•raas Een wereldrekord op barkrukken Weekblad van Header - Hume-ea Seheldestreek Ssnt-Niklase koor Canteclaer verliest bezieler dr. Raymond De Meester Aalsters stadsbestuur! wil tewerkstel!» r 21 - Ook Wase scoutsbeweging in rouw FOTO =4= Belasting- en reglementenvrij... «Hoe gezond en Drie van de vier hielden vol in Sint-Niklaas Kan ontieer.a woraen gei De Voorpost VRIJDAG 16 APRIL 1982 35' JAARGANG NR. 15 - 28 F De Meester (arch) Morgen zaterdag 17 april zou BRT-3 een driekwartier durend programma realiseren of althans de opnamen daarvoor komen maken bij het koor Canteclaer uit Sint-Niklaas. En op 16 mei zou de bezieler van dat gezelschap, de stichter- dirigent, in Antwerpen aantreden voor de finale van het ANZ-nationaal koortreffen. Allerheiligen '82: Canteclaer zou in de voormiddag een plechtige mis en in de namiddag een koncert zingen in de Parijse Notre-Dame. 1982, Goede Vrijdag. Een bang bericht: dr. Raymond De Meester is overleden. 67 jaar was hij. Don Bosco Woensdagavond 7 april leidde hij nog een speciale repetitie van de zangvereni ging met het oog op de Goede Vrijdagdienst in cfe Don Bosco kerk in Sint- Niklaas. Dr. De Meester was opgewekt, vol goeie moed. Donderdagmorgen moest hij bij hoogdringendheid worden overgebracht naar het ziekenhuis. Z'n kollega's-artsen deden het schier onmogelijke om hem te redden. In de vroege morgen overleed hij op Goede Vrijdag. Het lijdensverhaal van Kristus sprak hem erg aan en elk jaar besteedde hij heel wat zorg aan de samenstelling van zijn programma voor de Goede Vrijdagdienst in de Don Boscokerk. Zijn laatste bekommernis was trouwens nog dat zijn koor zéker deze dienst zou hebben gezongen in die bidtempel. Canteclaer was zwaar aangeslagen, de héle kerkgemeenschap diep ontroerd. En in die sfeer heeft het koor toch nog, onder leiding van zoon Johan De Meester, de laatste wens van de Canteclaerbezieler volbracht... Schoonheid brengen Een kwarteeuw geleden ontstond Canteclaer uit de zanggroep en speelschare van de Sint-Jorisscoutsgroep. Het gemengd koor ging rond 1957 onmiddellijk de weg op van de vernieuwde Europese koorbeweging Europa Cantat. zulks mede onder invloed van de Halewijnstichting. Het repertoire, dat vroeger hoofdzakelijk bestond uit Europese volksliederen en zangen uit de jeugdbeweging, werd nu aangevuld met a capellawerken uit zowat alle stijlperiodes. Sindsdien koncerteer- de Canteclaer herhaaldelijk in binnen- en buitenland: reizen werden onderno men naar o.m. Rome, Hannover en Braunschweig en de Sint-Niklase zusterstad Colmar. Raymond De Meester moest vijfentwintig jaar geleden een keuze maken tussen zijn werk als scoutsleider en zijn taak als dirigent van Canteclaer, de twee kombineren kon niet meer. Met gerust gemoed liet hij de scoutsfakkel in andere handen over. Canteclaer zou hij helpen uitbouwen, onvermoeibaar blijven leiden. Om zich te bekwamen als koordirigent ging hij heel vaak kursussen en koorweekends bijwonen. Nu nog volgde hij een kursus stemvorming bij Louis De Vos, hij was ook ingeschreven voor de acht dagen durende Europa Cantat- ontmoeting die in augustus plaatsvindt. Schoonheid scheppen voor zichzelf en die overdragen aan anderen. Dat was zijn gulden regel. Bij Canteclaer, in de muziek, zocht hij een steeds groter wordende geestelijke verrijking, die hij op zijn koor overdroeg. Al was hij dan geen konservatoriumgevormde» dirigent, hij kon toch door z'n erg grote gevoelen voor schoonheid en z'n kulturele achtergrond aan elke partituur een eigen interpretatie geven die bewondering afdwong. Zo kon je meemaken dat Ignace