SP, PVV en VU Hamme slaan de handen in elkaar Vernieuwing, verandering en verbetering de drie leitmotieven Masereelfonds Lokeren en liet gevangeniswezen C Ets van Malfliet voor jubilerende scouts Meerdaagse Faluintjeszoektocht Waasmunster en Elversele in apart telefoonnet Infobo en Stadskern- vernieuwing te Aalst Jvn Groenkomitee: advies of oppositie Machtsoverdracht Ronde Tafel F 4 - 9.4.1982 - De Voorpost Er zijn in België 33 peni- ministratie. Inspraak be- tentiaire instellingen die staat niet, alles wordt bui permanent door zo'n 6.000 ten de gedetineerden om avond staat in het teken doen. Als men ons voc van het Belgisch gevange- stelde de straf te delen d niswezen. Het tweede deel was er geen probleem: i is een bevrijdingsfilm, na- men lief heeft gaat m melijk «Hortensia, ik hou mee, maar dat mag ni< van jou», daar krijgen we De film probeert een bet een teweede aspekt van het re kijk te geven op h 0 gevangeniswezen, maar dagelijkse leven, de mo ditmaal uit een andere lijkheden, het lijden, Vervolg van blz. 1 mand verwezen en op een pluralistisch kultureel leven wordt in Hamme de dom per gezet. Het kan anders Het kan anders, aldus het kartel dat een oproep doet om een einde te stellen aan deze CVP-willekeur. «Het kartel '82 dingt niet naar de macht om de macht en wei gert in de gebreken van het huidig gemeentebestuur te vervallen. Het kartel heeft met zorg zijn kiesprogram- ma voorbereid dat aan de bevolking ter beoordeling zal worden onderworpen. Het is een koherent geheel van opvattingen die een antwoord geven op de vraag 'hoe kan het anders?' Het antwoord daarop is: door vernieuwing, veran dering en verbetering. Prioriteitenprogramma Kartel '82 heeft voor de komende gemeenteraads verkiezingen dan ook een prioriteitenprogramma uit gewerkt dat uiteenvalt in elf hoofdstukken. Op het stuk van het jeugdbeleid wordt gestreefd naar een herstrukturering van de jeugdraad, de uitbouw van een jeugddienst voor vrij gestelden en vrijwilligers samenwerken en de subsi diëring en technische dienstverlening. Op het stuk van de welzijnszorg en het gezinsbeleid gaat de aandacht naar de uitbouw van de gehandicaptenzorg, het dienstbetoon voor de valide en invalide bejaar den, de uitbouw van een «thuisverzorgingsdienst», het inrichten van ontspan ningscentra voor bejaar den, een pluralistisch be heer van bejaardentehuis kliniek en andere gemeen telijke instellingen inzake welzijnszorg en een gezins vriendelijke politieke inza ke voorzieningen huisves ting, kinderproblemen, enz.. Biezonder aandacht zal ook gaan naar het leefmi lieu, het instandhouden van de nog resterende land schappen, herstellen van het geschonden natuur schoon en het bevorderen van de zin voor natuurbe scherming in de scholen. In een vierde hoofdstuk van het prioriteitenprogramma komt het kultuurbeleid en het verenigingsleven aan bod. Hier wordt de nadruk gelegd op het pluralistisch beheer en de uitbouw van de gemeentelijke kulturele instellingen (met uitbrei ding van biblioteek en disco teek), het verlenen van geldelijke steun aan verenigingen zonder over heidsinmenging, de oprich ting van polyvalente ge meenschapscentra met ver gaderzalen, meer openheid en verdraagzaamheid en weren van elke levensbe schouwelijke of politieke diskriminatie en de be scherming van het kultu reel patrimonium. Wat de rekreatie, de sport en het toerisme betreft, daar stelt Kartel '82 voor wijkgebon- den sportakkomodaties te stimuleren of op te richten. gedetineerden bevolkt wor- beslist en uitleg wordt niet hoek bekeken: vrouw zijn liefde en de gedachten v van een gevangene bete- deze vrouwen, die in Belj iei den. Jaarlijks komen er on- gegeven. Steeds vaker geveer 20.000 mensen voor wordt de eis voor rechtspo- korte of langere tijd in de sitie van gedetineerden gevangenis terecht. Het gehoord, aantal zwaar gestraften «Het penitentiair sys- (meer dan 3 jaar) bedraagt teem in zijn huidige vorm nog geen 