alsterse brandweer had het niet nder de markt in '81 Sint-Niklaas en Beveren stimuleren het bouwen in sterke maten Wase rijkswacht wil dieven schaakmat zetten Syndikale Kamer Wase Bouwbedrijf lanceert kampagne SPTO euw postkantoor te Grembergen imeente Buggenhout koopt nieuwe wagens Fietser doodgereden te Hamme Weest blij op 1 mei De Voorpost - 9.4.1982 - 7 import rij Moorsel werd een nieuwe brandweerpost ingericht. 3) :oe ts werd het jaarverslag van de Aalsterse brandweer bekend n ukt. Ons korps behoort tot de categorie Y wat staat voor een engd korps van beroeps en vrijwilligers. Het beroepskader 4 officieren en onderofficieren, 4 korporaals en 58 brand- laa mannen. Het vrijwilligerskader is uitgebreider. Buiten 5 C[ ieren zyn er nog 3 geneesheer-officieren, 11 onderofficieren, lorporaals en 63 brandweermannen. De brandweer bestrijkt oppervlakte van 15.249 ha, met name Aalst, Haalte~t, Erpe- t en Denderleeuw. waren er 1386 brand- joen, 8 vuurhaarden dienden slu interventies: 104 brandin- bestreden met een schade tus- je( oties, 9 struik- en gras- sen 1 en 5 miljoen, 2 branden len, 24 schoorsteenbran- met een schade tussen 5 en 25 19 branden van voertui- miljoen en 2 branden met een 25 reddingen van perso- schade boven de 25 miljoen 257 droogmakingswerken (wellicht doelt men hier op de ur 18 andere interventies van ballonfa-briek aan het Erem- n jende hulp. Bij de bran- bodegems industrieterrein en V0| telde men 12 branden met de meubelfabriek aan de Gent se, schade hoger dan 1 mil- sesteenweg). >nj abq lit Aan brandvoorkoming werd de grootste aandacht besteed: 39 onderzoeken van bouwaan- vragen, 215 onderzoeken van exploitatievergunningen, 187 kontroleverrichtingen, 24 kon- troles op schouwspelzalen, en dancings, 10 adviezen i.v.m. brandvoorkoming in zieken huizen en rusthuizen, 18 kon- troles op onderwijsinrichtin gen en 5 kontroles op hotels. Het hulpcentrum 900 is al 20 jaar aktief, met name sinds 21 maart 1961, en dat voor de telefoonzones 053 Aalst, 052 Dendermonde en 054 Ninove- Geraardsbergen. Voor 1981 werden 22.984 oproepen gere gistreerd, waaronder 1563 on gevallen. 910 zieken op pu blieke plaatsen, 143 werkonge vallen, 6632 huishoudelijke ongevallen of andere dringen de gevallen aan huis en 2469 oproepen vöör interventies van de brandweerdiensten. De ambulancedienst verzeker de het vervoer van 3979 ge kwetste of zieke personen en de 5 ambulancewagens legden samen 62.455 km af. 36 ge kwetste en geknelde personen werden na een auto-ongeval uit het voertuig ontzet. Het korps nam tenslotte deel aan de 3-jaarlijkse internatio nale brandweerolympiade te Böblingen en behaalde er dc gouden medaille. De Syndikale Kamer va het Bouwbedrijf in het Waasland, vertegenwoordigd door voorzitter José De Geest, onder voorzitter Joseph De Cock, enkele beheerders en direk- teur André Audenaert, nodigden dinsdagavond de regio nale pers uit, ten einde langs deze weg het Wase publiek voor te lichten omtrent de nieuwe steunmaatregelen bij het bouwen of aankopen van een woning. Met deze steun maatregelen hoopt men de aktiviteiten in de bouwsektor weer aan te kunnen zwengelen. Tevens start de Kamer ook met een affiche- en stickerkampagne: «Nieuw vertrou wen, nü bouwen». Deze Wase vereniging, die alle deelberoepen uit de bouwsek tor groepeert, is van men van mening dat de recente b.t.w.