De Sutter hem ooit zei: «Dr. De Meester, u hebt dat stuk beter gezongen dan het in werkelijkheid is...». Geleidelijk aan kon hij zijn koor uitbouwen tot één der meest vooraanstaande zangmaatschappijen uit de provincie. De vermaardheid reikte over de grenzen heen, tot in Joegoslavië toe waar men vorig jaar nog te gast was. Scouts Nadat ruim vijftig jaar geleden in Sint-Niklaas van wal was gestoken met de Kristus Koninggroep, werd gezocht naar het middel om meer voortrekkers te rekruteren buiten het milieu van kollegestudenten. Men besloot een tweede scoutsgroep te stichten, ditmaal een parochiale. De O.L. Vrouwparochie was meteen gewonnen voor het initiatief, en e.h. Gordijn gaf de toelating en stelde een lokaal ter beschikking in de Dalstraat. Daar werd de Sint-Jorisgroep geboren in mei 1933. Op een avond werden Raymond De Meester en Albert Dirix bij «master» Bruynincx op zijn kamer ontboden om eens te komen «klappen». De groep koos de naam van de pas overleden WKS-voorzitter De Hasque, naderhand werd voor Sint-Jorisgroep geopteerd. Ook in Wase scoutskringen laat «master» Raymond dus een grote leemte na, de rijzige, imponerende figuur zal men nimmer vergeten. En wie kende hem niet als huisarts, plichtsbewust ten opzichte van zijn patiënten? Raymond De Meester laat een heel toegewijde echtgenote en vier kinderen na. Een medewerker van hem, erg verbonden met Canteclaer ook en uit wiens basistekst ik hierboven heel wat gegevens heb gepuurd, schreef ontroerende, zachtklinkende zinnen over hem. We citeren René: «We zijn er zeker van dat je binnenkort daarboven in de hemel een engelenkoor zult dirigeren. Ach, hoe konden je ogen blinken van intense vreugde bij het aanhoren van een mooie passage in één of ander werk! Zij die achterblijven zullen het kwaad krijgen...» W.V. "I Het Canteclaerkoor o.l.v. Raymond De Meester, in oktober '76 tijdens een optreden in de Don Boscokerk te Sint-Niklaas (arch) FOTO-CINE-VIDEO s tewfcrtöfellings- Begin april heeft het Aalsters stadsbestuur1 de kandidatuur gesteld van de stad als I zone. De oprichting van de zogenaamde T-zones werd opgeno men in het regeerakkoord van Martens V en tot nog toe hebben o.m. de gewesten Boom-Rupel, Turnhout en Gent zich al kandidaat gesteld om zo'n belasting- en reglemen- tenvrije zone op hun grondgebied te vestigen. Dit quintet staat in voor de organizatie van het Colloquium dat de Jonge Kamer Dendermonde organizeert. (v) Voor de eerste maal sedert zijn bestaan organizeert de Jonge Kamer van Dendermonde een tweedaags colloquium dat volledig in het teken zal staan van «hoe gezond en goedkoop financieren». Aan dit colloquium verlenen ook de banken hun medewerking, zodat men werkelijk van een uniek programma kan spreken, dat vooral de bedrijfslei ders in de brede zin van het woord moet kunnen aanspreken. Het colloquium heeft niet louter als bedoeling aktuele informatie te verschaffen, maar evenzeer deze informatie in de dagelijkse beroepspraktijk te leren aanwenden en ook toepassen. Men heeft voor dit tweedaags colloquium enkele vooraanstaande sprekers, specialisten ter zake. aange zocht. Onder meer Walter Corluy direkteur van de Generale Bankmaatschappij Aalst J. Michiels direkteur van de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid te Gent, R. Vandelanotte, professor aan de UFSAL en de heer L. Cappellemans. adjunkt- kabinetschef van de minister voor ruimtelijke ordening en streekeconomie en tenslotte de direkteur van DDS Herman Rupus. Al deze sprekers hebben zich bovendien bereid verklaard antwoord te willen geven op de gestelde