14%. Dit relati- wordt ter diskussie gesteld, veert de idee dat de gevan- niet alleen bij ons, maar genisbevolking bestaat uit ook in de ons omliggende «zware en gevaarlijke» mis- landen. De kontestatie ma- dadigers. Deze bevolking nifesteert zich op verschil- bestaat dus ook uit landlo- lende manieren, slaat op pers, minderjarigen (in af- uiteenlopende aspekten wachting van plaatsing in van het gevangenisregime een instelling) en beklaag- en zelfs op het principe zelf den (ruim de helft van de van de vrijheidsberoving!» gevangenisbevolking). Ook (Min. Justitie/Van Elslande vreemdelingen die wachten bij de toelichting van de op hun uitwijzing brengen begroting Justitie in 1980). Gustaaf Boeykerts die aan de Kartel '82 kar te Hamme duwt. (vh) Sint-Pauwels Midden april vieren de scouts van Sint-Pauwels hun twintigjarig bestaan. Dit jaar zijn ze ook begonnen met de bouw en verbouwing van hun lokalen. Om dat jubileum te vieren en de onkosten van de bouw een beetje te dekken en ook al om geïnteresseerden de kans te bieden, iets origineels en waardevols te kopen, werd aan de Sint- Niklase etser Romain Malfliet gevraagd, een ets te maken over Sint-Pauwels; daarop prijken kerken Roomanmolen. Honderd genummerde en genaamtekende exemplaren zijn voorhanden. In avant-première kan je de ets (die 1500 frank kost) gaan bekijken bij bakkerij Van Hove, Dorp 36 in Sint-Pauwels. De opbrengst gaat integraal naar de bouw van de lokalen aan de Klapdorpstraat. Bestellen kan bij Marc Vereecken, Lijkveldestraat 1 a (76.92.68), Lydie Schram-Van Doorselaer, Klapdorpstraat 60 a, allebei in Sint-Pauwels. Of bij Luc Verstraeten, Bergmolenstraat 39 in Melsele. Op 17 en 18 april wordt in Sint-Pauwels ten overvloede gefeest. Zaterdag om lOu bouwen de verkenners een modelkamp op het terrein achter de parochiezaal; om 10 u wordt de jeugdfilm «Boskaatje» gedraaid in de paro chiezaal; om 16u30 stuurt Dirk De Wachter een warme- luchtballon de lucht in; om 17 u voetballen de ouders en de scoutsleiders tegen elkaar, en om 18u30 wordt er spaghetti gegeten. Zondag verzorgen de scouts om 11 u een eucharistieviering en om 14u30 verwacht men alle jonge ren van Sint-Pauwels voor een «spel zonder grenzen». Mocht het zaterdag slecht weer zijn dan stijgt de ballon 's zondags op. het bestaande zwemkom- pleks uit te bouwen en de verfraaien, de typische rek- reatiesporten te stimuleren en minder gekende sport evenals sport voor gehandi capten aan te moedigen. Verder opteert men voor een sportsekretariaat en zal de gemeentelijke sportin- frastruktuur ter beschik king worden gesteld van al le sportverenigingen. Wat het onderwijs aangaat daar wil men alle vormen van gemeentelijk onderwijs be vorderen en de bestaande gebouwen aan de pedago gische noden en veilig heidsnormen aanpassen. Ook aan de ruimtelijke or dening werd gedacht. Men zal streven naar meer ver bindingsmogelijkheden met de aanpalende ge meenten via openbaar ver voer, naar fietsenberg plaatsen in de omgeving van bushaltes en openbare gebouwen, naar een maximale beveiliging op de rijksweg 60 en aandringen op de verlichting ervan. Er wordt gedacht aan een uit bouw van het zuiveringssta tion en men overweegt een aantal kleinschalige projek- ten. Ook staat de vernieu wing van de dorpskern op het prioriteitenprogramma ingeschreven en wordt de gemeentelijke bouw- en verbouwingspremie ver hoogd. Wat de land- en tuinbouw de dijken en de polders betreft, ook hier wordt gedacht aan een aan tal verbeteringen en wil men de organizatie van een gemeentelijke land- en tuinbouwmarkt stimuleren. Zoals men ook de handels- en dienstenverlenende sek toren wil stimuleren, en steun wil verlenen aan ver koopdagen en handels beurzen en de gemeentelij ke werken bij voorkeur wil toevertrouwen aan am bachtsmensen en hande laars uit de gemeente zelf. Onder het hoofdstuk be groting zijn er in het priori teitenprogramma maar drie punten terug te vinden: af