STADSBERICHTEN Lebbeke verkocht kunst voor Derde Wereld Expo «honderd jaar Oost-Vlaanderen Literair te Oordegem en Lede «r Medische zondags- en feestdagendienst BERICHT AAN DE BEVOLKING 1 DeivderNV0^0 y y DENDERMONDE SOCIO-CULTURELEINFO-KALENDER 22 - 23.4.1982 - De Voorpost In het voorbije week-end had er op het Lebbeekse gemeen tehuis een tentoonstelling plaats die tot doel had de bevolking in te lichten over het ontwikkelingsprojekt van pater Windey, dat ze helpt financieren. Bij die gelegen heid werd Indische kunst tentoon gesteld en verkocht ten voordele van de projekten. Wat echter voor Lebbeke een primeur is, is de tentoonstelling en verkoop van werken van Lebbeekse kunstenaars, die deze gratis ter beschik king gesteld hebben. Zo te zien heeft het gemeentebestuur niet voor niets op hen beroep gedaan. Lebbeke is rijk aan mensen met een hart. Waarnemend burgemeester Frans Moeyersoons verwel komde de personaliteiten, nl. het gemeentebestuur, de heer De Landtsheer, burge meester van Buggenhout, de heer Windey, inspek- teur, broer van pater Win dey, de leden van Bivro, alle aanwezigen. Hij schetste in het kort hoe Lebbeke op het idee gekomen was, dit pro- jekt te steunen, verwees daarvoor in het bijzonder naar schepen Hiel, die zo zei hij, hen ervan overtuig de dat het een noodzaak was een ontwikkelingspro jekt te steunen. Toen heeft pater Windey zelf nog eens uitleg komen geven over zijn werk op enthousiaste manier en dat nam alle laat ste hinderpalen weg. Hij be dankte ook alle kunste naars, die zo welwillend een werk afgestaan hebben. Hij drukte ook de hoop uit, dat omwille van het projekt, de verkoop goed zou zijn. Dan gaf hij het woord aan hoofdinspekteur Windey. Deze feliciteerde de ge meente met de tentoonstel ling: «Het is werkeüjk een zeer goed initiatief om Bi vro beter bekend te ma ken». Tussen haakjes: Bi vro is de niet-goevernemen- tele organisatie in Belgiè, die morele en materiële steun verleent aan de Indi sche vereniging: 'village re- construction organisation', gesticht en geleid door pa ter Windey. Hij dankt ook schepen Hiel voor zijn inzet, samen met het gemeentebestuur. Ver der zei hij nog: «Wij worden stilaan allemaal overtuigd van de medeverantwoor ding met de derde wereld. Er groeit ook een solidari teit. Deze uit zich reeds door het spontaan ten dien ste stellen van werken voor de derde wereld. Zo draagt Lebbeke bij tot de Indische wederopbouw, bevordering van landbouw waarvoor de broer van de spreker zich inzet. De heer Windey leest dan een stuk voor uit een brief van André De Smet, ontwikkelingshelper te Vi- nobanagar. India is voor wie er niet zoveel van weet zo groot als Europa, heeft 250 miljoen inwo ners. Ik geloof dat wij dat ons niet zo best kunnen voorstellen. André De Smet: «Onze ont wikkelingshulp bestaat erin om samen met Indis che ontwikkelingshelpers het dorp weer op dreef te brengen. Dat dorp is beslist nog niet af. Dat moet nog komen. Maar hoe gaat men te werk? Men heeft een terrein in het bergland. (Hier provincie Andhra Pradesh, klimaat: droog, geringe neerslag, droge begroeiing, struikge was). Dat terrein wordt ge nivelleerd met de inwoners. Doel: opbouw van oplei dingscentra voor basispro- duktiviteit. Wat is dat ba- Op initiatief van de Sociaal-Kulturele Raad Lede en in samenwerking met de Kulturele Dienst van de Provincie Oost-Vlaanderen heeft zowel te Oordegem als te Lede de reizende tentoonstelling onder het motto «100 jaar Oost- Vlaanderen Literair» plaats. Deze tentoonstelling beoogt een syntetisch beeld te brengen van de literaire aktiviteiten in onze provincie tijdens ongeveer een eeuw. Op een 50-tal genummerde panelen waarbij een ter plaats verkrijgbare katalogus alle informatie verstrekt ziet U oudere en nieuwere foto's, manuskripten, tekeningen, uittreksels, knipsels en af fiches. Bedoeling is o.m. het toegankelijk maken van de vruch ten van onze eigen literatoren voor Jan Modaal waarbij literatuur een reëel sociale funktie zou vervullen en zich verheffen boven het elitaire. Werd Oost-Vlaanderen steeds als minder vruchtbaar op letterkundige gebied ervaren t.o.v. West-Vlaanderen met tal van gekende schrijvers en de Kempen met zijn heimat- en folklore- literatoren, toch is de wel massale inbreng van Oostvlamingen in het literair oeuvre niet te onderschatten. Getuige dan hiervan deze toch wel vo- Iumnineuze tentoonstelling. Wie men als Oostvlaming zou beschouwen werd echter «an other question». Zou de geboorteplaats bepalend zijn? Of de woonplaats? Uiteindelijk werd geopteerd voor wie over Oost-Vlaan deren heeft geschreven of er op een of andere wijze mee te maken heeft gehad. Als systematisatie bleken de diverse literaire genres het meest valabele uitgangspunt te bieden tot strukturering van de overweldigende massa namen, titels en feiten. Een derde van de 50 panelen wordt beslagen door de roman, de sociale en de psychologische. Ongeveer even veel ruimte is voorbehouden aan de poëzie en haar beoefenaars terwijl de rest tijdschriften, essays, toneel en jeugdliteratuur omvat. Totale volledigheid is vanzelfsprekend niet bereikt, mede door het mobiel karakter van deze tentoonstelling. Uit de streek zelf puurden we ten uwen gerieve Louis- Paul Boon, de Ledenaar Paul Brondeel, de Aalstenaar Adolf Herkenrath, de onlangs overleden Wies Moens, de Dendermondenaar Gaston Burssens, Maurits Van Vos- sole uit Lebbeke, Aleidis Dierick uit Aalst evenals Franz De Backer; Jan Vercammen uit Gijzegem, Lieve Wey- nants-Schatteman uit Lede en de gekende schrijver van jeugdliteratuur en jeugdtoneel Gaston Van der Gucht. Verder nog merkwaardige panelen over «Het Vlaams Volkstoneel», Oostvlaamse toneelgezelschappen en es says van Lodewijk Dosfel, Jan D'Haese en Rudolf Van de Perre. Blijven beweren dat Oost-Vlaanderen op het literaire vlak achterstand heeft opgelopen t.o.v. andere provincies wordt na aandachtig meebeleven van deze tentoonstel ling nu wel zeer moeilijk Te Oordegem heeft de opening plaats vandaag vrijdag 23 april te 20 uur in de Parochiezaal, Speurstraat met als spreker Dirk De Wulf, attaché van de Dienst Kulturele Aangelegenheden. Ze is toegankelijk op zaterdag 24 april van 16 tot 20 uur en op zondag 25 april van 10 tot 12 en van 16 tot 20 uur. Te Lede opening door Lowie Weynants op vrijdag 30 april te 19.30 uur in het