Üil Jongeren marcheren voor werk Frituur en Contry snack Nisette te Helder gem -_4 til* Notarissen moeten duidelijke taal schrijven Hamse scouts kwart eeuw oud Uniek in België Wujmsg l 2 Zaterdag 24 april zullen duizenden jongeren te Brussel mee opstappen in de «Jongerenmars voor werk» die wordt georganizeerd door ruim 30 jongerenorganisaties uit Vlaanderen en Wallonië, van allerlei strekkingen. Het is in feite de allereerste maal dat de jongeren de handen in mekaar slaan om samen op te komen voor werk. Het is immers uit een onderzoek gebleken dat de jeugdwerkloos heid met de dag toeneemt. Waren er tien jaar geleden 100.000 tot 120.000 jongeren onder de 25 jaar werkloos, dan is dat aantal ondertussen opgelopen tot 160.000. Dat wil zonder meer zeggen dat een derde van de werkloze bevolking van ons land bestaat uit jonge mensen. Dat is trouwens een van de redenen geweest die de jongeren ertoe hebben aan gespoord deze jongeren- mars voor werk te organi- zeren. Het is niet de enige reden geweest, zo vernamen we van een van de inrichters tijdens een perskonferentie die dinsdag in het Centrum voor Werkende Jongeren te Dendermonde werd ge geven. Er is ook de vast stelling dat de jongeren dit probleem van de werkloos heid allemaal op eenzelfde manier ervaren en dat bo vendien ook alle jeugjor- ganizaties met dit probleem worden gekonfronteerd. Erger nog: zij kunnen er Oude Vest 34 te «330 Dendermonde Tei 052/21.40.60 H. Hoymanpfetn 16 teSim-föda» Tel. 031/76.43.54 Pontstraat 64 te Aalst Tel. 053/70.41.13 Staf Dewachter. Martc De Backer en Woofer Vïoebergh uitgever: 0. De Cuyper Oude Vest 34 te Dendermonde Uitgeverij De Cuyper Oude Vest 34 te 9330 Dendermonde Tel. 052^1.40.60 geen afdoend antwoord op geven. Een vierde en kapi tale reden is dat het beleid weinig of geen perspektie- ven voor de toekomst te bieden heeft. Dat werd on der meer vastgesteld tij dens een eerste vergade ring die in juni van vorig jaar werd gehouden en waarop verantwoorde lijken van vele jeugdbewe gingen aanwezig waren. Meteen werd besloten een sensibilizatiecampagne rond het probleem van de jeugdwerkloosheid op te zetten. Hierin werden drie tema's naar voor gescho ven: in de eerste plaats wil de men nadenken over de oorzaken van de krisis, ver volgens wilde men de jon geren ertoe aanzetten zelf na te denken over hun ei gen situatie en hen boven dien vragen wat ze zelf wil den. In de derde plaats werd er gepraat over een aktie rond het hele pro bleem. Die aktie is dan uit gemond in een jongeren- mars, waarvoor door de in richters een eisenplatform werd samengesteld. Eisen Vier grote eisen hebben de jongeren. In de eerste plaats recht op vast, krea- tief en nuttig werk. Dat moet ook passen in een industriële politiek, die in plaats van de winst, de be hoeften centraal stelt. Werk in eigen streek en een rationeel gebruik van energie en de ontwikkeling van de alternatieve ener giebronnen, evenals de af bouw van de wapenindus trie vallen onder dit hoofd stuk. De jongeren eisen ook recht op een volwaar dig inkomen, ook al heb ben ze geen werk gevon den. De jongeren willen op eigen benen staan en eisen geen diskriminerend jeugd loon, vooral niet voor jon ge vrouwen. Werkloze schoolverlaters hebben recht op een vervangingsin komen en niet op een aal moes en bovendien moet het uit zijn met de admini stratieve vernederingen tegenover werklozen. Ook de dagelijkse stempelkon- trole moet worden afge schaft. Op de derde plaats komen de jongeren op voor gelijke kansen in onderwijs en vorming. Een perma nente vorming voor ieder een is de minimumeis die men stelt, maar ook een demokratisch en gratis on derwijs wordt gevraagd. Het onderwijs moet boven dien minder autoritair zijn en moet nauwer aansluiten bij de leefwereld van de jongeren. Tenslotte wordt opgekomen voor een ande re maatschappij, een nieu we samenleving die gericht is op de produktie van nut tige dingen, de strijd tegen de verspilling aangaat, de afschaffing van de sociale ongelijkheid in haar banier voert en solidair is met de derde wereld. Dat zijn zo wat de voornaamste eisen die de jongeren tijdens hun mars zullen scanderen. Te voet Vanuit een viertal