De grote en de kleine k l 3 r 3 eugdteater Lanseloet brengt ensons Vredesboek op toneel 'TCET SPEELT «GROENTEN J1T BALEN» Beeldhouw-triënnale in Sint-Niklaas: Brabant te gast Frans Heirbaut en Jacques Neve Toneel keveren Beverse Collega's huwen zonder man Expo èventiende Benelux-fotosalon Jo Kc Jonge Waasland kijkt uit naar «scheppende handen» «Land van Dendermonde» in de Kempen Herdenking kunstfotograaf Willy Kessels Kunst in Haasdonk en Sint-Niklaas AKVT-lentekongres in Nieuwkerken Muziek Oudenaardse «Sheiks» in Lokeren De Voorpost - 23.4.1982 - 19 a een wat wispelturige «Helena van Troje» plant :itt( amer Edelweiss Toneelgroep uit Beveren op vrij- 30 april, zondag 2 en maandag 3 mei de a9 (voeringen van «Groenten uit Balen» van Walter ij?! an den Broeok. Dit stuk, in regie van Maurits pers en in het dialekt ten gehore gebracht, moet Jn ast en zeker het Beverse publiek ten volle kunnen oeien. Het onderwerp, de tragiek van een staking i de spanningen die dit in een arbeidersgezin pwekken, is deze dagen opnieuw aktueel. kW rat een woordje over de Montagne in Balen Wezel 13. teur Walter Van den als onderwerp van zijn to- oeck. Na zijn stakings- neelwerk. «Groenten» is n° uk «Groenten uit Balen» een allusie op een lapsus dateert van 1972, loopt van één der personnages, i van hem ook nog die tijdens de negen weken w reenwich», «10 jaar la- durende staking een aantal »nt andere. Van den briever schrijft naar de ko- 11 oeck schreef ook heel wat ning. Die brieven spelen in 'trfi ozawerken. Denk maar het stuk een belangrijke n^%n «De troonopvolger», rol: zij duiden precies de hl ang Weekend», «362880 graad van engagement i o jef Geys» en «In beslag aan, van de staker zelf, op n nomen». Toch is hij het het moment dat hij de brie- Mi wet gekend van zijn to- ven schrijft, sll Bloeuvre: «Een andere De spanningen in een gezin inneer», «Mazelen» en met één dochter en een in- 1 $e rekening van het wonende opa worden goed e< lid». Daarnaast ontpopte weergegeven. De opa herin- 0l4n den Broeck zich met de nert zich de staking van 58 ndel Hollandermoppen jaar eerder toen gendarmes 'dl én cola, zes rietjes» tot stakers uit him huizen 2 tfant terrible van het lite- sleepten. Hij vertegenwoor- ire Vlaamse wereldje. digt het bange verleden. De rt toneelstuk zoon' hetif1' is m staking. Hij wordt ge- auteur koos de staking leidelijk wakker uit zijn januari 1972 bij Vieille braafheid. De dochter komt met de mededeling dat ze zwanger is. Luc, een stu dent, die ook in de staking bedrijvig is, blijkt de vader te zijn. De dochter komt in opstand tegen het leven in de 'cité'. Clara, de moeder, vindt de staking eerst maar flauwekul, maar voelt zich uiteindelijk gelukkig met de revolte van de «brave Kempeneers». De auteur koos voor de streektaal. Met Wim De Schepper in de rol van Jan Debruycker, Frieda Geleyn als Clara, Marianne De Munck als de dochter Germaine, Walter Mertens als opa en Guy Tin- demans als Luc de student, mag alvast een feilloze en juiste vertolking verwacht worden. De vertoningen vinden plaats in het Paro chiecentrum Ijzerhand 16 te Beveren met aanvang tel kens te 20 uur. Kaarten zijn te bekomen bij Walter Mertens, Grote Markt 30 te Beveren, telefoon 031/ 75.80.38 waar alle dagen gratis genummerd wordt. Ook aan de zaal kan dit nog één uur vóór de opvoe ringen. W.V.D.V. Hellwig verkeert in benevelde toestand en heeft bezoek: een beeldschone jonge vrouw die haar op huwelijksreis verloren echtgenoot «zoekt». En dan waait bovendien de tante van de dame aan. Hell wigs