Vrouwen vertellen: «De politiek is geen plezierreis» Heel Tielrooi ten prooi aan Elooi - De visie van Nelly Maes, Annie Aelbrecht, Jeanine De Boever en Marjet Van Puymbroeck Goudgesmede ommegang De Voorpost - 9.4.1982 - 9 In de provincie Oost-Vlaanderen zijn twee van de in totaal 77 burgemeesters vrouwen; 331 schepenen tellen wij nu: 21 daarvan zijn vrouwen. Op nationaal vlak zijn slechts een kleine acht procent van de schepenen vrouwen. In de Oostvlaamse gemeenteraden zetelen 1.422 mannen, 116 vrouwen. Het Jaar van de Vrouw heeft misschien toch iets uitgehaald; voor dit bescheiden percentage vrouwen in de politiek is het in elk geval deels verantwoordelijk. De partijen gingen een vrouw op hun lijst plaatsen; het hoorde zo en waarom tenslotte ook niet? Blijkt nu niet dat het niet meer dan een fashionable grilletje was, een pose van noodzaak? «Gaat een partij niet aan haar idealen voorbij als haar rangen geen spiegelbeeld zijn van de gemeenschap; met jongeren en ouderen, mannen en vrouwen?», vraagt Agalev-senator Marjet Van Puymbroeck zich af. Marjet was dinsdag 30 maart jl. te gast in Sint-Niklaas op een debatavond georganiseerd door de Federatie voor Vlaamse Vrouwen, een politiek geïnteresseerde, pluralistische vrouwengroepering die enkel Vlaamse beschouwingen in haar banier voert. Ook de progressieve linksezegt men wel) W-senator Nelly Maes zat in het panel die avond. En de Aalsterse Annie Aelbrecht, binnen haar partij (de PW) toch ook aangeschreven als een vooruitstrevende en doortastende kracht. In Aalst is zij schepen van leefmilieu en woonbeleid, in Gent ook nog provincieraadslid. Jeanine De Boever, in Sint-Niklaas schepen voor huisvesting en toerisme, maakte het kringetje dicht. vrouwen. «Een grote taak is daarom weggelegd voor onze vrouwenorganisaties», stelt zij overtuigd, «zij kunnen de vrouw duidelijk maken dat ook haar inbreng meer dan noodzakelijk is». Onlangs was zij nog op een vergadering met een bouwmaatschappij. Niet één vrouw heeft ze daar ge zien, terwijl het bouwen van nieuwe huizen, het wonen als dusdanig haar sterk moet aan belangen. Krijgt de vrouw de kans niet om zich te mengen in de beleidsvorming, neemt ze de kans niet en heeft ze een blind vertrouwen in de verko- zenen des volks? De vraagstel ling is de onze. Een open, aktief informatiebeleid, zoals dat ondertussen al vrij cli- cheeérig genoemd wordt, vin den wij in ieder geval dé stap naar een sterkere betrokken- alIk niet, maar laat dit een tussen haakjes zijn. Typische bevoegdheden Een laatste vraag die de dis- kussie rond het tema «vrouw en politiek» animeert, is die naar de bevoegdheden. In hoe verre krijgt de vrouw niet steeds een 'zachte' bevoegd heid opgedrongen? Kuituur b.v. of huisvesting. En waarom nog nooit financiën? Nelly Maes kan dit wel verklaren. Als onze vrouwen aan de uni versiteiten voornamelijk de li teraire richtingen bevolken, tja, dat zijn allemaal potentiële schepenen van kuituur. Heeft men nog wat schrik voor de positieve wetenschappen of is het allemaal een kwestie van aanleg en belangstelling? «De bedrijfsfunkties mag je toch ook niet vergeten,» meent Nel ly, «daar zijn ook weinig vrou wen en het is nochtans dèèr dat de lakens uitgedeeld worden waaruit later de politieke hemdjes gemaakt worden». Iedereen vindt bovendien