Kultureel Centrum, Dorp. Toegankelijk op zaterdag 1 mei van 10 tot 12 en van 14 tot 20 uur en op zondag 2 mei van 10 tot 12 en van 16 tot 20 uur. LH sisproduktiviteit: hand werk om uw eigen bestaan te kunnen verzekeren. Daar zijn 400 families, die elk een stuk grond in eigendom ontvangen heb ben, dankzij VRO Voorlopig leven deze men sen nog in hutten. Op dit terrein worden twee grote gebouwen gezet: een werk plaats voor 40 jongens van 14 tot 17 jaar. Deze komen soms uit een straat van 20 km ver om handvaardig heid te leren: weven, naaien, hout bewerken, ste nen bakken. Men kan im mers geen huizen bouwen zonder te kunnen steen bakken. Het tweede gebouw is een logeerplaats voor de ze jongens, met enkele ka mertjes voor de vakmees- ters, die de jongens him stiel aanleren. De plannen zijn nu deze gebouwen nog beter uit te rusten en begin nen met het bouwen van de huizen, wat aan deze men sen ook meer bestaansze kerheid zal geven. VRO is een vereniging, die steunt bij de bouw van deze huizen. De mensen, het grootste deel van dezen die daar gaan werken zijn koe lies, landbouwknechten dagloners. De verdienste is er 2 k 3 .000 roepies, wat 800 tot 1.200 bfr. per maand betekent. Als teelt kent men er de jonge Sorgo en het recinuszaad, waaruit de recinusolie wordt ge haald. Voor het bouwen van huizen is steen geen prob leem: grond is er genoeg, maar hout en cement zijn zeer duur. Ontwikkeling van het vervoer is dringend nodig voor de landbouw. Dringend voor de landbouw is ook het boren van putten, het graven van kanalen. Er is nog geen elektriciteit. Er is één waterput en een ge boorde put met windmolen. Het vervoer is echter een zeer groot probleem. De be doeling van pater Windey is mensen bewust maken door alfabetisatie, door een dege lijke opleiding. De mensen daar graven zelf de kana len, op een primitieve ma nier, ze helpen bij wegver- be tering, nivellering. Er werken vele mensen mee. Maar dat is ook noodzake lijk en de bedoeling. Tot slot vroeg de heer Windey ook aandacht voor de doku- mentatie in de vitrines, die de werkwijze van VRO, de levenswijze en de inzet van De Lebbeekse kunstenaars stelden tentoon voor de Derde Wereld, (foto P Hermans) de Indische bewoners van Vmobanagar toelichtte. Hij liet het woord aan Sidney Paskarenas, franciskaan, die momenteel net zijn proefschrift ter doctoratie aan de universiteit van Lou- vain-La neuve ingediend heeft. Als hij ze verdedigd heeft keert hij naar India terug. Hij leerde pater Win dey kennen in Bombay. Wat hij zei was kort maar krachtig: «We hebben ge hoord over de goudzoekers van de amazone, over de avonturiers die goud zoch ten in het wilde wensten. Dat goud vond men in slijk. Maar nu kennen we ook een goud, dat komt van olie, een goud dat zit in geld. Maar er is nog een ander goud. Reeds meer dan 25 jaar ge leden bezocht pater Windey onze school om ons een an der goud te leren kennen: nl. het goud dat in het men senhart verborgen ligt. Hij leerde ons dat schiften, zoals de goudzoekers goud uit slijk schiften. In uw taal bestaat een spreekwoord dat zegt: hart van goud. Ik ben blij dat zelfs in crisis tijd Lebbeke zijn oren te luisteren legt naar een streek, die in nood is. Is dit niet het bewijs van een gou den hart?». Schepen Hiel nam na hem het woord. «De gemeente heeft niet getwij feld dat ze het projekt moest steunen. Wij staan volledig achter de zelf werkzaamheid die pater Windey in zijn projekten 1" jaargang - nr. 16 Dienst Secretariaat - A. De Decker ZATERDAG 24 APRIL 10.00 u.: Opendeur-dag in Jeugdatelier «Wij» in de lokalen 5" Januaristraat 79 B te St.