letterende benefietavond voor Polen ciale Woningbouw evolueert te Hamme detten waren op de afspraak «Jefken m'n Hoeiken» is niet meer! Bodemonderzoek in Oost-Viaanderen Myda: lustrum in Bazel togers andelen gestuurd Geen «dance» wel «reaction» De Voorpost - 9.4.1982 - 5 durmegemeente worden er momenteel heel wat woningen gebouwd. Na de voltooiing van de wijk ;outer, het woonerf Posthoorn, is men bezig aan de no?uw van 6611 totaal nieuwe wyk Vigor-Wuitens. Daar- lat het woonerf Calvarieberg op het projekt dat men j v og dit jaar wil laten aanvangen. >el| ieuwe entiteit «Vigor- voor jonge gezinnen. Deze fili sns» ontwikkelt zich zijn gelegen aan de Zouaaf idi ieuwe stedebouwkun- en de hoek Mergelbeek- opvattingen, die het Strijderslaan. Alle werven n hiig van de uitbreiding bezitten volgende akkomo- spi entra in het licht stel- daties: individuele aange- ten proces dat op gang bouwde garage, centrale gebracht door de verwarming, dubbele be- B teit van het stads- en glazing, thermische isola- j spatroon en de struk- tie, geluidsisolatie en een bre van het woonmilieu te grondig uitgewerkte keu- )gen en te respekte- ken- en badinstallatie. Toen de h. Rosschaert ivo emeester was, werd Nieuwe wyk Vigor-Wuitens jegaan tot het slopen Thans, dank zij de inspan- le krotten in de Man- ningen van burgemeester in s ikersstraat. Deze krot- Baert, voorzitter De Grave lire ngen werden vervan- en zaakvoerder De Pille- vdoor duplex-woningen cyn, van de bouwmaat- ouderlingen, zodat schappij De Zonnige mensen in het een- Woonst is het nieuwe kom- konden blijven wo- pleks Vigor-Wuitens in vol- In dezelfde ambtspe- le ontplooiing. Met een werd de Vlierkouter- Koninklijk Besluit tot ont- uit de grond gestampt, eigening waren eind augus- fterkouterwijk, die la- tus '78 de 13 hectaren ver oor uitbreiding vatbaar worven. Het projekt wordt mvat nu 442 huizen, omgord door de Broek een bevolking van straat, Hooirt, Loystraat, dan 1.500 personen, en de Verbindingsstraat, november van vorig De Hamse architekten- plande men de aanbe- groep ontwierp de inplan- ng voor de bouw van ting zodanig dat door de aanvullende werf, met samenschakeling van alle •jaardenwoningen en 8 individuele ontwerpen een verantwoord en uniek ge heel gekreëerd wordt. Er zijn voor de wijk Vigor- Wuitens drie fazen voor zien; eerst 120 woningen, nadien 56 woningen en dan nog eens twintig woningen. In het geheel zitten 60 wo ningen gevat, bestemd voor verkoop. De wijk schoeit op het principe van het woonerf. Uitstralend van een centraal dorpsplein vormen een zevental enti teiten, slechts met secun daire wegen aaneengere gen, één geheel dat on danks de grootte, eigen heid en samenleving van de gezinnen waarborgt. De in- frastruktuurwerken zijn in volle uitvoering, de nuts voorzieningen zijn prak tisch afgewerkt. Tussen de wijk en de omleidingsbaan komt een aarden wal, vol te beplanten en later op te nemen in het openbaar do mein. Dit metershoge scherm zal de verkeershin- der beperken. Calvarieberg Het gemeentebestuur ver wierf het kompleks krotwo ningen op de Calvarieberg, inmiddels gesloopt. Het nieuwe huisvestingsprojekt voorziet 30 ruime wonin gen, op verschillend niveau opgetrokken, met een on dergrondse parking. De kredieten zijn beschikbaar zodat een aanbesteding nog dit jaar mag vooropgesteld worden. De infrastruktuur in het woonerf Posthoorn rondt het projekt af. De 26 appartementen verdreven een krottenkomplex. De algemene conceptie vormt de nieuwe stap in de groei naar een dorpskernher waardering. Deelgemeente Moerzeke Op de 7 hectaren grond in de wijk De Geest te Moer zeke verrijst