plaatsen in het land zullen de jonge ren te voet naar Brussel optrekken, om daar op za terdag 24 april een grootse protestbetoging te houden voor meer werkgelegen heid. De Dendermondse groep sluit aan te Wetteren waar de marcheerders zich zullen melden op 21 april. Om 19.00 uur wordt er ver zameld en wordt er geke ken naar een toneel met als titel 't Zinkend schip dat zal inspelen op de proble matiek van de jeugdwerk loosheid. Vanuit Wetteren zet de grote groep zich dan in beweging naar Brussel, waar men zaterdag deel neemt aan de mars. Wie echter geen zin heeft om de afstand Wetteren Brussel te voet af te leggen, en toch wil deelnemen aan de mars te Brussel, kan op 24 april met de bus naar de jongerenmars. Daarvoor doet men er best aan zich te laten inschrijven bij het CWJ, Gentsesteenweg 58 te Dendermonde, waar men dan een kaartje krijgt dat recht geeft op een plaatsje op de bus. Men krijgt er ook een lijstje met opstapplaatsen en vertrek uren. De bussen zullen Brussel stipt om 21.00 uur verlaten. Wie deze bus dus mist, kan de terugreis te voet aanpakken. Petitie De perskonferentie te Den dermonde werd niet alleen bijgewoond door vertegen woordigers van verschillen de jeugdbewegingen en af gevaardigden van de vak bonden, maar ook door Gemeenschapsminister Jan Lenssens en volksvertegen woordiger Norbert De Bat- selier. Aan hen werd een petitielijst met ruim 700 handtekeningen van jonge ren overhandigd. Zij ver klaarden zich niet alleen solidair niet deze Jongeren mars voor werk, maar schreven ook op welk be roep zij graag zouden uit oefenen in deze andere maatschappij waarin ieder een het recht heeft op zin volle arbeid, een volwaar dig inkomen en permanen te vormingskansen. Vermelden we ook dat rond deze jongerenmars nog een aantal aktiviteiten op het programma staan te Dendermonde. Op vrijdag 16 april in jeugdhuis 't Pi- laartje vertoning van de film «Peoples March for Jobs» gevolgd door een jongerenmarsfuif; op zater dag 17 april een info-stand en een voettocht in Den dermonde. Deze tocht ver trekt aan het kruispunt Brusselsestraat - Oude 'Vest om 14.00 uur en er is in Oudegem in het jeugd huis «Move» ook een voor stelling van de film «Peo ples march for Jobs». Zon dag 18 april is er een fiets- karavaan door Zele. Deze karavaan vertrekt om 14.00 uur aan het Gildenhuis. Maandag 19 april gaat dan de voettocht Mars op Brus sel in Oostende van start. Woensdag 21 april zijn de marcheerders in Wetteren en op vrijdag 23 april wordt er in Dendermonde een po litiek kafee gehouden om zaterdag 24 april dan deel te nemen aan de jongeren mars voor werk te Brussel. Toen in 1907 de ondertus sen reeds beroemde en ver maarde Baden Powell met een aantal jongelingen de wijde vlakten introk en hen de principes van hulpvaar digheid bijbracht, was dit de vurige start van een groep die jaren later zou uitgroeien tot een miljoe nengemeenschap, ver spreid over de gehele we reld. De padvinders begon nen dus klein, maar de stel lingen en opvattingen van Baden Powell sloegen zo aan dat weldra tot over alle wereldzeeën vaste waarden kregen en de scouts uit groeiden tot een machtige, grote familie. Die familie werd na enkele jaren aan gevuld met de gidsen meisjes en sedert enkele jaren zijn beide groepen dan ook samen in de Vlaamse vereniging van ka- tolieke scouts en meisjes- gidsen. Dit feit wordt dus gevierd op nationaal vlak. Op zondag 18 april wil men in de plaatselijke groepen de aandacht trekken van het grote publiek, opdat dit opmerkelijk feit niet enkel aan de insiders zou voorbij gaan. Te Hamme wordt door de leiding van alle leeftijdska- tegorieën een plan uitge werkt om een dag te ver zorgen die zowel aan scouts, ouders, sympatisan- ten en nieuwsgierigen moet voldoen. Scouting werkt in takken, per leeftijd dus. Men kan er terecht vanaf 8 jaar bij de welpen, vanaf 11 jaar komen ze terecht bij de jogi's - jongverkenners en jonggidsen. De ouderen van 14 tot 17 jaar behoren bij de givers-gidsen verken ners en in de oudste tak, de jins, bereidt men de jonge ren voor op hun latere taak, leiding geven. Dit al les kadert in het plan van gemengde werking, zodat deze werking wel een