met Nelly dat de toewijzing van bevoegdheden heel wat met macht te zien heeft. Het is niet noodzakelijk zo dat ie mand omdat hij heel zijn leven al ekonomie studeerde, voor te beperkt zich tot die materie ontbreekt nogal wat vrouwen die anderen vóór jou al goed- aan spreekdurf, ze vergaan bij keurden». Vier jaar was ze de gedachte aan een persoon schepen in Nieuwkerken; na lijke interpellatie. Toch zijn ze de fusie ging het naar Sint- politiek erg bewust. Goed, Niklaas. Een hele overgang, zegt Annie, maar je hoeft toch Haar bevoegdheid: huisvesting niet in de gemeenteraad, de en toerisme; en daar is ze best provincieraad of het parlement blij mee. In het kollege is ze de te zetelen om je politiek nuttig enige vrouw, maar ze is het te kunnen maken. Ze verwijst gewoon tussen de mannen te naar het O.C.M.W., naar de leven: zeven broers heeft ze en adviesraden, wijkraden. Het haar kinderen zijn jongens, al- zijn zeer belangrijke, minstens le vier. evenwaardige werkterreinen; men beseft het te weinig, maar Diskriminatie het is zo. Bovendien zouden de Of je nu man of vrouw bent, mannen hier zwak staan, het maakt weinig verschil in de «Veel vrouwen hebben kri- politiek, meent Marjet Van tiek,» zegt ze nog, «dat weet Puymbroeck. Ze heeft niet de ik, op de partijen, op de sa- indruk dat je je als vrouw dub- menstelling van de lijst. Ik bel moet laten gelden, dat je vind, als je kritiek hebt, moet het dubbel zo goed moet doen je een alternatief kunnen als een man. Nee, het zou stellen», eerder liggen in je kwaliteiten Jeanine De Boever onder- als mens. Natuurlijk leven we kent een duidelijke teruggang heid. Wist u van die vergade- wel in een mannenmaatschap- in het aantal geëngageerde ring met de bouwmaatschappij pij; dat voelt zij ook wel in de senaat, maar als je als vrouw iets doet en goed doet, heeft dat evenveel impakt. Ze zegt het rustig, afgewogen, over tuigd gebarend, als antwoord op een vraag van Gaby De Belie. Annie Aelbrecht vindt wél dat de vrouw zich soms dubbel moet bewijzen, maar eens dat achter de rug zou ze het makkelijker hebben. Mevrouw De Coninck-De Boever, want zo wil ze zich wel laten noemen, stelt zich in de politiek niet op als vrouw, wel als mens, maar uit ervaring weet zij dat men van de vrouw prestaties verwacht. Een man die maar een meeloper is, en die zouden er genoeg zijn, wordt zonder veel op- of aan merkingen aanvaard; een vrouw met minder kapacitei- ten of werklust daarentegen heeft het lang niet gemakke- Vrouwen en politiek. V.l.n.r. Annie Aelbrecht (PW), Marjet Van Puymbroeck hjk. Eens vroeg Jeanine aan (Agalev), Jeanine De Boever (CVP) en Nelly Maes (VU). Helemaal rechts moderator een )Yaas burgemeester waar- -„t io Gaby De Belie (carine) om J geen vrouwen ,n zijn Voornamelijk vrouwelijke belangstelling voor de debatavond rond vrouwen en politiek, partij had. «Ik had er ooit één georganiseerd door de FW in Sint-Niklaas (carine) de Hoe raakten zij in de poli- stemmen: «Het is mij nooit Bij de Europese verkiezin- :rd kk verzeild? Wat zijn hun opnieuw gebeurd,» zegt Nelly, gen van '79 was Agalev van de lici crvann8en? Worden zij wel au «het was de tijd dat men nog partij, vroeger nog kwamen zij *rieux genomen? Hebben zij op een vrouw stemde omdat in Antwerpen op, vorig jaar pt werkelijk dubbel zo