Unicef-Dendermonde met het Groot Harmonie-orkest der Gidsen Opstal werkt hard aan het kultureel weekend Bouw en bespeel uw synthesizer zelf Vadertje Langbeen te Sint-Gillis-Dendermonc Gezinswandeling in Lokeren Muziek Elektronisch twieten in Sint-Niklaas Poolse nachtegalen koncerteren in Opwijk, Wieze en Aalst 20 - 23.4.1982 - De Voorpost WATER OM TE LEVEN, GEZONDHEID VOOR IEDEREEN Nog geen twee jaar geleden ging Unicef-Dendermonde van start onder impuls van voorzitter Francis Ghysbrecht en sekretaris Etienne Malfait. Ondertussen heeft deze afdeling van de internationale organisatie al merk waardige dingen gepresteerd en dit jaar wordt in het kader van de honger- maalkampanje een konoert georganiseerd met het «Groot Harmonieorkest van de Gidsen» onder leiding van majoor-kapelmeester Yvon Duoène. Tijdens een gezellige persbijeenkomst in het im posante kader van het Den- dermondse stadhuis werd verduidelijkt hoe Unicef- Dendermonde deze keer een bijdrage zal leveren aan de kampanje «Hongermaal». Totnogtoe zijn de akties van de Dendermondse afde ling suksesvol gebleken, zowel voor de beide wens- kaartenakties, waardoor een respektabele som kon overgemaakt worden, als voor het koncert dat vorig jaar werd gegeven door het Nationaal Orkest van Bel gië in de Appelse Sporthal, onder het Unicefmotto «Hulp aan gehandicapten». Thans luidt het motto «Water om te leven Ge zondheid voor iedereen». Enkele weken geleden had voor de EEG-gebouwen een symbolische begrafenis plaats van de 17 miljoen kinderen die volgens de Unicef-gegevens dit jaar zullen omkomen. Deze ma nifestatie diende om de aan dacht te vestigen op de wraakroepende mentaliteit dat er liever oorlogstuig ge kocht wordt, of dat men liever boter, melk en vlees- bergen opstapelt dan daad werkelijke hulp te verlenen aan kinderen die sterven in allerlei noodomstandighe- den zoals honger, dorst, ziekte of gebruik van ver vuild water. De wereldeko- nomie is keihard in haar boosaardigheid Het is het doel van Unicef om in 111 landen te probe ren de nood te lenigen van deze ongelukkige kinderen en daarom wordt de jaar lijkse aktie hongermaal georganiseerd. Zelfs de kleinste bijdrage kan helpen tot leniging van nood. Er is maar zo weinig nodig... bijvoorbeeld 110 fr. om een kind voor de rest van zijn leven van water te voorzien, 200 fr. om het in te enten tegen de zes meest voorkomende maar dodelij ke ziekten zoals mazelen, kinkhoest, tetanos, kinder verlamming, tuberculose en difterie. Het is soms opvallend hoe weinig uiterst noodzakelij ke installaties kosten. Het koet bijvoorbeeld amper 4.200 fr. voor een hand pomp met buizen en hulp middelen, nodig voor de bouw van een gewone wa terput. Drieduizend meter buizen in hard plastiek met een doorsnede van 3 cm. voor een gemeenschapspro- jekt van watertoevoer kost amper 6.000 fr...: Aktie Hongermaal Juist omdat elk opge haald bedrag zo belangrijk is, blijkt het noodzakelijk dat iedereen zoveel moge lijk meewerkt aan de uit bouw van de aktie «Honger maal». Origineel is het op zet dit jaar zeker. Van 1 tot 16 mei heeft de operatie «Inzameling van gebruikte röntgenfoto's» plaats. Dat wil zeggen dat iedereen die gebruikte maar niet meer noodzakelijke röntgenfo to's thuis heeft liggen, deze kan deponeren in elk poet kantoor. Elke kilogram (ongeveer 20 platen) brengt voor Unicef 100 fr. op door de rekuperatie van het zil verzout dat dan dient voor de reeyklage. De