Koepelleden keuren Sint-Niklase SP-lijst goed Geen palm voor Appelse kermiskoers Aalst herdenkt mislukte paardenroof en ontdekking van Ros Balatum Van Remoortel Rouwkransen in zijde - plastiek en levende bloemen De waarheid over de Lebbeekse examens R.VERGEYLEN ZOON fLo4, i- Rik Mertens geen kandidaat meer in uitgave van APRIL 882 85' Bloemencenter Nleuwebaan 2, 9188 BELSELE - Tal. 031/72.37.75 Manufactuur van Bontmantels Molenstraat 58-60 9300 AALST NA MISVERSTAND MET DE B.W.B. stralende vrijdagnamiddag op het Zand te Appels. Van overal stromen bontgekleur- wielrenners toe. Er komen er zelfs met autobussen en één van die cars is helemaal van -le tegen Brugge gekomen met als organisator van de reis Noël Foré, oud- :nner en iemand die dus het klappen van de zweep kent. Hij heeft een ganse bende ieuwelingen meegebracht om in Appels een aantal rondekes af te haspelen. Maar dat uw lijkt onmogelijk. In Appels zelf weet men van niets. Dus, geen koers en al die renners Ik jaar wordt er tergelegen- ad van Appels-kermis een ielerwedstrijd ingericht, een rganisatie die in mekaar ge- oken.wordt door «De Bol- oedjes». zowel een vrien- cnkring als een wielerklub. an ervaring mogen die niet lagen, want zij hebben al een palmares en mogen bogen kleurrijke en suksesvolle anifestaties. Deze Bolhoed die ook in de omgeving ;end z.jn als er koersen :ten ingericht worden en zowat overal als betrouw- ire seingevers fungeren, had- in zoals ieder jaar een aan- raag gericht aan de Belgische Wielerbond om hun kermis- )ers op de gewone datum te ;en geven, op zaterdag van :or ck< kermis. De BWB was het daar bhjkbaar niet mee eens en oor deelde dat deze koers beter op vrijdag zou plaats hebben. De Appelse Bolhoedjes wilden echter geen wedstrijd op vrij dag en zo kwam het dat de aankondiging van deze wed strijd in de bondsbladen voor vrijdag verscheen, terwijl de Appelse kermisaffiche zater dag vermeldde. De Bolhoedjes wisten dus van de prins geen kwaad en waren niet weinig verrast toen ze vrijdagnamid dag onder een stralende lente zon enkele tientallen keurig uitgedoste nieuwelingen tussen de kermismolentjes op het Zand zagen verschijnen. Sa men met deze renners enkele trouwe supporters en natuur lijk vele Appelse nieuwsgieri gen die van deze ongewone drukte het hunne wilden weten. Klap op de vuurpijl was echter de aankomst van Noel Foré met zijn discipelen en die liet zich niet zomaar met een kluit je in het riet sturen. In een prachtige autocar waren die helemaal van het Brugse Dud- zele naar Appels komen afzak ken. Maar zij waren niet de enigen die voor schut waren gezet. Er waren nog renners uit Aartselaar, Wetteren, het Waasland en zeifs uit Ronse en Ninove. «Dat heb ik in mijn ganse loopbaan nog niet mee gemaakt», vertelde Foré. Ik heb nu toch al een beetje erva ring in wielermiddens, maar dat zoiets kon gebeuren wist ik niet. Wie gaat ons nu al die onkosten vergoeden? Waar zit het bestuur van «De Bolhoed jes»? Graag hadden we hier toch een woordje uitleg over gekregen en indien de wed strijd zoals nu aangekondigd is in de bondsbladen, dan had men toch een poging kunnen doen om toch iets te organi seren?» Later zou hij evenwel bijdraai en. Vooralsnog een wedstrijd op stapel zetten ging gewoon weg niet omdat de technische dienst van de stad de nodige akkomodaties nog moest bren gen en omdat de verkeersvei ligheid niet kon verzekerd worden. Foré dan maar met zijn jongens terug de bus op. «We zullen hierover maar niet verder diskuteren, zei hij nog. Er zijn zo al weinig koersen genoeg en als we de plaatselij ke klubs de duvel aandoen, dan moeten we nergens meer verschijnen.» In het lokaal van