-Gillis. Tot 12 uur. 10.00 u.: Kadervormingsdag: Voordracht en de bat, ingericht door K.V.B. De Samenwerksters afd. Grembergen met medewerking van K.V.B. Natio naal - Codep en P.S., in zaal Ros Beiaard, Groot- zand 89 te Grembergen. Tot 13.00 u. 10.00 u.: Deelname aan het Landelijk Fedekam - Majorettenkampioenschap in de Sporthal Van Lan- genhovestraat te St.-Gillis, door de Kon. Kath. Harmonie De Eendracht Baasrode. Tot 18.00 u. 13.00 u.: Verrijken van kennis over munten en penningen door de Numismatische Kring Dender- monde in zaal Nadia, Mechelsesteenweg 28 te Dendermonde. Tot 18.00 u. 14.00 u.: 1* Appelse Natuurtochten: wandeltoch ten 6 - 13 - 21 km Vrije start tussen 14.00 u. en 15.00 u. aan het Volkshuis te Appels, georgani seerd door de Culturele Centrale Appels. 15.30 u.: Wandelconcert door Harmonie Ons Plicht: bezoek aan de leden herbergiers ter gele genheid van Appels Kermis. 19.30 u.: Gelelde wandeling door het Gremberg- se Broek, georganiseerd door K.V.B. De Samen- werksters in samenwerking met C.S.C. Afd. Grembergen. Gratis boerenbrood met kop. Vertrek: zaal Ros Beiaard, Grootzand 89 te 19.45 u.: Toneelopvoering «Nacht in Hotel Regi- na» komedie van W. Bischot, door de Kon. Rederij kerskamer Rosiers in zaal Casino, St.-Jorisgilde te Dendermonde. Speciale voorwaarden voor 3* leef tijd en studenten. 20.00 u.: Sportkwi8 met ploegen van 5 spelers, georganiseerd door A.T.B. De Natuurvrienden in zaal Herleving te St.-Gillis. 20.00 u.: Bijwonen van toneelvoorstelling «Nacht in Hotel Regina» opgevoerd door de Kon. Red. Rosiers in zaal Casino te Dendermonde, door de Socio Cult. Ver. van Vlaamse Liberale Vrouwen afd. St.-Gillis. 20.00 u.: 5* kaarting kampioenschap 1981-1982, ingericht door K.W.B.-Dendermonde-centrum in de Mariakring te Dendermonde. ZONDAG 25 APRIL 8.30 u.: Wekelijkse uitstap per fiets over een afstand van 40 km door W.T.C. Kuipersclub. Vertrek: café De Kuiper, Heirbaan 1 te St.-Gillis. 9.00 u.. Uitstap per fiets over een afstand van 55 km door W.T.K. Blijf Jong Oudegem. Vertrek: café Prado, Oudegemsebaan 137 te Oudegem. Plechtige Eucharistieviering t.g.v. Plechtige H. Communie 9.00 u. - St. Jozefskerk - St.-Jozefskoor 9.30 u. - St.-Margaretakerk Gremb. - St. Margareta- koor - Religioso 9.30 u. - Kerk O.-L.-V. Zwijveke - Zwijveke-koor 10.00 u. - St.-Adegonde Mespelare - Jeko-koor Appels 10.00 u. - O.-L.-Vrouwekerk - St. Gregoriusgilde 11.00 u.: Receptie voor de PI. Communicanten met hun ouders, aangeboden door K.A.V.-Oudegem in de Parochiezaal, Hofstraat te Oudegem. 13.30 u.: Geleide wandeling naar Daknam o.l.v. Dhr. Theo De Cock, door A.T.B. De Natuur vrienden. Vertrek: lokaal Herleving te St.