- vermindering van 17 naar 6% gekoppeld aan een aantal andere steunmaatregelen in de vorm van premies, rentesubsi dies en fiskale aftrekbaarheid een keerpunt in de bouwkri- sis moet betekenen. Hoewel sommige maatregelen voor verbetering vatbaar worden geacht, is het thans voor velen weer mogelijk geworden om een langgekoesterde droom het bewonen van een eigen huis in vervulling te zien gaan. Volgens de woordvoerders van de Syndikale Kamer is het Wa se publiek ongetwijfeld goed op de hoogte van de bestaande nationale en gewestelijke maatregelen, maar minder goed van de provinciale en gemeentelijke. Vandaar deze perskonferentie. waar men voor de duidelijkheid een overzicht gaf van èl de be staande maatregelen. nog te verhogen met 25% per kind ten laste. Ook in Beveren doet men wat dit betreft be langrijke inspanningen. Beide gemeenten steken in elk geval gunstig af tegen Lokeren (waar men geen enkele premie toe kent) en Hamme, Kruibeke en Sint-Gillis. Cijfervoorbeeld Een gezin dat te Sint-Niklaas een woning bouwt voor 2,5 miljoen fr. en daarvoor een lening van 2 miljoen fr. aan gaat tegen een rentevoet van 14%, zal maandelijks 25.164 fr. moeten terugbetalen en dit gedurende 20 jaar. Door de verschillende steunmaatrege len kan deze last nu met 487.500 fr. verlicht worden: 275.000 fr. b.t.w.-verminde ring, een gewestelijke bouw- premie van 175.000 fr. en een gemeentelijke bouwpremie van 42.500 fr. Hierdoor kan het bedrag van de aan te gane lening dus teruggebracht wor Voor «He informatie over de BTW-verlaging de gewtiaigde bouw K b.| de B SYNDIKALE KAMER v* BOUWBEDRIJF WAASLAND W KNAPTANOSTRAAT 99 2700 SINT-NIKLAAS A A A Tel 031/7637 92 en 76 79 25 den van 2 miljoen fr. tot belope van 3,5% en dit gedu- 1.512.500 fr., zijnde 19.000 fr. rende drie jaar, betekent ook per maand. De rentesubsidie nog eens een vermindering van van het Vlaamse gewest ten 3700 fr. per maand. P.V. nieuw postgebouw te Grembergen, gelegen naast het •gemeentehuis in een zone van openbaar nut, werd ngs voltooid. Door deze ligging kon gebruik gemaakt den van de bestaande naastliggende parkeerterreinen oegangswegen wat een vlotte uitbating en dienstverle- toelaat. gebouw bestaat ener- deelte omvat één ruime k uit een ruim privé- bestellers-, bedienden- en »e| artement met garage publiekzaal met daarachter r de inwonende postdi- de nodige dienstlokalen, eur en anderzijds uit de nl. kleedkamers, archief, 'inbare kantoren voor refter, sanitairen, fietsen- postpersoneel en het bergplaats en stookplaats, liek. Het openbaar ge- Het geheel getuigt van een funktionele architektuur met sobere materiaalkeu ze. De grote zaal voor het publiek, de bestellers en bedienden is het knoop punt van de postaktivitei- ten, wat ruimtelijk geac centueerd wordt door de zichtbare betonstruktuur. waartussen volgens de mid denassen in kruisvorm een mooi vals plafond uit essen- houtplanchetten werd aan gebracht. De gevelvlakken w li nxlin lOfit Sc aaw van Ha KaiHa uoapnc van Ha -toItIkan mAAnAmAn iaar aa is medio 1981 is één van de beide wagens van de nische dienst uitgevallen. De oorzaak hiervan was te len in een totale slijtage. Aangezien de enige huidig rgebleven wagen ook niet meer zo best is, die is :n ook meerderjarig geworden, was men dringend een vervanging toe. nieuwe postkantoor te Grembergen: groot genoeg zo te zien. vertonen symmetrische kombinaties van smalle ra men in afzelia met dubbele beglazing en parements metselwerk uitgevoerd met handvormsteen uit de streek. De