echt realistische verhouding krijgt. Op zondag 18 april is het opendeurdag en dit in en rond de lokalen die zijn gesitueerd op de Zilver berk, gelegen aan de Zil verberkstraat, parochie H. Familie. Vanaf 10 uur 's morgens zijn alle scouts, van klein tot groot, aanwe zig. Zij zullen voortdurend Reeds in 1979 protesteerde de Werkgroep Leefmilieu Aalst tegen de manier waarop sommige notaris sen hun notariële berichten opstellen. Ondertussen schijnt de toestand heel wat verbeterd te zijn en schijnt de wet van 10 augustus 1978 die stelt dat de rekla- me van de notarissen de meest recente stedebouw- kundige bestemming van de onroerende goederen ondubbelzinnig moet ver melden zeer goed opge volgd te worden. Toch viel het oog van de bekende Aalsterse leefmi- lieugroep op enkele ano- maliën. Aldus las men in de editie van 24.2.1982 in een Aalsters reklameblad nog een bericht waarin melding gemaakt werd van de open bare verkoop van twee per celen toekomstgrond in de Spoorwegstraat te Mere. Wat is toekomstgrond, zo vraagt WLA zich af, reke ning houdend met het feit, het twee percelen betreft van gronden die gelegen zijn in een woongebied met landelijk karakter. Open lijk wordt de vraag gesteld waarom men dan geen bouwgrond verkocht ist plaats van toekomstgronc n§ Even verder las men ifo< verkoop van opbrengsteigendom aan ins Leopoldlaan te Aalst. I :n< nader toezicht bleek het gaan om twee autostaaial plaatsen in een bestaai of benzinestation. De verk h; pende notaris had volgt WLA dan ook beter g or sproken over autostaai plaatsen in plaats van o brengsteigendom. Ook het feit dat bij i e verkoop van weide-, za: en bosgrond in de Falui or tjes vermeld werd dat tv liggingen volgens het g ng westplan gegeven werdt p zonder waarborg, vin g WLA maar zonderlin «Als buitenstaander kant rl; daat-koper zou men to<ez tenminste mogen verwacl h ten dat de vermeldde geg vens ovër het gewestpla juist en volledig zijn», a dus de Aalsterse leefn lieugroep, die de opd vraag stelt of sommige n tarissen wel steeds ondul belzinnig de stedebow kundige gegevens verme-t den zoals de wet voof schrijft. aktiviteiten organiseren. Er is gelegenheid de lokalen te bezichtigen. De takken zul len hun werking voorstel len. Tal van nevenaktivitei- ten zijn gepland. Naast een volleybaltornooi willen de ouderen een gooi doen b( naar enkele wereldrecon» zoals paalzitten en moddei zitten. Heel wat belangsta ling wordt er dan ook vef wacht zondag a.s. van tot 18 uur. P.V.Ö De milieugroep Leefmilieu-Hamme koördineert een aktie waarbij fotografen, drukkers, uur werkherstellers en optiekers betrokken zijn. Het is dc bedoeling om kwikbatterijtjes uit uurwerken, hoorapparaten, rekenmachientjes, fototoestellen, flitslampen en dergelijke in te zamelen. Hiertoe wordt er een bokaal op de toonbank geplaatst, waarin men deze batterijtjes kan kwijtraken. Leef- milieu-Hamme zorgt dat de inhoud van deze boka len bij een recyclagefïrma terecht komen en niet in ons leefmilieu. Waarom nu kwikbatterijtjes recupereren? Kwik is een grondstof die als afval nogal wat problemen meebrengt voor onze samenleving. De alarmerende berichten over met kwik vergiftigde mosselen en zeevis aan onze kusten is daar een vrij recent voorbeeld van. Ook uit Japan ontvangen we regelmatig berichten over vergiftigingsgevallen met dodelijke afloop. Kleine hoeveelheden van dit vloeibaar metaal door ons lichaam opgenomen, kunnen reeds zeer ernstige gevolgen hebben. Het samenbrengen van zulke giftige en dure stoffen, om deze te verwerken en opnieuw in omloop te bren gen, helpt ons dergelijke rampen voorkomen. Met de bereidwillige medewerking van bovenver- noemde handelaars zal deze aktie voor Leefmilieu- Hamme zeker een sukses worden. In de Durmege- meente willen hieraan reeds tien zaken meewerken. P.V.G. fpitUUR NISETTE Is België het land bij uitstek wat de friten betreft, dan kan men op stuk van verkoop toch nog altijd wat opsteken in de Verenigde Staten. Daar vindt men op geregelde afstanden kleinere maar uiterst gezellige bedoeningen, waar men niet alleen «uit het vuistje» kan eten, maar in een aparte ruimte evenzeer kan genieten van een heerlijke maaltijd