Sparta Ap pels, waar normaal de inschrij vingen moesten plaats hebben, was er ondertussen een drukte van belang. Vele nieuwsgieri gen verdrongen er zich om toch maar iets over de mislukte koers te weten te komen. Van het bestuur der Bolhoedjes geen spoor, terwijl enkele ge wone leden duidelijk bena drukten dat zij met een derge lijke organisatie eigenlijk niets te maken hebben. De grote winnaar van deze koers werd dus Jules Van Hoorde die evenveel werk achter de tap kast had als op een échte koersdag. Voor de eerste keer sinds vele jaren is er dus géén koers ge weest rond de Appelse kerkto ren, want ook op zaterdag ge beurde er niets. Hopelijk heb ben deze peripetieën met de BWB geen nare gevolgen voor «De Bolhoedjes» die nu toch déet°ering8tt aX|s° P?" Foré'n SesPrek met onze medewerker terwijl enkele vim zijn adepten aandachtig (mdb) l^leren- De oud-renner was helemaal niet tevreden over de gang van zaken in Appels. Voortgaande op de resultaten van de jongste parle mentsverkiezingen zou de gemeentelijke zetelverde ling (oktober '82) er in Sint-Niklaas als volgt uitziet: CVP 12, SP 12, VU 8, PVV 5, Agalev 1 en Vlaams Blok 1. Zou, want je wipt niet in één kille, mathema tische ruk van de landelijke elektoraie situatie op het lokale kiesgedoe, er spelen menselijke, kleinschalige en toevallige, «zelfs» plaatselijk-politieke faktoren mee. Hoe is de zetelverdeling nu in de Sint-Niklase raad? 19 CVP, 10 VU, 8 SP en 2 PVV. Mocht de parlementaire kiestrend van eind vorig jaar aanhou den dan zou de Christelijke Volkspartij in de Wase hoofdstad fel gas moeten terugnemen en zouden de socialisten zich op gelijke hoogte hijsen, wat nog niet Openheid in de achterzaal wij eraan u met alle van de Commerce aan de risiko's vandien uit te Grote Markt. «In ons stre- nodigen». De kursivering is Ir nieuwelingen waren naar Appels afgezakt maar de koers ging gewoon niet door M ve".,naar een ,z0 8root mo' van ons- De invitatie kwam gelijke openheid houden zeggen wil dat ze dan mee mogen besturen. Toch zien ze bij de Sint-Niklase SP de herfstige kieskoorts met vertrouwen aandwarrelen. Werd men niet plots, gemeten met maatstaven voor de kamer van volksvertegenwoordigers althans, de sterkste partij »n bet kanton (vergelijkbaar met de fusie) Si:-.i-Niklaas? Een dag of tien vóór het 1 meifeest kon de «Koepel» van de SP al met een (geamendeerde) lijst naar de algemene ledenverga dering. Uniek wellicht in de annalen van de plaatse lijke politiek: de pers mocht meeluisteren naar de bemerkingen van symphatisanten en opposanten. Zoveel graten zagen de anonieme stemmers niet in de ontwerpüjst, die werd met een komfortabele meerderheid van 121 ja tegen 20 neen goedgekeurd. aan bod komen. René De Clercq was kontent met die belofte. Maar de leden uit Nieuwkerken bleven een beetje boos, namen geen vrede met slechts de zeven de en dan pas de 21ste plaats Sorry, voerden de voorzittenden aan, Erna Cathoor, staat 16de op de lijst, zij is toch ook van Nieuwkerken En toen ruziede men om één straat: de Vossekotstraat, een hui- zensliert die vanuit Haas- Lees door blz.7 dus van de SP-Koepel. Vréésde die dat sommigen bij die publiekperskonfron- tatie dwars zouden gaan liggen? Dat er duchtig zou gebakkeleid worden? Het viel allemaal nogal mee. De Vossekotstraat Obstruktie kwam er na tuurlijk wel. Vanuit de deelgemeenten Nieuwker ken en Sinaai vooral. Met de Tinelboys, en vooral - vriendelijke vijandschap tussen Dendermonde en Aalst dens een donkere nacht in elke In Dendermonde zitten ze na- girls (want de svv is daar «let altijd even zachtaardig geweest. In vroegere tijden Dendermondse brievenbus tuurlijk niet