afwerking van vloeren, wanden en plafonds wordt gekenmerkt door de vol gende materialen: schilder werk op blokken in gebak ken aarde of beton en vloe ren in natuursteen voor de publieke lokalen, gegla zuurde grèstegels voor de sanitairen, pleister- en be- hangwerk en grèsceramete- gels of kurklinoleum voor de privé vertrekken. Voor de centrale verwar ming werd aangesloten op het voorhanden zijnde openbaar gasdistributienet. Volgens de nieuwe veilig heidsnormen van de Regie der Posterijen zullen in Grembergen voor het eerst kogelvrije loketten en een kogelvrij onthaalsas ge ïnstalleerd worden. Het postkantoor zal in ge bruik genomen worden na de installatie van deze ko gelvrije loketten door de Regie der Posterijen. Het ontwerp en de leiding over de werken berustte bij de Regie der Gebouwen van het Ministerie van Openbare Werken te Gent. De kostprijs bedraagt 16,7 miljoen fr. ir de financiële midde- erg beperkt waren was dan ook moeilijk zoe- om een degelijke cc totwagen op de kop te et nen tikken. Steeds 0ter klusjes moeten im- po s opgeknapt worden at( t de technische dien- i0i Bij de firma Six te ra] nbruges vond men een d htwagen afkomstig van Banenstrasse in Duits- Het is een tienjaar H b wagen, met 90.000 op de teller. De wagen een hydraulische met een uiteen- iev "ifbare arm en een on- ye tokelijke draaibare pbak. De kostprijs be- «gt 300.000 fr. k de politiewagens zijn een dringende vervan ging toe. Maar ook hier voor werd tijdens de laatste gemeenteraad een oplos sing gezocht. Beslist werd drie kleinere wagens te ko pen, elk voorzien van een radio-installatie. Intussen werd ook reeds de fiskaliteit van de gemeente besproken. De gemeen telijke belasting zal niet verhoogd worden. Wel ko men er bijkomende taksen op bezitters van luxepaar den, tweede verblijfplaat sen, kampings en krotwo ningen. De belasting op de huisvuilophaling gaat om laag, van 1.500 fr. naar 500 fr., maar daar Buggenhout ingeschakeld werd in het DDS-vuilnisophaalsysteem zal men vanaf 12 april nog slechts de speciale plastiek- zakken meenemen. Deze kosten 15 fr. per stuk. De toelagen aan de vereni gingen blijven onveran derd. Vorig jaar is geble ken dat de verenigingen de karige bedragen toch erg op prijs stelden (karig in sommige gevallen althans) daarom besloot het ge meentebestuur de toelagen te handhaven. De werking van de meeste verenigingen is van die aard geëvolueerd dat men van een bloeiend verenigingsleven mag spreken. De afdelingen van het BGJG zullen kunnen blij ven rekenen op een flinke steun, ook in de toekomst. Hun overvolle program ma's geven blijk van een grote werkkracht die overi gens echt wel wordt ge waardeerd bij de leden, en wie is er geen lid van de bond? Het MPI Capelderij en het MPI Blijdorp zullen dit jaar een geldelijke bijdrage ontvangen. Voor Blijdorp werd een bijkomend be drag van 1,3 miljoen voor zien teneinde de dringende gebouwen te kunnen op richten. (Ivd) Fietser Leopold Bosman (47) wonende Moerzekestraat 18 in Hamme. werd vrijdaga vond bij het oversteken van de rijksweg 60 ter hoogte van de Neerstraat gegrepen door een personenwagen. Deze was be stuurd door Ansy Nelis, Hage- wijkpark 45 te Dendermonde. Het slachtoffer werd nog naar het ziekenhuis overgebracht, maar overleed tijdens de over brenging. E.D.M. Nationaal Zoals men weet werd vorige maand de b.t.w. van 17% naar 6% teruggebracht, een maat regel die geldt voor alle wer ken in onroerende