- ;xt 1 L Familie Huys verzamelde te Dendermonde K.A.V.-H.Hart kreeg een vlag y - Anti-Fascisten contra VMO en Erikson te Lokeren Veel kijkers, weinig verkopers f Herdersem Familie Arts-Moyersoons internationaal uitgedost! invullen belastingsformulieren i 4l~T id zoudfyj verwerve •tijd mog eze mensi lekker ing van HAMME lieten, voorafgegaan door het nieuwe vaandel, gedragen door Alois Fierens. Zaal De Zouaaf was tot proppenstoe gevuld met meer dan 250 bejaarden voor de ju belzitting. Voorzitter H. Rob- berecht was gelukkig zovelen te kunnen begroeten op dit dubbel feest. Gelukwensen kreeg de feestvierende groep nog toege zwaaid van pastoor Heirbaut, voor wie het ongetwijfeld een grote dag was. Wie had ooit durven denken dat toen op 19 januari 1978 de Bond hier werd gesticht de groep zou uitgroenen tot 300 ledenen dat die vandaag al een vlag zouden kunnen inwijden? Hij bracht hulde aan zijn voorganger E.H. Vermeersch, die deze bond heeft helpen boven de doopvont houden. Ik ben echt blij zijn voetstappen te mogen volgen, zei hij. Schepen P. Van Couwen- berghe bracht de groet van het gemeentebestuur. Het aanko pen van een vlag onderlijnt de groeikracht van een groepe ring. Moge deze K.B.G. blij ven voortwerken aan de uit bouw van onze gemeenschap. Veel applaus was er voor oud-proost Vermeersch die echt blij was weer tussen de mensen te zijn die hem alle maal zo nabij waren. Het slotwoord kwam van ge westelijk sekretaris Herman Voor vrydag 9 april was een vergadering aangekondigd van de VMO (Vlaamse Militanten-orde) in de Groene Poort te Lokeren. Als spreker zou optreden de leider zelf van het VMO, dhr Erikson. Naar waarheid moeten wij zeggen dat aan deze vergadering weinig ruchtbaarheid was gegeven. Maar toch genoeg om enkele mensen van het anti-fascistisch front op stang te jagen. Zo werd op woensdag (wekelijkse marktdag) en op donderdag aan het stempellokaal een pamflet verspreid. Hierop werd vooreerst nog eens herinnerd aan een aanslag op Vacenovski vier jaar geleden. In feite moest men echter Lubanski heb ben. Daarom stond er te lezen: «Na vier jaar komt de VMO terug naar Loke ren.» En verder: «Wat is de VMO? Op 4 mei werden 101 VMO-ers veroordeeld wegens allerlei geweldda den. De VMO als organisa tie werd bestempeld als pri- vé-militie en het lidmaat schap ervan werd strafbaar gesteld. Leider Erikson werd voor de zoveelste maal veroordeeld tot één jaar hechtenis». Daarop volgde dan het besluit: «Al le Lokerse demokraten zijn verontwaardigd over de komst van deze nieuwe fas cisten naar onze stad. Daarom roepen wij ieder een op om met ons een stilzwijgend protest te be tuigen, op de Markt tegen over het stadhuis». Het schrijven ging onder meer uit van de Jam-club, Den Aschranten Lokereir, Kon- teverkeerd, Wereldwinkel, ABW en Syndicale jeugd ABW, Jongsocialisten, Culturele Centrale, K.P., Masereelfonds, T-Club, Herman Gortergezelschap, SP Lokeren, Lef-werk- groep, Jeugdhuis Den Hert, Kristenen voor het Socialisme, KSJ-Loke- ren... Wat die groepen met hun kontestatie wilden be reiken is ons niet zo duide lijk. Het is immers nog al tijd zo dat in ons België vergaderingen in een beslo ten zaal, zo maar niet kun nen verboden worden. Om half acht waren er dan toch zo'n honderdtal anti-fascis ten die voor een half uurtje de bijtende kou kwamen trotseren. Zij kwamen postvatten voor het lokaal De Groene Poort met vaandels en spandoeken. Er was zelfs een waarachti ge Vlaamse Leeuw bij (zelfs een zonder rode tong en klauwen!) Bij de protes terenden bemerkten wij volksvertegenwoordiger Willockx uit Sint-Niklaas, Gemeenteraadslid De Gry- se, Francine De Canne van het OCMW, Herman Van Moeseke, destijds kandi daat voor de KP, en vele jongeren. Het consigne «Stilzwijgend protest» werd tamelijk goed nagevolgd. Maar er was ook een sterke en waakzame politiemacht op getrommeld. Zij stond op gesteld in groepjes van drie op alle cruciale punten van de Markt, terwijl er ook gedurig patrouilles rondre den. Wel hebben we een keer horen dreigen met het verven van hakenkruisen, zoals in de goede oude tijd. Ondertussen was het 8 uur geworden en hadden de VMO-ers zich verzameld in het lokaal. We hadden de indruk dat de leider Erik son zich al van vroeger in het lokaal bevond. In alle geval wij hebben hem niet zien binnenkomen. Dat was misschien wijs gezien, want zo zijn er op geen enkel ogenblik wanorde lijkheden noch handtaste lijkheden geweest. Even na acht