v olks vertegen woordiger |Treddy Willockx: Chaos in de ether vermijden P.V.V. verwerpt kartel in Dendermonde Willy Van Damme, welbekend in Hong Kong Unt-Niklase radio's moeten krachten bundelen Het Radio Malaika heeft Zele ook zijn lokale zender AALSTERSE DIEPVRIESCENTRALE Wase lokale radio's vergaderen Aalsterse VKAJ wil uitbreiden 5 ke ;L e mensen van Radio Solymar uit Sint-Niklaas gingen onlangs op ai ezoek bij Freddy Willockx, volksvertegenwoordiger en ex-minis- :r van PTT, eigenlijk de man die de knuppel in het hoenderhok iide tijdens zijn ambtstermijn voor wat betreft de vrije radio's, n wij van De Voorpost waren er ook bij met volgende vragen: at heeft u, er destijds toe ngezet een ontwerp ter le- lisering van de vrije ra ts in te dienen? W.: Ten eerste het feit het fenomeen «vrije ra- s» zoveel sukses had, er vele zenders, zeer vele tiatieven, vele jonge insen die er zich toe aan trokken voelden. Dat al- was een spontaan pro- als het ware uit de meenschap en het ge- lenschapsleven opgebor- d, en waar ik van oor- el was, dat diezelfde ge- «nschap, de overheid tot ik had, dat fenomeen in ede banen te leiden. :rsta me niet verkeerd was niet de bedoeling het mag ook nooit de doeling worden van de je radio's hun spontaan rakter te gaan intomen, or hen in een keurslijf te ippen. Het was uitslui- ïd de bedoeling, vanuit technische normering, jn verantwoordelijkheid minister van de PTT, tc proberen tc vermij- n dat door de massale pansie van het fenomeen zou komen tot een uatie die vergelijkbaar is :t die in Italië, waar een ier-chaos heerst, waar de e radio de andere dage- cs overstemt, waar men- gek worden van de sto- gen, waar 3000 a 4000 nders zijn, kortom: waar allemaal fout is gelopen ordat de overheid daar Iaat het nodige heeft ge- an om dit alles te he ersen. nslotte is het ook zo, dat me persoonlijk door het tdium lokale radio, eekgebonden vrije ra- D, fel aangetrokken voel, adat ik meen dat dit van- ag de dag aan een reële g< hoefte van de bevolking iriaildoet, niet zozeer als tee Freddy Willockx: «Sabam-auteursrechten moeten neutrale operatie vormen voor schatkist» (arch) konkurrent van de BRT dan wel als aanvulling van diezelfde BRT. Ik geloof, dat de BRT onmogelijk, ook niet wanneer ze zeer gedecontraliseerd gaat wer ken, de funktie van de lo kale radio's kan vervullen qua lokale informatie, sportnieuws, info op alle terreinen, jobservice, me dische wachtdiensten, buurtwerk, kulturele infor matie enzomeer. Dat alles heeft mij ertoe aangezet om dat koninklijk besluit klaar te stomen, en ik ge loof alles bij mekaar dat men toch echt niet kan zeg gen dat het niet snel gegaan Ik heb in november 1980 het mandaat als minister opgenomen, ben onmiddel lijk de konsultaties begon nen met BRT, RTB, de Nederlandse gemeenschap, de Franse gemeenschap, vrije radio's, hun vertegen woordigers. en dat heeft uiteindelijk als resultaat ge had dat we in juni 1981 in de ministerraad een k.b. hebben goedgekeurd dat uiteindelijk op 20 augustus 1981 in het staatsblad is verschenen, waar technisch een waterdichtsysteem werd uitgedacht om de lo kale radio's, en ik bena druk «lokale», een vol waardige kans te geven. Bij de vrije radio's tekenen zich twee strekkingen af: lo kale, streekgebonden ra dio's, die zich min of meer aan uw voorstellen houden, en vrije, kommerciële met veel zendvermogen, die de reklame wensen uit te baten om op die manier over het ganse taalgebied te kunnen uitzenden, en waar van lo kale of kulturele informatie bijna niks meer te merken valt. Hoe staat u persoonlijk tegenover deze ontwikke ling? F. W.Ik wil vooraf het vol gende zeggen: op technisch gebied, en ik spreek hier formeel tegen wat de heer Poma, in het programma «Konfrontatie». enkele we ken terug zei, zijn vele gro te kommerciële en vele kleine lokale radio's niet verenigbaar. Dat gaat niet over politieke, maar wel over technische opties. En als men zegt: «we zullen met de grote naar de mid dengolf gaan», dan stel ik vast ten eerste dat de grote dat niet willen en ten twee de dat 's avonds na 