vriend, advokaat Bornemann, komt dag zeggen. Er ontstaat een benarde situatie. Maar ene Frans lost het allemaal op. Blij gespeeld toneel is dit, een stuk van Leo Lenz geregisseerd door Willy De Greef, te zien op vrijdag 7 mei en zaterdag 8 mei om 20 u in zaal Hindra aan de Grote Markt in Beveren. «Huwelijksreis zonder man» wordt vertolkt door De Collega's. Akteurs zijn Thor Van Peteghem, Willy Strybol, Jenny Schops, Hilde Van Overmeiren, René Jacob, Frank Andries. Het dekor is van Willy De Greef en Denijs De Backer, Nora Pauwels verleent assistentie en Greet Bogaerts en Betty Kiekemans staan in voor resp. grime en kleding. Belichters zijn Bert Haverbeke en Patrick Coessens, Nelly De Temmerman verzorgt het muzikale luik en Simonne DHouwer en Chris Philtjens organiseren het geheel. Kaarten kunt u tegen 120 frank bestellen bij de rijksscholen van Beveren, tel. 031/75.81.35 of (na 18 U.) 031/76.52.85. (WT) terdag 24 april te 14 uur en te 19 uur en zondag 25 april te 15 brengt bet Jeugdteater Lanseloet in de stadsschouburg, ari edeplein, Aalst «Het Vredesboek» van Bernard Benson, in een netwerking van Willy Van Boxtael, op toneel. mard Benson is 59 jaar, wapens vernietigt zou het an- rinder, wetenschapsman, dere land er immers van profï- rezen zakenman en filo- teren om een oorlog te begin- f. Tijdens de tweede weeld- ncn. Als blijkt dat praten niet .a log vond hij als 19-jarige helpt gaat het jongetje in hon- principe van de zelfgeleide gerstaking, en met hem alle at pedo's en raketten uit. Te- kinderen en volwassenen die is ontwierp hij de deltavleu- ook vrede willen. Het wan- voor supersonische toestel- trouwen tussen de verschillen- Na de oorlog werd hij in de regeringen belet echter de icrika één der vaders van de vredesdoorbraak. Tot het jon- nputer met meer dan 130 getje hen uiteindelijk kan m enten op zijn naam. Toen overtuigen en met een geniale h 39 jaar werd, keerde hij de oplossing voor de dag komt... H enschap en de big business Sinds die dag is Vredesdag een rug toe en trok hij zich internationale feestdag gewor- ig in Frankrijk waar hij op den. Bensons «Vredesboek» is eigen manier verder bouwt intussen een echt wereldsukses de bewerkstelliging van de geworden. Hij wil iedereen er- de. van overtuigen dat vrede mo- <Het Vredesboek» vertelt gelijk is en zet ons tevens aan »son het verhaal van een om er iets aan te doen. getje dat een haast onmo- Met spel, zang en dans van een k plan opvat: de oorlog in twintigtal kinderen van tien tot wereld tegenhouden. Hij zeventien jaar, wil het Aalsters ~Jocht de presidenten van Jeugdteater Lanseloet vorm grote wereldmachten. Ze geven aan Bernard Bensons en wel helpen om de vrede vredesboodschap. Ze willen «waren, maar ze kunnen ons met hun kinderlijk entoe- eenmaal niet zonder wa- siasme de weg naar de vrede s het ene land zijn tonen. «We willen alle mensen doen beseffen dat ze de wereld aan het vernietigen zijn. Ik vind het absoluut niet eerlijk: er zijn zoveel mensen die tegen geweld zijn en toch drijven een paar hoge meneren hun zin door. Er mogen miljoenen slimme mensen bommen pro duceren, maar in mijn ogen zijn het domme mensen! Wij kinderen hebben nog ons hele leven te leven!!! Dus «stop er mee!» Dit is een vredesoproep van een twaalfjarige. Een koe- pie, een veertienjarig kind, zegde: «We spelen het Vredes boek om de mensen wakker te schudden en er hen op te wij zen dat het zo niet langer gaat! Mensen doden elkaar haast voor het plezier! Dat dulden we niet meer! De volwassenen maken onze aarde kapot met hun