vragen en zullen ook graag de deelnemers aan dit colloquium te woord staan zaterdag tijdens en na de lunch. Aan de hand van praktijk voorbeelden Een colloquium organize- ren vergt heel wat voorbe reiding, vooral omdat men moet kunnen rekenen op de goodwill en de inzet van velen, soms ook van niet- leden van de organizerende vereniging. Maar wanneer men dan kan verklaren dat alles voor mekaar is geko men, dan is de voldoening ook groot. Het is inderdaad een niet te onderschatten4 opdracht een dergelijk colloquium op het getouw te zetten. Maar gewapend met de we tenschap dat het onder werp heel wat personen moet aantrekken, heeft de kommissie colloquium ge leid door Walter De Batse- lier zich met zorg en nauw gezetheid over het prog ramma gebogen. Het tema «hoe gezond en goedkoop financieren?» is meer dan ooit aktueel en gaat rechtstreeks in op de materie overheidssteun en stimulansen met een grote nadruk op de financierings- vormen en de overheids steun. Het ligt niet alleen in de bedoeling aktuele infor matie te verschaffen, maar ook deze informatie in de dagelijkse beroepspraktijk te leren aanwenden en toe passen. Grote aandacht zal dan ook gaan naar de prak tijkgerichte aanpak van de problematiek van de finan- Succesvol experiment Het was met name het In- stitutum Europaeum dat vorig jaar het voorstel for muleerde tewerkstellings zones op te richten naar het model van Taiwan, Korea en Singapore. Deze instel ling adviseert verschillende Europese regeringen en de EEG. In dit geval gaat het om het vestigen van nieuwe bedrijven in beperkte zo- ;nes, waar de vennoot schapsbelasting tijdelijk zou worden opgeheven ter wijl ook de hele admini stratieve rompslomp opzij wordt gezet. In Engeland, Ierland. Duitsland (Ham burg) en Monaco werd het experiment reeds met suk- ses ingevoerd. Aalst zag in de periode tus sen 1972 en 1980 meer dan vijfduizend werkplaatsen verloren gaan in de sekto ren textiel en kleding en telde op arrondissementeel niveau eind 1981 niet min der dan 13.749 volledig werklozen; in 1977 bedroeg het aantal pendelaars 51.742, hetzij 48% van het globaal aantal aktieven; al le reden dus om elke gele genheid tot tewerkstelling op eigen territorium met beide handen aan te grij pen en een eventueel expe riment niet uit de weg te gaan. Politieke zwaargewichten Op maandag 5 april j'. had burgemeester Louis D'hae- seleer een onderhoud met de directeur-generaal van het Institutum Europaeum. De heer Michiel van Not- ten kwam tot de slotsom dat de jarenlange inspan ningen op ekonomisch en kommercieel gebied plei ten ten gunste van de Aal- sterse kandidatuur. Men zal echter moeten op tornen tegen Gent, waar de politieke spierkracht meer samengebald is dan in het probleemgebied Aalst. Po litieke zwaargewichten als Wilfried Martens, Willy De Clercq en Guy Verhofstadt kunnen het laken naar Gent toehalen, zodat Aalst met zijn groeiende econo mische ellende uiteindelijk toch in de kóu zou blijven staan. Omdat het hier tenslotte gaat om een lokale aange legenheid zal in deze zaak veel afhangen van de aan pak van de Vlaamse deelre- gering. In de huidige dra matische omstandigheden is de hoop van heel wat Aalstenaars gevestigd op positieve initiatieven van overheidswege om de te werkstelling in eigen streek te bevorderen. Uit het moeras... Uit diskussies is wel geble ken, dat er enige twijfel bestaat betreffende de haalbaarheid van de T-zo nes waaneer het gaat om gelijkaardige bedrijven in en buiten dergelijke zone. Voor de bedrijven buiten zulke begunstigingszone betekent dit ongetwijfeld diskriminatie... Doch