21 uur er technische redenen zijn waarom het zendbereik op deze middengolf beperkt is tot 10 15 km. Dus moet men proberen om op de 100 a 104 mhz-band te blij ven, en rekening houden met nationale akkoorden die er zijn om een maximaal aantal «parkeer plaatsen» te krijgen zoals ik dat noem. Die «parkeer plaatsen» belopen voor gans België een 80 a 90 lokale radio's die aan mijn k.b. voldoen. Wanneer men op die 100 104 mhz twee. drie tot- vier grote heeft we zitten immers in een kommunautair land en we moeten ervoor zorgen dat er evenveel Ne derlands- als Franstalige zenders opzitten dan heeft dat automatisch tot gevolg, dat het aantal kleine radio's i.p.v. 80 a 90 voor gans het land hooguit 30 a 40 zal bedragen. Dat is dus een technische vaststelling waarmee we rekening moe ten houden. We komen dus voor de keuze te staan: of wel grote vrije radio's ver der toelaten, ofwel de loka le radio's tot volledige ont plooiing laten komen, en hen zoveel mogelijk toela tingen geven. Wij kiezen het tweede, en wij zeggen dus in alle ondubbelzinnig heid en met alle risiko's qua populariteit, ja aan de lokale radio's en neen aan de grote semi-kommerciële semi-gepolitizeerde sta tions. Dat is dus duidelijk de keuze die we maken. Ik ga me hoeden voor enige partijpolitiek interpreteer bare verklaring, maar ik moet toch vaststellen dat de liberalen blijkbaar, tot nu toe, binnen deze rege ring hun slag niet thuisha- len. Ik stel vast dat de staatssekretaris van PTT, mevr. D'Hondt, volledig de lijn aanhoudt die wij hebben vooropgesteld, en ik stel nu ook vast dat in het dekreet dat in de ont werpvorm werd goedge keurd door de Vlaamse exekutieve, en dat overge maakt moet worden aan de Vlaamse raad, dat ook daarin geen plaats meer is voor de grote vrije zenders, ondanks het feit dat de heer Poma probeert dat nog een beetje te kamouf- leren. Der halve geloof ik dat we vanuit de Vlaamse raad moeten opteren, in de lijn van mijn k.b., voor zoveel mogelijk lokale radio's. Er is wel een kleine aanpas sing voorzien voor grote agglomeraties, met een ze kere uitbreiding van het zendbereik die dan toch ook gelimiteerd zou zijn? F.W.: Ja, het is dus zo dat maximaal, wanneer 100 watt en 35 m antenne niet volstaan om een stad te bereiken, de minister van PTT een afwijking mag toestaan. Voor bijvoor beeld Brussel, wanneer men de ganse agglomeratie wil bereiken, kan de minis ter zoals reeds gezegd een afwijking toelaten. In verband met dat K.B. (100 watt of een straal van 8 km), wat nu, indien men met 100 watt buiten die straal gaat? F.W.: Geen probleem, de 8 km is een norm maar geen regel. Dé regel is de 100 watt gekombineerd met 35m, of hogere antenne en minder watt, dat staat ge- precizeerd in het koninklijk besluit. Het gaat dus over een produkt van enerzijds de hoogte van de antenne en anderzijds het vermogen van de zender. De regel is dus normaal 100 watt-35m- antenne, maar er zijn ande re kombinaties mogelijk. Terug naar de lokale ra dio's, In Sint-Niklaas zijn er verschillende radio's Enkele hebben een volledig pro gramma dé ganse week, an dere zijn enkel in het week end te beluisteren. In de veronderstelling nu dat één van die radio's gelogali- seerd wordt want het zal er tenslotte slechts één zijn die voor Sint-Niklaas uit de bus komt wat is dan de toe komst van de andere? Zijn deze gedoemd om te ver dwijnen of is er een plan voorzien waarin de gelegali seerde lokale radio zendtijd zal moeten ter beschikking stellen van de overigen, in dien ook zij een aanvraag tot legalisering hebben inge diend en aan de normen voldoen? F. W.Dat is nog niet uitge maakt. Hieromtrent zal een raad van vrije radio's advies geven aan de Vlaamse doelregering. Dus: de vereniging van de lokale radio's zal daar zelf over oordelen. Wat nu de situatie in Sint-Niklaas be treft hebt u gelijk. Het is immers sedert maanden mijn grote bekommernis en ik laat dat trouwens blijken in allerlei kontakten die ik terzake heb dat ik ongerust ben dat we met teveel loka le radio's zitten, waar uit eindelijk de politieke ver antwoordelijken