züverre- ayklage is interessant in aen tijd waarin vervuiling, verkwisting en grondstof- fenschaarste ons bedrei gen. Het lijkt ook sympa- tiek om de overschotten van een doeltreffende, gesofisti keerde geneeskunde ter be schikking te stellen van de armsten en zwaksten dezer wereld: de kinderen in de Derde Wereld. Het geld dat uit deze aktie kan voortvloeien, wordt ge bruikt voor projekten in de zwaarst getroffen landen aan de Hoorn van Afrika zoals Djiboeti, Oeganda, So malia, Soedan en Ethiopië. Natuurlijk kan iedereen zijn bijdrage ook zo storten op rekening nr. 000- 0000055-55 van het Bel gisch Komitee van Unicef te Brussel. Koncert te Appels Tijdens de duur van de Hongermaalkampanje, na melijk op donderdag 6 mei, geeft .de Unicef-afdeling Dendermonde een benefiet- koncert met het Groot Har monieorkest van de Gidsen onder leiding van majoor- kapelmeester Yvon Ducène. De muziekkapel van de Gidsen bestaat dit jaar 150 jaar en was oorspronkelijk de koninklijke partikuliere 'Boeiend spelen met piep-, tonk- en kwaakgelui- den', Avant-gardekunst troef of "Met synthesizers muziek binnen ieders bereik': het zijn enkele titels van persberichten over de prestaties van de vereni ging Elk Muziek. Elk Muziek is een vereniging die zioh wil inzetten voor de popularisatie van elektro nische muziek. Het traditionele onderwijs besteedt te weinig aandacht aan het analyseren van klan ken, aan de klanksynthese, vinden de Antwerpse initiatiefnemers De klassieke muziek heeft harmonie en kontra- punttechnieken volledig uitgepuurd. Jazz en popu laire, kommerciële muziek zijn wat aan een da capo al fine van hun variatiemoge lijkheden toe. En om de in-' spiratie toch een kans te geven krijgt men plotseling aandacht door de klank kleur; het bestaande instru mentarium lijkt bescheiden vergeleken bij wat er alle maal voor nieuws op de markt begint te komen: dempers, geprepareerde piano's, elektrisch ver sterkte instrumenten, ef- fektpedalen. Dé grote stap zette men in Amerika: daar werd de synthesizer gebo ren. Nog niet zo heel lang geleden eigenlijk. En met een een fantastische kans om te experimenteren met een totaal ongeëxploiteerde klankenwereld. De kursus De Antwerpse synthesi zerfanaten beschikken voor hun kursussen over een moderne, volledig zelf ge- konstrueerde klankstudio. Zelfs met een nieuwe, 'gra fische' tak zijn ze ver trouwd: met de hulp van een oscilloskoop, een video- circuit, televisie en foto toestellen valt heel wat te kreëren, schijnt het. Le raars, vertrouwd met alle mogelijke soorten synthesi zers, leren de autodidakti- sche muziekliefhebber mo derne muziek te doorzien, nieuwe muziek zelf te ma ken, zelf ook instrumenten te bouwen. Erg veel geld hoef je hiervoor niet te heb ben. Het aantal modules waarmee je werkt, bepaal je volgens eigen interesse en budget. Volgens Eric Feremans, Sint-Niklazenaar en sinds 1977 full-time aktief als le raar aan en direkteur van de School voor Elektroni sche Muziek te Antwerpen, kun je om maar iets te zeg gen met vijf modules begin nen en later systematisch uitbreiden. Een basissyn thesizer bestaat uit een be scheiden aantal technische toestanden als VCO's, LADSRmodule8, een voe ding. Voor wie dat iets mocht zeggen. In bouwpak ket koet zoiets 16.892 fr. Een bouwpakket is de duurste maar didaktisch meest efficiënte en vlucrste methode om de werking van alle benodigde elektro nische komponenten te doorgronden. Je hebt de ga