er een nieuwe woonwijk. In totaal goed voor 150 woningen. Vorig jaar reeds werd een eerste groep van 20 woningen ver huurd. Een derde faze is in afwerking door de realisa tie van twintig sociale ka vels. Een aanvullende groep woningen 30 in het totaal bestemd voor verkoop, is bijna voltooid. Met al deze projekten hoopt De Zonnige Woonst haar deel bij te dragen in het herhuisvestingsbeleid in Hamme en Moerzeke. Met het overlijden van Jefken m'n Hoeiken ver dwijnt andermaal een pittoreske figuur uit het Aaisters volksleven. Deze bijnaam, die hij alleszins niet als spotnaam ervaarde, kreeg Jozef Van Nieu- wenborgh wegens de onafscheidelijkheid van hoed en pijp. Twee attributen die hij steeds bij had en die hem typeerden. Jef m'n Hoeiken uit de Gentsestraat was een onvermoeid propagandist van de Kommunistische Partij doch was allerminst sektair noch fanatiek en bleek ook in andere verenigingen een welkome gast. Hij was ook de vlaggedrager van de Aalsterse afdeling van de verzetsbeweging «O.F.», het «Onaf hankelijkheidsfront» van destijds en ook in de gepensioneerdenbeweging was hij een aktief lid dat van aanpakken wist. Kommunistische affiches aan zijn bescheiden wo ning zullen er nu wellicht bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezingen niet te zien zijn... LH Boudeloo-abdij centraal De vondsten van de Boudeloo-abdij in Klein-Sinaai worden elke zaterdag in het exlibriscentrum aan de Regentiestraat in Sint-Niklaas bestudeerd door Vobov, het Verbond voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in Oost-Vlaanderen. In augustus en september hebben in Klein-Sinaai studie- en werkkampen plaats aan genoemde abdij, van 2 augustus tot 12 september. Informatie en inschrijvingen bij Alfons De Belie, Kouterstraat 150 in 9180 Belsele. Op 20 juni om 11 u opent in het museum van Sint-Niklaas de zaal met vondsten van de Boudeloo-abdij. Er zal te dier gelegenheid een speciale kataiogus worden uitgegeven. Het Vobov organizeert in samenwerking met andere instanties op 4 september een provinciale studiedag over archeologie in Oost-Vlaanderen. Men bezoekt o.m. het opgravingskamp van de Boudeloo-abdij, het Sint-Niklase museum, de ruïne van de Sint- Baafsabdij in Gent en het museum van de Gentse rijksuniversiteit. Vanuit Belsele wordt de vondst gemeld van de arduinen dekplaten die op de kerkhofmuur gelegen hebben. De muur werd in 1930 weggebroken. Ze waren als voetpad gebruikt in de hof van de oude mouterij in de Kerkstraat. R. Van Hove stelt in een bijdrage in het heemkundig tijdschrift Het Land van Beveren de oprichting voor van een archeologische dienst voor het Waasland. Niet-bekende archeologische sites worden door de wetgever niet beschermd en dat wordt door de auteur betreurd. Op de zuidelijke binnenkoer van het Dendermondse gerechtshof werden grondwerken uitgevoerd. Daar stond tot midden de zestiende eeuw de burcht van de heren van Dendermonde. De opgravingen legden een deel van de funderingen van de nieuwe kerk bloot en er werden ook enkele graven ontdekt. Onder het niveau van de kerk werden resten gevonden uit de periode van de burcht (veertiende, vijftiende eeuw wellicht). De Wase oudheidkundige kring verwierf een interessante verzameling materiaal uit de ijzertijd, afkomstig uit Elversele. Na het overlijden van de bekende heemkundige Marcellijn Dewulf werden die stukken overgemaakt door diens echtgenote. Het gaat om een driehonderdtal scherven vaatwerk en aardewerk van enkele eeuwen vóór Kristus. Bij opgravingen in de kerk van Vrasene (tijdens restauratiewerken) werd onder de funderingen een horizont aangesneden