schaffing van de belasting op niet-bebouwde kavels en van financieel niet ren derende belastingen die on der de gemeentelijke be voegdheid vallen; een nieu we onderzoek van het hui dig stelsel van de verhaal- belasting en het opstellen van een ernstige begroting met degelijk beheer van de beschikbare middelen. Een laatste hoofdstuk is gewijd aan het beleid en de bur gers zelf. Hier spreekt men van een vlotte en vriende lijke dienstverlening door de gemeentelijke diensten, over de herwaardering van de adviesraden, de oprich ting van een ombudsdienst en de verbetering van de administratieve diensten van het OCMW. Vermel den we nog dat het Kartel '82 aan de pers werd voor gesteld door onder meer de heren Gustaaf Boeykens, Marcel Verschelden, Theo- fiel Quintelier, Guy Buys, Walter Peeters en Van Haver. een paar weken of maan den in de gevangenis door. De Belgische gevangenis sen en arresthuizen zijn permanent overbevolkt. De overheid reageert pas sief door nieuwe gevange nissen te plannen, in plaats van te pogen de gevange- nispopulatie te beperken. De gevangene heeft weinig rechten: brieven worden gecensureerd, alleen fami liebezoek wordt toegela ten, boeken en tijdschriften moeten worden goedge keurd. De direkteur treft de regeling in verband met radio en televisie. Een ge vangene verliest het vermo gen om zijn eigen leven in te richten, een groot stuk van zijn individualiteit en autonomie. Hij is overgele verd aan formele reglemen ten, en aan de willekeur van de direkteur en de ad- Het eerste deel van de Inhakend op de algemene trend wil de Meldertse Culture le Kring in samenwerking met rallyklub «Bezemwagens» van de klassiek geworden Meldertse Lenterally die niet minder dan veertien edities kende op paasmaandag naar een meer volkse, een meer makkelijke formule waar gespecialiseerde «rally-ratten» niet meer bevoordeligd zijn maar waar elk geïnteresseerd zoeker kans heeft op een degelijk resultaat. Afgestapt wordt daarbij niet de fiets als met de wa- van een te zoeken reisweg gen. Ook in familiaal ver met gezochte, enigszins be twistbare moeilijkheden en geopteerd wordt radikaal voor een interessante vorm van vrijetijdsbesteding, door iedereen doenbaar. Deze «eerste meerdaagse faluintjeszoektocht» is te rijden op een dag naar keu ze, zo 's zondags als in de week, van 1 juni tot en met 24 juli 1982. Een rit van amper 20 km doorheen de Faluintjes- streek, evengoed te doen band als vakantie-uitstap naar ongekend schoon in eigen streek op een dag dat het U best past, zo in de week als 's zondags. Een uitstap met volledig klare wegbeschrijving zon der enige moeilijkheid, zonder enige kontrole langs de weg en steeds langs goed berijdbare wegen. Omwille van het kompetitief karak ter worden een 25-tal vra gen ingeschakeld die U ter plaatse, zonder enig naslag werk, kan oplossen. We willen het toeristisch aspect laten primeren en U laten genieten van natuur schoon merkwaardighe den of curiosa waarvoor U ruim de tijd heeft. Dit aan een waarlijk democratische prijs van 160 fr. per in schrijving. Uiteraard kan U ook met verschillende per sonen inschrijven. Is U van buiten de streek zelf dan kan U ook de laat ste dag, op zaterdag 24 juli, van 's morgens af de tocht doen en 's avonds dadelijk bij de prijsuitreiking aan wezig zijn. Dit mits dan uw antwoordformulier af te ge ven vóór 18 u. Technische gegevens Inschrijven, afhalen van wegwijzer, vragen en ant- Het telefoonnet Hamme, waartoe Waasmunster behoort, heeft thans de laagste telefoondichtheid van het land, namelijk 16 procent. Om de te verwach ten aangroei naar de gemiddelde dichtheid in Vlaanderen (23 procent ongeveer) te kunnen opvangen werd beslist, het net af te splitsen. In tegenstelling met wat vroeger gebeurde meent staatssekretaris Paula D'Hondt van PTT dat bij de uitbouw van aansluitingsmogelijkheden voorkeur moet gegeven worden aan de installatie van kleinere telefoonnetten. Waasmuns ter en