verlegen met deze duchtig aktief) werd het chten beide steden voor hun boterham en het blijkt dat een vlugschrift gedeponeerd, gebeurtenis. Daar zal op 26 tussen zaal en presidium oral de Dendermondenaars de snoodaards waren omdat w.aann 'n ^raa'e njmen werd april de smadelijke terugtocht gauw uitgepraat. Men gemakkelijk tol konden hefTen op de schepen die naar de docken «edaan dat de van de Aalstenaars gevierd moest toch beseffen, voer Jkt moesten Naar alle „aarschijnlijkhek, lig, daar he, ^^bSammlT.onT^ Hpunt van het dispuut tussen beide steden. In jongere dat de zogenaamde beeldhou- Ten gerieve van de liefhebbers iwen heeft men vooral verder «gevochten» op folkloris- wer, Lieven Van de Velde, een vermelden we hieronder de na il vlak, zo ook een dertigtal jaren geleden, toen de doodgewone dief was. men van diegenen die aanwe- listenaars tergelegenheid van de Ros Beiaerdommegang Uiteraard brachten dergelijke zig waren op vrijdagavond 25 Dendermondse Peirt wilden «schaviëren» maar op een akties veel sfeer rond de Ros april 1952 op de vergadering in «de steen zaten. De Aalstenaars namen toen wraak door Beiaerdommegang van 1952, café 't Paviljoen te Aalst, ten- Lend te maken dat de fameuze Ros Beiaard-kop alleen de eerste na de emdd de paardenroof te be- bestond uit geperst karton. Al die evenementen Dertig Jaar later Baert'jef, BaerTurtis, Beer nu in Aalst worden nerdacht. Op de Aalsterse Topdag die ten Roger, Calloens Jules, zaterdag 26 april trok een voor het liedje dat er op alle plaats heeft op zaterdag 15 mei Claes René, Cluytens Robert, tigtal «ajuinen» naar Den- mogelijke en onmogelijke mo- wordt deze ontdekking van de Clotman Willy, De Bruecker menten gezongen wordt, het ware aard van het Ros Beiaerd Gustaaf, De Clippel Jacques, gewraakte paard te ontvoeren herdacht. De resterende «oud- De Geest Herman, De Jaegher en voor een keer tentoon te strijders» van 1952 worden te- Jules, De Luyck Herman, De stellen op Aalsterse grond, zo- gen halfdrie ten stadhuize op- Man Frans, De Paepe Pol, De den Pros Matthys, Freddy Willockx, René De Winne en Rik Mertens aan, dat Sinaai een jonge afdeling mettertijd zal die méér Enkele jaren geleden. De Sint-Niklase SP-top op stap. Rik Mertens met hoed, vooraan) is géén kandidaat meer, de anderen blijven meemarcheren in de voorste gelederen (arch) CUYPER 052/21.40 60 KB 442-8601481-36 28 F 1.260 F 650 F 340 F dat die van Dendermonde niet geroepen door de folklore- Pelsmaeker Paul, De Pril meer konden zingen van «En groep van de Draeckenieren Frans, De Schrijver Georges, die van Aalst die zijn zo die hen eretekens op de borst De Valkeneer Willy, De Win- kwaad, omdat hier 't Ros Bei- zullen spijkeren. Samen met ter Etienne, De Winter René, aard gaat...». Het Ros Beiaard het Aalsters stadsbestuur Eelbode Hendrik, Gheyssens waarvan ze in Aalst toch wordt er dan naar de Sint- Kamiel. Halsberghe Guido, wel een tikkeltje afgunstig zijn Annabrug gestapt om vanuit Hendrickx Albert, Lambrecht geraakte er echter niet, zo- de hoogte op Dendermonde Maurice, Liebaut Herman, dat de Aalstenaars van een neer te kijken. Dode honden Louies Herman, Medaer Paul, beenhouwersreis thuis kwa- zullen dan ten gerieve van de Mertens Albert, Moereels men. De Kopvleeseters had- Dendermondse konsumenten Piet, Monfils Pierre, Monfils den immers een val opgesteld, in het water worden gegooid, Xavier, Muylaert Wilfried, die Aalst echter handig wist te ter illustratie van de spotnaam Rombaut Emile, Rombaut ontwijken. De Dendermondse die de Noorderburen van de Hector, Schollaert Albert, pers slaakte natuurlijk Aalstenaars kregen, nl. Kop- Van Audenhove Jean, Van triomfkreten