die van vóór 1183 dateert. De laag bevat nogal wat Karolingse scherven. Een en ander staat te lezen in Vobov-info, het driemaandelijks orgaan van het Oostvlaams verbond voor oudheidkundig bodemonderzoek). W.V. Dansen Liefst 54 paren nemen deel staan, vanaf 19 u in de paar komt demonstreren aan de danswedstrijd voor sportzaal van het Sint-Jo- hoe je Latijnse en stan- de leden van de dansklub risinstituut aan de Kruibe- daarddansen tot een goed Myda uit Kruibeke op za- kestraat in Bazel. einde brengt, de Myda- terdag 24 april. Die dag Spektakel gegarandeerd, beatgroep demonstreert viert Myda het vijfjarig be- want een buitenlands top- ook (wv) terdagavond daverde de sporthal van Appels op zyn grondvesten van het laaiend tsiasme toen vedetten uit de wereld van de lichte muziek als daar zyn Paul Roelandt, Blondel, Fancy, Henry Spider en La Dolce Vita, totaal gratis een onvergetelijke voor het voetlicht brachten. De opbrengst van deze avond, die ruim 1200 houwers op de been bracht, ging integraal naar de solidariteitsktie met Polen, ctaaf Van den Eynde te blijven instaan voor de Roy die de tafels en stoelen ot de eer en blijkbaar voedselvoorziening. Het zomaar in bruikleen had het genoegen om met beperkte komitee werd uit- gegeven. Ook de vele vrije jft lidende stem de talrij- gebreid en een nieuwe op- radio's die spontaan aan de aanwezigen hartelijk roep werd even entoesiast benefietavond meewerk- om te heten. Hij beantwoord. Via allerlei ten, de artiesten en ook de ht in herinnering dat akties in scholen en vereni- groep Reynout die de hele solidariteitsaktie vorig gingen werd reeds meer avond door voor de perfek- half december uit- dan 200.000 fr. gestort op te bediening zouden in- dde in een suksesrijke de rekening van de solidari- staan, kregen zijn hartelij- naar Polen. Niet min- teitsaktie. Met dat geld zal ke dank. Tenslotte kondig- dan 22 ton levensmid- men zelf voedingswaren en de hij aan dat deze kledingstukken en geneesmiddelen kopen en benefietavond in feite de fsmiddelen werden die dan binnen enkele we- naar Polen gebracht, ken weer naar Polen bren- was het resultaat van gen. Octaaf Van den Eyn- eenvoudige oproep, de zou aan zijn plicht te- groep keerde naar de kort schieten, moest hij lat terug met een aan- niet de vele milder schen- ustraties. In Polen had kers hebben bedankt, de kennis gemaakt met firma's die zich in het verle- rmoede en de stilzwij- den hebben ingezet en dat e angst die men niet ook nu weer doen, het kan en mag vergeten, stadsbestuur dat de sport- jroeide de bekommer- hal gratis ter beschikking Jm ook in de toekomst stelde en de brouwerij Van liederen zong. 'Opvallend was dat deze Limburgse Polen hun moedertaal niet zijn verleerd. Zelfs de kin deren spreken onder elkaar Pools. Dan mocht Joe Leed op het podium met enkele van zijn bekende songs. Telkens weer werd van de geluidstechnici biezonder véél ervaring gevraagd om deze zangers in optimale voorwaarden te begelei den. Maar voor een routi- nerijke Proba is dat nauwe lijks nog een probleem. Pros en zijn maats hebben al zoveel watertjes door bekroning moest worden zwommen dat zij voor een van de hele aktie en prees hij zich gelukkig te mogen en te kunnen rekenen op zovele bereidwillige men sen. «Solidariteit is blijk baar geen ijdel woord, geen vaag begrip» zo be sloot hij, waarna hij pre sentator Mark Heymans op het podium riep. Pleiade artiesten Ondertussen was de bar van de artiesten al flink volgelopen. We ontwaar den er onder meer Patty Devick, Paul Roelandt, Fancy, The Besola's, Hen ry Spider, Joe Leed, Ron Harry en vele anderen. Naarmate de