gewelddaden. Hebben wij dan geen recht op vrede?» Oorlog kan vermeden worden, als... alle mensen voor vrede en tegen oorlog willen werken. Zeer veel mensen ijveren voor vrede. En... ook teater Lanse loet wil toekomende zaterdag en zondag in de Aalsterse stadsschouwburg de vredes boodschap doorgeven! (D.B.) Vanaf 22 mei tot 5 september van dit jaar wordt in rekening gehouden met de het stadspark in Sint-Niklaas de zesde triënnale omstandigheden (kan het voor beeldhouwkunst georganizeerdDeze keer ^eel? buiten staan?, zal het zijn de Brabantse kunstenaars aan de beurt. Sinds 1967 zijn deze triënnales aan betekenis gaan q, deelnemende kunste- winnen zodat men vandaag kan zeggen dat zij een naars, allen Brabanders wezenlijk deel uitmaken van het kul tuur beleven in dus, zijn: Jean Albert, Luc Sint-Niklaas en het Waasland. Cauwenberghs, Frida Ca- Door telkens een andere de Wase Kunstkring, heb- vejm, Albin Courtois, Ha- pro vmcie aan bod te laten ben alle geïnteresseerde f°ld Cousens, Jo De Bheck, komen wordt het Wase pu- kunstenaars in hun atelier 158 Cae8tecker, Antome bliek gekonfronteerd met bezocht, en een oordeel ge- 5? vmck, Elisabeth De kunst uit alle hoeken van veld over hun werk. Wee, "erman Dotterman, ons land en dit gedurende André Eijberg, Henri Ga- een ganse generatie, er zijn Natuurlijk is oordelen in briel, Jean-Pierre Ghysels, negen provincies, zodat za^en als deze erg moeilijk, Monique Guebels, Maurice men na zevenentwintig jaar wa»t, zoals de heer De Mey Haccuria, Philippe Jac- een volledig nieuwe reeks bet stelt, kwaliteit is niet ques, Frans Lambrechts, artiesten kan naar voren «iets», het is een «gebeu- Jules Legrand, Henri Le- brengen. ren». Het zit niet in het naerts, Willy Meysmans, De selektie voor deze ten- ding, in het beeld, maar het Nat Neujean, Christian Ni- toonstelling berust op het wordt door de toeschouwer caes, Rik Poot, Maurice begrip «kwaliteit». toegekend. Daarom is een Rosseels, Lea Souvereyns, De kuituurattaché, en de selektie altijd een subjektie- Olivier Strobelle, Tapta, Mi- voorzitter en sekretaris van ve beslissing. Wél wordt er ke Van der Stappe, Bob Vanhalle, Hilde Van Sume- Hamse fotokring Imago ganiseert voor de zeven- nde maal hun Benelux osalon in de feestzaal het gemeentehuis tij- i de maand septem- ïze tentoonstelling is open voor alle Benelux- landen wonende fotogra fen. Er zijn vier afdelingen: wit-zwart foto's, kleurpa- pier, kleur-dia's, kleur-dia's fotojournalistiek. Elke deel nemer kan inzenden met maximum vier proeven in amer writ. In het kader van haar tienjarig bestaan richt de Jonge Kamer Waasland op zaterdag 19 en zondag h(20 juni a.s. in de stadszalen te Sint-Niklaas de tentoonstelling «Scheppende Handen» in. Het is de bedoeling, het niet-professionele scheppen in zijn ruimste betekenis voor te stellen aan het grote publiek, hetgeen kan gezien worden als een buiten- kansje voor elke artistieke, kulturele of ambachtelij ke vereniging; voor onbekende schilders, dichters met talent, tekenaars, musici ja zelfs voor handige knutselaars. Allen zullen tijdens deze tentoonstelling de kans krijgen om in een aangepast kader de prod uk ten van hun kreativiteit voor te stellen en. eventueel de interesse van het publiek te wekken. Deze tentoon stelling zal ingericht worden in de stadszalen langs de Leopold K-laan nr 26 (rechtover het station) op 19 en 20 juni, doorlopend van 10 uur tot 18.30 uur. De deelnemingsprijs bedraagt 80 fr. per vierkante me ter, met inbegrip van twee wanden, tafels en stoelen. Geïnteresseerden