daar is allicht wel een mouw aan te passen! In de praktijk is in Aalst op de industriezone Wijn- gaardveld plaats voor ver schillende bedrijven en be drijfjes, die samen kunnen zorgen voor de broodnodi ge tewerkstelling in onze regio. De keuze is klein: verder wegzinken in het ekono misch moeras óf gretig ge- oruik maken van iedere ge legenheid om eruit te ko men. Het ligt uiteraard voor de hand dat het Aal sters stadsbestuur niets aan het toeval mag overlaten bij de Vlaamse deelrege- ring de kandidatuur van Aalst krachtdadig te steunen! T. ciering in de eenmanszaak, in de pvba's, de nv's. Vol gende tema's zullen aan de hand van praktijkvoorbeel den worden uitgediept: analyse van de financie ringsbehoeften (vermogen- stroom, de cash-flow en de rentabiliteit); beschikbare financieringsvormen en de daarmee verbonden finan cieringslasten; overheids steun verleend voor nieuwe investeringen gefinancieerd door eigen of vreemd kapi taal en daarmee gepaard fiskale stimuli; de Lees door blz. 3 Tijdens het jongste paas weekend is de drang naar een plaatsje in het Guiness Book of Records weer ern stig opgelaaid. Te Ekeren- Donk produceerde een Brasschaatse banketbakker daarvoor een reusachtig paasei en dat eitje van vier meter hoog en 9 m 06 om trek steek je zomaar niet in je broekzak. Ook in Sint- Niklaas werd de aandacht op een rekordpoging geves tigd. Een viertal moedigen hadden zich er voor een zitje op een barkruk aange boden. Tachtig uur is echter een hele tijd en daardoor werd de bedrijvigheid in 't Land huis op de Markt dag en nacht in stand gehouden. Pol Verbuyst, Omer Bau- wens, Peter Vercauteren en Johan De Saeger wer den op hun barkruk de trekpleisters vanaf vorige vrijdag te 12 u. Dokter Herman Hermans uit Ham- me zorgde voor de medi sche begeleiding. Als getui gen werden Mike Janssens en Norbert Schuit opge trommeld en deurwaarder Paul De Beider uit Beveren hield geregeld een oogje in 't zeil. Na een uur of twintig werd de ongestelde Omer Bau- wens door de medische dienst uit koers genomen. Een morele tegenslag voor de anderen, maar die opga ve is eigenlijk nog tot een stimulans uitgegroeid. Ook de op alle tijdstippen aan wezige supporters hebben daartoe enorm bijgedra gen, vooral bij de moeilijke periodes van het drietal. Een bijan onmenselijke wilskracht legden zij aan de dag en de drang om te lukken heeft het uiteinde lijk gehaald. Dat stond in de namiddag van paas maandag al vast en een de legatie van de Muzikale Sportkringers heeft de laat ste uurtjes feestelijk mee gespeeld. Het werd omstreeks 20 u. een gedrum van jewelste om in 't Landhuis te gera ken en daar heerste een uitbundige stemming. Pol Verbuyst, Peter Vercaute ren en Johan De Saeger (of de kelner van de Maodx) zaten er toen wat bleekjes bij. Tachtig uur op een barkruk is trouwens niet niks en je moet het altijd maar doen. De drie nieuwe rekordhouders waren over igens gelukkig met het re sultaat, en «ergens» heeft Pol Verbuyst al andere plannen. Dat vertelde hij onder de spuitende cham pagne door. Op het bereik te sukses werd nog herhaal delijk getoast in 't Land huis. Over de organisatie van de Peé waren de kom- mentaren eensluidend gun stig... R.V.L. wife een uitgave Barkrukzitters in Sint-Niklaas. Omer Bauwens moest op doktersadvies stoppen, maar de overige drie hielden het tachtig uur vol (dw) UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Oendennonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 28 F Jaarab. 1.260 F 6 maand 650 F 3 maand 340 F Verantwoordelijke uitgever a DE CUYPEB

De Voorpost | 1982 | | pagina 1