staat die betrekking hebben op een woonhuis (zowel voor huizen als appartementen en niet al leen voor nieuwbouw maar ook voor verbouwing, ver fraaiing of herstelling). Tevens is deze maatregel van toepas sing op de honoraria der archi- tekten. Belangrijk is, dat aan kopen en leveringen zonder plaatsing niet van deze maatre gel genieten. Men wil immers alle sluikwerk bestrijden. Voor een doorsneewoning betekent dat dat 250 330.000 fr minder moet ontleend worden. Gewestelijk De Vlaamse deelregering heeft een aantal steunmaatregelen getroffen die vanaf 1 mei a.s. in voege treden. De basispre mie zal dan 120.000 fr. bedra gen, te verhogen met 25.000 fr. per kind ten laste. Het maximumbedrag van het net tobelastbaar inkomen wordt op anderhalf miljoen fr. ge bracht. De oppervlakte wordt op 130 m-' gebracht, te verho gen met 20 m2 per kind ten laste of per andere inwonende descendent of ascendent. Een kombinatie tussen sanerings- en aankooppremie is mogelijk voor iedere woning van meer dan 20 jaar oud. De slopings- premie en de premies voor waterput en dubbele beglazing worden afgeschaft. De rente subsidie van 3,5% gedurende de eerste drie jaren van terug betaling betekent voor een le ning van twee miljoen een ver minderde terugbetalingslast van 5000 fr. per maand, het geen in totaal neerkomt op een voordeel van 210.000 fr. Provinciaal Een aanvullende lening van maksimaal 250.000 fr. (ver hoogd met 10.000 fr. per per soon ten laste) kan bekomen worden tegen een rentevoet van 10,25%, bij bouw, verwer ving. aankoop of sanering. Bij sanering wordt bovendien een premie toegekend, gelijk aan 25% der kosten, met een maximum van 18.750 fr. (te verhogen met 1200 fr. per kind ten laste). Bij thermische isola tie wordt een premie toege kend van 25% der kosten, met een maximum van 25.000 fr. (eveneens verhoogd met 1200 fr. per kind ten laste). Gemeentelijk In Sint-Niklaas wordt het bou wen sterk gestimuleerd. Dit wordt bewezen door het feit dat de saneringspremie er even groot is als de gewestelijke saneringspremie: één derde van de kosten, met een maximum van 100.000 fr. en De cirkeltjes duiden de zwakke plekkenin je huis aan. Let erop dat ze beveiligd zijn als je met vakantie gaat Er wordt behoorlijk wat gestolen en ingebroken in dit zelf gegevens verstrekken wil. land. En de plaag neemt steeds grotere proporties aan. België in '71: 8.000 inbraken; tien jaar later: 34.000. De rijkswacht wil de burgers beter beschermen via doeltreffende preventie. In het Land van Waas wordt in april volop gepatrouilleerd door de gendarmen, wat dan passieve preventie heet; er wordt ook aktief opgetreden, raad verstrekt. Diefstalpreventie is immers het maandthe- ma in het distrikt Sint-Niklaas. Van 1980 tot '81 steeg in het Waasland het aantal diefstal len met 14,8%. Een uitschieter is de noordoostelijke hoek, waar de stijging 121% be droeg. En in de brigade Krui beke nam het onheil met 77% toe. Maar het noorden van het Land van Waas skoorde min der rampzalig: in Sint-Gillis een stijging met slechts 4%, in Stekene zelfs een daling met 23%. Dat komt, zegt men bij de rijkswacht, door de in braakpreventie in en om de weekendverblijven die vooral dèèr in vrij groten getale aan wezig zijn. (V akant ie) woningen De dieven hebben het uiter aard op verlaten huizen ge munt, of op gewone optrekjes. En omdat de Wazenaren er tijdens de paasvakantie al eens tussenuit knijpen zal de rijks