Elversele zullen binnenkort bediend worden door een afzonderlijk net. Door deze afsplitsing mag verwacht worden dat een latere sterke aangroei van aansluitingsaanvragen zal kunnen worden opgevangen. Na de oprichting van een semi-elektronisch centrale en aanpassing van de bestaande kabine zal het telefoonnet van Waasmunster tegen einde 1985 in bedrijf worden genomen. (w.v.) woordtormulier in café Jo zef Cornelis-Van Handen- hove, Molenstraat 29 te Meldert, tussen de abdij Affligem en de Meldertse Rochuskapel. Elke dag van 1 juni tot en met 24 juli 1982. Antwoordformulier in inschrijflokaal af te geven dezelfde dag vóór 22 u. (op de laatste dag vóór 18 u.) Prijsuitreiking op Hoe ve «Den Dierickx», Gud- straat 5 te 9390 Herdersem- Aalst te 20 u. stipt. Naast een prijs voor el ke deelnemer is er een gra tis tombola-biljet voor de grote tombola einde-sei zoen met prachtige prijzen. U kan er ondertussen genieten van de «Pikke- ling», gereputeerd oogst feest met pik-, oogst- en vlegelaktiviteiten en de kringloop volgen van graan tot brood, in casu «oven- koek». Dit in een landelij ke sfeer met tal van attrak- ties als volkszang en volks dans, Faluintjeskapel, vle- gelploegen, de «Vlaamse Geuzen» e.d.m. waarbij U Breugheliaanse spijzen kan verorberen al kijkend naar ouderwetse machines aan gedreven door stoomma chine, dieselmotor of ge woon een paardenmanège. Verdere informatie bij J. Muylaert, Dorp 63 te 9392 Meldert - Aalst (tel. 052 35.65.16) of bij Mare Nue- lant, Eeckhoutstraat 24 a, eveneens te 9392 Meldert- Aalst (tel. 052/35.00.80). LH Vandaag vrijdag te 16.30 uur opent Nacebo, arron dissement Aalst, onder voorzitterschap van Hubert Vinck, «Infobo 82», een bouwbeurs die plaats heeft in de lokalen van het Vrij Technisch Instituut, St.- Annalaan te Aalst. De ope ning vindt plaats te 16.30 uur en gelegenheidsspreker is niemand minder dan Mi nister Pol Akkermans, na tionaal Nacebo-voorzitter. Hierbij aansluitend nodigt het beheer Nacebo- NCMV-NAV u uit tot de konferentie over een bran dend heet onderwerp; «Dorps- en Stadskernver nieuwing». Dit op zaterdag 10 april te 10.30 uur in de V.T.I.-feestzaal, St. Anna- laan, Aalst. Inleiders hierbij zijn kabi netsattaché-adviseur Ruim telijke Ordening Leonard Quintelier, schepen Open bare Werken te Geraards- bergen, diens kollega sche pen O.W. Jan De Neve te Aalst en architekt-plano- loog Johan Rutgeers. Panelleden zijn socioloog- urbanist Wim Kennis en André Bogaert, voorzitter van de stedelijke kommis sie Ruimtelijke Ordening. Als moderator treedt inge- nieur-afdelingsdirekteur V.T.I. Piet Poelaert op. Dit alles dan in samenwer king met de Provinciale ka mer voor ambachten en ne ringen van Oost-Vlaande ren. Besproken wordt o,m. wat herwaarderingsgebieden zijn, een onderwerp dat naast architekten en inge nieurs aannemers van bouw- en woninginrich tingswerken belang moet inboezemen doch ook pri- vé-eigenaars en uiteraard politieke mandatarissen van provincie, gemeente en O.C.M.W. Aansluitend op deze konferentie volgt dan te 13 uur een middagmaal in het V.T.I.-restaurant. In te schrijven bij een be stuurslid Nacebo aan de prijs van 700 fr, drank inkluis. LH kent: buiten opgesloten en in Frankrijk gefilnen: zijn. Maar in hoeverre kan werden. Hij kan aanleidi iei je nog een vrouw van een geven tot een debat ov gevangene vertrouwen? Ze het instandhouden van hig zal steeds als medeplichtige gevangeniswezen, spi «n beschouwd worden. Ze is zijn ondoeltreffendheid, verplicht te vertrekken, het tot informatie over initi verdriet en de pijn te ver- tieven (onbestaand in B itei gië) om vrouwen van sp< vangenen samen te breva: gen zoals dat bestaat Groot-Brittannië. Deze Masereel-avojem heeft plaats op vrijdag april 1982 om 20 uur in Torenstraat, lokaal 3, in Ake menwerking met de din ng< tie van de gevangenis vdo Dendermonde. kroppen, de beledigingen in te slikken. Vrouw zijn van een gevangene bete kent, buiten