-Gillis 15.00 u.: LTB Interklub Afd. Oost-Vlaanderen: Dendertennis - Eeklo B op de terreinen naast de sporthal te Appels. 15.00 u.: Bijwonen van het Nationaal Zangfeest in het Sportpaleis te Antwerpen, door de VI. Vrou wenkring Grembergen. 15.00 u.: Volleybalwedstrijd door vzw Vrouwen huis Dendermonde in de Sporthut te Baasrode. Tot 17.00 u. 20.30 u.: Bijwonen van «Les 3 Jeanne - Het is geen leven Jeanne» in het M.M.T. door de Linkse Soc. Vrouwenbew. Vertrek aan het Volkshuis te Dendermonde om 19.00 u. DINSDAG 27 APRIL 14.00 u.: Handwerk en culturele vorming - Voorle zing uit het tijdschrift De Vijgeboom, door hobby club 50-plussers B.G.J.G., in het oud-gemeen tehuis te St.-Gillis. Tot 17.30 u. 20.00 u.: Gespreksavond «Schrijven wij onze bejaarden af?», een vraaggesprek van P. Rogge man met de heren Luc Vos (KBG) en Franck Szönyi (V.F.S.G.) in het stadhuis te Dendermonde. Organisatie: Teledienst Dendermonde. 20.00 u,: Voordracht «Wat is P.M.S.?» ingericht door K.A.V.-Boonwijk in het Parochiehuis «Boon- wijt». 20.30 u.: Poëzieavond van en door vrouwen, ingericht door vzw Vrouwenhuis in het Vrouwenkaf fee Den Heksenketel, St.-Jorisgilde 20 te Dender monde. WOENSDAG 28 APRIL 20.00 u.: Gesonoriseerde diaprojectie: Bemer Oberland, droomwereld in het hart van Helvetia, door Dhr. K. Blindeman, ingericht door de Fotogra fische Kring in de Nijverheidsschool te Dender monde. 20.00 u.: Gespreksavond en demonstratie «Hand en voetverzorging» ingericht door J.K.A.V.- Schoonaarde in het gemeentehuis te Schoon- aarde. DONDERDAG 29 APRIL 19.00 u.: Toneel in de K.V.S. te Brussel «Kinderen van een mindere God» van M. Medoff, bijgewoond door B.G.J.G.-Dendermonde. Vertrek met de auto car op de Grote Markt te Dendermonde. 20.00 u.. Voordracht met diaprojectie «Door Zwitserland naar Italië» door Mevr. M. Van Caus- broeck, ingericht door V.T.B.-V.A.B.-St.-Gillis in het oud-gemeentehuis te St.-Gillis. VRIJDAG 30 APRIL 18.30 u.: Meizingen bij de meisjes van de groep, door V.V.K.B.-Reynout in de St.-Elooistraat 15. 19.00 u.: Muzikale wandeling in het dorp te Grembergen t.g.v. Meiavond door de Kon. Harmo nie St.-Cecilia Grembergen. 19.00 u. Bloemenhulde Monument Hyp. Vande- meulebroucke door de Soc. Fanfare Door Een dracht Saemgebracht. Vertrek: Lokaal Potterken te St.-Gillis om 17.30 u. steekt. Ze moeten het zelf doen. Daarin volgen ze 6 stadia: 1. motiviatie, 2. hui zen bouwen, 3. inrichten van dorpsleiding, 4. ont wikkelingscentra, 5. oplei dingscentra, 6. zelf werkzaamheid. Pater Win dey heeft geen grootschali ge projekten. De mensen moeten het zelf doen. Sinds onlangs hebben wij de me definanciering van het AB OS bekomen en dus het mi nisterie van ontwikke lingssamenwerking. Leb beke kreeg zo een duwtje van anderhalf miljoen. Ver mits de projekten door de staat gesteund worden, want ze zijn erkend, wor den deze projekten dus ook gevolgd. Men kontroleert dus wat er met de centen gebeurt. Lebbeke plant nu ook nog een ander projekt te steunen, maar dat bete kent dus nu ook meer geld. Om dat geld ergens op de kop te tikken is het ge meentebestuur bij zijn rijkdom aan kunstenaars gaan aankloppen. Deze hebben niet alleen hun oren, maar ook hun harten opengesteld. Zo