wacht een extra-oogje in 't zeil houden. Vooral echter wordt goeie raad gegeven: schort er iets aan de beveiliging van je huis, funktioneert het slot aan de voor- en de achterdeur wel goed, wens je een registratie- kaart? Ladders, schroeve- draaiers en zo moet je niét binnen handbereik van de po tentiële dief leggen, schrijf niét op een papiertje dat je een paar dagen aan zee zit, laat nooit een raam openstaan voor de poes, houd het tuinhuisje op slot want de dief zou al dat gerief naar z'n hand kunnen zetten. Tips die van pas kun nen komen. Loop eens rond het huis en kijk wat er zou kunnen schorten, of je de die ven niet naar binnen nodigt en zo. De caravans, ook die vormen vaak het mikpunt van pikkers. Het is nuttig dat je je naam op diverse plaatsen in het chassis graveert, vermijd ook dat het tuig op een onbewaakte plek achterblijft en laat nimmer waardevolle voorwerpen rondslingeren in de caravan. Met het oog op de beveiliging van woningen zal de rijkswacht de mensen van het bouwbe drijf (architekten, aannemers) polsen: of ze willen meewer ken aan het beveiligen van wo ningen, veiliger vensters en sloten aanbrengen etc. De "be volking moet goed uit de dop pen kijken, als er een wild vreemde bij de afwezige buren aan 't rondneuzen is moet zulks opvallen, een autonum merplaat die aan een «ver dachte» toebehoort mag je no teren en bij de rijkswachtbri gade ben je welkom als» je informatie wil krijgen of ook Vehikel afsluiten Fietsen en brommers worden graèg gegapt. Het hélpt dat je je vervoermiddel goed afsluit. In april kontroleert de Wase rijkswacht extra of de (brom fietsen wel afgesloten zijn. Wie op nalatigheid betrapt wordt krijgt achteraf van de gendarmen een kaartje toege stuurd. Betalen hoeft tijdens deze aktiemaand niet. Maar een verwittigd Waaslander is er twee waard. Auto's horen goed afgesloten geparkeerd te zijn: ramen toe, geen sleutels achterlaten, kof ferruimte dicht. Ook m.b.t. de auto's zal de rijkswacht een boodschap achterlaten (als het nodig is); vindt men de sleutels in de wagen dan mag je die nadien bij de rijkswacht ko men ophalen. «Registreer, en zet de dieren schaakmat», lees ik in een no ta. Die dieren zullen wel die ven moeten zijn. «Leuke» tijp- fout, want over. die dieren heeft de Wase rijkswacht zich een paar maand geleden spe ciaal ontfermd, tot groot ge noegen van de beschermvere- nigingen. Schaak aan de die ven dus. Maar u moet met z'n allen wel meewerken en de heren pikkers het stelen niet vergemakkelijken. Alarmsig nalen, beveiligingssysteempjes hoeven trouwens niet veel te kosten, ze zijn in alle maten, prijzen en gewichten verkrijg baar in de handel. Een huis waar ingebroken is, een auto of een fiets die toegetakeld werd, het laat sporen na op je moreel. Voorkomen is beter dan herstellen. W.V. Sint-Niklazenaar Theo Penneman en Lokeraar Dirk Wollaert zijn op 1 mei geboren. Guido Gezelle, Teilhard de Chardin en Jos Ghijsen ook. De eerste twee vinden dat zoniet een prestatie, dan toch een leuk toeval. En sedert 1978 slagen ze erin, alle mensen die op 1 mei geboren zijn, bijeen te brengen voor een verjaardagsfeest. Dit jaar wordt het aktieterrein naar Zemst (Elewijt) verlegd. Op vrijdag 30 april neemt men om 20u30 een aanloop naar 1 mei toe in restarant Molenveld. Wie mee wil doen en zich herinnert dat hij of zij op 1 mei geboren is neme kontakt op met Dirk Wollaert, 091/48.27.81.

De Voorpost | 1982 | | pagina 7