dienen kontakt op te nemen met Johan Poppe, Heistraat 252/Bus I te Sint-Niklaas (tel. 031/77.52.19, enkel 's namiddags) of met Ingrid Heyman, Heistraat I E te Temse (tel. 031/71.29.93, enkel 's avonds). P.V. elke afdeling. Het onder werp is vrij. De foto's die nen geplakt op karton. Af metingen 30 x 40 cm, de gebruikelijke afwijkingen voor foto, de dia's 5x5 met de gebruikelijke afwijkin gen. De rugzijde van de foto's moet voorzien zijn van naam, adres van de auteur, alsook van de titel en nummer van de proef. Het ingevulde deelne mingsformulier moet af zonderlijk gezonden wor den aan de h. Willy De Vogel, Vlierkouter 20 - 9160 Hamme. De inzen dingen worden uitsluitend per post ingewacht op het bovenstaand adres, leder deelnemer ontvangt een geïllustreerde katalo- gus en voor iedere aange nomen proef een herinne ringsvignet. De inzendin gen worden ingewacht tot uiterlijk 21 juni 1982 e.k. Door de deelname van de vele enthousiaste amateur fotografen, kende het Be nelux salon in de voorbije jaren steeds een stijgend sukses. Het verheugde ook de inrichters steeds de meest recente werken te mogen tentoonstellen. Daarom hoopt Imago dat ook dit jaar weer velen aan dit salon zullen mee werken. De aangenomen werken zul len terug voorgesteld wor den te Lisse in het histo risch huis «Huize Dever» vanaf 7 augustus. Luc Van Ruysevelt, Charles Verhasselt, André Willockx, J. Henrien, I. de Balas, Ml. Smolders en An dré Willequet. Weldra hoort u van ons meer over deze tentoonstel ling. E.D. Van zondag 2 mei tot en met 30 mei a.s. loopt in de vooraanstaande Kempische fotogalerij Minnen te Des- sel bij Retie een belangrijke tentoonstelling gewijd aan het werk van wijlen de des tijds internationaal ver maarde kunstfotograaf Willy Kessels. Niet alleen zijn algemeen figuratief en abstrakt werk, maar ook een aantal van zijn schitterend gefoto grafeerde landschappen uit het land van Dendermonde en het Land van Waas zul len er worden tentoonge steld. Bedoeld als een hulde aan de betreurde kunste naar die o.m. de eerste om vangrijke «Scheldeboe- ken», samengesteld door Bert Peleman, illustreerde en achteraf tevens het fraaie boek «Het land van Sint-Niklaas» met gedioh- ten van Anton van Wildero- de van merkwaardige kunstfoto's voorzag, vertelt Bert Peleman op zondag 2 mei te 15u, in voornoemde galerij gelegen aan de Broekstraat nr. 125 te Dea- sel over zijn onvergetelijke vriend die afkomstig was van Dendermonde maar meer dan een halve eeuw in de hoofdstad als een alom gewaardeerd kunstfoto graaf werkzaam. Twee belangrijke, vrij jonge kunstenaars van bij ons expozeren vanaf dit weekend m eigen streek. In de Haasdonkse galerij 't Poortje stelt Frans Heirbaut (°8 december 1948) tentoon. Deze Sinaaise Sint- Niklazenaar, zoon van de vaardige steenhouwer Gisleen, leerling van Werner Heynderickx, is een figuratief beeldhouwer. In een volgende editie komt onze recensente Els Duchesne terug op de expositie. En in de galerij van de gemeente Waasmunster, aan de Kerkstraat 9, kunt u op 24 en 25 april en op 1 en 2 mei zaterdag van 15 tot 18 u zondag van 11 tot 12.30 u) gaan kijken naar het oeuvre van Jacques Neve ("Sint-Niklaas, 22 februari 1942). Deze ten toonstelling (inleiding en katalogus door George Demey) loopt n.a.v. vijf jaar Kunstkring Waas munster. Kunst en kommunikatie Behalve schilderkunst studeerde Neve ook binnen- huisarchitektuur en reklame in Antwerpen. Een veelzijdig artiest is hij: schilderijen, keramiek, bor duurwerk, dekors en niet van humor gespeende kollage8 