avond vorder de wisselden ook de zan gers en zangeressen, want voor velen onder hen dien de er diezelfde avond nog opgetreden te worden. Het werd voor de inrichters dus een flink stuk kunst- en vliegwerk om het program ma in elkaar te passen, zo dat iedereen zonder al te veel tijdverlies aan zijn trekken kon komen. Bo vendien moest rekening worden gehouden met de verre verplaatsingen die sommigen nog moesten maken, of met het aantal nummertjes dat men graag had gebracht. De avond werd ingezet met de steen goede Poolse dansgroep Krakus die enkele ge smaakte volksdansen ten beste gaf en daarbij Poolse klein missertje niet achter uitgaan. Patty De Vick was in feite de eerste zonnige ver schijning op het podium. Met haar frele figuurtje wist zij al dadelijk de vele aanwezigen in de goede stemming te brengen. Maar een eerste hoogtepunt kwam er met de wervelen de show van het duo Fancy. Twee meisjes die weten wat show betekent en voor hun prestatie dan ook een geweldig applaus kregen. Net zoals alle andere arties ten kregen zij van een Poolse dame bloemen en drie klapzoenen aangebo den voor de medewerking. Want elk optreden gebeur de gratis, zonder enige ver goeding, de reiskosten niet te na gesproken en die wer den door de meeste zangers en zangeressen zelfs niet geïnd. Ook Jerry Blondel wist het publiek te boeien, wat ook kan gezegd worden van Ron Harry. Paul Roe landt (vooral hij) en de vele anderen die elkaar haast zonder onderbreking op volgden. Heel even was er ver wondering toen The Baso- la's op Het podium kwa men. Vreemd uitziende mannen, met grote snorren en sluikharen, vader en een aantal zonen door Mark Heymans zowat als de sur prise van de hele avond aangekondigd omdat deze groep alle muziek speelt die er te spelen is en dat steeds met eenzelfde zwie righeid. Wat niet gelogen was trouwens, want The Basola's demonstreerden graag hun vaardigheid, en kregen daarvoor ook hun rechtmatige beloning. Een tweede keer brak er een storm van applaus los toen Henry Spider werd aangekondigd. Geen won der, want deze Dender- mondenaar scoort momen teel hoge toppen op de hit- ladder. Ondertussen was de uitgang naar de arties- tenbar flink bezet door jon ge meisjes tuk op handte keningen van de vele ar tiesten die graag op dat verzoek ingingen. Wie geen foto's bij zich had, krabbelde dan maar op uit gestoken armen en handen en liet zich de zoenen en bloemen welgevallen. Henry Spieder stal de show met Anja, een knap pe jeugdige verschijning in een Dendermondse rood witte bikini, die met dans pasjes de fleurige en zwieri ge teksten van de zanger onderstreepte. Vooral het liedje «Het is stil om me heen» kende veel sukses, wat ook het geval was voor het op prijs gestelde gebaar van de zanger zelf die aan kondigde dat de opbrengst van de plaatjes die hij te koop aanbood, zou gaan naar dit goede doel voor Polen. Onmiddellijk daarop mocht de enige jazzforma tie van de avond het po dium op. The Crescent City Dreamers maakten er een korte maar niet minder de gelijke voorstelling van. Zij getuigden weer eens van een biezondere plankvast heid en een uitzonderlijk talent. Ondertussen maakte in de kleedkamer kalm en be zadigd Will Ferdy zijn op wachting. Ook zijn optre den was èf. Wat niet ver wonderlijk is voor een er- Een deel van de inrichters de afdeling uit Zele van de benefietavond voor Polen in de sporthal te Appels (c). varingrijke man als Will. Het applaus was dan ook in evenredigheid. Later op de avond volgden nog optre dens van La Dolce Vita, drie knappe meiden onder leiding van een door de show geverfde Luc Smets, van The Blue Lines die trouwens