bekwam de heer Hiel op één donder dagavond tussen 7.30 u. en 8.45 uur 10 schilderijen. Dat zijn mensen met hun hart op de rechte plaats. De schepen verontschuldigde zich ook bij de kunste naars, die niet op deze ten toonstelling vertegenwoor digd waren, maar die, zo zei hij, daarvan ben ik over tuigd, zeker met genoegen ook een werk ter beschik king zouden gesteld hel ben. Hij dankte ook de kux 8tenaarskring «Als can» voor de raad die ze gt bij het tentoonstellen val de werken. Sommige lede van deze groep deden in mers actief mee aan de o bouw van de expositie. F gaf het woord aan de he€ Moeyersoons, die de tei toonstelling open klaarde. Tentoonstelling Niet alleen 26 kunstenaai werden door hun werke vertegenwoordigd en ve tegenwoordigden Lebbek er waren ook batikdoekei indische houtgravures rijstpapier en andere ind sche kunstwerken aanwi zig. Bovendien werden een paar vitrinekasten d< kumentatie over de projel ten evenals voorwerpe i.v.m. de hindoe-godsdien en het hindoe-leven geëxp seerd We hopen dat de tei toonstelling voor Lebbei een sukses geworden is dat het voorbeeld van de gemeente nog door andei zou nagevolgd worden. LV Van 24 april tot 23 mei exp< secrt in de BP Buildings, Ja Van Rijswijcklaan 162 tc Anl werpen de kunstenaar Gasta Bogaert zijn werken. De ten toonstelling is te bezichtige alle dagen van 10.00 tot 17. Dokters Dendermonde - St.- Gillis - Appels - Den derbelle - Oudegem 25 april: Dr. N. De Cock, Weidestraat 27, Dend. (St.Gillis), tel.: 21.37.65 Dr. D. De Ven, O.L. Vrouwkerkplein 24, Dend., tel. 21.94.84 Hamme - Grembergen - Moerzeke 24 april: Dr. K. Dupont, Aubroeckstraat 13, Moerzeke, tel. 47.16.62 25 april: Dr. V. Decom- mer, Lengestraat 17, Grembergen, tel. 21.29.81 Berlare - Schoonaarde - Oudegem 25 april: Dr. V. Ven O.L. Vrouwkerkplein 24.' Dend., tel. 21.94.84. Buggenhout - Baasro de - Malderen 25 april Dr. Vergaelen I, Vermaesenplein 9, Mal deren tel. 33.64.02 Apothekers Dendermonde Centrum 23 april Ap. Van De Sompel, Brusselsestr. 41, tel. 21.12.21. STAD DENDERMONDE Betreft: Invullen der aangifteformulieren voor dn personenbelasting ep het Inkomen. Inkomsten: jaar 1981 Aanslagjaar: 1982 In het oud-gemeentehuis te St. Gillis-Dendermonde (raadzaal) zullen de diensten der belastingen ter beschikking staan van het publiek om de aangifte formulieren op het inkomen in te vullen. Dit zal geschieden op: Dinsdag 27 april 1982, donderdag 29 april 1982, dinsdag 4 mei 1982, donderdag 6 mei 1982: telkens van 9 tot 11.30u, en van 13.30u tot 15.30u De belanghebbenden dienen volgende beschei den mede te brengen 1. Hun aangifteformulier. 2. Hun trouwboekje 3. De fiches betreffende wedden en lonen - pen sioenen - werklozenvergoedingen - ziekte en invaliditeit - brugpensioen - genoten individuele premies en andere vergoedingen - vakantie gelden. 4. Aanslagbiljet-(ten) onroerende voorheffing (grondbelastingen). 5. Bewijzen van roerende voorheffingen 6. Attesten van levensverzekeringspremies 7. Bewijzen van betaling van kapitaal plus intres ten van schuldsaldoverzekeringen. 8. Bijdragen mutualiteit. Namens de administratie der belastingen.

De Voorpost | 1982 | | pagina 22