maakte hij. Verwierf o.m. de staatsmedaille voor schilderkunst en werd laureaat van de prijzen De Boom en Lux. Jacques Neve is leraar aan de Sint- Niklase kunstakademie en woont in Sombeke (Waasmunster) aan de Smoorstraat 12. In Neves werk bespeur je abstrakte en surrealisti sche invloeden. Op technisch geperfektioneerde wij ze geeft hij gestalte aan zijn emoties. Het harmo nieert heel erg, naar vorm én kleur. Met voorliefde gebruikt hij de zeefdruktechniek. Neve evolueerde van zwartwitkompoeitie8 naar subtiele, gebalde kleurtekeningen Gevoeüge tonaliteit, intiem en gracieus-weemoedig. Jacques Neve vertolkt zijn emotie via de t-aai van het magazine, het gesatineerde mode-tijdschrift. De kunst herwint op die manier haar kommunikatiek- racht. W.V. Tijdens het eerste weekend van mei wordt in Sint- Niklaas druk gekongresseerd. 'a Zondags de (natio nale) bijeenkomst van de Vlaamse Volksbeweging (zie elders een bericht), op zaterdag 1 mei het lentekongres van het AKVT, een provinciale toneel manifestatie. Het AKVT-kongres vindt in de Sint-Niklase deelge meente Nieuwkerken plaats. Het wordt over drie zalen gespreid. In de Katholieke Kring 's morgens plenaire zitting met toespraken door AKVT-voorzit- ter Roger Van Garsse en Flor Demedts («Theater vroeger en nu») en huldiging van Julien Pauwels omwille van zijn vijfentwintigjarig toneeljubileum. Gemiddagmaald wordt er in zaal De Klok. In zaal Gildenhuis wordt het praktische luik aangesneden, d.w.z. dat men dan de planken opgaat. De Vlasbloem-Nieuwkerken voert op «Thee voor Belabberden» van Yvonne Keuls, om 15.30 uur. Na de pauze wordt Nieuwkerkenaar Jan Van Wolvelaer gehuldigd om zijn jarenlange inzet voor het ama teurtoneel. Het Duitse Timmendorfer Strand-Büh- negezelschap voert ter afronding de balletkomedie «Sganarell» van Molière op. 's Avonds is er een gezellig samenzijn. Nog dit: deelnemen aan het middagmaal kost 350 frank. Het bestendig sekretariaat is gevestigd aan de Katholieke Kring op het kerkplein, en in de omgeving van de kerk kan je makkelijk je wagen kwijt. Elke vereniging die op het kongres vertegen woordigd is ontvangt de brochure «Theater en Festi val in de USA». (wv) Oudenaarde is een bierstad. Die drank wordt daar in nogal wat kelders gedegus- teerd. Bij bier hoort mu ziek, en in de zuid-Oost- vlaamse stad ontstond The Cellartown Jazzband in 1978. De kelderstedelingen tra den op in Marokko en er werden opnamen gemaakt voor de BRT. Toen men aangezocht werd om België te vertegenwoordigen op het twaalfde Dixieland Fes tival in het Oostduitse Dres den keek The Cellartown naar versterking uit. Die vond men bij de New Or leans Train Jazzband, die zelf al, in mei 1979, sukses oogstte in Dresden. Aldus ontstond een zevenkoppige formatie die volop oefent met het oog op wel vier optredens in Dresden (13 tot 16 mei). De gelegenheidsnaam waaronder de heren optre den luidt Dr. Ross and hie Travelling Sheiks, de bezet ting: Michel Simons, lea der, trompet en vocals, Pa trick Vanhoutte, banjo Etienne De Moor, bas; Jean Claude Deschamps, klari net, Lajos Van Peteghem trombone; Dirk Burssens drums, en Guido Ros piano. De Lokerse Jazzklub ver welkomt de oude stijlers op zaterdag 24 april vanaf 21u aan de Oude Heerweg 38- 40. Leden betalen 100 frank, niet-leden 140, cjp- ers en plus 3-ers 120 frank. Noteer al voor 8 mei om 21u in Lokeren: Michel Ro- cques-Claude Guilhot Com bination. (wv) trans Heirbaut expozeert in t Poortje (arch) Werk van Jacques Neve, te zien in Waasmunster

De Voorpost | 1982 | | pagina 19