moei- het een vrouw was». Een rela- een eerste keer voor de lande- n( lijk als mannelijke politici? tief sukses dus, maar toch de lijke partij verkiezingen. Ook Moderator Gaby De Belie baby naar de keuken, de tafels Marjet. En waarom? Ja: er ïrocg het hen. Maar eerst nog vrijgemaakt om de propagan- moeten toch ook vrouwen op even dit detail: op de debata- dawerkzaamheden alle ruimte de lijst staan, en zij zou dat vond waren 23 vrouwelijke en te geven. Want: de regering toch zeer goed doen Marjet zes en een halve (VU-er Leo Vanden Boeynants-De Qercq dacht: tot in de senaat raak ik Van Hoeylandt was stukken te was gevallen. Tweede op de toch nooit en gaf dus maar toe. lanwezig... Jong Davidsfonds en de U.D.B. Haar vader was veehande laar in Sinaai, ze was de oudste van zes en zou later een mili tante voorvechtster binnen de VU-rijen worden: Nelly Maes. Pnl al bij de Chiro, later bij het Jong Davidsfonds: voor het plezier en de kreativiteit in latie reed ze van bakker naar De stap was tegelijk hard en beenhouwer. Als ze naar de menselijk; hard omdat in de markt ging, nam ze een voor- diskussies soms een menselijke raad pamfletten mee. Niet appreciatie ontbreekt, mense- iedereen vond dit zomaar lijk omdat zij nu en dan toch Sinaai, voor de intellektuele goed. «Ik kreeg een beetje een een menselijkheid ondervindt ,:noegens en diskussies in slechte reputatie bij sommigen, die de partijtegenstellingen iint-Niklaas. Bij de Lodewijk De mensen vonden dat ik een overstijgt: «Je krijgt dan het li.j i..j gevoel van: ja, samen kunnen we nog iéts doen», hoewel Nelly geen direkte ver- Annie Aelbrecht is niet echt mannelijke toeschouwers lijst na haar grote voorbeeld. «onze horizontverruimer», Maurits Coppieters, kwam ze te staan. In '70 waren er ge meenteraadsverkiezingen en ze kreeg een derde plaats. Met een klein groen autootje en een indringende geluidsinstal- Even naast de kiezer gere kend. Ze zit niet in de senaat nu als echte politieker, zegt ze, «eerder vanuit de geest van de oorspronkelijke beweging». Agalev is natuurlijk wel een partij maar dat 'partij' is voor haar eerder een partij kiezen. 'e Raetstichting zette ze zich frank blad had». Dan v mee in om op pluralistische parlementsverkiezingen en al- basis onder de Vlaamsgezin- hoewel Nelly geen direkte ver den een dialoog tot stand te wachtingen had, verklaarde uit hetzelfde hout gesneden, brengen. Van het Jong Davids- binnenlandse zaken haar ver- Zij is altijd al strijdlustig ge- fonds ging het naar het Groot kozen. «En dat was tijdens de weest, ze wou er altijd al bij Davidsfonds. De Vlaamse Be weging vernieuwen, de Vlaam- 'weldra De Vidts'-euforie», zijn als er iets te beslissen viel. lacht ze. Maurits Coppieters is Vandaar dus. In '71 kwam er te vofkskracht bundelen, het dan als gekoöpteerde naar de in Aalst een plaats vrij; men boekje van Van Haegedooren: senaat getrokken, Nelly naar vroeg haar of zij niet... Ze het waren de items toen. Nelly de kamer: «ze vonden het wel kende al zoveel mensen? «Een prettige gedachte, een gaatje stoppen», noemt Annie ttudeerde en werd regentes. Maar het werk in de kulturele vrouw als verkozene.. De kommissie bleek ook boeiend, laatste verkiezingen stuurden Ze zat nog niet in de politiek, haar naar de senaat, wel al gevaarlijk dicht. De