in 1925, 465 in 1930), om dan weer te stijgen. In september 1926 kon den de rijksscholen in Den dermonde eindelijk andere lokalen betrekken. Het was de hoogste tijd. In het ge wezen afgekeurd militair delsafdeling te mogen op richten maar men kreeg geen toelating. In 1930 krijgt men een massa turn- toestellen toegewezen, die men evenwel niet optimaal kon gebruiken omdat er geen turnzaal was. Op 15 juli 1934 werd het 50-jarig bestaan van de school herdacht en twee jaar later verliet de heer Peeters de school. Hij werd opgevolgd door de heer De Praetere die maar enkele maanden de leiding over de school heeft gehad. Hij werd in mei 1936 door de heer De Laet opgevolgd die tot aan zijn overlijden in 1940 de verantwoorde lijkheid van direkteur droeg. Onder zijn bekwa me leiding kende de school een grote bloei. Het leer lingenaantal bleef stijgen en in 1938 kreeg hij het gedaan dat er een middag- dienst werd ingericht. Een jaar later kwam er telefoon en bij het begin van de mobilisatie kon men einde lijk zeggen dat de school over het nodige beschikte. Onder de vakkundige leiding van de heer Jans- sens werd de school door de bezettingsperiode ge leid. Hij heeft zich met hand en tand verdedigd te gen het in beslag nemen van de lokalen. De oorlog had inmiddels zijn slachtof fers gevergd: twee leraren werden door de gestapo aangehouden en verschil- Een foto uit de oude doos. (v) De 100-jarige aanwezigheid van het Rijksonderwijs in Dendermonde zal op vrijdag 7 mei meer uitge breid worden gevierd. Dan staat er onder meer een akademische zitting en een gezellig samenzijn op het programma. De viering wordt evenwel reeds ingezet op vrijdag 23 april om 20.00 uur in het Koninklijk Atheneum I met een lustrumkoncert verzorgd door het kamer- muziekensemble «Musica Aetema» geleid door de heer E. Maes, oud-leerlingen van het Dendermond- se rijksonderwijs. Op het programma staan werken van onder meer J.S. Bach, J.C. Bach, Grieg en anderen. De toegangsprijs bedraagt 150 fr. Op vrijdag 7 mei heeft dan in de sporthal te Appels de eigenlijke viering plaats, naar men hoopt in de aanwezigheid van enkele ministers en vele vooraan staanden. Om 13.45 uur is er een bloemenhulde door de direkties en een afvaardiging van de scholenraad aan het monument van dc gesneuvelden op het Heldenplein voorzien. Om 14.00 uur volgt er dan een ontvangst op het stadhuis van de direkties en een afvaardiging van de scholenraad. Een uurtje later, om 15.00 uur begint in de Sporthal te Appels de akademische zitting, die muzikaal zal opgeluis terd worden door het Rijksonderwijs Muzieken- semble Rom. Om 17.00 uur volgt er een bloemen hulde aan het monument van de gesneuvelde oud leerlingen en om 17.15 uur wordt een receptie aangeboden in de feestzaal van het Koninklijk Atheneum I. Om 20.00 uur tenslotte is er een koud buffet in de sporthal te Appels, gevolgd door een gezellig samenzijn, met muzikale omlijsting. De kostprijs bedraagt 500 fr en alle oud-leerlingen en sympatisanten worden hierop uitgenodigd. Zij kun nen hiervoor nu reeds inschrijven op het adres: Feestkomitee 100 jaar Rijksonderwijs, Brusselse straat 92 te 9330 Dendermonde. hospitaal aan het Helden plein, de Zwijvickstraat en de Leopoldlaan werd een nieuw en groot onderko men gevonden. In datzelf de jaar werd gevraagd avondkursussen te mogen geven, maar men zou nog tot 1949 moeten wachten vooraleer men er de toela ting toe kreeg. De verhuis naar de «nieuwe» gebouwen deed een ander probleem ont staan: een nijpend tekort aan meubilair en didaktisch materiaal. Herhaaldelijk werd aangedrongen om het ongebruikt materiaal van de afgeschafte scholen in bezet Duitsland naar Den dermonde te sturen, maar elke poging bleef vruchte loos. In de archieven van de school vinden we terug dat de inbreng van het stadsbestuur allesbehalve was. Men beperkte zich tot het doen van zijn plichten, maar verder niets. Op een bepaald ogenblik moest de administratie zelfs kracht dadig tussenbeide komen omdat de relatie tussen het stadsbestuur en de school- direktie al te gespannen