in alle toonaar- vleesfretters. Daarop zullen de Audenhove Jef, Van der den en daarom bedacht het zeventig nog bestaande origi- Schueren Roger. Van de Vel- Aalsters Paardenkómitee een nele pamfletten bij opbod pu- de Willy, Van Gijsegem Jan, nieuwe wraakneming. Het zo- bliek worden verkocht. Den- Van Gijsegem Robert, Van genaamde geheifn van het Ros dermondse verzamelaars wor- Beiaard, door drie Aalstenaars den niet uitgesloten maar zul- slechts één maand tevoren ont- len wel één ajuin als supple- dekt, zou wereldkundig wor- ment dienen te betalen den gemaakt en het pronkstuk zou ten eeuwigen dage worden Tot zover de mededeling van geschandvlekt. Zo werd er tij- de Draeckenieren. Op een perskonferentie gaf de CVP antwoord op de aantijgingen in het «Wiele- belleke» verschenen en waarin de VU bepaalde Herreweghe Walter, Van Holsbeeck Louis, Van Lyse- beth Paul, Van Sinay Willy, Van Wambeke Marcel, Ver- hofstadt Jan. CVP- en PW-gemeente- schepenen aanvalt. De CVP is nochtans niet van plan hierover met de VU in polemiek te gaan. Wat eer lijk is, is eerlijk. Voor de samenstelling van de examenprogramma's wer den de programma's van het Vast Sekretariaat voor de Werving van het Rijks personeel als leidraad ge nomen. Om ieder even tueel misbruik uit te sluiten eiste het schepencollege dat al de examens schrifte lijk zouden afgenomen worden in plaats van mon deling. De volledige examenjury was samenge steld uit deskundige leden. Voor het examen van klerk werd een beroep gedaan op regenten, voor het examen van opsteller werd een be roep gedaan op licentiaten. De provinciale reglemen tering die de gemeentebe sturen dienen na te volgen vereisen dat het schejjen- kollege een voorzitter en een sekretaris van de examenkommissie aan duidt. In principe is de bur gemeester voorzitter van deze kommissie. Hij kan deze bevoegdheid echter delegeren aan een ander lid van het schepenkollege. Bij eerder ingerichte examens zijn de heren A. De Mol, burgemeester en Frans Mertens, schepen, reeds voorzitter geweest. Voor de aanwervingsexamens van opsteller en klerk werd schepen Jozef Hiel als voorzitter door het sche pencollege aangeduid. De voorzitter heeft tot taak te zorgen dat alles administra tief en technisch goed ver loopt. De juryleden maken zelf de examenvragen op voor het vak waarvoor ze door het schepenkollege zijn aangeduid. Zij behou den de vragen. Niemand heeft er voor het examen kennis van. De werkwijze is als volgt: het jurylid komt met zijn examenvra gen een kwartier vóór het examen naar het gemeen tehuis. Op het gemeen tehuis fotocopieert de ge meentebode de examen vragen in het bijzijn van het jurylid op het vereiste aantal exemplaren. Het ju rylid gaat dan met zijn examenvragen naar het examenlokaal waar ze uit gedeeld worden aan de examinandi. Boven op ie der examenblad is een wit te briefomslag geplakt, waarin zich een steekkaart bevindt waarop de kandi daat zijn naam invult. De kandidaat zelf plakt deze briefomslag dicht. De ver beteraar kent dus geen en kele naam, alles blijft voor hem anoniem. Na het exa men neemt elk jurylid zijn examens mee om ze te ver beteren. Maandagavond, je kunt moeilijk met je examens klaar zijn als je de kopijen pas zaterdag krijgt, werd er gedelibereerd, t.t.z. dat alle twijfelgeval len door de jury besproken zijn, vooraleer de namen bekend waren. Bovendien had de jury op voorhand reeds heel goed de criteria tot deliberatie vastgelegd. Indien wij voorexamens in gericht hadden, zouden er misschien meer mensen die op de gemeente wer* ken, geslaagd zijn. «Ik heb éénmaal, de avond voor Lees door blz.7 Bontmantels

De Voorpost | 1982 | | pagina 1