golf van de zestiger jaren, de brede Marjet, Annie 304 internationale kontekst intri- :erdc haar: «we dachten dat t de wereld konden verande- n», zegt ze nu. Vóór haar huwelijk kon ze niet aan politiek denken: het: «men wou er perse een vrouw bij». Klein euvel was wel dat haar man totaal apoli tiek was. Maar hoe begrijpend kunnen die mannen toch zijn, hé: je doet maar, zei hij. als je dit niet doet, doe je wel iets anders. Bij Jeanine De Boever thuis was men al bijzonder politiek geïnteresseerd. Geen reden en Jeanine Op het moment dat Marjet Van Puymbroeck in het televi sienieuws de nieuwe partijsta tuten van Agalev toelicht, ver- <wat telt ze ons in Sint-Niklaas een »u mijn moeder wel gezegd en ander over zichzelf. Marjet vo°r haar om dat ook te zijn hebben, de Volksunie, na de is niet gehuwd. Jarenlang had Integendeel. Na haar huwelijk oorlog en zo: die zag de kas- ze een belangrijke bedrijfs- kwam ze naar de Wase ge leien al door de ruiten vliegen funktie. Maar deze gegevens meente Nieuwkerken wonen .in de August Nobelsstraat!» roepen waarschijnlijk een ver- Maar Nelly trof een ware Jo- keerd beeld op van haar. Mar- Haar inzet in het verenigings lef. lid van het VU-bestuur jet is niét die keiharde zaken- 'even cn het Jaar van de zelfs. Waarom zou zij met zo'n vrouw: ze is een vriendelijke, Vrouw hebben haar toekomst "olitieke interesse de stap niet geduldige, nuchtere, ja zelfs bepaald^ Geen enkele partij, Men? Als klein meisje al sup- lichtjes timide volksvrouw, porterde ze voor de U.D.B. Misschien denk ik wel in een J Union Démocratique Beige, erg rigied politiek cliché, maar de ra- je geeft het haar niet na dat ze n.v.d.r.). Ze hingJW e dio, volgde zeer nauwgezet de in de politiek zit. Hoe brengt 'an Verkiezingsuitslagen cn was ze het ervan af in de politieke blij als er punten gedeeld wer- arena? Goed, zegt men, ze J fden. De U.D.B. was ook zo'n staat haar vrouw wel. Het is ontzaglijk klein partijtje. Van- wel een heel grote stap ook de CVP niet, kon zich nog permitteren met een volledig mannelijke lijst naar buiten te komen. Maar er waren in Nieuwkerken geen spontane kandidaten en men ging op zoek. De aandacht gaat mak kelijk uit naar vrouwen die een stuwende rol spelen in het ver- daar deels misschien toch haar weest voor Marjet. Vroeger enigingsleven. Zij hebben zo al latere sympathie voor de VU: was ze zelfs niet erg politiek een zekere achterban. Jeanine ,r was aanvankelijk niet bijzon der geïnteresseerd, maar ze zwichtte voor zoveel argumen ten. Nieuwkerken werd met zijn vijfduizend inwoners een een nieuwe partij die alles zou geïnteresseerd. «Ik kom uit de .yeranderen, maar klein moest kajotstersbeweging», vertelt 01 beginnen. Toen Theo Lefèvre ze, «ik zat wel in de gemeen- en Frantz Van Dorpe op een telijke en later ook in de lande- debatavond van haar een seig- jttnte vraag over de Vlaamse J ^Beweging te slikken kregen, 'r.icn ze woedend, maar ble- J lven het antwoord schuldig. - zit stof voor verder enga- n nt, vond Nelly, en ze stel- ar kandidatuur voor een 5' -elijke bo 'uursfunktie bij VU. Ze as de enige «Wij leden, zijn geen opv mgen eigenlijk niet zon- bijkomstige leden», kon je der een officiële spreekbuis konden. Hoe wou men anders in godsnaam iets realiseren? lijke jeugdraad, maar toch kwam ik