opgesloten te zijn. Wat het centrum of de helft van ons leven, bete kent, is de kerel die opge sloten zit, en zoals hij niet naar buiten kan, kunnen wij niet naar binnen. Tegen de wet kan je niets Het groenkomitee van Lebbeke schreef een brief waarin het zijn ongenoegen betreffende het lokale gemeentebeleid uit. Bovendien voelt dit komitee zich door de gemeente stiefmoederlijk behandeld. Op de laatste perskonferentie gaf de gemeente haar standpunt. Het groenkomitee wordt ten gemeentehuize uitgenodigd op 14 april om alle grieven, die ze hebben, met het bestuur uit te praten. De mandatarissen zijn van oordeel dat de ware reden van hun ongenoegen dient gezocht bij een gebrek aan kommunikatie en een gebrekkige kommunikatie. Er zijn in hun brief inderdaad een paar punten die niet uitgevoerd zijn. Maar dat komt doordat er een andere bestemming voor die gronden is. De groenaanleg in Lebbeke is reeds lang bezig. Het groenkomitee zou daarvoor misschien een beetje meer interesse mogen hebben en ook meer de evolutie volgen in de gemeenteraad,J langs de omleidingsweg bijv. is er een stuk voorzien voor groen. De opdracht werd gegeven aan een studiebureau om het uit te tekenen. Voor de redding van de vredesboom werd reeds geschreven naar professor Van Miegroet. Het groenkomi tee heeft ook kritiek op het aanleggen van verkavelingen in landbouwgebieden en in de omgeving van een legerstock. Wat betreft de verkaveling van het Meistveld: onze bevolking daalt. We moeten meer huurwoningen kreëren. Het groenkomitee zegt dat het in de buurt ligt van legerstocks. Deze zullen worden afgeschermd door een groenzone, zodanig dat ze helemaal geen hinder vormen. Het groenkomitee spreekt ook van goede landbouw grond, die daarvoor zou gebruikt worden. Volgens mij is dat braakliggend terrein en brakke weiden. Is dat goede grond? Wij zoeken zoveel mogelijk naar gebieden waar we zo weinig mogelijk aktieve landbouwers aantreffen. Maar ge moet ergens een lijn trekken. We zijn ook voorstander van een sanering van de dorpskern. Alhoewel blijkt dat Lebbeke zeer weinig leegstaande huizen heeft en dat wat leegstaat, dan ook écht bouwvallig en een krot is. Als het bevolkingscijfer blijft dalen (lees elders) is dat slecht voor de middenstand. Dat brengt voor de gemeente een daling van de belastingen mee en dat wordt een kringloop die wij moeten doorbreken. Die wijken met huurhuizen moeten er komen. Die plannen moeten gemaakt worden, maar dat duurt allemaal veel langer. Het groenkomitee heeft ook kritiek omdat ze er zelf misschien zo weinig van weten. Wat betreft de viadukt: het groenkomitee vraagt wat daarvan aan is. Wij zijn er zelf tegen gekant, maar daarover is nog niets beslist. Hun klachten over de grachten. In de gemeenteraad is daar reeds lang over beslist. Men heeft een kontrakt van 5 jaar voor de waterzuivering van het ganse stroomgebied van de Vondelbeek. We proberen ook alle mogelijke hindernissen, die tot overstromingen voor het centrum, nl. Rossevaalstraat, Baasrodestraat of Langestraat kunnen leiden, te vermijden. Wij hebben het groenkomitee altijd gerespekteerd. In de toekomst zouden kommunika- tiestoornissen kunnen vermeden worden. Er zijn al vele zaken in de gemeenteraad aan de orde gekomen. Andere werken zijn nog niet uitgevoerd omwille van allerlei redenen. Maar wij moeten ook werken met de middelen die wij tot onze beschikking hebben. Tot zover de gemeente. We zien met belangstelling uit naar het resultaat: ontmoeting groenkomitee!schepenkollege. i- 4 V *W jt Te Lokeren had de machtsoverdracht van de Ronde Tafel 57 Dendermonde plaats. Uittredend voorzitter Luc Buyle feliciteerde zijn opvolger Hugo De Clercq die meteen ook de versierselen van zijn waardigheid overhandigd kreeg. Luc Buyle kreeg als afscheidsgeschenk een bankje. Nationaal ondervoorzitter Herman De Cuyper sprak tijdens het diner de leden van de Ronde Tafel toe. (md)

De Voorpost | 1982 | | pagina 4