die bovendien in het bijzijn van de klant wordt geprepareerd. Paul Nerinckx was voor een familiebezoek in de Verenigde Staten en maakte daar kennis met dergelijke «Contry snacks». Hij vond het een uitstekende idee en besloot ook in België met een gelijkaardige zaak te beginnen. Het stuk grond waarop de frituur stond die door zijn vrouw Nisette met vaardige hand werd geleid, leende zich immers uitstekend tot de re&lizatie van de idee. Zo kwam het dan op ze kere dag de oude frituur aan de Steenweg op Ge- raar ds bergen te Helder- gem verdwenen was en enkele mannen druk doende waren aan de bouw van een ruime cha let, Waarin het behaag lijk en knus zitten zou zijn. Het resultaat mag gezien worden. Twee af zonderlijke ruimtes, waarvan de grootste is voorzien voor het contry deel en waar een 60-tal personen aan de gezelli ge tafeltjes makkelijk plaats kunnen vinden. Door de grote ramen hebben zij een uitzicht op de drukke weg van Geraardsbergen naar Aalst. Maar wie liever tussen de happen door naar de televisie kijkt, kan dat ook doen. Hele maal achterin is de keu ken gebouwd. Een open keuken, die de klant toe laat te zien hoe de ge rechten door de uitste kende kok deskundig worden bereid. Dat ge beurd nadat men zijn keuze heeft gemaakt aan de grote kijk-frigo, waarin het rijke aanbod aan schotels staat uitge stald. Eenmaal zijn keu ze gemaakt kan men na tuurlijk genieten van een aperitief om bij het eten de zorgvuldig gese- lekteerde wijn te proe ven. Maar wie geen wijnliefhebber is, kan ook de beste bieren uit de streek nuttigen. Vak bekwame en vriendelij ke jonge mensen serve ren met een zwier en veel dienstvaardigheid de lekkere schotels. Het moet gezegd dat de keu ze zeer uitgebreid is en kan gaan van een een voudig belegd broodje tot een zeer speciale steak die men allicht nergens anders zo kan eten. Het zijn de geneug ten van de Contry Snack Nisette die daar op hun best zijn. In een tweede deel wor den dan hoofdzakelijk de friten geserveerd. Ook daar zijn er een veertigtal zitplaatsen aan dezelfde mooie en stevige tafeltjes, keurig gedekt met een fris geruiten tafelkleedje. En zoals in de Contry Snack ook daar steeds dagfrisse bloemen om het geheel nog een stuk gezelliger te maken. Met bekwame spoed worden er ook de friten in de speciale vuren gebakken en opgediend zoals U die het liefst wilt hebben. Met natuurlijk en naar keuze de bijhorende sausjes, vleeshapjes of mosseltjes En wie graag thuis van de over heerlijke friten wil lus ten, die komt ook best aan zijn trekken. En de prijzen zult U vra gen? Geen enkel pro bleem, die staan buiten kijf zeer demokratisch. Geen enkel bezwaar dus om er even langs te lo pen en zich te laten on derdompelen in de Ame rikaanse sfeer van de enige contry snack die België rijk is. Nisette, een naam om te onthouden Frituur en Contry Snack Nisette zullen met de tijd een begrip worden. Van daar dat het ook nuttig is om te weten waar de Frituur Nisette: vriendelijk personeel, hulpvaardig en vooral deskundig naam «Nisette» vandaan komt. «Het is de naam van mijn vrouw», zegt Paul Nerinckx en hij voegt eraan toe: «Nisette is in feite de Engelse ver taling van Denise. In de oorlog toen de Engelsen goed gezind waren in ons land, gebeurde het wel eens dat er ook En gelse namen werden ge geven. Dat was ook het geval voor mijn vrouw» Paul Nerinckx zelf is ook helemaal geen onbe kende. Hij is vooral ak- tief in de sportwereld. Iedereen kent hem wel als de sponsor van de provinciale scholieren van Eendracht Aalst en als de man die erbij was toen de ponysport in ons land werd opgericht. «Toen werd er nog straat gelopen», zegt Paul Nerinckx die ook zegt «dat uit die stich ting er later verschillen de andere verbonden zijn ontstaan». Frituur - Contry Snacl ris Nisette tel Paul en Nisette N< rinckx - Van Herre weghe Steenweg op Geraards bergen (Terlicht) Heldergem open elke dag van 11 tof 14 en vanaf 16 uur (speciale prijzen voo ai autocarbezoekers) De frigotoog, laat toe het gerecht te kiezen dat u het liefst heeft De bediening gebeurI er uitermate snel en vlot Een gezellig interieur nodig! uil lol langer napraten

De Voorpost | 1982 | | pagina 2