slechts via via in kon- takt met de politiek». Haar hele leven heeft ze aan sociaal werk gedaan Ontmoe tingen met de priester Luk Versteylen moeten beslist in spirerend geweest zijn. De ge dachte grocid-- <'at de groene riendelijke gemeenteraad,» repli keerde hij wat smalend, «maar die heeft hier geen geschiede nis gemaakt» Tiens, tiens, mort onze schepen van huis vesting: hebben al die mannen dan geschiedenis gemaakt Nelly Maes heeft niet zoveel last van diskriminatie, tenmin ste niet op het strikt politieke terrein. Zij heeft het wel met begrepen op de onderhuidse zetjes. I.p.v. taartjes te eten in respcktabele huizen zoals ze dat tijdens haar studententijd gewoon was, wipte ze al eens meer een café binnen. Daarop hebben de mensen wel kom- mentaar. «Men probeert je op te zadelen met schuldgevoe lens,» vindt ze, «het is echt bedrukkend soms, ze pakken je op je zwakke plekken. Dat gaat van: ocharme, die arme dotjes van kinderen met een moeder die nooit thuis is. Een meisje vertelde me eens dat ze op het P.M.S.-centrum gezegd had dat ze in de politiek wou gaan. 'Wat?!' zei die man daar: 'wilt gij worden gelijk Nelly Maes? Die zit daar nu met haar drie kinderen!». Wees tenminste geïnteresseerd Hoe komt het toch dat zo weinig vrouwen politiek aktief zijn? Zijn zij onvoldoende ge ïnteresseerd? Worden zij kort gehouden of afgeschrikt? Dat laatste is er volgens Marjet van Agalev wel bij. De vrouw heeft schrik voor het harde in de politiek. Toch doet zij een oproep, het komt uit haar hart, zegt ze: «Ik zou alle vrouwen willen zeggen: wees asjeblief toch geïnteresseerd in politiek, in de mensen die zich plaatse lijk inzetten. Het is nodig! Als je al zelf de politiek niet inwil, informeer je, da's het minste wat je kan doen. Het feit al leen al dat we moeten aandrin gen op de aanwezigheid van meer vrouwen in de politiek, wijst erop dat er iets fout zit. Als wij vrouwen niet aan poli tiek doen, doet de politiek aan «Ja, en vanachter de kook pot of naaitafel gaat het sowie so niet,» weet Nelly Maes. «Hoeveel vrouwen gaan op ca fé? Maar het is toch dèèr dat de politiek begint hoor!» Nelly stelt het af en toe graag nogal cru. Om in de politiek te gaan, moet men volgens haar ook door een dubieus taalformalis- me kunnen kijken. Een politi cus bedoelt niet altijd wat hij zegt en vice versa. Als hij spreekt over een ideaal, spreekt hij eigenlijk over financiën opteert. Nee, deze man of vrouw kan op gemeen telijk vlak b.v. de wat moeilij ke warboel van huisvesting en grondregie rustig naast zich neerleggen en kiezen voor sport. Hij of zij laat een voet balveld aanleggen en stelt zo met één beleidsdaad een hele massa tevreden, een massa po tentiële kiezers. Huisvesting en grondregie is niet zo'n een voudige, zeker niet zo'n popu laire bevoegdheid. Het is alle maal niet zo mooi. Help Help, roepen ze eigenlijk, Jeanine, Marjet, Nelly en An nie. Een beetje gekamoe- fleerd, maar: kom ons ter hulp. Hoe komt het dat vrou wen in een maatschappij waar vrouwen op vrouwen kunnen stemmen, dit niet doen? Het is een wat overtrokken vraag. De allereerste vrouwen in het par lement werden niet verkozen door vrouwen, die hadden toen niet eens stemrecht. «Ooit komt er wel een tijd dat ik niet op een vrouw moet stemmen omdat het een vrouw is, maar omdat ik haar