rantie dat het werkt, zegt Eric Feremans, wij hebben zelf al die paketten samen gesteld en de afstelling van de synthesizer is in de prijs begrepen. En dat is toch al dat, want daarvoor kan je niet buiten een oscillo- scoop. Enfin, knoeien, prutsen, printen en uiteindelijk ook twieten en woefen troef, binnenkort ook in Sint-Ni- klaas. Zeg niet: ik ben niet biezonder technisch, ik zal er toch niets van snappen. Nee, de initiatiefnemers gaan ervan uit dat de kur- sist geen enkele voorkennis heeft, noch van elektroni- ka, noch van muziek. Ba sisbegrippen van elektroni- ka komen enkel aan bod in zoverre zij noodzakelijk zijn om inzicht te krijgen in de moderne klankenspuier. Die lessen gaan door op de eerste verdieping van «Het Centrum», Grote Markt 40, in Sint-Niklaas, en wel op volgende dagen telkens van acht tot tien 's avonds: op dinsdagen 27 april, 11, 18 en 25 mei en 1, 8, 15 en 22 juni. De prijs van de kursus bedraagt 3.500 frank. Voor meer informatie verwijzen wij de lezer naar het atelier van Elk Muziek, Verbonds- straat 37 in Antwerpen, tel.. 031/37.24.89 of 031/ 40.32.94. L.D.B. muziekkapel, maar is on dertussen uitgegroeid tot een der besten in haar gen re op de wereldranglijst. Zij speelt alle soorten van mu ziek en vergeet zeker niet de faam van onze eigen komponisten boven de landsgrenzen uit te dragen. Henegouwnaar Yvon Ducène, majoor-kapelmees ter, heeft de leiding van het harmonieorkest. Onder zijn leiding werden meer dan 800 koncerten gegeven en werd er deelgenomen aan alle grote Belgische en buitenlandse festivals. Het orkest maakt regelmatig opnamen voor de muzikale uitzendingen van de Franse en Nederlandse uitzendin gen van de BRT-RTB. In 1974 kreeg majoor Ducène de Fugatrofee toegekend door de Unie van de Belgi sche Komponisten, als uit ing van erkentelijkheid voor zijn programmatic die erop gericht is de Belgische komponisten meer bekend te maken. De organisatoren hebben ondertussen reeds een prachtig programma, kun nen samenstellen en reke nen er nu op dat vele entoe- siaste liefhebbers en muzi kanten de Appelse sporthal zullen bezetten. Streekge noten kunnen wij er ook ontmoeten. In het harmo nieorkest spelen immers ook Franpois De Ridder (hoorn) uit Dendermonde, Paul Lauwers uit Buggen- hout en José Fonteyne uit Zele. Men vraagt om de kaar ten tijdig te reserveren zo dat iedereen een optimale plaats kan toegewezen krij gen. De luisteraars worden bovendien gevraagd om op tijd te komen, de Gidsen hebben immers de gewoon te tijdig te beginnen. Het koncert heeft plaats op donderdag 6 mei om 20 uur stipt in de Sporthal te Appels, Steenweg op Aalst. Men verkoopt er lidkaarten rechtgevend op toegang tot het koncert tegen 200 fr, en de studenten en houders van een plue-3-pas betalen amper 100 fr. Inlichtingen of bespreking: Leopold II- laan 37, tel.: 21.33.07 of Gentsesteenweg 100, tel.: 21.12.05, beiden te Dender monde. Kaarten zijn ook te bekomen in het lokaal van de V.V.V., Grote Markt, tel.: 21.39.55. (M.D.B.) Programma 1. Nationaal volkslied (F. Van Campenhout) 2. Pomp and Circumstance (Elgar), orkestratie: C. Moreau 3. Toccata Fuga in D klein (J.S. Bach), orkestra tie: A. Prevost 4. Ramuntcho, orkestsuite (G. Pierne) a) ouverture b) La Cidrerie fa c) Rhapsodie Basque 5. Suite voor Harmoni^ keet (P. Cabus) Pauze 6. Het meisje van Aries L Bizet), menuet-Fluitsolof h. R. Burton. Farandole j® 7. Impromptu (A. Boeck), voor alle netten. 