de knoop zullen moeten doorhakken. Ik pleit dan ook van meet af aan voor samenwerking, en ik ontveins u niet dat het in mijn bedoeling ligt nog deze maand, samen met de vertegenwoordigers van andere politieke partijen, alle vrije en lokale radio's uit Sint-Niklaas samen rond de tafel te gaan zitten om te werken aan een sa- menwerkingsformule die moet toelaten zoveel moge lijk lokale radio's met zo weinig mogelijk zenders de kans te geven. Zoals u weet is het helemaal niet uitge sloten dat één bepaalde zender door meerdere lo- eei ld september kwam te Zele de lokale zender Radio (Jraalaika in de ether. Onder impuls van Freddy De Prater, eei&rc Marx De Graeve, Jo aan de Micro en Wim de <j ryger kende radio Malaika een goede start. Radio K alaika is een uitvloeisel van C.B.'ers, die het daar niet oo zagen zitten en starten met een eigen radiozender, ooi1 een aanpassingsperiode waarby ze het aanvankelijk [1, tl mindere apparatuur moesten stellen, heeft deze lokale loc dio nu een definitieve thuis gevonden, waar men over emn goede geïnstalleerde studio beschikt. Mare de Lee yp rgt voor de organisatie en is de man die de touwtjes in t nden houdt. uj ilaika: Lokale radio voor de. Eind februari 1981 had d k de Eerste Nacht van Radio ist het brengen van goe- Malaika plaats op de Hei yen muziekprogramma's wil kant en dit werd een groot Ja idio Malaika zoveel mo- succes. Ook het optreden g 2 l'jk lokale informatie van Ivan van Zele in de h< tngen. Zich met de Donksclub te Overmere viel in de smaak. Luisterdichtheid Radio Malaika heeft een grote luisterdichtheid »es atselijke gebeurtenissen ipr aten is volgens de Malai- on -mensen het enige mid- aa I om te wedijveren met icb grotere zenders. Zuive- - zijn lokale informatie valt bij het verzoekuur de zondag bevolking in goede aar- voormiddag tussen 10 en 11 uur is dan ook steeds over belast. De initiatiefnemers zorgen voor een gevarieerd programma. Naast infor matie zorgen ze ook voor reportages. Hun bezoek op 11 november aan de Zeelse oudstrijder Alfons Chris- tiaens van de oorlog 1914- 18, was een topper voor het Malaika-team. Ze verzorg den eveneens een reporta ge over Polen samen met aktiekomitee Solidariteit. De samenwerking met het Pius X College met het pro gramma «projektonderwijs vrije radio» kreeg een goed beoordelingscijfer. Radio Malaika zond de Kerst- en Paasmis uit vanuit de pa rochiale kerk van Zele- Heikant, hetgeen bij zie ken, ouderen van dagen en gehandicapten in de smaak viel. Malaika te Zele: klaar om de uitzending te starten, (bvw) Wettelijk blyven Het Malaika-team wil de wettelijke voorschriften na leven. Ze zenden dan ook niet verder uit dan de toe gelaten afstand. Legaal blijven zal uiteraard geld kosten. Ze Zullen zich een nieuwe zender moeten aan schaffen. Radio Malaika is nu al op zoek naar de 100.000 fr. die ze nodig hebben om hun apparatuur aan te passen. Organisaties en sponsors worden hun reddingsplank. Ze willen goede programma's bren gen en hun luisteraars zo dicht mogelijk bij hun wer king betrekken. Malaika programma's Radio Malaika zendt uit op de 104 band en is 50 uur per week te beluisteren. Van maandag tot vrijdag van 17 u. tot 21 u., zaterdag van 9 tot 21 uur. Zondag van 9 tot 22 uur. Radio Malaika kan men bereiken via Postbus 5, 9140 Zele en/of telefonisch op het nummer 052/ 44.76.85. BENO ROOMIJS en DIEPVRIESPRODUKTEN AAN GROOTHANDELSPRIJZEN Nestor de Tièrestraat 42 - AALST OPEN alle weekdagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. 