opvat tingen onderschrijf,» hoopt Nelly Maes, maar zoals de za ken er nu nog altijd voorstaan, is een goeie kampagne mooi meegenomen. «Tien jaar heb ben we geprobeerd om op een normale manier aan dat one venwicht te verhelpen; het heeft niet veel uitgehaald. Daarom vind ik het goed dat de vrouw zich organiseert». Vier vrouwen, drie moeders, bewust, geëngageerd, strijdlus tig, overtuigd van hun zaak. Het is geen plezierreis, zeggen ze, de politiek; je bent meer ontgoocheld omdat er weer eens niets van komt dan geluk kig omdat je er iets van kon maken. Ze zijn in de politiek gegaan om de wereld te veran deren, maar zware opdoffers hebben hen ontnuchterd. Het is slechts met kleine pasjes dat je vooruit kan en het donkerste van de nacht komt nét voor de dageraad. Maar dat is tenslotte politiek en je mag dan al je reserves hebben: je gooit geen bril weg alleen maar omdat het glas gebroken is. Leo De Bock ontvoogde gemeente en er kon macht, als hij een uitgebreide een nieuwe schepen bij mannelijke kandidaten waren kemphanen, rivalen, en men koos voor de vrouw. Als twee honden... «Ik was eigenlijk on geïnteresseerd in het begin,» meent Jeanine De Boever van zichzelf: «de verantwoorde lijkheid was niet zo groot, het had allemaal zeer weinig te zien met het uitbouwen van een beleid De inbreng van een schepen op een kleine gemeen- motivering inroept, betekent dit dat hij liever niet zijn ge zicht verliest. Nog een reden voor het tekort aan vrouwen: ze zitten zo vaak in opslorpen de beroepen. Als je verpleeg ster bent. zal je naar alle waar schijnlijkheid niet veel zin heb ben om 's avonds nog politiek aktief te zijn. Annie Aelbrecht vindt dat er nog wel een alternatief is voor de barrikadepolitie. Het «Na Thielrode wilt u met uw peerden spoeden. Aenroept daer St.Eloy, I Zoo zal God u be hoeden». Elooi (maar je mag ook Eligius zeggen) is het sakrale paradepaard van de Wase Durmegemeente Tielrode. Ruiters reppen zich telkenjare bij de vakantieaanhef naar de Sint-Jozefkerk en omge ving, wie weet behoedt dat gebaar de beesten voor ziekten. Maar ook de berijders van een stélen ros zakken naar Tilroda af. Want Elooi beschermt menig weggebruiker en ontfermt zich zelfs over goud-, hoef- en edelsmeden, pachters, zadel- en horlogemakers. Eligius was een goudsmid die voor de Frankische koningen Clotarius en Dagobcrt werkte en later bisschop van Noyon werd. Hij leefde van 588 tot 660, dertien eeuwen geleden dus. Dat goud verloor door de overlevering z'n glans, men memoreerde de Sint vooral als hoefsmid nadien. Het zilveren aambeeld Hoe verzeilde de gedachtenis aan de royale smid dan in Tielrode Tijlrodezeggen sommige Uilen spiegels)? Volkskundige Robert Ruys weet er mis schien meer van. Hij maakte een ommegang door heel Oost-Vlaanderen en ontwaarde Elooien (Eloois) in Tielrode en Kieldrecht, Aalst, Herder- sem, Burst en nog een dozijn èndere plekken. Zo rond 1500 moeten in Rijmenam en Zeveneken voor het eerst konfreries van Sint-Elooi zijn opgedoemd. Die van Tielrode is van jongere datum, ik meen te weten dat de broederschap in 1724 opgericht werd, opgeheven in 1807 en opnieuw opgericht in 1887. Robert Ruys, wiens boek over 250 jaar Sint-Elooi- konfrerie in Tielrode in druk is, mag me gerust korrigeren mocht ik de nagel niét op de kop slaan. Elooi