uur trokken de tegen- betogers dan met stille trom naar hun respektieve- lijke lokalen. Ondertussen hebben wij ook een blik geworpen in de zaal van de Groene Poort. Daar waren zowat een 80 VMO-ers sa mengekomen, uit alle stre ken van het Waasland en ook van verder. De verga dering begon met een film en dia-reeks waarin op tochten en opstootjes en rellen te zien waren, o.a. in Schaarbeek. Nadien kwam Erikson zelf aan het woord. Hij gaf een historische schets over het ontstaan van de VMO, tijdens de jaren van de repressie. Dan was er een eerste opkomst van een politieke bewe ging, de Vlaamse koncen- tratie, die spoedig vrijwel gelikwideerd werd. Nadien is er dan de VU gekomen. En volgens Erikson had de VMO al te lang in de scha duw van de VU gelopen. De dood van een der kop mannen van het VMO, Wim Maes, heeft de groep zware kopzorgen bezorgd. Erikson sprak ook over wat de VMO zoal gedaan heeft: de terugkeer van Verschae- ve was hun werk. Duizen den .liters witkalk hebben ze over de straten ge smeerd. Dan volgde ook een scherpe aanval tegen alle linksgezinden. Zo meent hij bij de groene jongens veel rooie ratten vangers te herkennen. En natuurlijk was er ook een aanval op de vele vreemde lingen die ons land nu telt. Volgens hem was er voor de komst van die vreemde lingen geen drugprobleem! Na een laatste oproep'tot strijd, werden dan nog en kele vragen gesteld, onder ^mrnhleem61 en^wat^Hp **et was voor eerste maa^ «boerenmarkt» aan het Donkmeer. Het publiek was op de afspraak, als ook nu nog genprobleem en wat de producen(en komen, is aües in orde (jj) y staat daartegenover doet. WJ/ Tegen het einde van de Boerenmarkt aan het Donkmeer vergadering waren er ook al heel wat leden naar be neden afgezakt, zodat de hele avond langs beide kan ten stilletjes is uitgedoofd. Heel wat Lokeraars heb ben niet eens geweten dat er die avond iets speciaals te doen is geweest. J.V.L. vlot van de hand. Een honderdvijftigtal leden van de oude Vlaamse familie Huys zijn tijdens het voorbije weekend samengekomen in het Dendermondse H. Maagd college. Ze werden er ontvan gen door E.H. Guido Huys, leraar aan het college. Deze familie waarvan men de stamboom kan opmaken, be ginnend van in 1613, bestaat natuurlijk uit veel verschillen de takken. Het is de tak van Lodewijk Huys, schoenmaker te Lotenhulle die te Dender monde verzamelen blies. Door Dr. Paul Huys uit Dron gen werd een gefundeerde fa miliekroniek samengesteld, een werk dat vele jaren opzoe kingen en nauwkeurig onder zoek moet hebben gekost. E.H. Guido Huys die nogal wat verwanten heeft in het Lo kerse, bezorgde zijn familiele den een aangename bijeen komst. Onder impuls van de «Jonge landbouwbelangen» werd er vorige Burgemeester Van Sande zaterdag 10 april voor de eerste keer aan het Donkmeer, op het mocht deze eerste «bóeren- plein voor de Bareldonkkapel, een «boerenmarkt» georgani- markt» voor open verklaren in zeerd. Hoewel de publieke belangstelling voortreffelijk was, aanwezigheid van een afvaar- kwamen er amper zeven van de negentien ingeschreven landbou- diging van «Jonge Landbouw- wers opdagen. Misschien kochten de vele nieuwsgierigen niet belangen» met voorzitter Ra- danig veel, de boereboter, het fruit en de bloemen gingen toch faël Nies, sekretaris Etienne Waterschoot, erevoorzitter Raymond Goossens cn be stuurslid Herman De Bruycker van Uitbergen. Etienne Wa terschoot zou nadien de men sen van de pers informeren en stak zijn ontgoocheling over de magere opkomst van de deel nemers niet pnder stoelen of banken. Hij meende echter dat het voor de landbouwers nu het «mager seizoen» is. De voorraden van vorig jaar zijn vrijwel uitgeput en de nieuwe gewassen zijn nog niet geoogst. De h. Waterschoot meende dat het onverant woord was om enkel landbou wers uit Groot-Berlare aan de ze markt te laten meedoen. Reeds voor de zevende maal was de familie Adolf I Arts - Leontine Moyersoons paraat voor het traditio- wHfpHBHB v WÈÈ& neel familiefeest te Moorsel in zaal Breughel op WÊfd, zaterdag 3 april. I Waar gewoonlijk de familie slechts samenkomt ter J 1 gelegenheid van begrafenissen, opteerde deze familie voor een meer aangename gelegenheid om het kon- V 5 takt te onderhouden. Onder impuls van Nonkel Fons bij zijn 40-jarig huwelijksjubileum werd dan ook een voorlopige «familieraad» opgericht en bij de eerste samenkomst verschenen reeds liefst 75 volwassenen ^Ht en 16 kinderen op het appèl. Een schot in de