ook de laatste no ten van de gezellige avond zouden blazen, van de Dendermondse Prinsen- caemere die met Prins Al- bert I op kop de zaal deed gieren van het lachen, met de karnavalgroep Zotter- kantnie en met 't Klein Mu- ziekske dat op geregelde tijdstippen zijn rondgang doorheen de zaal deed. Maar ook Jos Martin was van de partij. Jos wilde in geen geval op deze solidari- teitsavond ontbreken en vond het reuzefijn dat men ook hem had uitgenodigd. Later op de avond of moe ten we zeggen vroeg in de morgen, kwamen er nog een aantal vedetten toe. Teveel om ze allemaal op te noemen, maar allemaal met dezelfde inzet en rots vaste overtuiging dat ook zij hun steentje konden bij dragen tot het welslagen van de solidariteitsaktie met Polen. Er was die avond echter meer mee te maken dan een showavond van for maat. Men kon als kijker ook deelnemen aan de grootscheepse tombola met prachtige prijzen.VWWie- ze had zich achteraan in de zaal geïnstalleerd en bood kaarten te koop aan voor het optreden van het kin derkoor Poznan. Ook de oktoberhalle van Wieze zal bij die gelegenheid te klein zijn. Een nokvolle zaal in de sporthal te Appels c Opschudding zaterdag tijdens de Poolse benefieta vond in de sporthal te Appels. De Nederlandse suksesgroep «Dance Reaction» een van de grote trekpleisters op de affiche weigerden op te treden. De reden: de televisie was niet aanwezig voor opnamen. Dat was hen nochtans ten stelligste beloofd. Toen presentator Mare Heymans zich klaarmaakte om het fantastische duo Fancy aan te kondigen, sprong Dance Reaction voor de mikrofoon en uitte zijn ongenoegen. «Graag willen wij hier solidair zijn, maar dat kan niet omdat de inrichters hun beloften niet nakomen», aldus de leider van de groep in moeilijk te begrijpen woorden, want de mannen van de klankregie draaiden het volume steeds aan en uit. Dance Reaction verdween dan onder gejoel van het podium. Aan dit vooryal was een hele diskussie vooraf gegaan. De groep was al een uurtje voor het optreden bezig met de voorbe reiding van hun act. Speciale kledij en natuurlijk de nodige verfjes en poedertjes om er hip en fijn uit te zien. Toen met gretige belangstelling werd gevraagd of de t.v. al was toegekomen, zegde de initiatiefne mers dat «het leuke land» er waarschijnlijk niet zou zijn. Men had immers op dat moment nog niemand gezien. Dan treden wij niet op zei Dance Reaction. «Of toch, als men ons betaalt». Voor een optreden vraagt de groep in normale omstandigheden 85.000 fr. In dit speciaal geval waren ze met een tiende van de prijs ook al tevreden. «Geen sprake van» zeiden de inrichters en Dance Reaction kon het afbollen. Niet zonder «reaction» evenwel, al kwam die bij het publiek slecht over. Temeer daar bekend werd gemaakt dat alle artiesten «bereid waren gevonden benevol op te treden en de meesten nog niet eens hun reiskosten kwamen afhalen. Dance Reaction toonde zich in Appels biezonder klein door met veel tamtam zijn ongenoegen te uiten en te pogen een stuk van de gezellige sfeer af te breken. Het bekwam hen slecht want gejoel en afkeurend gefluit werd hun deel. Terecht. Door zijn solidariteit te verklaren met het doel van de avond cn dan gezwind dc hielen te laten zien door op de koop toe nog goed bedoelde inspanningen in diskre diet te brengen, komt niet nog steeds niet al te ver. Dance Reaction had meer applaus kunnen oogsten door ondanks het ontbreken van de televisie spor tief revanche te geven en al dansend te reageren. De populariteit van de groep zou er enorm door geweest zijn. Een gemiste kans voor deze Hollandse groep.

De Voorpost | 1982 | | pagina 5