hamerde er dus koninklijk op los, destijds. Zijn relikwieën zijn vaak in een zilveren hamer besloten en als de pastoor de zegen geeft hanteert hij dat instrument zachtjes naar z'n gelovigen toe, een bidplaats is géén oord waar je technisch knock out wordt geklopt. De jongelui van Tielrode schonken in 1729 een zilveren aambeeld en/of een blaasbalg aan de kerk. Sedert 1956 dragen twee knapen het paneel met zilveren ex-voto's in de optocht die aan de grens met Elversele rechtsomkeer maakt naar de Sint- Jozefkerk. In het rechter zijaltaar van de kerk vind je een houten Elooibeeld, het beeldje in de kapel op de hoek van de Antwerpsesteenweg en de Kapellestraat werd door de Sint-Niklase familie Boëy in 1886 aan de kerkfabriek geschonken. In Tielrode worden traditioneel bedevaartvaantjes verkocht met Sint-Elooi. Sint-Elooi eren ze in Tielrode al kermisvierend, hoe kon het ook anders. Kermis van Sint-Pieter, op 29 juni (feest van Pieter en Paulus) of de zondag nadien. 4 juli is dat dit jaar. Parade met paarden In Tielrode willen ze Elooi die dag eens uitge breid onder de aandacht brengen. Want je mag een gekregen paard niét in de bek kijken. Ruiterlijk wordt de eerste julizondag geparadeerd door boere- horsen en koerspaarden, Elooi trekt in ingetoomd galop langs kerk en straten. Edelsmeedwerk, beeld houwwerk, schlideriien, oude dokumenten en aller hande artistieke objekten worden geëxposeerd in een gelegenheidstentoonstelling. Een gelegenheids- Tielrode Confrérie van Sint-Elooi vaandel op doek kan je tegen vijftig frank verkrij gen, een mooie Elooischaal kost vijfhonderd frank. Robert Ruys, voorzitter van het provinciaal ver bond voor heemkunde in Oost-Vlaanderenauteur ook van een boek over veerboten en veerponten in de provincie (het werd eerder in De Voorpost voorgesteld), streek in het Durmedorp neer en schreef vanuit lokale optiek de historie van de Elooikonfraters neer. In een breder perspektief wordt aandacht besteed aan de volksdevotie in het algemeen, de paardenommegangen en de diverse Elooivieringen in Oost-Vlaanderen. Ook in Kiel drecht b.v. bestond een broederschap én een bede vaart (eind juni telkens), ze werden afgeschaft. Het boek over Elooi kost 350 frank (gewoon exemplaar) of 500 frank (luxe-uitvoering). Het zal zowat 120 pagina's dik zijn en veertig illustraties bevatten. Begin juni verschijnt het, in een oplage van duizend exemplaren. Bestellen kan door over schrijving van die centen op rekening nr. 737- 6251141-19 van de Elooikonfrerie, Gentstraat 143 in 2698 Tielrode. Robert Ruys houclt in die publikatie ook even halt bij een handvol kapelletjes, heeft het over het (verwoeste) kasteel Appelsvoorde en de vesting Luysenbos, over het bezoek van de Hollanders en de Fransen in de zeventiende eeuw aan Tielrode, over enkele archeologische vondsten. Een heleboel verenigingen werkten samen met het oog op de realisatie van én het heemkundig- historisch waardevolle boek, én de tentoonstelling, én de kermis. Want er wordt die vierde juli ook gegeten, tegen demokratische prijzen, in de ver nieuwde Kring. U hoort bijtijds nog wel van ons met méér gegevens over de festiviteiten. Héél Tielrooi is immers ten prooi aan Sint-Elooi, en het hoefgi p- pei moet tot ver in de omtrek klinken. W.V.

De Voorpost | 1982 | | pagina 9