was. Opvallend is dat de school in 1927 nog steeds over geen elektrische ver lichting beschikte en er ook geen turnzaal was. In 1929 werd gevraagd een han- Dit zijn ze dan: de verantwoordelijken van de rijksscholen in Dendermonde. (v) Wanneer men spreekt van de scholengemeenschap van het rijksonderwijs in de stad Dendermonde, dan heeft men het over 7 scholen en 1 PMS centrum. Ze tellen in totaal 2.846 leerlingen, daar waar men 100 jaar geleden startte met 163 leerlingen. Welke zijn deze scholen en hoe zijn die gegroeid? Het Koninklijk Technisch Atheneum I, dat vroeger luisterde naar de naam Rito 1, startte zijn aktiviteiten op 1 augustus 1956. De eerste direkteur van deze school was de heer Jozef Joris die men gerust mag beschouwen als de grondlegger van het KT A I. Er werd begonnen in de oude gebouwen van de fabriek Philips-Glazer, waarin men klaslokalen, werkplaat sen en labo's had ingebouwd. Men begon schuchter met 69 leerlingen. Het tweede jaar telde men reeds 149 leerlingen en werd er een eerste studiejaar van de beroepsschool in gebruik genomen. Tijdens het schooljaar 1960-1961 werd overgegaan tot de oprich ting van een hoger secundair technisch onderwijs voor de afdelingen mechanica, elektriciteit sterk stroom en elektronika. Toen de heer Joris bij een smartelijk verkeersongeval om het leven kwam, werd hij opgevolgd door de heer Alois Van den Bossche die men voor de periode 1962-1977 de stuwende motor van de school kan noemen. Hij bouwde de school verder uit en bereikte onder zijn bekwame leiding de piek van 690 leerlingen. Onder zijn impuls gebeurden ook heel wat aanpassingen aan gebouwen en kwamen er nieuwe studierichtingen. Het schooljaar 1975-1976 heeft in de geschiedenis van het KT A I een plaats apart gekregen: toen werd de RMS II opgericht, m.a.w. de start van het vernieuwd secundair onderwijs. Op 8 maart krijgt het toenmalig Rito een nieuwe direkteur, de heer De Muynck. Ook hij realizeerde enkele nieuwe onder- wijsrichtingen en bouwde verder aan het VSO. Op 1 september 1981 tenslotte werd het Rito omgetoverd tot Koninklijk Technisch Atheneum l. Het Koninklijk Technisch Atheneum II heeft verschil lende benamingen gehad. Oorspronkelijk luidde die naam Rijkstechnisch Instituut voor Meisjes, later werd het Rijksinstituut voor Technisch Onderwijs Meisjes. De school werd opengesteld op 1 september 1962 en had als direktrice Mevrouw Daems-Van Onsem. Men ging van start in een deel van het Koninklijk Lyceum met 58 leerlingen. In de loop van april 1963 kwamen de vier voorlopige klaspaviljoe nenklaar. Met de jaren kwamen er zich een aantal nieuwe afdelingen bij de school voegen (huishoud kunde, haartooi en schoonheidsverzorging). Weldra zat men in lokaalnood en diende men uit te kijken naar enkele oplossingen. In 1965-1966 telde de school 161 leerlingen en in 1976 werd er een afdeling technische talen geopend. Het aantal leerlingen bleef toenemen en met deze groei steeg de behoefte aan lokalen in evenredigheid. Men had reeds lang een aanvang moeten nemen met een nieuwbouw, maar om een of andere reden is die er tot dusver nog niet gekomen. Wel werden er heel wat plannen gemaakt. In het schooljaar 1980-1981 werd het VSO en het VBSO volledig uitgebouwd en telde men 281 leerlin gen. Momenteel volgen 260 meisjes les aan het KT A II dat volgend jaar zijn 20-jarig bestaan viert. Dan zijn er de rijksmiddenscholen die ontstonden in 1970 toen in sommige rijksscholen een eerste obser vatiejaar en een aanpassingsklas werden opgericht. Op 1 september 1975 werd in Dendermonde het VSO ingevoerd en zo ontstonden er vier middenscholen die werden ingebouwd in evenveel bovenbouwen. De vorming voor de 12-jarigen bestaat uit een gemeen schappelijk leerstofpakket dat een solide basis vormt voor elke verdere opleiding en twaalfjarige leerlingen met leerachterstand of die niet geslaagd zijn in het basisonderwijs worden opgevangen in een aanpas singsklas. De direkteur van het RMS I en RMS II is de heer Herbert Rumes. Deze beide scholen tellen 315 leerlingen. De heer John Verleyen is direkteur