8. Een schilderijent toonstelling (M. Mc 8orgsky). Trompet: solo h. C. Chuffart; tuba solo h. A. Stroeykens. 9. Mars van het late senregiment (V. Bender (m.d Niettegenstaande het kuituurweekend in Opstal pas zal feestprogramma verder, plaats hebben in september 1982, is een werkgroep toch Alle gastronomische stands reeds druk in de weer om alle aktiviteiten voor te be rei- worden heropend evenals den. Een voorlopig programma werd reeds opgesteld, de braderij. Het feestkomité Hierin vinden we een hele reeks bijzonder aantrekkelijke organiseert een kinderjaar- aktiviteiten die weer een massa volk naar Opstal zullen markt in de jongensschool, lokken net als dat ook in 1978 (Jaar van het Dorp, dorp Het toneelwerk «De Ge- van het jaar) het geval was. schiedenis van den Opstal» komt nogmaals op het po dium en weer zullen enkele muziekmaatschappijen plaats nemen op de kiosk. duskoor gaat door in de kerk (met gospels en ne grospirituals). Intussen doet koord ina- tor Van Riet een oproep tot alle verenigingen om alle manifestaties, tentoonstel lingen en gastronomische gebeurtenissen te melden. verwacht men sportvlie gers en akrobatische zweef vliegers boven Opstal. KLJ ganiseert een kompetitie «fietsen op rollen». Rond de avondmis voeren de Michielsgezellen een wa- Het hierboven vermelde programma is een kort fragment van een werkdo- kument samengesteld aan de hand van verslagen op gesteld na een vergadering van de werkgroep. Het is nog vatbaar voor vele ver anderingen, maar geeft toch nu reeds een indruk van de grootste gebeurte nissen die Opstal in de greep van de kuituur zullen genspel op en het slotkon- houden tijdens het derde Het Knapen- en Mannen koor van de Staatsfilharmo- nie van Poznan is weer op koncert re is in West-Euro pa. In tegenstelling tot de beroemde balletten Ma- zowsze heeft de groep uit Poznan wel een uitreisvi sum uit Polen bekomen, zo dat we ze gelukkig maar aan het werk kunnen ho ren. In onze streek treden ze niet minder dan drie maal op. U kunt ze aan het werk horen op maandag 26 april in de Kloosterkapel te Opwijk, op donderdag 29 april in de Oktoberhalie te Wieze en op donderdag 20 mei te Aalst. In een vorige editie van dit weekblad is reeds uit voerig ingegaan op' dit unieke koorgezelschap, dat van 16 april tot 14 juni een grote koncert reis maakt doorheen Nederland, Frankrijk, België en de Bondsrepubliek Duitsland. Deze benefietkonoerttrip gaat door ten voordele van de koorgemeenschappen uit Poznan in Polen. In Opwijk gaat het kon oert door in de kapel van het Klooster, in de Kloos terstraat uiteraard, en vangt aan om 20 uur. In Wieze zijn op donder dag 29 april twee optredens gepland. Om 13u45 wordt er gezongen: dit koncert is hoofdzakelijk bedoeld voor de scholen. Om 20 uur is er een tweede optreden voor alle pubhek. Over het kon cert te Aalst hebben we op dit ogenblik nog geen ver dere details, maar daarover hoort U tijdig meer gege vens. Alleszins koncerten die we ten zeerste aan alle muziekliefhebbers kunnen aanbevelen. Het program ma is zeer ruim. Poolse koormuziek, geestelijke koormuziek of koormuziek voor iedere muzieklief hebber. L. Tijdens koördinatiever- je. In de dorpshoeve presen- gaderingen wordt er flink teert KVLV enkele streek- gewerkt om de zaak tegen gerechten en de Bosuilen september rond te krijgen, brengen streekbier samen Schepen De Ridder werkt op de binnenplaats van het In de loop van de namiddag nu nauw