's Zaterdags van 9 tot 12 u. kale radio's kan gebruikt worden. Dat is een techni sche materie, en ik kan li dus mits advies van deskun digen aanwijzen hoe best de antennes worden inge plant, zodanig dat er zoveel mogelijk in Sint-Niklaas kunnen komen. Dat alles vergt overleg eri het ligt in mijn bedoeling samen met V.B. (vereniging van loka le radio's) nog deze maand hieromtrent samen te ko men. Beter samen overleg gen dan mekaar te bekon- kurreren, in de wetenschap dat binnen enkele maanden het resultaat gaat zijn, dat er toch enkele zullen zijn, als men naast elkaar blijft werken, die ontgoochelin gen zullen oplopen. Wat nu met de publiciteit, die toch één van de voor naamste bronnen van inko men zou zijn, maar voor de lokale radio's vooralsnog taboe is? Ziet u het zitten dat onder het huidige sys teem de vrije en lokale ra dio's het zonder die inkom sten van publicitaire aard zullen kunnen rooien? F.W.: Dat is natuurlijk een zeer moeilijk probleem en u raakt direkt aan de moei lijkheid van financiering. We gaan uit van de vast stelling dat de lokale ra dio's. het op dit ogenblik rooien en dat de meesten vandaag de dag géén publi citeit maken. Nee, maar dan mag u ook niet vergeten dat ze momen teel géén taksen en rechten aan Sabam betalen. F.W.: Nee, maar daar kom ik verder op terug. Daar van uitgaande hebben wij een voorstel van dekreet neergelegd in de Vlaamse raad waarbij wij wijzen op de hypokrisie wanneer men tegelijkertijd primo strenge technische normen vastlegt (en ik geloof dat iedereen daarmee akkoord gaat, zo niet komt men tot een be stendige bezoedeling van de ether door wederzijdse storingen en daar is nie mand mee gediend) en se- kundo zegt: géén handel- spubliciteit, dan is men niet konsekwent wanneer men dan geen fïnanciëringsfor- mule vindt voor die extra- uitgave die er komen na de legalisering. Vandaar dat in ons voorstel voorzien is dat de auteursrechten zouden betaald worden door de Vlaamse gemeenschap, dat ze dus niét ten laste zouden zijn van de radio's zelf. Echter met dien verstande dat de Vlaamse gemeen schap dan moet zorgen bij Sabam, dat zij wat minder gaan eisen bij de BRT. Zo danig dat op die manier voor de gemeenschap, voor de schatkist, de operatie zo goed. als neutraal is. Sabam mag zeggen wat ze wil, als ze van de lokale radio's auteursrechten eist, dan eist ze dat omdat de lokale radio's een luisterdichtheid hebben die op dit ogenblik ongeveer 15% bedraagt. Dat houdt in dat op datzelf de ogenblik diezelfde luis teraars niét naar de BRT luisteren. Derhalve zeggen wij: oké, Sabam, jij kan auteursrechten innen van wege de lokale radio's, maar hieruit vloeit voort dat u voor een gedeelte van dat bedrag een verminder ing van de auteursrechten voor de BRT toestaat. Op die manier is de lokale ra dio ontlast van deze zware uitgave, en is de Vlaamse gemeenschap via de ver mindering van de auteurs rechten op de BRT niet zwaarder belast. Tenslotte nog dit: wat is uw persoonlijke mening over de lokale Sint-Niklase radio's? F.W.: Ik ga eerlijk zijn: ik luister niet veel naar de radio, tenzij naar nieuws berichten, en dus ook niet veel naar vrije radio's. Ik moet dus niet hypokriet zijn om je iets wijs te ma ken, maar ik moet toch vaststellen dat plaatselijke radio's in het algemeen streven naar een beetje evenwicht, wat bij ontspan ning toch primeert, en dat maakt duidelijk het sukses uit. Ik oordeel dan ook dat voor Radio Solymar het programmatiepakket een behoorlijke basis is voor een eventuele erkenning. Ik ben enthousiast over wat, op het vlak van de lokale radio's in groot-Sint- Niklaas wordt gebracht. En ik vraag alleen, zondat dat- de overheid zich daar persé mee moet gaan bezighou den want dat zou het spon tane en vrije initiatief ter zake hinderen dat men pro beert om kwalitatief verder naar verbetering te streven en men tegelijkertijd denkt aan het feit dat er naast de ontspanning toch ook kan sen moeten gegrepen wor den op het vlak van lokale informatie die, zoals ik reeds eerder zei, andere ra- dio's niet kunnen bieden. Emmanuel Thoen Vergadering met alle afgevaardigden van loka le radio's uit het Waasland, volksvertegen woordiger Freddy Willockx, alle politieke par tijen, afgevaardigden van de PTT, parket en rijkswacht op zaterdag 17 april om 18u in het koninklijk atheneum in Sint-Niklaas. Het is nu officieel: Er komt geen kartel in Dendermonde tussen de oppositiepartijen S.P., P.V.V. en V.U. De cen trale partijraad van de P.V.V.