van de RMS III en IV. Hier volgen 222 leerlingen de lessen. RMS II en IV zijn geen overbevolkte inrichtingen, wat met zich brengt dat de leerlingen er zich in een rustige sfeer thuis voelen, en tot volle ontplooiing komen. Ook de Rijksbasisschool Station maakt deel uit van de scholengemeenschap. Met 89 kleuters en 336 leerlingen in het lager onderwijs heeft men er in totaal 425 leerlingen. Bij de start in 1975 waren dat er 380. De school wordt bestuurd door de heer Van Wulpen, die de heer De Vos opvolgde. Belangrijk bij deze school is dat men vermoedelijk in juni van dit jaar zal kunnen overgaan tot de aanbesteding van de nieuw bouw, waarin een kleuterpaviljoen, met vier klassen, een polyvalente overdekte speel- en sportzaal, admi nistratieve lokalen enz. zijn voorzien. Wat het lager onderwijs betreft, daar heeft men sedert het school jaar 1981-1982 het VLO ingevoerd. De Rijksbasisschool Centrum telt twee wijkscholen: Keur in de Tinnenpotstraat en Donck op de Koning Boudewijnlaan. Tot 1970 was deze basisschool de befaamde voorbereidende afdeling van het Konink lijk Lyceum voor meisjes. Maar vanaf 1 september 1970 is de coéducatie hier doorgevoerd. Op 1 september 1975 is de school autonoom geworden, en op 1 september 1982 werd zij definitief VLO school. De Rijksbasisschool Sint-GiUis werd opgericht in 1964 en bestaat uit een kleuter- en een lagere afdeling. Bij de aanvang lieten zich 201 leerlingen inschrijven. Na 10 jaar telde men er 5 kleuterklassen en 9 lagere klassen. In 1975 werd deze school uitgenodigd deel uit te maken van de met de UNES CO geassocieerde scholen en amper een jaar later werd ze verzocht toe te treden tot de wereldklassen van UNICEF. In 1977 werden de eerder bouwvallige paviljoenen afgebroken en werd er een nieuw ge bouw neergezet. Sedert twee jaar past men er het VLO toe en vorig jaar werd begonnen met een kinderboerderij. Tenslotte is er nog de rijksbasis school van Grembergen die in 1961 onder minister Larock werd opgericht en waarvan de heer De Vleeschauwer de eerste direkteur was. Hij werd na zijn overlijden in 1966 vervangen door de heer Claes. Men begon er met 54 kleuters en 79 leerlingen voor de lagere school. In 1963 werd begonnen met de bouw van een uiterst modern schoolgebouw dat men twee jaar later kon betrekken. In 1978 wonnen de leerlingen van deze school met een projekt met open oog» de wedstrijd van de Koning Boudewijnstich- ting. Dat leverde hen een verkeerspark op dat tijdens de tweedaagse van 12 en 13 juni van dit jaar zal worden geopend. Bij deze scholengemeenschap hoort ook een rijks- PMS centrum dat zich in 1958 in Dendermonde vestigde. Er werd gestart onder leiding van de heer Tomas met 5 personeelsleden. Het personeelsbestand is ondertussen flink aangegroeid: 15 full-time perso neelsleden en 8 geneesheren (met partiële opdracht). Er zijn ook een aantal consultatiekabinetten Lebbe- ke, Zele en Hamme) terwijl de hoofdzetel gevestigd is op de Grote Markt te Dendermonde. lende oudleerlingen wer den naar een koncentratie- kamp overgebracht. Velen onder hen zouden nooit meer terugkeren. Het eerste na-oorlogse schooljaar verliep zeer on regelmatig. Het gebouw had veel schade geleden en een groot deel van het archief was voorgoed verlo ren gegaan. En nu... De heer H.P. Vercautere genoot de grote eer van de Rijksmiddelbare Jongens school een Koninklijk A- theneum te mogen maken. Hij kreeg hiervoor de niet te versmaden steun van de oudleerlingenbond. In 1946 werd de strijd voor de bouw van nieuwe lokalen opnieuw aangevat. Inmid dels was de humaniora uit gegroeid tot een volwaardi ge afdeling en op het einde van het schooljaar 1948- 1949 werden de eerste einddiploma's van het mid delbaar onderwijs van de hogere graaf afgeleverd. In 1949 veranderde de rijks middelbare school voor jongens van naam: het werd nu een Koninklijk A- theneum. In hetzelfde jaar 1949 werden ook de gron den aan de Zuidlaan aange kocht. Het zou nog zes jaar duren eer men begon met de bouw van het grote komplex. In 1956 ging di rekteur Vercauteren met rust. De