samen met koör- Torenhof, dinator Eric Van Riet om de SVV zorgt voor eten en andere verantwoordelij ken drank in een tent aan de aan te moedigen. Net als jongensschool. Koersen op houdt een paardenshow in vroeger zijn er ook nu weer rollen kan men bij de KWB- de dorpshoeve en KWB or- een aantal personen verant- fietsklub. De Wielewaal or- woordelijk voor deel-aktivi- ganiseert een natuurw an - teiten van het gebeuren, deling en de Biblioteek Guido Duerinck, een oude staat in voor de organisatie rat in het voorbereiden van van een vrij podium. kuituurweekends, zorgt Op zondag gaat het hele eert door het Sint-Gerar- septemberweekend. Alleen voor het goede verloop van de tentoonstellingen, Jozef De Baerdemaecker draagt zorg voor de omlijsting, Al- fons Saerens is verantwoor delijk voor het vlot verloop van de muziekuitvoerin gen. Rita Van Damme zal de kinderaktiviteiten voor bereiden. Eén van de hoogtepunten van het hele kuituurweek end wordt zeker het inrij den van de oude kerkweg, dit is een nieuw fietspad dat Opstal met Buggenhout- Centrum verbindt. Het zal officieel in gebruik worden genomen op vrijdag 17 sep tember 1982 door de perso naliteiten die vanuit Bug- genhout per fiets via dit pad Opstal zullen bereiken. Wielewaal zorgt weer voor de nodige markering van in- en uitgangen van het pad, Bert Van den Broeck zal een naambord «Oude Kerkweg» klaarma ken. De personaliteiten zul len op hun fietstocht verge zeld worden door de KWB- fietsklub Opstal en ter plaatse opgewacht worden door de kon. Fanfare De Morgenster. Het fietspad loopt via de ln ^et Gildenhuis te Sint-Gillis-Dendermonde voerde toneelkring «Spinneweb» het stuk Meir. Na de inhuldiging van het nieuwe fietspad wordt dan het kuituurweekend geopend waarbij alle ten toonstellingen worden be zocht: Ter Palen, Prijs van Buggenhout, De Bezige Bij, Geschiedenis vroeger en nu, Schilderwerken Tuur De Rij bel, Schilderijen Frans Huyck, Groenten en Fruit, Fototentoonstelling, VTB-VAB-show, cider- en wijnmaken. Na de officiële opening organiseert de fanfare De Morgenster een soort Kroe gentocht langsheen alle Opetalse herbergen en dit in samenwerking met alle andere Buggenhoutse mu ziekverenigingen. Op za terdag 18 september zou de Middenstand een braderij inrichten waarbij enkel Buggenhoutse standwer kers zouden aanvaard wor den. Voor de kinderen zijn er op zaterdag tal van akti viteiten voorzien: de Stip- show met Willy Jonckers, kinderkrijttekeningen en volksdans. Voor de ouderen is er animatie door Joe Mar tin, koncerten door ver schillende muziekvereni gingen, opvoeringen van de eenakter «Geschiedenis van den Opstal» (regie: Gui do Keppena) en een plechtig opgeluisterde avondmis In de Molen zal men wijn kunnen proeven, kleine hapjes worden door KAV aangeboden in het Toren hof, CMBV biedt een barbe cuegerecht aan in de Meis jesschool, KVG staat daar met een pannekoekenhuis- de weergoden moeten i goed gestemd worden, i dat Opstal niet het lot v Opdorp in 1981 zou ond gaan. Maar aangezien stal de laatste tijden wind nogal in de zonn zeilen heeft, is daaro nog met geen woord rept. Het is immers nL, ruim tijd om eieren na een Dendermonde kloosl te dragen. (LvJ |u1 P® )r J Vadertje Langbeen» op. Toneel Vadertje Langbeen is een vrolijk toneelstuk in vier bedrijven van J. Webster. Het verhaal handelt over tehuiskinderen, vervelende en welgedane regenten, bourgeoismilieus en een liefdesaf faire tussen