roos van bij de eerste poging dus. Te meer daar de deelnemers zich spontaan in feestkledij hadden uitgedost. Hierop inspelend werd besloten de verkleedpartij te laten verlopen volgens een op voorhand welbepaald J Achtereenvolgens beleefde men dan een mode-show, teruggrijpen naar 1300, kinderkledij, JH clowns en sportuitrusting. Dit jaar werd het dan «de V wereldbevolking», een thema waar men alle kanten mee uit kan en dat heel wat mogelijkheden biedt. Tot van wat Moorselaars stapten dan Indianen, Chinezen, Cubanen, oliesheiks uit de Middle-East, Japanse geisha's, zigeuners, Tiro Iers, Spanjaarden, Hollanders, cow-boys en ook nog enkele Vlamingen. Een internationaal gezelschap dat, na een stevig eetmaal, duchtig de bloemetjes buiten zette en de familiebanden nauwer aansnoerde. Volgend jaar Verbroedering en verzustering over de landsgrenzen heen. komen dan de diverse ambachten aan bod. LH zoals het reglement bepaanj Zoiets bestaat trouwens gens anders. Toch werd er i< op gevonden. Niet-Berlai naars, aangesloten bij de «Jo ,r ge Landbouwbelangen» ko a den hun produkten verkop ni op een privégrond. rechtot [e de eigenlijke markt en het t ren in feite deze mensen die beste zaken deden. Het grootste belang van di markt zal pas ontdekt als de tweeduizend weeken verblijvers zullen aangekom zijn Op deze manier krijg de kampeerders de gelcge in heid om verse groenten in slaan, zo vers mogelijk aang r( kocht bij de producent zelf. Zal deze «boerenmarkt» u eindelijk een weldaad wordi voor de kampeerders, hebben de Berlarcnaars ti ook getoond dat zij fel in h initiatief geïnteresseerd zijn. ie (J va: ie alt Op het gemeentehuis te Buggenhout worden een vijftal zitdagen georganiseerd waarbij aan de bevol king de gelegenheid gegeven wordt hun belas tingsformulieren door bevoegde personen te laten invullen. Op dinsdag 20 april mogen de personen zich aanbie den waarvan de naam begint met de letters tussen A en M. Op donderdag 27 april is het dan de beurt aan hen wiens naam begint met een letter N en Z. Op dinsdag 27 april komen weer de namen aan bod tussen A en M en op donderdag 29 april de letters N tot Z. Op donderdag 6 mei kan iedereen zich aanbieden. De zitdagen gaan steeds door van 9 tot 11.30 uur en van 14 u. tot 16 u. De gegadigden dienen wel hun nodige dokumenten mee te brengen, alle papieren, bewijsstukken en weddefiches dienen meegebracht te worden evenals het aanslagbiljet zelf. (Ivd) De Katolieke Bond voor ken Botterman de betekenis Gepensioneerden H.Hart was van de vlag uit de doeken ge- deze week in feest. Het was daan. Deze vlag is een tastbaar niet alleen jaarlijks paasfeest, teken dat we verenigd zaijn om maar ook inwijding van het eenzelfde doel te bereiken, vaandel. Het begon met een Toen dertig jaar geleden de eucharistieviering in de Bond der Gepensioneerden H.Hartkerk. Deze werd voor- werd opgericht, was dat om gegaan door E.H.Deken Bot- aan iedereen te zeggen dat de terman, pastoor Heirbaut en mensen van de derde leeftijd oud-pastoor Vermeersch. nog niet afgeschreven zijn, In haar welkom onder- maar dat ze hun taak moeten streepte Rebecca Lenssens dat blijven vervullen in de samen- de mensen van de derde leef- leving. Sedert die periode heb- tijd levensvreugde zouden ben deze bonden een grote moeten brengen rondom zich. taak verricht. Ze geven nieuwe Het is voor hen vaak een moei- kracht en levensmoed aan veel lijke periode. Dagen met van onze bejaarden, moeilijkheden en ongemakken Ontroerend was het toen de en vaak stelt men zich dan bejaarden zingend en in de vragen. Maar als kristenen handen klappend de kerk ver moeten we onze zorgen aan de Heer geven die ons zal helpen. Laat dit samenzijn ons de Te Lokeren had een stille betoging plaats naar aanleiding van de komst van VMO-leider moed geven om het leven uit Erikson. (md) aln hand te 'eren aanvaarden. Tijdens de homilie heeft de- De Leeuw. Het is voor d< afdeling wellicht een van schoonste dagen van haar b staan. Heel wat afdelingen i het Vlaamse land zoud y( graag een vlag verwervcL. maar dat is niet altijd mog1 lijk. Proficiat aan deze mensi"1 hier. Hij bracht hulde aan Rtee becca Lenssens die werkelig de stuwende motor is van de groep. Na het officiële gedeelu werd aan ontspanning gedad Het begon met een lekker vim ruurtje en de uitdeling van e< u klein geschenk. Voor de oi spanning zorgde het kabari gezelschap «De Koningen v e de Lach». nt

De Voorpost | 1982 | | pagina 8