heer Alfons Cools werd aangesteld tot studie- prefekt. Een jaar later be reikte het atheneum zijn piek wat het leerlingenaan tal betreft: 746. Toen op 12 oktober 1957 het 75-jarig jubileum van het Rijkson derwijs te Dendermonde werd gevierd, kon men ook met trots de nieuwe gebou wen van het Koninklijk A- theneum officieel inhuldi gen. Minister Leo Collard, die toen het departement onderwijs onder zijn be voegdheid had, woonde de ze viering persoonlijk bij. Tijdens het schooljaar 1958-1959 werd op de wijk «Keur» een kleuterafdeling en een eerste graadklas opengesteld. Men mocht al bij de aanvang van een suk- ses spreken: 25 kleuters en 10 leerlingen voor de eerste graad meldden zich. De schoolbevolking groeide bestendig aan en in 1961 werd besloten een af deling latijn-wetenschap- pen toe te voegen aan de bestaande afdelingen. Uit dezelfde periode dateert ook de behoefte aan een internaat. Wilde men gelij ke tred houden met het vrij onderwijs, zo werd gesteld, dan was een internaat een noodzaak. De bouw van dat internaat werd anno 1982 aangevat. Verder kwam er in 1963 een afde ling voor het biezonder on derwijs en tijdens het schooljaar 1965-1966 werd een afdeling tuinbouw op A3 niveau uitgebouwd. Deze afdeling kende helaas maar een korte bloei en vanaf 1972 diende men ze geleidelijk aan af te bouwen. De invoering van de sneeuwklassen mag men een Dendermondse inno vatie noemen. Het is inder daad op initiatief van de v.z.w. Vrijetijdsbesteding, openluchtleven en kulture- le ontwikkeling dat dit ini tiatief tot stand kwam. Tij dens de winter 1966-1967 werden de eerste sneeuw klassen te Ramsau in Oos tenrijk door het Koninklijk Atheneum en Koninklijk Lyceum te Dendermonde georganiseerd. Nog een ini tiatief van belang is de bouw geweest van een ini tiatie-zwembad in de school. Tijdens het school jaar 1969-1970 werd de heer Cools als direkteur van het Atheneum opge volgd door de heer Theo De Wiest. Hij staat bekend als een felle strijder voor de belangen van het rijkson derwijs. Belangrijke feiten Graag willen we nog en kele feiten geven die een belangrijke invloed hebben gehad op het verder school gebeuren, zoals daar zijn het invoeren van de vijf daagse schoolweek en de veralgemening van de ko- edukatie. Het schooljaar 1975-1976 wordt geken merkt door enkele grondi ge struktuurwisselingen: de wijkschool van 't Keur wordt bij de voorbereiden de afdeling van het Ko ninklijk Lyceum onder de naam Rijkslagere School II gevoegd en dit onder een autonoom beheer; samen voeging van de voorberei dende afdeling van het hoofdgebouw bij de wijk school Appels onder de be naming Rijkslagere School III onder een autonoom beheer. De oprichting van de rijksmiddenschool I ge vestigd in de gebouwen van het Koninklijk Atheneum en het Rito, afdeling Meis jes, de oprichting van de rijksmiddenschool II, ge vestigd in de gebouwen van het Kon. Lyceum en het Rito Jongens. Deze mid denscholen bevatten de eerste twee leerjaren van het lager onderwijs onder de nieuwe struktuur. Ondanks de ombouw van onder meer de zuid- H west vleugel en van de zd derruimte, blijft men in ea lokalentekort zitten. D grootste miserie blijft evi wel nog steeds bestaan ii m de refter- en keukeninfri struktuur. Momenta wordt immers bijna de h< gelijkvloerse verdieping id genomen voor de berciciinj van de volledige eetmalen Met de bouw van h< internaat en de vaste bclof te dat er komaf zal wordei gemaakt met een sporthJ voor de rijksscholenge meenschap van Dendei monde, hopen de verani woordelijken van de vei schillende scholen die de( uitmaken van deze rijks scholengemeenschap, dl een aantal verzuchting* voorgoed zullen opgeli zijn. Maar het voornaai streefdoel voor de komi de jaren is echter het rei seren van een volwaari kleuterkomplex voor basisschool en een modef ne keuken- en refterinfrt struktuur voor alle leerlin gen. Misschien is dat ooi het geschenk dat de rijks scholengemeenschap Dendermonde bij de vk ring van haar 100-jarig be staan van de onderwijst nister aangeboden krijgt,

De Voorpost | 1982 | | pagina 24