een vondeling uit het gesticht en een myste rieuze liefdadige regent. Meer wil ik er niet over kwijt. Er worden immers nog twee voorstellingen ge geven en dit op vrijdag 23 en zaterdag 24 april, tel kens om 20 uur. Wat je van het talent van de akteur8 vindt moet je zelf maar uitzoeken, wan neer je het stuk gaat bekij ken. Dit laatste raad ik iedereen aan, want het is beslist de moeite waard. Ik wil wel vertellen dat er twee uitblinkers onder de akteurs zijn, namelijk An- nemie Van Leemput (Judy) en Mart ine Maekelberg (Gladiola-Sallie McBride). Annemie heeft een heldere stem en een mooie uit spraak. Tijdens het eerste bedrijf vond ik dat zij nog een beetje meer gevoel in haar rol moest leggen, maar vanaf het tweede be drijf kwam zij zeer vlot over. Het was dan ook de eerste voorstellingsavond en de zenuwen zullen haar wel parten gespeeld hebben. Voor Mart ine Maekelberg lijken de rollen haar wel op 't lijf geschreven. Zij ak- teert zo natuurlijk en spon taan, alsof zij elke dag op de planken staat. Om even over te stappen naar het ontstaan van de toneelgroep zelf, deze werd in maart 1981 opgericht door Hugo Herssens, regis seur van Vadertje Lang been. Hugo akteerde vroe ger bij het P.A.C.T. in Aalst (Progressief A al bters Col lectief Teater). Daar hij te Sint-Gillis woont, de af stand naar Aalst nogal ver leek en er in zijn eigen ge meente toch geen toneel groep bestond, besloot Hu- go er één op te richten. Hij plaatste een advertentie in het Reklaamblad waar en kele geïnteresseerden posi tief op reageerden. De groep startte met vijf man maar is nu uitgegroeid tot twintig. In november 1981 brach ten zij hun eerste voorstel ling, geregisseerd door Henri Spruytte. Het toneelstuk trok onge veer 800 kijklustigen naar de zaal. De komst van zo'n talrijk publiek gaf hen de moed door te zetten. Hope lijk brengt de voorstelling Mensen die graag zou( van Vadertje Langbeen ge- ak teren mogen zich nogil noeg geld in de kas om een tijd aanbieden bij Hul! nieuw stuk te regisseren, Herssen, Buisstraat 3! want vanwege de Staat krij- Sint-Gillis (tel. gen zij nog geen subsidies 21.70.32). aangezien «Spinneweb» nog geen twee jaar bestaat. De Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen richt, in samenwerking met de Gidsen- bond van Gent en Oost-Vlaan deren, op zaterdagnamiddag 24 april a.s. haar tweede ge zinswandeling van het wandel- programma 1982 in. Deze wandeling grijpt plaats in Lo keren, onder leiding van mevr. De Canne, gediplomeerde gids. Samenkomst op de markt te Lokeren voor het postgebouw om 14u50. Vertrek van de wandeling te 15 uur stipt. Na een kort bezoekje aan de Sint- Laurentiuskerk gaat het naar het kultureel centrum in de Torenstraat waar de wande laars aan de hand van een diamontage kunnen kennis maken met de stad en haar omgeving. Daarna wandelt men verder langs het Lol museum, via de station] naar het Uebergpark. Van volgt men de vroegere sj wegbedding Lokeren-Mo< ke, in 1978 omgevormd verhard fiets- en wandelpi Dan keert men terug v residentiële wijk van Lok< de Daknamse bossen. Di bied staat goed bekend t zondagse wandelaars. I een nog werkende veilt briek bereikt men de j long van de stad: de i grote groenzone van Buyl Verloren Bospark. Via voetgangersbruggetje ove Durme gaat het langs de s| terreinen terug naar het derne Lokeren. De wand is volledig gratis en iedei ook niet-Ieden, zijn van welkom.

De Voorpost | 1982 | | pagina 20