- Groot Dendermonde in verga dering bijeengekomen op don derdag 8 april keurde volgen de motie goed: De centrale partijraad heeft kennis genomen van de artike len verschenen in dag- en weekbladpers, betreffende een eventuele vorming van een kartel door de oppositie partijen in Dendermonde. Bevestigt haar vroeger inge nomen standpunten ter zake. Verklaart verder ondubbelzin nig haar vertrouwen in voorzit ter volksvertegenwoordiger Frans Verberckmoes. Ver klaart deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen van 10 oktober met een P.V.V.-lijst en een P.V.V.-pro- gramma. Duidt haar voorzitter, volksver tegenwoordiger en nationaal ondervoorzitter van de P.V.V., Mr. Frans Verberckmoes, aan tot lijstaanvoerder. Tot zover deze motie. In S.P.- en V.U.-kringen brengt men begrip op voor dit stand punt. Toch menen zowel V.U.- fraktieleider Herman Burgh- grave als S.P.-raadslid Frans Vermeir, tevens voorzitter van de S.P.-federatie Grember- gen, dat de vorming van een kartel de enige kans is om de C.V.P.-meerderheid in Den dermonde te* breken. Bij de C.V.P. is men opge lucht. Men stak het niet onder stoelen of banken dat men enige vrees koesterde voor een kartel. Nu is men zowat de overtuiging toegedaan dat men de volstrekte meerder heid zal kunnen behouden en na 10 oktober verder de stad zal kunnen besturen, zonder dat men met een andere partij een koalitie zal moeten aan gaan. Zo ziet men het althans in christen-democratische kringen. De C.V.P.-lijst zal worden aangevoerd door bur gemeester Albert Cool. Het is niet uitgesloten dat minister Lenssens ook op de lijst zal fungeren. Kopman bij de V.U. blijft Herman Burghgrave. Bij de S.P. zal de lijst aangevoerd worden door volksvertegen woordiger Norbert De Batse- lier. Ook de K.P. dient in Den dermonde een lijst - in. Hier wordt Frans De Mol meer dan waarschijnlijk lijstaanvoerder. E.D.M. Zondagavond, terwijl wij in onze luie zetel zaten, zweette Willy Van Dammc uit de Larendries te Sint-Amands water en bloed tijdens de tv-uitzending «Van Pool tot Evenaar», een vragenspel geleid door Nand Baert. In dit spel worden twee kandidaten gelest over hun kennis van een enkele weken vooraf bepaald land. Het komt er dan op aan om zoveel mogelijk gegevens op te slaan en die te memorizeren. Deze keer werden Hong Kong en Macao onder de loupe genomen en voor beide kandidaten waren dit gebieden waar zij reeds geweest waren, wat wel een voordeel betekende Sint-Amandsenaar Willy Van Damme. be diende bij de RTT te Dendermonde. is een echte wereld reiziger die voor onze bladen reeds verscheidene reeksen reisreportages verzorgde. Hij is bovendien sociaal geënga geerd en had gedurende een zekere tijd de hanü in de vzw De Spinnekop. een centrum voor jongelui, Sint-Rochus- straat te Dendermonde. Het zag er aanvankelijk niet schitterend uit voor de beide kwissers. Na verschillende vragen had Willy amper 10.000 fr. in zijn lade liggen, terwijl zijn tegenkandidate haar saldo op nul zag staan. De eerste vragen bleken dus wel bijzonder moeilijk. Na een tijdje echter scheen vooral Willv de «trac» overwonnen te hebben en zo geraakte hij nog aan 28.000 fr. som waarmee hij meteen de kwis won. De andere kandidate haalde 18.000 fr Ondervraagd over zijn volgend reisdoel, ant woordde Willy aan Nand Baert dat hij hoopte met de gewonnen som naar Moskou te kunnen gaan. waarna hij met de transsiberische spoorweg naar China zou reizen. Uiteraard zou hij dan zeker Hong Kong niet links laten liggen! VKAJ-St.-Anna doet lof waardige pogingen om de VKAJ-werking in de stad Aalst uit te breiden. Reeds enkele oud-kajot- sters en priesters beloofden hun aktieve medewerking. Toch ontbreken er nog heel wat enthousiastelingen die men vooral hoopt te vinden in de KAV- en KWB-ran- gen en bij priesters. Adressen van meisjes tus sen de 15 en 25 jaar kunnen worden overgemaakt aan Myriam Scheerlinckx, Roklijf 32 te 9300 Aalst of aan Hilde Keymeulen, Wolvenveld 8 eveneens te 9300 Aalst. Voor nieuwe leden die reeds hun instemming be tuigden was er verleden dinsdag reeds een eerste kontaktname bij E.H. Ig- nace Coppens. St.-Barba- rastraat in de gloednieuwe St-Paulusparochie LH

De Voorpost | 1982 | | pagina 5